Keresés

Részletes keresés

Tegnap Tyinko Creative Commons License 2007.11.03 0 0 772
Lefokozzák Jaruzelski-t!
Unua Creative Commons License 2007.11.03 0 0 771
Persze igazad van. Amíg Lengyelország fel volt osztva a szomszéd nagyhatalmak között (s Te tudod legjobban, hogy ez négyszer is megesett a történelem során), a lengyel nacionalizmus haladó, nemzetteremtő irányzat volt.

Ahogy megszületett a lengyel nemzetállam, persze rögtön elkezdte elnyomni a nemzetiségeket: zsidóknak, ukránoknak, fehéroroszoknak, litvánoknak, lengyeleknek, góráloknak nem sok jó termett. A lengyelek (és a románok) tulajdonképpen a francia mintát követték: hogyan teremtsünk homogén nemzetállamot egy soknemzetiségű társadalomban az oktatás és az állami elnyomás segítségével.

Aztán jött a II. világháború: a zsidókat a nácik kiirtották, a visszatérő maradékot (kb. 1-2 %), a lengyel lakosság spontán (vagy nem is annyira spontán) pogromjai üldözték el. A németeket kitelepítették, a határt eltolták nyugatra, így viszonylag kevés ukrán és belorusz maradt lengyel földön, őket a Szovjetunióval kötött lakosságcsere-egyezmény keretében erőszakkal zsuppolták keletre, közben azok a lengyelek, akik akartak (a többség akart) áttelepültek a szovjet Távolkeletről az újonnan szerzett, s üresen álló nyugati területekre.

Így furcsa módon minden lengyel nacionalista álmát, a homogén lengyel nemzetállamot a nácik, a szovjetek és a lengyel kommunisták teremtették meg a negyvenes években.

Most viszont a maradék nemzetiségi csoportokat újra felfedezték, s pátyolgatják őket: újra vannak németek, sziléziaiak, kasubok, górálok és tatárok is Lengyelországban.
Előzmény: Zicherman Istvan (768)
Unua Creative Commons License 2007.11.03 0 0 770
Nacionalizmus és liberalizmus nincs feltétlenül ellentétben, gondolj csak Kossuthra.
Előzmény: Zicherman Istvan (768)
lms Creative Commons License 2007.11.02 0 0 769
Ha olyasmit vársz, mint nálunk az SZDSZ, akkor csalódni fox...
Előzmény: Unua (767)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.11.02 0 0 768
Lengyelország? Liberális mintaország?
Te most viccelsz?

A régió egyik meghatározó nemzetállama volt mindig is. Lehet ezt felfogni humorosan is , de lehet úgy is tekinteni az egészre, mint a lengyel nemzet túlélésének egyik alapkövére. Már mint a lengyel nacionalizmusra.
Előzmény: Unua (767)
Unua Creative Commons License 2007.11.02 0 0 767
Lengyelországban most győztek a konzervatív liberálisok, s remélhetőleg a nacionalisták és populisták okozta rombolást hamarosan megszüntetik, s Lengyelország lesz a térség liberális mintaországa.
Előzmény: clyde4 (761)
Unua Creative Commons License 2007.11.02 0 0 766
Ne mondd el senkinek, de a történelem mai álláspontja szerint a góralok elszlávosodott vlachok, vagyis románok, akik egy sajátos szláv nyelvet beszélnek. Ez a nyelv a déli lengyel nyelvjárás és a szlovák egyvelege, sok román eredetű szóval megspékelve. A vlachok ugyanis hegyi pásztorkodást folytatva követték a Kárpátok vonulatát, s egészen Csehországig eljutottak. A legfontosabb nyelvjárásuk: a gwara podhalanska, vagyis a podhalei dialektus.

Előzmény: lms (751)
naiv Creative Commons License 2007.11.01 0 0 765
Úgyvan: "a jobboldal talpraállása kelet európában, a kommunisták után a reformkommunisták is kikerülnek a hatalomból. Lengyelország az egyik első olyan posztkommunista ország volt, ahol 1993-ban visszakerültek a kormányba a reformkommunisták (szocialisták, szociáldemokraták), most pedig az első ország ahol lényegében megszűnt a vezető erejük."
Előzmény: clyde4 (761)
lms Creative Commons License 2007.10.31 0 0 764
A sátán kipécézta magának Rydzyket...
Előzmény: pancer1 (763)
pancer1 Creative Commons License 2007.10.31 0 0 763
A sátán kipécézte magának Lengyelországot A Radio Maryja igazgatója szerint a média a felelős a Kaczynski-vereségért Népszabadság • Miklós Gábor   • 2007. október 31.

Varsóban lassacskán összeáll a következő liberális-parasztpárti kormány. A lengyel társadalom nagyobb fele győztesnek tudhatja magát, hiszen az eddig kormányzó jobboldali-konzervatív és klerikális, populista erők ellenzékbe szorultak. A vesztesek oldalán azonban sajátos pánik uralkodik.

 

A toruni székhelyű Radio Maryja hallgatói és munkatársai kétségbeesetten telefonálnak be kedvenc adójuknak. Egy délkelet-lengyelországi lelkész, aki egyszerűen Janként mutatkozott be azt mondta a választások után pár nappal: Nehéz mindezt lenyelni. Újból csalódtam a nemzetben.

 

A rádió hivatalos kommentátorát a liberális Gazeta Wyborcza idézte. "Programnélküli, vezető nélküli párt győzött le egy olyan pártot, amelyek kezében volt a hatalom, valamint minden a választások megnyeréséhez. És mégis vesztett." Megszólalt Jerzy Robert Nowak is. A történész, aki a rádió fő ideológusa azt fejtegette, hogy hiba volt kiírni az idő előtti választásokat, meg kellett volna maradni a két kis szélsőséges párttal való koalícióban, és tovább tisztogatni a közéletet a régi kommunistáktól és a korrupciótól. Nowak úr szerint jogos a gyanú, hogy az állami választási bizottságban valami disznóságot követtek el. (Nowak nevét sokan ismerik Magyarországon, ő indított máig ható ostoba kampányt Spiró György ellen, megakadályozva az Ikszek lengyel kiadását. Az egykori kommunista diplomata az antiszemita szélsőjobb vezérpublicistája, a Rydzik-féle sajtóbirodalom egyik oszlopa.)

 

Több mint tizenhat éve létezik a toruni székhelyű rádió. Televíziója van, napilapja és saját média-főiskolája. A teljes birodalom gyakorlatilag Tadeusz Rydzyk redemptorista szerzetes-pap kezében van, a püspöki karnak alig van rá befolyása. A főpapok egy részének persze megfelel az antiliberális szuperklerikális hangnem. És az antiszemita kirohanások sem zavarják mindegyiküket. A Vatikán reakciói is minimum kétértelműek. Tadeusz Rydzyknek ugyanis sokmilliós hallgatósága, valóságos politikai tábora van Lengyelországban. Elsősorban a rendszerváltás vesztesei között, s ott, ahol erős a félelem mindentől, ami nyugati, külföldi, idegen. A rádió agitált az EU-tagság ellen. Ezzel együtt Rydzyk atya jelentős összegeket lobbizott ki magának Brüsszeltől.

 

A megzavart hallgatók kétségbeesve telefonálgattak a rádiónak. Győzelemre számítottak, hiszen összes ismerősük a Jog és Igazságosság párt (PiS) híve - és mi lett az eredmény. A félrevezetett fiatalokat okolják. És persze a médiát. Erről beszélt Tadeusz Rydzyk, a rádió igazgatója, a médiabirodalom igazgatója is. "A média szakemberei győzték le a PiS-t. Ma már nem kell géppisztoly a gyilkossághoz. A civilizációk harca folyik a világban. Lengyelország kiemelt csatatere ennek a háborúnak. A sátán kipécézte magának Lengyelországot, mert a miénk a legerősebb katolikus ország a világon.

 

Kormányalakítás a jövő héten várható

Neocortex Creative Commons License 2007.10.31 0 0 762
A lengyel példa egyik üzenete, hogy a(z EU-ellenes) nacionál-katolicizmus még Kelet-Közép Európában is bukásra van ítélve. A másik az, hogy nem törvényszerű egy erős baloldali blokk léte. A harmadik pedig, hogy a választói passzivitás és alacsony választási részvétel a szélsőségeseknek (a hülyéknek) kedvez.
clyde4 Creative Commons License 2007.10.30 0 0 761
A lengyel példa üzenete szerintem a jobboldal talpraállása kelet európában, a kommunisták után a reformkommunisták is kikerülnek a hatalomból. Lengyelország az egyik első olyan posztkommunista ország volt, ahol 1993-ban visszakerültek a kormányba a reformkommunisták (szocialisták, szociáldemokraták), most pedig az első ország ahol lényegében megszűnt a vezető erejük.

Szerintem pontosan ez vár Magyarországra is, 2010-ben a szocialisták buknak, az liberálisok meg megszűnnek létezni, legalábbis társadalmi bázisuk jelentősen lecsökken. Csehországot annyira nem ismerem, de ott is jobboldali a miniszterelnök, Szlovákiában pedig le vannak maradva pár évvel,ott 2006-ban vesztettek a jobboldali erők, ők most tartanak ott ahol Magyarország volt 2002-ben (szocialista előretörés)

pancer1 Creative Commons License 2007.10.30 0 0 760
ALAKULÓ LENGYEL KORMÁNY Bevezető mozgás  

2007. október 30. 00:00 | Utolsó módosítás:2007. október 30. 15:55

 

Akár napokon belül hivatalba léphet az új varsói kormány, a választásokon győztes jobboldali liberális pártvezér, Donald Tusk ugyanis lendületesen folytatja a koalíciós egyeztetést.

 

Elmarad Jaroslaw Kaczynski távozó miniszterelnök esküvője - szellőztette meg a lengyel bulvársajtó. Az 58 éves, édesanyjával élő agglegény politikus - akinek nincs sem jogosítványa, sem bankszámlája - az október 21-ei előrehozott választáson remélt győzelem után állítólag az oltár elé vezette volna az általa irányított jobboldali konzervatív Jog és Igazságosság Párt (PiS) képviselőnőjét, a vele jó ideje hírbe hozott, 50 éves Jolanta Szczypinskát. Mivel azonban a jobboldali liberális Polgári Platform (PO) nyerte a voksolást (HVG, 2007. október 27.), a frigy egyelőre füstbe ment, az egykori ápolónő szerint ugyanis Kaczynski most nagyon szomorú. Ikertestvére, Lech Kaczynski államfő is nehezen emészti a vereséget: a választás óta kerüli a nyilvánosságot, s a PO elnökének, Donald Tusknak sem gratulált.

 

Ellenfeleik sértődöttségével mit sem törődve a liberálisok a győzelmi ünneplés után rögvest belevágtak a kormányalakítási tárgyalásokba, és Tusk máris biztatónak mondott megbeszélést folytatott a szövetségesnek kiszemelt Lengyel Néppárt (PSL) vezetőjével, Waldemar Pawlakkal. Az egymást már a választások előtt is lehetséges partnernek tartó két párt abban bízik, hogy a napokban egyezségre jutnak a kabinet összetételéről és a programról, így akár már november elején új kormánya lehet Lengyelországnak, miután Kaczynski az új szejm november 5-ei alakuló ülésén benyújtja a régi kabinet lemondását.

 

A posztok elosztása nem ígérkezik nehéznek. Pawlak a miniszterelnök-helyettesség mellé a gazdasági tárcát is megkaphatja, és a parasztság érdekeit is képviselő néppárté lehet a mezőgazdasági, valamint a környezetvédelmi minisztérium is. Igazságügy-miniszterként Tusk jobbkezét, Grzegorz Schetynát, a párt főtitkárát emlegetik. A pénzügyi tárca élén a liberálisok szívesen látnának független közgazdászt. Az egyik esélyes a Reuters hírügynökség szerint a London School of Economics egyetemen végzett, jelenleg a budapesti Közép-európai Egyetemen (CEU) tanító Jacek Rostowski közgazdászprofesszor, aki az 1990-es évek elején részt vett a gazdasági átmenet sokkterápiájának kidolgozásában. A szejm házelnöke az eddigi liberális helyettes, Bronislaw Komorowski lehet, a szenátus vezetését pedig várhatóan megőrzi az 1980-as gdanski hajógyári sztrájk egyik főszervezője, a veterán Bogdan Borusewicz.

 

Miután a koncentrációs tábort és az 1944-es varsói felkelést túlélt Wladyslaw Bartoszewski az általa korábban kétszer is betöltött külügyminiszteri poszt helyett a kormányfő külügyi tanácsadójának a szerepét választotta, a diplomácia irányítója Radoslaw Sikorski lehet, akit az államfő ki nem állhat. Az Oxfordban végzett, az 1980-as években brit állampolgárként Afganisztánban és Angolában haditudósítóként szolgált 44 éves Sikorski az 1990-es évek elején rövid ideig védelmiminiszter-helyettes volt, 1998- 2001 között pedig a külügyben, majd 2002-2005 között a washingtoni neokonzervatív American Enterprise Institute agytröszt kutatójaként dolgozott. A két éve alakult PiS-kormányban megkapta a védelmi tárcát, ám idén februárban a katonai hírszerzés vezetőjével és a kormányfővel kialakult konfliktusa miatt lemondott. A kampányban a konzervatívok frakciójából is kilépett, majd jól időzítve könyvet jelentetett meg a kormány hatalomgyakorlásának kulisszatitkairól, és a liberálisok egyik húzóemberévé lépett elő.

 

A találgatásokban egy másik volt magas rangú PiS-politikus, Kazimierz Marcinkiewicz neve is forog, aki 2005 októberétől tavaly júliusig miniszterelnök volt, négy hónapra rá pedig a konzervatívok színeiben alulmaradt a varsói polgármester-választáson a PO-jelölt Hanna Gronkiewitz-Waltzcal szemben (HVG, 2006. december 2.). Ő is szakított Kaczynskivel, pár hónapja a londoni székhelyű Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) Lengyelországért, Bulgáriáért és Albániáért felelős igazgatója.

 

A formálódó kormányzati elképzelések kiszivárgott részletei alapján a liberálisok is folytatnák a korrupció és a gazdasági bűncselekmények elleni küzdelmet, amelyre - a széles hatáskörű olasz vám- és pénzügyőrség mintájára - új szervezetet hoznának létre. Ez a Dziennik című napilap értesülései szerint magánszemélyek és vállalatok adó-, vám- és pénzügyeibe tekinthetne be, és minden 10 ezer eurósnál nagyobb banki átutalásról is információt kellene neki szolgáltatni.

A liberális-néppárti koalíció várhatóan eltávolítja a Kaczynskiék által nagy állami vállalatok élére állított vezetőket - az ígéretek szerint az utódok politikailag semleges menedzserek lesznek. Kilátásba helyezték a privatizáció újraindítását, az 1200 állami cég zömét magánkézbe kívánják adni, megőrizve az ellenőrzést a stratégiainak minősített területeken (olaj- és földgázellátás, áramszolgáltatás), míg a nagy beruházásigényű áramtermelésbe és szénbányászatba elképzelhetőnek tartják a külföldi tőke bevonását.

 

Mindkét leendő koalíciós partner támogatja az euró mihamarabbi bevezetését, de a parasztgazdák nyugdíj-biztosítási befizetéseinek emelése és az egykulcsos adó körül komolyak a nézeteltérések. A néppártiak ellenzik az EU-csatlakozásból amúgy elismerten profitáló agrárszektor terheinek növelését, és a személyi jövedelemadóban (szja) megtartanák a 18-32 százalékos kulcsot, csak a legfelsőt törölnék el. A liberálisok viszont - arra hivatkozva, hogy a régióban zajló adócsökkentési harcban Lengyelországnak meg kell őriznie versenyképességét - egységes, 15 vagy 16 százalékos kulcsban határoznák meg az szja és a társasági nyereségadó mértékét.

NAGY GÁBOR

hvg.hu

kis-szabó Creative Commons License 2007.10.30 0 0 759

:-)

Nem ismered a viccet az öreg székellyel?

Előzmény: Quietly Confident (756)
lms Creative Commons License 2007.10.30 0 0 758
kasubok laknak például a Helen. Anyós nyáron majd a lábát törte amikor bement egy régi ismerőshöz, aki a régi szülői házhoz építtett hozzá egy kis toldalékot. A régi ház padlószintje majd egy méterrel a talajszint alatt van (azon a környéken ez volt a jellemző építés, talán a homok miatt?), az újonnan hozzátoldott rész viszont normál, az átjárásnál lépcső van de a félhomályban nem vette észre szegény...
Előzmény: Quietly Confident (755)
lms Creative Commons License 2007.10.30 0 0 757
1. üzenet: egy liberális párt az utódpárti téglák nélkül lehet sikeres.
2. üzenet: az utódpárt önmagában impotens.
3. üzenet: aki a sajtót magára haragítja, akármit is csinál, okos és szép nem lehet.
4. üzenet: kényes területeket (pl titkosszolgálati reform) nem lehet izomból.
Előzmény: kis-szabó (754)
Quietly Confident Creative Commons License 2007.10.30 0 0 756
Nem lehet, hogy szobrot láttál, nem szorbot?
Előzmény: kis-szabó (754)
Quietly Confident Creative Commons License 2007.10.30 0 0 755
Én ismerek egy gdanski kasubot, nem tudom véletlen-e, de kiköpött olyan (volt kb húsz éve), mint az új lengyel miniszterelnök. Mondjuk ő lengyelnek tartja magát, és csak érdekességképpen említette, hogy kasub.
Előzmény: kis-szabó (741)
kis-szabó Creative Commons License 2007.10.30 0 0 754

Hej ...egyszer régen, a hetvenes évek közepén az NDK-ban, spreewald-i csónakázás közben én bizony láttam egy szorbot... de az se az volt.

 

Offolunk rendesen. Szóval, mi is a lengyel példa üzenete?

Előzmény: Unua (747)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2007.10.30 0 0 753
off

"A kezdeti nehézségekkel szerencsésen és erélyesen megküzdött, lecsillapította a felizgatott kedélyeket, rendezte a zilált horvát pártviszonyokat, megszilárdította a magyar állameszmét, megteremtette a Horvát Nemzeti Pártot, nagy reformokat hajtott végre különösen a közigazgatás és a tanügy terén. "

olyannyira, hogy 1903-ban sürgősen el kellett paterolni horvátországból mert ha nem teszik nyílt lázadás robban ki. a horvátoknak pont ezzel ellentétes a véleményük K-H-ról.
Előzmény: Unua (749)
pancer1 Creative Commons License 2007.10.30 0 0 752
Naiv olvtárs szerintem Kun Bélára gondolt... nemzavartatva olyan apróságtól hogy ő nem volt miniszterelnök egy percig sem...
Előzmény: Unua (749)
lms Creative Commons License 2007.10.30 0 0 751
Nemt'om, azokról még nem is hallottam, nem a pirézek rokonai véletlenül...? :-))

Családom szerint vannak még hegyilengyelek (Góralok), akik szintén elég sajátos nyelvet beszélnek, de az már közelebbi a lengyelhez.
Előzmény: Unua (747)
lms Creative Commons License 2007.10.30 0 0 750
V. Béla.
Előzmény: Unua (748)
Unua Creative Commons License 2007.10.30 0 0 749
Talán rá gondolsz:

Hédervári gróf Khuen-Héderváry Károly dr.
(Gräfenberg-fürdő, Felső-Szilézia, 1849. május 23. – Budapest, 1918. február 16.)

politikus, miniszterelnök, horvát bán.



Családja

A Freiwaldhoz tartozó Gräfenbergben (a város jelenleg Csehországhoz tartozik) született 1849-ben. Édesapja belási Khuen Antal (1817-1886) gróf, édesanyja monostori és komlósi Izdenczi Angelika (1823-1894) bárónő volt. Károlynak hat testvére született: Alice (1850-1879), Antal (1852-1890), Angelika (1855-1918), Margit (1856-1920), Henrik (1860-1928) és Szabina (1863-1942).

Pályája

Középiskolai tanulmányait a pesti piarista és a pécsi ciszterci gimnáziumban végezte, majd érettségi után a zágrábi jogakadémiát hallgatta. A doktorátus megszerzése után patvarista lett a zágrábi törvényszéknél. Szerém vármegye szolgálatában az 1870-es években a közigazgatási pályára lépett.

Az 1874. december 5-én Bécsben kelt legfelsőbb határozat alapján, az utolsó Héderváry (Héderváry Héder) után családneve mellé felvette a Héderváry nevet, a belási előnevet pedig a hédervári-ra cserélte föl, valamint a Héderváry család címerét egyesíthette a Viczay családéval.

A Szabadelvű Párt jelöltjeként a győrszigeti választókerületben szerzett mandátumot 1875-ben és 1878-ban. 1880. szeptember 6-án feleségül vette gróf Teleki Margit (1860-1922) csillagkeresztes palotahölgyet, akitől két fia született: Sándor (1881-1946) [1] és Károly (1888-1960) [2].

Az uralkodó 1882. január 1-jén kinevezte Győr vármegye főispánjává, beiktatása 1882. február 6-án volt, ahol a vizáradások idején elsőrendű adminisztratív tehetségnek bizonyult. Hogy rendezze a horvát anarchikus viszályokat, Horvát-, Szlavón- és Dalmátország bánjává történő kinevezést kapott 1883. december 1-jén, és ezt a méltóságot húsz éven keresztül megtartotta. Ezzel egyidőben elnyerte a valóságos belső titkos tanácsosi és a császári és királyi kamarási címet. Csakhamar bekerült a horvát országgyűlésbe, onnan pedig a magyarba. A kezdeti nehézségekkel szerencsésen és erélyesen megküzdött, lecsillapította a felizgatott kedélyeket, rendezte a zilált horvát pártviszonyokat, megszilárdította a magyar állameszmét, megteremtette a Horvát Nemzeti Pártot, nagy reformokat hajtott végre különösen a közigazgatás és a tanügy terén. Érdemeiért a király több kitüntetéssel – 1885-ben az első osztályú Vaskorona Renddel, 1891-ben az Aranygyapjas renddel, valamint 1910-ben a Szent István Rend nagykeresztjével – ismerte el munkáját.

1894. május végén a főrendiházban fölszólalt az egyházpolitikai törvény mellett. A Wekerle-kormány május 31-i lemondása után a király Héderváryt nevezte ki miniszterelnöknek, de mivel a Szabadelvű Párt határozottan Wekerle Sándor mellett foglalt állást, ezért kabinetalakításáról kénytelen volt lemondani, és Ferenc József június 9-én ismét a lemondott kormány léptett hivatalba. Hasonló szituáció történt, amikor a Wekerle és kormánya – most már véglegesen – lemondott: ismét őt dezignálták miniszterelnöknek.

Mikor azonban a függetlenségi obstrukció Széll Kálmán kormányát megbuktatta, az uralkodó 1903. június 27-én őt tette az ország élére, valamint megbízta az újonctöblet követelésének elejtésével, hogy teremtse meg a békét és vezesse ki az országot a költségvetési állapotból.
Unua Creative Commons License 2007.10.30 0 0 748
Mikor volt Kún a magyar miniszterelnök?
Előzmény: naiv (745)
Unua Creative Commons License 2007.10.30 0 0 747
S mi a helyzet a szorbbal?

Én még élő szorbbal nem találkoztam, pedig elvileg többen vannak, mint a kasubok (persze Németországban).
Előzmény: lms (746)
lms Creative Commons License 2007.10.30 0 0 746
Írásban egészen hasonló, de előszóban én egy bötűt nem értek belőle. A kicsit másképp jelölt magánhangzókat tök másképp ejtik mint a lengyelek.
Előzmény: Unua (744)
naiv Creative Commons License 2007.10.30 0 0 745
"Üzenet (sánta) analógiával: legyen az új magyar miniszterelnök palóc, kun, székely vagy csángó! "

Kún az mán egyszer nem vált be...:)
Előzmény: kis-szabó (741)
Unua Creative Commons License 2007.10.30 0 0 744
Egy kis kasub szövegminta:

Rocznik Cassubia Slavica zajimô sã kaszëbską terôczasnoscą, historëją, lëteraturą ë kaszëbsczim jãzëkã. Wëdôwającë Cassubiã Slavicã chcemë òdecknąc ë rozkòscérzac, rost zajinteresowaniégò Kaszëbama ë kaszëbizną, co dlô nas znaczi zajinteresowanié kùlturową ë jãzëkòwą wszelejakòscą Europë w sparłączenim z wëżdóną, dôleką europejską jintegracëją.

Dokôzë są pùblikòwóné w jãzëkach: kaszëbsczim, pòlsczim, miemiecczim ë anielsczim (w niechtërnëch przëtrôfkach równak téż w jinszich). Cassubia Slavica wëchôdô rôz do rokù w ùniwersytecczi wëdôwiznie Aschenbeck & Isensee Universitätsverlag w Òldenbùrgù. (http://www.univerlag.com)
Előzmény: Unua (743)
Unua Creative Commons License 2007.10.30 0 0 743
Úgy tudom, hogy mostanában kiharcoltak bizonyos nemzetiségi jogokat: így kasub nyelvű oktatást, utca- és helységtáblák, stb.
Előzmény: kis-szabó (741)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!