Keresés

Részletes keresés

C20NE Creative Commons License 2010.08.27 0 0 393
Fándli
Nyelv: német

merítőkanál; a kőműves serpenyője

Fángli

Kőműves szerszám. Anyaga lehet vas, vagy saválló acél. A fángli kis nyeles edény, amelyet ma már ritkábban használnak a kőművesek. Kis mennyiségű habarcs, malter, vagy gipsz kikeverésére használják. Régen ezzel juttatták fel a vakolatot a falra.



Szóval, mindkettő bekerült mára a nyelvbe...
Előzmény: NeomatiK (391)
Wartburg311 Creative Commons License 2010.08.27 0 0 392
Kézzel nem tudod megnyomni 1 naposan sem.

OFF Én a tarhonyát is targonyának mondom, de ez már az én bajom :-) ON
Előzmény: NeomatiK (391)
NeomatiK Creative Commons License 2010.08.27 0 0 391
De azért kellően kemény lett, vagy kézzel benyomható? Gondolom, nem árt ha inkább kemény, hogy a talajnyomás ne bántsa a szigeteléstartó falat.

Mifelénk "fandli"-nak mondják, és szeritnem ez a helyes neve. Bár sose lehet tudni:)

Előzmény: Wartburg311 (390)
Wartburg311 Creative Commons License 2010.08.27 0 0 390
Nálam a rés átlag 3 cm volt, az 1,7m magasan 60m kerületen kb: 3m3. És valóban sokat elbíbelődtünk a rés kitöltésével. Híg gyenge malter ment bele: egy keverésbe 1 fangli mész egy fangli cement + a homok és jó sok víz, hogy folyós legyen.
Előzmény: NeomatiK (387)
NeomatiK Creative Commons License 2010.08.27 0 0 389
Ezt az UDM 2S-t nem oldja a bitumen, olajok, alkoholok? Tudnál felrakni egy adatlapot róla?
Előzmény: Wartburg311 (383)
NeomatiK Creative Commons License 2010.08.27 0 0 388
Ha jól emlékszem, jóval drágább (2-3szor) a PVC-s szigetelés a bitumenes lemeznél.
Előzmény: XPS epito (385)
NeomatiK Creative Commons License 2010.08.27 0 0 387
A rés kitöltéséhez mennyi malter ment be?
Előzmény: Wartburg311 (381)
Wartburg311 Creative Commons License 2010.08.26 0 0 386
Jónak tűnik, így az ára mérvadó persze munkaköltséggel együtt összevetve a másikkal.

Holnap leszek legközelebb, ha kérdésed van reggel válaszolok.

Sz.

Előzmény: XPS epito (385)
XPS epito Creative Commons License 2010.08.26 0 0 385
Olyasmire PVC fóliára gondoltam, mint pl. a sicofol.
A szerelőbetonban levő vashálóért nem kár, és valószínűleg nem is fog elrozsdásodni, hiszen ahhoz friss oxigén kellene, az meg a földben betonban nem nagyon tud pótlódni.
Előzmény: Wartburg311 (383)
Wartburg311 Creative Commons License 2010.08.26 0 0 384
Ja, azt elfelejtettem írni, hogy az aljzatbeton (legelső betonréget ami a föld felett található, néha keverem, lehet ez a szerelőbeton) alatt van PE fólia, ez megfogja már a talajpárát. Talán nem rohad el a benne lévő vasháló.

Sz.
Előzmény: Wartburg311 (383)
Wartburg311 Creative Commons License 2010.08.26 0 0 383
Szigeteléstartófal: Frühwald ÜB 07 (üreges beton falazóblokk 7x50x22cm) ez jött ki legolcsóbbra, és saját magunk is fel tudtuk falazni, jó nagy méretű, így elég haladós


PVC fólia: nem tudom, a modifikált nehézlemezre gondoslz? túl drágának tartom, persze jobb, mert tud nyúlni, de kérdezem én hol lesz itt nyúlésra igénybe véve? Hacsak el nem törik az alap, vagy reped a fal, de akkor ott már más gondok is vannak.

A szigeteléstartó fal a talajszint felett a lábazati hőszigetelésbe folytatótik, ez még nem készült el, de a találkozását tervezem lekenni UDM 2S-el Próbáltam már más anyagot is de ennek nincs párja, megkötés után rágógumiszerű évek múlva is.



Sz.
Előzmény: XPS epito (382)
XPS epito Creative Commons License 2010.08.26 0 0 382
Köszi!
Ez jó leírás!

Miből csináltad a szigetelés tartó falat?
PVC fólia alkalmazásán nem gondolkoztál?
Nekem modernebbnek tűnik, mint a kátránylemez.

Hogyan folytatódik a szerkezet a talajszint felett, ahol véget ér a szigetelés tartó fal és a visszahajtott szigetelés?

Köszi
Előzmény: Wartburg311 (381)
Wartburg311 Creative Commons License 2010.08.26 0 0 381
Két réteg egy lépés:

Az általános bevett gyakorlat az, hogy először megcsinálják a függőleges szigetelést, mellyel beforfulnak a pincefal alá + még 10-20 cm-t ráhagynak. Ezután elkészítik a falazatot és ezután készül el a vízszintes szigetelés. Na ez nekem nem igazán tetszett, mert míg készül a falazat addíg tapossuk a fal alól kilogó részt + lepi a por stb, könnyen kilukadhat, nehéz utána a vízszintest részt hozzáhegeszteni. Ezért mi egy lépésben leszigeteltük függőlegesen, majd ezt folytatva vízstintesen is. Erre került rá az aljzatbeton, majd a pincefalazat.


2 réteg: két réteg nehézlemez, 50cm fedéssel , a vízszintes részeken 90°-al efogatva (magyarul keresztben)

Igen építettem szigeteléstartófalat, erre került a függőleges szigetelés.

A tetején túllógattam, majd a szigeteléstartó fal külsejére visszahajtottam kb: 40-50cm-t.

Én úgy tudom azért hívják, ezt teknő szigetelésnek, mert az egész teknőszerűen ki van szigetelve. Nálunk két féle anyag volt: 1. bitumenes nehézlemez + a hajlatokban UDM 2S kenhető szgetelés + élerősítő gumiszalag

Ami fontos még, hogy a belső ill külső hajlatok le legyen kerekítve (negatív: misung + sörösüveg húzva) pozitív: gyémánttárcsás flex. A felület kellősítéséről is gondoskoni kell, máskülönben nem ragad fel rendesen a nehézlemez. Érzékeny pontja még, hogy a függőleges szigetelés és a pincefalazat közötti falazásnál marad egy 2-3cm rés, ezt híg malterrel fel kell tölteni soronként, különben ha nyomovíz jön kintről lenyomja a szigetelést, és az elszakad. (ismerős körében volt erre példa)

Megjegyzem, hogy szerelőakna is van aminek a talajszintje 0,5 m-rel van a nyári talajvízszint felett (kb: -3,5 m) de az is száraz.


Ne volt olcsó mulatság, de legalább száraz a pince, nem úgy mint a szembeszomszédomnál, ahol csak egy réteg van fent, nincs kellősítve, és rücskös a falazat, emiatt lukad a lemez. Na ott most fogják körbeásni újból az egész kéglit mert vizes....


Képek:
Szigetelőfal + szigetelés
Éllekerekítés
Falazat és a szigetelés közti rés kitöltése
Előzmény: XPS epito (380)
XPS epito Creative Commons License 2010.08.26 0 0 380
Kösziii!
Ez jó hír!

Kérdezhetek?
Mit jelent a 2 rétegben egy lépésben?
Építettél szigetelés tartó falat és ahhoz szigeteltél?
Hogy zártad le a tetején?
Honnan volt a technológia?
Mivel készült a teknő szigetelés? Kenhető? vagy fólia?

Köszi és bocs a sok kérdésért .-)
Előzmény: Wartburg311 (379)
Wartburg311 Creative Commons License 2010.08.26 0 0 379
Szia XPS építő!

2006-óta porzik. Titka: saját kivitelezésű, teljes teknőszigetelés 2 rétegben egy lépésben kivitelezve. Technologia pontos betartása, élerősítő szalagok, kényesebb helyekre Plastikol® UDM 2S. Kivitelezésről vannak képeim privátban.


Lásd kép.

Teknoszigeteles

Szabolcs
Előzmény: XPS epito (377)
Elar Creative Commons License 2010.08.26 0 0 378

Sziasztok

 

1

 

Adott egy szervízakna (160cm magas), amit nagy elánnal nekiálltam lebetonozni és körülrakni 10-es zsalukővel. A zslukőbe betonvasat tervezek szúrkálni és majd azt hozzáheggeszteni a körbefutó vaskerethez

Itt található a fúrt kutam is a ház vizművel, ami szépen termeli a párát.

Látható az eddigi "haladás".

6 nappal a betonozás után is picit vízes a beton teteje.

Elkezdtem most gondolkozni, h biztos jó lesz így???

A konkrét kérdésem az lett volna, h a zsalukő és a föld közé "tömködjek e földet" ?

Miután beleolvastam a topicba, már nem tudom mit csináljak... :(

 

Úgyhogy kérlek adjatok tanácsot :)

XPS epito Creative Commons License 2010.08.26 0 0 377
Sikertörténetet keresek.

Van olyan, akinek a pincéje évek óta vízmentes?

Mi volt a módszere?
Köszi
X
XPS epito Creative Commons License 2010.08.23 0 0 376
A törülközőszárító végképp csak esztétikai szempontok szerint "választódik" ki.
A kazánod vezérlése, amikor nincs kint farkasordító hideg, úgyis csak alacsonyabb vízhőmérséklettel fűtene.
És akkor is megszárad a törülköző.

Szóval röviden: abból nem kell nagyobb.
Előzmény: Szunyó (375)
Szunyó Creative Commons License 2010.08.23 0 0 375
Oké, de pl. törölközőszárítónak is válasszak több taggal nagyobbat? A törölköző területe változatlan marad akkor is és a radiátornak ugyanannyi a részét fedi le. Itt nem légfűtésre kellene igazából, mert arra ott van a padlófűtés. Vagy segítsek rá a szárítóra elektromosan?
Előzmény: XPS epito (374)
XPS epito Creative Commons License 2010.08.23 0 0 374
Ne építs radiátoros kört, hanem küld rá a padlófűtés vizét.
Esetleg (jó)pár mérettel nagyobb radiátort válassz.
Az igényesebb radiátorokhoz van méretezési segédlet, amivel ki lehet választani alacsonyabb vízhőmérsékletre is a megfelelő radiátort.
Előzmény: Szunyó (370)
redsw Creative Commons License 2010.08.19 0 0 373
Tegnap lehidaltam, egy XVII. kerületi sorházban lakónál voltam, csodálkoztam, hogy a garázsát nem használja, helyette a sáros utcán parkol (nincs megoldva a járda és a csatornázás).
Kiderült, hogy a garázsa szuterén jellegű, tehát az útról részútosan lehet bemenni gk-val, és billenőkapu zárja, ezért telirakta akváriumokkal dexion salgó polcokon három szinten, vagy 50 van. Napi 10 órát megy a világitás és állandóan a lélegeztetők, és ezrével szaporitja a halakat és adja el, esetenként már ebből él, mert az ügynökösködés csak esetenként hoz bevételt neki. (Az akváriumokban semmi, hogy ne legyen gond a takaritással, szűrő sincs, hogy az ivadékok ne fogyjanak...)
Belegondoltam, lényegében a világitás a fénycsövek - vagy neoncsövek ? - révén 18 w-os fénycsővel számolva is minimum 1 kW megvan. Az az érdekes, hogy estére lekapcsolja, mégis nagyon meleg a garázs, időnként szellőztetnie kell, hogy ne izzadjon le, amikor bemegy. Bár ez lehet az elpárolgott viztöl is.
Előzmény: Szunyó (370)
NeomatiK Creative Commons License 2010.08.19 0 0 372
Várjad meg, hogy kiszáradjon. Ha továbbra is nedvesedik, akkor figyelni a helyét. Október-novemberben még ráérsz betonozni, ha kell.
Előzmény: pitmann (371)
pitmann Creative Commons License 2010.08.18 0 0 371
Szia!

Ez csak egy ötlet volt, a felfele irányuló nedvesedés nekem is az eszembe jutott. Az 1.50-es száraz helyiség több mindenre tudnám használni, mint a 2.05-ös nedveset.
Te mit tanácsolsz mi lenne a legjobb megoldás?
Egyébként a pince két külső oldalát az alapja alja -10 cm-re kiástam, levakolatm, rátettem GV45-t, talajszint-80-ig tettem 10 cm expertet, illetve a gödör aljáról indítottam drénlemezt is.
Előzmény: NeomatiK (368)
Szunyó Creative Commons License 2010.08.18 0 0 370
És fogod fűteni pluszban? Ezen gondolkodom erősen. Nekünk is valahogy így lenne, itt lesz lenn a kazánház, szigetve lesz a pince rendesen. Mivel fenn padlófűtés lesz, érdemes-e ide radiátort rakni... (=ezért a radiátorért meg a 2 fenti törölközőszárítóért kiépíteni egy radiátoros kört :O)
Előzmény: true75 (369)
true75 Creative Commons License 2010.08.18 0 0 369

ha zöldségtárolásra szánod a pincét akkor a kívülről a felat és belülről az aljzatot víz elleni szigeteléssel látod el

-

én jövő héten kezdek bele a pinceépítésbe amit ugyan úgy szeretnék majd használni mint a ház bármely más részét, ezért a külső vízszigetelésre jön egy 8centis hőszigetelő rendszer(XPS), illetve az aljzatbetonba 6centi hőszigetelő rendszer.....nekem itt lesz egy műhely, kazánház, télen sportolási lehetőség

-

 

Előzmény: redsw (366)
NeomatiK Creative Commons License 2010.08.18 0 0 368
Nem túlzás 50cm vastag betont rakni oda? És mit kezdesz egy 1,5 magas helyiséggel?

Teszem azt, hogy ezzel a vastag betonnal lezárod a nedvesedést, de lehet, hogy ennek hatására a falban fog feldúsulni.

Előzmény: pitmann (367)
pitmann Creative Commons License 2010.08.17 0 0 367
Köszi kíváncsi leszek, hogyan fog beválni.
A mi esetünkben nem lehet alkalmazni, mivel téglából van a pince fala, amit kívülről leszigeteltem, de a 6-i nagy esőt már nem bírta.
Arra gondoltam hogy a mostani 2.05-ös belmagasságot lecsökkentem kb. 1.50-re, lebetonozom az alját 2*25 cm rétegben a kettő közé meg teszek GV 45-t. a probléma eddig is az alsó 30-40 centivel volt. Szerencsére az alapterülete a pincének csak 2.1*2.7 így összesen kb 4 m3 beton kellene, ezt meg megoldom házilag is.
Előzmény: hAnd (365)
redsw Creative Commons License 2010.08.17 0 0 366
Felmerült egy lehetőség, hogy egy telken lehetne épitkezni, de csak két részletben, először ki lehetne ásni a garázst, pincét, majd egy év múlva lehetne felépiteni a házat.
Jött az ötlet, hogy a garázst lehetne-e lakhatásra használni, mire két sarkos vélemény volt, az egyik szerint igen, sok EPS kell kell belülről és azon ülve-fekve jó lesz, másik szerint az jégverem, tartósan 5-8 fok lesz a hőmérséklet, sőt télen fagyni is fog, lehetetlen magasabb hőmérsékletet elérni.
Egyik oldalról a "jégvermet" értem, sőt gyerekként láttam is ilyet, zöldséget, gyümölcsöt nyári hőségben így tárolták. Másik oldalról budai társasházak pincéiben voltam, gépkocsi tárolók vagy műhelyek vagy pincék vannak és kellemesen hűvös az idő, nem hideg. Akkor mitől függ, mi lesz belőle?
hAnd Creative Commons License 2010.08.17 0 0 365
Ma csináltuk az aljzatot 15cm vastag penetron betonból. Remélem, működni fog.
Bármi is lesz az eredmény, szívesen beszámolok róla. Én is izgulok.
Előzmény: pitmann (364)
pitmann Creative Commons License 2010.08.07 0 0 364
Köszi szépen.
Előzmény: hAnd (363)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!