Tekintve, hogy tanultam, plusz a hetkoznapokon is kenytelen vagyok szivni (onjelolt) hangmernokok vegtermekeivel, nem nagyon kell errol beszelgetnem senkivel. Van amikor meg lehet uszni, de legtobbszor nem. Es leginkabb szamtalan esetben pont a hallgathato vegeredmenyi miatt nem szabad.
Egy szimfonikus zenekar 130 dB koruli dinamikatartomanyban képes megszolalni. A CD teoretikus maximuma 96dB, de az effektiv inkabb 90. Kamarazenet, korust, tekerolantos hagyomanyorzo bacsit meguszhatsz, nagyzenekart eleg nehez lesz kompresszalas nelkul. Rocknal meg a dögöt, a huzast fogod kiolni a zenebol. Vegul is, hallottam mar eleg borzalmas "audiofil" felvetelt, amirol csak a zene hianyzott. Eggyel tobb, vagy kevesebb mar mindegy. :)
(Azt meg megint hagyjuk, hogy milyen hordozora es milyen celkozonsegnek szanod. Mert kiadhatsz te az audiofileknek szant, maximalizalt dinamikatartomanyu felveteleket, csak beloluk nehez lesz megelni. Es mondjuk ok is meghallgatjak egyszer, mert lehet mutogatni a dinamikai csucsokat a haveroknak, de hosszu tavon kb viselhetetlen lesz mind a szomszedoknak mind pedig a hallgatonak, mert par kompresszalatlan dinamikacsucs miatt az atlag hangero a beka segge ala csuszik, oda ahol mar erzekelhetoen rosszabb a felbontas is. )
Szoval NEM, nem attol lesz jo egy felvetel, hogy hasznalsz-e dinamika kompresszort, hanem attol, hogy kepes vagy-e jol hasznalni.
"Nem, nem kezdve. Semmi koze hozza a veszteseges tomoritesnek."
Dehogynem, hiszen a valóságban a normális zenehallgatók kénytelenek azzal beérni, amit elé tesznek. És messze nem a bitráta legfontosabb... ügyes kezű, ugyanakkor megkérdőjelezhető ízlésvilágú hangmérnök sokkal többet árthatnak utófeldolgozással, mint a 128kbit/s. Az általad előadott, "adatmegbízhatóságra" épülő, ámde konkrét vizsgálatokat nélkülöző elméleti okoskodás sajnos kinevelt egy új, "nagyfelbontású zenéire" büszke sznob réteget, akik még csak nem is elsősorban a hangminőség, hanem egyfajta hitvallás alapján keresnek maguknak "minőségi" műsoranyagot. Youtube-on böngészni, ugyan már, nekik igényeik vannak..!
"a digitalizálás során történő kvantálás is egy veszteséges tömörítés"
A kvantálás leképezés. A sávhatárolás, zaj, stb miatt fellépő információveszteség neve pedig (minő meglepetés!) információveszteség. Az adattömörítés fogalmának kizárólag adathalmazra vonatkoztatva van értelme.
Re: "Megint bedobtal egy lozungot"; "Ugye tudod, hogy amit most irtalannak az eg egy adta vilagon semmi, de semmi ertelme nincs?"
Szóval szted az egyik opció a Lumin S1, de ha ezt vki túl drágának találja, akkor vegyen egy olcsó lejátszót+ külső DAC-ot és megkapja ugyanazt mint Lumin-tól? És ez tutti jobb lesz mint egy komolyabb CD-futómű+külső DAC?
Ebbe az egyszerű (és olcsó) világodba azért én is szívesen eljutnék, csak tudnám merre keressem!
? Elegge egyertelmu az elozoekbol, hogy az. Itt csupan arra utaltam, hogy sok embernel ezutan sem lesz opcio mondjuk egy 10000 dollaros Lumin S1 halozati lejatszo megvasarlasa. Ilyenkor vagy nez egy olcsobbat, vagy megint jon a regi nota: vesz egy olcso de marha kenyelmes lejatszot, amit valamilyen feluleten keresztul osszekot egy szamara szimpatikus kulso D/A-val. Persze ekkor mar ismetelten meg kell kuzdenie az adatatviteli problemakkal, de ezt ugyanugy nem uszna meg a futomu-kulso DAC eseteben sem. Viszont itt fillerekbol megvan a tokeletes jelkiolvasas, a kenyelem es az adatbiztonsag pedig teljesen mas ligaban jatszik.
Nem, nem kezdve. Semmi koze hozza a veszteseges tomoritesnek. A flac is "digitalis stream" (jelentsen ez barmit), es vesztesegmentes. A WAV is. Az APE is. Az ALAC is.
Megint bedobtal egy lozungot aminek koze nem volt a temahoz.
(Bar ugye maga a digitalizálás során történő kvantálás is egy veszteséges tömörítés. De ugyanugy veszteseges tomorites az analog szalagra rogzites is, hiszen sav- es dinamikahatarolt, zajszintje van, satobbi. A specifikacion kivul eso dolgok pedig eltunnek, sosem lesznek rogzitve. Vagyis veszteseges. Szoval nem erdemes ezt szitokszokent hasznalni.)
De, a vegeredmeny, a TCP/IP bombabiztos. A legrosszabb ami tortenhet, hogy a csomag vegul nem erkezik meg. Adathiba nem lehetseges, mivel tobbszoros checksumok biztositjak az esetleg serulesek felismereset, es azokat a küldő megismétli.
Az, hogy a lejatszoig hogy jut el, szerintem is irrelevans, mert biztositott a tokeletes adatatvitel. (Ezert errol inkabb btamast kerdezd, o jon a chemtraillel meg a wifi interferenciakkal. :)) Ezzel mar tobbet is tettunk -raadasul fillerekbol- az ugy erdekeben, mint a szazezrekert futomuvet, majd ahhoz meregdraga kabeleket vasarlok. A D/A konverzio tehcnikai problemai pedig jelen esetben szinten irrelevansak, hiszen az a technologia sajatossaga, fuggetlen a forrastol. Ugyazok lesznek a problémák vele egy cd lejatszonal, egy halozatinal vagy egy kulonallo DAC-nal.
Ez semmi, próbáld meg értelmezni a "nincs jitter ebben az átvitelben" kinyilatkoztatást egy bufferelés után aszinkonnak mondható adatátviteli folyamatra. Naivitás továbbá azt hinni, hogy a fogadó gép által felépített, és D/A-ra küldött adatfolyam időzítésének pontosságát nem befolyásolja áttételesen (többek között) a szoftveres bufferelés előtti adatfolyam "döcögőssége". Jitterhatás szempontjából elemezve egy "primitív" CD-játszó is marhára komplex rendszer, hát még egy PC...
"....a forras (a cd masolatakent letezo FLAC/APE fajl) tokeletes lesz es tokeletes formaban meg is erkezik a lejatszoba....."
versus
".....A gondot (vagy inkabb a kihivast) az jelenti, hogyan talalunk olyan halozati lejatszot, ami vagy alapbol kituno D/A-val es analog fokozattal bir, vagy alacsony jitteru, esetleg I2S kijaratot tud egy komolyabb kulso DAC iranyaba biztositani. Vagy oh, szentsegtores: USB-s DAC-ban gondolkodunk......"
Most akkor mégse olyan "tökéletes az FLAC/APE" jel sorozat?
"A digitális streamnek szintén megvannak a maga bajai"
Kezdve a veszteséges tömörítéssel, és az ékes "magyarsággal" processzálásnak becézett digitális hangmanipulációkkal. Múlt héten még túlzottnak véltem Bigi felháborodásának mértékét, de most, ahogy mi is menetelünk lefelé, legalábbis ami a műsorforrást illeti...:P))
Khm, kellene még forgatni a Tannenbaum könyvet. Az ethernet és az IP protokoll nem bombabiztos. Az IP az 3-as szintű protokoll az iso osi modellben, az adatátvitel transzparenciája a 4-es szinten, a szállítási rétegben jelenik meg, tehát adatcsomag újraküldéséhez minimum egy TCP kell.
De nem is ez a lényeg. A bitfolyamot (stream) ugyanis a lejátszó állítja elő, ezt konvertálja a DAC analóg jellé. Az, hogy milyen hálózaton jut el a lejátszóig irreleváns, ha rendelkezésre áll a megfelelő sávszélesség.
A digitális streamnek szintén megvannak a maga bajai, mint írtad, pl a jitter.
Nem témaként dobta be, hanem a magukat valami csúnya félreértés okán szakembernek képzelő átlagfelhasználók hozzáértésének példájaként. A #15653 tartalma ugyanakkor rámutat, hogy a fórumos "Advanced" szint lényegében csak annyival különb, hogy ők hosszabban tudnak fecsegni olyan irreleváns álkérdésekről, mint a bithelyesség, a jelfolyam "akadásmentességét" biztosító bufferelés, stb. Jól is néznénk ki, ha ezek csorbát szenvednének...
"Az egesz a Smart tevetol indult, amit vedelmembe vettem"
Kitől, mitől, és miért kellene itt úgymond megvédeni az okostévét?
Re: "Napok óta rossz zene szól, összetörtem a rádiót!";)
Ami neked (nálad) legenda, másnak (máshol) mindennapi probléma. Miután megoldást nem tudsz rá, teóriagyártásában pedig nem vagy (megfelelő tapasztalat hiányában nem is lehetnél) elég jó, ráadásul a jitter audiotechnikában használatos jelentését láthatóan félreérted (köze sincs a bithibához!) hadd ne részletezzem, hogyan maradhattál volna bölcsebb:))
En ugyan senkivel, ha nem muszaj. Az egesz a Smart tevetol indult, amit vedelmembe vettem, erre elokerult btamas es a szokasos semmitmondo blablaval koritve megmondta a nagy tutit, de azt legalabb hosszan. :) Es bonusznak bedobta a 0-1-1-1-0 temat. Amire en lelkesen ra is cuppantam, mivel egy ket hettel korabban mar volt egy korunk a wifi csodaival kapcsolatban es elegge el nem itelheto modon most is szamitottam egy kis kis musorra. Ne rontsd el a jatekot, higend so ugy is egy ev mulva esedekes, addig legalabb nem sullyedunk el. :)
Igen. Elindul a flac bitfolyam a routeren keresztul, es hidd el, ha abbol csak egy bit is kesve erkezik, nem fogja tudni a lejatszo dekodolni. Ha kihuzod a kabelt lejatszas kozben, még másodpercekig szól a zene. Igy aztan itt nincs is semmilyen mumbo jumbo es nincs jitter (marmint ebben az atvitelben). Az ethernet es az ip protokoll tobbszorosen bombabiztos. Ha nem igy lenne, megallna az internet. De nem teszi. Es a lejatszo is csak akkor all, meg ha teljesen kiurul a buffere. Ahhoz viszont masodpercekig tarto teljes jelkimaradas kell. Koztes szituaciokban pedig a buffer telitettsege valtozik a bitek maguk nem.
Az analog oldal problemain ez termesztesen nem valtoztat semmit, itt most pusztan a millios futomuvek fikazasa volt az elsodleges cel. :) (Ja, meg az audiofil routerek es wifi hot spotok korberohogese.
A gondot (vagy inkabb a kihivast) az jelenti, hogyan talalunk olyan halozati lejatszot, ami vagy alapbol kituno D/A-val es analog fokozattal bir, vagy alacsony jitteru, esetleg I2S kijaratot tud egy komolyabb kulso DAC iranyaba biztositani. Vagy oh, szentsegtores: USB-s DAC-ban gondolkodunk.
Csak az ilyen jellegu tesztek megszuleteset (vagy azok komolyan vetelet) erosen befolyasolja az a teny, hogy sokszor csak olyanok jutnak tesztpeldanyokhoz, akiknek fixa ideaja, hogy MUSZAJ meg valami kurvadraga aranyozott, rodiumozott izet tenni a NAS es a lejatszo koze, mert kulonben nem lesz eleg draga a lanc, es mint ilyen, nyilvanvaloan nem is szolhat jol. Ekkor aztan jonnek a legendak a wifi artalmas hatasairol, meg specialisan fonott ethernet kabelekrol. Vagyonokert, nyilvan.
Van egy egy szép kövér FLAC fájlod. Elkezded lejátszani, ekkor előáll egy digitális stream. Ennek ugye el kell jutnia egy DAC-ig. Ez az eljutás általában aszinkron. Ami meg ugye a DAC-ból kijön, az ugye egy analóg jel, ami pont olyan, mint ami a hanglemez barázdáiban kóválygó hangszedő végén kijön, szóval ettől kezdve ahogy Mono megmondta, ugyanazokon a buktatókon keresztül vergődik el a hangsugárzóhoz, mindegy honnan indult.
De nem aszinkron a transzfer. Ez gyenge kezdes lasd be, utoljara a S/PDIFnel jott be. :) IP protokoll van, tobb megabyteos bufferekkel. Ez nem problema es nem is lehet magyarazat.