Keresés

Részletes keresés

3x Creative Commons License 2010.01.15 0 0 1475
úúúú basszus, azért legalább ide ne írjunk már ilyet

ELŐL, LEGELŐL

:-(((((((((((

Előzmény: nec mergitur (1473)
Mackaj Creative Commons License 2010.01.15 0 0 1474
Sziasztok! Él még vajh ez a topik?
A tesóm érdeklődött, hogy mi lehet a "tikmony" eredete, azt ki is nyomoztuk, de utána az jutott eszembe, hogy mi a helyzet a "tojással"? Gondolom, a "tojikból" jöhet, de az honnan? Ősi finnugor dolog, vagy máshonnan szereztük?
nec mergitur Creative Commons License 2009.06.21 0 0 1473
Van néhány rendhagyó fokozású melléknév és határozószó.

szép, szebb, legszebb
szépen, szebben, legszebben
jó, jobb, legjobb
jól, jobban, legjobban
alsó, alsóbb, legalsó
hátsó, hátsóbb, leghátsó
utolsó, legutolsó
első, legelső
hátul, leghátul
elől, legelől

Az inkább, leginkább szavakon nem kell csodálkozni. Más nyelvekben is van úgynevezett körülírás. Ami azt jelenti, hogy a szokásos egyszavas megoldás helyett több szóval adjuk meg a kívánt jelentést.
(Pl. angol: big -> bigger; de: interesting -> more interesting
francia: bon -> meilleur; de: haut -> plus haut)
Előzmény: Horvadi (1456)
scasc Creative Commons License 2009.06.15 0 0 1472
És _természetesen_ mind alábbi diakrón szemlélet.

a -l, -t helyviszonyt kifejező ragok rég elhomályosulta és rég nem produktív volta révén szinkron szemléletben persze, hogy nem szegmentálhatók tovább az említetted ragok.
Előzmény: Kis Ádám (1468)
scasc Creative Commons License 2009.06.15 0 0 1471
Volt is redukció.

-ből < -belől < belV+l

a középső szótag (haplológia hatására?) redukálódott... miután a /bel, bél/ 'belső, belsőség' szóhoz hozzáadódott az ablatívusz és az egész grammatikalizálódott.
Előzmény: Kis Ádám (1470)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.06.15 0 0 1470
Csak otrt érzek ellentmondást, hogy a ragok őselemeiként is ragokat keresünk. Más részről, nemcsak hozzáadódás lehetett, hanem redukció is.
Előzmény: rumci (1469)
rumci Creative Commons License 2009.06.14 0 0 1469
De ő strukturális szempontból elemez, itt meg a történetiség volt a kérdés. Történetileg ezek a ragok összetett alakulatok, csak idővel teljesen egybeforrtak.
Előzmény: Kis Ádám (1468)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.06.14 0 0 1468

Antal a -bÓl és a -rÓl  ragok továbbszegmentálását igazolhatatlannak tartja, szerinte a ragok egymorfémásak.

Előzmény: scasc (1465)
G_András Creative Commons License 2009.06.14 0 0 1467
Hálás köszönet a válaszért. Most már világos.
Előzmény: Kis Ádám (1464)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.13 0 0 1466
rá-rája-rajta: uaz a -ja v csak alakilag, mint a birtoknál?
Előzmény: Kis Ádám (1464)
scasc Creative Commons License 2009.06.13 0 0 1465
Kicsit tovább szegmentálva a belől- -l-je régi ablatívusz (v.ö. pl. a -ról, -től, -ből -l-jével),
a rajt- -t-je pedig alighanem lokatívusz. (o-tt, Pécs-ett, hely-ett)
Előzmény: Kis Ádám (1464)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.06.13 0 0 1464

Kedves András!

 

Azt hiszem, nem vagyok túl pesszimista, ha azt mondom, hogy a kérdésedre a választ nemigen tanítják a magyar iskolákban. Nagyon bonyolult, sokrétegű dologra kérdeztél rá, a válasz egyáltalán nem vitathatatlan.

 

A rajtam..., belőlem.. nem névmások, hanem birtokos személyjeles (személyragos) határozói alakulatok.

 

A rajtam a határozószó származéka, ami a -rA rag őse is.

 

A belőlem hasonlóképpen a belül (régebben belől) határozószóből származik, melynek eredetét azonban vitatják, vagy a bél szóból eredeztetik, vagy a -bA raggal hozzák összefüggésbe (ez szvsz fából vaskarika, a bél is összefügghet a -be raggal).

 

Mind a kettő rokonságban áll a személyjeles névutókkal (alattam, felettem stb.) vagy a még furább személyjeles esetragokkal (rám -  a -rA esetrag személyjeles alaksora, tőlem - a -tÓl ragé stb.

 

A kérdéssel Antal László és T. Somogyi Magda foglalkozott alaposabban.

 

Előzmény: G_András (1463)
G_András Creative Commons License 2009.06.13 0 0 1463
Üdv!
Magyar az anyanyelvem, de nem jártam magyar iskolákat. Ezért talán hülyének fog tűnni a kérdésem. Azt szeretném tudni, honnan ered a rajtam, rajtad, rajta stb. névmások rajt- eleme, valamint a belőlem, belőled stb. belől- eleme.
Előre is kösz a válaszért.
retlax Creative Commons License 2009.06.12 0 0 1462
Üdv!
Ingadozok...Talán oda, talán ide vagyok ingóbb. Inkább hajlok ide.
Előzmény: Horvadi (1456)
segédnikk Creative Commons License 2009.05.23 0 0 1461

Köszönöm szépen.

A parthus topikban gyűjtöttem a témában ezt-azt, és lényegében hasonlók a magyarázatok, legalábbis az előtagot mindegyik etimológia a 'gazdag' jelentéssel értelmezi.

Előzmény: rumci (1460)
rumci Creative Commons License 2009.05.23 0 0 1460
FNESz.:
Bajkonur ’helység Kazahsztánban (SZU) az Araltól északkeletre’ [1959: Bajkonur: Világatl. 29. sz. térkép]. Az or. Байконýр átvétele. Ennek forrása a kaz. Bayqoηïr. A kazah név értelme: ’olyan hely, ahol sok a növényzettel megkötött homokbucka’. Vö. kaz. >bay ’gazdag’ és qoηïr ’növényzettel megkötött homokbuckák’ (tkp. ’sötét színű, barna’). (Konkašpajev 138 Коныр a.; Räsänen: EtWb. 56 *bāj a., 280 mtü. koηur a.; E. Murzajev levélbeli közlése.)
Előzmény: segédnikk (1459)
segédnikk Creative Commons License 2009.05.23 0 0 1459

Sziasztok!

Valaki meg tudná mondani, mit jelenthet Bajkonur város neve? Előre is köszönöm.

Törölt nick Creative Commons License 2009.05.22 0 0 1458
Természetesen az inkát :-)))))

Egyik legszebb tanítási élményemet épp tegnap meséltem vkinek
: magyart tanítottam éppen külföldieknek, és h meg is jegyezzék, magyaráztam, h inka, inkább. kikérdezés következő órán, előkerül ez a szó is, de nem jut eszébe, látom, h rémlik neki, h volt vmi magyarázat, és veszettül gondolkodik... végül ki is bökte: aztékabb
te aszittem, ott esem le a székről a röhögéstől, nem is hiszem el, ha nem velem történik... és persze percekig nem bírtam elmagyarázni, h mitől fetrengek iylen veszettül :D
Előzmény: Horvadi (1456)
amanibhavam Creative Commons License 2009.05.22 0 0 1457
Előzmény: Horvadi (1456)
Horvadi Creative Commons License 2009.05.22 0 0 1456
Üdv!

Rájöttem hogy az inkább, az egy középfok, hisz van leginkább is, de fogalmam sincs mit fokozunk?!

Ötlet valalkitől? a magyarban vannak rendhagyó fokokozású melléknevek? (pl elég-inkább...) vagy mi?
Kis Ádám Creative Commons License 2009.03.27 0 0 1455
Amit a legyint-ről írtam, az lényegében a TESZ kivonata. Az van benne részletesebben kifejtve, hogy miért lehet esetleg kétes a légy, mint alap.
Előzmény: Törölt nick (1453)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.03.27 0 0 1454

Ami a fiktív tő terminológiát illeti, a hazai irodalom még további két terminust is használ. A fiktív tő emlékezetem szerint a Magyar Grammatika szókasználata, Kenesei István alaptőnek nevezi, és ugyancsak emlékezetem szerint Antal László a kötött tő terminus használta. A felsprpltad példák valóságossága csak látszat, mert a hangzutánzókat választottad, azonban a tőtípusban olyanok is vannak, mint a gyógy-, táv-, köz-. (Senkit ne tévesszemn meg, hogy ezek közül nem egy önálló szóvá vált.)

 

A példáidat nem értem. Szándékosan nem fiktív|alap|kötött töveket soroltál?

Előzmény: Törölt nick (1452)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.03.25 0 0 1451

A legyint eredete egy lépésnyit könnyen visszavezethető. Egyértelműen a legyez szó származéka. Hasonló folyamat figyelhető meg az érez-érint esetében.

 

A legyez-legyint szópár közös töve a legy, amely fiktív tőnek tekinthető. Ennek számtaéan analógja van  az igeképzésben (serceg-sercint, forog-fordul stb.)

 

Ez a legy származhat a légy-ből, hiszen a jelentésalakulás ezt indokolja. Bizonyos kétségek azért vannak.

Előzmény: Enbéká (1450)
Enbéká Creative Commons License 2009.03.25 0 0 1450
A legyint eredete? (Legy+int alakú. Tehát a légyre utal vagy másra?)
hive Creative Commons License 2009.02.23 0 0 1449
Előzmény: Torre (1448)
Torre Creative Commons License 2009.02.22 0 0 1448
Honnet jonnek a kovetkezo szavak: larifari, csinnadratta, hebehurgya?
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.02 0 0 1447
Ha jól látom török wikipédián, akkor a szó végi ü birtokos személyrag(vagy jel?).
Előzmény: Törölt nick (1446)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.02 0 0 1446
Szerintem a török rózsa szó valamilyen ragozott formája lehet.
A kidülledő szemű ember pontosan úgy tesz a szemével, ahogy a rózsa kinyílik, és a belső (szemszerű) frissen még zárva maradó, belső sziromgubót kimutatja.
Előzmény: Eördögh (1445)
Eördögh Creative Commons License 2009.01.09 0 0 1445
sziasztok, a „gülü” szó eredetére, jelentésére vagyok kíváncsi: mi lehet az, amihez a kidülledt szemet hasonlították, és honnan való a szó? köszönöm.
hacso Creative Commons License 2008.12.20 0 0 1444
Szívesen! AZ ÉKsz. olasz eredetűnek mondja a fék, fík elemét, de a jelentését tekintve teljes az egyetértés a szakirodalmakban. ;)
Előzmény: Tova Szilárd (1443)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!