Keresés

Részletes keresés

Omar Khajjám Creative Commons License 2020.06.14 0 0 2959
Előzmény: Törölt nick (1535)
Afrikaans8 Creative Commons License 2020.05.13 0 0 2958
Afrikaans8 Creative Commons License 2020.05.13 0 0 2957
netuddkivogymuk Creative Commons License 2018.08.19 0 0 2956

"Azért vannak olyan történészek, akik legalább törekednek arra, hogy elfogulatlanok legyenek. Pl. Romsics Ignác, Ungváry Krisztián."

 

Csekély eredménnyel. 

Előzmény: Törölt nick (2926)
showtimes Creative Commons License 2018.07.05 0 0 2955

Az 1860-as évek érdekesek voltak, lévén az osztrákok rájöttek, hogy a nyílt elnyomás a passzív ellenállás miatt hosszú távon nem szolgálja az érdekeiket, viszont annyit nem akartak engedni, mint amennyi a magyar elvárás volt. Ezt a dilemmát oldotta meg a maga módján a porosz-osztrák-olasz háború, amely kikényszerítette a kiegyezést.

 

A döntő csatát Königgratznél vívták, magyar részvétellel:

 

https://www.facebook.com/919849161427253/photos/a.919881798090656.1073741828.919849161427253/1819799888098838/?type=3&theater

dzsaffar3 Creative Commons License 2018.06.07 0 0 2954

 

"Én is bele szoktam futni hasonló problémákba, konvertálót sajnos nem ismerek, de érdemes a gazdtöris tanulmányokban körülnézi, azok alapján kb. belőhetőek az egyes korszakok.."

 

Egy héttel ezelőtt több gazdasági könyvet elajándékoztam

 

Sajnos volt több, de megszabadultam tőlük.

 

Már érdektelenek voltak.

 

Safi

Előzmény: turosz (2943)
Törölt nick Creative Commons License 2018.06.07 0 0 2953

"Ez mindig is így volt és így is lesz osztálytársadalmakban"

 

 

Ettől tartottam... Én is erre jutottam, teljesen egyetértek veled.

 

"A helyzet ma azért súlyosabb, mint a rendszerváltás előtti, a pártos mivoltot nem tagadó "későkádári posvány" idején, mert ma elfogulatlanként hirdeti magát az ideológiával  totálisan átitatott történész. Sőt, mondhatni meg is követeli, hogy rá csakis olyan történészként tekintsünk, mint aki "elfogultságtól mentesen, forrásokra támaszkodva építi fel a történelemről alkotott képét."

 

Szerinted ki lehet ebből jönni valahogy, és ha igen, akkor mikor? Én is rosszabbnak vélem a helyzetet, mint a rendszerváltás előtt. Ott tiszta sor volt, hogy ki merre tart és hogyan.

 

"Holott könnyedén kimutatható, hogy még vadabb ideológia hatása alatt áll, mint amilyen ideológia uralta a "későkádári posványt".

 

Teljes egyetértés!!! Hogy lesz ennek vége? Mert a vad ideológusok jelenleg csak a "szellemi átitatottakat" engedik át a rostán és veszik fel őket maguk mellé. Tehát újabb nemzedékek fogják szajkózni a vadakat.

Előzmény: Tristee (2952)
Tristee Creative Commons License 2018.06.07 0 0 2952

"Viszont az, hogy ezeket egy felülről vezérelt tudóstársadalom teljességgel átírja, szerintem nem jó irányba viszi a társadalmat. Szerinted?"

Ez mindig is így volt és így is lesz osztálytársadalmakban. A helyzet ma azért súlyosabb, mint a rendszerváltás előtti, a pártos mivoltot nem tagadó "későkádári posvány" idején, mert ma elfogulatlanként hirdeti magát az ideológiával  totálisan átitatott történész. Sőt, mondhatni meg is követeli, hogy rá csakis olyan történészként tekintsünk, mint aki "elfogultságtól mentesen, forrásokra támaszkodva építi fel a történelemről alkotott képét." Holott könnyedén kimutatható, hogy még vadabb ideológia hatása alatt áll, mint amilyen ideológia uralta a "későkádári posványt".

Előzmény: Törölt nick (2923)
turosz Creative Commons License 2018.01.18 0 0 2951

Köszi, nem semmi kis adatbázis, nem kicsit gonoszul elképzeltem, milyen kvízkérdéseket lehetne ebből összerakni :) ( anno sajnos meg is tiszteltek minket ilyenekkel az egyetmen... :) )

Előzmény: M.Zoli (2948)
Bazodi elv Creative Commons License 2018.01.18 0 0 2950

Ha esetleg beszerzési gondjaid adódnának, dobj a bazodielv@freemail.hu emailre, hátha tudok segíteni ;-)

Csak kérlek jelezd a fórumban, hogy ránézzek.

Előzmény: M.Zoli (2949)
M.Zoli Creative Commons License 2018.01.18 0 0 2949

Koszonom, latom van meg mit beszereznem. :)

Előzmény: Bazodi elv (2946)
M.Zoli Creative Commons License 2018.01.18 0 0 2948

Koszi, nagyon jo a link.

 

Amugy bevallom, hogy hozott ez nekem megvilagosodast, mivel sosem ertettem, hogy lehet egy forrasban 1 taller 2 forinttal egyenlo, mig mas forrasban 1,5 taller 1 forinttal egyenlo?

 

Na a feloldas a Kamarai forint es az Aranydukat ( korabbi neven Forint / Florin ) :)

 

http://www.iisg.nl/hpw/data.php

 

Ezt most talaltam.

Előzmény: turosz (2945)
turosz Creative Commons License 2018.01.17 0 0 2947

De jó kis könyv az :)

Régebben a neten is fent volt, de most épp nem látom sehol. Pedig legalább így érdemes beszerezni.

Előzmény: Bazodi elv (2946)
Bazodi elv Creative Commons License 2018.01.17 0 0 2946

Sokszor az a baj, hogy nem is egyértelmű milyen pénzről van szó egy forrásban.

A problémát szerintem még numizmatikai katalógusokban is érdemes kutatni, ahol a pénz súlya és finomsága is megtalálható. Bár szerintem nem biztos, hogy mindden esetben ettől függöt az átváltási árfolyam.

A katonai pénzügyekhez ajánlom Zachar József: Habsburg -uralom, állandó hadsereg és magyarság című munkáját. Szerintem igazán remek kötet hihetetlenül sok gondolatébresztő és inspiráló részlettel. Az anyagi fedezetről egy 40 oldalas fejezet szól.

Előzmény: M.Zoli (2942)
turosz Creative Commons License 2018.01.17 0 0 2945

Angol, bár egy konvertáló kapcsán talán egy némettel is elboldogulnék :)

Bár a vásárlóerőre ezek sok infót gondolom nem adtak, mert meglepne, ha pl. kidobnák, hogy hány tehenet lehetett venni 1ft-ért 1630-ban Kassán :)

Ha megvannak a megfelelő szakirodalmak, viszonylag gyorsan össze lehet dobni egy hevenyészett táblázatot a 16-17.sz-i Mo-ra, pár órás meló lenne csak.

Összefoglalónak ez sem rossz: https://www.artortenet.hu/index.php/item/150-taller-alapu-penzrendszer-1524-1553-1659

 

 

Előzmény: M.Zoli (2944)
M.Zoli Creative Commons License 2018.01.17 0 0 2944

Koszonom. Majd ha nem telefonrol potyogok, kiturok neked nehany linket. Idegen nyelvekbol melyikek mehetnek?

Előzmény: turosz (2943)
turosz Creative Commons License 2018.01.17 0 1 2943

Én is bele szoktam futni hasonló problémákba, konvertálót sajnos nem ismerek, de érdemes a gazdtöris tanulmányokban körülnézi, azok alapján kb. belőhetőek az egyes korszakok. Tényleg jól kutatott a téma, rengeteg ezekkel foglalkozó írás van. Ott vannak pl. Iványosi-Szabó kecskeméti árak-bérek alakulásairól írott tanulmányai, Búza forint-tallér árfolyamos írásai, Horvát szintén a forint értékváltozásáról írt stb. Sok ilyen van, elsősorban a Numizmatikai Közlönyben és az Agrártörténeti Szemlében érdemes bogarászni - meg persze Századok, Történelmi szemle.

Sajnos egyszerűbb megoldást nem tudok, de hátha lesz valaki aki igen :)

Előzmény: M.Zoli (2942)
M.Zoli Creative Commons License 2018.01.17 0 0 2942

Amugy ha mar Magyarorszag a Habsburg allamban. A gazdasagi reszevel foglalkozik valaki?

 

Sok helyen olvashatoak kissebb informacio toredekek arrol, hogy pl. : ennyi sarcot vetettek ki erre a varosra, ennyi valtsagdijat fizettek ezert a tisztert, ennyi volt egy zsoldos zsoldja, ennyi segelyt adott a Papa a torok ellen. Ilyenkor mar a sokfajta penznem is zavarba ejto, raadasul az egymashoz viszonyitott ertekuk meg inkabb, es akkor meg nem is beszeltunk az arakrol. 2-3 eve mar keresgetek a vilaghalon, es leteznek online konvertalok, meg elerhetoek adatok, tanulmanyok egyes termekek ararol, de ezek tobbnyire mar nem terjednek ki a tortenelmi Magyarorszag teruletere.

 

Van valakinek infoja, tippje, mere lehetne keresgelni? 16.-18. szazad.

M.Zoli Creative Commons License 2018.01.17 0 0 2941

Ha jol emlekszem Caesar Gall hadjarata az egyik legkedveltebb olvasmanya volt Napoleonnak.

Előzmény: Törölt nick (2929)
Bazodi elv Creative Commons License 2018.01.04 0 0 2940

Nem az. Ugyanis a második állítás semmivel sem tágítja az elsőt, a második az elsőben is benne van logikailag. Túlmagyarázni meg felesleges, csal elviszi a figyelmet a lényegről.

Előzmény: Törölt nick (2939)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.04 0 0 2939

egyoldalu

Előzmény: Bazodi elv (2938)
Bazodi elv Creative Commons License 2018.01.04 0 0 2938

Nem szabad javítani. Úgy jó az, ahogyan van.

Előzmény: Törölt nick (2937)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.04 0 0 2937

Javitanám:

 

Semmit sem szabad elhinni, és semmit sem szabad elvetni, amit valaki valaha leírt. A megfejtés: forráskritika.

Előzmény: Bazodi elv (2936)
Bazodi elv Creative Commons License 2018.01.04 0 0 2936

Semmit sem szabad elhinni, amit valaki valaha leírt. A megfejtés: forráskritika.

Törölt nick Creative Commons License 2018.01.04 0 0 2935

Ez tudomány. Ki kell ragadni részleteket és elelmezni. Különben csak előitélet és diktárotozás. Ezt a politikában kell csinálni.

Előzmény: Törölt nick (2934)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.04 0 0 2934

Az összes művében. Nem kell kiragadni részleteket. Miért? Egyszerűen abból az egy okból kifolyólag, hogy egy diktátor volt, aki a propagandájához kiválóan felhasználta az írásait. Aki mind elhiszi azt, amit állít, azt csak sajnálni tudom, mert akkor elérte Caesar a manipulatív célját. Furcsa, h a diktátorokat általában megvetik, de pl. a Caesar-elleni merényletet a legfőbb bűnként olvashatjuk történetírók munkáiban, pedig itt egyszerűen a köztársaság értékeinek megmentése volt a cél. Caesar ott csalt, lopott, hazudott, ahol csak tudott, átvert mindenkit (pl. a galliai hadjárat sikereit ugye úgy próbálta bizonyítani, hogy a saját katonáit gallnak öltöztette, és triumphusán végighurcolta őket Rómán, mintha azok a hadifoglyai lennének). Vagyis kiváló érzéke volt a politikához, tudta, hogy mi kell a népnek, tudta, hogyan tévessze meg éveken át a szenátust, de ettől még nem szabad elfelejteni, hogy a fő célja - akkor és most is - a manipuláció és a megtévesztés volt.

Előzmény: Törölt nick (2931)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.04 0 0 2933

Nem azt állítom, hogy rosszak pl. a gall háború leírásai. Nagyon jól fogalmaz, de nincs kit szembeállítani az állításaival. Ha lenne pl. olyan mű, h Vercingetorix emlékiratai, akkor tudnánk, h Caesar történetírása mennyire állja meg a helyét:)

Előzmény: Bélabá456 (2930)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.02 0 0 2932

Nyilván a környezet hatását nem egyszerű kiküszöbölni, és objektívnek maradni, de azért vannak, akik törekednek rá. Ungváryt sokan támadják a 2. világháborúról szóló munkái miatt, pedig mindegyik hadviselő fél viselt dolgairól elég kíméletlenül ír. Nem hallgatja el a magyar vezetés tragikusan balfék döntéseit, a németek aljasságát, az oroszok állati viselkedését sem. Ami pozitívuma még, hogy ismeri, és használja a forráskritikát, ellentétben pl. a nyíltan moszkovita Krausz Tamással. Nem tesz olyan megállapítást, amit nem tud egyértelműen bizonyítani (pl. a kassai bombázás kapcsán is csak valószínűsít). Szerintem korrekt munkái vannak, sok forrás felhasználásával próbál egy árnyalt képet mutatni a korról és a történésekről. Ráadásul nem tekinti magát tévedhetetlennek ... 

Előzmény: Törölt nick (2928)
Törölt nick Creative Commons License 2018.01.02 0 0 2931

Melyik művében és mik azok a tények amelyeket szándékosan ferditett?

Előzmény: Törölt nick (2929)
Bélabá456 Creative Commons License 2018.01.02 0 0 2930

Nézd, simán lelet, h tévedek, bár elolvastam minden olan írását, amihez hozzájutottam.

Azért a galliai hadjáratának leírása nem piskóta, sőt a görögországéi sem. És azért mennyire őszintén és alaposan írja le pl. a dyrrachiumi vereségét?

Előzmény: Törölt nick (2929)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!