Keresés

Részletes keresés

Gy.Ibi. Creative Commons License 2015.09.08 0 0 2049

Piacon vettem pár hónapja ezt a fácskát,teljesen lehúzza az ágát a hatalmas citrom,a levelének a hossza 17cm.A másik ágán is van egy hasonló,meg egy kisebb középen.Ennyiből meg lehet állapítani milyen fajta?Remélem nem törik le az ág.

Tarlórépa Creative Commons License 2015.09.08 0 0 2048

Igen a telelésre gondoltam :).

Néha kimarad az alany és az állítmány a mondataimból :)

Most szobában van, hogy tudjon fejlődni, amikor már kint 10-15°C lesz akkor pedig átpakolom az ilyen hőmérsékletű telelelőmbe. Jól értettem?

 

Előzmény: bombaba (2047)
bombaba Creative Commons License 2015.09.06 0 0 2047

Ha a kérdésed a teleltetésre vonatkozik, akkor a válasz: a teleltetés kezdetének időpontja az, amikor a kinti hőmérséklet nem tér el lényegesen a teleltető hőmérsékletéről. Magyarul időjárásfüggő.

Figyelj arra, hogy a talaja ne legyen túl nedves, mert tönkremehet a gyökere.

Előzmény: Tarlórépa (2046)
Tarlórépa Creative Commons License 2015.09.06 0 0 2046

És mikor tegyem át oda?

bombaba Creative Commons License 2015.09.05 0 0 2045

Lehet 15-20 év, mire beoltás nélkül terem, akkor is kérdéses a minősége és a mennyisége. (Az apróhirdetési oldalakon gyakran találni nem termő, nagyméretű eladó citromfákat.)

Átültetni bőven elég tavasszal. Teleltetni inkább  10 fok körül, nagyon kevés öntözéssel célszerű. Beoltani kb fél centis vagy vastagabb törzs esetén lehet.

Előzmény: Tarlórépa (2044)
Tarlórépa Creative Commons License 2015.09.05 0 0 2044

Hát gondolom elég sokára lenne belőle citrom, nekem jó ha dísznövény, esetleg később beoltani csak. :) a lényeg, hogy éljen :)

Előzmény: bombaba (2043)
bombaba Creative Commons License 2015.09.05 0 0 2043

Attól függ a további eljárás, mik a terveid vele:

a.) dísznövény lesz

b.) citromot szeretnék enni róla

c.) ?

 

Előzmény: Tarlórépa (2042)
Tarlórépa Creative Commons License 2015.09.05 0 0 2042

Sziasztok! Augusztus eleje felé találtam egy citromban egy csírázó magot. Elültettem. Akkor volt fél centi magas. Nemrég indult meg a növekedésben, (gondolom megviselte az átültetés és gyökérfejlesztéssel kezdett növekedni, mert az nem volt neki) most 3 cm. A hideg miatt bekerült a legfényesebb ablakba, ahol szobahőmérséklet van. (télen napközben 18-25 °C a napsütéstől és a kinti hőmérséklettől függően) Mit csináljak vele, hogy tovább fejlődjön? (Most egy 6-os cserépben van de még nem nőtte ki, sőt még egyáltalán nem látszik a cserép alján a gyökér szóval átültetni csak tavasszal kell sztem.) Teleltetésnél maradjon itt vagy kerüljön a 13-15 °C-os "telelőbe"?

bombaba Creative Commons License 2015.08.31 0 0 2041

Igen, így egyetértünk a Fertiplus adagolásában. Köszönöm a választ.

Előzmény: csoer (2040)
csoer Creative Commons License 2015.08.31 0 0 2040

Ezért raktam kérdőjelet a tavaszi, másodszori fertiplus alkalmazásra.

Én elfogadnám a következőt: tavasszal, majd nyár elején (tehát évi két alkalommal) történjen a fertiplus használata.

Én csupán a "banánfa, citromfa" fórumon olvastam és erre gondoltam:

"fertiplus az első tápszer legyen, 2-3 hetente június elejéig

Tehát én maradok: tavasszal egy alkalommal, majd nyár elején egy alkalommal. A többi az universol green.

A japán kumkvátom: Fukushu kumquat (fortunella obovata). Tavaly már kóstolgattam, hasonló a Margarita-hoz.

A rangpurról totál egymásnak ellentmondó leírásokat olvastam: Meglehetősen savanyú illetve édeskés. Marad a legfőbb szabály: a puding próbája.

Előzmény: bombaba (2039)
bombaba Creative Commons License 2015.08.31 0 0 2039

Még egyszer a Fertiplus:

"De! ha nem kell átültetni az adott citrust, akkor Jó ez, ahogy leírom?:

Tehát:

- tavasszal átültetés esetén a talajba keverve, ha nem kell átültetni a talaj tetejére szórva 10gr/l mennyiséget. (márc.-ápr.)

- Tavasszal ezt még egyszer meg lehet ismételni (máj.)?

- Majd nyár elején a talaj tetejére szórva (jún.)"

Ezt, amit írsz, én már háromszori tápozásnak számolom:

1. márc-ápr

2. máj.

3. jún.

Én idén adtam először két alkalommal, a kisfórumon megbeszéltek alapján. Ez a Te felsorolásod szerint az 1. és 3., azaz a tavaszi átültetés  idejében, amikor vagy átültetsz vagy felszini talajcserét csinálsz vagy csak a talaj tetejére szórsz Fertiplust, a második nyár elején a felszinre szórva.  Háromszor nem merném :)

Ha a földkeverékre (rodi-föld) írtak igazak és az 6 hétre biztosítja a szükséges tápanyagot, akkor a havonta adott Fertiplus már sok lehet. Persze, bátraké a szerencse :)

A japán kumkvat melyik fajtája a Tied? Szép zöld mindegyik, és nagyon szép a sweetie levele. Ilyen formájú a Sharbati levele, csak alig van gatyája.

A Rangpurnak milyen a gyümölcse szerinted? Korábban nem sok jót írtak az ízéről.

Előzmény: csoer (2038)
csoer Creative Commons License 2015.08.31 0 0 2038

bombaba!

Csak még egy kérdés-pontosítás a fertiplus-al kapcsolatban. Már nem ez évre, hanem a további évekre szeretném pontosítani.

Írod, hogy az első adagolása a tavaszi átültetésnél talajba keverve, a második nyár elején talaj tetejére szórva-

De! ha nem kell átültetni az adott citrust, akkor Jó ez, ahogy leírom?:

Tehát:

- tavasszal átültetés esetén a talajba keverve, ha nem kell átültetni a talaj tetejére szórva 10gr/l mennyiséget. (márc.-ápr.)

- Tavasszal ezt még egyszer meg lehet ismételni (máj.)?

- Majd nyár elején a talaj tetejére szórva (jún.)

Megígérem, nem hozom fel újból a témát, ha minden stimmel. Köszi a választ előre is.

Más!

Néhány citrus: japán kumvát, rangpur lime

Japán kumvát

rangpur lime

sweetie levélzete

Előzmény: bombaba (2035)
bombaba Creative Commons License 2015.08.30 0 0 2037

Nem találkoztam még sweetie-vel, biztosan finom.

A tápozást valóban a szokásos eljárás szerint aug. közepén-végén be kell fejezni. A Klock-könyvben a téli tartásnál írja a következőket:

" télen egyáltalán ne trágyázzuk a citrusokat. Kivételt tehetünk, ha hiánytüneteket fedezünk fel a leveleken."  Szóval azért van kivétel. 

Általában befejezem a tápozást ilyenkor, hisz le kell állniuk, mire bekerülnek.

Előzmény: csoer (2036)
csoer Creative Commons License 2015.08.30 0 0 2036

A sweetie-t nov.-jan. között lehet néha kapni itt-ott. Olyan mint a grapefruit, csak édes változatban. Számomra nagyon finom!

Elolvastam a linket, így akár nitrogén, akár vas hiány lehet. De szerintem, még egyszer, a lényeg a mérték.

Köszönöm a fertiplus adagolásával kapcsolatos infot.

A tápozással kapcsolatban azt tudom, hogy augusztus végével, be kell fejezni a tápozást.

Lehet, nem pontos az infóm?

 

 

Előzmény: bombaba (2035)
bombaba Creative Commons License 2015.08.30 0 0 2035

Kösz a fotót, nem ismerem ezt a fajtát. Szép egészséges a növény.

Sok féle sárgulás van, nem csak klorózis, itt:

http://egzotikusnovenyek.freeiz.com/Tapanyagok.html

A Fertiplus első adagolása a tavaszi átültetéskor, 10 gr/l mennyiségben a talajhoz keverve.

A második nyár elején a talaj tetejére szórva, kb hasonló mennyiségben.

Amit próbálgatok, az meg annyi, hogy hozzájutottam száraz kecsketrágyához, beáztattam egy darabot egy vödör vízbe és ezzel a lével öntözöm a citrusokat. Ha elfogy a lé, újra öntök rá vizet. Nyilván egyre gyengébb ez a lé, de ez jó így ősz felé.

Előzmény: csoer (2034)
csoer Creative Commons License 2015.08.29 0 0 2034

Meg lettem zavarva skype hívás miatt, így a sweetie kép lemaradt.

Én csak a klorózisről tudok, hiánybetegségként. A halványsárga betegségről nem tudok, szerintem elhanyagolható.

Nem ritkítanám a myagawa-t, ha nem bírja, majd ledobja.

A fertiplus kétszeri adagolásáról lemaradtam. Hogy is lehetne, elmondanád?

Előzmény: bombaba (2033)
bombaba Creative Commons License 2015.08.29 0 0 2033

Félreérthető voltam, azt hiszem. Ritkítani gondoltam a Miyagawat, nehogy túlterhelődjön.

A haloványság több féle hiánybetegség tünete lehet, úgy tudom.

A Feriplus kétszeri adásáról még a kis fórumon beszéltünk, azért mertem kipróbálni, és érdemes.

A sweetie-ről van fényképed esetleg? 

Előzmény: csoer (2032)
csoer Creative Commons License 2015.08.29 0 0 2032

Köszönöm a választ.

Én is tanulok egy kicsit mindig. A fertiplust csak tavasszal mertem használni (nyáron nem), akkor is csak egyszer. Így a nagy zsákomból nem sok fogyott.

A "haloványság"-al szerintem nem kell foglalkozni, nem betegség (nem hiánybetegség).

Szerintem ne vedd még le, max. december környékén.

Az egy szem sweetie-met én is dec. környkén gondolom leszedni.

Előzmény: bombaba (2031)
bombaba Creative Commons License 2015.08.29 0 0 2031

Köszönöm:)

A fotók egy eső után készültek, az előző nagy forróság idején.

Ezek egyáltalán nem kaptak vasat.  Kapják az Universolt folyamatosan, tavasztól 2x kaptak Zöldítőt permetezve, tavasszal a földkeverékbe, nyáron a földjük tetejére kaptak Fertiplust Most nem jelentkezett a szokásos nyári levélvég sárgulás-száradás, miután tavaly kiderült (a kis fórumon), hogy a Linz okozhatja és idén nem adtam nekik.

Az FD-k friss hajtásai haloványabbak, de megzöldültek keserűsós/ecetes öntözéstől, a Margarita pár napja kapott vasat, rá nem hatott eddig semmi. (A múltkori fotóján látszik a haloványság, most is olyan. Lassan kifogyok az ötletekből.)   

A Miyagawa egyformán növeszti a 9 db termést, de nem tudom, nem kellene-e leszedni belőle. Szerinted?

Nem virágzott még a Fukushu, ami egy évvel idősebb a Miyagawanál.

Tulajdonképp az idei év - a tavalyi évvel összefüggésben - ismét tele van tanulsággal, tapasztalattal, kérdésekkel. 

Előzmény: csoer (2030)
csoer Creative Commons License 2015.08.29 0 0 2030

Gyönyörűek.

Azt hiszem, nem csupán a növényeken múlik, hanem legalább annyira a tartáson, hogy ilyen szépek legyenek.

Leginkább a myagawa tetszik.

Eső után vannak, vagy vízzel lettek lepermetezve?

A haragos zöld szín, nemcsak a tartáson, tápozáson múlik, gondolom én. Kaptak gyakran vasat is pluszban?

 

Előzmény: bombaba (2029)
bombaba Creative Commons License 2015.08.27 0 1 2029

Limakvat:

 

Kumkvat ismételten:

 

Miyagawa:

bombaba Creative Commons License 2015.08.07 0 0 2028

Igen, az már megkötött.

Azt tudni kell, hogy a fa válogat a kötöttekből, akár a cseresznyefa vagy bármelyik ismert gyümölcsfa, nem is egyszerre, hanem  több fejlődési fokozatban szór le a belőlük. A legrosszabb esetben mindet leszórja.

Előzmény: sZoMy (2027)
sZoMy Creative Commons License 2015.08.07 0 0 2027

lehet azoktól, akiknek lakásban bent virágzik, és nincs ami porozzon, fene tudja...

 

alábbi képen ez már megkötött? Gyakorlatilag a közepe már a pici gyümölcs?

 

 

 

ez érdekes nekem legalábbis... szóval megy a virágzás, mellette hozza a friss leveleket, de a friss levelek mellett is rögtön jön a virág :)

 

Előzmény: bombaba (2026)
bombaba Creative Commons License 2015.08.06 0 0 2026

Nem kell méhecskét játszani, köt anélkül is. (Nem is tudom, honnan ered ez a méhecskézés.)

Sok féle narancs van, úgy "általában" nem lehet tudni az érési idejét.

Előzmény: sZoMy (2025)
sZoMy Creative Commons License 2015.08.06 0 0 2025

Alig több mint 1 hete még hiányoltam, hogy nincs virág a kumkvaton, mostanra beborult az egész :)

Olvastam, hogy finom ecsettel szokás ellátni a méhecske feladatát, de egyelőre én nem nyúltam hozzá, a minap amikor a teraszon ültem láttam, ahogy a dongó egymás után járja végig őket, gondoltam nem lesz itt gond a beporzással :)

A virágzás mellett ismét rengeteg új levél, kis ágacska jön rajta, simán 3x akkora minden irányban, mint 2 hónapja volt.

Közben kaptam ajándékba egy termő narancsot is, ennél a gyümölcsöknek mikorra illene beérniük?

 

 

Előzmény: sZoMy (2018)
csoer Creative Commons License 2015.08.05 0 0 2024

Szerintem igen egyszerű.

Az oltásnál a két félnek kell összeforradni (alany és a nemes).

Az összeforradáshoz, az alanynak erőteljes nedvkeringésben kell legyen, hogy hegesedjen, forrjon.

A nyári melegben jún.-júl. ráfolyik a nemesre a forradás, a hegszövet.

Télen minden! nyugvásban van, nem nő, nem hajt (nálam legalábbis januári mínuszokban, a telelőben nem hajt semmi).

Így hogyan legyen az oltás? Mi lesz a nemessel a nyugalomban lévő alanyban? Válasz: beszárad, bedöglik.

Előzmény: Pro.polisz (2023)
Pro.polisz Creative Commons License 2015.08.05 0 1 2023

Bocs, hogy belevau:

Én eddig egy alkalommal oltottam citrust, az viszont kapásból sikerült (múlt év június). Eleve gondban voltam, hogy milyen nemest használjak. Hiszen kerti fáinkhoz képest a citrus télen is tele van levelekkel (jó esetben), sőt akár virágzik is. Ebből szedjek "nyugalomban lévő" (de leveles) oltóvesszőt? Valahol azt olvastam, nyáron nyugodtan olthatjuk, a meleg segíti az összeforrást. Ilyenkor nincs már semmilyen nyugalomba lévő vessző, én azzal oltottam, ami volt és sikerült. Ezzel csak azt akartam mondani, a hagyományos szemzési/oltási klisék nem feltétlenül érvényesek a citrusokra. Lehet tényleg egész évben oltható nyugalomban lévő és aktív vesszővel egyaránt (?)

csoer Creative Commons License 2015.08.02 0 0 2022

Bocsánat, de ez így nem jó.

Az alany növekedésben legyen (hogy be tudjon forrni a nemes és az alany közötti seb, illetve összeforrjon).

Na már most télen a citrusok nincsenek hajtásban. A nemes pedig alvó rügyes állapotban legyen, hogy az összeforrás után legyen ami kihajt.

A téli oltás még új számomra.

Előzmény: szucsagi83 (2021)
szucsagi83 Creative Commons License 2015.08.01 0 0 2021

A férjem szerint citrusféléket bármelyik évszakban lehet oltani, csak az a lényeg, hogy megfelelő alanyra kerüljön, és megfelelő körülményt kell biztosítani neki. Volt olyan, hogy a tél kellős közepén kellett mentenie egy citrust, mert tönkrement. Sikerült az oltás, igaz, hogy csak tavasszal indult be. Természetesen tavasszal a legjobb oltani, de ha szükséges, lehet bármikor. 

bombaba Creative Commons License 2015.07.29 0 0 2020

Rossz időpontban keresed.

Az oltáshoz hajtásban levő alany és nyugalomban levő oltóvessző szükséges. Utóbbi mostanában nem valószínű.

Próbáld meg tavasszal, nagyobb az esélyed. 

Előzmény: szucsagi83 (2019)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!