Keresés

Részletes keresés

Zitka Creative Commons License 2007.12.27 0 0 592
No, ezt én is kipróbálom - Bilagit helyett.... :-)))))
Előzmény: ZsuR (589)
Zitka Creative Commons License 2007.12.27 0 0 591
A birslikőrbe is tettem (szerintem tőled van a recept :-) ), de legközelebb kevesebbet teszek. Abból is kikönyököl egy cseppet...
Előzmény: ribizli (588)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.27 0 0 590
Hm. Az anyu szokott finom mezes puszedlit sutni. . .van egy recepted egeszen veletlenul ilyesmirol?
Előzmény: ribizli (588)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.27 0 0 589
Most ragtam el egy szemet - elosozr vad volt az ize - de milyen kellemes utana!!! Ha igaz, hogy segit az emesztesnel is. . . akkor bableves utan feltetlenul felszolgalom :))!
Előzmény: Zitka (587)
ribizli Creative Commons License 2007.12.27 0 0 588

Birs-krémlevesbe ettem múltkor kardamomot, nagyon jól illett bele!

Amhez "mézes-fűszerkeverék" illik, ahhoz általában a kardamom is jó, úgy tapasztalom.

ribizli

Zitka Creative Commons License 2007.12.27 0 0 587

Jó! :-)

 

Keleti népek használják kávéba is, most jutott eszembe a koffeinről...

 

A múltkor csináltam svéd kanelbullart (fahéjas tekercs), de első próbálkozásra kb. negyedannyi kardamomot mertem beletenni, mint a receptben szerepelt. Nekem kicsit "kikönyököl" a süteményből, ill. elnyomja a többi fűszer ízét.

Előzmény: ZsuR (586)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.27 0 0 586
Internal use
Cardamom is used internally for indigestion, nausea, vomiting and pulmonary disease with copious phlegm.
It can be used with a laxative to prevent stomach pain, griping, as well as flatulence.
The seeds are also chewed to sweeten the breath and taken to detoxify caffeine in people taking excessive amounts of coffee.
External use
It has no external use as such, but the seeds are extensively used in foods in Northern Europe and the Middle East. Used to flavor coffee, baked goods, curries and pickles, milk desserts and mulled wine.
Aromatherapy and essential oil use
The essential oil of cardamom is used for its uplifting and invigorating properties and helps digestion and nausea.
It is used as an aphrodisiac, helpful in countering the irritation experienced during premenstrual tension (PMS) and works well on the respiratory system, to ease coughs and warming the body.
The therapeutic properties of cardamom essential oil include the following: antiseptic, carminative, digestive, diuretic, stimulant, stomachic, tonic and anti-spasmodic.

Hm. . .ki gondolta volna??? :))
Előzmény: Zitka (585)
Zitka Creative Commons License 2007.12.27 0 0 585

:-)))))

Karácsonyi mézessüteménybe, különféle svéd süteményekbe (lsd. latsia weboldala...) - ezekbe elég rendes mennyiség kell. Aztán forraltborba is egy keveset, és nemrég hallottam egy meglepő felhasználást: húslevesbe. :-O

Még mindig vannak fenntartásaim, hogy az illető (akitől hallottam) összekeveri vmi más fűszerrel, és emiatt nem mertem kipróbálni. :-)

Előzmény: ZsuR (584)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.27 0 0 584
Hat ez volt :))!

Amugy. . .mire hasznalod?
Előzmény: Zitka (583)
Zitka Creative Commons License 2007.12.27 0 0 583

Igen! :-)

 

Mi a kérdésed?

Előzmény: ZsuR (582)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.27 0 0 582
Hasznal valaki cardamom-t?
szysssz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 581

Eredeti receptet csak akkor írok a topikokba, ha valaki nem találja és segítséget kér. A szakácskönyvekben szinte azonos megfogalmazásban megtalálhatók ezek.

Az általam leírt változat kellemesen könnyed egytál étel, akár vacsoraként is megállja a helyét.

Előzmény: balima (579)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.21 0 0 580
A karfiolt is fozod?
Előzmény: balima (579)
balima Creative Commons License 2007.12.21 0 0 579
Az igazi - úgy értem hagyományos - rakott karfiol megpirított hagymás darált hússal és majdnem készre főzött rizzsel van lerakva, a tetején (sajtos) tejföl van, zsemlemorzsával megszórva. semmi virsli, semmi paradicsom.
Előzmény: ZsuR (578)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.21 0 0 578
Hm. Meg soha nem csinaltam rakott karfiolt. pedig szeretem a karfiolt! Igaz, csinaltam mar hasonloan mint a turogombocot. Beleforgattam a fozott karfiolt priritott morzsaba es tepsiben megsurottem tejfollel, parmezannal a tetejen.

Szeretem a rizses eteleket - foleg tejfolosen. A mostani rakott kel hatalmas siker volt!!!
Előzmény: szysssz (577)
szysssz Creative Commons License 2007.12.21 0 0 577

A rizst általában natúr főzöm. van pár étel, ahol kockával ízesítem, vagy hagymás zsíron párolt zöldségekkel összekeverve főzöm. pl.:

 

Rakott karfiol:

 

A rizst erőleves kockávak ízesített vízben megfőzzük, kikent tűzálló tálba simítjuk. Jó minőségű vékonyra vágott virslivel vagy sonkaszeletekkel befedjük. Erre tesszük a félig megpárolt, rózsáira szedett karfiolt. A karfiol közé vékony paradicsomszeleteket szúrunk, meglocsoljuk reszelt sajttal összekevert tejföllel és forró sütöben átsütjük. 5-10 percnyi pihentetés után tálaljuk.

 

A betét lehet tengeri halfilé is: A halszeleteket citromlével meglocsolva olvasztjuk ki, majd kevés zsiradékon hirtelen kisütjük. A rizságyra helyezzük, amibe dinsztelt hagymát, zúzott fokhagymát, s a főzés végén petrezselymet keverünk. Rárakjuk a karfiolt és tejföllel öntözzük meg. A halszeleteket és a karfiolt nagyon takarékosan fehérborssal és szerecsendió reszelékkel sórjuk meg

Lényeg, hogy a hal és a karfiol együttes íze legyen domináns.

 

 

Előzmény: ZsuR (576)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.21 0 0 576
Rizs fozese. . .legtobbszor csak siman fozom - szeretem a feher rizst. Szeretem amikor "hatter" a hushoz.

Viszont. . .van egy fajta indiai rizs, amit fo etelnek tudok enni, annyira jo. . .
Kepzeld, meg eletemben nem csinaltam rizottot. . .
Előzmény: szysssz (575)
szysssz Creative Commons License 2007.12.20 0 0 575

Levesekből (hús, zöldség) és füstölt hús főzőlevéből csenek el egy-egy adagot és fagyasztom jégkockává. ezután zacskóban tárolom. Jól használható más ételek ízesítésére.

Ételízesítőnek VegaMix c. szárított zöldségkeveréket használok, csak a legszükségesebb sózással.

Erőleves kockát egyes ételekben felhasznált rizs főzéséhez használok.

Előzmény: ZsuR (574)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.20 0 0 574
Nem vese - de soszegeny dietan kell lennem.

En mar evek ota nem hasznalom azokat a kockakat - regebben sem sokat, de hasznaltam.
Igen, magam csinalom a leves alapot, es fel literes, literes muanyag edenyekben lefagyasztom. Mindig akad valami, amibol lehet alapot csinalni. Legalabb tudom, mit eszem :)) - legalabbis elhitetem magammal :))!

Szoval. . ha az alap nem nagyon sos, akkor konnyebb az etelhez igazitani. A kockak ezt nem tudjak.
Előzmény: nagypapi51 (573)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 573

Vese?

Főzz bele 2, karikára szelt nyers krumplit, felszedi az összes(?) sót.

Persze, jobb, ha alapleveket készítesz és lefagyasztod. Már régen kockafób vagyok.

Előzmény: ZsuR (572)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.20 0 0 572
Leveskockat nem tudok hasznalni, mert nem tudom a sot kiszedni belole. . .de ha van itthon szaritott zoldseg, ki tud segiteni neha.
Előzmény: nagypapi51 (571)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 571

Vagy 30 éve használtam utoljára ilyet, szárított hagyma-s.répa-f.répa-zeller, kis nylontasakban lehetett kapni, (talán Szilas?) ha nem értem rá, egy leveskockával (khm...) elfogadható levest lehetett készíteni.

Előzmény: ZsuR (570)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.20 0 0 570
Igen, ilyesmire gondolok. Van egy fajta szaritott leveszoldseg a kozeli "Helath Food Store"-ban, azt szoktam venni. No meg a hagymat, fokhagymat mert az kell mindig, es a szaritott legalabb annyira jo mint a friss ha hirtelen kell (vagy eppen nincs itthon).

Nem szoktam kesz kevereket venni - szinte mindegyik sos. Azt meg nem szeretem. . .
Ket keverekkel teszek kivetelt: az egyik egy "steak seasoning", amiben tokeletes aranyban vannak a fuszerek (so-bors-hagyma-fokhagyma-paprika darabok).
A masik meg a zataar. . .
Előzmény: nagypapi51 (569)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 569
Én max. gombát, és sk. szedett fűszerszámokat, de ha répára, paszternákra meg ilyesmire gondolsz, akkor nem.
Előzmény: ZsuR (568)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.20 0 0 568
Szoktatok hasznalni szaritott zoldseg felet?
nagypapi51 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 567
Éppenséggel az arányok fontosak...
Előzmény: kisszszoros (561)
savarin Creative Commons License 2007.12.20 0 0 566

Csak neked, csak most:)

 

2 ek. chili por

1 ek. őrölt koriander

1 ek. őrölt fűszerkömény

1/2 ek. édes-nemes paprika

1/2 ek. fokhagyma por

1 ek. szárított petrezselyem levél

2 ek. szárított oregano

2 ek. szárított kakukkfű

1 ek. őrölt fahéj

 

Jó étvágyat!

Savarin

Előzmény: kisszszoros (561)
ribizli Creative Commons License 2007.10.15 0 0 564
Nagyobb kertészetben, faiskolai lerakatban. Szinte biztosan pl. Budapesten Békásmegyeren, de sokszor látok hipermarketben is.
Magot meg bármely kertészeti boltban.
ribizli
Előzmény: akali (562)
ribizli Creative Commons License 2007.10.15 0 0 563
Nem, utánanézek mindennek. Úgynevezett tudatos vásárló vagyok, aki képes az érdekeit képviselni. Sőt, még reklamálni is tudok és merek. :)
ribizli
Előzmény: angyalhentes (559)
akali Creative Commons License 2007.10.15 0 0 562
Hol lehet cserepes tárkonyt vásárolni ?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!