Az egészségügyben a béremelés csak annyiban volt a kormány kompetenciája, amennyiben a TB által központilag elosztható összeget emeli.
Emelte.
A bér konkrét emelése a müködtetö feladata, - a teljesítmény emelt ellenértékét viszont nem kötelezö bérekre fordítani, - lehet abból dologi kiadásokat is fedezni.
Ahol az intézmény vezetése korrekt volt, ott odafigyeltek a dolgozóra, ahol a gazdálkodást "vitte az ár", ott esetleg éppen bérre nem futotta.
Ha te rendesen hazaadod a pénzed és többet adsz haza, mint tavaly, és mégsem kerül eléd az üveg sör, amire számítottál, akkor az téged nem vígasztal, hogy az asszony több mosóport használt, ugye... Viszont nem foghatod a saját problémádat a kormányra, - az asszonnyal kell megvívnod.
Persze sok esélyed a gyözelemre nincs...
Az embereket egyébként nem nézik hüjének, de az embereknek sem lenne hátrányos, ha elkezdenék a saját életük folyását alakítani, - egy közalkalmazottakat foglalkoztató intézmény vezetése pl. megtanulhat lassan gazdálkodni.
A lopásokat nem vitatva, az egy illúzió, hogy a magyar ipar megőrzése egy lehetséges alternatíva lett volna, különös tekintettel a fejlődés élvonalában müködő cégek irányításával és az innovációk vezérlésével kapcsolatos elképzelésekre.
Néhány esettől eltekintve, nem igen lehetett más utat elképzelni, mint a nagy multicégek munkájába történő bekapcsolódás és a kisebb hazai jelentőségű cégek beindítása, felfuttatása.
Látni kell, hogy az olyan nagy cégek mint a MOL, vagy a nehézvegyipar részleges megtartása is azért volt lehetséges, mert ott a fejlesztések nem hazai innovatív alapokon, hanem külföldi know-how alapján történnek. Más iparágaink azonban ezt a beruházási tőkeigényt nem igen tudják elviselni.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr azt mondta a karácsony előtti Népszava interjúban, hogy a koaliciós kormány "nyugatos, modern, demokratikus."
Megválasztása környékén azt mondta, hogy itt az országban nagy a jólét.
Többször említette Ő is (de sokan mások is a koaliciós politikusok közül), hogy 2004 a kisemberek számára emelkedő életszinvonalat jelentett. Miért nem engedik az urak közelébe a "kisembereker"?
Csak egyetlen példa: a költségvetési törvény írta elő 2004-re az egészségügyben a 6%-os béremelést. Senki, de senki egyetlen fillért sem kapott. Pedig milyen más alapról indult volna a 2005-ös emelés, ha nem marad el. Így nem tud lépést tartani a bér az inflációval. Persze ez is fogyasztói kosár kérdése. nem kellene fűteni, világítani, vizet használni, közlekedni, gyógyszert szedni, hanem zongorát, rókabundát és gyémántot kellene venni, mert annak nem nő az ára. Nem is értem
miért ragaszkodik a szegényebb tömeg ezekhez a földhözragadt szolgáltatűsokhoz.
Mindig is nagy távolság volt a valóságos élet és a propagandából ismert helyzet között, mindegy ki volt kormányon. De a mai helyzet ebből a szempontból szélsőséges. Tudod, milyen bántó, hogy folyamatosan hülyének nézik az embereket? Gábor
A GE amerikai ceg ,megis a fejlesztesi reszleget joreszt MO-ra telepitette. Amugy amikor Brody az Izzonal kifejlesztette a kriptonegot a harmincas evekben az Izzo akkor is GE tobbsegi tulajdonban volt.
Egy tudás-alapú világgazdaságban egyátalán nem mindegy, hol történik a fejlesztés, hol adózik a cégvezetés, hol hozzák a stratégiai döntéseket. Ahol az ész, ott a pénz. Ez már századok óta így van, de kellett néhány évszázad, hogy a gazdaságpolitikusok is rájöjjenek. Kellenek tehát magyar gyárak, magyar márkák, kell a magyar innováció. Az más kérdés, hogy hány év alatt lehetne helyreállítani az ingatlanok tulajdonlásáért szétlopott, tönkretett magyar ipart.
Mo-nak is vannak regionális multi cégei, nézzed meg a MOL-t, az OTP-t és szárnyalásukat a tőzsdén. Pedig nem vagyunk olaj-, vagy pénzügyi nagyhatalom.
Siránkozás helyett talán a gondolkodás és a munka lehetne az új rendszerváltás egyszerű és célravezető forgatókönyve, de ezek valahogy kiesnek az alternatívákból.
Hogy ezt miből olvasod ki...Nagyon büszke vagyok arra, hogy 17 alkalmazottunkból 17 van bejelentve, csak a két raktári munkás kap minimálbért, a többiek átlagos bérért dolgoznak. Mindenkinek adunk mobil hozzájárulást, és havi egy tank benzint. Mégis működünk. Nincs szükségem csalásra, mert csak tisztes polgári létre törekszem, nem érdekel a harácsolás, meg a versenyfutás.
A kormányok összetétele nem szab meg semmit. A kormányok által erősen befolyásolt gazdasági környezet szab meg sok mindent. Ugyan úgy tudnék örülni egy baloldali, vagy egy jobboldali kormánynak, ha a működésük valamelyest közelíteni a programjukhoz, meg a propagandájukhoz. Persze, ez csak egy szép álom.. Gábor
Ami MO-on termel az magyar gazdasag ,tokmindegy,hogy az igazgatotanacs New York-ban, vagy Kobanya alson-van-e.Amugy a Saab mar regota General Motors, a Nokia meg finn ,nem dan. Es ha jol megnezzuk ezeknek a multiknak a tulajdonosi szerkezetet a fene se tudja milyen a nacionalejuk.
Az USA-ban arult japan autok tobbseget az USA-ban gyartjak es az bizony az USA gazdasaga,mert ottani munkaerot alkalmaz, akik ott fizetnek adot,megha Toyota ur valahol Osakaban ul is egy sushi etteremben.
Kifejtenéd bővebben, hogy mivel vágnám én "gajra" a meglévő magyar gazdaság alapjait is?
Mire értetted? szerinted, van magyar gazdaság? már ami a termelői szférát illeti, mely ne lenne túlzott függőségi viszonyban külföldi vállalatok, multi cégek tulajdonában / könnyítésként mit hiányolok? pl. mint a németeknek, a SIEMENS, az AUDI a svédeknek a VOLVO, a SAAB, a dánoknak a NOKIA stb/
A 429 hozzászólásod értetlenséget takar. Úgy állítod be, mintha az esetemben felhozott dolgok egyediek lennének. Ezért /az értetlenség miatt/ vagyok kissé ingerült. Na elmentem, vergődés az egész.
1990-ben képzeld, éppen ezen dolgoztunk nagyon sokan, hogy ezen változtassunk, sajnos akkor nem engedték, s mára ezért olyan katasztrófális a helyzet, s attól tartok, ez még sokkal roszabb lesz, mert úgy látom, semmit nem tanultak eddigi hibájukból, vagy csupán arról van szó, hogy halvány elképzelésük sincs arról, hogy mit kellene csinálniuk?
Ha az előző, az szerintem bűn, ha az utóbbi, nos az a roszabb, mert esélyt nem látok arra, hogyan állíthatnánk meg , hogyan kerűlhetnénk el a katasztrófát. 6 te az új évet is ennyire felpaprikázva kezded? /
most mást nem mondok, majd ha lehiggadtál, volna még pár kérdésem hozzád.
Az Én "kosaramat" egyszer már megmutattam. Mégegyszer: élelmiszer, rezsi, közlekedés. Ne haragudj, hol éltél a 90-es években? Nem az Én esetemben volt ilyen
az arány /bár az enyémben is/ hanem általában. Olvass vissza akkori jelentéseket a bér-ár arányokról, az inflációról.
Neked, ming közgazdának, azért tisztában kell lenni azzal, hogy a "fogyasztói kosár" nem mindenkire egyformán érvényes. / meglehet, hogy apple 48 esetében, ilyen mértékű az arány. sajnos, amit eddig leírt, abból nem tűnik ki egyértelműen /
ez esetben, engem újabb információk jobban érdekelnének, mielőtt a moderátorért kiáltanák /
"de ma, Magyarországon, globálisan, nem lehet azt mondani, hogy alacsonyak lennének az alkalmazási költségek "
Ezt szépen írtad. Valszeg politikus vagy. Persze, mihez képest nem alacsonyak? "figyelembe kell venni a termelékenységet, a vásárlóerőt, s mindazt, ami még az alkalmazáshoz járul - s ebből az látható, hogy míg korábban volt egyfajta (makro) versenyelőnyünk, ez mára eltünt."
Na látod ez az amihez egy munkavállaónak semmi köze /pontosabban nem érdekli/
Ezért fizetik a kormánytagokat és egyéb állami alkalmazottat, h ezt megoldja.
Egyszerű számtan /nem matek/ 1989-1996-ig /kb./ évente átlag 5-10% volt a béremelés, az árak meg 30-40%-kal nőttek. Ez azt jelentette, h 1996-ra reálértékben kb. a felét érte a fizetés az 1988 állapotának. Ezt a számadatot hasonlítsd össze avval az ígérettel, melyet minden párt prominens képviselője kimyilatkoztatott a renszerváltáskor: munkanélküliség lesz, mert....... de aki dolgozik az meg is lesz fizetve! Ezek után miért csodálkozol, h természetesnek veszik a munkavállalók egy nagyobb arányú fizetésemelést?
"igen éppen ez a legnagyobb probléma, hogy a "létszüklégleti javak", ahogyan Te nevezted, 40%-al nőnek / különben az EU. szintjén vannak/ a bérek csak 5%-al növekednek."
Én is azt mondom, h ez a probléma! De mivel -állítólag- egy piacgazdaságban az árakat nem lehet szabályozni, nincs más választás, mint a bérharc.
Ki a fenének kell evvel foglalkozni, ha nem annak akit érint? Persze a kormánytagoknak, de ők jól megvannak a jövedelmükkel! És Deák F. és Széchenyi I. még nem támadt fel!
Nem tudom hány éves vagy,de evvel a szöveggel "Azért, hogy neked jobb legyen, dögöljön az utánunk jövő generáció éhen?" -Ami ugye azonos a "neked nem lesz jó, de majd a gyerekeidnek" szöveggel- tele van a t.... Ezt hallotta apám és Én is és most gyerekeimnek is ezt nyomják. Nem lehet mindenki vállalkozó. És Én a munkavállalók
szemszögéből nézem a dolgokat. Vártunk már eleget. Miközben egyesek qrva jól élnek, kettesek várjanak a sorukra és dolgozzanak egyesekért? Igy gondolod? Lehet, h Te szerény vagy a lehetőségeidhez képest, másoknak viszont a lehetőségeik szerények. Számomra az a dühítő,h ismerek jó /sőt nagyon jó/ szakembereket, akik igen szerény fizetésért dolgoznak, miközben a fene tudja miből lett gazdag, munkaadó tizedannyi szakmai tudással jól él. Nem azért emelek kifogást, h egyesek milyen jól élnek! Mindig az volt az életszemléletem: ne a mások zsebében túrkálj, ha elégedett vagy a saját jövedelmeddel! Csakhogy........
Ráadásul ezek a nagyarcú újgazdagok úgy viszonyulnak a dolgozóikhoz,ami a 20-as
Azt kívánom minden nettársamnak, hogy ne csapja be őket senki sem az új évben.
Legyen a 2005-ös év a tisztánlátás éve, mert látni kell ahhoz, hogy egyenként mindannyian ddönteni tudjunk a saját sorsunkról. Boldog Újesztendőt! Gábor
Teljes mértékben egyetértek. Amin el kellene gondolkozni és érdemes is lenne az a következő: miért nincs pénz, ha van? Én is azt gondolom, hogy nem lehet a béreket emelni, ha nincs miből. Nem kell hozzá nagy ész. Viszont sokszor azt kell tapasztalnunk, hogy nagyon komoly pénzek folynak el. Azért nem akarok konkrét eseteket írni, mert nehéz úgy csoportosítani, hogy ne legyen az összeállítás valamelyik politikai erőre nézve megkülönböztető. (presztizsrendezvények, égbekiáltó jövedelmek, tiszteletdíjak, végkielégítések,jutalmak, állami megbízások, adójátszmák, etc.) Én is egy 14 éves kft-nek vagyok jelenleg 65%-os tulajdonosa (ez változik, mert igyekszem a tulajdon teljes megszerzésére). Nem igen tudok kivenni pénzt a cégből, mert (de ezt ismerheted) 8-15 napos határidővel kapok olasz, vagy lengyel árút; és sokszor 120 nap múlva látok csak pénzt, mert akkor kapja meg az elszámolását, átutalását a fővállalkozó. Sok barátom a bérrel játszik, mert mással vagy nem tud, vagy nem mer. Ezért lényegesen kevesebb az APEH, a nyugdij és eü. alapba befolyó járulék. Lehetne erről sokat beszélni, de a gyakorlat és a verbális propaganda még soha sem távolodott úgy el egymástól, mint a mai koalició gyakorlatában. Gábor