Keresés

Részletes keresés

estvan111 Creative Commons License 2023.02.09 -2 0 121423

Én a tapasztalatomra támaszkodtam, csak rákerestem az interneten, hogy jól emlékszem e, hogy volt 1600 asás ilford is mert nem voltam biztos benne és akkor dobta fel nekem ezeket az oldalakat amely képek teljesen alátámasztották amire emlékszem.

 

Egyszer volt a kezemben ilyen film és valószínűleg csak 800 asás volt kb. 40 évvel ezelőtt. Ilyen akkoriba mezei kis fotósnak nem nagyon volt. Én is egy menőbb fotóstól kaptam és nagy becsben tartottam. Emlékeim szerint Tétényi úton az akkori FMH-ban lőttem el egy koncerten. Én hívtam le, én nagyítottam és tisztán emlékszem, hogy durván szemcsések voltak a képek de ez akkoriban senkit nem zavart. Örültünk, hogy kézből egyáltalán fotózni tudtunk valamit ilyen helyen. Ahogy a fényerős alapobjektív sem a jó háttér elmosás miatt kellett nekem hanem hogy minél sötétebb helyen is tudjak fotózni vaku nélkül, mert akkor az isot nem lehetet emelni csak a blendét nyitni, és az időt növelni.

 

Te ezt tudod. Csak azért írtam le, mert a fiatalabbak hajlamosak romantikusabban tekinteni a múltra mint amilyen volt, és lehet, hogy nekünk azért nagyobb a "zajtűrő" képességünk mert mi ezen szocializálódtunk képileg.:)

Előzmény: Rollei (121421)
Rollei Creative Commons License 2023.02.09 -1 0 121422

Ez így van.

 

Előzmény: estvan111 (121419)
Rollei Creative Commons License 2023.02.09 -1 0 121421

Azért csalós ez a két sorozat, ebből megítélni a filmes technika lehetőségeit nemigen lehet. Túl kemények a képek, hiányzanak a középtónusok, a szép szürkék. Az Ilford HP5 ennél azért klasszisokkal jobbat tudott, a feltöltött képek olyan Fenofortban kicsit túlhívott Fortepan 100 minőségűek. :-)

 

Persze azt nem lehet megmondani, hogy eleve keményre hívta a polgártárs a filmeket, vagy a szkennelés-utómunka során lett ilyen. Én inkább az utóbbira tippelnék, mert elég minőséges felszerelést használt, valószínűleg a negatívtechnika sem lehetett kihívás a számára.

 

Amúgy jópár éve volt egy olyan irányzat, hogy a drasztikusan, tónushiányosan szkennelt filmes képekre illett mondani a hű, meg hát, meg ezen érződik hogy filmes, meg az az igazi... Pedig ezeknél egy normálisan kidolgozott digitális felvételek nagyságrendekkel jobbak voltak. Amúgy ennek a trendnek nagyon egyszer technikai oka volt, a kora szkennerek, már a kurvadrága dobszkennerek kivételével nem tudták rendesen beolvasni a filmen megjelenő teljes tónustartományt. Főleg, ha eleve sem volt teljesen toppon a film kidolgozása. 

Előzmény: estvan111 (121416)
Rollei Creative Commons License 2023.02.09 -1 0 121420

Teljesen rendben van ez a sorozat. Lehet, hogy fényképezőgéppel technikai értelemben  - talán -  jobb képeket lehetett volna készíteni, de akkor meg elveszett volna belőle a spontaneitás, mert egy csomóan figyeltek volna a gépre. Így meg pont az egyik voltál a többi közül. Meghát az sem mindegy, min nézzük a képet, a laptopon, vagy mobil képernyőjén, vagy egy 30x40-es nyomaton, ne adja isten, kézi nagyításon.

Előzmény: estvan111 (121412)
estvan111 Creative Commons License 2023.02.08 -2 0 121419

Szerintem nem értjük egymást. 

 

A lényeg amit mondani akartam neked:

 

A filmes időkben egy ilyen múzeumban ilyen fényviszonyok között színes képet csak  külön világítással tudtál volna készíteni, vagy esetleg állványról műfény filmre, de ahhoz is olyan világítás kellett volna ami a műfényfilmhez van hangolva (fix 3200 kelvin),és a képek álltalában meglehetősen színhiányosak és sárgásak voltak.

Fekete-fehérben ha kézből akartad volna fotózni akkor ilyen magas érzékenységű filmet kellett volna használnod ami mai szemmel hihetetlenül zajos és részlettelen volt.

 

A mobillal meg oda odamegy akárki és lazán nézhető minőségben lefotózza.

 

Előzmény: Hobbiphotos (121417)
Jahno Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 121418

Háááát, ezt nehéz összehasonlítani meg szerintem értelme sincs. Attól függ melyik FF gép, mert érdekes kérdéskör, de max. fordítva kell csinálni film nem fog annyi FÉt átfogni, mint egy mai modern FF érzékelő, az biztos és nem kiégetni kell, hanem bukjon be és heló azt ki tudod dolgozni. Főleg mert akkoriban, hogy extrém körülmények közt is látszódjon valami eleve kicsit megvilágították az egész tekercset, hogy kapjon egy alapot, utána exponáltak rá. Telefont inkább hagyjuk, arról meg már volt szó, hogy már a 4-5 széria is baromi jó képeket csinált, fényben megoldotta szoftverből azt aminél nekünk egy csomó utómunka kell és nem elég 2 csúszkát odébb húzni, oszt most is az egyik legnagyobb modellről beszélünk. Vagy meg lehet fordítani, hogy mennyire számít a cucc, mert azt a képet ugyanott a legkisebb gépemmel szerintem nem lehetne olyan szépen megcsinálni, mert nem bírja. Aztán értem én, hogy mindeni nagy filmes zsugabubus és magának nyomja a fürdőszobában, de tudja tök, keresni kellene pár mintát, de első tippre ilyet filmessel ki nem exponálsz: https://www.instagram.com/p/CoVJI5noTmh/ vagy csak a múltkori napraforgós képem.

Előzmény: Hobbiphotos (121415)
Hobbiphotos Creative Commons License 2023.02.08 -2 0 121417

igen, a kepre ertettem.

 ez egy jo kis osszehasonlitas:

 

https://petapixel.com/2019/05/02/film-vs-digital-this-is-how-dynamic-range-compares/

Előzmény: estvan111 (121416)
estvan111 Creative Commons License 2023.02.08 -3 0 121416

A gépeknek nem volt dinamikája.Az a filmeknek volt.

 

Próbálj ki egy Ilford filmet. Az én időmben ez volt a menő márka ha az ember koncertet akart fotózni, vagy egy lámpafényes felvételt akart készíteni természetes megvilágításban. Nem is tudom, hogy volt e más ilyen magas érzékenységű film akkoriban. Ha valaki szerzett egyet az baromi nagy kincs volt. Ez a 80-as évek. A vele készült képek különlegesnek számítottak, pedig mai kritériumok szerint nézhetetlenek.

 

Itt nézegethetsz képeket. iso 800-as

 

https://www.lomography.com/films/871963461-ilford-hp5-plus-800-iso/photos

 

iso 1600:

 

https://www.lomography.com/films/871965447-ilford-hp5-plus-pushed-to-1600/photos

Előzmény: Hobbiphotos (121415)
Hobbiphotos Creative Commons License 2023.02.08 -3 0 121415

En itt elvesztettem a fonalat ;-)

 

A filmes gepnek olyan dinamikaja van, legalabbis ami kiegett reszeket erinti, hogy a full frame geppel nem tudom utanozni, telefonnal meg se lehet kozeliteni.

Előzmény: estvan111 (121414)
estvan111 Creative Commons License 2023.02.08 -3 0 121414

A szmena is fényképezőgép volt. Az 800- 1600 asás ilford is baromi zajos volt és részlettelen bármilyen szuper fényképezőgéppel fotóztál vele sötétbe. Ezekhez képest egy mobil sokkal részletesebb képeket készít. A fényképezőgépnek nem kritériuma a zaj vagy a részletesség, ahogy a fényképnek sem.:)

Előzmény: Hobbiphotos (121413)
Hobbiphotos Creative Commons License 2023.02.08 -2 0 121413

Itt mindenki kihagyja a fényképezőgépeinek felsorolása közül a mobiltelefonját.”

 

Pontosan, mivel nem fenykepezogep, latszik is a kepeken, iphone om van de mindig megbanom ha azzal fotozom.

Feny kell hozza, az meg nem mindig van, a zajszure borzalmas, reszletek semmibe vesznek.

 

Termeszetesen lehet vele fotozni, Daroczi Csaba is kivalo kepeket keszit vele, korlatok kozott.

 

A jobb kepeket keszito telefon nagyon draga, akkor inkabb Ricoh GR sorozat.

Előzmény: estvan111 (121412)
estvan111 Creative Commons License 2023.02.08 -3 0 121412

Itt mindenki kihagyja a fényképezőgépeinek felsorolása közül a mobiltelefonját. Egy másik topikban olvastam, hogy az év fotóját nagy eséllyel mobillal fogják fotózni, mert az mindenkinél ott van.

 

El Greco kiállításra fizetett be a feleségem. Gondolkodtam vigyem e a kp-t. Aztán úgy döntöttem, hogy ha Bécsbe elég volt egy mobil ide már nem viszem.

 

Természetesen a múzeumban és a kiállítótérben is mindenhol kint volt a fotózni tilos piktogram. De mobillal nyugodtan kattingathatott az ember. Érdekes hangulatú képeket lehetett készíteni. A mobil pont elég volt a hangulat visszaadásához. Sajnáltam volna kihagyni.

 

A képek:

 

https://www.flickr.com/photos/140677813@N06/albums/72177720305784710

Tab Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 121411

Lehagytam szmájlikat. Mindenben egyetértünk.

Előzmény: Xantomas86 (121402)
Jahno Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 121410

Ha szükséget helyezném előtérbe az egy viszonylag kerekebb a történet, haver pld. most újítana rendszert aztán kb. kereken 1 millióért meg is tudnám venni a 3 objektívét. El lennék vele mindenféle tekintetben, fényerő és gyutáv jó, időjárásállóak, mi kellene még? Így meg azért lett 3. rendszerem, mert egy békebeli nagylátó még vázzal együtt is olcsóbb volt, mint valami modern obi. És magammal szemben is vannak elvárások, ha már elmegyek világ végére és valami értelmes szembejön, akkor nem szeretném kitépni a hajam, hogy oda pont halszem kellett volna vagy milyen olyasmi, ami éppen hiányzik a táskából. Ezt direkt körbejártam 50mm-en is, meg mindennel, aztán teljesen másképp néz ki, nekem nem adja ki, szerintem ki sem raktam a képet sehova, de később megkeresem. 7mm-en meg 200 felett van róla "pár" képem:

 

Előzmény: Hobbiphotos (121409)
Hobbiphotos Creative Commons License 2023.02.08 -2 0 121409

Hobbiszinten megoldom mikor melyiket viszem magammal, nincsenek elvarasok csak magamnak tartozom vele.

 

Penzt se fektetek sokat bele, ket-harom obi es elvagyok.

Regen ossze-vissza vasarolgattam, aztan ra kellett jonnom, hogy a szukseget kell eloterbe helyezni nem a vagyat.

Előzmény: Jahno (121407)
Hobbiphotos Creative Commons License 2023.02.08 -2 0 121408

Szerintem is sokat ker erte, ugy, hogy keves Pentaxos van mar de ha peldaul megnezzuk a K-1 et mert a Kp t nem ismerem, 250-300 korul mennek de ugyanazt a kepminoseget mondjuk Sonynal melyik vazzal kapod meg? 

Az A73 nal jobb kepminosegu a k1, legalabb A7Riii kellene, meg  a Nikon D850 hez szoktak a K1 et hasonlitani.

 

Akkor most melyik a draga?....Ha meg nem munkara kell, akkor az AF sem annyira erdekes, egyedul

az obipark mocsok draga a Pentax ff rendszereben es keves az alternativa.

 

Szerintem hobbi celra kepminosegben nincs alternativa, mindegyik markanal ami jo az draga, barmelyik rendszert nezzuk.

 

A szenzorok keveset fejlodnek, nyogvenyelos, Fujinal ezt nagyon jol latni, kepminosegben egy T20 is hozza az elvarasokat 2023 ban is.

Előzmény: Méézi (121406)
Jahno Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 121407

Három rendszer azért meredek bír lenni, főleg ha cipeled és használod is. Mondom én, akinek szintén hasonló bajai vannak, csak míg mondjuk a 2 egyforma géphez elég 3-4 akku, addig a 3 rendszerhez legalább 6ot viszek magammal, más a kioldó más a vezérlő és mivel nincs meg mindenre ugyanaz a gyutáv ezért ha a nagy tele mellé 12mm fix is kellene vagy nagylátó, akkor vihetem pluszban valamelyik vázat annak minden előnyével és hátrányával együtt.

 

Kérdés meg kérdés, miért ne?

Előzmény: Hobbiphotos (121405)
Méézi Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 121406

Én is sokallom az árait, viszont azt gondolom, minden annyit ér, amennyit adnak érte, nem amennyit kérnek.

Előzmény: Xantomas86 (121404)
Hobbiphotos Creative Commons License 2023.02.08 -2 0 121405

En nem igazan ertem, hogy miert kell allandoan rendszervaltasrol vagy markahusegrol beszelni..Facen is eladja valaki a fotos cuccait, egybol megy a kerdes, hogy mire valtasz?

Ki mondta, hogy valt? Nem lehet egyszerre tobb rendszerem? 

Jelenleg ket rendszerem van, de 1 honapja harom volt.

 

Tul sokat torodnek az emberek a felszerelessel, mondom en akinek egy rakat markaja volt mar, mindegyiknek volt negativ es pozitiv tulajdonsaga. 

A legfontosabb a kep, ranezel, tetszik e vagy sem.

 

Kutya nem kerdezi mivel lotted.

Xantomas86 Creative Commons License 2023.02.08 -2 0 121404

Ettől függetlenül 290e baromi pofátlan ár érte… 750 euro… 

637 USD a raktáron levő open box példányok ára, 12 hónap garival, kvázi nulla expoval. Még ha bejárja a hivatalos utat, és kifizeti utána az összes vám plusz áfa költséget, akkor is csak egy minimálisan drágábbra jön ki, de mégis zsír új, garis váza lesz.

Ezek a dolgok, csak így engem tesznek idegbe?

Előzmény: Tab (121401)
Méézi Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 121403

Sebaj, legalább akadhat ez-az a magamfajta lelkes amatőröknek, akiknek mindez nem hoz, csak visz, olcsóbban. Csak legyen rá pénz...

Előzmény: Tab (121401)
Xantomas86 Creative Commons License 2023.02.08 -2 0 121402

Tegnap kijött az újabb negyedéves jelentés.

Az alapján nagyon nem úgy tűnik, hogy pártolnának el (vagy az a trend, hogy a K3 III-on taknyosra keresik magukat, annak ellenére, hogy egész Q3-ban, az európai lista ár alatt volt 17-20%-kal US és JP piacon, valamint direct sales-re álltak át, pl Amazonon keresztül. Emellé, van 0%-os részletfizetési lehetőség, Plusz ugye ott van refurbished, valamint open box termék is.

 

Nagyon nem úgy néz ki a Ricoh camera üzletága, ami omolna össze. Valljuk, azért volt mit optimalizálni rajta.

 

Plusz, az, hogy valaki szabadul a 4-5 éves vázától, mert felül a MILC vonatra, meg pár (bocsi akit ezzel megsértek, de itt nem a optikai elemekre érte) vintage műanyag hulladéktól, azért az nem mérvadó.

Valahol ciki ha már nem az aktuális legújabb valamid van, mindegy mit tud, legyen új, birtokold, vedd meg, majd add el használtan míg van értéke.

 

Jó, én a másik véglet vagyok. Amit tervezek, az legyen tökéletes, kifogásolhatatlan, piszkálja a technológiai határokat, nem ok nélkül kötöttem ki a védelmi iparban. Amit veszek, használom, míg szét nem esik, ha megtette, megjavítom.

Előzmény: Tab (121401)
Tab Creative Commons License 2023.02.08 -1 0 121401

Valaki menekül a márkától. KP, DA*300, fisáj, sigma régebbi alapzúm. A jófogáson megtekinthető, ha van még egyáltalán aki mer pentaxot venni.

Xantomas86 Creative Commons License 2023.02.07 -2 0 121400

Photogemben lehet bízni. ;) Egy igazi elvetemült, német, maximalista csóka. Ezzel mindent el is mondtam róla.

Írnak azért Pentaxforumson is elég sok blődséget, de azért vannak megbízható források.

Előzmény: Jahno (121399)
Jahno Creative Commons License 2023.02.07 -1 0 121399

Óvatosan az ilyen internetes izékkel, mert engem folyton lehülyéztek érte. Bár lehet csak engem és más nyugodtan idézhet a Pentax fórumról ugye.

Előzmény: zoltansc (121398)
zoltansc Creative Commons License 2023.02.07 -1 0 121398

Közben találtam egy cikket a Pentaxforumon a solenoidok "evolúciójáról" érdekes volt az is. Ami a KF vázat illeti a cikk szerint 2021-ben volt egy gyártói módosítás a solenoidokban, az állandó mágnes mérete egészen biztosan csökkentve lett, ami a legmeglepőbb volt nekem, hogy valahol a K50-ek gyártása közben is volt már egy kisebb módosítás a mágnes méretében bár ezek szerint az még kevés volt...

 

Előzmény: Xantomas86 (121395)
Hobbiphotos Creative Commons License 2023.02.07 -1 1 121397

Szerintem tortent felelossegre vonas.

Nagyon sok felhasznalo tavolodott el a Pentaxtol, plusz erre még rajott a milc vonal es egy-ket per, fuggetlenul attol, hogy megnyerték.

 

Nem volt okos huzas, persze lehet keso volt mar mikor kiderult, mint az Ignis valto. ;-)...mai napig nem ismerik el, tul sokba kerulne.

Előzmény: Xantomas86 (121396)
Xantomas86 Creative Commons License 2023.02.07 -2 0 121396

Szerinted?

Inkább az a kérdés mi van a mérleg két nyelvében, ami a döntéshozókat arra a döntésre juttatta, hogy “jólvanezígy”.

Előzmény: Hobbiphotos (121392)
Xantomas86 Creative Commons License 2023.02.07 -2 1 121395

Csak annyit tudok, hogy ugyan olyan mint addig, csak finomabb kidolgozottsága. Csak már a K70 is folyamatosan növeli a feszültséget az expo szám alapján, gerjeszti ellenkező irányba, nem impulzust ad rá, hanem egy komplexebb jelet.
Ha úgy nézzük, a vas fel van készítve rá, hogy szoftverből kompenzálja, s teszi is, míg tudja. Elvileg itt jön ki igazán, hogy ami rendszeresen van használva, annál elő se jön. Ami meg nincs, ott meg “elmúlik” ahogy észreveszi magát és kompenzál.

Persze itt is vannak kivételek.

 

K70-nél, azért azt vettem észre, hogy gyakran elég az is, ha leveszem az elejét, széthúzom a szolenoidot, vissza az eleje, hagyom pihenni egy estét és megy tovább, hiba nélkül.

Valsz KF-nél is elég ennyi.

 

Viszont KF-et még nem igazán szedett szét senki se nyilvános csatornán.

Ha valaki a kezembe ad egyet, nagyon szívesen megteszem :D

Biztos örülnének neki a Fotoplus-os srácok, ha ezzel a céllal bemennék az üzletbe.

Előzmény: Hobbiphotos (121393)
Xantomas86 Creative Commons License 2023.02.07 -2 0 121394

Sajnos nincs piacon levő pótalkatrész. Ilyen paraméterekkel csak a Pentaxnak gyártottak ilyen egyedi szolenoidokat.

 

Hasonló van, pl pár Sony discmanbe, meg CD olvasóba, de ott meg a mágnes teljesen más erejű, a tekercsen a menetek száma más, jóval nagyobb feszültség is kell neki. Viszont a mozgórész ugyan az, azt át is lehet rakni, ha meg van reszelve az eredeti. Ha nincs szétkopva a persely, akkor azzal működni tud ugyanúgy.

Kell bele egy kis grafit meg teflon por. Pici tégelybe egy kis reszelt ceruzahely, arra ráfújni egy kevés motip teflonspray, megvárni míg teljesen elpárolog az alkohol és a megmaradt port bele kell kenni a perselybe, majd jól átmozgatni. Ennél olcsóbb, de tartós megoldás nincs. Ezt még lehet fokozni egy plusz palládium, majd ezüst galván réteggel, de előtte jól meg kell pucolni, polírozni, majd kémiai ónozóba tenni. Utána galván.

Ez meg kb a “pepecsel vele a f@szom” kategória, plusz, drága és eleve engedélyek nélkül magánszemély a szükséges anyagokhoz nem is jut hozzá.

Előzmény: Jahno (121389)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!