en is tavaly ,,igy dobtam el a kalapom Mohacsnal augusztus masik heten"/Komarom -mohacs),P.S-varom Blatti-tol a cimet hogy kuldjem a posztokat,nemfelejtettem el.
Én egyenlőre nem vizsgáltam az ár kérdést, csak mint lehetőséget a munka gyors könnyítésére...
Reméljük a flexi panelek ára is gyorsan fog csökkenni, most még tényleg 100 USD-tól kezdődik, és kell persze elektronika is, bár ahogy nézem az nem nagy tétel.
Amúgy teljesen egyetértek, nekem a kézi vízmeregetős munka is nagyon tetszik, idén tavasztól többet fogok menni úgy néz ki:)
Azon is gondolkodom, hogy veszek 1 motorcsónakot - nemsokára esz egy nagy garázs ahol el fog férni utánfutóstól:)
Nem nagyon látom értelmét panelekkel felvértezve kitelepülni. A teljesítmény hatalmas ugrásokat szenvedhet felfelé és lefelé is egy-egy felhőátvonulásos napon, de akár fátyolfelhő esetén is. Szabályzóáramkör nélkül semmit nem ér, ráadásul nagyok és egyáltalán nem olcsóak.
Nem tudom hol tudsz hozzájutni áron alul, de alsó hangon 100$/100W jelenleg az alsó régióban az ára, ebből négy az egy combos 100 ezres tétel, míg egy 82 Ah-s munkaakku, ami kimondottan hosszú távú munkára van kifejlesztve 26350Ft volt legutóbb és eléggé sokáig üzemeltethető.
Amit Vadi említett, az járható út 12V-os akkunál egy panel képes rátáplálni segédáramkör nélkül is a rendszerre és így segíteni azt, azonban érdemes itt is feszültségszabályzót, illetve motorvezérlőt használni a pontos és állandó vízmennyiség biztosításához.
A véleményem pedig úgy átfogóan az - ettől a nappaneles gondolattól eltekintve-, hogy ki kell menni és nekiveselkedni a melónak bármilyen szerkezettel, akár egy fadeszkával is, mert annál, hogy az ember csak agyal a dolgon minden más jobb, és értékesebb. Nem mellesleg tapasztalatot gyűjthet saját bőrén és élvezheti a természetet. Természetesen mindig lesznek jobb metódusok, meg ügyesebb aranyászok rajtunk kívül, de amit saját magunk elérünk, azt senki el nem bitorolhatja tőlünk.
Az optimalizálás, meg energiahatékonyságon elég később rágódni. :)
Az igaz hogy vannak már hajlékony napelem panelok, nem is olyan drágák, de ezek nem minden esetben használhatóak - csehek használják, de csak mint egy kis besegíto lehetoség foleg nyitott terepen, mert a hegyi patakoknál általába kevés a napfény mennyiség. A lényeg ott van BLAtti fejében - a energia zabáló szivattyú hatékonyságanak optimalizálása ;-)
Azért köszi! Az őrült az valószínűleg helytálló(bb).
Nincs vége a tervezésnek és az átalakításoknak. Még legalább két kísérlet hátravan.
A röhej az, hogy egészen addig nem gondoltam, hogy sikerülni fog, míg meg nem mértem élőben, hogy mit tud a kicsike.
Semmi nehézséget nem okozott neki a víztől való távolság, se a magasságkülönbség. Simán bírta az akku is, szóval tud rentábilis lenni, nem mellesleg szinte zajtalan munkát tesz lehetővé,
ami valljuk be, sokat dob a természetközeliség elérésén. És ha esetleg horgászok vannak a környéken, azokat sem zavarjuk túlságosan.
Nekem nagyon tetszik, de még nem véglegesítettem az új szerkezetet, elég sok dolgom akad.
Aranyszemcsékben gazdag, boldog új esztendőt mindenkinek, aki olvassa ezt a fórumot! :)
Deripapa46: szerintem megpróbálni mindenképpen érdemes, de várakozások nélkül kell tekinteni a helyre. Mintázni kell több sávban, kitartóan, és ki fog derülni, hogy van-e valami ott.
Sajnos a Tiszát nem ismerem, de a leírások szerint, ha kevesebb is, de valaminek kell lennie, mégha az újkori megjelenése erre nem sok esélyt ad megmutatkozni.
Lelkes olvasója vagyok az oldalnak, de felénk nincs patak, a Duna is messze van. Viszont a Tiszán -Tiszafüred közelében - van egy homok pad. Ez azért furcsa mert a Tisza ezen szakasza duzzasztva van
és víz mélység part közelben 5 - 6 méter, egyes helyeken pedig 13 - 15 métert is eléri.
Lehet, hogy ezt a homokpadot vallatni kellene? Itt olyan sekély a víz, hogy 15 méterre a parttól még leér a lábam. A parton egy szép föveny van, nyáron sokan járnak ide fürödni. A víz folyása lassú de áradáskor jelentősen felgyorsul. Szerintetek érdemes lenne megpróbálni? A helyet csak csónakkal lehet megközelíteni, ez bonyolítja a helyzetet.
Mindkettő használódik az életciklusa során, de a munkaakku kimondottan hosszú üzemre van kitalálva és feltöltve mindig működik, közel azonos hatékonysággal évekig, függetlenül a fényviszonyoktól, mindig azonos tápfeszültséget biztosítva.
Sziasztok! hát elég régen jártam itt :D de azért figyelek :) egy olyan kérdésem lenne kinyeréssel kapcsolatban, hogy régi processzorok és áramköri alkatrészekből való arany kinyerés a bórax + nagy hő elve alapján működik ennél a dolognál is? probálgattam savval de salétromsavat nem sikerült szereznem... pár hónapja probálkoztam aztán félben is maradt, viszont bórax könnyen szerezhető és elég egyszerűen hangzik. (ritkaföldfémek esetén is így nyerik ki az anyagot az ércből) igazából az érdekelne, hogy a többi anyag miként reagál erre a jelenségre? (chipek más tartalma) elméletileg annyi chip és procceszorom van hogy 7-8 gramm aranynak kéne meglapulnia ott, és ugyebár az aranyhoz ragaszkodunk :D
nem szeretnék off témát csinálni, de gondoltam hátha valaki probálkozott már így?!
amúgy én pozitív véleménnyel vagyok pl a sailflo 1100gph 12v szivattyúval kapcsolatban, egy 90Ah akkumulátorral több órán keresztül elvoltam és utánna sem merült le. Én úgy alakítottam ki, hogy a keletkező vákuum szívja fel a hordalékot (dreadge), de mivel ausztriában voltam, műhely hiányában műanyag elemeket használtam és nem találtam olyan ragasztót ami sikeresebb lett volna hosszú távon, és még a kedvenc mosótálam is elveszett (ha egy folyóba turkáltok ne veszítsétek szem elöl! :D) azóta még nem volt alkalmam újra megprobálni, de lehet hogy neki kéne esnem.
Igen, ennyiért érdemesebb inkább munkaakkut venni és egy picit nagyobb kapacitásút. Hosszú távon a társunk lesz és megbízhatóan, hosszan szolgáltat megfelelő energiát a szivattyúhoz.
A járókerék optimalizálása pedig azért egy fontos dolog, mert a járókerék sem méretét, sem elhelyezkedését tekintve nem ideális egy centrifugál szivattyúhoz képest.
Megrajzoltam a méretpontos 3D modelljét ennek az általam vásárolt 2000 GPH-t igérő szivattyúnak.
Látszik, ahogy anno a képeken is mutattam, hogy a járókerék nem a kijárathoz tolj a a vizet közvetlenül, hanem a szivattyúház felső palástjára, amin így irányt vált a folyadék és sokkal kisebb energiaszinten jut ki.
Rengeteg a felesleges turbulecia. A járókerék alatt egy hatalmas terület van, ahol csak keveri a vizet, de érdemi munkát nem végez.
Két út van az optimalizáláshoz.
1. Járókerék csere.
2. Ház csere
Ebből a járókerék cseréje tűnt könnyebbnek, de azért az sem egy pillanatok alatt megoldható dolog.
A keréknek ki kellene használni a lenti térfogatot is és a beáramló víznek le kell jutni a lapátok alsó részéhez, ahonnan a kijárat felé kell terelődjön.
A jelenlegi járókerék modellek ezt meg is teszik, de a felső részen még mindig vannak turbulenciák, melyek károsak, ezért úgy döntttem, hogy a következő járókerék egy részben zárt verzió lesz, így a felső, káros turbulenciák megszűnnek, s nem fogják vissza a kereket. A víz sokkal nagyobb energiára tesz szert és kizárólag a kijárat magasságában lép ki a kerékből. Ehhez egy betétet kell majd a ház felső részébe is tenni, hogy csökkentsem a holt teret és minimális hézag lehessen a ház és a kerék, valamint az alsó zárókupola és a kerék között.
Ez a terv. Néhány hét, amíg minden elkészül.
Vannak más terveim is, de egyelőre egy témát vesézek ki teljesen.
Ezúton is köszönöm a támogatást Vadi58!!!
A segítségeddel, és saját tőke bevonásával beruháztam egy saját filamentes 3D nyomtatóra, mellyel könnyebb lesz a tervek megvalósítása minden szinten.
Hát a napelem biztos besegíto plussz cca 110 € -ért- és ha van elég napfény (most nem a Duna partra gondolok, hanem inkább a kis hegyi patakokra :-) ) - de az is biztos, hogy a kéznél való felhasznált energia efektivitása az elsodleges. Ami azon a kis vízturbínán fugg.
Igen, elvileg egy napelem segíthet, hogy kevésbé merüljön az akku a használat során, de azért egy 100W-os napelem nem olcsó mulatság.
Én csak egy 80Ah-s munkaakkut használok, ezt a regulátorral igen hosszan lehet használni terepen is, ha beállítjuk a megfelelő vízhozamot.
A szivattyú járókerekének optimalizálása nagyban segíti ezt, hiszen nem kell maxon járatni a motort, máshol lesz a munkapontja, azaz más szállítási teljesítményen veszi fel a legkisebb áramot.
A héten kapom meg a harmadik 3D nyomtatott verziót, de nagyon gondolkodom egy negyediken, ami már zárt járókerék lesz, valamint a jelenlegi zárófedélbe is kerülne egy nyomtatott darab, mert tovább kutakodtam a témában.
Ha minden összeklappol, akkor hamarosan egy új lehetőség nyílik mindenki előtt, aki eddig a hangos verziót használta.
Igazándiból a gyári készülékek is alkalmasak már mosásra, de ahhoz, hogy tényleg hosszú távon használhassuk és megfelelő vízhozammal, akár távolabbi vízvételi lehetőség mellett, ahhoz kell, hogy többet tudjon a szivattyúkerék.
Annyira nem optimális a gyári kerék elhelyezése és mérete, hogy szörnyű! :) Mintha csak összeraktak volna valamit, amit találtak a raktárban...jó lesz az arra, amire használni akarják címszóval.
Persze nem aranymosásra optimalizálták. :)
De majd én! :)
Érdekes egyébként, hogy mennyire bezárkóznak az emberek, holott a természetes lemorzsolódás megeszi (még a hobbisták közül is) legalább a 99%-át azoknak, akik belekezdenek ebbe a tevékenységbe.
Érdeklodtem a szlovák és cseh aranyászok kozott e témakorben, de nem nagyon kozlékenyek illetve még nem foglalkoztatja oket ez a téma. Ugyan volt egy privát visszajelzés Csehországból, hogy igen ... de nem szívessen beszél róla a nagykozonség elott. Annyit viszont megtudtam, hogy mint egy plussz kisegíto eszkoz, hajlítható napelemeket szoknak használni. ;-)
Hát megmondva őszintén, én még soha nem mértem semmit. Se fogyasztást se víz mennyiséget . Gyakorlatias vagyok ha jó akkor jó . Nem használok gumis padot, csak posztót. Nincs vele gond amikor jönnek az uszályok és lehúzzák a vizet a szivattyúról . Viszont köszönöm a jó ötletet a konverterrel . Be fogok szerezni egyet. Mondjuk most tervezek egy kisebb de gyors padot amit gumis felülettel akarok borítani. Csak nagyobb bordákkal mint a mikrobordás . Nyílván több meddő fog haza kerülni de, ez nem zavar az itthoni rendszerrel elmosogatom.
Sajna az egyenletes teljesítmény az akku feszültségeséséből adódik. ahhoz, hogy hosszú ideig azonos szállítási teljesítményt tudjon, ahhoz a feszültséget állandó értéken kell tartani.
Persze elsőre mérni kell egy feszültséget multiméterrel a kimeneten és belőni egy jó értékre és arra kötni a szivattyút.
Ezen kívül, bár nagyobb beruházást jelent, mint egy sima indító akku, de munkaakkut érdemes használni, ugyanis másra vannak kitalálva. Hosszú távú nagy áramerősség leadására a munkaakkuk képesek, az indító akkuk élettartama rohamosan csökken, ha így használjuk őket.
Én 80 Ah-s munkaakkut használok és 2000GPH-s szivattyút, de a szivattyú sehogyan sem tudja ezt az értéket egyelőre. A hét elején kapom meg az új nyomtatott alkatrészt hozzá.
Egy átlagos pad ellátásához az újabb, nagy teljesítményű szivattyúlapátokkal nagyjából 6-7 A fogyasztást produkál, ami egy szép teljes napra elegendő.
Azonban eddig nem volt alkalmam teljes napot kint tölteni, átlagosan 5-6 órát, de kétszer simán ki tudtam vele menni, minden nehézség nélkül egy töltéssel.
Az 50-es padodon azt a műanyag, és gumis felületet használod az elektromos szivattyúval, amit a múltkor mutattál?
A vízáram a padra ömléskor mennyi L/h-ban?
Egy srácot ismerek még, aki szintén ilyen fenékszivattyúval mos. Neki is kisebb teljesítményű, átalakítás mentes a szivattyúja és 50-es gumis padon használja.
Ő a step up konvertert 5.8A @ 14.4V-ra állítva használja a szivattyút és két méter körüli magasságkülönbséget győz le, a pad a víz szélén van amennyire lehet.
Én használok elektromos szivattyút . Egy sima 1000 gallonos fenékszivattyút vettem már egy pár éve a Martime hajós boltban. Az 50*130 as padot gond nélkül ellátja vízzel. A gyárilag megadott 2.5 Ah fogyasztással vannak kétségeim, ugyan is az 50Ah munka akku csak 6 órán keresztül biztosít neki egyenletes teljesítményt. De lehet ezt ki tudom tolni egy napelemes töltővel . Már azok is vannak pár ezerért.