Keresés

Részletes keresés

Tomsz85 Creative Commons License 1 napja 0 0 365598

Én se látok konkrét választ. :) 

Ahogy az se derült ki hogy hogy is van a faeke szintjén megragadt kapitalizmus, meg a magasan szárnyaló szocializmus kérdése. Illetve olyasmi lett a válasz, hogy igazából az egyén szempontjából mindegy is, hogy minek hívják, illetve hogy milyen rendszer van. 

Előzmény: advocatusdiaboli (365597)
advocatusdiaboli Creative Commons License 1 napja -2 0 365597

Láthatod, hogy nincs egyenes válasz - mellébeszélés van...

Előzmény: Tomsz85 (365586)
advocatusdiaboli Creative Commons License 1 napja -2 0 365596

Nocsak. Miért, mi van vele ?? - persze, csak ami publikus.

Előzmény: Sophie Hatter (365523)
rev251 Creative Commons License 1 napja 0 0 365595

fél-OFF

Nem kell kvantálni, sem időben, sem térben.

Rossz irány (pontosabban nem elég jó), mert szűkíti a megoldás (megoldhatóság, a paradoxon feloldhatósága) érvényességi körét.

Akhillész és a teknősbéka példázata akkor is működik (és fel is oldható), ha kerekeken gurulnak.

Előzmény: havasesoesett (365594)
havasesoesett Creative Commons License 1 napja 0 0 365594

A futás nem ér véget a törtek összegzésekor.

Egyenlő időszeletek kellenek, hogy előre haladhass, különben elakadsz

Előzmény: rev251 (365593)
rev251 Creative Commons License 1 napja 0 0 365593

Ha jól értem, az az onos időszeletek 2csak" a megértéshez, annak egy irányához kellenek.

Akhilleusz és a teknősbéka paradoxonja anélkül is érthető: végtelen sornak is lehet véges összege, ennyi a nagy találmány (ez tényleg komoly elvonatkoztatás, de onnan meg lehet* csinálni).

Robbanásban vákuum keresése:

Nem én keresem, bz248 hozta, hogy ha a keltett pár felét elnyeli valami fekete lyuk (ahonnan nem jön vissza, eltűnik a rendszerből örökre), akkor mi van.

A kérdés jogos ugyan, de nekem marginális kivételnek tűnik a mai földi (pénzügyi, társadalmi, stb.) viszonyok között

(mai viszonyok: korlát vagy feltétel, elmélet, vagy a létező konstrukciócsalád kérdése is)

Igazából meg tudja a fene, erően össze kell még rakni ezt az építményt (nekem...).

*Én is felírtam a mértani sort, amin a modern filozófusok is elmélkedtek, örültem magamnak, aztán rájöttem, hogy ezt már "mindenki" megcsinálta - pontosabban mindenki, aki számít.

Simonyi Károly könyvében olvasható.

Előzmény: havasesoesett (365591)
havasesoesett Creative Commons License 1 napja 0 0 365592

A technikai fejlődéssel egyre kevesebb pénzre van szükség a rendszerben, ehhez képest durván nö a mennyisége...

Miért?

Mert ez az önmozgás, miközben ha resetelnénk, akkor a mai pénztömeg egy százaléka is elég lenne a rendszer olajozott működéséhez.

A pénz koncepció miatt dagadt 100 szorosára, vagy tovább.

Mondjuk egymásnak ellentmond a STABILITÁS és a szabad tér gyors MEGHÓDÍTÁSA és mi a stabilitás helyett a gyors hódítást, a terület gyors elfoglalását választjuk.

Az ezzel járó túlpörgést és korrekciót viszont megpróbáljuk kiszervezni.

Teríteni a szarosszendvicset, reménykedni, hogy Kína megborul és lehet privatizálni... ehhez viszont robbanásszerüen bővülni képes rendszer kell...

Előzmény: havasesoesett (365591)
havasesoesett Creative Commons License 1 napja 0 0 365591

Mi az, hogy jó felvetés????

Az egyetlen helyes felvetés, hogy azonos méretű időszeletek összesített adatait nézed.

Az meg, hogy "de" teljesen abszurd.

Prekoncepcióra keresel igazolást de nem sikerül?

Szerinted miért exponenciális robbanás a pénzmennyiség?

Ezek ókori dolgok, Achilles és a teknős, illetve a 70-es, pontosabban 72-es törvény, innen az adósság és a 7 év kapcsolata, jubileum stb.

Nem most kell feltalálni a melegvizet...

Előzmény: szilvatövis (365583)
omg2 Creative Commons License 2 napja 0 0 365590

te is tudnál , kiállítasz egy váltót

'Quanon Creative Commons License 2 napja 0 0 365589

Ez komplikált. Nagyon komplikált. Egyesek azt gondolják a nyomdák nyomják a pénzt.

Ez pedig egy nagy tévedés. A pénzt a bankok teremtik a semmibõl. A semmibõl!

A minap írtam itt, hogy a bankoknak a hitelek 5%-át kell fedezzék. A 95% a hitelnek tehát teremtett pénz. Ezt az 5%-ot én azomban átlagként értettem, az euró zónában még ennél is alacsonyabb, jóformán semmi a fedezet. Egész pontosan mindösze 1%, Svájcban 2,5%, az USA-ban 10%.

(lásd alább wikipedia) De a bankok ezt az elõírt 1%-ot kölcsönözhetik az EZB-tól is. Ez azt jelenti, hogy akár 0 fedezet nélkül is adhatnak kölcsönöket és adnak is. Miért is ne tennék?

Tehát, mi ez, ha nem pénz teremtés? https://de.wikipedia.org/wiki/Mindestreserve

Erre majd még vissza térek, ha idõm éppen engedi, de addig is lehet tallózni:

https://de.wikipedia.org/wiki/Geldsch%C3%B6pfung

https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/wirtschaftswissen/geldschoepfung-wie-kommt-geld-in-die-welt-11637825.html

https://www.bundesbank.de/resource/blob/614528/1fad6735c298fa9aed9b58f288219dc5/mL/haeufig-gestellte-fragen-geldschoepfung-data.pdf

zöldkomcsi: Creative Commons License 2 napja 0 0 365588

A bank nem csak a bankrendszer egéssze.

LokhajtasosCsillamponi Creative Commons License 2 napja 0 0 365587

tud, csak elkolteni nem tudja :) 

Tomsz85 Creative Commons License 2 napja 0 0 365586

Mi a végeredmény? Most akkor a bank tud a semmiből pénzt előállítani, vagy nem? Mert annyi mindent összehordtatok  itt a napokban. 

bz248 Creative Commons License 2 napja 0 0 365585

Ok... akkor azon tul, hogy majd jol nem fog bizni benne a tobbi bank mi oka van az OTP-nek arra, hogy leirja az Albaniaba megpattant holeesett hitelet. Merthat a merleg elbirja, hogy holeesett tartozik 100 fabatkaval, ez elvileg egyenerteku azzal, mintha ott lenne az a 100 fabatka kp-ben.

Előzmény: rev251 (365577)
lahuba Creative Commons License 2 napja 0 0 365584

Ez nem áltörtmagyar, ez valódi tört magyar. Szerintem.

Ennyire nem lehet elfelejteni egy anyanyelvet, sőt, imitálni sem lehet így a tört magyart, így csak rosszul lehet megtanulni idegen környezetben.

De valahogy nagyon kényesen vigyáz rá, nehogy kiadja magáról a tutit.

Én úgy gondolom, magyar gyökerekkel rendelkező, de külföldön felnőtt, akinél azért tisztelem, hogy ragaszkodik bizonyos mértékig a gyökereihez...

Előzmény: Salvor2 (365579)
szilvatövis Creative Commons License 2 napja 0 0 365583

Jó felvetés. Elvileg lehetne görgetni és a még le nem járt adósságokból fedezni a hiányt, de ez egyre gyorsuló ütemű és nagyon hamar elszálló hitelezési kényszerrel járna.

Egy pénzügyi elszámolási rendszerben inkább vagy külkereskedelmi aktívum, vagy az államkötvényekkel ellentételezett jegybanki hitelpénz az a külső forrás, ami segít létrehozni a kereskedelmi bankok pénzteremtésének, hitelezésének ilyen igényét. Mivel azután a kamatmarzs, a bankok profitja is visszakerül (jó esetben) a körforgásba (elköltésre kerül), nem göngyölődik a hiány. 

Rendszerszinten emiatt még is kell valamekkora jegybanki pénztömeg a kereskedelmi bankok hitelpénze mögé.

Előzmény: havasesoesett (365581)
havasesoesett Creative Commons License 2 napja 0 0 365582

Egy robbanásban keresel vákumot?

Előzmény: rev251 (365577)
havasesoesett Creative Commons License 2 napja 0 0 365581

Rosszul kezeled az időt.

Achilles és a teknősnél kezd. Hol hibás?

Először egyenlő szeleteket csinálj, mondjuk éveket.

Ha egyenlő időszeletet veszel, akkor is fenntartod az álításodat?

Előzmény: szilvatövis (365575)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2 napja 0 0 365580

A pénznek mindég volt jelentősége, de a hatalom elsődlegesen nem maga az volt hanem annak forrása, a realitás tulajdonjoga.

Előzmény: rev251 (365578)
Salvor2 Creative Commons License 2 napja 0 0 365579

Borzalmas ez az áltörtmagyar. Teller es Wigner 50 ev utan jott haza az USA-bol, es ugy beszeltek magyarul, mint amikor elmentek (Wigner elete vegen az angolt felejtette el, az anyanyelvet akkor sem).

Előzmény: ,m,1710 (365562)
rev251 Creative Commons License 2 napja 0 1 365578

Jacques De Molay is elengedte IV. (Szép) Fülöp adósságát. Muszáj volt neki...

A pénz holt hatalom lett egy időre - szemben a...nem is tudom mivel.

Vallással? Hadsereggel? Erőszakos közigazgatással?

hogy aztán a pénz röpke 50 évre rá teljes pompájában térjen vissza.

(Ha hihetünk Druon mesternek)

Előzmény: zöldkomcsi: (365576)
rev251 Creative Commons License 2 napja 0 0 365577

No de aki magpattant a sikkasztott jószággal, az is megjelenik valahol.

Használja, elkölti, stb.

A Föld gazdaságában hol a fekete lyuk?

ilyen értelemben a rendszer zárt. Vagy: akár zárt is lehet.

a másik lehetőség: hogy a jól fejlett rendőrség miatt az ilyen esetek elhanyagolhatóak

(nem a csalárd csőd, hanem az, hogy ne használják fel sehol az ebül szerzett holmit)

Röviden: Vagy megmaradási tétel van (matematikai), vagy egy kvázi-megmaradási tétel (márnöki-kísérleti fizikusi)

Ez nem bizonyíték (igazság), hanem a földi társadalmakról gondolom ezt (jó közelítésnek).

Innen messziről a pénzrendszert kevéssé értve.

Előzmény: bz248 (365569)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2 napja 0 0 365576

Mint amikor Jakob Fugger elengedte nem tudom hanyadik Henrik adósságát? Mivel aranyban tartozott, de mivel tudta, hogy mennyi arany van nála, tehát nem lehet a császárnál és gondolta jobb a békeség. (-:

Előzmény: szilvatövis (365575)
szilvatövis Creative Commons License 2 napja 0 0 365575

A kereskedelmi bank több követelést támaszt az ügyfeleivel szemben, mint amennyi tartozást elismer. A kamatmarzzsal többet. Ez a modelledben azt jelentené, hogy nem visszafizethetők a hitelek, elszámolás szinten sem. Nem keletkezik annyi pénz, mint amennyi követelés.

Egyetlen bank sem tudná előteremteni a működési költségeit sem a saját hitelpénzkihelyezései által.

Minden bank mindig veszteséges lenne ebben a rendszerben.

Csakhogy a kereskedelmi bankok általában nyereségesek.... miből?

Előzmény: havasesoesett (365568)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2 napja 0 0 365574

A munkás utalványokat kap amiért megkaphatja az általa létrehozott dolgokat. Csak a pénz és árú jelleg elkendőzi az ügyletet.

Előzmény: _cipo_ (365571)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2 napja 0 0 365573

Ténylegesen nem létező, fedezet nélküli pénzzel fizet valódi gazdasági értéket képviselő dologért.

Ezt nem így kellene felfogni, hanem annak aki előállítja azt annak bocsát a rendszer rendelkezésére, napi 3 szori étkezést stb...

_cipo_ Creative Commons License 2 napja -2 0 365572

ha olyan

_cipo_ Creative Commons License 2 napja -2 0 365571

Ez olyan, mint a pénzhamisítás.

Vagyis, ah olyan, akkor az.

Ténylegesen nem létező, fedezet nélküli pénzzel fizet valódi gazdasági értéket képviselő dologért.

A banki hiteltől annyiban különbözik az eset, hogy nincsen rá engedélye.

Előzmény: bz248 (365569)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2 napja 0 0 365570

De ha nem tudja újra kihelyezni akkor nem ér semmit, a széfben semmivé válik.

Előzmény: ,m,1710 (365564)
bz248 Creative Commons License 2 napja 0 0 365569

Mondjuk azert a parkeltesnel erdekes dolog, hogy mi tortenik, ha veletlenul a pozitron beleesik egy fekete lyukba. Sterlizaljak-e az elektront vagy beletesz a jegybank egy masik pozitront a rendszerbe (neki ugye csak ugy naturba is szabad ezt csinalni).

(ugye felvetted a hitelt a szamitogepre... a penzt kifizetted Advonak, aki ennek reszet odaadta az Asusnak, de a sajat nyeresegebol meg tankolt... amde te lepattantal Albaniaba, es az adossag behajthatatlan)

Előzmény: havasesoesett (365568)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!