3as pont ram is igaz! :)
Kovezzetek meg, en is sznob vagyok! :-) Meg nem vettem meg, de csak azert mert meg nem talaltam meg a konyvesboltban de ami kesik nem mulik. Kicsit ugy erzem, figyeljunk mar oda a nemzeti ertekeinkre es szerintem ez is az.
A 2 pont is igaz:-)
Meg pluszban az is hogy en egy konyvet ami tetszik sokszor szoktam elolvasni es ez mashogy nem megoldhato.
Asszem egy Gershwin-rol szolo filmben volt egy olyan jelenet, ahol a zeneszerzo apja stopperrel merte a mu hosszat, majd a vegen elismeroen bologatott: "Nagyon jelentos mu."
Noha en nem vagyok rajta a Magyar Hirlap 100-as listajan, de konyvre (elore is bocs, de nem L. Lawrence-re, D. Steele-re vagy Miert utaljuk a digokat stilusu muvekre gondolok) szivesen koltok (ha nem is tul gyakran), mert:
1. nem szeretem a konyvtari peldanyokat; altalaban agyban olvasok es oda nem szivesen viszek "idegen" konyvet.
2. ezzel is "tamogatok" egy szerzot, egy kiadot.
3. sznob vagyok, az elso magyar Nobel-dijas iro fomuve nem hianyozhat a konyvespolcrol. :-)
nem az elolvasásra mondtam a csakazértsemet. :))
csak a megvételre.
én inkább szégyellem, hogy nem olvastam Shakespeare-összest. (sajnos, enm volt még rá késztetésem)
Kedves Lp!
En nem ertem ezt a "csakazertsem" hozzaallast.
Azert mert csak azutan lett ismert konyv, hogy az iroja Nobel dijas lett?
En is csak most olvastam el (sajnos) , de nem azert mert divat, hanem mert egy nagyon jo konyv amit nem szabad kihagyni. Azonkivul azert mert elszegyeltem magam hogy egy magyar iro nobel dijas konyvet nem olvastam! Csakazertis! :)
Erdemes elolvasni hidd el! Sokkal tobbrol szol mint egy fiatal fiu tortenete a koncentracios taborban Nagyon nagyon elgondolkodtato es ilyen szempontbol meg az sem baj szerintem ha "divatos" lett mert legalabb rairanyitja a figyelmet.
Nezd meg itt: http://www.irodalmiakademia.hu/scripts/DIATxcgi?infile=diat_vm_main_menu.html
Nekem van ilyen es olyan peldanyom is. Elobbit szivesen atadom.
majd ha könnyesre sírtátok minden lapját... Ez nem a Schindler listaja.
majd ha könnyesre sírtátok minden lapját, dobjatok meg vele engem is! (most csakazértsemből nem veszem meg a könyvet... ha eddig nem fogyott annyira, hogy 20. kiadás legyen belőle, és most is csak a Nobel miatt..)
Kertész Imre: Sorstalanság Mint minden irodalmi müvet, egyáltalán müalkotást, ezt is mindannyian másképpen olvassuk, értelmezzük, ez a dolog természetéböl fakad. Mégis leírtam néhány kérdést (csak úgy összevissza), amikre persze nekem is megvannak a magam válaszai:
1. Kertész Imre állandó problémája, hogy a magyar társadalom mind a mai napig nem nézett még szembe a holokauszttal (magyar állampolgárok elpusztításával). Ez a regény segít ezen a problémán? Ha igen, hogyan? (Lehet, hogy ez hülye kérdés. Válasz maga a Nobel-díj és a több tízezres utánnyomás.)
2. Mitöl regény a Sorstalanság? Fiction vagy non-fiction. Klasszikus értelemben vett cselekménye nincs. Olyannyira a föszereplö van a mü fókuszában, hogy a többi szereplöt (szülök, fiúk, rabtársak, Citrom Bandi, Petyka) csak elég homályosan ismerjük meg. A negatív hösök teljesen hiányoznak. (Legalábbis mint egyének. Név szerint - ha jól emlékszem - egyetlen németet se említ az író. Igy nincs kit utálni. Az is elgondolkodtató, hogy a sokszor a németek jelennek meg pozitívan, a fiú pedig visszataszítóan.)
Ellentétben a Schindler listájával ahol megvoltak a pozitív és negatív hösök, akik körül a cselekmény összesürüsödött. (Ezért lesz nehéz filmet csinálni, na persze én nem vagyok Koltai Lajos. Ráadásul Spielberg a vonatfüst-gyertya-(gyár)kémény motívumot már elorozta KL elöl.)
3. Kertész Imrének igaza van abban, hogy az irodalom nyelv (megintcsak: hogyan lehet ezt átültetni filmre?), de hiteles-e az általa használt aprólékosan kidolgozott, nem egykönnyen olvasható, (az elsö kiadó által körülményesnek ítélt) próza, mint egy 14-14 és fél éves gyerek története. Különösen úgy, hogy jól tudjuk a regény évtizedekkel az események után íródott.
Maga Kertesz Imre irta a forgatokonyvet, es kerte fel Koltai Lajost a rendezesre.
Nagy valoszinuseggel lesz belole film, hatalmas allami tamogatassal, vo. Hidember, stb. stb. De ennek mar van kulon topikja.
Hát ezt azért nem olyan nehéz kitalálni. Figyeld, hogy milyen évszak van. Na, akkor már csak azt kell összerakni, hogy mikor szállták meg a németek Magyarországot, illetve, hogy 1945. április 4-ére (ugye emlékszünk még az iskolai ünnepségekre!) már az egész ország - ahogy akkor mondtuk - felszabadult.
Igen beszelgessunk majd rola! Nagyon de nagyon elgondolkodtato.
Most tartok ott hogy a fohos onkent jelentkezik nemetorszagi munkara es vonattal eler a celallomasra. Az a kettosseg hogy o meg nem tudja mi var ra,hova kerult de en mar igen de megis azt szeretnem ha nem nekem, meg a tortenelemnek lenne igaza hanem neki-szoval ez hihetetlenul feszultte teszi a muvet.
Mondjatok mar meg legyszives hanyban jatszodik ???
én éppen egy nagy felfedezést tettem otthon, tegnap csak ránéztem a polcra, hopp egy könyv, amire nem emléxem, hogy olvastam volna, érdekes lehet.
megnézem: Amiről a térkép beszél...
na jó van, de ki ír ilyeneket: Rockenbauer Pál
elég érdekes eddig, bár alapszinten mesélget, de jó sztorik vannak benne. sajna nyomdahibás, és ezért hiányzik eddig olyan 8 oldal.. (kb. 50.-nél tartok)
Elkezdtem olvasni a Sorstalansagot. (Kicsit rossz hogy csak most a Nobel dij meg a hirveres miatt figyeltem fel ra, de talan jobb keson mint soha)
Szoval majd beszamolok !
Badmoont kulturális eseményeken lehet látni mostanában. Szerintem, ha megigérjük neki, hogy minden EP-n van mondjuk rövidfilmvetítés, színház, kiállítás, könnyebb lenne elcsalni:-)