Keresés

Részletes keresés

_vs120_ Creative Commons License 2007.11.29 0 0 28
Ez a rajz engem emlékeztet a halálcsillagra :)

Miféle csúnyaságon töritek itt az agyatokat?

Egyébként féligáteresztő tükör segítségével megoldható a nyalábkoncentráció. Rakd egymással párhuzamosan a diódákat, és merőlegesen a kívánt optikai iránnyal. Az n darab diódához használj ugyanennyi 45 fokosan döntött féligáteresztő tükröt, hogy a végleges irányba csábítsd a sugarakat...
zorko Creative Commons License 2007.11.29 0 0 27

ez optikailag sem jó...

A rajz szerint a szórólencsén kb. törés nélkül egyenesen haladnának tovább a sugarak - mert mindegyik középen találja el, ahol a lencse gyakorlatilag "síküveg" (párhuzamosak a felületei).

Előzmény: durkonorbi (25)
zorko Creative Commons License 2007.11.29 0 0 26

ebből kellene egy nagy energiájú lézersugarat fabrikálni ....

Ez nem biztos, hogy menni fog...

Persze kérdés, hogy mit értesz pontosan "a nagy energiájú sugár" alatt.

 

A lézer működési elve az, hogy egy gerjesztett (magasabb energiaállapotú) közeget a rajta áthaladó fény további fénykibocsátásra "stimulál". A stimulált sugárzás frekvenciája, fázisa pontosan megegyezik a sugárzást kiváltó fény frekvenciájával, fázisával, gyakorlatilag hozzáadódik, így tulajdonképpen egy erősítőként működik. Ettől különleges a lézerfény, és emiatt tud nagy energiát vinni.

Különálló források fényét ilyen módon nem lehet "összeilleszteni".

Előzmény: durkonorbi (24)
durkonorbi Creative Commons License 2007.11.29 0 0 25
http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/a8/a816cdff7d073cce405d97576a6e41a2.gif

Ez volna az ... :) az előbb lemaradt
Előzmény: durkonorbi (24)
durkonorbi Creative Commons License 2007.11.29 0 0 24
Sziasztok! Lenne egy optikai kérdésem: Adott egy marék lézerdióda, egyenként kb. 200 mW-os.... ebből kellene egy nagy energiájú lézersugarat fabrikálni .... a kérdésem: meg lehet-e oldani ugy, hogy pl. a már párhuzamos lézersugarakat tudom egy lencsére nyomatni ... igy, mint a rajzon ... szerintetek működne a dolog? Illetve nem lehetne-e kikerülni valahogy azt a részt, hogy minden egyes diódából a már párhuzamosított fénynek kelljen a lencsére érkezni? Nem lehet-e valahogy megcsinálni ugy a dolgot hogy a diódákból kilépő (onnan ugye olyan szögben jön a fény alapesetben mint egy sima kis fényszögű ledből ... ) közvetlen fényt kelljen optikával továbbvinni?

Elsősorban olcsó, vagy valahonann kibuherálható cuccból nyerhető megoldások érdekelnének ... :) Nem több 10ezres lencsék ... előre is köszi: Norbi
Qqberci Creative Commons License 2005.04.21 0 0 23
Örülök, hogy jó lett :-) Én még nem próbáltam ki a komondort :-), viszont jól megtaláltam a Házgyári utat is, meg a megfelelő kijáratot a gyűrűről.
Előzmény: Pivovar (22)
Pivovar Creative Commons License 2005.04.20 0 0 22

Qq! Kipróbáltam, csodálatos... Ezer köszönet!

 

Bár egyszerre csak a dia negyedét látom, azaz fél szövegoldalt, így a róla való átfényképezés egyelőre nem érne sokat (na de megfelelő febontás mellett úgyis ugyanide jutnék - a képernyőn a dupla oldal negyede lenne nézhető használható felbontás mellett...

 

De a lényeg, hogy JÓL OLVASHATÓ!!!! Beindulhat a kutatócsapat :)

 

Hiába, a VEB csodákra képes :)))

Előzmény: Qqberci (21)
Qqberci Creative Commons License 2005.04.11 0 0 21
Elküldtem a tegnapit újra a Sédnetre...

Előzmény: Pivovar (20)
Pivovar Creative Commons License 2005.04.11 0 0 20

Nem... Mentem volna optikusnak :)

(új levél ment)

Előzmény: Qqberci (19)
Qqberci Creative Commons License 2005.04.11 0 0 19
Ez most megjött, válaszoltam is. Megkaptad?
Előzmény: Pivovar (17)
Qqberci Creative Commons License 2005.04.10 0 0 18
Most sem jött, úgy látszik, Indexrõl Indexre nem lehet levelezni :-)))


Most küldök egyet én, aztán ha nem ér oda ebéd utánig, akkor küldök a "rendes" címemrõl.
Előzmény: Pivovar (17)
Pivovar Creative Commons License 2005.04.10 0 0 17
Pedig ment... Megy megint (az itt regisztrált címedre)!
Előzmény: Qqberci (16)
Qqberci Creative Commons License 2005.04.10 0 0 16
Nem jött mél.
Előzmény: Pivovar (14)
Qqberci Creative Commons License 2005.04.06 0 0 15
Rendben, akkor kiásom :-)))
Előzmény: Pivovar (14)
Pivovar Creative Commons License 2005.04.06 0 0 14

Qq!

 

Köszönettel érdekel a dolog, mailben jelentkezem!

Előzmény: Qqberci (13)
Qqberci Creative Commons License 2005.04.05 0 0 13
Van egy Daro asztali mikrofilmvetítõm. 9x12 cm-es síkfilm lapokhoz (számítógép-dokumentációhoz) készült, tehát belefér az, ami neked kell. Ha minden igaz, megvan a filmtartója is, de ha nem találom, akkor két üveglap is megteszi. Asztalra állítva maga alá vetít, nagyjából A4-es méretben. Ha gondolod, hogy jó lehet, elõszedem és neked adom.
Előzmény: Pivovar (7)
Pivovar Creative Commons License 2005.04.05 0 0 12

Összevetésül a Lide20 scannelt képe és a napfényes Fuji makrofotó ()mindkettőből egy index-kompatibilis kisebb részlet - különböző tartalmakról)

 

 

 Ez a Canon Lide20

 

és...

 

 Ez a Fuji makró...

 

Utóbbinál kellene egy lehelettel jobb, és győztünk!

 

 

Pivovar Creative Commons License 2005.04.05 0 0 11

Az én tragédiám az, hogy éppenséggel van scannerem, 150-től 800 dpi-ig, kb. 10 darab :)

Nem igazán mai darabok, a legújabb, egy  Canon Lide 20, igencsak vacak képet csinált, nem a felbontás, hanem a scannelés miatt,  aminél sokkal jobb az ablaküvegre ragasztott fehér papírra lógatott filmanyagról Fuji S602Z-vel (3MP Fine) napfénynél, makro módban készült fotó. (ez úgy sacc 1000 dpi).

Persze ez sem igazán jó, de már a használhatóság határán van.

A jelszó amúgy nem feltétlen a digitalizálás, bár sokat könnyíthetne, hanem elsősorban az olvashatóság...

 

Amihez ugye optika is kellhet :)

 

 

 

Előzmény: teljesenmindegy75 (10)
teljesenmindegy75 Creative Commons License 2005.04.05 0 0 10
A bevitelt illetöen az elözö scanner-es megoldas tunik a legegyszerubbnek. 1200 dpi-s felbontassal a kepkent elmentett file-ok merete (50X35 mm^2-tel szamolva) kb. 2400X1750 keppont. Azt A4-es meretbe nyomtatva szerintem el tudod olvasni es a file-ok merete sem lesz nagyon nagy, ha grayscale jpeg-kent elmented öket. Az A4-es scanner-re 8 dia fer egymas ala. Ez ugye kb 600 scan. Ha ugyes vagy, akkor 8 diat beszkennelsz par masodperc alatt, majd par percig editalod. Legyen atlag 5 perc - bar lehet ez tul van becsulve, mert a vegere belejössz:-)) Tokkal vonoval az egeszed meguszod 4000 percnyi munkaval, ami durvan 70 ora. Ha összekapod magad, akkor ket-harom het alatt megcsinalod ... Nem lesz lelekemelö lol
Előzmény: Pivovar (8)
Pivovar Creative Commons License 2005.04.05 0 0 8

Beard,

 

Még az jutott eszembe, hogy nekem a scannelés sem jó ötlet (egyfelől ugye ötezer dia :), másfelől meg ez a gyógy méretű film: 35 mm széles a szalag, így egy kép kb. 35x50-es. Egy olyan (dia)szkennerrel, ami 24x36-ra van felkészülve mind diakeret, mind szoftver oldaláról, aligha lennék sikeres.

Előzmény: Törölt nick (6)
Pivovar Creative Commons License 2005.04.05 0 0 7

Köszi a tippeket :)

A cél olvasás, az alapján esetleg az olvasottak gépre vitele (begépelés).

Persze nem rossz az sem, ha képként benn van a gépben, mégis könnyebb, mint harminc méter film végén megkeresni egy kockát. Egyházi anyakönyvek lapjai vannak a filmen, két-háromszáz éves latin kézírás értelmezésénél nem árt a tiszta láthatóság :)

 

Közben találtam anyagot a diavetítésről, és azt látom, hogy a film előtt illene lennie kondenzor lencsé(k)nek. Két egymásnak fordított sík-domború lencse. Ilyenem persze nincs, a kérdés, hogy elhagyható-e?

 

Előzmény: Törölt nick (6)
teljesenmindegy75 Creative Commons License 2005.04.05 0 0 5
kb. tizszeres a nagyitas amire szukseged van. ezt egy sima lencses projekcioval is meg tudod csinalni. kollimalt feher fennyel megvilagitod a filmet, majd a masik oldalon lekepezed egy jo lencsevel. elsö közelitesben ez tunik a legegyszerubb megoldasnak ... a video projectorok ennel lenyegesen többet tudnak, szoval nem lehetetlen a filmes trukközeshez sem ez a modszer.
Előzmény: Pivovar (-)
Pivovar Creative Commons License 2005.04.04 0 0 4

Nem rossz a tipp, de erre már jártam... Egyfelől a diavetítés jó ötlet, de a film szélesebb, itt a perforáció helyén is anyag  van (és nincs perforáció :), másrészt a félkép-vetítéshez keresztben kellene vezetni a filmet, vagy (fél)darabokra vágva diakeretbe tenni.... Ez megy tízes sorozatban, de tízezernél már hajjajaj....

 

A pillanatnyi megoldás (egyelőre a hosszában-keresztben probléma miatt nem igazán tökéletesen) az, hogy egy régi fotós nagyítógéppel a film 24x36-os részét vizsgáljuk tök sötétben kivetítve, de nem a saját objektvjébel, hanem egy Zenit gép alap-optikáját hozzáapplikálva (nagyobb lencse, nagyobb fényerő)...

 

Ez viszont még messze van a tökéletestől, na meg a használhatótól is...

 

(a félkép-egyesítés nem gond, amíg rendet lehet tartani abban, hogy melyik kép melyik után jön... Két oldalnyi anyakönyv van egy fotón, némi kínlódással össze lehet párosítani az egymás után lévő oldalak sorait...)

 

Az is felmerült, hogy jó digi géppel szemből egyenletes fénnyel megvilágított képet makro módban lefényképezünk...

A próbánál elég ronda lett az anyag, de ez igazából "fekete-fehér" kézírásos szöveg, amennyi hordó-torzítás előjött, aznem számít, mert a lényeg CSAKaz olvashatóság.

(persze pár száz éves kéziratoknál ez a "CSAK" olvashatóság nem is olyan kispályás...)

 

 

Előzmény: Törölt nick (3)
Pivovar Creative Commons License 2005.04.04 0 0 2

Nagyon erős én sem voltam ebben - ezért jöttem a "Tudomány"  ágazatba :)

 

(talán eljutunk így 1-ről a 2-re...:)

Előzmény: Tombolda (1)
Tombolda Creative Commons License 2005.04.04 0 0 1
Sajnos optikából elégtelent (1) kaptam az iskolában.
Előzmény: Pivovar (-)
bindera Creative Commons License 2005.04.04 0 0 0
0ptika?
Pivovar Creative Commons License 2005.04.04 0 0 topiknyitó

Optika...

 

Nem találtam ilyen topicot, ha eddig tényleg nem volt, akkor mostantól van!

 

Mindjárt kérdéssel kezdem:

 

A problémám a következő: szeretnék kivetíteni mikrofilmet jól olvasható méretben.

A filmszalag mérete kb. 35x47 mm kockánként, egyszerre csak egy kocka kell. A/3 vagy A/2 méretre kellene kinagyítani.

 

Léteznek persze kész olvasók is, de az áruk a (sok)százezres kategóriában szááldogál, így aztán bármennyire jók is, nem jöhetnek szóba. A film/dia szkennerek gyakorlatilag a fele méretre vannak tervezve, mind a diakeret, mind pedig a szoftver... (lehetne keresztben is befűzni a filmet, mert két fél kép is megfelelne, de vajon lehet-e fűrészelés nélkül?)

 

A terv mégis a barkácsolás, ami egyelőre ebből áll:

 

1. fényforrás (mennyi kell? a terv két 22W-os fénycső "lámpa", az kb. 220W izzónak felel meg)

2. lencsék (na ebből mekkorák, mennyi, honnan, hogy belátható távon a szükséges nagyítás összeálljon) 

3. Tükrök (hogy ne két kilométer hosszű legyen az eszköz, némi tükrözéssel talán egy kisebb dobozba zárható).

4. Doboz (fentiek függvényáben).

 

Vagy van ennél is jobb ötlet?

 

   

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!