Keresés

Részletes keresés

klogg Creative Commons License 2023.07.07 0 0 29934

Ööö, izé, és a Moby Dick-ben ezek közül melyek szerepeltek? Vagy felületesen olvastam, és kiderült, hogy Ishmael meleg? (ezt amúgy a Kvikveg-el való egy ágyban alvásba nem olyan nehéz belelátni :D) Vagy Ahab autista? Vagy maga Moby Dick egy ősei szomorú sorsán kesergő néger? Ja, várjál, ez utóbbi a színe alapján nem valószínű. :DDD

 

Amúgy értelek, ha beleerőszakoltnak és a mostanság divatos korszellemnek való megfelelésnek érzem, engem is nagyon zavarnak ezek a felsorolt tényezők. Csak azt nem értem, miért a Moby Dick-es bejegyzésemre írtad ezt. :)

Előzmény: Csimpolya (29932)
ohlulu2 Creative Commons License 2023.07.07 0 0 29933

feministák szerepelhetnek a könyvben?

és proto-feministák?

vagyis:

jane austen olvasható? :)

Előzmény: Csimpolya (29932)
Csimpolya Creative Commons License 2023.07.07 0 0 29932

Fura mód én kezdek az ellenkező irányba haladni. Egy héttel ezelőtt a következő kéréssel fordultam a könyvtároshoz:

Olyan könyvet szeretnék olvasni, amiben nincsenek, vagy csak kevéssé vannak:

Melegek

Autisták

Az őseik szomorú sorság kesergő feketék

Rokkantak, vagy ha igen, akkor az a legjobb, ha egyet-kettőt azonos személy képvisel.

Valahogy kezdem sokallani, hogy ezek közül egy-kettő mindne könyvben előfordul, kötelező jelleggel, Na jó, magyar íróknál kevésbe, ezért aztán meg is kaptam a kért könyvet.

Tudom, konzervatív vén szamár vagyok, de ez van.

Előzmény: klogg (29877)
manófrici Creative Commons License 2023.07.06 0 0 29931
Előzmény: klogg (29917)
trombitafújó Creative Commons License 2023.07.04 0 0 29930

Sikerült ismét egy szexkönyvet választanom.

 

A kutatás, hogy hogyan keresik a lakatlan szigeteken rekedteket az jobban érdekelt volna.

wizardry8 Creative Commons License 2023.07.01 0 0 29929

Azt tudom hogy a Kárpáthy Zoltán az Egy magyar nábob folytatása. De a stílusa is ugyanaz?

Előzmény: wizardry8 (29926)
klogg Creative Commons License 2023.07.01 0 0 29928

V. S. Naipaul - Mr. Biswas háza

Még épp csak elkezdtem, nem tudom, milyen lesz.

Csimpolya Creative Commons License 2023.06.29 0 1 29927

A Hátszegi báró történetéhez a  Nopcsa-família adta az alapötletet, akik – minő érdekes véletlen – Hátszegen laktak. A legenda szerint Nopcsa László olvasta a folytatásokban megjelenő regényt, és zokon vette. Annyira, hogy Jókai szerint pisztollyal fenyegette, hogy gyorsan fejezze be a könyvet. Ha kissé összecsapottnak érződik a vég, alighanem ennek köszönhető.  Bár a család szerint azért nem volt ennyire sarkított a helyzet.

Egyébként a család eléggé érdekes történetet mondhat magáénak. Nopcsa Elek az Operaház intendánsa volt, és leginkább arról volt nevezetes, hogy magánkihallgatáson fogadta, de csak egyszer. Ha valamelyikük azt mondta, hogy nincs kedve az egészhez, a válasz: Ezen túl kell esni! Aztán, mikor leváltották, neki is azt mondták.

A következő családtag, Nopcsa Ferenc pedig a tipikus kalandor! Volt kém az Osztrák-magyar monarchia szolgálatában, balkánügyi referens, albán királyjelölt, egyszóval kalandor, Továbbá kiváló paleontológus, akit a British Museum is foglalkoztatott.

Előzmény: wizardry8 (29926)
wizardry8 Creative Commons License 2023.06.29 0 0 29926

A Szegény gazdagok-at végig olvastam. Nagyon jó volt.

Egy magyar nábob meg elég humoros. Mint amikor a merveilleux! és incroyable! dandy megy pénzt kölcsönözni a bankárhoz.

Előzmény: Csimpolya (29924)
Rokakoma Creative Commons License 2023.06.27 0 0 29925

Oded Galor - Az Emberiség utazása

Előzmény: Rokakoma (29918)
Csimpolya Creative Commons License 2023.06.18 0 0 29924

Mindkettő nekem is ebben a kiadásban volt meg, de egy idő után kissé sajátságos külsőt öltött, ezért aztán keménykötésű példányra cseréltem. Az egy magyar nábob első olvasásakor folyton azon töprengtem, hogy ez a sok novella-féle vajon hogy fog összeérni?

Előzmény: wizardry8 (29923)
wizardry8 Creative Commons License 2023.06.18 0 0 29923

Elkezdem az Egy magyar nábob + Kárpáthy Zoltán-t.

Ezeket még olcsó könyvtár könyvekben olvastam, apámnak úgy volt meg.

Érdekes hogy mennyivel nagyobb élmény még egy ilyen olcsó, kopottas könyvet is olvasni mint a Kindle e-book olvasót.

trombitafújó Creative Commons License 2023.06.17 0 1 29922

Minden szót. Ezért kedvelem jobban mint a rádiójátékot.

Előzmény: wizardry8 (29921)
wizardry8 Creative Commons License 2023.06.17 0 0 29921

Hangoskönyv milyen?

Egy az egyben felolvassák például valamelyik Jókai művet? Vagy valami megszerkesztett változatot?

klogg Creative Commons License 2023.06.14 0 0 29920

Befejeztem Julio Llamazares - Sárga eső-jét, nem volt nehéz, rövid kis könyvecske. Ez, ha létezik ilyen műfaj, akkor enyészetregény. Vagy elmúlásregény. Pusztulás, halál, illetve annak elfogadása, letaglózóan költői szavakkal megírva. Földbetapos, de nagyon jó.

Valamint, mivel nem fűlik eléggé a fogam Az idő gyermekeihez, mert csak mérsékelten érdekel, mi fog kisülni az egyáltalán nem szimpatikus emberek és az intelligens pókok találkozásából, inkább közbeiktattam Toni Morrison-tól a Salamon-ének-et. Morrisontól kissé tartottam, de nem kellett volna, ez a könyve elég jó. Tulajdonképpen ez is családregény, ezúttal feketékkel, identitás- és felmenőkeresés, érdekes, szaggatott időkezeléssel.

klogg Creative Commons License 2023.06.13 0 0 29919

Elhunyt Cormac McCarthy. A Véres délkörök az egyik legnagyobb olvasmányélményem volt valaha. Az út nemkülönben kiváló könyv. Azt hiszem, a tiszteletére előreveszem a várólistán valamelyik művét, mondjuk a Suttree-t vagy a Vad lovakat.

Rokakoma Creative Commons License 2023.06.12 0 0 29918

Dr. Máté Gábor - A test lázadása

Előzmény: Rokakoma (29868)
klogg Creative Commons License 2023.06.09 0 0 29917

Jonathan Franzen - Javítások

Első Franzen-em volt. Éppenséggel olvastatja magát, de én sokkal többet vártam tőle. Diszfunkcionális család, amely egy igen pocsék perióduson megy éppen át - ebből az alapanyagból nem sikerült Franzennek a legjobbat kifaragnia, egyáltalán nem éreztem azt, hogy egy Igen Jelentőségteljes És Fontos Kortárs Amerikai Családregényt olvasok, pedig úgy érzem, ez a könyv ekképp van nyilvántartva a közvéleményben. Franzen is behozta az Aaron és Caleb nevű szereplőket, talán utalva az Édentől keletré-re, de mégis, hol van ez például attól? A Szabadság-ot, meg a többi munkáit majd egyszer azért előveszem, de nem mostanában.

 

Folyamatban:

Adrian Tchaikovsky - Az idő gyermekei

Julio Llamazares - Sárga eső

 

És talán hülye dolog, de a nem tetsző Karamazovok mégiscsak rám hoztak egy orosz hangulatot, úgyhogy a Csendes Don-t előrébb csúsztattam a várólistán, mondjuk ez mindössze annyit jelent, hogy idén valamikor el is kezdem. Arra az 1700-1800 oldalra lelkileg még gyúrni kell. :)

Törölt nick Creative Commons License 2023.06.09 0 0 29916

Nem rég olvastam újra ...

 

1.

Harmat Endre: Hóhérok hegedűvel

 

A közeg a hitleri harmadik birodalom, a műfaja 2 náci vezető párhuzamos életrajza.

Az egyiket a sajátjai, a másikat az ellenállási mozgalom tette el láb alól.

Az 1978 -as könyv meglepően jól sikerült, nincs propaganda íze, (hiszen hol volt még 1989).

 

2.

Karsai Elek: A berchtesgadeni sasfészektől a berlini bunkerig

 

Az 5. teljesen átdolgozott kiadásban már finoman, rejtve látható,

hogy nem csak a Szovjetunó hozott áldozatokat hitlerék megsemmisítéséhez.

A nyugati Szövetségesek alaposan részt vettek,

egyben tehermentesítve a sztálini előrenyomulást (és sajna hódítást) is.

 

De azért az 1981 -es könyvből csak kimaradt néhány fontos esemény,

amit néhány mondatban illett volna tárgy szerűen megemlíteni:

 

1938. "Anchlus",

1938. Csehszlovákia , müncheni egyezmény,

1938-41-44-45 a magyar részvétel (Horthy és társai),

1941. Pearl Harbor, ---  1942. Midway,

1944. Szept. "Market-Garden".

 

--

Csimpolya Creative Commons License 2023.06.09 0 0 29915

No igen, ez jól megcsavarta Móric bátyánk! Egyébként a Gazdag szegényekből is készült tévés feldolgozás. Csak ara emlékszem, hogy Komlós Juci remek volt Kömény Zsuzsanna szerepében.

Előzmény: wizardry8 (29910)
Csimpolya Creative Commons License 2023.06.09 0 0 29914

Np, akkor még várnunk kell egy kicsit az időjóslással!

Előzmény: ohlulu2 (29911)
ohlulu2 Creative Commons License 2023.06.09 0 0 29913
Előzmény: ohlulu2 (29912)
ohlulu2 Creative Commons License 2023.06.08 0 0 29912

victor klemperer: a harmadik birodalom nyelve

 

lenyűgöző -- nem véletlenül idéz a történész j. Evans többször is a klemperer-naplóból (mert ez nagyobbrészt személyes napló, és csak kisebb részben filológiai tanulmány, legalábbis az első 50 oldalon -- itt tartok)

aki élvezte haffnertől az Egy német történetét (ki nem??), az klemperer írását is élvezni fogja, bár a szöveg többnyire ziláltabb, zaklatottabb, mint haffneré.

ohlulu2 Creative Commons License 2023.06.08 0 0 29911

https://mek.oszk.hu/04600/04656/html/unnepiki0101/unnepiki0101.html

 

tehát eszerint már a gergely naptár előtt is működött a medárd napjához fűződő időjóslásos néphit.

 

ami tehát azt mutatja, hogy a nép biz' tévesen hitt/hisz mindenfélét...

Előzmény: Csimpolya (29909)
wizardry8 Creative Commons License 2023.06.08 0 0 29910

Ezt jól összekevertem.

Tévében láttam a Gazdag szegényeket többször is. Mindig csak belekapcsolva. És mindig az a jelenet volt hogy Fátia Negra gyártja a pénzt, meg rá akarja törni az ajtót két nőre.

Nem értettem hogy a Vigyázz kutya hogy jön ehhez.

De van Gazdag szegények meg A szegény gazdagok regény is.

Mint kiderült.

Előzmény: Csimpolya (29906)
Csimpolya Creative Commons License 2023.06.08 0 0 29909

Még egyszer és jó darabig utoljára írok a Foucault-ingáról. Eszembe jutott, hogy a regényben egy szabadkőműves találkozó azért hiúsult meg, mert nem egyeztették a Gergely és a Julián naptárakat. Siralmas és nevetséges, de ez a napóleoni háborúk idején tényleg megtörtént! Kutuzov, aki egyébként sem volt az a sietős típus, ezért tíz nappal később ért oda, addigra Napóleon már rég megnyerte a csatát. Mellékes, de érdekelne, hogy az ún. időjós szentek (lásd Medárd) vajon melyik naptár idején honosultak meg?

klogg Creative Commons License 2023.06.07 0 0 29908

Felőlem bárkit csepülhetsz, én aztán senki csepülését nem fogom a szívemre venni. Nemcsak szerzők, de konkrét könyvek csepülését sem, akkor sem, ha nekem azok éppenséggel kedvesek. Totál elfogadom, hogy egyes szerzők, egyes könyvek mások szerint nem jók. Szerintem nem létezik objektíven jó vagy rossz író, vagy könyv.

A Bűn és bűnhődést viszont, mivel nekem nagyon nem jött be, olyannyira törölte a memóriám (pedig csak bő féléve, hogy olvastam), hogy konkrétan arra sem emlékeztem, hogy volt benne ilyen nevű szereplő.

Előzmény: ohlulu2 (29907)
ohlulu2 Creative Commons License 2023.06.07 0 1 29907

Pozitívumnak tekintem, hogy némileg olvashatóbbnak bizonyult, mint az itt általam korábban alaposan lehúzott Bűn és bűnhődés...

 

valójában ez itt a főbűn, nem a karamazovok lehúzása, és persze a félkegyelmű, vagy az ördögök érdekében sem emelnék szót.

(viszont a feljegyzések az egérlyukból -- azt sem hagynám!)

nem olvastam vissza, mi bajod volt a bűn és bűnhődéssel, de ha csupán szvidrigaljov öngyilkosságra való készülődésének leírását vesszük, az a pár oldal egymagában többet ér sok ismert szerző teljes életművénél. (kit csepüljek így hirtelenjében? mondjuk dickenst? dreisert? nádast?)

Előzmény: klogg (29899)
Csimpolya Creative Commons License 2023.06.07 0 0 29906

Mindjárt a második fejezetben nekem is van egy kedvenc mondatom: Amit egy mosóasszony kiáll, attul egy regement férfi az ispitályba kerülne. Egyébként is kedvelem a hőseit, az éppen csak csordogáló történetet, no meg a humoros szálat benne. Nem is beszélve egy rafinált szélhámosságról! 

Előzmény: wizardry8 (29905)
wizardry8 Creative Commons License 2023.06.07 0 0 29905

De hogy írjak valami jót is, elkezdtem a Szegény gazdagokat Jókaitól.

Nagyon jó. Két fejezetet olvastam el, de végig nevettem/kuncogtam.

Érdekes hogy nem zavarnak az idegen kifejezések, sőt kifejezetten élvezem őket.

"No mármost ki lehet feszíteni az ámbrélát" 

Umbrella - esernyő

 

Egyébként Dosztojevszkij Ostoba eset-e is olyan humoros iromány. Semmi köze nincs a Karamazov stílusához.

Előzmény: wizardry8 (29904)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!