A kávé, kávéfőzők és -darálók tudománya és művészete.
Szeretettel várunk kérdéseiddel és véleményeddel, de előbb nézz szét a www.kavekorzo.hu weboldalon, ahol már sok elméleti és gyakorlati tudnivalót összefoglaltunk.
Van egy LaSpaziale S2 gépem amit néhány éve nem használtam. Most eladás előtt áll de bekapcsolás után gondol egyet és az összes led egyszerre villog rajta és kattog a gép. A bojler szépen fűt, gőzkarok működnek rajta szépen. Mi lehet a gond? Talán hülye kérdés de lehet esetleg, hogy kevés neki az áram? Nem ott próbáltam ahova be volt anno kötve. Köszi előre is!
A pumpán semmi nem volt, a két saru rátolva és viszlát, én inkább arra gondoltam h az vezetékben kvázi egy biztosíték lehetett bent. Biztos hogy nem sima forrasztás, mert látszik valami alkatrész ami ott volt, csak füsté vált.
A pumpa hőbiztosítéknak a pumpa tekercsével kell fizikai kontaktusban lennie, annak a leégését hivatott megelőzni, ha kukáztad a pumpát, akkor vele együtt a biztosítékot is.
A pumpáha tábkábele elfüstölt, de a pumpa jó? A fotón úgy tűnik ez a kábel toldva volt, fekete szigetelő szalag maradvány látszik. Eélképzelhető, hogy a toldás nem jól sikerült, ellenállása miatt felmelegedett, majd elfüstölt. (?)
Adott egy Faema Family, ezeréves darab. Nemrégiben valami füst jott ki belőle , na mondom szivattyú.. .de sajnos nem. Meg tudja valaki mondani, hogy mi az ami elégett benne?
Alaplap? Szvsz a V5-ös Silvia faék egyszerűségű (még nincs benne gyárilag PID), és - ahogy a fórumtárs már leírta - szerelni sem ördöngősség. Az elődeit - Audrey, Nancy - magam szervizeltem/szereltem, pedig nem vagyok profi kávégépszerelő.
Az is furcsa, hogy ennyi alkatrész/fődarab - pumpa, fűtőszál, mágnesszelep, vezérlő elektronika (???) - egyszerre tönkrement... Mi tőrtént a géppel?
érdekehet esetleg valakit egy rnedszeresen karbantartott, 2 éves Gaggia Valesca automata kávéfőző? Parkolópályára került sajnos, pedig hibátlan. Jelenleg Vácott várja új gazdáját.
Van itt egy évek óta szekrényben tárolt Graef CM 800. Mindene megvan. nem kopott, eredeti doboza is. 35.000-ért gondoltam csapra verni, ha valakit érdekel, e-mailben küldök képeket, de nem vagyok hajlandó az indafotóval küzdeni.
Felteszem majd a jófogásra, ha itt nem lesz rá kapás.
nagyon köszönöm a részletes választ! még annyi visszajelzést kaptam a szervíztől (8. ker, orczy úti mesterek), hogy egy 1995 előtti alaplap égett le a gépben, de a terminologiában nem vagyok biztos, mivel nem vagyok otthon a kávégép szerelésben. itt inkább arra kaptam fel a fejem, hogy egy 2018-as gépben hogy lehet egy 1995 előtti alkatrész.
nyilván az jutott elsőnek eszembe, hogy vagy vásárláskor vertek át, vagy esetleg máskor... :) de nyilván alapvetően mindig paranoiás vagyok, és úgy vagyok vele, hogy engem mindig mindenki át akar verni. már csak ezért sem éreztem azt, hogy ott kellene hagynom a szervízben 180 ezer forintot.
a gép nem működik, ennyi bizonyos, én egyedül megszerelni nem tudom, ez is biztos, marad az a verzió, hogy veszek egy újat.
ettől függetlenül borzasztóan csodálom azokat, akik olyanok, minte, hogy képesek maguknak összerakni otthon a gépet. bárcsak én is ilyen lennék :)
Főként az a rész, hogy a víz meg az áram együtt mindig veszélyes üzem.
Szerintem amire ajánlatot kapott a kolléga, az kvázi teljes felújítás, ennek a gépnek majdnem minden része benne van.
Ha nem szeret szerelni, akkor 180 ezerért szerintem ez rendben lehet, nem is írtam mást előtte sem.
Ha valaki képes és hajlandó, meg lehet ezt felezni.
Azt, hogy van-e a Silviának 300-ért JOBB alternatívája, azt nem tudom. Nem ismerem az aktuális kínálatot, de az az általános képem van meg (kb 10 éve kapott el engem a kávés gépszíj), hogy az újabb fejlesztések modernitásai együtt járnak kevésbé tartós/javítható műszaki megoldásokkal.
Fura nyilván, hogy ezt mondom, mert nem vagyok Silvia tulajdonos, de azért ennek az is az oka, hogy lényegében csináltam magamnak egy nagyon hasonló gépet.
Érdekes kérdés. Felmerül persze, hogy kinek mennyit ér a szabadideje. Nyilván, ha kevesebbet keresel, jobban örülsz a megtakarított pénznek, amit nem a szerelőnél hagysz.
A másik kérdés, hogy szívesen töltöd-e az idődet kávéfőző szereléssel. Aki szeret bütykölni, az igen, aki olvasna vagy kirándulna vagy horgászna inkább, az szívesebben fizet valakinek, hogy csinálja meg.
A harmadik dolog, hogy mennyire bízol a munkádban. Egy kávéfőzőben 230 V is van, forróság is, víz is. Ha nem tudod, mire figyelj, könnyen életveszélyessé teheted a művedet, esetleg nem is azonnal, csak hetek múlva, amikor elolvad a szigetelés. Persze, ott a védőföld, ha ugyan ott van, ott a fí relé, ha ugyan ott van, de könnyen lehet, hogy csináltál valami nagyon veszélyeset. Te láttál már olyan dolgot belülről, amiben ott a meleg is, villany is, esetleg víz is, de ettől megértem, ha valaki fél. Jobb félni, mint megijedni.
Végül még egy aspektus: jó dolog megjavítani valamit. Büszke lehet rá az ember, megdicséri érte az asszony. Jó érzés.
Van aki otthon süt kenyeret, a többség megveszi. Van aki otthon mossa a kocsit, sokan beviszik a mosóba. Van, aki maga festi a lakást, van aki maga szereli a kávéfőzőjét, van aki maga varrja a szoknyáját. Válassz párat, de mindet nem lehet, és már a középkorban sem lehetett. (Mielőtt félreértesz: én is azok közé tartozom, akik szívesen megszerelik maguk.)
Először is: én nem vagyok "kávégép szerelő", de épületgépész, gázkazán és hőszivattyú szervizes és szerelő igen, de meggyőződésem, hogy jó műszaki érzékkel és némi gyakorlattal (persze kellő idővel) egy bölcsész is megjavíthat egy kávéfőzőt.
Másodszor: nem feltételezem, hogy az árajánlat, amit kaptál, ne lenne "rendben" és nyilván én nem látom a gépet, azért a véleményemet fenntartással kell kezelni.
- a leírtakból inkább az látszik, hogy ez valamiféle "teljes felújítás" ajánlata. Nehezen hihető, hogy egyszerre romlik meg az elektronika, szolenoid, pumpa, fűtőszál, bár éppenséggel lehet, mindegyik árammal megy, de még fura. Ahogy ránéztem az expolygon áraira, eddig ez kb 40 + 15+8+ 15, tehát 80e ft alatt van
- ezekhez jönnek még a tömítések, felsőszűrő (utóbbi pl 660 ft), tehát mondjuk max 10e ft. Tartunk akkor bruttó 90 ezernél.
Egy vállalkozás, ami javításból él, nyilván nem ennyiért fogja beszerezni, készletezni, stb Neked, de egy alkatrész szaküzletben (pl expolygon) meg tudod venni. Hangsúlyozom, ezt nem tartom valamiféle átverésnek, senki se azért dolgozik, hogy ne legyen otthon...
Otthon fogod, szétszeded az egészet. Kell egy csomó tersonet vagy ilyesmi, mert esélyes, hogy túl sok vízkő miatt túlmelegedett a fűtőszél, eldurrant és esetleg magával vitt mást is.
Kell egy multiméter, esetleg pár m szilikonos szigetelésű sodrott réz vezeték, mert ha ilyen zárlatos eldurranás elvitt sok elektromos alkatrészt, akkor ott lehet részben olvadt vezeték szigetelés valahol.
Fotózni kell végig, mi hogy nézett ki, biztos ami biztos, ha az ember nem gyakorlat az adott szerelésben.
Az Interneten akad bőven Silvia szerelésről kép, meg leírás...
Két dogot nyerhetsz
még mindig van egy jó géped és rájössz, hogy alkatrésszel kb az emberi civilizáció végéig működhet, ellentétben a csillivilli sokfunkciós automatákkal
legközelebb már rutinból megy.
Lehetséges tanulság: a vízkőre figyelni kell.
Nekem nem Silvia van, de a Lellit 3 dl-es rézbojlerével átépített baby Primo modello, ami így nagyon hasonló belső felépítést takar. Ezért merem a fentieket leírni.
Azota meglett a megoldas, ennel a fem kavefozonel nem szabad tomoriteni a kavet, hanem csak lehuzni oldalra a felesleget es utana racsavarni a felsoreszt.
Amikor tomoritettem egy picit, akkor futott ki a kave.
Viszont, amikor nagyon finom szemcseju kavet tettem bele, akkor picit kevesebb kave jott ki es alul a keveszemek is "osszestek", par milimeterrel lejjebb voltak.
Talan ez a kavefozo a kozepesen finom szemcset szereti.