Keresés

Részletes keresés

tere Creative Commons License 2002.09.19 0 0 105
Még a végén kihal a topic...
tere Creative Commons License 2002.09.18 0 0 104
Most mi a baj? :)
JFEry Creative Commons License 2002.09.18 0 0 103
Ne aggódj, biztos túl fiatal vagy még! Ezért reméled, hogy a csalódásaidra az élet nem ad kellő mennyiségű igazolást!
Ad!
Sőt, még újakkal is ellát!

Tudod, ami elromrolhat az el is romlik!

Előzmény: SPafi (102)
SPafi Creative Commons License 2002.09.17 0 0 102
Hát, mindig is ettől féltem. Most kiderült, hogy az elektronikához sem értek.
Előzmény: tere (101)
tere Creative Commons License 2002.09.17 0 0 101
OK, szerintem az idődiagram lett elkurbinálva. Q1 - /Q1-gyel és Q2 - /Q2-vel nincs is baj, csak a Q1 - Q2 átfedésekkel. Ott ér rövidzárni. Viszont a dead-time miatt lehet, hogy pont élesváltásra jön ki az átmenet. Bár szerintem felelőtlenség volna a természetes késés jelenségére bazírozni, mivel az erősen alkatrészfüggő. Hát, nem tudom. Meg kéne építeni. Először csak kis feszültséggel járatva a végfokot. Csak kiderülne a turpisság... :)
Kár hogy használhatatlanok a sematikus rajzok. :(
SPafi Creative Commons License 2002.09.16 0 0 100
Felváltva, de hogyan?

Nézd meg a 4-3/b ábrát. Kivezérlés nélkül a négy félhíd kimeneti feszültségei pontosan a Q1, Q2, /Q1, /Q2 jelnek megfelelőek. Q1-et Q2-vel összekötve csattanás lesz.

Előzmény: tere (99)
tere Creative Commons License 2002.09.16 0 0 99
Igen, sokminden nem látszik. De azt a rövidzárat nem értem. Felváltva nyitnak azok a tranzisztorok, nem?
SPafi Creative Commons License 2002.09.16 0 0 98
Ja igen: a két alsó komparátort fordítva kellene bekötni, ha hangot is akarunk. Lehet, hogy pont ezért nem működik a kütyü? Nem tudom, mert a konkrét kapcsolási rajz felbontása olyan rossz, hogy nem látni rajta.
Előzmény: SPafi (97)
SPafi Creative Commons License 2002.09.16 0 0 97
"3.4.2-ben olvashattok arról, miért nem füstgenerátor a kapcsolás"

Nem talált. Ő csak egy fél-híd két tranyójának az összenyitásáról beszélt, de a rajzon egy teljes híd van, rövidre zárva. Szerencsére ezt a kapcsolást ő sem próbálta megvalósítani. Ahogy a végén lévő teljes rajzon látszik, a híd keresztágába trafót kell tenni, nem pedig rövidzárat!

Mellesleg azt is leírja (mittudoménhol) hogy kézzel megfoghatatlan hőmérsékletre melegszik a cucc.

Előzmény: tere (96)
tere Creative Commons License 2002.09.16 0 0 96
A "kínai balfék" dokumentációjában a 3.4.2-ben olvashattok arról, miért nem füstgenerátor a kapcsolás. :) De ezt már több helyen megírták.
Amire nem találtam itt utalást az az, hogy a háromszögjel frekvenciáját változtatni kell a környezeti zavarkeltés csökkentése érdekében. (Spread spectrum mode?)
tere Creative Commons License 2002.09.16 0 0 95
Jó. Egy minél egyszerűbb felépítésű HIFI erősítő kellene. (out 2x150 VA/ 775mV in/ 4 Ohm, THD~0.01/100W) A hozzá tartozó táp is jó lenne, ha kapcsolóüzemű lenne. Mert táp ugye kell... :) Engem végülis csak az elv érdekel és annak gyakorlati megvalósíthatósága könnyítésekkel és buktatókkal.
JFEry Creative Commons License 2002.09.15 0 0 94
Ne viccelőgyék az Úr, mikon'ény' segítenyi' akarnyék!

JF

Előzmény: tere (93)
tere Creative Commons License 2002.09.15 0 0 93
Jó. Minél kisebb méretű, minél nagyobb teljesítményű és minél kisebb torzítású hangfrekvenciás (5-10Hz-40kHz)erősítő kell, hálózati feszültségre. Most jobb? :)
JFEry Creative Commons License 2002.09.15 0 0 92
Add meg a kívánt paramétereidet.
Pontosan, mindent a méreteket, a tápot, a teljesítményt, a terhelést, torzítást, sávszélességet, és utána szurkolj, hogy legyen ennek megfelelő kapcsolás.
Hatékonyabban tudok válaszolni, ha bizonyos paraméterekre tartományt adsz meg!

JF

Előzmény: tere (91)
tere Creative Commons License 2002.09.14 0 0 91
:))) Igen. De ha én egyszerűen csak egy jó minőségű, kis helyet foglaló digitális erősítőt szeretnék...
Egyébként ezt az erősítős dolgot úgy képzeltem, hogy nem építek hozzá tápegységet. :) De mindenhol szintén kapcsolóüzeműt javasolnak hozzá. És az összes áramkör +- 25-100V-ra épül.
Azt sem értem igazán, hogy miért nem általános gyakorlat a hatalmas toroidok helyett kapcsolóüzemű tápot tenni egy-egy profi analóg erősítőbe. A belső ellenállás lehet a baj? Vagy a kapcs.táp rosszul bírja a dinamikus v. statikus terheléseket?
Tudom, hülyeség ilyeneket irkálni, mert mindenfélével meg lehet magyarázni, csak kíváncsi vagyok a Ti véleményetekre is.
JFEry Creative Commons License 2002.09.14 0 0 90
Az egyszerübbek, általában megbízhatóbban műxenek! De vannak fogyatékosságaik, pl a torzítás, környezeti érzékenység!
Hát attól függ neked melyik a jobb, hogy mire akarod használni, és ezért mennyit vagy hajlandó áldozni.
Az is biztos, hogy egy bizonyos bonyolultságot nem célszerű túllépni, mert akkor már asok paramteri szórás, a sok alkatrész gyakori üzemzavart, és meghibásodást ad!
De hát ezt Te is tudtad!
Jobbat mondok: az a jó kapcsolás amelyikkel többet kereshetek!

JF

Előzmény: tere (89)
tere Creative Commons License 2002.09.14 0 0 89
Érdekes. A neten vannak nagyon egyszerű és bagyon bonyi rajzok. Mindenki a magéra esküszik. Most ki mond igazat? Ez vagy nagyon egyszerű kapcsolás kell, hogy legyen, vagy nagyon bonyi, hogy igazán jól működjön. :)) Akkor most melyik? :)
tere Creative Commons License 2002.09.14 0 0 88
:)))
JFEry Creative Commons License 2002.09.14 0 0 87
Te miket nem találsz!
Előzmény: tere (86)
tere Creative Commons License 2002.09.14 0 0 86
JFEry Creative Commons License 2002.09.14 0 0 85
mailtem!
Előzmény: tere (84)
tere Creative Commons License 2002.09.14 0 0 84
Neee...:))
JFEry Creative Commons License 2002.09.14 0 0 83
ok.
Előzmény: SPafi (82)
SPafi Creative Commons License 2002.09.14 0 0 82
Szerintem beszéljük meg ezt személyesen! :-)
Előzmény: JFEry (80)
SPafi Creative Commons License 2002.09.14 0 0 81
"A visszacsatolás akkor tenne jót a torzításnak, ha valami útánhúzással megemelné a kicsatolható feszültséget!"

Rosszul általánosítottál. Nem a kimeneti fesz maximális értékét kell növelnie, hanem az aktuálisat kell csökkentenie (a visszacsatolás nélküli értékhez képest)! Hiszen negatív v.cs.!

Némely esetben a két hatás együtt jelentkezik, de alapvetően nem a kim. fesz növelése a cél. Az utánhúzás pedig pozitív visszacsatolást szokik jelölni! Bár összességében ez akár csökkentheti is a torzítást!

Előzmény: JFEry (80)
JFEry Creative Commons License 2002.09.14 0 0 80
Kedves SPafi!

Lehet hogy a fázisviszonyokat rosszúl értelmezném?
Nézd át újra, szerintem legalábbis minden második 90fokos tolás azonos fázist ad, mai arra vezet, hogy ott áram nem folyhat! (Minden első pedig zárlatba viszi a rendszert!)Akkor mi az értelme?

Félek tőle hogy a 16.oldalon lévő rajz nem egyszerűen kijavíthatatlan, hanem valami bődületes félreértés!

A visszacsatolás akkor tenne jót a torzításnak, ha valami útánhúzással megemelné a kicsatolható feszültséget!
Valójában azt látni, hogy a bemeneti jelfeldolgozást korlátozza. Ez legjobb esetben is csak valamiféle védelemként fogható fel. De nem értem mire jó.

Előzmény: SPafi (79)
SPafi Creative Commons License 2002.09.14 0 0 79
"Nem tudom melyik skifi-ből vette ez a balfék kínai csávó a 90fokos fázistolással működő hídkapcsolás ötletét..."

Én sem tudom, de szerintem ez az egyetlen értelmes ötlet az egészben. Csak nem a 16. oldal alapján, mert azt elszúrta, hanem a végén található teljes rajz szerint! Elvi szinten működne a dolog!

"...visszacsatolással is tovább rombol."

Nono! Az nem biztos! A negatív visszacsatolás mindíg csökkenti a torzítást. Úgy tűnik, hogy hibát visz be, de ez a hiba ellentétes előjelű, mint a többi hiba!

Szóval valóban lehet tanulni belőle. Főleg a PWM elvét, de a hibákat is.

"Ha most a kínai falra gondolok, akkor értem a fontosságát, ha feltételezem, hogy nem a kínaiak, hanem a környező népek építették! "

:-)))))

Előzmény: JFEry (78)
JFEry Creative Commons License 2002.09.14 0 0 78
Tere!
Meg ne építsd! SPafi csak ugrat!
Átnéztem a rajzokat, és a lírást.
Nem tudom melyik skifi-ből vette ez a balfék kínai csávó a 90fokos fázistolással működő hídkapcsolás ötletét, ez egyszerűen nevetséges! SPafi jól frappánsan fogalmazott! Ez egy füstgencsi!
Érdemes többször is átrágnod rajta magad, mert az elvi működés, és egy kis logikával a hibák is könnyen megérthetőek belőle!

A legszebb, az hogy 1% -ra tervezte a torzításokat!:-)
Amikor a háromszög gencsije eleve 3-5%-ot ad, tehetett volna bele atom órát is, ha az integrátorai nem lineáris fel-lefutású jelet adnak, amit a keresztbe kötött kimenet DC eltolódásáról képzett visszacsatolással is tovább rombol.
A kevesebb több lehetett volna!

Jelzem ez sok mindent, megmagyaráz a kínai cuccok minőségével kapcsolatban!
Ha most a kínai falra gondolok, akkor értem a fontosságát, ha feltételezem, hogy nem a kínaiak, hanem a környező népek építették!

Tanulj belőle, lehet! És érdemes is!

JF

Előzmény: SPafi (77)
SPafi Creative Commons License 2002.09.14 0 0 77
Ja! Tök jó! Ugyan sokkal bonyolultabb, mint az enyém (amit egy hétvégén szórakozásból dobtam össze), eleve csak mély hangra lett tervezve az átvitel, 30W-os szeretne lenni (ami 12V-ról enyhén szólva kétséges), de cserébe legalább egyáltalán nem is működik! :-) Szerintem építsd meg!

Egyébként láttad az ábrát a 16. oldalon? Gyönyörű füstgenerátor! :-)

A háromszög-jelei már sokkal kevésbé szépek. Hogy kivezérlés esetén a fejük is beverődik, már csak hab a tortán. Azazhogy mégsem, ugyanis ezzel az integrátorok munkapontját is eltolják, amivel a tiszta PWM működést lehetetlenné teszik.

Egyvalamit viszont el kell ismerni: ennyi betűvel ilyen kevés információt közölni egyetemi szinten, hát ez valóban csodálatra méltó! :-)

Előzmény: tere (76)
tere Creative Commons License 2002.09.14 0 0 76
És itt egy link: http://www.iweil.com/audio/class_d.pdf
Komplett leírás számításokkal. Szerintem SPafinak jól jön, én nem vagyok jó matekos... :))

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!