Keresés

Részletes keresés

Alpha Lyrae Creative Commons License 2006.03.08 0 0 190
hát eztet kifejthetnéd bővebben biza, mint írva vagyon lennebb:-)

mi meg a Csapossal (írhatna valamit a shell shopra) azt tárgyaltuk ki anno, hogy mikor belelovaljátok itt a technoba (úgy érzékelem ez kezdődik:-) a felét se értjük, már az elején sem. (kis szurka megengedhető)
Előzmény: Százbolha (186)
Sj Creative Commons License 2006.03.08 0 0 189

Ezt a kontrasztot kifejhetnéd kicsit bővebben is, érdekelne mire gondolsz!

A gyutáv javaslatot ide is beírhatod, bár én úgy képzeltem el, hogy a közelponttól kicsivel távolabb jó lesz a ezeknek kis madaraknak. Ha meg valami nagyobb jön kihasználom, hogy bigmám van és nem fixem....

Előzmény: Százbolha (186)
Százbolha Creative Commons License 2006.03.08 0 0 188

mármint a megvilágítás ideális mivolta...

(Mert ugye a digitális felvételi lehetőségekkel nem vagyok kibékülve....)

Előzmény: Százbolha (186)
Sj Creative Commons License 2006.03.08 0 0 187
Akkor neked jó nagy itatód van, ne panaszkodj! Vannak rajta állatkák is, vagy csak inkább hülye horgászok állják körül (a kettő együtt általában nem megy)?
Előzmény: Alpha Lyrae (181)
Százbolha Creative Commons License 2006.03.08 0 0 186

Ez ok!

A megvilágítás is sokat számít.

 

De épp a digitális technika miatt annak ideális mivolta sem teljesen azonos, mint amikor diát használunk.

Szerintem más kontraszt viszonyokkal kéne rendelkeznie a digitálishoz hangolt megvilágításnak, ha csak a részletek elkülönűlésére hajunk.

Nyilván esztétikai indokok ezt felülbírálhatják.

 

****

 

Az erősebbik szempont inkább a szenzorok feloldóképessége ("részletátviteli" képessége) a nagyítás és a "kész" képen szubjektíven megitélt részletgazdagság tükrében.

 

NJani-val ezt már párszor átrágtuk és kb. egy nevezőn vagyunk ez ügyben.

(mégis kiröhögött, mikor táblázatott akartam készíteni különböző méretű madarakhoz szánt ideális gyútáv/tárgytáv párosokkal.)

Előzmény: Alpha Lyrae (182)
Alpha Lyrae Creative Commons License 2006.03.08 0 0 185
egy relaváns kérdés:-), mely Öntől nem szokatlan.
lebótolva a sb23, d200. má csak majd a shell főnökkle beszélek, hogy mikor csináltat szállítást usából mer kéne egy grip!!!!
Előzmény: Speibl és Hurvinyek (183)
Alpha Lyrae Creative Commons License 2006.03.08 0 0 184
sose voltam híve, az olyan fotóknak (persze itt a készítő szándéka az elsődleges) ahol a kuszaságtól nem látni a témát. no persze vannak akik úgy érvelnek ilyenkor, hogy "jól látszik" az élőhely. ha madarat akarom a maga finom szépségében megmutatni "bezony" ezt így kell csinálni. esztétikusan, szépen.

egy kis szelet paradicsom!
padlón vagyok
kár, hogy ezt a szar új akksit fél napig kell tölteni. már otthon se lennék.
hajrá Tapi! basszad az idegeinket:-)
Speibl és Hurvinyek Creative Commons License 2006.03.08 0 0 183

Akkó' mé' bontottad le a disznóólat?

Csak teli kellett volna engedned vízzel.

 

:))))

Előzmény: Alpha Lyrae (181)
Alpha Lyrae Creative Commons License 2006.03.08 0 0 182
... azt mondom (ha a részletek finomságára megyünk) a szórt fény ezekben a szitukban sokkal jobb. nem kellenek árnyékok, csillogás...john shawn ugyanígy csinálná és semmivel sem lenne jobb. más ha fürdőzés van és szállnak a vízcseppek.
Előzmény: Százbolha (178)
Alpha Lyrae Creative Commons License 2006.03.08 0 0 181
hogy 100-ha-t idézzem bezony!

és hát a Tisztelt Szerző nagyon tudja, hogy mit csinál és még azt is, hogy azt hogyan kell abszolút profin csinálni!

nekem is lesz egy ilyenem (no meg a madaraknak! már már kár, hogy a falusi haciendám előtt van egy holtág)
Előzmény: Sj (180)
Sj Creative Commons License 2006.03.08 0 0 180
Hát igen, tényleg műtermiek a képek,  nem ágas-bogas fákon fotózva, egy modellező veszett el benne! Ennek láttán gondolkoztam el én is, hogy kellene egy ilyen...
Előzmény: Alpha Lyrae (176)
Sj Creative Commons License 2006.03.08 0 0 179

Szerintem nekem sem kell kevésbé prosztó itató :) ! Annyit máris tanultunk, hogy igyekezni kell, hogy tavasszal lehessen hasznnálni. Erről jut eszembe, mennyi idő alatt szoktak oda a madárkák.

A másik, hogy lehetőleg nyugati fényekhez kell tájolni....

Tervezzük itt les építését is vizimadarakhoz, gondolom ahhoz is jó ez a nádas megoldás.

Egyébként mostanság mit fotózgatsz?

Előzmény: Tapika1 (174)
Százbolha Creative Commons License 2006.03.08 0 0 178

bezony!

 

 

Én arra hívnám fel a figyelmet (a jól komponált képeken nem csodálkozom..) hogy Tapika fotói olyan felvételi technikával és beállításokkal készültek, amelyekkel még kellő mértékben visszadható a madarak tollazatának finomsága.

 

És ehhez nem kell 100%-ban nézni a képeket, ezen a WEB méreten is lejön a minőség.

Előzmény: Alpha Lyrae (176)
Százbolha Creative Commons License 2006.03.08 0 0 177

Bocs!

Azért mégegyszer rákérdeznék!!

 

Melyik napszak szerinted az ideális?? 

Hajnal-reggel  vagy délután-késő délután?  Esetleg napközben is forgalmas egy etető/itató hely?

Előzmény: Tapika1 (174)
Alpha Lyrae Creative Commons License 2006.03.08 0 0 176
lehet, hogy a fényviszonyok szarok voltak, de basszus ezek a fotók gyönyörűek.

(és hát ez egy kvázi műterem, de igen nagy ízléssel van berendezve :-)

Gratulálok!!!
ember! esz a penész!

Candida!
itt vagy e? nézzed csak!
Előzmény: Tapika1 (174)
paller Creative Commons License 2006.03.08 0 0 175

Tapika:

Mindenekelott koszi tenyleg az infokat. Mar most egy csomo olyan info hangzott el, amivel egz csomo buktato elkerulheto. Es jo latni, hogy nem csak en allok itato epites elott. :)

Egy kerdes. Az itato megepitese utan mennyivel volt hasznalhatoan benott mohaval? Milyen mohat hasznalta? Mar ugy ertem, honnan lehetett ilyen mennyisegben begyujteni mohat?

 

Udv

Zs

Előzmény: Tapika1 (174)
Tapika1 Creative Commons License 2006.03.08 0 0 174

Na igen, ez mindkettő igaz.  :)

Először azt gondoltam én is, hogy a nagy melegekben meg fogják rohamozni az itatót a madarak, de ez valahogy sosem jött be.

Lehet, hogy máshol ez másképp műxik, de én azt vettem észre, hogy inkább a tavaszi és őszi időszakban van intenzívebb mozgás, nyáron nálam gyenge.

A tikkasztó hőségekben sz..nak az itatóra (pontosabban még azt sem teszik), de ha enyhül a forróság (naplemente környékén, amikor mellesleg semmi fény nincs), hirtelen megindul a mozgás.

Ezt a fotót:

http://www.fotohaz.hu/fotoarena/showphoto.php/photo/171564/size/big/password//sort/1/cat/507

 

meg ezt:

http://www.fotohaz.hu/fotoarena/showphoto.php/photo/170845/size/big/password//sort/1/cat/507

 

meg ezt is:

http://www.fotohaz.hu/fotoarena/showphoto.php/photo/170699/size/big/password//sort/1/cat/507

 

itt csináltam és mindegyiknél látszik, hogy nagyon szarok voltak a fényviszonyok.

Az exp. idő mindegyiknél 1/10 sec. körüli, sőt  a meggyvágónál 1/6 sec. időt exponáltam 800-as ISO-nál.

(Persze egy jobb fényerejű optikával ezen lehet javítani).

Természetesen felmerül a kérdés, hogy nem kellett volna-e naposabb helyre tenni az itatót, de azt vettem észre, hogy árnyékosabb helyen szívesebben isznak a madarak, mint egy nyílt terepen.

Ráadásul itt van a párolgási probléma és az sem mindegy, hogy az itatóban levő víz 25 fokos, vagy 40 fokos nyáron.

Emiatt azt mondom, hogy mindenkinek át kell gondolnia ezeket a dolgokat, mert az én itatóm egy viszonylag prosztó megolás és az sem biztos, hogy mindenben tökéletesen gondolkodtam az építése során.

 

Üdv: Tapika

Előzmény: Sj (173)
Sj Creative Commons License 2006.03.08 0 0 173
Meg amikor pont elbújik a nap :o)!
Előzmény: Speibl és Hurvinyek (172)
Speibl és Hurvinyek Creative Commons License 2006.03.08 0 0 172

A madárkákra jellemző, hogy mindig akkor vannak a legtöbben, amikor épp nem vagyunk ott.

 

:)))

Előzmény: Százbolha (171)
Százbolha Creative Commons License 2006.03.08 0 0 171

Tapika, mégegy kérdés:

 

Mely napszapkban várható a legtöbb madárka látogatása.

Ez nem csak a kint tartozkodási idő meghatározása miatt kérdem, hanem tájolási (megvilágítási) problémák miatt is.

Előzmény: Tapika1 (167)
Százbolha Creative Commons License 2006.03.08 0 0 170
Köszönöm!
Előzmény: Százbolha (166)
Sj Creative Commons License 2006.03.08 0 0 169

Kösz az infókat! Úgy látom jól sejtettem, hogy elég rendszeres feladat a dolog!

A kócsagokkal hogy álsz, áll még a sátrad? Oda is ilyesmi nádas volt-van neked ugyanígy tájolva (hallottam azzal voltak gondjaid sajnos)? Buktatók esetleg ? Az erdőbe csak úgy fogtad építettél egyet?

Előzmény: Tapika1 (167)
mullerp Creative Commons License 2006.03.08 0 0 168
Koszonjuk az infokat Tapika!
Előzmény: Tapika1 (163)
Tapika1 Creative Commons License 2006.03.08 0 0 167

A kunyhó tájolása kb. É-D irányú, É-i végén van az itató. (Az irányban van némi eltérés a helyi adottságok miatt.)

A nap így körbevilágítja  az itatót és vagy oldalról, vagy nekem hátulról ad fényt.

A fényeknél szórt fényre kell gondolni, mert az erdő erősen árnyákol és itatónál ISO 400-ra mindíg szükségem van. (Persze ehhez az is hozzájárul, hogy az 50-500-as obim meglehetősen fényéhes, mivel 8-9-es rekesznél produkál szép képet, én pedig nem vagyok hajlandó 8-nál jobban kinyitni a rekeszt).

A hely kb. erre a felszerelésre ideális.

500-as állásnál szépen tudom fotózni az apróságokat, ha valami nagyobb madár jön, akkor visszaveszem a zoom-ot.

Előzmény: Százbolha (166)
Százbolha Creative Commons License 2006.03.08 0 0 166

Ahogy nézem a tárgytávolság 2-4m

A felszerelésed ismerve (1,6x50-500) ez az ideális?

 

Mindig az 500-as végét használod?

Előzmény: Tapika1 (164)
Százbolha Creative Commons License 2006.03.08 0 0 165

Szia Tapika!

 

 

Engem az érdekelne, hogy a kunyhó-itató tájolása milyen és milyen szempontok alapján választottad ezt.

Előzmény: Tapika1 (163)
Tapika1 Creative Commons License 2006.03.07 0 0 164
Tudtam, hogy nem fog sikerülni a képfeltöltés, talán majd most !.......kunyhóm+etető-itató
Tapika1 Creative Commons License 2006.03.07 0 0 163

Sziasztok !

 

Megpróbálok belinkelni egy képet, amit a kunyhómról készítettem.

Az egész egy a lakóhelyemhez közeli erdőben van és szerencsére még senki semmi kárt nem okozott az építményben.

A nádkunyhó kényelmes, akár egy egész napos tartózkodást is lehetővé tesz. Benne egy irodai szék+műanyag hordó. (Ez utóbbi télen szotyi, nyáron víz tárolására alkalmas).

A kunyhót viszonylag árnyékos helyre építettem; az itató szórt fényt kap, de a vize nyáron sem melegszik fel és pótolható a kipárolgás.

Ennek ellenére elég gyakran kell vizet kivinni.

Itthon kerti csapról 20 litykós kanna feltölt, Mészi motorra felpattan, 1-2-3-4-5-6 (ezek voltak a sebváltások), majd az utolsó pár száz métert gyalog megtéve feltöltöm az itatót, a maradékot pedig a hordóban gyűjtöm.

Ha nagy a meleg, hetente 3 alkalommal kell vizet kivinnem.

Az itató 80x80x15 cm méretű acéllemez tálca fém állványon, az egész egy földkupacba ágyazva.

Természetesen az egészet teljesen máshogy is el lehet készíteni; nekem ez jutott eszembe, ezt csináltam meg.

Ha újra el kellene készítenem lehet, hogy jobban átgondolnám, de végülis működik !

Üdv: Tapika

Előzmény: NJani (156)
Sj Creative Commons License 2006.03.07 0 0 162

Na mi van fiuk, eddig alig bírtam lapozni a másik fórumot, most itt meg csend van! Csak nem hiányzik, hogy valaki hülyeségeket beszéljen?

candida Creative Commons License 2006.03.07 0 0 161

Na ez a pontos diagnózis!

Köszönöm doktor úr! :-))

Előzmény: Alpha Lyrae (109)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!