Keresés

Részletes keresés

Évi5 Creative Commons License 2005.05.26 0 0 29

Szia xukac!

Rappaiék kapcsolatban állnak a www.husevonoveny.hu oldallal. Ők árulják Rappaiék növényeit, Budapesten van az üzlet. Ezen az internetes oldalon meg lehet nézni, el lehet olvasni a kínálatot, árat. (Persze egy kicsit drágább, mintha Zombán vásárolod meg közvetlenül tőlük) Postán nem küldenek. Tudom őket ajánlani, de vigyázni kell a növényeikkel; a permetezést szerintem nem viszik túlzásba.

 

Sajnos, én Zombától és Budapesttől is messzire lakom, így várnom kell, hogy jövő tavasszal újból eljöjjenek a környékre. (Veszek én is újabb narancsot és mandarint.)

Előzmény: xukac (27)
M.Gabi Creative Commons License 2005.05.26 0 0 28

Sziasztok!

Nekem egy magról nevelt mandarinfám van. Most kb. 4 éves és fél méter.

Mit kell csinálnom vele, hogy teremjen?

xukac Creative Commons License 2005.05.26 0 0 27
Bocsi, lehet hogy már valamelyik topikban írták, de Rappaiéknak van valahol üzletük Bp.-n, vagy csak kiállításon lehet őket elérni. Ezek az árak nekem szimpatikusak, úgyhogy narancsra és mandarinra én is beneveznék. :))
Előzmény: Évi5 (26)
Évi5 Creative Commons License 2005.05.26 0 0 26

Szia!

Az idén vettem egy kiállításon Rappaiéktól. Ezer forintba került.

Vettem még rajta kívül

- citromfát is anyósomnak, (kb. 15 cm magas, virágokkal, ezer forintért)

- mandarinfácskát anyukámnak, (kb. 10 cm magas, 500 forintért)

- télálló narancsot anyukámnak (25 cm magas, 1 virággal, ezer forintért)

- és egy datolyaszilvát magamnak (140 cm magas, 16 virággal, 8 ezer forintért, 10-ről lealkudva).

Szerintem jó áron vettem őket, nem tudom, hogy ti mennyiért szerzitek be ezeket.

(Lehet, hogy én már nagybani vásárlónak számítottam.) Ráadásképpen kaptam ajándékba egy kis citromfácskát is (20 cm magas, virág nélkül).

Hozzá kell tennem, hogy szerintem már az agyukra mentem. Hetente telefonáltam, a háromnapos kiállításon minden nap ott voltam náluk, volt amikor egy nap kétszer is. Rendeltem tőlük még több narancsot, mandarint, de nem hoztak, elfelejtették. Magamnak is akartam venni mandarint, mert azt az egy darabot amit hoztak, anyukámnak adtam. Anyák napja akkoriban volt, így tőlem ilyeneket kapott.

Előzmény: búra (25)
búra Creative Commons License 2005.05.26 0 0 25

Az nagyon szép lehet.Mennyiért vetted?

Hát az enyém még csak csemete..csak 5-6 centis még :)

Előzmény: Évi5 (24)
Évi5 Creative Commons License 2005.05.24 0 0 24

A narancsfát az idén vettem. Volt rajta 15 bimbó, még most is virágzik. Sajnos virágzás után potyog le a virág, nem bírja szegényke. Kb. 25 cm magas, több virág volt rajta, mint levél. (Levél csak 14.) De ha megerősödik...

 

Előzmény: búra (23)
búra Creative Commons License 2005.05.23 0 0 23

Szia

nem tudom, jó lenne ha feléledne

és magról van narancsfád vagy vetted?

Előzmény: Évi5 (22)
Évi5 Creative Commons License 2005.05.20 0 0 22

Szia!

Én jó leszek?

Sajnos mandarinom nincs, csak narancsom és citromfám. (Anyukámnak van mandarinja, de még picike)

Vajon feléled a topik?

Előzmény: búra (21)
búra Creative Commons License 2005.05.10 0 0 21

hali

van itt valaki?

bferietvfreemail.hu Creative Commons License 2004.03.25 0 0 20
Előzmény: endru (16)
bferietvfreemail.hu Creative Commons License 2004.03.24 0 0 19
egyszer csak jó lesz, többet nem próbálom a képet betenni

Előzmény: bferietvfreemail.hu (18)
bferietvfreemail.hu Creative Commons License 2004.03.24 0 0 18
na mégegyszer a kép
fagytűrő kumquat
Előzmény: bferietvfreemail.hu (17)
bferietvfreemail.hu Creative Commons License 2004.03.24 0 0 17
Ez egy fagytűrő kumquat M.orsz.-on nem lehet kapni,nekem is 2x tönkre ment a mostani is satnya
üvegházban telel nem tudom mi lesz belőle.Már betegen érkezett Hamburgból.

van egy másik is, de az is olyan kicsi, hogy nem lehet szaporítani.
Van egy haverom aki olt citrusokat, van neki a kicsiből / nem a satnyából / ha rá tudom szedni összehozlak vele, de Szigetszentmiklóson lakik és fogalmam sincs mit kér az oltásért, majd ha összejön megbeszélitek.


Üdv:Bferi

Előzmény: endru (16)
endru Creative Commons License 2004.03.24 0 0 16
Sok kereskedőnél, árusnál, kiállitáson nézegettem a citrusokat, sehol sem találtam azt, hogy mire van oltva. Szeretnék egy kumquatot vagy hasonló kellemes izü és kis méretüt, ami a -3...-4 et kibirja, mert eddig hül le a vizóra aknám. Üveggel van fedve, tehát fényt kap, ha nem is sokat amikor a hó belepi. Van egy poncirusom amit esetleg be lehetne oltani de nem tudok szerezni hajtást és nem is nagyon merek hozzákezdeni. Ugyan egy kertészlány megmutatta, oda is figyeltem de...
Rózsákat szemeztem, de egyetlen egy sem maradt meg.
Előzmény: bferietvfreemail.hu (15)
bferietvfreemail.hu Creative Commons License 2004.03.24 0 0 15
Elnézést , hogy ebbe is belekontárkodok.

A nálunk /boltban / kapható citrusok álltalában magoncokra oltottak, vagy gyűrűzéssel készültek, ezt a gyökérzet átnézésével lehet felismerni.
Poncirusra azért nem oltanak nem fagytűrőt mert lassú a növekedése.

A mandarin, /álltalában / csak akkor tűri Ponciruson a -8-9 fokot, ha az a gyári eredeti mandarin és nem olyan hybrid ami gyengítve van a fagytűréssel szemben.

A Curaffora segentrage agy olyan hybrid mandarin
Poncirusra oltva amely bírja a -8-10 fokot.Ezt gyárilag erre készítik.

Most próbálkozok olyan / 2003-ban lett oltva / mandarinnal amely Poncirusra van oltva és 1x keresztezve egy fagytűrő fajtával/ nem tudom a nevét/ idén ha "eljön a tavasz" ki lesz ültetve a kertbe és télire is ott marad takarva , csak játszok vele, én is olvastam a -9 fokos ,Velich: Nálunk is megterem könyve leírását.

Azért ezzel vigyázni kell, mert más növénnyel/ talán Guava volt?/kapcsolatban olvastam tőle , hogy kibírja a -8-10 fokot, más könyvében meg ugyan az a növény már csak -2-3 fokot bír ki.
Üdv: Bferi

Előzmény: endru (7)
bferietvfreemail.hu Creative Commons License 2004.03.24 0 0 14
Sziasztok !

Talán a mandarin téli, heti egy öntözése sűrű lehet, mindíg figyelni kell rá , hogy az alatta lévő talaj csak nyirkos lehet, víz nem állhat benne.Ha tálca van a cserép alatt az összegyűlt vizet mindíg ki kell önteni belőle, nem állhat a növény alatt.
A téli meleget és a fényhiányt a mandarin sem szereti./ Ez úgy szól, ha meleg van / 12-16 fok /nagyon sok fény kell neki, ha hideg van 0-kb.5 fokig akkor a sötét pincét is elviseli.
Az egyik haverom /kertész/ a citrusait egy sötét pinceszerű veremben telelteti és különösebben nincs semmi bajuk.

Valahol van a mandarin tartására vonatkozó leírásom , megpróbálom előszedni nektek.
De különösebben nem tér el a citrusok álltalános gondozásától.

Üdv :Bferi

Előzmény: HHHunor (8)
HHHunor Creative Commons License 2004.03.22 0 0 13
Ertem. Igy volt, tenyleg meleg szobaban telelt, es gondolom, a korai sotetedes, valamint a napsutes hianya miatt keves fenyt is kaphatott, megha ablak kozeleben volt is. Viszont helyrejon most, a tavaszi fenyben? Mit erdemes tennem?

Udv,

Hunor

endru Creative Commons License 2004.03.21 0 0 11
Az az érzésem, hogy túl meleg szobában tartottad. 20 fok felett már károsodhat ha nincs kellő fény, márpedig télen kevés amit az ablakon kersztül kap.
Előzmény: HHHunor (8)
bferietvfreemail.hu Creative Commons License 2004.03.20 0 0 10
Van fagytűrő mandarin ami - 8-10 fokot kibír.

Üdv: Bferi

Előzmény: HHHunor (9)
HHHunor Creative Commons License 2004.03.19 0 0 9
Hallo Endru (es mas olvasok)!

Felhozom a topikot, gondolom, az elmult napok technikai problemai miatt elveszett.

Udv Mindenkinek,

Hunor

HHHunor Creative Commons License 2004.03.17 0 0 8
Kedves Endru!

Koszonom a turelmed, es a segitokeszseged! Meg lennenek tovabbi kerdeseim. :)

Az elmult hetekben a harom mandarinfa (kb. 20-30 centisek, 20 level) levelei le(meg)ereszkedtek kisse, es nem is fejlodtek. Ez ilyen szokasos teli jelenseg naluk, vagy ok az aggodalomra? Nem csinaltam semmit kulonosebben, a "noveny legnagyobb ellensege a szorgalmas kertesz" helyi kozmondas alapjan, csupan hetente megontoztem, ennyi.

Udv,

Hunor

endru Creative Commons License 2004.03.14 0 0 7
A citrusfélék fagytűrése igen változó lehet. Függ a fajtól és ha oltott akkor az alanytól. Nekem magról ültetett 3 - 4 éves narancs és mandarin fáim minusz 3 foknál károsodtak. Levelei jórésze lefagytak és az ágak közül is károsodtak. A Velich: Nálunk is megterem könyve (a bibliám) azt irja, hogy a vadcitromra (Poncirus trifoliata) oltottak 9-12 fokot is kibirtak. Érdekesnek találtam, hogy egy tálcán sok magról kelt citrus félék teletek, köztük egy nemes volt. A meztelen csigák lerágták a leveleit, a vadokhoz hozzá sem nyúltak.
Jártam pár éve Seebodenben ez valahol Ausztriában Gráctól vagy 100 km-re lehet (ha jól tudom). Ott is, a hegyek közt bejön a tél és a hó megmarad tavaszig. Nálunk a fák egy télen legkevesebb 20 - 30 szor befagynak és kiolvadnak, ez ugyancsak megviseli azokat, de edzettek lesznek. Kertészek akartak északi vidékekről fagytűrő fákat behozni, azok nevetve kibirtak 30 - 40 fok hideget, de a mi hideg - meleg változásainkat nem viselték el.
Előzmény: HHHunor (6)
HHHunor Creative Commons License 2004.03.14 0 0 6
Kedves Endru!

Elnezest a kesoi valaszomert. En nyugatabbra, es magasan hegyek kozott lakom, legalabbis, ahol a mandarinfaim vannak. Itt nem no semmilyen citrusfele szabadon, hiszen a tel oktobertol aprilisig tart, es rendes tel, sok hoval, es minusz harminc fokokkal. Nyar az masabb, nappal sut a nap rendesen, harminc fok is lehetseges, de az ejszakak hidegek.

Vigyazok akkor, hogy ne pont a deli napsutes erje, csak a delutani. Kerdesem: mennyi hideget bir meg nyaron ejszaka?

Udv,

Hunor

Előzmény: endru (5)
endru Creative Commons License 2004.03.10 0 0 5
Azt hiszem a citrusfélék a hazájukban is olyan körülmények közt élnek mint amit leirtál. Ahol élsz ott nem terem szabadban? Az persze lehetséges, hogy a déli tűző nap az sok neki, legalábbis a fiatal növényeknek.
Előzmény: HHHunor (4)
HHHunor Creative Commons License 2004.03.09 0 0 4
Kedves Endru!

Koszonom a valaszod. A tobbszori oltas, valamint a direkt napsutes kerdeset jol megkevertem. :D

Kitennem az erkelyre is, de hegyi varosban elek, nem Magyarorszagon, itt pedig van nappal ugyan 30 fok nyaron, de ejszaka lemegy akar tizig is. Ebben az esetben is erdemes kitenni? Jelenleg szobaban tartom, de levettem a ott a fuggonyt, igy elegge eri a napsutes, igaz, ablakon at.

A tobbit ertettem, koszonom. :)

Udv,

Hunor

Előzmény: endru (3)
endru Creative Commons License 2004.03.09 0 0 3
Ha tavaly oltották be akkor az idén tavasszal leveheted a kötést, ha ősszel-nyárvégen oltották akkor várd ki az egy évet.
A legközelebbi átültetésig maradhat ebben a földben.
Szobában nem igen hiszem, hogy létezik direkt napsütés. A déli tűző naptól óvd.
Az oltás egyszeri művelet? Ezt a kérdést sem értem igazán. A beoltott ágnak kell kihajtani, majd 1-2 év múlva virágozni, esetleg teremni. Ha az alanyon valahol egy új hajtás kibújik azt azonnak le kell törni.
Előzmény: HHHunor (2)
HHHunor Creative Commons License 2004.03.09 0 0 2
Kedves Index kerteszkedok!

3 ev utan ismet itt, igaz, nemileg mas nickel, de a ami a fo, a mandarinfaim tovabbra is leteznek, mi tobb, tovabbi kerdeseim is lennenek. De addig is kis helyzetismertetes, ezek mar harmadik evukben vannak, tavaly nyaron oltotta be egy kertesz (magrol nottek ki), es azota van ismet nalam itthon.

Veszem sorjaban:

1. Nemreg a talajban (ket eve voltfoldcsere) foldigilisztat lattam. Utana kicsereltem a foldet, de nem a neten olvasott homok+tozeg+stb. keverekre, hanem egyszeru fekete tapanyagozott viragfoldre. Ez nagy gondot jelent, maradhat igy?

2. Mennyire lehet zavaro a novenynek a direkt nyari napsutes (szobaban tartom)?

3. Az oltas egyszeri muvelet?

4. Jelenleg meg rajtahagytam az oltas utani atkotozest. Meddig maradhat ez igy, mikor kell levennem?

5. Hol talalok a neten mandarinfaval kapcsolatos infokat? (Egyik forumtag kuldott egy nagy anyagot emailben, de sajnos, elvitte azt egy computervirus :( Ha olvassa ezt, orulnek, ha ismet megkaphatnam.).

6. Es orulnek mindenfele tippeknek, hogyan kell nevelni, mi varhato, mire kell figyelnem, vigyaznom...

Elore is koszonom a valaszokat,
Udvozlettel,

Hunor

Sala Creative Commons License 2003.10.07 0 0 1
A mandarinfácskám leveleinek a széle körben, kb fél 1-6mm szélesen kissé megsárgult. Ez lehet valamilyen betegség?

Növekedés:
Görögországból hoztunk magunkkal magokat egy mandaringyümölcs belsejében :)) kb 5-10 magot ültettünk. Egy ideig egyformán nődögéltek a barátnőmék ablakában. Aztán mindenkinek adtunk egyet-egyet ajándékba. Az enyém lett a legnagyobb. Kettő, vagy három éves, idén elágazott, és az oldalágak túlnőtték a főágat. A szára már másfél év alatt megfásult. A többiek meg még csak most kezdenek.
Nem volt TV előtt, viszont szélcsendes, meleg, napsütötte helyen volt minden nyáron. (Az erkélyünkön) Anyu néha megtápsózta. Azt hiszem a közvetlen fincsi napfény és a tápok serkenthették ekkora növekedésre. De barátnőm szerint azért az enyém a legnagyobb, mert én szedtem le a mandarint a fáról :))

Tudtok mandarinos weboldalt/topicot a neten?

Előzmény: Megyesi Éva (0)
Megyesi Éva Creative Commons License 2001.05.16 0 0 0
Próbáltam neked e-mailt küldeni, de nem ment át. Így a részletek: uolyan igények, mint a mediterrán növényeknél. Teleltetés 10 C körüli helyen, világosban, kevés vízzel. Nyáron szabadban félárnyékban, vagy a szobában a lehető legvilágosabb helyen. Páraigényes, melegigényes. C típusú földbe ültesd. Hogy a Tv milyen hatással van rá? Azt olvastam, hogy pl. a zöldike nevű növény csökkenti a számítógép okozta sugárzásokat a lakásban, így lehet, hogy a mandarint pedig növekedésre sokkolja? de lehet, hogy egyszerűen jobb körülmények vannak a Tv tetején, mint a Te lakásodban.
Előzmény: Hunor77 (-)
Hunor77 Creative Commons License 2001.05.14 0 0 topiknyitó
a barátnőmtől kaptam néhány mandarincsemetét. még alig tíz centisek. sajnos, nem tudok semmit a gondozásukról, de nem szeretnék hibázni, ezért lenne szükségem tanácsra. öntözés, elhelyezés, tápanyagok stb. mégvalami: adtam egyet a szomszédomnak, aki a TV tetejére tette. azóta az kétszer olyan gyorsan nő. van összefüggés a TV és növekedése között? köszönettel, Hunor

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!