Első pötyögésre megvan az idei őszi szünet. Október 27-31. Gondolkodom a török részen is, Girnében még kapcsolat is lenne. Marha érdekes az eljutás északra. Délről mehetünk személyivel északra. Közvetlenül északra nem, csak törökországi technikai leszállással, útlevéllel. Igazából észak érdekelne de egyszer(2011-ben) annyira megszívtuk a török riviérát, hogy az asszonynak hidegrázása van ha csak megemlítem Törökországot bármilyen formában. Az utolsó szó úgyis az enyém lesz(igen drágám) úgyhogy majd meglátom. Idő van, a Csabával régebben kommunikáltam, jó ötlet felvenni vele a kapcsolatot.
A tenger (nekem) akkor már kicsit hűvös lesz, 23-24 fokos vízhőre számíthattok.
A Wizz-t "csodálom" már régóta. Az amúgy aránylag olcsó repjegyeik árát az iskolaszünetek idejére iszonyat megemelik (értem én, hogy piac, meg miegymás, de rohadjanak meg).
(vagy marad a FB, de ott meg a kitelepült "idegenvezetők" csapnak le rád).
Az iskolaszünet mindig ilyen értelmezhetetlen időpontban kerül nálunk kiadásra? Tudom, hogy akkor van Mindenszentek és Halottak napja, de el lehetne szakadni ettől a dátumtól és akkor még el lehetne menni egy normális utószezonos nyaralásra.
OFF
A német tartományokban október eleje és vége közt elosztva adják ki az egy hetes szünetet, Ausztriában megegyezik a magyarral. Nem írtad, mikor lesz a szünet, próbáltam rákeresni a net-en. Hát "még nincs meg a pontos dátum" találatok érkeztek Guglitól ... ennyire nagy probléma ennek az eldöntése? Németek, osztrákok, ... már több évre előre tudják mikor lesznek a szünetek. Nekünk ez nem megy? Sajnos sok más sem ...
Nekem is lenne kérdésem gyakorlott repülőzőkhöz! Az idén az őszi szünetben tudom szabadságolni magamat és Ciprusra gondoltam. Elég érdekes a lejutás a szigetre. Nem fapadosok kilőve mert csak átszállással lehet. Wizz Larnakába fél milliós repjegyek(3 főre). Ryannal Pafosz 26000/fő de október 25.-én náluk vége az évnek(pafoszba) így vissza már nem tudnánk velük jönni. Ha valaki a topikból járta már meg ezt az utat az évnek abban a felében kérem ossza meg miként jutott el a szigetre!(és haza) Tudom, van ciprusi topik is de gondoltam először itt kérdezek!
Nekem 2 tranzitszállás a hozzászólnivalóm a sok információhoz! Mindkettő személyesen kipróbált. Szerbiában Hotel Nis City View. Bulgáriában Vidin Sztarijat Grad Hotel. Thasosra én a RO-BG-GR útvonalat ajánlom ha csúcsidőben(szombaton) mész. Ha tudod hétköznapra időzíteni a menetet, jövetet akkor jó a délszláv útvonal is. Doirani-Rodopoli-Serres-Eleftheroupoli-Kavala(vagy Keramoti).
Jó a pizzájuk és finom a helyi sörük (Szkopszko). Bankkártyát elfogadnak.
Dojrant nem ismerem, de a tó partján vezet az út a határ felé és elég hangulatos (amolyan békebeli Siófok filingje van a vidéknek) ;-)
É-macedónia.
Az autópálya fizetőkapuknál többeknek volt problémája. Sokszor terminálhiba van, de lehúzza a kártyát, aztán pár hét múlva furcsa tranzakciók indulnak a kártyádról ...
Nagy címletű eurós bankjeggyel ne fizess, mert hajlamosak euró helyett ugyanolyan címletű maci pénzt (denár) visszadni (kb. 61 denár=1 EUR).
Pénzt ne válts emiatt, lehet euróval fizetni (kicsit buksz rajta, de inkább ez, minthogy jól megszívja az ember). Legyen kikészítve az apró euróban (1-2 eurós fémpénzek).
Tankolásnál nézd meg alaposan a kúton kiírt fizetendő összeget és ha a kártyaterminálon mást látsz, ne fizesd ki! Hívd ki a kutast és mutasd meg neki kint a kúton az óraállást!
(Profik lefényképezik a kutat ...)
Velem ilyen tankolós mizéria nem esett még meg, de mások panaszkodtak ilyen lehúzásra.
Tankolást euróval eszedbe ne jusson kifizetni, nagyon rossz árfolyamon váltják az eurót!!!
Gyorshajtás nem ajánlott! Több helyen is mérnek (lesből) a rendőrök, nem ér ennyit az a pár perc, amit így lehetne nyerni (170 km az egész ország, tankolással együtt kb. másfél óra).
(Vannak viszont kint felejtett sebesség korlátozó táblák, a korábbi útjavítások után egyszerűen otthagyják. Abból veheted észre, hogy a helyi erők magasról tesznek rá.)
Kétszer szálltunk meg Gevgelíjában, a szállásadók mindkét helyen nagyon rendesek voltak (a szállás euro kp-val fizethető, nem kell denár hozzá).
Aranyos kis ország ...
Hazafelé nem fogsz még találkozni a vendégmunkásokkal, ők július végén indulnak meg hazafelé tömegesen, és egyébként is a 23-a hétköznap, amikor többnyire gond nélkül lehet közlekedni (a hétvégéhez képest).
Szerintem hazafelé tervezz másik tranzitszállást (Gevgelija, Dojran túl közel van Thasszoszhoz). Ha sietős az út hazafelé, akkor érdemes átlépni Szerbiába és ott pihenni egyet pl. Nis közelében (van ajánlott szállás is). Másnap pedig szépen hazasiklik az ember (érdemes akkor is a kishatárokat célozni, mert nyáron Röszke csodákra képes).
Ha még nem tetted meg, töltsd le a BorderWatcher alkalmazást, abban remekül látod a határforgalmat (elsősorban a magyarországit!). Az országtól távolodva sokan elfelejtik használni az appot és emiatt csökken az információ mennyisége.
SIM kártya - Szerbia, Macedónia
Nem EU régi egyik sem, így a telefonálás, net használat horribilis összegeket generálhat (előfizetéses számlákon).
Érdemes itthon aktiválni a szolgáltatód "VilágNet"-jét (vagy valami hasonlót), esetleg online venni e-SIM-et, ami erre a (Balkán) régióra érvényes.
Szerbia autópálya
Felhajtáskor húzni kell egy "nyalókát" (a bódé oldalából kilógó papírcsík), lehet nyomni kell hozzá egy gombot is. Ezt őrizd meg a pályán való haladás végéig (ne dugd el nagyon, nekünk néha sikerül, és akkor pánik van ...)
Lehajtáskor ezt átadod a bódéban ülő kezelőnek és bankkártyával kifizeted az összeget.
Itt nem szokott probléma lenni a kártyával, de érdemes digitális kártyát használni (ami probléma esetén könnyen törölhető).
Hazafelé jöhettek Bulgária felé is, az út elvezet a Rilai kolostor közelében (kb. 30-40 perc oda és ugyanennyi visszafelé is az út), a kolostorra elég 1-1.5 óra. Én sokáig elmentem mellette, mindig azt hajtogattuk, hogy "majd jövőre". Hát ne halogasd, azt látni KELL! A kolostorlátogatás után tranzitszállást én valahol Szófia környékén keresnék (de ha úgy ítéled meg, és tovább tudsz menni, akkor a határ közelében, vagy esetleg Nisben).
Másnap irány a pályán Belgrád és mivel ti a keleti országrészben laktok, akkor Belgrád után hazafelé is ajánlott a román kishatár, majd Nagyváradnál az átkelés Magyarországra.
Saját perverzióm a BG-SRB kishatáron való átkelés (amiatt, mert mi többnyire már a vendégmunkások hazafelé tartó inváziójában szoktunk utazni).
Természetesen ez csak akkor ajánlott, ha nem kell nagyon sietni hazafelé, mert a határállomás kb. 1000 m magasan van és oda fel-, és le is kell vezetni a szerpentineken (nem vészes, kicsit kanyarog az út, de szakadék sehol). Az erdei úton élmény vezetni, klíma nélkül is hűvös van az autóban és helyenként a tájat is lehet nézegetni. Mondjuk az út átvezet Bulgária egyik legszegényebb vidékén is ..., de utána a szerb oldal már sokkal jobban néz ki.
Az útra mondhatjuk, hogy jó állapotú (az itthoni utak sokkal rosszabbak), de csak 2 sávos, így ha beragadsz egy teherautó mögé, akkor bizony elég lassú lesz a haladás, de kibírható.
Tavaly és két éve is Bulgárián keresztül jöttünk haza Sartiból. Két éve Philippit, tavaly Sztagirát (Arisztotelész szülőhelye) néztük meg, már azt, ami az ókori romokból megmaradt (mindkét hely egyszeri élményt okoz, annyira nem nyűgözött le, hogy másodszor is visszamenjek). Utána Rila, majd egy bejáratott bolgár apartmanszálló Kjusztendilben (és bevásárlás a Kauflandban ... itt még a görög ouzo is olcsóbb). Másnap tankolás után irány az Oltomanci(BG)-Ribarci(SRB) kishatár, ahol egyedüli madárként kb. 10 perc alatt átléptetnek. Innen irány a szerb autópálya (Vladicin Han) és késő délután, este haza is érünk Bp. melletti kis házikónkba.
A GR-BG határon már nincs ellenőrzés mióta schengeni tagok lettek a bolgárok (és a románok is).
Anno már ajánlottuk ezt a szállást Macedóniában, (Demir Kapija). Közvetlenül a weblapon látható email címen foglaltunk mindig, előleget sem kértek. Mind a hotel és az étterem része kifogástalan, árban is elfogadhatóak. A pincészet még csak növeli a hely értékét :-)
A saját teljesítőképességedet (hatótáv) te tudod, így a tranzitszállás helyét is te tudod belőni.
Gondolom 13-n (vasárnap) 14 órától foglalható el az apartman, így jó lenne még előző nap (szombaton) reggel elindulni, eljutni a tranzitszállásig és másnap üdén, frissen letudni a maradék részt.
(Egy seggel is mehetsz, de a közel 1300 km után nem fogod jól érezni magad.)
Annyit érdemes tudni az útvonalakról (GMaps 3-at tervez tőletek), hogy a legstresszmentesebb a HU(Röszke)-SRB-NMK-GR(Evzoni) útvonal (1), végig autópálya, tele benzinkutakkal és Gevgelijában tényleg olcsó szállások vannak (ezen kívül jó és olcsó éttermeket is találsz).
A másik lehetséges útvonal (2) HU(Röszke)-SRB-BG-GR(Kalotina). Na, ez már nem teljesen sétagalopp. Bulgária az olcsó (az útvonalon a legolcsóbb) üzemanyagok lelőhelye, de nincs végig sztráda, több helyen építik, de elég lassan. Emiatt erre hosszabb lesz időben az utazás.
A harmadik variáns (3) a Pierr által említett HU-RO(Nagyvárad)-SRB-NMK-GR(Evzoni) ami hosszban a legrövedebb, időben pedig a leghosszabb. Romániában sztrádával nem igazán fogsz találkozni, és Belgrádig Szerbiában is mellékutakon kell haladni, de innen már végig sztráda.
Határok.
A hétvége többnyire rossz ómen a topiclakók szerint, főleg júliusban a vendégmunkások miatt.
Így lesz ez a július 13-ai hétvégén is, annak ellenére, hogy csak egy német tartományból indulnak hazafelé a vendégmukik (Katanától kölcsönözve), ám éppen a legsűrűbben lakott tartományból Észak-Rajna-Vesztfáliából. (A korábbi években péntek és szombat volt a halálnap 5-6 órás röszkei várakozással ...)
Amennyiben szombaton indultok nagy valószínűséggel be lesz dugulva Röszke, emiatt érdemes a Szeged környéki kishatárokkal próbálkozni (ha mindenáron Szerbia felé szeretnél menni).
Kérdés, hogy a Horvátországban addigra megnyíló új sztráda (az M6-os folytatás) mennyire változtatja meg a hadak vonulását ... (ez addigra kiderül).
Emiatt lehet jó alternatíva a harmadik, Pierr féle verzió, mert ott nincs ellenőrzés a HU-RO határon, és a RO-SRB kishatár (Temesmóra-Versecvát) 0-24-ben nyitva van (és Röszkénél biztos kisebb a forgalma).
A HU-RO-(Vidin)BG-GR útvonalat nem ajánlanám, csak akkor, ha sok időtök van, szerettek nézelődni (nagyon kevés a pályás szakasz), ellenben ez a legolcsóbb (román útdíj és a bolgár matrica olcsóbb, mint a szerb-macedón pálya (bár ennek utána kellene számolni, mert Belgrádtól már valamivel olcsóbb a szerb pálya ...)
A vendégmukik zöme török, ők eddig a BP-Röszke-Belgrád-Nis-Kalotina-Szófia útvonalat követték, emiatt az SRB-BG kalotinai átkelés is felejtős ebben az időszakban.
Döntsd el, hogy egy segg, vagy tranzit, és ha tranzit, akkor meddig szeretnél menni. Utána tudunk tovább ötletelni.
Én odafelé mindig (na jó, többnyire) az 1. verzión megyek. Arra készülj fel, hogy a SRB-NMK határon is dugó lesz. Gevgelijában vacsi, utána alszunk és másnap legurulunk a tengerpartra. Tavaly kicsit húzósabb lett, ...)
Kb. 12 óra nettó vezetési idő kell Budapestről a Szerbia-Macedonia útvonalon a thassosi apartmanba történő megérkezéshez, a határokon valló ácsorgás, tankolás, pihenés, dugóban való araszolás, meg a komp ideje erre még rájön.
Tiszaújvárosból én a Debrecen - Nagyvárad - Arad - Temesvár útvonalon mennék át Szerbiába, Belgrád alatt mennék fel az autópályára, majd Macedónia - Görögország felé mennék.
Bulgárián keresztül rövidebb az út, de általában lassabb arra a haladás.
Mi annak idején simán elmentünk egyhuzamban Thassosra, pedig egyedül vezetek. Szerbiában egy fél óra pihenés volt, Thessaloniki után pedig egy órát próbáltam aludni. A kompra várva Keramotiban megint 20 perc szundi, a kompra való felállás eléggé stresszes (baromira közel kell az autókkal egymáshoz, üvöltve irányítanak a placcmesterek), meg ugye a kompon sirályokat kell etetni, így a kompon nem aludtam.
Péntek 24:00-kor indultunk, szombaton hazai idő szerint 16:00-kor a szálláson voltunk (ott kint 1 órával előbbre kell állítani az órát), szóval a teljes eljutás 16 órát vett igénybe.
Évek óta járunk Görögországba nyaralni,eddig mindig Szerbia-Macedónia útvonalon mentünk. Az elején még Sarti,Nei Pori még lemen tranzitszállás nélkül általában 14-16 óra alatt,éjszakai vezetéssel. Pár éve viszont szigorúan megalvással megyünk,Macedóniában Gevgelija vagy Bitola,annak függvénye,hogy Görögország mely részére megyünk. Főszezonban a határok nagyon kiszámíthatatlanok,általában sokan vannak. Tavaly Gevgelijából reggel 8 órai indulással 3 óra alatt sikerült átjutnunk görög oldalra,iszonyat volt,július legvégén. Sokszor mentünk júni vége július elején,ott sokkal jobbak voltak a határok.
Egyebként az út teljesen jó Szerbiában és Macedóniában is. A Szerbeknél szinte minden kúton rendőri jelenlét,a kutak mosdók jók,az üzemanyag ára hasonló az itthonihoz. Macedóniában is jó az autópálya,viszonylag sűrűn vannak benzinkutak,valamivel olcsóbb mint nálunk (Okta,Makpetrol teljesen jók). Autópálya díjak nem vészesek,mindkét országban kapus rendszer van,kártyát elvileg mindegyik kapunál elfogadják. Egyébként Macedóniában tényleg jó árban lehet egy éjszakára is foglalni. Nekem erről az útvonalról vannak tapasztalataim,bár kecsegtető lehet a román-bulgár útvonal is ,főleg,hogy Romania is már schengeni övezet, csak én attól tartok,hogy Romániában talán kevesebb az autópályás szakasz de lehet,hogy nincs igazam.
Én javaslom a szerb-macedón szakaszt,mindenképp tranzittal.
Egy seggel nem javaslom, főleg ha csúcsszezonban mentek és bedugulhat a határ mert így jutottunk egyszer le 24óra alatt. 14 óra helyett :)
Mi Szerbia-Makendónia útvonalat preferáljuk, mert egyszerű, gyors, jól ismerünk mindek kanyart :) de van aki Bulgárián jön Gevgeliában foglaltam tranzit szállást, nagyon olcsó és vadi új apartmanok amiben simán laknék is. Így csak 1000 km-t kell vezetned.
Ott meg lehet a Shell kútnál tankolni reggel, és ebédre Kavalában egy gyrosz vár rád, meg 1-2 óra városnézés, mert szép a város. Kavalából is indul komp Thassosra, de mi elmegyünk Kermoti-ba, olcsóbb, gyorsabb, gyakrabban jön a komp és csak 40km. Szegeden ha megtankolsz akkor Szerbiában csak pisilni kell megállni, a Makedónoknál elég tankolni.
Egy ideig nézegettem én is a buszokat, utánfutókat (egyik bogácsi nyaralásunk alatt asszonyka belelkesült, amikor a kempingben láttuk ezeket a mozgó lakásokat), de aztán a lelkesedés nála elmúlt, én meg nem erőltetem a dolgot. A camperes szabadság nem ellensúlyozza a kényelmetlenségeit ... egyelőre, aztán ki tudja mi lesz holnap.
Ha nincs más, akkor az is jó. Persze azért biztos valami "ellátás reggelivel" módozatot keresnék, mivel az AI szállodák sok szolgáltatását nem tudjuk, vagy nem akarjuk igénybe venni.
Egy krétai nyaralást is úgy képzelek, hogy 2-3 hét alatt bejárnánk a szigetet, ott persze sok fürdéssel. Emiatt nem létszükséglet ott sem a teljes ellátás (és az egyéb plusz szállodai lehetőségek sem).
Soha nem érdekelt az AI szálloda, mostanában meg egy campervannal toljuk, többnyire vadon. Törökország épp olyan szabad ilyen szempontból, mint Görögország.
Az, hogy a török riviéra kinek mennyire tetszik Görögországhoz hasonlítva, az egyéni preferencia kérdése. Mi rengetegszer jártunk Görögországban és Törökországban is, mindkét helyen mindig kiválóan éreztük magunkat.
Egy görög all inclusive szálloda csak abban különbözik egy török all inclusive szállodától, hogy a görög szálloda sokkal drágább :-(
Meg persze abban, hogy a görög szállodában van sertéshús a törökben meg nincs.
A török riviéra = AI szálloda, legalábbis az oda utazók zöme emiatt látogatja meg. A mi nyaralási, utazási szokásaink viszont nem AI kompatibilisek. Reggeli után indulunk valamit megnézni, felfedezni, túrázni, stb. ezért felesleges befizetni egy horribilis összeget.
Sehol sem foglalunk ilyen szállást (nem azért, mert nem telne rá, egyszerűen értelmetlennek látjuk).
2021-ben voltunk egyébként átutazóban azon a vidéken, megnéztünk néhány dolgot, de sok kimaradt. Meg is beszéltük, hogy majd egyszer lehet hosszabb időt is töltünk ott, és akkor alaposabban be tudjuk járni a látnivalókat. Akkor pár napot Patarán is töltöttünk, minden nap volt egy kis strandolás, plusz valami rom nézegetés, vagy kirándulás a környéken. Nekem az a rész sokkal jobban tetszik, mint pl. Antalya.
ON
Mi még Görögországban sem tudunk sokáig egy helyben ücsörögni.
Tavaly Sartiban nyaraltunk 10 napig, egyszer sem mentünk ki a falu előtti fövenyre (két éve is ott voltunk, akkor kétszer azért kimentünk ...), mindig valami távolabbi öblöt, strandot néztünk ki magunknak. Nagy kedvenc volt Platania - dél felé haladva a falu utáni bal kanyarnál kell lehajtani - ott az öblökben mindig nyugodt volt a víz.
Idén kimarad Görögország, de jövőre valószínűleg egy sziget lesz a célpont.
Sartiba valószínűleg nem fogunk visszamenni, nem rossz, de nagyon sok más érdekes hely is van, ahova szeretnénk eljutni.
Régen, amikor még csak max. két hétre engedtek el a munkahelyemről, másképp utaztunk, abba sokkal inkább belefért volna az AI-s szálloda.
De ez több ok miatt megváltozott, így most a szabadabb élet lehetővé teszi a hosszabb utazásokat is.
(A gyerekeink már felnőttek, nem járnak velünk nyaralni. Unoka még nincs, így szabadon megyünk, ahova akarunk. Egy helyen én csak pár napig bírok nyugton maradni, utána már mennem kell valahova kirándulni. Emiatt inkább körutazásokat tervezek, 1-2, max. 3 éjszakás szállásokkal. Én szeretek sznorkelezni (de a fülem nem nagyon bírja), asszony meg tud ugyan úszni, de nem szeret, így a strandolás nem elsődleges szempont.
"... mellesleg arrafelé eszetlen sok görög látnivaló van. :)" - ez tényleg így van.
Minden vacak kis faluban van legalább egy romos színház, meg néhány sír, a többi már csak ráadás ... természetesen az elmaradhatatlan fóliasátrak tövében. Néha eléggé kellett trükközni, hogy a rom még igen, de a fóliasátor már ne látszon a fényképen :-)))
ON
Életem első görögországi utazásának (nem ma volt sajnos) nagy csalódása éppen ez volt. A gimis történelemórákon folyamatosan csak azt hallottuk, hogy így a görög városállamok, meg úgy Nagy Sanyi ...
Ezen felbuzdulva kerestem a görög romokat, ... de nem találtam. Pedig elég nagy kört tettünk meg akkor a későbbi feleségemmel (hátizsákok, kempingek, vonat, busz, stop, ...).
Na jó, azért Athénban már volt mit nézni, meg Olympiában is hevert a földön pár oszlop, Delphoi akkor és most is a legjobban tetsz(ett)ik. De ettől eltekintve nem nagyon maradt meg semmi ott az ókorból.
OFF
(Ó, ne soroljátok! Tudom, hogy vannak még ezen kívül is látnivalók, voltam is pár helyen. DE a romok mennyisége és a minősége messze elmarad a mai Törökország területén fellelhető építményektől. Igaz az ottlévők nagy része nem a görög, hanem a későbbi római települések maradványa.)
Mi szeptemberben épp arrafelé tervezünk egy nagyobb utat, de a mai politikai helyzetet elnézve nem biztos, hogy össze fog jönni. A török riviérát különben is messzire elkerülöm (egyelőre).
Októberben Kréta még tök jó, az elején bárhol, a vége felé azért már jobb a Líbiai-tenger partján. Egyébként Törökország is, az Antalyai részen, mellesleg arrafelé eszetlen sok görög látnivaló van. :)
Az idei nyár nekem munkával telik. Március 24. és szeptember 28. között forog a film, úgyhogy gondolom októberben Ciprus csak, hogy görög-török is legyen! Vagy Rodosz, esetleg Kréta ha jó az még olyankor! Úgyhogy én visszamenőleg fogok olvasni nekem új topikokat.
Nem hiába mondta jó pár éve a kemping tulaja, ahova anno gyakran visszatértünk, hogy:
"Gyere ide szeptember 15-e után, tök üres minden!"
(Ezt akkor mondta, amikor egy augusztusi nyaralás alatt panaszkodtunk neki a nagy tömeg miatt. Elég sokszor leültünk velük beszélgetni erről-arról, és asszonyból egyszer csak kitört ...)
Egy-két év múlva aztán úgy jött ki a lépés, hogy szeptember elején mentünk "nyaralni" és bizony igen csak szellősen lehetett a parton napozni. Sokszor csak mi ketten voltunk meg a sirályok (+ hétvégén elég szép számmal görögök).
És az idő tényleg szép volt, a víz még kellemesen meleg.
Na, majd meglátjuk ... nyáron megyünk a hegyekbe hűsölni, ősszel meg jöhet a tenger.
(Könnyű annak, aki megteheti. A többség az iskolaszünet miatt be van szorítva a nyári hónapokra.)
Én ettől az évtől elfelejtem a nyarat. Pont a nagy tömeg miatt.... Megyünk szeptemberben ,meg novemberben.... Nagyon megszerettük a késő őszi nyaralást... Még lehet fürödni, nincs tömeg. és lehet kirándulni :)
Kamerák ... mivel az autópályás átkelők, ahol a kamerák fel vannak szerelve (jobb helyeken) a nyári időszakban elég zsúfoltak, jól jönne, ha a kisebb átkelőkön is lenne felbiggyesztve egy póznára legalább egy kamera.
Nem is nagy összeg egy ilyen, de tudom, erre pénz sosem lesz (legalábbis nálunk).
Menet közben nézni ezeket a kamerákat valóban jó lehetőség (+BorderWatcher+Google forgalom), ám az a baj, hogy ettől függetlenül nagyon jókat lehet szívni az átkelőkön (mondom, annak ellenére, hogy ma sokkal több infó van a határokról, mint 10-20-... éve).
Annak ellenére, hogy többnyire nagyon alaposan tervezem az utazásainkat, tavaly sikerült benéznem az egyetlen nyári macedón ünnepnapot, augusztus 2-t (a Köztársaság Napja) és ugyan szólt a macedón szállásadónk, hogy másnap reggel (pénteken) sokan lesznek a határon, de erre ami ott várt azért nem számítottam (úgy jártam, mint a paraszt bácsi a repülőn ...). Ott, akkor már hiába néztem bármit. Kerülni sem volt érdemes, mert a dojrani határ is be volt dugulva.
Tavaly ettől függetlenül a hétvégéken többször volt igen nagy tömeg a görög határon (pénteken, szombaton), ami ünneptől függetlenül mutatja, hogy macedón "barátaink" is megkedvelték a görög tengerpartot.
Emiatt teljesen át kell szervezni a nyaralási szokásainkat (a sajátomra gondolok), mert nagyon elment a kedvem a macedón tranzittól a görög nyaraláshoz.
Lehet Bulgárián keresztül (Kulata), vagy Macedóniában Bitola felé kellene menni (a görög nyugati partra amúgy is ott érdemes)?
A legtöbb embert ilyenkor még a "hováutazunk" kérdéskör foglakoztatja (természetesen a "miből" után), az hogy hogyan megy majd oda, az csak májusban jön elő.
Egyébként az elmúlt 4-5 évben (a teljes szerb és macedon autópályaszakaszok kiépülése után) sok újdonság nincs az autózásban. A határokon kamerák üzemelnek, mindenki élőben nézheti, hogy hol van sor, a navigációs programok online jelzik az útközbeni dugókat, nem a fórumokról tájékozódnak az emberek, hanem elsőkézből szerzik az információkat.
Attól tartok, hogy az idén a száj és körömfájás miatti határzárak miatt sajnos lesz azért majd fennakadás az autózásban :-((
Igen, én is használom a fb felületeit, de jó volt ide eljönni, itt nem tűnnek el a szemem elől a témák, és sok érdekes információ utolért. Kétségtelen, hogy nem túl modern, a technika elavult, és nem is a fórum techn ológiáját, hanem a tartalmatz sajnálom. Azért néha benézek, de látom, hogy már egyre kevesebben vagyunk itt.
Más média felületeken egyszerűbb és nagyszerűbb a posztok elhelyezése. Képek beszúrása, egy webes link elküldése, a látottak megosztása ott "csak egy kattintás", itt meg ....
Ezzel a fokozatosan elavuló technológiával nem tartott lépést az itteni felület (aminek azért előnye is van, mert ha egyszer megismerted, akkor sokáig használni is tudod, ellentétben pl. a FB félévenkénti, dokumentálatlan változtatásaival...)
Sajnos ezen a kipusztulásos effektuson megy át szinte az összes régi fórum (a hellasz pont hu sem kivétel - azért írom ilyen hülyén, mert a szabályos webes hivatkozástól megzakkan az indexes fórummotor ...).
Szerintem csak azért nem szántották be az egészet, mert vannak még pörgős topicok (politika, szex, ...).
Az utazós topicok többsége átköltözött a FB-ra ...
Ahogy előttem is írták, őrölt pirospaprikát nemnagyon használnak, a méz és az édes bor sokkal jobb ott, mint amit innen vihetsz, a (Duna-Tisza köze szerte világhíres) Pick/Herz téliszalámi nekik semmit sem jelent.
Szerintem annak örülnek igazán, ha a nyaralás után megköszönöd a vendéglátást, a közösségi oldalakon, Tripadvisoron, Bookingon, stb. dícséred a szállást, youtube-on, tiktokon pozitív videókat teszel fel a szállásról.
Egyébként elég sokszor voltunk úgy kint apartmanban, hogy nem is találkoztunk a szállás tulajdonosával, csak a macedón recepciósokkal, meg az albán takarítónénikkel.
Ez a kérdés amilyen egyszerű, olyan nehéz. A hazánkra jellemző dolgokat leírtad. Az én meglátásom és tapasztalatom szerint az alkoholnak messze nincs olyan kapcsolatépítő szerepe mint itthon. A paprika(fűszerpaprika) kevéssé használatos a konyhájukban, nem annyira értékes mint ahogy nekünk. Az ő erdei, ilyen olyan mézeik(szerintem) sokkal finomabbak az akácméznél. Én egy viszonylag szűk szeletét ismertem meg a görög társadalomnak az elmúlt harminc egynéhány év alatt.(kollégák a kamionparkolóban, targoncások, rakodók, irodisták a megismert cégeknél) Abszolút nem célom politikai irányba vinni a témát de a tapasztalatom szerint a görögöknek kirívóan fontos a nacionalizmus! Na most ezt tárgyiasított ajándék formájában átadni lehetetlen. Tanácsot adni tehát nem tudok, vélemény itt nem játszik. Azonnal megjegyeznek maguknak, ha valamilyen történelmi, politikai helyzet ürügyén úgy érzel és hangot adsz annak amit ők is éreznek. Ez főleg az északi szomszéddal fennálló névvita és persze a török-görög ellentét. Ha nem vágod ezeket a témákat, akkor erre az esetre mégis eszembe jutott az alkohol! Egyszer kecskeméti barackpálinkát adtam egy szállásadómnak. Olyat amiben macskapöcse paprika volt! Nem tudom, hogy lehet e még olyat kapni. Na, annak azért volt sikere. Egy szlovák szomszédot még magyarul is megtanított, de az más történet.
Én meg Schladmingba mentem. Rábafüzes-Fürstenfeld szintén sima menet. A románok, bolgárok már régen szerették volna elérni, hogy schengeniek legyenek. Nem hinném, hogy miután felvesszük őket megtartják az ellenőrzést!
Eddig is megérte a szombaton utazóknak csúcsidőben. Ezután csak jobb lehet! Arrafelé 16 óra szokott lenni(mondjuk Kavaláig) úgy, hogy Nagylakot ki kell kerülni mondjuk Battonya felé, Calafat-Vidin meg minimum egy óra. Nagylak így rendben lesz, a hídon meg csak a 6€ kifizetésére kell megállni. Online előre megveszed a RO-BG útadót! Kulata-Promachonas ugyancsak átszaladós lesz remélhetőleg! A görögök nem nagyon akadályozták eddig sem a belépést. Szóval én számítok 1 óra mínuszra azon az irányon! 2026-tól meg a Viktor-Alex viszonyra való tekintettel megújul Röszke is és dupla, tripla ki tudja mennyi sáv lesz és az lesz Európa legkorszerűbb határa! A politizálni vágyóknak jelzem, óhajtó mondat volt az előző.
Az Ausztria és Németország között,Passau előtt lévő sátorba engem eddig szerencsére még sose tereltek be.Hegyeshalomnál meg mindig a kishatáron megyek,ott nem emlékszem,hogy láttam-sátrat.
Nem tudom,így mi értelme van így az egésznek,nagyon jó emberismerettel kell rendelkezniük a határőröknek,ha 3 mp.alatt meg tudják állapítani,hogy ki a simlis.
Egy időszerűvé vált kérdés: mivel január 1-től Románia és Bulgária és a schengeni övezet tagja lesz - a görögök már azok -, akkor határok nélkül lehet ezen az útvonalon kisuhanni. Megéri akkor szerintetek mostantól arrafelé menni, kikerülni a kaotikus magyar-szerb, szerb-macedon, macedon-görög határt? Mi lesz mostantól az ideális útvonal szerintetek?
Szó nincs szenté avatásról. Pont én vagyok az aki megírta, ha át akartak verni(internet problem, kommunikacija problema, stb). De sosem az OKTA kúton(mindkét általánosan használatos határon az van kilépéskor) és főleg nem a leírt módon.(ahogy a Béci írta) Az 1€ 50MKD beszámítást én már nem számolom átverésnek, hiszen itthon is nevetséges összegen számolják be ha fizetsz vele.(€-val)
Nem vágom, hogy cáfolod vagy megerősíted amit írtam, de hadd idézzek saját magamtól! "A Balkánon az a szokás, hogy nem önkiszolgáló a tankolás. ha valaki befejezte a tankolást és visszatette a pisztolyt"
Ha előtte is a kutas tankolt (arra felé nem (volt) szokás az önkiszolgálás) és nem tette vissza a helyére a pisztolyt, akkor nem nullázódik és megy tovább a számláló.
Ez felettébb érdekes. Nem vonom kétségbe amit írtál de az én tapasztalatom szerint, ha valaki befejezte a tankolást és visszatette a pisztolyt, nem lehet újrakezdeni csak ha kinullázza a pénztáros. De miért tankoltál, ha láttad, hogy nem 0-t mutat? De nem is értem, teljesen ellentmond lassan(pontosan) 40 év tapasztalatának amit írtál.
Ha nem tankoltál ott és nem is fogsz, honnan tudod amit írtál? Én 10-ből 8 szor ott tankolok mielőtt kilépek. A Balkánon az a szokás, hogy nem önkiszolgáló a tankolás. A nyugtán rajta van a liter és az ár is ahogy máshol. Én évek óta be sem megyek a shopba mert van mobil kártyaleolvasó a kutasnál. Hogy vert téged át 1500ft.-al ha nem tankoltál ott soha?
Röszkét valahogy meg fogom próbálni én is elkerülni hazafelé (most Kalamatában vagyunk, november végén-december elején jövünk haza)
Már idefele is csodálatos volt, hogy kerek 2 órát álltunk ott, amit először nem értettem, aztán 2 magyar felnőtt meg egy magyar macska papírjait 15 percig deriválták a kompúteren, akkor rájöttem, hogy azért ekkora szívás Röszke mindig, mert hasznavehetetlenek.
Nem elégszer :) már nem tudnám megszámolni, de olyan 55-57 alkalommal voltam a szigeten, ebből a két legelső busszal, egyezer repcsivel.a többi autóval.....
Ilyenkor a legjobb, ha nem a fürdés a fő cél.. Lehet nagyokat kirándulni, üresek a partok, lehet gyűjtögetni .Egy zsák szépiát szoktam összeszedni, az asszony uszadékfákat gyűjtöget,a kutyám szaladgálhat nyugodtan, legalább nem telepszik le mások pokrócára :) Imádok fotózni, nem lógnak nem másznak bele emberek a képbe .... A tenger még pont annyira meleg lesz hogy simán fürödni fogok .... Nagyokat kirándulunk, kis hegyi falvakat akarom most végigjárni.. Nyáron 40 fokban ez már nekem nem menne.... Az utakon kevesen lesznek, lehet haladni .Macedóniában árulják az út mellett a szólót gyümölcsöket fillérekért ... Szóval szuper ilyenkor is .... Ja és Korfun ilyenkorra újra zöldbe borul a sziget.. A helyiek azt mondják, a második tavasz.. Minden virágos lesz ...
Én szombaton jöttem 21:00 körül (Akkor már Ásotthalom kiesik), a Magyar határ volt a szűk keresztmetszet:20 percet várattak a beléptetéssel. 10 perc sorbanállás, kb. 5 autó. Komolyan nem értem. Előttem osztrák rendszámú autó két törökkel 2 perc. Engem, magyar rendszámú autóval, magyar személyikkel 10 percig várattak, nézegették az okmányokat. 10 perc latolgatás után, bármiféle kérdés, kipakoltatás nélkül hazajöhettem.... Méééé nem engednek haza? Érti/tudja ezt valaki? 10 órás út után én nem kérdeztem meg a határőrt, de nagyon ráállt a szám.
BorderWatcher appot ismered? Jól használható az online határátkelő kamera is. Visszafelé Topolyánál lévő OMV kútnál van free Wi-fi (szerintem az utolsó ilyen lehetőség Röszkéig az autópályán), ott visszafelé is meg tudod nézni a helyzetet...
Sziasztok!Sajnos nem talaltam megoldast a ket ismerosom /idosebb hazaspar/ szamara a hazautazast illetoen.Telekocsi jarat nincs igy kerdenem ha esetleg valaki utazik a heten szerdaig bezarolag Mo-ra es eltudna vinni ket embert,az utikoltseget alljak termeszetesen.Vagy van egyeb otlet,kozossegi oldal ahol utana tudnek nezni?
Sziasztok!Tud valaki segiteni?Oktober elejen szeretne ismerosom Athenbol Budapestre utazni temetes vegett Autoja nincs repulovel nem utazhat egeszsegugyi okokbol igy buszjaratot esetleg tekekocsit keresunk neki.A nemzetkozi buszok egy nap alatt vannak otthon ami hosszu ido .Van valakinek otlete hol tudnank keresgelni gyorsabb megoldas celjabol
Okta kút Gevgelija nem javasolt!! Soha nem tankoltam még ott, de nem is fogok. Természetesen nem engednek tankolni, és a blokk nem tartalmazza a litert... úgy számolgattam kb 1500 Ft-al átvágott. Kifelé Kumanovo Makpetrol, hazafelé Bogorodica Makpetrol és szerb határ előtt Tabanovce Mak benz OK.
Sziasztok. Hazafelè jövet,Szabadkárol a tompai határ felè tartva van egy 30 as tábla kamerával. Na èn ott 50 el jöttem. Villogott a tábla,kiírta a sebessègem ès a rendszámom. Milyen retorzióra számithatok? A határ előtt a körforgónál álltak rendőrök de azok az elkerülő kihajtónál álltak,èn egy kijáróval hamarabb kijöttem a határra fordulva. Most bekerültem az adatbázisukba,ès ha legközelebb megyek ès megállitanak akkor fogják behajtani,vagy várjam a csekket. Köszi ha valaki tud infót erről. A bosnyákoknál így működik.
Érzésből kicsit megkopogtattam az EGR. szelepet mert gyanús volt, hogy tiszta levegő helyett elégett gázokat küld a tűzforró motornak és ez nem olyan jó.
Az EGR szelep lényege az, hogy a kipuffogógázt (részben) visszavezeti a szívótorokba, tehát igen, akkor működik jól, ha elégett gázokat küld a tűzforró motornak és ez így jó. A tiszta levegőt a motor a levegőszűrő felől kapja.
Kösz,elég simán ment.Hercegszántó 0 autó,semmi várakozás.Szerb Maci határ 20perc,Görög határ(Doriani)Maci oldal 20perc Görög oldal 0 perc.Végig gyér forgalom.
Megnéztem rákerestem, vw golf 7 ennél sűrűn előforduló hiba.. Alsó munkahengert kell cserélni .Már meg is rendeltem ,és a fékfolyadékot is kicserélem....
Azért elsőre én megpróbálnék egy fékfolyadék cserét abban a kuplungban. Ez a melegben nagy hőterhelésre beesik, majd alacsonyab hőterhelésen megjavul, akkor szokot előjönni amikor vizes a fékfolyadék bene és felforr. Legalábbis, ha ez olyan autó amiben még cserélhető. A központi kinyomócsapágyasokban nem egyszerű. (ahogy azt cserélni sem) A másik ok a felső henger, de az ritkán javul meg magától.
Mi most indulunk este,kb 9kor.Napok óta nézem a boardert,érdekes,azt figyeltem meg hogy a szerb maci határnál hajnali négy körül van egy hirtelen megemelkedő várakozási idő(szerintem alszanak),a görög határon meg de 11körűl ugyanez,1-1 órára.
EGR-Röl ha lehúztad volna a csatit, akkor onnantól jöhettél volna rendesen elvileg . Nekem a céges traficomon ha szarakszik, lehúzom, és mintha mi sem történt volna megy rendesen. Aztán itthon meg megpucolom ,és 2 évig megint jó....
Úgy rémlik 2015-ben, volt nekem is majdnem problémás hazaút! A belgrádi hosszú emelkedőn elment a kocsim ereje és talán 30-al vánszorogtam fel. A gázpedálra nem akart reagálni! Valamelyik belgrádi benzinkúton megálltam, persze ahogy felnyitottam a kocsi elejét rögtön jött egy önjelölt 20 év körüli"mechanical". Érzésből kicsit megkopogtattam az EGR. szelepet mert gyanús volt, hogy tiszta levegő helyett elégett gázokat küld a tűzforró motornak és ez nem olyan jó. Félig meddig helyreállhatott mert ezután kb. 100-110-es sebességgel de hazahozott. Érdekes módon nem kellet cserélni. A szerelőm féktisztítóval kimosta, lepróbázta és azóta is működik. 2020-ban megint kipucolta a szerelőm és a kocsi azóta is rendben teljesít az anyósom szolgálatában. Annyit tanácsolt a szerelőm, hogy minél alacsonyabb etanol tartalmú benzint tankoljak az autóba!
Megjöttünk :( Reggel a hatórási komppal jöttünk át Korfuról... este nyolckor nyitottam itthon a kaput. Mindenütt kis határokon jöttünk át. Bitola ,Pelince ,és Bácsalmás.... Szerbiában elég erős forgalommal jöttünk, volt is egy két koccanás... Kapunyitó kütyüt használtam végig. mind a három országban. A világ legjobb dolga.. Hálát adok istennek hogy beszereztem őket.... A kocsimnak lett egy rejtélyes baja, ha gyorsan mentem, akkor beesett a kuplungpedál.. Ha 100 alá mentem , megjavult.... Kifele Belgrád után éreztem előszór hogy valami gebasz van a pedállal... Ha nincs kapunyitó, haza is kellett volna jönnöm, mert a kapuktól nem tudtam volna kuplung nélkül elindulni.... Szerencsére, mikor Lefordultam BItolának, onnantól a maradék 9 napban végig volt kuplungom... Hazafele az Egnatián megint kezdte csinálni a balhét... DE sikerült hazaérnem... Holnap viszem is a szerelőhöz, cserélje ki a kuplung alsó munkahengert, meg a felső munkahengert..
Így volt a legjobb. A román kerülő azért+3 óra, ha nincs fennakadás. De jobb mint 5-öt 8-at állni! Egyébként igen, a román útadó nem pályadíj(akárcsak a bolgár). Lakott területen kívül kötelező. De így okafogyott.
Kriopigiből indultunk itthoni idő szerint 7:15-kor Görög-Macedón határ Evzoninál 25perc, Macedón-Szerb határ Pelincén keresztül 15 perc és végül Szerb-Magyar határ Bácsalmásnál 15 perc.
1 tankolásos pihenővel,1 kajálós pihenővel és egy bajai Aldis bevásárlással együtt 13h 45perc allatt értünk Velencére. Hasonlóan szerencsés és gyors utat kívánok mindenkinek!😉
Köszi az ötletet! Meglátjuk! Igazából jobb lenne Hercegszántó vagy Udvar felől menni mert Szekszárd mellett lenne egy kis megállónk de ha nagy a gáz akkor inkább az amit ajánlottál.
Ha ugyanolyan szívás lesz mint a múlt szombat, neked is javaslom amit Fekszának! Temesmóra-Kiszombor. Olyankor a HR.-felé kerülés sem működik. Viszont a RO-H határon is csak a kicsi ezért nem Nagylakot javaslom. Nagyszentmiklós-Kiszombor nem szokott problémás lenni. A román 6-os út pedig jó.
Mi szombat reggel indulunk haza! Majd beszámolok mennyi idő alatt sikerül letudnunk az utat.
Én is ránéztem ma és tegnap is a bw-re és egyelőre bíztató a helyzet. Első körben Hercegszántó felé tervezünk hazajutni de útközben módosítunk majd az aktuális helyzet alalpján.
Igen,hétvégén az is elesett,de igen,mi már alapból arra megyünk jövünk,lefelé semmit nem szoktunk várni,felfelé max 10perc szokott lenni.Röszke felé még véletlenül sem.
Akkor nem lesz gond. Neked persze a Verbásznál le és Hercegszántó a legjobb de legutóbb az is vörös volt sőt a Bezdán-Kiskőszeg(Hr) Dályok-Udvar sem volt jobb. De ez ritka. Jó utat kívánok!
Ahogy nézem talán már lecsengett ez az őrület,meg aztán mi kedden éjszaka megyünk,jönni meg csütörtökön fogunk,de mindenképpen fejben tartom ezt a lehetőséget is.
Görög útjaimon Kifele és haza is nézem a BW-t, a waze-t, a google-t amit mindhárom legjobbnak ítél az a nyerő. Nem is értem az utazók miért a face határátkelők csoportját nézik, mire onnan választ kap már sokszor késő. A BW-n még műhold kép is van, bár lehet nem mindegyik átkelőn
Gyorsan változik a helyzet,azért a Szerb Magyar határon már két napja ez volt a helyzet,most kezd rendeződni,szóval ha indulok haza,ránézek és ha látom hogy 10 órákat írnak,el sem indulok vagy eleve másfelé megyek Nem megyek oda ahol tudom hogy 10óra a várakozás,tegnap és tegnapelőtt is néztem a szerb horvát határt,nem írt egy óra várakozást sem,de a másik oldal Bolgár Román útvonal is hasonló volt.De teljesen mindegy merre mekkora kerülő,inkább megyek mint álljak a dugóba 40fokba.Én megnéztem hogy ha a Horvátok fele jöttem volna haza,+4 óra utazás lett volna,inkább ez mint 10óra várakozás.
Barátaim szombat (tegnap) délután a Bácspalánka-Újlak (SRB-CRO) határon másfél óra alatt értek át, szerencséjük volt.
Most (vasárnap este) már lényegesen jobb ott a helyzet.
Az a baj, hogy óráról-órára változik a kisebb átkelőkön is a várakozási idő, emiatt nincs tuti befutó.
A román-magyar átkelőkön a törökök mellett megjelentek a hazafelé tartó román vendégmunkások is, de ők valószínűleg csak ma okoztak ott torlódást.
A szerb-magyar átkelőkön egyelőre szinte nem is érdemes próbálkozni, mert pl. Röszkénél majdnem annyit kell várni, mint ameddig tart az égész út hazafelé Görögországból.
Én pl azt nem értem hogy miért nem néznek rá a határinfóra,ha egyszer azt írják hogy 5-10 órákat várakoznak,akkor nem megyek oda hanem keresek alternatív útvonalat.
Nekem már a 300 perc is durván soknak hangzik egy 6 éves terroristával a hátam mögött. Ha egy ilyet megszívunk tuti többet a környékre sem jövünk autóval!
Egy kérdés.Nézem a Bordert,egésznap vörös volt az összes Szerb-Magyar határ,több órás várakozással.Na most az jutott eszembe hogy mi van azokkal akik olyan határon vannak ami 7-kor bezár?
Ez a legdurvább hétvége inváziós szempontból, sőt ha igaz az előrejelzés még hétfőn, kedden sem lesz javulás.
1. Megoldás lehet a GR-BG-RO-HU útvonal. Google szerint ezen az útvonalon nincs hosszú várakozás (csak "kicsit" hosszabb az útvonal ...).
A határokon töltött időt is beleszámolva lehet időben hasonló a két útvonal, de Bulgárián, Románián keresztül stresszmentesen (és olcsón) lehet közlekedni, a macedón, szerb útvonalról ez viszont most nem állítható.
2. A fentinél (BG-RO) jobb változat, ha Újvidék után Verbásznál lehajtunk a pályáról és elindulunk Hercegszántó felé, de nem ott lépünk be Magyarországra (sokan állnak ott is), hanem Kiskőszegnél átmegyünk Horvátországba, majd Udvarnál irány Magyarország és az M6-os.
A török hazatérő csapatoknak van utánpótlása, mert hosszú sorban állnak a TR-BG és a BG-SRB határon is.
Aki most jön vissza, az orbitálisat szív, sokórás a várakozás. A gond az, hogy a vésztartalék határátkelők vésztartalék helyein is órákat kell várni :-((
Jelentem szerencsésen megérkeztünk. Reggel 5-kor indultunk Velencéről és 18:30-kor megérkeztünk Kriopigi-be. Tompán léptünk ki és Szerbia-Macedónia útvonalon jöttünk. Valószínűleg szerencsénk volt de 10 percnél többet sehol sem kellet araszolnunk. A Macedón kapuknál kp-val fizettünk és eurót kaptunk vissza ha volt visszajáró.
Macedóniában tankoltam és gond nélkül tudtam kártyával fizetni.
Most nem azért de a fizetőkapunál az aprónál gyorsabb és biztonságosabb fizetési mód,nincs.Ki van írva mindenhol hogy hány euro,kezébe nyomom adja a nyugtát és kész.Nem is értem hogy hogy verhetnének át ha apróval fizetsz.
Én mindig tankolok a maciknál,mindig kártyával fizetek,meg szoktam kérdezni hogy "bankcard oké?"soha nem volt még nemleges válasz,és soha nem volt semmi problémám.De volt hogy én is fényképeztem,biztos ami biztos.
Engem egyszer próbáltak meg így lehúzni egy Okta kúton vagy 5-6 évvel ezelőtt. Azóta nem tapasztaltam ilyet,bár az tény,hogy nem is tankoltam csak Lukoilnál és Makpetrolnál. Ezeknél én soha nem találkoztam ilyen próbálkozással. Egyébként a fizetőkapuknál is végig kártyával szoktam fizetni eddig gond nélkül. Ami nem tetszik,hogy nem ők teszik ki a terminált ( mint Szerbiában) hanem elveszi a kártyádat és ő húzza le úgy,hogy közben nem látod,hogy mit csinál. Én megbízok bennük,eddig nem volt gond soha. Véleményem szerint fotózni nem szükséges,max megjegyzed fejben,hogy mennyit és mennyiért tankoltál.
Akciós Ouzo a görög Lidl-ben szerdáig ( ha még marad, én ma 10 óra körül már csak a polc mögött találtam). Másfél liter 13,19€.
Hazafelé jövet ugrottunk be pár dologért Ierissosban az ottani üzletbe és akkor jött szembe.
OFF
Most Bulgáriában vagyunk, itt alszunk Kjusztendilben. Elmentünk vásárolni a helyi Kauflandba és igen megdöbbentő felfedezést tettem:
Stavros uozo 0.7L - 9.89
Pesera Mastika 0.7L - 12.99
Ezek az árak LEVÁ-ban értendők, nem €-ban. Olcsóbbak, mint a görög DF-ben.
ON
Szóval, ha valaki lemaradt a DF-s vásárlásról, akkor a Lidl-ben még pótolhatja.
Kulatanál jöttünk át a határon (hétfőn dél tájban), a hosszú sor ellenére fél óra alatt abszlváltuk a két határt. A jobb oldali sor volt a gyorsabb, majd az is ketté vált és ott is a jobb oldali volt a nyerő. A mi görög határőrünk csak ránézett a személyikre, el se vette és csak intett, hogy mehetünk. A bolgár kollégája még ennyit se fáradt, így jött össze a fél óra. A bal oldali sávba állók nem voltak ilyen szerencsések, őket alaposabban ellenőrizték.
Holnap reggel irány az Oltomanci-Ribarci kis határ.
Görögországban jártunk autóval. Szerda hajnali 2 kor indulás 03:30-ra érkezés Tompára. Itt 2 óra várakozás mert az egész országban leállt a Schengeni rendszer.
Onnan viszont csak kisebb várakozások voltak. SRB-MKD 20p MKD-GRE 5p
15:08-ra érkeztünk Nei Pori ba.
Makedón Görög határ előtt sikerült vészmanőverrel elmenni a nagy kutya mellett, sajnos a mögöttem érkező autó 100 feletti tempóval találkozott az állattal. Figyelni ott sok a kóbor kutya!
Visszafelé Kedd 08:30 indulás már Szalonikiből GRE-MKD határ 20p Vámmentes bolt szintén 20p bár sok mindent nem vettünk mert drága.
MKD-SRB határ bő 1 óra Újvidéki 20p -es bevásárlást követően 18:30 (még a zárás előtt) értem Bácsalmásra.
Makedóniában illetve Magyarországon tankoltam (szerb görög benzin drága)
Ja nem......nem is nagyon iszom már.Ez még abban az időben ment mikor buli buli hátán volt.Tavaly is csak egy nap volt hogy ittam a görögöknél,akkor is tisztán.
Én nagy ouzo rajongó vagyok.Mikor megyünk be Görögországba,még a senki földjén a Görög határ előtt, szépen félreállok, a bal oldali sáv mellett vannak parkolók. Kocsi bezár, szépen átmegyek a túl oldalra , mi a görögországból kimenő. Na, ott van a Dutyfree, idén 17 euro volt a 2 literes pilavas ouzo.2 a kosárba, vissza a koccsihoz és belépés Görög honba.Mivel 2 hét alatt elfogy majd az összes, hazafele ismét feltankolás. Soha senki nem szólt miért állok félre. Anyagilag harmad áron, az országban 0,7 deci 10nél nyit.1 hónapja a 12-s ha kettőt veszel 12.-volt ,
Pont most mondta az asszony hogy a Macik engedik a sort ész nélkül,a görögöknél meg két kapu működik/ött.Egyébként hány órakor voltak ott?Én is figyelgetem a Border-t,én úgy látom hogy az a reggel 7-8óra a kritikus, előtte utána helyreáll a rend.
Nagyon kiszámíthatatlan ez a határátlépés dolog! Tegnap az ismerősék 7 órát araszoltak a Macedón-Görög határon most a BorderWatcher szerint reggel óta 0-15 perc a várakozás!
Lehet,az volt előttem hogy többször volt ez téma hogy a bs feliratos dizelt kell tankolni.Aztán azért vetődött ez fel bennem,hogy mennyire aktuális ez a dolog.De akkor tulajdonképpen már ott is az van.
Még annyit, hogy talán túlgondoltad ez az "euro dízel"-t! Ez nem egy minőségi mutató. Ugyanaz mint a MOL-Evo dízel. Shell fuel save d. stb. Ha akarod, ha nem kénmentes maciéknál.
Akkor tudsz mindent. Valamiért az én öngyújtósaim nagyon értékelik az ottani gázolajat. Tízedére csökken a füstölés nagy gázadásnál. Szinte nem is látszik. Itthon a labanc kúton tankolok és hát van füst erős gázadásnál. Az Astra és az X5 is így reagál.
Pont ez,hogy ezen a kúton feltüntetett "euro dizel" azt takarja-e amire nekem szükségem van.És a további kérdésem is erre vonatkozott,hogy kell-e egyáltalán még ezzel foglalkozni náluk,vagy már ők is kénmentest árulnak.
Szerintem a rengeteg török Nis után elkanyarodik Szófia felé,majd Plovdív,Istambul az útvonaluk.Észak-Macedonia felé csak a Görögországba tartók mennek.Ez jó eséllyel kisebb tömeg.Augusztusban meg a török "hordák" vissza is szeretnének jutni Nyugat-Európába.
A bolgár online útadó vásárlás problémamentes. A szerb bolgár nagyhatár ugyanaz mint Röszke-Horgos. Lehet 15 perc meg 5 óra. Augusztusban lefelé már csökken a forgalom de csak hétköznap, keddtől csütörtökig mennék! Benzinkútnál(Nis előtt) megnézni a határkamerákat és ha szívás van akkor Vladicin Han-Strezimirovci! Bulgáriában a Kulata-Promachonas a követendő irány!
Ha mindkét fajta kénmentes,(márpedig az) és itt az egyik fajta van(evrodízel) akkor mi a kérdés? 74,50 volt július 24.-én. Tehát az ára is tiszta. Néhány dénár ide oda ugrál ahogy itthon is. 2 éve van kb. ez a kút. Teljesen rendben van.
...hát mostanában elég sz@rul néznek ki a határok.
Elkezdtem latolgatni a Bulgár útvonalat, mert a cél egyébként Stavros, így nem tűnne rossz választásnak.(?)
Tavaly itteni instrukciók alapján Dojran felé mentem, de csekkolva a jelen helyzetjelentéseket, kezdek besz@rni,
mert már ott is órákat jeleznek az átlépésre. Bulgáriában az E matrica vásárlásában (online) van tapasztalatotok, mennyire működik jól és biztonságosan!?
Ahogy nézem a távolság (google alapján) azonos, viszont lassabb, amely a határátlépésekkel (reményeim szerint) kompenzálható.
Most úgy sáfárkodtam, hogy 20-án esti órákban (7-8) indulnék, remélhetőleg a tűzijáték miatt akkor még nem lesz erős a forgalom.
Szívesen venném a tanácsaitokat, persze addig még van egy kis idő.
Hát lehet, hogy téged az asztal körül kergetett a mami, ha nem volt a napi kiflipénz mellett egy ötezres a zsebedben, de ezzel sokan másképpen vagyunk. Aki pedig azt mondja, hogy csak annnak jár Görögország, akinek jó vastag a buxája, az egyéb disznóságokra is képes. Én például a legolcsóbb megoldásokat keresem, spóróolok rá fél évig, és (legalább) ugyanolyan jól érzem magam, mint te.
Ez a része tiszta,én most elsősorban azért kérdezem mert most kicsit máshogy ütemezem a tankolást.A térképen a kutakat nézve találtam pl ezt,ez a Szerb maci határ után van.Kérdésemet azért tettem fel mert pl itt is csak egy diesel van a felsorolásban,és ezért lennék kíváncsi hogy mennyire aktuális még ez a kénmentes kérdés.
BC.=Bez Sulfur=kénmentes. Mindkét Észak-M,-ban kapható gázolaj ilyen.Kénmentes. Bár nem a Laci vagyok és szerintem vagy 20x leírtam már! Szerintem neked is! De, ismétlés a tudás anyukája.
Laci most ezt elsősorban tőled kérdezném,É-Maciknál üzemanyag kúton ha az van kiírva hogy "euro diesel",akkor az jó eséllyel kénmentes?Vagy egyáltalán mennyire aktuális még ez a dolog,már hogy ezzel foglalkozni kéne?
Amikor először mentünk kisgyerekkel, igényeltem egy hitelkeretet a bankszámlámhoz...amit persze soha nem vettem igénybe és frankón meg is feledkeztem róla.
Aztàn amikor lebetegedtem és a kezelések miatt nem olyan ütemezéssel jöttek az utalások a számlára mint a szerződésben előírtak, nekiállt a bank piszkoskodni, meg mindenféle morbid megoldásokat kitalálni, hogy miként tartsam fönn a soha nem használt hitelkeretet. Amúgy is volt elég bajom, berágtam...banki ügyintézőt még nem küldtek el olyan csúnyán a qrva anyjába mint én akkor.
Régen, gyerek és felelősség nélkül én is lazább költségvetéssel indultam neki.
Én imádom,az ouzo colát is,az meg olyan mint a negro,főleg régen ittam sokat.Volt olyan hogy a discoba itthon csak miattunk tartottak,ez azért is jó volt mert ha mentünk a pult felé már csinálták is,legfeljebb messziről mutattuk hogy hányat kérünk.De tény hogy sokan nem bírják.
Én az uzo-val vagyok így. Utálatos az az ánizs íz. (retsinát meg sem kóstoltam) Ennek ellenére vagy tízen éve hülye fejemmel leálltam uzo-t inni egy göröggel. A végeredmény sosem derült ki, egyikünk sem emlékezett rá. (~filmszakadás) A vendéglő tulaja sem árulta el, azt mondta akkora show volt amit ketten előadtunk, hogy a bolt vendégei voltunk. Hogy mi is történt, azt ma sem tudom. Mint ahogy azt sem, hogyan kerültem vissza a szállásra, de másnap ott ébredtem. Arra a napra azóta sem vágyom, uzo-ra meg végképpen. :))
Szerintem semmi baj a Mythos sörrel, nyáron szokott lenni az Auchanban, mindig veszek pár zsugorfóliával. Amúgy, ha kint vagyunk, akkor én is inkább a Fix dark sörét iszom.
Amivel engem ki lehet kergetni Görögországban a világból, az a retsina. Lehet, hogy egy autentikus görög ital, de akkor is vacak :-((
Lehet hogy előrelátó és van tartalék, azért számolgat, hogy a visszaútra is biztosan megmaradjon.
Rögtön azzal jönni, "csóró" ne induljon el, kissé cinikus hozzáállás akkor, ha nem is ismerjük a körülményeket.
Valaha én is mentem úgy, hogy ki kellett számolni mennyit költhetünk, hogy a tartalék is megmaradjon. Ettől még akkor is remek nyaralás/ok/ volt/ak/. :)
Ne veszekedjetek! Ez az egyik legjobb fórum. Vannak válogatós gyerekek és vannak olyan utazók, akiknek elég szoros a költségvetésük. Nekik is lehet segíteni.
Mi kb.20 évvel ezelőtt,unokatesómékkal két kocsival úgy mentünk,hogy szinte minden napra le volt fagyasztva a kész ebéd,csak egyszer-kétszer mentünk el vendéglőbe enni.Be volt osztva,hogy mikor ki gondoskodik az étkezésről,és a hozzá kapcsolódó dolgokról.
Na ez az igazi fillérbaszás még ha a többiben van is igazságod.
Eleinte én is megraktam a lakókocsi hűtőt alapanyagokkal, a kedvenc ice-teámból is befigyelt pár karton aztán felhagytam vele, vettem a helyi húst, lidlis gránátalma és eper üdítőt, görög bort.
Akkor ujra leirom, hogy allitolag a pizza hagyomanyos gorog etel, a velencei korszakban jutott el Olaszorszagba. Vannak 100 eves gorog pizzeriak, egyszer probald ki! Nem azt mondtam, hogy a pizza hut Ba menjel
Kövezzetek meg, vagy savazzatok le, de ha nem is Borsodit, azért egy tálca DAB-ot bedobtam az autóba, mikor indultunk. Persze nyaralás, de egy euro alatt nem nagyon találok normális sört sehol, a DAB meg otthon 300 Ft volt akcióban. :-)
Amúgy jobbnak gondolom előre tájékozódni és igen, akár ezért, mert az ember akkor úgy indul neki, hogy viszi a fagyasztott pörköltet.
Van aki megteheti, hogy minden nap minden étkezését étteremben abszolválja, van akinek ez nem fér bele, de anélkül szeretne elmenni valami szép helyre, hogy minden étkezésnél 100 eurókat kelljen otthagynia.
13 éjszakára jöttünk főszezonban 2 gyerekkel, ha minden nap étteremben eszünk, 50-80 euró a kaja, egy étkezésre.
Ha csak vacsi, mert az ebéd a parton valami egyszerű volt, akkor is napi 100 euró körül van a napi étkezésre fordított összeg (reggeli, nasi, ebéd, vacsi). Ez (egyszerű matekkal) is 1200-1300 euró a nyaralás alatt.
A mi összköltségünk a 13 éjszakára szállással (üzemanyag és minden sallang) együtt nem éri el az 1800 eurót.
Szóval lehet nagyzolni, meg lehet azt mondani, hogyha nem telik, akkor maradj otthon (mintha az olcsóbb lenne), de ennyiből a gyerek a tengerben fürdik, még ha hideg kaját is eszik vacsorára. :-D
Évek múltán úgy is arra az élményre emlékezünk vissza, hogy milyen gyönyörű vörös fényárban úszik a tengerpart a lenyugvó nap fényében és nem arra, hogy mikor, melyik étteremben milyen tradicionális ételt ettünk.
Ja, és amúgy meg, sokkal jobban esik a parton egy hideg DAB, mint egy Mythos, bár aláírom, ez szubjektív. :-D
Lehet hogy sok pizzát esznek, de én biztos nem fogok ott sose... A halálom mikor valaki pizzát akar kint enni..... Sose fogom megérteni, valakinek hogy jut eszébe hogy kint azt egyen.... Én mindig az adott ország ételeit fogyasztom míg kint tartózkodom... Na a pizza Görögöknél nincs a listámon....
Akkor ez elég kacifántosra sikerült.........A pizzához még én is hozzátennék annyit hogy én sem szoktam azt enni a görögöknél,én leginkább souvlaki párti vagyok,de a gyerekeknek vettünk már pizzát,amit természetesen megkóstoltam,és azt kell mondjam hogy benne van az életem 5 legjobb pizzájába.
Furcsán alakult de rendben volt. Mi eddig csak hármasban mentünk 12 éve. Most először jöttek ismerősök akik először voltak, miattuk nem tengerparti hotel lett foglalva(olcsóbb). Mindkét dolog hiba volt. Még a pizzáról jut eszembe! Tavaly paralia korinouban voltunk(közel paralia katerinihez) egy olyan hotelben foglaltunk amelynek olasz volt a főnöke. Nem volt pizza. De olyan pasták!!! Tenger gyümölcsei!! És soha jobb souvlaki. 10 ből 9 szer a hotelben vacsoráztunk. A reggeli svédasztal is nagyon változatos volt. A tengeri kilátás egy építkezés volt és az ígért négyzetméter sem volt meg. Most egy gyönyörű, tágas, mindenhonnan a tengerre néző, csodás állapotú hotelben voltunk de szegényes reggeli a többit ki sem próbáltuk. Nem fogadtak el kp.-t mert tiltja a törvény. Miután megoldottam nagy kegyesen szólt a recepciós, hogy végül is ha odaadom neki kp. akkor ő ráteszi a saját számlájára és befizeti onnan! Anyádnak! 13 óra utazás után küldözget Poligíroszba, Néa Moudániába bankba, hogy tegyük rá a kp,-t a Revolut kártyánkra a görög bankba! Kérdezem ez hogy lehetséges? Simán, nem probléma. 4 bankból 1 volt ahol szóltak valamit hozzánk, annyit, hogy nem. Aztán szóltam egy itthoni barátomnak aki a saját Rev. számlájáról átküldte a megfelelő összeget az enyémre és ennyi. Na mindegy, ez csak az érkezési napra nyomta rá a bélyegét. De a recepciós végig jéghideg volt velünk szemben mert a nőm "okosan" még ott helyben írt valami google értékelést. Egy foglalásban volt a két szoba egy néven és "természetesen" emeletkülönbséggel helyeztek el minket! Nem jeleztük, hogy egymás mellettit szeretnénk! 1 foglalás 2 szoba! Na mindegy ráért volna itthon értékelni! A Booking meg kabaré! Felkér értékelésre és csak a pozitívat hozza le. Beszarok. Na mindegy, a jövő teljesen bizonytalan mert melót váltottam és csak azért mehettem el szabira mert már akkor le volt a hely foglalva amikor még nem ezt a melót csináltam. Persze lemondhattam volna de nem akartam. Ezután nem évszakfüggő lesz a nyaralás hanem, hogy mikor nem szolgálom a filmművészetet!:-))
Mennyit vívtam én amiatt amit írtál a régen kikopott megmondókkal! "a frissen regelt madár" az olvasson vissza 100 oldalt nem szolgáltató központ vagyunk! A la szaganaki. Tisztes őszes, szalámi, gumped papó,stb. Voltak páran. Mondjuk én is visszavettem de annak gyakorlati okai vannak. Leszálltam a magas lóról decemberben és nincs napi tapasztalat már az úton. Meg jobb a Török Laci csoportja. Annyira utálok helytelenül írni és itt nincs javítási lehetőség ha elhibáztam és elküldtem. A Face. ebből jobb. Azért nem hagytam el ezt a fórumot sem. Hátha jól jön valakinek amiről itt szó van!
Egyébként rendben volt az utazás,nyaralás?Mi Augusztus végén megyünk most, és szeptember 5.-én jövünk haza.Ennyire még sosem toltuk el,itt a haza út lehet érdekes,nem tudom hogy a törökök mennyire indulnak meg nyugat fele.
Vannak olyan elmeletek, hogy a gorogok elobb csinaltak pizzat, mint az olaszok es a velenceiek kozvetitesevel jutott el Olaszorszagba. Ezt mar soha nem fogjuk megtudni.😂
Senki nem vitatja, hogy a görögök esznek-e pizzát, vagy sem.
Nyilván esznek, mint ahogy mi magyarok is eszünk.
Persze van görögös pizza, mint ahogyan van magyaros is.
Az üzenet inkább az lehetett, hogy Görögországban inkább ne a pizzát kóstóld meg, van sok egyéb ételük, ami tradicionálisan görög. Érdemes ezekkel próbálkozni.
A kérdezőnek pedig nyilván arra utalt a kérdése, hogy össze tudja hasonlítani a kinti árakat a hazaikkal.
Arrol nem is beszelve, hogy Gorogorszagban sokkal jobb a pizza, mint Olaszorszagban, legalabb is az osszes kulfoldi szerint. Es gorogok is nagyon gyakran esznek pizzat, vannak kifejezetten gorog pizzak. Ugyhogy az nincs kepben, aki ,,kioktatta a pizza irant erdeklodot!
Én nem sok fórumon vagyok fent, igazából kettőn,de a kérdésemre mindig kapok értelmes segítőkész választ.Nyilván ha bugyuta dolgot kérdeznék,akkor a válasz is olyan lenne.
Az étlap meg amit ide raktál,tisztán látszik hogy csak a turistáknak szól,épp hogy csak nincs rajta az "ungarise gulás".Mi az ilyen helyeket kerüljük messziről.
Sajnos pont ezért haldokolnak az Index fórumok. A segítőkészség régen kihalt, itt mindenki a frankót akarja megmondani, ha valaki kérdez, akkor nem választ kap a kérdésére, hanem sok-sok hozzászóláson átívelő kioktatás-halmazt. Amikor az itt fórumozók először mentek autóval Görögországba, akkor azért mindenki megkérdezte Szekeres Istvánt a tudnivalókról, ő pedig lelkesen válaszolt, akkor is, ha már tucatszor leírta (ha mást nem is válaszolt, de írt egy linket az általa készített útvonaltervről).
Persze az is igaz, hogy azok a szavak, hogy #paralia; #mennyibekerül; #fagyasztottpörkölt; #rántotthús már 10 évvel ezelőtt is balhét váltottak ki minden görög fórumban.
Na végülis mindegy, de azért lássunk 2024. május végi árakat Paralia tengerpartján lévő étteremből
Ja, és milyen furcsa, ismerik a "korsó sör" fogalmát.
nem vagyunk egyformák, de ha éhen halnék, akkor sem ennék Görögországban pizzát.... Még a gyereknek sem venném meg,ha kicsi gyerekem lenne :) Mi amíg kint vagyunk, csakis görög kajákat zabálunk.. Rómában megeszem a pizzát....
Ez pontosan így van,én is vettem már pizzát az 5év alatti gyerekeknek,de pontosan ezért sem érdekel az ára,mert ha 10 ha 20 euró,akkor is meg fogom venni.Szerintem az egészben az a gáz hogy becsomagolva azután érdeklődni hogy mi mennyibe kerül.Bár nekem sem jut eszembe ott pizzát enni sem "ungarise gulást".
Nem a pizza a lényeg, hanem hogy csomagolás közben, indulás előtt egyáltalán felmerül a kérdés egy fórumban, hogy alap dolgok (kaja, pia) mennyibe kerülnek. Kb. pont annyira számítanak egy nyaralás költségvetésében, mint hogy 540 vagy 600 Ft a benzin.
Legyél már kicsit toleránsabb, miért baj, hogy megkérdezte a pizza árát? Ha gyerekekkel utaznak, akkor bizony fognak pizzát "zabálni".
Lehet, hogy neked a stifado jobban bejön Görögországban, mint a pizza, de ha a gyerek nem akarja megenni a tradicionális görög ételeket, akkor marad a pizza.
Azért kérdezem, hogy van Görögországban a tradicionális "korsó" sör? Én még nem találkoztam vele, de ez nem jelent semmit, nem is kerestem. Ja, és Parália környékét sem ismerem. :)
Pénteken jöttünk haza a Halkidikiről, ott 4-4,50 a gírosz pitában. 8,50-9 a tál. Muszaka8-9€ Szuvlaki 4-5€ Tengeri okosságok 12-15€. Sört nem iszok, fagyit, jégkrémet grátiszba kaptunk vacsora után.(volt ahol dinnyét) Ahol volt házibor ott 6€ fél liter, de nagyon ott volt. Paralián van Lidl vásárolni úgyhogy somindent nem érdemes itthonról vinni! Kivéve ha szódavízes vagy! Az brutál drága itthonhoz képest.
Mindkét verzió lehetséges, csak eddig még soha nem találkoztam ilyennel Görögországban. Természetesen érthető, hogy nem ivóvizet használunk ha fogytán van.
Nem tudom más tapasztalt e ilyet, a hotelben nemcsak a medence vize olyan minek nevezzem ízű, de a teljes vízvezetékrendszer ilyen félig vagy nem tudom hanyadrészt tengervíz. Nem habzik a szappan(tusfürdő), ha belefolyik az ember szájába, bizony "köpni kell" ahogy az AE. Bizottság javasolta egykor! Úgy tűnik takarékoskodás van az ivóvízzel.
Iden januartol, ha jol emlekszem, minden 500 eu feletti vasarlas csak kartyaval, vagy banki utalassal lehetseges, ez nem csak a szallasokra vonatkozik. En 800 euros elektromos rollert akartam tavasszal venni kp es elzavartak a Pubicbol kartyaert.
0,5% ifa, 13% áfa+környezet védelmi díj.(nem volt részletezve) 500€ feletti bookingos(nem közvetlen) foglalás esetén, fizetés csak Visa-Mc. kártyával! Visszakerestük az "apróbetűs" részt. Tényleg le volt írva.
A lehúzás próbálkozás annyira kicsinyes, hogy elfelejtettem leírni. A második Makedón fizetőkapunál kicsit tovább tartott a procedúra mint szokásos és hamar jött 3 sms. Revolutéktól, hogy tiltják a tranzakciót! Előtte, utána semmi gond. Emberünk 3×próbálta lehúzni a kártyát kemény 1€-val. Volt egy kis dudálás a sorból mert számonkértem az embert. Előjött valami vezető, mutattam neki az értesítéseket, kiküldte az embert és fizettem kp. az 1€-t. Remélem már munkanélküli a piszok disznó! A víz itt a Toroni öbölben szerintem 30 fok fölötti, brutális a forróság, de csak kibírjuk! Tegnap volt egy kis látás futás mert nem lehetett kp. fizetni a hotelt! Ilyennel még nem találkoztam de megoldottuk otthoni segítséggel.
Meg is volt az utazás, teljesen problémamentesen. Mondjuk T. Mobilos EU.-n kívüli netezés nem ment Szerbiában de maciéknál hibátlan volt. 21 órakor indultunk Gyálról. Röszke 15, Horgos 6 perc a pályán. Lapovónál 20 perc pihi, szendvics, wifizés mert máshogy nem ment. Presevónál végeláthatatlan sor, gondoltam irány Prohor P. De cseréltünk az asszonnyal és elaludtam a vranjei kiszállót. Baj nem lett belőle, Presevó üres volt Tabanovce 20 perc. Bogoroditsa folyamatosan színesedett úg,hogy Smokvicánál irány Mrdaja! 7-8 perc de Doirani volt vagy 25 mire bejutottunk. 11-re Gerakini, Asteris Village Hotel. Szerbiában a szokásos erős rendőri jelenlét de semmi zavaró. Maciéknál aludtak vagy nem tudom de teljes ciánozás. A Dojran tavi falvak 40-es táblái után sem volt semmi. Magyar yardokat sem láttunk pedig megszokottá váltak az utóbbi években. Gázolaj 77,50 maciéknál. Benzin 83.
Igen, mert ha a határ zsúfolt akkor a bilétahúzó meg a fizetőkapuk is. 14-15 óra az út Ro-Bg. felől. Hétvégén a bolgár görög határ(kulata-promachonas) ugyanolyan rossz mint amiket elkerülni akarsz. Illinden-excohi viszont már kerülő Szaloniki irányában. Megoldás esetleg a Ro-Srb. irány Temesmórai kilépéssel Ro.-ból! Szóval van variáció. Én holnap este indulok.
Szerintem meg számíthatsz a Maciknál. Szeretnek elbújva mérni.... Görögök is egyre több helyen mérnek,és büntetnek is. Régen meg lehetett náluk úszni egy ejnye bejnével....
Mi tavaly a Hotel Romantikban szálltunk meg a Mladost tó partján, az is teljesen megfelelt a célnak s olcsóbbnak tűnt mint a Popova Kúla. (Oda inkább borozni kéne menni, de az akkor nem a tranzit kategória. ;) )
Ahogy Katana750 fórumtárs is írta,Nis City View egy jó opció,ugyan nem írtad hogy pontosan hova mentek,de ez a szállás kb félúton van,mi tavaly itt szálltunk meg,teljesen jó áron van,az azért látszik hogy tranzit szállás,és nem igazán vigyáznak rá az ott megszállók.......de tiszta ágynemű tiszta törölköző,svédasztalos reggeli(érdemes kérni).......Igaz a mikróból a forrócsokit nem sikerült kitakarítani előttünk,de ezen nem akadtunk fenn,végülis nem a hilton.Összességében elégedettek voltunk a hellyel.
Győrből indulva korábban Nis jó pihenőhely. Nis City View hotel. Bejáratot, színvonalas szállás. Ha bírja a sofőr hosszabban akkor a makedónoknál Popova Kúla Winery.
Ha megállít a rendőr (jellemzően, csak ha hülyeséget csinálsz, amúgy nem érdekli) és kukacoskodsz, akkor TALÁN beleköt, de akkor minden másba is beleköthet. Nekünk eddig még nem volt gondunk a rend éber őreivel. Amúgy egy egyszerű, könnyű fonott kötél pár ezer forint és bármelyik autósboltban (vagy szupermarketben) beszerezhető.
Mondjuk vontatásra még csak egyszer használtam, de útra kidőlt fát már húztam arrébb vele, akkor én voltam a hős! :-)
Nem tudom kötelező-e, de az utóbbi 30valahány évben kutyát sem érdekelte, hogy van-e. Amúgy van. Nem azért mert esetleg kérhetik, hanem mert szükség lehet rá.... (ne legyen, de bárhol elfér az autóban, enni nem kér és nem egy ökör ára)
Görögországba megyünk autóval, először leszek sofőr életemben, de ez legyen az én gondom 🙂
Sok információt innen kaptunk, ezúton is köszönjük szépen, de egy dologban nem vagyunk biztosak, és az még nincs is megvéve: vontatókötél. Mi a véleményetek, legyen nálunk, büntetnek a hiánya miatt?
Dacia Lodgy, gyári vonóhorog van egyébként rajta, rendszámot nem takarja el egyáltalán.
Én a helyetekben Macedoniában állnék meg az ohridi tó mellett. Nagyon szép környék, el lehet ott lazulni 1-2 napot és aztán újult erővel nekivágni a görög résznek. Bár azt még nem írtad, hogy Görögországon belül hová szeretnétek utazni...
Sziasztok, köszönöm az infókat, valóban nem gondoltam volna, hogy Albániában az utak állapota és a morál ennyire... khmmm... más... Az utazástervező app nem jelzett semmi aggasztót, emiatt erre nem is gondoltunk... Pont emiatt írtam ebbe a csoportba, hogy információkat gyűjtsek. Több fórum van az infó szerzésre, és nagyon sok az egymásnak ellentmondó tanács, ez a csoport volt tudásilag a legszimpatikusabb, ezért kértem a ti segítségeteket. Mivel Győrből indulunk, és egyszerre a 14-16 óra utazás nagyon soknak tűnik (még most is), emiatt volt szimpatikus az elképzelés, hogy megállunk ott 1-2 napra, strandolunk, és újult erővel folytatjuk az utat. De értem, a Horvátországon túli világra valószínűleg nem vagyunk felkészülve. Tudtok abban segíteni, hogy érdemes megállni még útközben? Skopje-re jött egy javaslat (nagyon köszönöm @Limetree :) )
Inkább álljatok meg 1-2 napra Skopje környékén, az öcsém azt szokta csinálni. Nagyon szép a táj, a természet, anyukám többször volt velük és nagyon tetszett neki.
Se Albániában, se Montenegróban nem volt gondunk az utak minőségével. A forgalommal és a lassú haladással annál több. Horvátországban is van bőven látnivaló, ahhoz, hogy jelentősen megnöveljem a vezetett távot (időben és költségben is), csak azért, hogy eljussak a végcélig, hát, biztosan nem arra mennék, még Montenegróba sem, nem hogy Görögországba, ha csak 10 napban gondolkodunk. 3-4-5 hetes túrán már más a helyzet.
Horvátországon keresztül Montenegró is majd (persze indulási helyszíntől függően) 1300km, onnan meg végig araszolás szinte a Görög határig. Albániában az volt a rendszeres tapasztalat, hogy 60km-es távot 1,5 óra alatt nem tudtunk hozni mindenkit folyamatosan előzgetve. Ahhoz, hogy átszeld az országot (~8-11 órás út) az ottani közlekedési morállal, anélkül, hogy megállnál hosszabb időre nézelődni meg megint nincs semmi értelme. Ott is le lehet ragadni egy-két gyönyörű (Pl. Gjipe Beach) szakaszon.
Albánia utak szempontjából jobb mint Montenegro. Két alvással simán lent van az ember Görögországban, ez az egész út Bosznián, Horvátországon, Montenegrón és Albánián keresztül egy életreszóló élmény. Az más kérdés, hogy a kérdezőnek gyaníthatólag fogalma sincs az egész régióról, így ez nehezen fog neki sikerülni idegösszeomlás nélkül. De még az is lehet, hogy a térképet sem ismeri és nem is tudja, hogy mit kérdez.
Sziasztok! Tapasztalat nélkül szeretnénk belevágni a Görögországba autóval című nagycsaládos kalandunkba. A gyerekek már nagyobbak, a legkisebb is 10 éves, szóval ők nem lesznek hátráltató tényezők. Úgy tervezzük, hogy Horvátországon keresztül utaznánk, és a hosszú útra való tekintettel ott aludnánk 1-2 napot, akár kempingben, mobilházban, bárhol. Onnan utaznánk tovább, az út hosszától függően esetleg további ugyanilyen megállóval, Görögországba. Hazafelé már "egyenesen" jönnénk. Van ilyen tapasztalata, ajánlása valakinek? Se szállásunk, se tervünk nincs még, augusztus 20-án indulnánk, 7-10 napra. Ha lehet, akkor nyugodtabb partszakasz lenne a célunk, nem szállodás hely, ahol kultúráltan, kényelmesen el tud 5 fő aludni. Ja, és legyen meleg a tenger, ez miattam fontos, 23-24 fokos tenger nálam cidris:D
Előre is nagyon köszi, aki tud ebben a kalandban infóval segíteni nekünk :)
Persze, hogy van értelme, főleg ha GR. keleti része, Thasos. Halkidiki a cél. Ha Szalonikitől nyugatra van a cél elég nagy kerülő. Nem megoldás biztosítást kötni NMK.-ra? Vagy ha UK.-ból mész inkább Brindisi és hajóztok egyet? Vagy itthonról mentek? Nem olvastam vissza ezért nem tudom merre van a célod.
Esetleg az ország ésszakkeleti végéből indulva érdemes alapból Románia felé menni, de ha egyébként az M5 vagy M6 felől közelítítek meg a határt, akkor Szerbia-Bulgária az evidens Macedónia kikerülésére.
Sziasztok. Váratlan bonyodalom adódott, ezért át kell terveznem az utat. Brit regisztrációjú autóval megyünk és most vettem észre, hogy a kötelező biztosítás nem érvényes North Macedoniában. Szerbiában igen.
Szerintetek van értelme úgy menni, hogy Szerbiából megyünk át Bulgáriába (Nis-Szófia), vagy menjünk egyből Románia felé? Eléggé lesokkolt a dolog, még jó, hogy megnéztem.
A sebességhatárokra figyeljetek Szerbiában, a kamerák dolgoznak, és plusz mobil mérések is vannak! Egyik sietős honfitársunk egy 80km-es szakaszon hét büntetést szedett össze.
Régebben konvojoztunk le Görögországba 3-4 másik családdal (mi először a Jugoszláv háború előtt voltunk autóval Görögországban, mindenki azt hitte, hogy mi ismerjuk az utat, ezért a háború után mindenki velünk akart autózni), de útközben a sok eltérő habitusú vezető, eltérő képességű autó, a helyismeret hiánya, stb. azzal járt, hogy 2-3 órával lassabban értünk le, mintha egyedül mentünk volna.
Nyilván a törökök kicsit összeszokottabbak, kicsit jobb az autójuk, de nyomják, mint a 'állat és sajnos a fáradtság előbb-utóbb komoly problémát tud jelenteni.
Szombaton napközben már nagyon sokan voltak, a BorderWatcher appban ez jól látszott, de a Google forgalom rétege nem nagyon akarta mutatni a hosszú sorokat ...
Néztem én is a térképet és a máskor csendesebb M1, M5-ön több baleset is volt (OK, van máskor is, de ilyenkor tuti). A Google nem tudja ki volt a szenvedő fél (nem is adhatná meg), csak sejteni lehet.
Aztán persze megjelennek a cikkek meg a vidók is.
Több oka lehet ezeknek a baleseteknek (pl. sietnek és fáradtan is vezetnek).
Én egyszer a szerb pálya másik oldalán láttam egy hasonló, de ennél nagyobb balesetet, természetesen vendégmunkás résztvevőkkel (több kocsi az árokban, tetőboxokból minden szanaszéjjel repülve ...).
Nem szeretnék a környékükön lenni.
Régebben, amikor Bulgárián keresztül jöttünk haza, és ahol még nem volt pálya, ott mindig néztem a visszapillantóban, nem előz-e egy konvoly, mert ilyenkor nagyobb helyet hagytam magam előtt, hogy szükség esetén be tudjanak sorolni (inkább, minthogy engem üssenek ki a dzsuvásba, mint egy tekebábút).
Köszi a tippet a fb-csoporttal! ott végigolvasva a témában írt tapasztalatokat ez így OK (hogy a toll4all-on Szerbia szürke). Az oka, hogy a toll4all az OpenBalkan-társulás "üzemeltetője" (jelenleg Mac. az egyetlen OpenBalkan ország), és ettől teljesen független rendszer a szerbek ENPay-e...
Egy "sorstárs" ugyanezzel a regisztráció-kombóval már kipróbálta a rendszereket, működött. Bocs, ha elbizonytalanítottalak.
Most megnéztem én is, és nekem is azt írja hogy a szerb nem aktív.... Pedig meg van az email amiben sikeres regisztrációt ír.... Már rá írtam a srácra aki vágja a témát.....
Megjött a kütyü, az appban látszik a rendszám és a tag szériaszáma - kártyát hozzáadtam. Akad azonban még olyan kérdésem, amit az ENC-oldal alapján tisztázni, ha szabad, hagyatkoznék a tapasztalatodra. Ha jól hámoztam ki, más teendő nincs - ennyi és más nem kell a szerbiai használathoz? Kicsit zavar az appban a Register TAG menü, ahol a kamera beolvasna valamit, de a számlán kapott QR-kóddal nem tud pl. mit kezdeni. Szóval: kell a bankkártyán túl vmit regisztrálni, vagy ez így használatkész? Az OpenBalkan-reg-et szintén megcsináltam (közben lett webes felületük), azt aktívnak írja, de a szerbet ott nem, talán Szerbia még nem OpenBalkan-ország? Köszi előre is.
Nyugodtan menjetek Bitolának.... Jól lehet rajta haladni, kb 50-70 km-rel rövidebb arra, és vagy 4 kaput is megspóroltok. Nem beszélve, hogy a határ max 2 perc lesz arra.... Ahogy lejöttöka maci pályáról az első faluban lesz egy zöldség gyümölcsös sor, ott álljatok meg, és fillérekből bevásárolhattok mindenféle földi jót... Van nagyon finom picit csípős kis paprikájuk, colás üvegben adják annál én még finomabbat sose ettem :) Odafele visszafele ,mindig feltankolunk....
Fogalmazzunk úgy, hogy az autópálya felé kevésbé kalandos az út. Hogy időben melyik hosszabb-rövidebb azt nem mértem*, de a Bitola felé az út azért hagy kívánnivalót. Tavaly augusztus végén több helyen javították, ott félpályás lezárások voltak. Volt ahol a forgalmat leterelték a szántóföldre. Ott szorult a zabszem, utánfutóval igencsak imádkoztam. A határ sem volt éppen üres, 1.5órát álltam sorba.
* Bitola előtt kivettem egy szobát és másnap mentem tovább.
Nem annyira a maciknál levágott út a lényeges ezen a vonalon. Görögországban spórolsz meg sok kilométert meg némi kapupénzt. Én 2 nappal előtte kedden megyek, de nem Lefkadára. Nekem a Prohor Pcinski-Pelince határ az alternatíva.
Tényleg:Bitola útvonalban rövidebbnek tűnik! ( Még csak nem is hallottam róla, de pont ezért gyűjtők infót itt is ! :) )De időben megéri arra menni?
Az időpont júl 18 , csütörtök. Éjszaka leszek ott, tehát a táj szépsége nem releváns.
Azon gondolkodom nem megy e el több idő a rosszabb minőségű, de rövidebb úton Bitola felé és onnan tovább Lefkadára, mint maradni a jó öreg Gevgelijánál és végig autópálya?
A hét első felében alacsonyabb forgalom "volt tervezve" (az inváziós naptárban, amit csináltam az idei évre).
A most következő hétvége lesz a puding próbája, hogy mennyire befolyásolja az EB az utazást, mert a legnagyobb tömegnek épp most szombaton kellene a határokon lennie, amikor a török csapat Hollandiával játszik a továbbjutásért.
Abban az esetben, ha csak a szokásos forgalom lesz, akkor tényleg Németországban maradtak szurkolni.
... és ha kiesnének, akkor vasárnap jön a nagy halál a határon ... sőt lehet marad belőlük még hétfőre is.
Kérdés mi fontosabb nekik a futball, vagy a család?
Én az utóbbira tippelek és a szombati tömegre a határokon (az a pár ezer szurkoló, aki a stadionban ordítozik nem oszt, nem szoroz a forgalom szempontjából).
Ma reggel indulunk, féltem a határoktól, kellemesen meglepődtünk, Röszke 20 perc volt reggel 8-kor, fél 3-kor Presevo tíz perc. A törökök úgy néz ki, hogy még maradtak meccset nézni. Bitolában alvás, holnap irány Parga.
Presevo sem a törökök miatt zsúfolt. Ügyelnek a szervek(szerbek) rá, hogy ne szokjon oda(Prohor Pcinski) a nép mert akkor sok a dolguk. Írom ezt annak ellenére, hogy én még nem kerültem ott olyan helyzetbe amit Feketefelhő írt.
Pont mint a magyar hatarőrök a szerb-magyar határon. Ez benne van. De ahogy többen sok helyen írják Pelince hataron a sok török nem jeleni keg, így többnyire haladós.
Mi két éve arra mentünk kifelé (kb 20-25 perc volt a határátkelés, szöszölnek a fiúk), és arra jöttünk hazafelé is.
Na, akkor ott álltunk 3 órát ... állítólag nem volt áram ... a frászt, csak nem volt a szerbeknek kedve dolgozni. Amikor "visszajött" az áram, érdekes módon 10 MÁSODPERC alatt (pontosan ennyi volt, lemértem az autó kameráján) ellenőrizte a határőr a személyinket. Pontosabban ennyi idő az autó megállása és indulása között telt el, neki maradt 6-7 másodperce az ügyletre. Nem csinált ő a személyikkel semmit, csak összetapizta.
... csak egy naív kérdés ... amikor nem volt áram, nem lehetett volna ugyanilyen figyelemmel átengedni mindenkit. Ott álltunk sorban szépen szerbek, macedónok, németek, lengyelek, magyarok, ...
És nem, nem hétvége volt. Arra gondosan ügyelek, hogy kifelé és hazafelé is hétköznap menjünk-jöjjünk.
Soha többet nem megyek arra, kiszámíthatatlan sz@rzsákok.
Tudna valaki Szerbia - Észak-macedónia között kishatárt, amit használhatnak magyarok is? Lefkadára megyünk júli 31-i indulással, így eleve Bitolánál lépünk be Görögországba. Elkerülnénk a nagyhatárnál a több órás várakozást, ami mostanában van.
idén sajnos kivételesen vasárnap délután indulunk Görögországba,ami azt jelenti,hogy a Stara pazovai fizetőkapunál nagy sor várható(Röszkét Bácsalmás felé kerülóm ki mint az elmúlt 5 évben mindig),az a kérdésem,hogy prőbálta-e már valaki,hogy a kapu előtt Indija felé lefordul és a következő lehetőségnél Stara Pasova visszatér a pályára.Tudom,hogy ez néhány plusz kilóméter,de szerintem jobb néhány percet veszíteni,mint a törökökkel a fizetőkapunál tülekedni.
Tesztelte-e már valaki ezt a variációt,vagy csak az én fejemben vannak ilyen érdekes gondolatok?
Sajnos van, akinek nincs több ideje rá. Nálunk a férjem a szűk keresztmetszet, neki összesen 4 hét szabadsága van, amit ki tud úgy venni, hogy egy teljes hetet. Ehhez hozzájön, hogy Angliában élünk és időnként a családot is meg kell látogatni, azt én nem számítom nyaralásnak. Most a Magyarországon töltött két hétből csípünk le hat napot, magunkhoz vesszük anyukámat is és úgy megyünk le Görögországba. Szerencsére mindketten vezetünk, így cserélgetünk a férjemmel.
Sziasztok! Nem kimondottan autós, hanem túrás segítség kérés. Szeretnénk 20 év után újra egy Olimposz túrát. Felmenni Pieria parkolóig, onnan le Litochoroig. A kérdésem van- e busz Pieriába Litochoroból, vagy taxi de az elég húzós. Más tanácsokat is szívesen fogadok a túrával kapcsolatban. Előre is köszi.
Haza felé jövet, még Evzoni előtt, egy EKO kútnál szoktunk megállni WC okán, (EKO, 40ο Χλμ Χαλάστρας, Ευζώνων Δεξιά, Polikastro 612 00, Görögország). Itt már évek óta úgy megy, hogy a WC beléptetős, 50 cent, de a shopban adnak a blokkért egy fél literes hideg vizet. :-). Az a kérdésem, hogy az említett szerb kutaknál is lehet-e csak WC és fizetünk érte, vagy mindenképpen be kell állni a sorba venni valamit és csak azzal a blokkal lehet WC-zni?
Hja, párszor már bejelentettem hibának a Googlenak, hogy nem írják ki a hivatalos nevet, de nem hatotta meg őket. Pedig szerintem is meglehetősen bosszantó.
Guglit nézegetve eltartott fél percig, mire megtaláltam (csak a vasútállomás nevét írja horvátul (Tovarnik), a városnév magyarul virít a térképen). Eléggé ránagyítva a határállomás viszont tényleg Tovarnik néven szerepel már (mondjuk amatőröknek (én) ott van a kereső ... azt használva egyből megtaláltam volna ... na, de miért is válasszuk a könnyebb utat?)
Ami érdekesebb, hogy a forgalmi réteget bekapcsolva, most is színes az átkelő, de a kameraképen már jól látszik, hogy ezt a várakozó kamionok okozhatják, mert személyautó ritkán érkezik csak.
Forgalom réteg:
Egy infó, nem infó. Egyedül a Guglit nézve félrevezető lehet a forgalmi infó.
Másik lényeges dolog, hogy nem a pillnatnyi helyzetet mutatja, van egy kb. 15-20 perces késése.
Két éve így estünk csapdába az NMK-SRB határon Pelincénél. Amíg haladtunk a határ felé, semmi színezés sem volt, majd a maci oldalon átlépve, a völgyben már szépen beálltunk az kkor épülő, egyre hosszabbodó sor végére. Kb. 3 órát álltunk ott mire átjutottunk. Amikor már benne álltunk a dugóban, kb. 10 perc múlva a térképen is megjelent a sor narancs, majd később piros színnel.
A horvát-szerb határszakaszt nagyon nem ismerem (csak az autópályásra néztem rá néha, amikor nálunk bedugult Röszke-1 és nem volt ott sem sokkal jobb a helyzet).
Ez a Nestin lehet akár jó opció is, majd számolj be róla, mit tapasztaltál!
Mi hazafelé Bulgárián keresztül jövünk majd Szartiból és a tavaly már kipróbált Oltomanci-Ribarci kishatáron jövünk át ismét (0-24-ben nyitva), tavaly mi voltunk ott az egyetlen átkelők ... a magyar határon aztán már éppen ellenkezőleg, nagyon elkeserítő volt a helyzet. A bolgár szakasszal a presevoi dugulást próbáltam elkerülni - sikerrel - és onnan (Szarti) még rövidebb is a BG-SRB-HU útvonal.
Nagyon köszönöm az ötleteket. Szerintem a annyit módosítok, hogy Eszék után a Nyest (Nestin) határt néztem, és a görög határ után keresek szállást. Visszafelé pedig megnézzük a Meteorákat, utána még görög földön szállás, majd haza út.
A linkre kattintva megnézheted, hogy pl. Nikitiben milyen átlagosan az időjárás (felhőzet, csapadék, szél, tengervíz, stb.), de az elmúlt pár év adatai közt is lehet böngészni (ez arra jó, hogy látszik mit mutat ebből az átlag).
Tetszőleges város kereshető ezen az oldalon (ahol nincs meteorológiai állomás, oda a környezetéből származtatnak adatot ...).
Júli 13.-án éjfél utáni (2-3 óra) indulással tervezünk Budapestről, az uticél Sarti.
M6-oson tervezünk lemenni Udvarig, onnan Kiskőszegi átkelőn Szerbia.
A Szerb - Maci határt Pelincénél tervezem letudni, görög földre pedig Dojrannal tervezünk lépni.
Várható érkezés kora este, görög idő szerint 19-20 óra magasságában.
Idén mókás lesz a túra, mert Augusztus 2. felében ismét fordulunk egy kanyarra, de akkor már szembe megyünk az áradattal, nem kell kifele kerülgetni a pályás átkelőket.
Idén június 14-25 között ismét Kavala-ba megyünk családostul (férj, feleség, 3 gyermek), autóval.
A magyarországi meghosszabbított iskola miatt (még a románoknál is tanítás lesz) nagyjából mindenkit lesprintelünk :) - mégis már 30 fok felett lesz a hőmérséklet lent, tavalyi tapasztalat, hogy a tenger tökéletes hőmérsékletű a fürdésre.
Tavaly találtuk meg magunknak ezt a várost, ami - első ránézésre, legalábbis június végén - egyáltalán nem turista célpont.
Élhető, szép, izgalmas, csodás partokkal, hegyekkel, gyors folyókkal körbevéve. Nekünk tavaly is nagyon tetszett.
Baranyából indulunk június 13-án hajnalban, Horvátország-Szerbia/Leskovac-ig, itt lesz egy egyéjszakás tranzit szállásunk (Booking).
Jún. 14-én indulunk hajnalban Leskovac-ból, elsőre a Presevo-i határt lőttük be a szerb-macedón átkeléshez. Remélem nem lesz
nagy forgalom, elsősorban emiatt választottuk a hajnali időpontot (pedig biztosan tudnánk reggel 7-8ig aludni) - nem szeretünk a határokon sokat állni.
Macedónián átkelve és Thessalonikit kikerülve jún. 14-én kb. 11 magasságában már Kavala-ban leszünk (a terv szerint).
Hazafelé két napot eltöltünk Thessaloniki-ben, aztán ismét egy tranzit szállás Szerbiában (Jagodina - Booking-on foglalva), majd jún. 28-án pénteken irány haza. Szeretünk lassabban menni, nézelődni, nem rohanni (az "egysegges" út nem is nekünk való). Új autóval, 100-as benzinnel, kényelmesen, nyaralós tempóra véve nagyon jó lesz ez.
Sok hasznos infót kaptam a leírásaitokból, köszi előre is! :)
Kavala-t mindenkinek ajánlom, aki Thassos-ra megy amúgy is (talán) átmegy rajta, de több időt is érdemes eltölteni a városban.
Igen, én is hallottam róla. A törököket ez nem nagyon fogja zavarni, mert ők tankolnak is ott, így jár nekik a budi bónusz.
Az utóbbi időben már nem nagyon állunk meg Szerbiában, az autópályán gyorsan át lehet száguldani rajtuk.
Egészségügyi szüneteket természetesen tartunk, ezek után más kutaknál.
Bár lehet egy OMV-s kávéra elcsábulunk és az már elég lehet ....
Én valószínűleg a tavalyi technikát alkalmazom, itthon tankolok, majd a maciknál teletöltöm mindkét tankot (benzin+LPG), hacsak nem változnak időközben az árak.
OFF
Idén Olaszországból hazafelé jövet azért az elég durva volt, hogy még Szlovéniában is olcsóbb az LPG, mint itthon a határ közelében lévő kutaknál.
Jó hogy ezt most olvastam,idén lehet hogy mi is ősszel megyünk.Esetleg meg tudnád mondani hogy szeptember közepe felé milyen az időjárás nagy átlagba?Úticél az halkidiki vagy thassos lenne.Eddig mindig július vagy augusztus volt az időpont
Mi megyünk tavasszal nyáron és novemberben amikor csak tudunk. DE a legjobb mindig a késő őszi az összes közül :) Már nincs kánikula, de a tenger még kellemes.. kevesebb ember .és az utakon is alig vannak...
:-) Pedig milyen jó is a vendégmunkásokkal versenyezni az OMV budi használatáért :-))))
Na, tréfát félretéve voltam már én is szezonon kívül Görögországban (azt hiszem az első buszos nyaralásunk is ilyen volt 30 éve). Egy dolog zavart csak akkor, elég sok étterem bezárt a hirtelen lecsökkenő forgalom miatt.
Görög kempinges ismerősünk mondta egyszer, hogy ha sokalljuk a tömeget, menjünk vissza augusztus végén, addigra kiürül a kemping.
Később kipróbáltuk, hát bizony elég nyugis nyaralás lett belőle.
A kemping is családias hangulatú lett (voltunk mi és a görög tulaj családja, kb.), csak hétvégére jöttek ki a görög (telepített) lakókocsi tulajok.
Az egy hét az nem nyaralás! Nekünk is minimum a 14 éjszaka, de előszeretettel megtoldjuk még pár nappal. Így mi már voltunk pár napot Stagiran is. Nem nagy szám, inkább kirándulgatni volt jó onnét. Ha ott lesztek ajánlom Arnaia hegyi falu meglátogatását is. Hangulatos hely, látványos építészettel.
Egyébként nekünk már idén "megvolt" Görögország. A Húsvétra már régóta vágytam, és mivel idén elég későn volt az ortodox húsvét, így sikerült összehozni egy thassosi kiruccanást. Igaz csak 6 éjszakára sikeredett, de az is jó volt.
Hogy a témánál maradjak, most egy seggel volt. Oda éjféli indulással, hazafelé reggeli indulással és már másnap munkával. Ilyen sima útjaink még soha nem voltak. Nem száguldozva (130 tempomat), két megállóval és a határokkal nem kellett 13 óra az 1200 km-re.
Teljesen igazad van, sok függ a rendelkezésre álló időtől (nekem abból elég sok van, lásd alább).
Az egy hetes nyaralás volt mindig a rémálmom (szerencsére sosem következett be), ennyi időre lehet el sem indulnék Görögországba (vagy repülővel mennék inkább valamelyik szigetre).
Hehe. Tudtam, hogy ezzel az "egysegges" témával életet lehelek kicsit a fórumba. :-))))
Változunk, ahogy (öregszünk...) tapasztaltabbak leszünk.
A lehetőségeim is átalakultak.
Pár éve már nem kell visszarohannom a munkába, nem csak az a 10-14 napom van, amit a főnök engedélyezett (még nem vagyok nyugdíjas, csak a magam ura lettem).
Így átalakultak az utazási szokásaink is.
Tavaly megálltunk Gevgelijában (ott eddig legfeljebb tankoltam), vacsoráztunk egy jót és másnap kipihenten indultunk tovább Sarti felé (ott sem jártam még korábban).
Régen láttam már Thesszalonikit, asszonyka meg még egyáltalán nem, így Sarti felé beugrottunk egy kis városnézésre és délután éppen időben értünk a szállásunkra.
Hazafelé megnéztük Filippit, majd Bulgáriában a Rilai kolostort (ez utóbbi annyira megtetszett, hogy idén is útbaejtjük majd).
Az idei tervekben lefelé menet egy kis roncsnézés szerepel (Szaloniki után van egy a part közelében), hazafelé pedig Stageira kerül sorra (Arisztotelész lakóhelye volt egykor errefelé), utána irány Rila.
Nem titkolt célom, hogy ezzel a kalandozással újabb helyeket, partokat keressek a jövő évi nyaralásunkhoz.
Régen ilyesmire nem volt időm, most nagyon élvezem és nem bánt, ha a 12 napból csak 10 napig tudunk pancsolni.
Mi tavaly mentünk először úgy hogy beiktattunk egy tranzit szállást,de már tavaly megbeszéltük itthon hogy egy baromság volt,2x2 nap ment el a levesbe,thassosra mentünk,mindennap kb 8óra út.
Csak a lefelé utat írom,reggel indulás,késő délután Nis,ott volt a szállás,semmi más nem történt mint fürdés evés alvás,másnap ugyenez,reggel indulás,késő délután thassos,fürdés evés alvás.
Egy segges utazás pedig úgy nézne ki hogy éjfélkor indulás,késő du.érkezés,fürdés evés alvás.
Én azt mondom,aki bírja nyomja le egyseggel,éjszaka a legjobb,nincs meleg,nincs forgalom,a többi utazó tud aludni.....
Ez szerintem leginkább az időn múlik. Vagyis, hogy van-e annyi szabadságod, hogy a 1-2-3 hetes nyaralást meghosszabbítsd még 1-2 nappal. Ha nincs annyi szabid, és a tervezett időt a célállomáson kívánod eltölteni, akkor "egysegg" lesz. Jellemzően azért ez az 1 hetes nyaralásoknál a problémásabb.
Tény, hogy kényelmesebb a tranzit szállás, már én is próbáltam a 19 út során többször is. A leghosszabb "egysegg" Athén volt, ahonnét éjszaka még átkompoztunk Krétára.
(((Glyfa/Evia komp és Keramoti/Thassos komp között csak kb. 40 km a különbség. Az azért nem olyan nagy távolság. ;) )))
Van egy "jó" hírem, júliusban veled egy irányban haladva, épp tömegével fognak hazafelé vándorolni a vendégmunkások.
Nagyon nem mindegy, hogy hét végén (P-Sz-V), vagy hétköznap utaztok, de ebben az időszakban hétköznapokon is többen vannak úton, mint egyéb (nem inváziós) időszakokban.
A BorderWatcher használata jó ötlet (legalább a HU-SRB, CRO-SRB határról vannak benne jó infók).
Kishatárok használata
HU-SRB: ez téged valószínűleg nem is érint, mert a határőrizet megszüntetése miatt HU-CRO határon csak átsuhansz (pár napja Harkányról átszaladtam tankolni Horvátországba, sehol senki, de ezt jobban tudod nálam).
CRO-SRB: az autópályás átkelőnél (Lipovac-Batrovci) kb. ugyanaz a kép fogad majd, mint nálunk Röszkénél (Google Maps ugyanakkora sorokat szokott mutatni). Több kilóméteres piros csík (forgalom réteget bekapcsolva látod) estén javasolt alternatív átkelő keresése. Mi két éve hazafelé a Kiskőszeg-Bezdán között lévő hídon jöttünk át 45 perc alatt, ugyanakkor Röszkénél 6 óra volt a várakozás. Errefelé viszont átmész az összes falunk, így kb. 2 órával hosszabb lesz az út.
SRB-NMK: Szerbiában Nis után megszabadulsz ugyan majdnem az összes vendégmunkástól, bekapcsolódnak viszont a szerb nyaralók, így elég nagy tömeg zúdul itt is a határra.
A nagyhatár mellett itt létezik ugye a Prohor Pčinjski-Pelince átkelő (nyitva 0-24), ami elég nagy lutri a gyakori "áramszünet" miatt. Amikor nincs kedvük dolgozni az ittenieknek, egyszerűen 2-3 órás sztrájkot tartanak. Emiatt lehet hogy átjutsz fél óra alatt, de állhatsz ott 3 órát is (tavaly nekünk mindkettő sikerült, hazafelé volt áramszünet ...)
A Preevo-Tabanovce nagyhatár többnyire be van dugulva, én itt 1 óránál kevesebbet még sosem álltam, de tervezz inkább másféllel, ha erre mész!
Kamera képeket érdemes nézegetni (https://kamere.amss.org.rs/), a BorderWatcher itt már nem nagyon segít (errefelé már kevesebben használják).
NMK-GR: A szerbek mellett jönnek itt már szép számmal macedónok is így a Bogodorica-Evzoni határ is bedugulhat (főleg, ha lesz egy kis baleset is, mint tavaly).
Tavaly nálunk Gevgelíjáig ért az autópályán a határon várakozó sor vége, emiatt kipróbáltuk a dojrani átkelőt. Itt sem voltak kevesen, de 40-45 perc várakozás után már görög oldalon róttuk az utat (az autópályánál sokkal érdeksebb, szebb útvonalon).
A hajnali indulás jó ötlet lehet, mert akkor még korán érsz a lipovaci átkelőhöz (de szerintem hétvégén ez felejtős, akkor még éjszaka is sokan vannak arrafelé).
Mivel többen lesznek az utakon, meg fáradsz is napközben, így valószínűleg délután értek a görög határra, ahol valószínűleg már nem lesznek nagyon sokan (addigra lecseng a szintén hajnalban induló szerbek-macedónok tömege), persze lehet így is várni kell fél-egy órát (meg pihensz is). Az aránylag korai időpont miatt (még nem esteledik) én nem Gevgelijában állnék meg pihenni, átmennék a határon, és legalább az le van tudva.
És innen teljes egyetértésben Medvard olvtással ....
Én (fiatal csikóként még talán, de most már ...) nem mennék nagyon messzire, megállnék pihenni valahol Katerini környékén.
(Többen kipróbáltuk már Makrigialosban az Achillion Hotelt. Aránylag olcsó, jó a reggeli és akár a tengerben is csobbanhattok kicsit ... hát a part ott azért elég ... érdekes.)
Másnap pár órás utazás után frissen megérkeztek Eviára, nincs gond a komppal, a vezetés után nem leszel olyan, mint a mosott sz@r, ....
Köszönöm. Az út hossza miatt nem volt jó ötlet? Én a határátlépés bizonytalanságától tartok legjobban. Azt számoltam, hogy hajnali 3 órás indulással elvileg 1/2 5 öt tájban kennénk Glyfában. Ez kb másfél óra tartalékot jelent az utolsó kompig. Ha nem érjük el, akkor Arkitsa-Loutra komp, kb 90 km kerülő..
Mi is utaztunk hasonló helyzetben,mi mindig töltöttünk szülői nyilatkozatot(letölthető angol nyelvű)de igazából sosem kérték,de fő a biztonság,mert hát elvileg kell.
Szia! Mi 15-ben voltunk Pefkiben, egyben mentünk le, nem volt jó ötlet. Az útvonalad szerintem jó. Érdemes egyet aludni, azt kell eldöntened, hogy hol. Amennyiben a görög határ előtt állsz meg, akkor másnap még a határ, plusz eljutni Glyfáig, és még a komp is idő. Szerintem praktikusabb lenne a határ után megállni, akkor a második etap már laza lenne.
Vannak nálam tapasztaltabbak, de azért leírom a tavalyi tapasztalatom. Mi Lefkadán voltunk, ami Evia-val ellentétes oldalon van, nagyjából... Déli országrészből indultunk.
Mi júli 13-24-ig voltunk Lefkadán. Kicsit késő már összefoglalót írni, de lehet hasznos lesz valakinek ebből valami. Ásotthalomnál mentünk át 12.-én a reggeli órákban kb.: 10 körül, a Borderwacher applikációt néztük, tényleg rövid volt 10-15 perc az átjutás a határon. Aztán éjszakázás Gevgelijában, jó volt és olcsó egy éjszakára, kis séta este vacsora "előnyaralás". Reggel burek friss isteni, laktató, majd át az autópályás határon, Evzonoi minimális várakozás, nem is tudom néztünk-e Bordewachert... Végig autópályán Thesszaloniki felé, Ioánnina körül le az autópályáról és irány dél Nikiana felé.
Az egyik határon kérték az autó papírjait, nem rémlik már melyiken.
Visszafele ugyanezen úton, szintén egy megállóval Nis-nél. Görög/Észak-Macedón, és az Észak-Macedón/Szerb határon is kellett várni, 40, illetve 30 percet. Az durva volt a 38°C-ban, de kibírható volt, főleg nyaralás után kipihenten. Hogy miért kellett várni nem tudom, mert mi kb. az összes határbódénál fél perc alatt átjutottunk, rá se néztek a dokumentumokra .
Akkor írjam az első-bálozó tapasztalatomat:
Minden csodás volt, az út, Lefkada, szállásunk az emberek stb.., én biztos visszamennék. Saját strandunk volt, megosztva pár másik nyaralóval, szállás kb. 10 méterre a parttól. Nagyon jó ötlet volt, hogy megálltunk éjszakára, így érkezésünk napja nem ment tropára, pihentek voltunk, és biztonságosabbnak is éreztem a vezetést, pihenten.
A forgalomról azt kell mondjam, mintha az M6-on mentem volna (M5-ön járok kb. havonta), alig volt forgalom, se oda se vissza. Ahol volt az Belgrád és Thesszaloniki környéke, de az se volt vészes, főleg teherautók. Viszont mikor lejöttünk az autópályától, mit mondjak, az lassabb volt, nagyobb forgalom, mezőgazdasági gépek is, nem volt olyan haladós, és igaza is volt a navigációnak, hogy sok időt írt arra a részre. Én ajánlom az autópályát ameddig csak lehet, lehet drágább, de haladósabb.
Lehet, hogy nagy hülyeséget kérdezek, de nem nagyon tudok róla semmit.
Szóval:
A Lojane - Miratovac "határátkelő" (?) (Szerb - Macedónia határ, Presevó mellett), az egy működő, használható alternatíva (ha esetleg túl nagy a várakozás a "nagyon") határátkelésre ?
Július elején tervezünk Evia sziget északi részére menni. Pécsről milyen irányt javasoltok? A határokon átjutás a korábbi években sok többlet időt igényelt?
A tervezett útvonalam: Pécs-Eszék-Belgrád-Evzoni-Glyfa-Evia.
A forgalmas nagy határállomások környékén lehet "egérút" normális kitérővel valamelyik kishatár?
Egy sofőrösen megoldható, vagy inkább foglaljak tranzitszállást?
Várom a tapasztaltabb utazók véleményét. Előre is köszönöm!
Biztos, hogy nem fogják. Kamionra is hoztak pár éve maximum korlátozást(200 liter belépéskor nem EU. országból). Párszor megnézte a vámos a műszerfalon a mutatót, aztán elfelejtődött nekünk(uniósoknak) a téma. Maciékat persze szívatták, hogy ne tudjanak üzletelni Görögországban az olcsó nyálukkal, de velük régi a "jószomszédi iszony".
A töltöttségi szintet korlátoznák a hajón mert a magas hőmérséklet állítólag problémás lehet teljes töltöttség esetén!(gáz, akku) Hogy ezt ki fogja ellenőrizni?? Szerintem görögösen! Bejelölsz egy rublikát egy nyomtatványon és annyi!:-) Nehezen tudom elképzelni, hogy a matrózok majd jönnek és ellenőrzik a töltöttséget, gázszintet! Feketefelhő fórumtárs csoportjában van egy poszt a témáról.
Valójában az Unión belül ugyanúgy szabadon közlekedhetsz a saját gyerekeddel, mintha a szomszéd kerületbe mennél, vagy Biatorbágyra utaznál, hozzád se fognak szólni.
De ne tippelgessünk, meg ne "facebook-on irta Mancika" szabályok szerint utazzunk!
A biztos szabályok:
Unión belül:
Ha a gyerekkel ott van az egyik, vagy mindkét törvényes képviselője, akkor nem kell semmi.
Ha elvált szülőknél közös felügyeleti jog van, akkor sem kell semmi.
Ha elvált szülők közül az szeretné elvinni a gyereket, aki szülői felügyeleti joggal nem rendelkezik, akkor kell meghatalmazás a szülői felügyeleti joggal rendelkező szülőtől.
Ha bárki más (tök mindegy, hogy nagymama, barát, táborvezető, tanár stb.) viszi a gyereket külföldre, akkor kell meghatalmazás a szülői felügyeleti joggal rendelkező szülő(k)től.
Ha az Unión kívülre szeretné az egyik törvényes képviseleti joggal rendelkező szülő vinni a gyereket, akkor kell meghatalmazás a másik szülői felügyeleti joggal rendelkező szülőtől. A többi ugyanaz, mint fentebb.
Akkor én most írjam le, hogy 04.29-én odafele nem kérte az egyik maci határőr sem a "biztosítási zöldkártyát", 05.05-én hazafelé is csak a kiléptető kért autó papírt, de az is a forgalmit (magyarul mondta)?
Terjesszem ezt itt, mert én ezt tapasztaltam?
Attól mert tőlem / tőled nem kértek egy bizonyos dokumentumot, attól még mástól kérhetik, ha az előírás.
Szerintem jobb, ha felkészül az ember egy papírral, nem olyan nagy dolog az.
Sziasztok. Kérdés az lenne. Kell e valamilyen külön papír, vagy igazolás. Kettő négyésesnél fiatalabb gyerek utazna anyukájával görögországba. Apuka nem jönne. Csak a kettő nagyszülő. Autóval mennénk Szerbia Macedonia Görögország vonalon.Gyerekeknek személyi igazolvány elég, vagy útlevél kell. Kell még valami?
Számolj 13 órát az útra legalább! Nagyon függ attól, hogy mennyiket fogsz ácsorogni, araszolni a határokon. Hétfői nap még elég közel a hétvégéhez, de délelőtt már nem olyan gáz augusztus. 12.
Az előbb csak átfutottam a kérdéseidet. Akkor. A Duna román oldalán van minden tennivaló oda vissza! Román ellenőrző pont, bolgár ellenőrző pont, hídpénz fizetés €-ban(6) bolgár útadó. Azt is €-val célszerű fizetni! Egyszer levával fizettem és kapkodott a néni összevissza mert nem volt aprója visszaadni. Mind a román mind a bolgár útadót előre megveheted még itthon online. Rovignette.ro és Vinetki.bg így nem kell helyben ezzel foglalkozni esetleg sorban állni. Én így szoktam.
A rendőri ellenőrzés után van a 6€ hídpénz fizetése. Nyugodtan haladj, semmi különös nem lesz. Én mindig kp. fizetem, nem próbáltam sosem kártyával. Kis fülkében ülnek a Danubee-Bridge logós, ruhás díjszedők, nem tudsz elmenni előttük úgy, hogy ne fizetnél. Utána még van a bolgár "Vinetki" bódé ha nem vetted meg előre az útadójukat. Visszafelé fordítva. Bolgár rendőr, román rendőr, hídpénz, rovignyetta.
Szerbia - Macik - és Evzoni belépés lesz, Görög földre.
Volos 1-nap pihi, majd Hajó a szigetre.
Esetleg van-e valami olyan infó, valaki birtokában, amiről, jó lenne tudnunk.
Köszönöm szépen előre is, ha kapunk infót.
Olyasmi is érdekelne, hogy nagyobb útlezárás, esetleg, leterelés az autópályáról.
Valami változás határátlépéskor, stb...
Azt olvastam itt, hogy ha nincs senki a Szerb- Maci határon (Szerb kilépés ) és a sorompó nyitva, akkor lehet menni, mert a Macimál lesz a Szerb is. Visszafelé, fordítva.
Haza, csak július 3-án jövünk.
Azután, részletesen beszámolok, majd a tapasztaltakról, hogy a nyaralni indulók, friss infót kapjanak.
Volos-ig, egyhuzamban vezetés lesz, 3-óránként 20-perc lazítás beiktatásával.
Csak nekem van jogsi, Anyókának nincs.
Tankolás Magyar és Szerb, OMV. Maciknál és Görögöknél, Shell.
Mindenhol 100-as megy az autóba, ezeknél a kutaknál, biztos van, illetve az üzemanyag összeállítás is ismerős.
Az autó új, nem szeretném megitatni, valami ismeretlen lötyivel.
EU-n kívüli net hozzáférés megkötve. Sxgic vagy a Waze fog navigálni. A fedélzeti kamera, figyelmeztet a megengedett átlag sebesség túllépés esetén. Szabálykövető állampolgár létemre, megpróbálom a megengedett sebességet tartani, mindenhol. Kivéve ha egy vészhelyzet elkerülése, mást kíván. Nem szeretném a nyaralást, megfejelni egy bírsággal.
A legszebb az egészben, hogy csak magyarul beszélünk, Angolul és görögül is értünk minimálisan. Valahogy csak megoldjuk az akadályokat.
Reméljük, vasárnap hajnalban, nem sokan lesznek Röszkénél.
Igazából sok minden nem változott.. Szerbeknél kész Belgrádnál az elkerülő teljesen, már csak 2 fizetőkapu van, Maciknál lett 5 kapu, és Korfunak és maciknál Bitolai határnak venném az irányt.. Rövidebb is arra, és megspórolsz kb vagy 4 fizetőkaput...
Ro-Bg útvonalon először, de nagy várakozással utazunk. El akartam kerülni az ingerszegény szerb pályát, és Európában jobban is érzem magam. Segíts, kérlek! Calafatnál hol fizetek hídpénzt? Közvetlenül a határállomás után? Olyan megoldással, mint a pályakapu? Milyen valutában? Van kártyás fizetés? És visszaúton a Bg oldalon, vagy ugyanitt? (Egész hosszú, 4 autós konvojjal megyünk, ezért fontosak s részletek.)
Sziasztok. Utoljára 2009-ben jártam ezen a fórumon, akkor Korfura mentünk nászútra és nagyon sok jó tanácsot kaptam, hasznos infót találtam itt. Most úgy alakult, hogy szeptemberben szintén Korfu lesz a cél. Nyilván rengeteg dolog változott ezalatt a 15 év alatt, de annak örülök, hogy ez a fórum még mindig aktív. Már elég sokat visszaolvastam, de biztosan lesznek majd kérdéseim.
A múlt héten néhány szabadnapot feláldozva lekanyarodtunk a Jón-Tenger partjára a Magyarkanizsa-Belgrád-Preevo-Gradsko-Bitola-Kozani-Preveza útvonalon. A szerb részen nem találkoztunk útjavítással, Szkopje környékén befejezték a tavaly elkezdett építkezéseket, viszont a határ és Szkopje között továbbra is vacak az út mindkét irányban. Bitola felé kanyarodva a szokásos dolgokkal találkoztunk, eleinte kissé szét van taposva az út az új pálya munkálatai miatt, utána Prilepig szép minden, majd Bitoláig keresztbordás, mint eddig.
A görög rész Kozani-ig és később is okés, viszont vagy három helyen mértek Florina és Ptolemaiada között, ott ugye 70-90 km/h korlátozás van a száguldásra csábító széles országúton. Az utolsóba bele is futottam a 90 helyett 101-el, de látta a rendőr hogy buta turista vagyok és elengedett. :D
A tengerpart üres, a víz kellemesen friss, az árak még bőven szezon előttiek, megérte legurulni.
Ahogy írta az előttem szóló! Pár km. az 1 pár tehát 2 km. amivel hosszabb az elkerülő. Az alagutakban kell(ajánlatos) 80km/órára lassítani! Nagyon jól sikerült, semmi értelme a városon átmenni.
Amennyiben szeretnéd Belgrád szépségét élvezni, akkor csakis a városon keresztül. Viszont, ha lemondasz erről a gyönyörről, akkor az elkerülő javasolt.
Az elkerülő hosszabb pár kilométerrel, de a nagyobb sebesség miatt ugyanannyi (vagy kevesebb) időbe telik az abszolválása, mintha a városon keresztül mennél (főleg, ha ott még bele is kerülsz egy belvárosi dugóba).
Sziasztok! A belgrádi kőrgyűrűről nem találtam fél évre visszamenőleg véleményt. Most kérem írjátok mi a tapasztalat a belgrádi átszelőshöz képest. Köszi
Tavaly is hasznos volt, akkor oda-vissza Srb-Mac útvonalat választottam, odafele Dojran volt a próba, hazafele semmi cicoma - hacsak Hercegszántó nem az - egyedüli határátlépő voltam.
A Calafat-Vidin Duna-híd kivételével folyamatos a haladás arra is csak lassabb mert nem autópálya az út 100%-a mint a délszláv vonalon. Én is egyseggel szoktam lemenni(Ro-Bg. felé is) csak tavaly így hozta a kedvem. Megpihentünk Vidinben. A vas étvágya ha itthon tudod itatni akkor az olcsóbból miért lenne gond? Mindkét tranzit országban olcsóbb. A délszláv vonalon csak az egyikben. Augusztus végén, hétköznap én nem választanám a Ro-Bg. útvonalat. Hazafelé inkább! Főleg ha Szalonikitől keletre van az indulás. A Jón-tenger felől Niki-Bitola-Kumanovo-Presevo-Stb.
Nekem fontos az "egyseggel", ezért számít a folyamatos haladás, még ha nem is nagy a tempóm. Nagy a vas étvágya, így ebből a szempontból is kell mérlegelnem.
Egyébként a (remélhetően) gyorsabb határátkelések miatt kezdtem variálni.
Salgótarján környékén lakom, általában a SRB-MAC-GRE útvonalat választom.
19-20 óra körül szoktunk indulni és kb 11 körül érkezünk Stavrosba, mindig hétköznap utazunk oda és vissza is. A határokon kb. 2-2,5 órát "vesztünk", max sebességem 120km/h, csak tankolás, vagy wc miatt állunk meg. Mivel semmiért nem kell időre mennünk (nincs konkrét szállás foglalásunk) , ezért próbálok infót gyűjteni a Ro-Bg-Gre útról.
Azt kell mérlegelnem, ha a határokon nem sokat vesztek, akkor nem gond a lassabb haladás, mert az összidőm akár lehet azonos is!?
Másodsorban válaszolok mert én írtam, Laci fésülte közérthetőre és illusztrálta. Tavaly nagyon kényelmesen gurgulázva 17 óra volt Paralia Korinou-Gyál 2 részletben mert úgy akartam. Korinosz-Vidin 7 óra. aug. 18. pénteken és Vidin-Gyál 10 óra. Szombaton, augusztus 19.-én.
A kapus rendszert igen, de attól még fizetni kell és útarányosan. Ennek két módja lesz szgk esetében. Az itt is emlegetett kütyü, vagy a díjfizetési rendszerbe regisztrálva rendszánfelismerés alapján. A kp. fizetés megszűnik, csak elektronikusan lehet majd.
1. ENPay tag rendelés:Le kell tölteni az ENPay applikációt (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.enpay), ott regisztrálni egy valós lakcímmel, rámenni az Add tag-ra, kiválasztani, hogy No (nincs még tag eszközöd), aztán megadni a rendszámot, járműkategóriát (1 - személyautó) és a postázást választani. Ezek után, ha megjön maga az eszköz, az még csak Szerbiában használható.2. OpenBalkan prekonfiguráció:Ha megvan az eszköz, kell küldeni egy emailt ide: openbalkan@allyes.global az eszköz sorozatszámával és pár adattal (ENPay alkalmazásban megadott keresztnév, vezetéknév, rendszám és járműkategória), hogy aktiválják az OpenBalkan rendszerben. (Részletek: https://enpay.rs/en/open-balkan-2/)Ekkor ők manuálisan beregisztrálják az eszközt az OpenBalkan rendszerbe, és értesítenek válasz emailben, ha kész.3. OpenBalkan bankkártya regisztráció más országhoz:Ezután tudod regisztrálni a taget az openbalkan-etc.com-on és belépve tudsz bankkártyát rendelni Észak-Macedóniához. Valamiért minden tagországhoz külön kell kártya.Ezek után a szerb szakaszokon az ENpay alkalmazásban megadott kártyáról vonódik majd utólag az útdíj, míg az észak-macedón szakaszokon az openbalka-etc.com-on megadott bankkártyáról, szintén utólag 24 órán belül. Ezeken a felületeken lehet majd követni a részletes díjakat is (ugyanazok, mintha kp-ben fizetnéd).Érdemes nyaralás előtt legalább egy héttel, vagy inkább többel ezt megejteni, mert nem az egész automatizált folyamat. Plusz hozzászámolni a kiszállítást a postával, ami ki tudja mennyi. Jobb jó előre nekiállni.Jelenleg az OpenBalkan tagja Szerbia és Észak-Macedónia, de hamarosan belép Horvátország, Montenegró, Bosznia és Görögország is! Fontos még, hogy járműkategórián belül át lehet vinni a következő autóra is (ha veszel újat). Szóval időtálló kütyü lesz.
erről (az OpenBalkan-képes TAG-kütyüről) meg tudnál osztani egy rövid "hogyan szerezzük be?" leírást? Elég nehezen sikerül összeszedni infókat a félig szerb oldalakról... be lehet ilyet kütyüt szerezni házhozszállítással, vagy Szerbiában lehet csak begyűjteni..? előre is köszi!
Régen többször is előfordult, hogy Kateriniből "átugrottunk" Isztambulba pár napra, akkor elég hosszan autóztunk a görög A2-esen.
Az első alkalommal még ingyenes volt a pálya, aztán egyszercsak megjelentek a fizetőkapuk ... most meg tessék, lassan egyenlő lesz az üzemanyag árával a pályadíj (gázzal megyek).
(Tervezem már a következő török utat, de biztos, hogy nem Görögországon keresztül megyünk. Nincs értelme összekötni a görög tengerparti nyaralást egy kelet-törökországi túrával.)
3 év alatt, akár! Szerintem a helyén kéne kezelni ezt a hírt! Ez így, hogy 120% emelés, biztos, hogy nem igaz az idei évre vetítve. Meg vegyük figyelembe a realitásokat! Elég kevés magyar turista fog szembesülni az Alex.-Igou. 620 kilométerével. Chalastra esetleg Kozani és mindjárt csak 300-200 km. Igou.
Lehet,hogy furán hangzik,de ha nyaralni megyünk,akkor ilyesmi dolgok már nem tudnak "meghatni".
Mindenhol egyre drágább az élet,mérlegelni kell sajnos,hogy belefér-e ez még így nekünk,vagy maradunk itthon.
A probléma az,hogy itthon is drága az élet.Egy nyaralás Görögországban annyi élményt tud adni,melyekre az ember hosszú évekig emlékezni fog,és ilyenkor elenyésző negatívum,hogy drágább lett minden.
Eddig olcsó volt a többihez képest, ami a szar a dologban, hogy ezt gyakorlatilag nem lehet kikerülni. ( tudom, ki lehet, én is mentem át a Pindoson régen, kis utakon, de többet nem fogok)
A Ha van szerb kütyüd, akkor azt tudod használni a maciknál is .ha beregisztrálod hozzájuk... file:///F:/Vegyes%20k%C3%A9pek/Openbalkan%20ETC%20(4).pdf
Közben megjött a hivatalos válasz a szerb közútkezelőtől: bejött a megérzésem, hogy a Balkánon az elmélet és gyakorlat olykor elválik egymástól...
We inform you that it is still not possible for one ENP to be used on the territory of the Republic of Croatia and the Republic of Serbia. The public will be informed in a timely manner about the start of the system as part of the "Open Balkan ETC" project.
Nekem van horvát ENC-készülékem. (Bár amilyen kicsi, tényleg jobb szó rá a kütyü.) Azt olvastam 1-2 tavalyi cikkben, hogy a horvátok és a szerbek (ill. a horvátok és a bosnyákok is) megállapodtak abban, hogy kölcsönösen használható lesz a készülékük a másik országban, és ezt tavaly ősztől vezetik be. Sokmindent láttam már a Balkánon, így talán nem oktalan a kérdésem: tudja valaki, hogy ténylegesen is használhatók-e?
Transponderes útdíjfizető eszköz. Keress rá arra, hogy ENC útdíjfizetés. Elvileg gyorsabban lehet átjutni vele a fizetőkapukon, nem kell megállni, csak lassítani. (ha már ott vagy a kapuknál)
Kedves és kedvetlen fórumtársak! Sok év után informátorból átmegyek naivába. Múlt év december 3.-án leszálltam a nagyvasról és friss(akkor még nem lehetett tudni) Oscar díjas berendezőnőnk stábjának fényét kezdtem emelni. Na nem filmművészeti tudásommal. Úgyhogy nincs több információ Calafat-Vidin, belgrádi kőrgyűrű, helyi üzemanyagárak esetéről. Az élet ilyen, most majd kérdezek.
Igazából szerintem is elég lesz rá, legalábbis ha az ismertebb látnivalók számát veszem alapul. Nem tervezünk kimozdulni sem a városból, megreggelizünk a hotelben aztán hajrá. Az ortodox húsvét idején megyünk, remélem azért nem lesz zárva minden..
ITT azt írják, hogy a 3 napos turista jegy árában (20€) benne van a reptéri oda-vissza út is (ha beleférsz a 72 órába).
A 3-as metró megy a reptérig (gondolom ott is vannak automaták, amikből a jegy megvásárolható), ha biztosra akarsz menni kérdezd meg a FB-on egy athéni csoportban (azok tele vannak ilyen röpködős emberrel).
Mi autóval voltunk ott és csak 24 órás jegyet vettünk (az újságárús elhajtott a francba, mondta, hogy a metroállomáson vannak automaták ott vegyek - pedig gugli barátom anno azt javasolta, hogy az újságos bódékban vegyek jegyet ...)
A három nap elég lesz Thesszalonikire, szerintem 2-be is beleférne, a harmadik napon meg csak úgy sétálgatnék a városban (a külső részeket azért elkerülném ...)
Kérdés, mennyi időt szántok az egyes látnivalókra (pl. a Rotonda szerintem több órát is megér, nekünk sajnos nem volt annyi időnk), ha egy kicsit alaposabb az ember, akkor ki lehet tölteni három napot is a templomok és a romok nézegetésével.
Üdv, februárban egy hosszú hétvégére kimegyünk Athénba. Háromnapos közl. bérletet vennék. Lehet azt a reptéren vásárolni? Az ugye tartalmazza a reptérSyntagma tér metróutat? Van esetleg valakinek Athénban valami olyan ötlete, ami nem az obligát turistacélpontok közé tartozik? Valami "rejtett" kincs? :-)
Repülővel megyünk, gondoltam arra valahogy el kéne menni a Meteorakhoz, elvileg 3 óra Szalonikiből nézek valami fakultatív utat onnan, de kár elaprózni azt a 3-4 napot. Majd legközelebb. Bőven lesz látnivaló ahogy elnézem. Nyáron az a gond, hogy inkább pihenős, kicsit punnyados nyaralás van, az ilyen városnézés mindig elmarad. Most bepótoljuk.
"Futás/rohanásnak/pipa itt is voltamnak meg mi értelme?"
Annyi, hogy ráébred arra, hogy ide még vissza kell jönni (vagy éppen elég volt egyszer látni).
Nekünk is volt néhány ilyen rohanos/beugrós látogatásunk ...
Tavaly hazafelé beugrottunk Filippibe. Régóta kerülgettem már a környéken, de mindig valahova sietni kellett, emiatt terveztem úgy a hazafelé utat, hogy meg tudjuk végre már nézni.
Megnéztük.
Ahogy korábban is írtam, egyszeri élménynek megfelelő.
A következő állomásunk aznap Rila volt, ahol megnéztük a kolostort (emellett is elmentem már párszor ... majd jövőre megnézzük, mondtuk minden esetben).
Sajnos most sem volt rá sok időnk (pontosabban eltöltöttünk ott kb. 2 órát, de az kevés volt), emiatt idén is útba fogjuk ejteni hazafelé jövet.
A környezete nem olyan egyedi, mint a Meteoráké, de maga a kolostor szerintem übereli a görögöket.
Májusban kiugrunk Szalonikibe a feleségemmel a 3 éj/4 napra. Lehet még az is kevés, eszembe se jut valami más programot szervezni e mellé. Futás/rohanásnak/pipa itt is voltamnak meg mi értelme?
Pont ezeket akartam megnézni + Kaválában a római vízvezetéket... Én is pont arra gondoltam, amit Te mondtál, ezért is tettem fel kérdésként, bizánci erődöt és főleg ókori romokat fogunk Athénig látni egy párat...
Kavalában mit szeretnél megnézni? Miért akarsz odamenni?
(Nem voltam még ott, de ahogy én látom van egy jópofa bizánci erőd és ennyi. Ezen kívül a közelben van Filippi, Nagy Sanyi papájának a fészke. Az ott lévő ókori romok sem akkora durranások, hogy feltétlenül meg kellene nézni, pusztán a hely történelmi jelentősége miatt érdemes esetleg. Tavaly voltunk ott, többet nem megyünk, egyszeri látnivaló.)
Tölts hosszabb időt Thesszalonikiben inkább. Az út is rövidebb és gyorsabb, mint Kavalába, és sokkal több látnivaló van.
Érdemes olyan szállást keresni, ami viszonylag közel van a látványosságokhoz, mert különben kereshetsz parkolót az autónak (ami többnyire fizetős).
Szerintem korai indulással simán mehet. Jómagamnak -november elején, ellenkező irányban- 11 óra volt ez az út Bulgárián keresztül. Igazán a görög-bolgár határon volt a leghosszabb várakozás. Az autópálya végétől (Blagoevgrad) kb. 4 óra még Kavála, 60 km/h átlagot kihozni is kihívás. Kavála-Thessaloniki bő óra autópályán...
Kifelé -október közepén- vasárnap, reggel hatkor konkrétan senki nem volt a röszkei szerb autópálya átkelőnél, ezért javaslom a kamerák használatát a korai induláskor. Miután te sem főszezonban utazol, hátha neked is szerencséd lesz.
Szerintetek április elején van esély arra, hogy Szegedről- Kaválába érkezzünk még normális időben?
Kavála egyáltalán megéri ezt a kitérőt, Szaloniki és Athén útvonalról? Az Edessa, Pella kitérő kimarad, Szaloniki és Kassandra félsziget meglátogatása marad a tervben. Visszafelé Skopjéban állnék meg pihenni.
Athénra elég 3 éjszaka szerintetek?
Ha Kavála elérhető akkor ott lenne az első szállásunk, ha azt mondjátok, hogy nem éri meg akkor Szalonikben 2 éjszaka lenne, majd Athén 3 éjszaka és visszafelé Skopjéban lenne 1 éjszaka pihenő.
A terv szerint utazás során - ha belefér időbe - akkor Philippi és Kavala megtekintése lenne a célpont, majd Thesszaolinikiben szállásolnánk el magunkat.
Thesszaloniki megtekintése és ha nem fért bele ,akkor Kavala, Possidi Beach esetleg Sarti...
Taqnácsokat kérnék és várnék, április elején mennénk Görögbe, Szegedről indulva. Mind szállás, mind benzin árak, mind útvonalak és főleg látnivalőók érdekelnének.
A terv szerint utazás során - ha belefér időbe - akkor Philippi és Kavala megtekintése lenne a célpont, majd Thesszaolinikiben szállásolnánk el magunkat.
Thesszaloniki megtekintése és ha nem fért bele ,akkor Kavala, Possidi Beach esetleg Sarti...
Utána Pella, Pozar, Edessa megztekintése és ott vhol egy szállás, majd onnaqn irányAthén, 3 éjszaka0, visszafelé az Ohmri tónál szállnánk meg.
Várom a tanácsokat, útdíjakat és benzin árakat is...
Akkor a válság miatt nem szerették, ha a banktól kell "visszaszerezni" a pénzüket. Máshol is ment a trükközés, hogy "nem jó a terminál" stb.
Következő évben "szemközt", Fterotiban is megjártam, akkor meg a bank lehúzta a deviza napi limitemet és nem volt olyan stabil internetkapcsolat sem a kemping wifin, sem a telefonomon, hogy a tetűlassú raiffeisenes felületen vissza tudjam állítani. Bementem Nikitibe, ott volt térerőm, ott tudtam átállítani.
Nézegetem én is a Google-t, a komp menetrendet is megtaláltam :-) tényleg elég ritkán jár (azt hittem csak most télen, de ezek szerint nyárra sem sűrítik ...)
Gugli szerint van jónéhány étterem (aztán persze kérdés mennyi nyit ki ezekből ..)
Egyelőre még nézelődünk, ez a sziget is egy opció.
Amikor az Athosz kolostoros hajós túrán voltunk, a hajó "hazafelé" a sziget mellett úszott el és akkor láttam, hogy nagyon szép, homokos strandok vannak itt. Gondoltam el lehetne ide is jönni egyszer ... hát most alaposabban utánanézek.
Olyan helyet keresek, ahol lehet kártyával fizetni a szállásért (vagy elfogadja a banktranszfert), kp-t nem szívesen viszek ennyit magammal.
Ja, éttermek a kikötőnél voltak illetve a kempingnek van egy bárki által látogastható tavernája Alikes Beach-nél. Lehet máshol is, nem mondom, hogy nem de én ezekre emlékszem.
Mi 2015-ben Ammoulianin nyaraltunk. Kempingeztünk. Vittem motorcsónakot, így bejártuk a strandokat a szigeten. Való igaz, punnyadásra jó, "látnivaló" nincs különösebb. Drágább mint a "szárazföld" bár egy köpésre van hozzá. A helyiek a komppal járnak ki a parti Lidlbe vásárolni, még a jeggyel együtt is megéri nekik.
Akkoriban egyetlen halbolt volt a szigeten, a kikötőnél, az se volt minden nap nyitva cserébe kicsi választék és hatalmas árak. Ez nálam komoly negatívum, szinte minden este grillezek, másnaponta halat-ha van.
Ráadásul a kempingben nem fogadták el a kártyát(akkor volt a válság ugye), bankjegykiadó automata egyetlen egy volt a szigeten, az sem üzemelt általában. Úgy tudtam fizetni, hogy rámszólt a kempinges srác amikor hoztak zsét az automatába, kocsiba pattantam, lerohantam, mire kivettem a lóvét már sor állt mögöttem, szerintem fél óra múlva már üres volt.
A strandok jók, általában a Szamár szigetre jártunk vagy ha nagyok voltak a hullámok és a család félt vízreszállni akkor a kemping előtt Alikes Beach-en fetrengtünk. Egy és négy éves kisgyerekekkel ez így megfelelt.
Ha valahová menni akarsz, figyelj a kompmenetrendre mert az utolsó komp emlékeim szerint valamikor késő délután ment be, ha lekésed, csövezhetsz a szárazföldön. Első este nem értük el, mondjuk a lakókocsival ez nem okozott akkora problémát.
De a jó strand és a közeli taverna egyszerre nem biztos, hogy összejön. Bár, ha a szintet nem számoljuk, akkor a szigeten nincsenek távolságok, még gyalogosan sem.
Mi több kis öbölben megálltunk. Karagatsia, Alikes, Megali Ammos szerintem megfelel az általad leírt strand elvárásoknak. Viszont ezek közelében nem tudom milyen szállás és taverna van.
Csónakot egy napra mindenképpen béreljetek és kerüljétek meg a szigetet. A dél-keleti csücsöknél lévő szigetekhez is menjetek el.
A jövő évi nyaralás szinte kizárólag a punnyadásról szólna, így szinte mindegy hova megyünk (nem kell sok látnivaló a környéken), erre ez a hely is megfelel, csak legyen jó a part (homokos, lassan mélyülő, ha van a szélén néhány szikla az nem baj és némi vízi élet sem okoz problémát).
Közelben legyenek éttermek, ahol vacsorázhatunk (nem szeretnék autóval menni az étterembe).
Ilyen szempontok alapján ez a szigetecske jó lehet.
Másik esélyes Szarti. Ott voltunk idén és Platania (a falutól délre eső kis öblökkel) eléggé megtetszett.
Szállást valószínűleg valahol a falu szélén keresünk (nincs nyüzsi), de van elég sok étterem, lehet válogatni.
(Sajnos a szállásadók még téli álmot alszanak, a direkt nekik küldött e-mailre sem válaszolnak, nemhogy a foglaló oldalakon frissítenék az áraikat ...)
Tavaly a 2 hét Thassos után még megáltunk pár napra hazafelé. Nea Rodán volt a szállás és onnét mentünk el motorcsónakot bérelni, amivel körbejártuk a szigetet.
A szállásadóval beszéltük, hogy mit tervezünk, Ő mondta, hogy ne komppal menjünk át, hanem a parton egy szimpatikus motorcsónakostól béreljünk és azzal járjuk körbe. Nem bántuk meg.
Nagyon-nagyon kicsi a sziget, 10 napra nekünk biztosan nem adna elé élményt.
A meccseken tunteteseken stb randalirozok nem gorogok hanem fizetett huliganok akik altalaban busszal erkeznek tomegevel,alban,szerb,vagy itt elo gruzok.A miertjet ne kerdezze senki hosszu tema es ennek a forumnak nem ezek a celja.
Hallom, 2024 februári 12-ig minden élvonalbeli sportesemény zárt kapus, mert egy röplabdameccsen (!!!) majdnem megöltek egy rendőrt. Idén két futballszurkolót öltek meg verekedésekben, több tucat rohamrendőr és drukker került kórházba.
Ők biztos amúgy udvarias és nem mogorva gyerekek :-)))))
Koszonom,hogy leirtad ezeket oszinten szemelyszerint 2015-ben voltam otthon utoljara es gyerek az infoim az otthoni helyzetrol.Lanyom se jar surun haza most is veltlen akadt egy olcso harom napos csomagra,/105 euros, harom nap ket ejszaka repulovel/,amugy tettszett neki de nem elne otthon semmi penzert es nem a dragasag miatt hanem mert a mentalitas borzalnas.A fiatalok udvariatlanok az idosebbek baratsagtalanok,mogorvak ami szamunkra nagyon idegen.
Ha szétszálazzuk, egyáltalán nem jobb a helyzet Magyarországon, mint Görögországban. Egy vidéki állami (önkrmányzati) aklalmazott NETTÓ bére 550 € körül van, diplomával, 8 órában, és csak álmodik az 1200 €-ról. A közmunkás bére (belőlük már "csak" 100 ezer van az országban) 220 €-t keres. A BRUTTÓ bérek valóban magasabbak, de akkora az elvonás a jöv. adóval, a tb-vel és a 27%-os áfával, ami vásárlóerőben még úgy is az EU utolsó előtti helyére tolja Magyarországot, hogy közben van egy 100 ezer kedvezményezett, aki több milliós bevételre teesz szert havonta. Én - azon túl, hogy imádom Görögországot - azért nyaralok ott, mert olcsóbban tudok kijönni, mintha itthon maradnék. (És a Lidl sem olcsóbb itthon, mint ott, folyamatosan nézem az árakat, az általam vásárolt árunál nagyjából nullára jövök ki az összevezéskor.)
Szerintem a felugró telefonhívó rossz beállítás miatt volt. Én is jrtam már így. Az történt, hogy bekapcsoltam valami kísérleti szakaszban lévő kihangosító funkciót, és nem is tárcsázni akart, hanem inkább nem rudta megkülönböztetni a két kihangosítható funkcót: a telefont meg a médiát. Amikor átváltottam, rend lett. Ami a Waze-t illeti, mióta a google a tulajdonos, nekem pont ugyanolyannak tűnnek a szolgltatások és a hibák is, mint az anyacég térképén. Azért ott van a telefonomon, bár én az esetek tűlnyomó többségében Sygic-ezek. Lehet, hogy ez lélektani kérdés, de nálam a pohá félig tele van: szerintem vn 4-5 jó navigációs szotver, de tökéletes nincs, és egyik sem népes élkülözni a józan észt.
Gorogorszagban az allami szektor fizetesi rataja eri el a magyarey vagyis 1200-1500 euro koruli viszont a maganszektor szornyu 500-700 euro kozott mozog.Lanyom fizikoterapeuta igaz 6 oras allasban 500 euro a fizetese.Az arak kb a hazaival egyenlok erre ertette a dragasagot,a Vaci utcan csak keresztul ment azt tudja,hogy az atheni Ermounak felel meg.Az arakon a szupermarketekben szornyulkodtek,Sparban es CBA ban voltak.A lidli erdekes modon otthon olcsobb mint itt.Nalunk amin olcsobb az a zoldseg gyumi a tobbi veri a hazai arakat az energiarol,telefondijakrol,benzinrol ne is beszeljek.