Keresés

Részletes keresés

Kilroy Creative Commons License 2005.03.25 0 0 13
(haláláig rejtegette a csuklóján a tetoválást: Halál a királyokra ! Ill. mindez franciául)

Nem tudom, hogy tényleg a csuklóján volt-e, mivel úgy tudom, a felirat mellett még egy kép is volt tetoválva neki, egy frígiai sapka, a királyságellenes forradalom/felkelés/mifene jelképe...
Előzmény: milyennincs (8)
Qedrák Creative Commons License 2005.03.25 0 0 12

 

Tudom, már olvastam, alább adtál rá egy másik linket... :)))))

Csak leírtam a meglepetésemet. :)

Előzmény: milyennincs (11)
milyennincs Creative Commons License 2005.03.25 0 0 11

Gusztáv Adolf és elődei angol orientációja, az oroszokkal szemben elveszett Finnország belpolitikai következményei (trónfosztás, új uralkodó, Császárnak kedvező trónörökös), s az 1812. március 24-i (tehát még az oroszországi hadjárat előtti) Sándorral megkötött titkos szövetség, azaz Norvégia odaigérése a svédeknek - nos, mindezek alapján az "átállás" jobban érthető.

 

Az sem kizárt, hogy ismerve a Császárhoz fűződő felemás kapcsolatát, Bernadotte kiválasztásánál már eleve szerepet játszott az a tény, hogy majd vele a koalíció pártjára vissza lehet állni, ha úgy hozzák a hadisikerek... 

 

Majdnem francia király lett (Sándor indítványa volt, Anglián megbukott).- Benne van, itt: http://www.mek.iif.hu/porta/szint/egyeb/lexikon/pallas/html/055/pc005568.html

Előzmény: Qedrák (10)
Qedrák Creative Commons License 2005.03.25 0 0 10

 

Na ez kicsit nekem is új. Én korábban azt hittem, hogy a svéd koronát is csak azért nyerte el Bernadotte, mert az is bekerült az európai trónok osztogatásába.

Előzmény: milyennincs (8)
milyennincs Creative Commons License 2005.03.25 0 0 9

Bocsánat, már megint kapkodtam, szóval:

 

az előzőben említett XIII. Károlynál hozott citátum természetesen XIV. Károly János, azaz Bernadotte, XIII-ról vannak magyar anyagok a neten.

Szeretnék buzdítani nemcsak e topik olvasására, hanem a fellelhető irodaloméra is :))

Előzmény: milyennincs (8)
milyennincs Creative Commons License 2005.03.25 0 0 8

Volt egy bizonyos Gusztáv Adolf, III. Gusztáv fia, kiről részleteket itt olvashatsz (2. e néven említve)

http://www.mek.iif.hu/porta/szint/egyeb/lexikon/pallas/html/043/pc004321.html

Nos ő - mondjuk így - az akkori európai hatalmi konstelláció kapcsán angolbarátsága miatt (melyről az idézett helyen olvashatsz) belebonyolódott Oroszországgal 1808-ban egy svéd-orosz háborúba, aminek következtében elvesztette Finnországot. Emiatt a rendek trónfosztották és nagybátyját, ki így lett XIII. Károly trónra léptették. Róla itt, mint Károly (XIV.) János: http://www.mek.iif.hu/porta/szint/egyeb/lexikon/pallas/html/055/pc005568.html

 

Mivel Bernadotte Jéna után 1500 svéd katonát ejtett foglyul a Trave folyón (hogy pontosan hogy lehet folyón foglyul ejteni bárkit is?:), de így írják), szóval erre hivatkozva XIII. Károly ajánlatára 1810 aug 21-én trónörökösnek választották (!!), a Császár beleegyezésével lemondott a francia állampolgárságáról, majd áttért a lutheránus hitre, s a király (XIII. Károly) november 5-én örökbe fogadta.

 

Mint tudjuk ez az emberséges bánásmód szükséges, de nem elégséges feltétel volt, az igazi oka valószínűleg a politikai hangsúlyváltás volt, az angolbarátság helyett francia- és oroszbarátság az új szín a svéf külpolitikában (Tilsit után vagyunk). Elébe mentek az eseményeknek. Fentebb az aláhúzott részeknél a sorrend sok mindent elárul. 

 

Kétségtelen magas kort ért meg (82) s 1818-1844-ig uralkodott is. (haláláig rejtegette a csuklóján a tetoválást: Halál a királyokra ! Ill. mindez franciául)

Előzmény: Qedrák (7)
Qedrák Creative Commons License 2005.03.25 0 0 7

 

Ha jól emlékszem XIII. Károly fiává fogadta, majd 1818-tól kezdett uralkodni. De majd valaki biztos megmondja pontosabban, mert a svéd töriben én nagyon nem vagyok otthon.

Előzmény: TRicKolas (6)
TRicKolas Creative Commons License 2005.03.25 0 0 6
Hogy is került ő a svédekhez uralkodni? (pont itt járunk töriből, érdekelne)
Előzmény: Qedrák (5)
Qedrák Creative Commons License 2005.03.25 0 0 5

 

Közülük még Bernadotte járt a legjobban...

Előzmény: milyennincs (-)
rali Creative Commons License 2005.03.25 0 0 4
Na, kezdjél már valamit.
Előzmény: milyennincs (3)
milyennincs Creative Commons License 2005.03.24 0 0 3

Kezdhetnénk ott, hogy 1804. május 19.

14 marsall, és 4 tiszteletbeli marsall. S nincs tovább, később csak "megüresedés" miatt lehet marsallá lenni.

 

De kezdhetnénk azokkal is, akik előbb adták vérüket, semmint rákerülhettek volna arra a bizonyos listára. Klébert, Desaix, talán mások...

milyennincs Creative Commons License 2005.03.24 0 0 2

azon vagyok :) A linkes névsort a felsorolás miatt tettem ide, meg, hogy, aki nem ismeri őket, pár adatot kapjon, amire rákeres. "Újságos ízével a vágynak".

meg hát legyen francia az entré (ha jól írom).

 

pl.

magyarul: http://napoleon.lap.hu/

angolul: http://www.napoleonseries.org/articles/biographies/marshals.cfm, alul legördülő menüvel.

 

Bár igazából, aki "bonapartista", az követ engem...

Előzmény: Vajk (1)
Vajk Creative Commons License 2005.03.24 0 0 1
nem 0 dolog lenne emberi nyelven is topicot nyitni. Pl angol, ha már a magyar nehezen megy...
milyennincs Creative Commons License 2005.03.24 0 0 0

"...nem is emberek voltak ezek, hanem acélrudak, melyeket a maga használatára kovácsolt."

Honoré de Balzac: A vidéki orvos

Előzmény: milyennincs (-)
milyennincs Creative Commons License 2005.03.24 0 0 topiknyitó

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!