Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2021.12.06 -1 0 67225

Szerintem itt nem volt boltív, de hátha valaki pontosabban tudja:

 

Előzmény: vlacko (67223)
vlacko Creative Commons License 2021.12.06 0 0 67224

A szurkot, kátrányt ismerték, ez biztos. A papírt is, csak az drága volt nagyon, szóval a két dolgot nem hinném, hogy összekötötték, de végül is a szalmafonat ugyanúgy megfelelt volna erre a célra. 

A rómaiak esetében azt olvastam, hogy ők foglalkoztak a kérdéssel, és náluk az volt a módi ha ilyen problémával kerültek szembe, hogy volt a falnak egy olyan rétege, - leginább alul a lábazatnál - ahova szorosan illeszkedő nagy faragott köveket tettek, és ezek biztosították a vízszigetelést. 

Ezt a technikát azért fel lehet néhol fedezni a középkori építményeinkben is, de az alápincézés is biztosan sokat segített, ha mással nem, a nagy drain felülettel. Márpedig pince szinte mindenhol volt, ahol nem kőkemény szikla volt a talaj.

Előzmény: Töck Jenő (67219)
vlacko Creative Commons License 2021.12.06 0 0 67223

Aza boltívmaradvány a fal oldalában arra enged következtetni, hogy volt ott valami oldalépítmény. Lehet tudni, hogy hogyan nézett ki a vár eredetileg?

Ha már a szigetelés szóbakerült, szerintem felülről sem tudtak igazán szigetelni, ezért én azt gondolom, hogy minden várnak volt tetőzete. A Vázsonyi lovagtoronynak is.

A Somogyvámosi pusztatorony fennmaradásának titka szerintem az a masszív, téglából épített tetőzet lehet. A fábol ácsolt tetőzettel rendelkező tornyok a tetőzet pusztulása után maguk is hamarosan omladozni kezdtek. A fagy pár évtized alatt szétrágja a mészkőhabarcsot.

Előzmény: Törölt nick (67221)
Töck Jenő Creative Commons License 2021.12.05 -1 0 67222

A fal felülete elég nagy, hogy szárító hatása érvényesüljön és az alapozása drénként működhet.  Vagy így van, vagy nem. Minden esetre azt kérném, ha kiderül a valós ok, akkor hozza nyilvánosságra aki megtudta.

Előzmény: Törölt nick (67221)
Törölt nick Creative Commons License 2021.12.05 -1 0 67221

A Várgesztesi vár nem téglából van hanem kőből, valószínűleg a vértesi mészkőből, dolomitból.

 

 

Előzmény: Töck Jenő (67219)
Törölt nick Creative Commons License 2021.12.05 0 0 67220

???    .-)

Töck Jenő Creative Commons License 2021.12.05 0 1 67219

Először is tisztázzuk, nem vagyok építész, hanem építő mérnök (statikus). Ahogy viccesen szokták mondani, amíg nem volt szakmám építész voltam.

Nagyon röviden fogalmazva a kérdésre a választ, nincs kellő tájékozottságom ebben a témakörben. (sem) Azt tudom, hogy amikor régi téglákról (kb. 1800-tól) volt szó, akkor tanították, hogy nagyon szórt a minőség. Vannak jobb és rosszabb minőségű alapanyagok. Ez idáig tény. Ami innen jön azt gondolom, hiszem (nem kívánt törlendő), hogy régebbi tapasztalatok alapján tudták, hogy mit honnan érdemes beszerezni. A téglaégetés is más lehetett. Fűtőanyagnak is azt használták ami a legjobb volt. Lehettek olyan trükkök amit nem ismerünk. Ezen kívül akkor kevésbé volt szennyezett a környezetünk, kevésbé voltak savasak a vizek. Szerintem elég sokat számíthatott, hogy ezek az építmények nagyon huzatosak voltak, ami szárított. Elég nagy felülete volt a váraknak. És azért néhány szigetelő anyagot ismerhettek is. Amelyik nem ilyen volt az már össze is dűlhetett, azt nem látjuk.

Előzmény: vlacko (67218)
vlacko Creative Commons License 2021.12.05 0 1 67218

Érdekesnek találom, hogy ezeknél a régi váraknál sosincs gond a vizesedéssel, még akkor sem, ha mocsárvárról van szó, mint pld. Gyula. Pedig tuti nem szigeteltek.

A sima házaknál az aljukon (lábazaton) a salétrom a maltert meg a téglát is megeszi szép lassan, de a várak valahogy immunisak erre.

Jenő, neked mint építésznek mi a véleményed a kérdésről?

Előzmény: vjano (67217)
vjano Creative Commons License 2021.12.05 0 0 67217
Törölt nick Creative Commons License 2021.12.05 0 0 67216

No, ez király!

Előzmény: casiopeanet (67215)
casiopeanet Creative Commons License 2021.12.05 0 0 67215

Új emelet a Somoskői vár bástyáján 

https://www.youtube.com/watch?v=wNRudHa2VyI&t=6s

PETYUS Creative Commons License 2021.11.28 0 1 67214

Szerintem nincs a mennyezet felett, és nagyon csodálkoznék, ha az lenne ott az eredeti helye.

Szerintem örültek, hogy találtak egy ilyen követ, és akkor már olyan helyre tették, ahol látszik is, de eredetileg biztos olyan helyen volt, ahol betölthette funkcióját.

Előzmény: vlacko (67213)
vlacko Creative Commons License 2021.11.28 0 1 67213

Mivel a lőrés éppen a kő sarkán van, ezért a kő biztosan sarkon lehetett, csak nem biztos, hogy ezen. Mindenesetre ilyen lőrést még nem láttam.  Inkább azt tudom elképzelni, hogy egy hosszúcsövű puskával tüzeltek belőle, mintsem íjjal, vagy számszeríjjal. Nagyon kicsi hely lehet mögötte. És talán az sem véletlen, hogy ilyen magasan van. Szerintem a mennyezet felett lehet, és fekszenek mögötte.

Előzmény: Törölt nick (67212)
Törölt nick Creative Commons License 2021.11.26 -1 1 67212

Ma felkerestem a Pécsváradi erődített monostort, szépen rendben van, látványos kívülről és belülről egyaránt.

 

Egy akkor és most fotópár, 1986-2021 (Rockenbauer-sorozat)

 

Igazából a kérdésem az lenne hogy ez a lőréses sarokkő "in situ" lehet-e, azaz ennek éppen ide esett az elhelyezése eredetileg is?

 

pár kép a várról:

 

ujbubo Creative Commons License 2021.10.25 0 1 67211

ha bárki bármi kincset talál a földben, akár a saját ingatlanán is, az az állam tulajdona

Magyarországon ez a helyzet

más országban pl. Anglia, USA, Ausztrália, stb, nem

ott amit a földeden találsz elásva, az a tied.

 

Előzmény: Törölt nick (67203)
vlacko Creative Commons License 2021.10.24 0 0 67210

A mai fémkeresőkkel ezt könnyen ki lehet deríteni.

Én azt gondolom, ha valaki kincset akart elrejteni, azt nem várakban tette, mert ott szem előtt volt, hanem inkább eldugott helyeken.

Ami kincsek meg a várban voltak, azt sikeres ostrom esetén a támadók vitték el, sikertelen esetén meg a tulajdonosa.

Miért hagyta volna ott bárki is ebek harmincadjára?

Az eddig előkerült kincseket jellemzően nem várakban találták.

Előzmény: Törölt nick (67203)
casiopeanet Creative Commons License 2021.10.23 0 0 67209

Elvileg itt már turisztikai atrakció vonatnak kéne hordani fel a várba látogatókat valószínűleg ez csak a nyári szezonban működik akkor az utat lezárják az autóforgalom elől. hozáteszem 5€ ért

 

Előzmény: Shingen (67208)
Shingen Creative Commons License 2021.10.23 0 1 67208

Érdekes amúgy itt nem nagyon történnek rekonstrukciók.

Évek óta nem nagyon tettek hozzá, de még is mennek a turisták, így nem érzik vmit bővítsenek a belépő áráért.

De röhej, hogy a parkolásért 3€ kérnek amikor a homok út szélén állítanak meg szinte.....

Előzmény: casiopeanet (67207)
casiopeanet Creative Commons License 2021.10.23 0 1 67207

Csejte vára  - Hrad Čachtice nem tudom de valahogy többet is el tudnák várni etől a vártól, mindegy 3€ belépő 3 € parkolás kiállítás kissé gyenge

 

casiopeanet Creative Commons License 2021.10.19 0 0 67206

Igen, merthogy idevalósi vagyok

Előzmény: koszonom1 (67205)
koszonom1 Creative Commons License 2021.10.18 0 0 67205

tehat felvidek    !   ?   

Előzmény: casiopeanet (67204)
casiopeanet Creative Commons License 2021.10.17 0 0 67204

Bozóki erődben jártam ma ( Bzovík ) összesen 22 kétszer jártam itt és még mindíg van mit felfedezni mindenesetre ezt a követ csak ma vettem észre és megörültem neki mint a kisgyerek :)

 

Törölt nick Creative Commons License 2021.10.17 -1 0 67203

Földvárakkal tele van az ország. Meggyőződésem hogy kincseket rejtenek, mint pl az óbükki Vörösvár is.

Vagy az Óvár. Vagy a Vajdavár barlangja...

 

koszonom1 Creative Commons License 2021.10.17 0 0 67202

google.com nekem konyvem is van roluk

Előzmény: koszonom1 (67201)
koszonom1 Creative Commons License 2021.10.17 0 0 67201

a borzsonyben van kb tucatnyi fold var maradvany       foldbol es kovekbol emelve      de    mara csak keves maradt beloluk de maradt    tobb ezer evesek 

Előzmény: koszonom1 (67200)
koszonom1 Creative Commons License 2021.10.17 0 0 67200

igaz         meg regebben a fold varak is elegendo vedelmet nyujtottak      sot      a szekerekkel korulvett csapatok     mondjuk muhinal nem volt eleg de sokszor eleg volt az indianok ellen az usa-ban nyugat fele vonulva 

Előzmény: vlacko (67199)
vlacko Creative Commons License 2021.10.17 0 1 67199

7 éve kvázi újra kellett húzni a házunk alsó szintjét, és hát az egy lófasz fityfene kis művelet volt akárcsak egy bástya megépítéséhez is, de rohadt sok építőanyag, malter, tégla kellett hozzá.

Namost eszembe jutott, hogy azokon a helyeken, ahol nem volt kő, ott jó esetben a téglát elő tudták állítani helyben, ha volt agyag, de a habarcshoz a meszet azt pld. Gyulára többszáz kilóméter távolságból kellett eljuttatni egy olyan korban, amikor szekerek voltak csak. Illetve Gyula esetében a hajó is szóba jöhetett, de pld. Nagykanizsa esetén az se, mindenütt csak a büdös nagy mocsár, meg az év felében járhatatlan földutak... Na ez az igazi logisztika.

Arról nem is beszélve, hogy egy várhoz elegendő tégla és mész kiégetéséhez mekkora erdők eltüzelésére lehetett szükség.

Töck Jenő Creative Commons License 2021.10.16 0 0 67198

Mondtam, nem biztos, hogy jól látom a fényképen.

Előzmény: vlacko (67197)
vlacko Creative Commons License 2021.10.16 -1 0 67197

Én nem látok ott rést. Jó, hát mivel nem faragott kövekről van szó nyilván nem tökéletes az illeszkedés, de ezért van a habarcs.

Előzmény: Töck Jenő (67196)
Töck Jenő Creative Commons License 2021.10.16 0 1 67196

A rés miatt az egész ráfalazás megmozdulhat és ugyancsak a rés miatt nem tud befeszülni, várhatóan tovább fog mozogni. Vagy nem. Minden esetre a kép szerint - ha jól látom - a ráfalazásban is van egy ferde repedés.

Előzmény: Töck Jenő (67195)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!