Keresés

Részletes keresés

alfi13 Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12540

olega= omega

Előzmény: alfi13 (12537)
alfi13 Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12539

Néked nem csorbult ki az éle?

Előzmény: gergerg (12538)
gergerg Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12538

Nekem nem az volt a gond, gyümölcsöket simán oltottam vele. És a szőlőt sem csak azzal próbáltam.

Előzmény: alfi13 (12537)
alfi13 Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12537

Azt az olega olót én sem ajánlom senkinek nagyon vacak szerkezet egy oltvány sem eredt meg vele ráadásul kicsorbult az éle. Egy sima késel az oltások kétharmada sikerült.

Előzmény: gergerg (12536)
gergerg Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12536

De akkor most megcsípett, vagy nem? :-)

 

 

  Nekem is járt a fejemben ez a kézbenoltás, még omega ollót is vettem, szórakoztam is vele, persze hogy nem sikerült. De legalább elcsesztem egy évet. Ezután gondoltam előbb alanyt nevelek, majd átoltom. Ezzel elcsesztem mégegy évet. Most van a harmadik év. Szerencsére halgattam másokra is, és rögtön kezdéskor vettem oltványt is. Az oltási projekt még sehol nem tart, öreg tőkék átoltását kivéve, viszont az oltványokból az egyik Irsain már volt egy fürt az idén, és a 4 Moldova is hozott 2-2 szép nagy fürtöt.

 

   Szóval elméletben működik amit írsz, gyakorlatban is, csak nem egy kezdőnél.

Előzmény: imkerei (12534)
Cirfandlia Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12535

Nincs kitüntetett időpontja, de azért nem szoktak rögtön erjedés után és közvetlen palackozás előtt sem deríteni. Lényeg a nyugalomban levő bor; utóerjedés ne legyen, első fejtés előtte történjen meg, ne legyen a hőfok 8 C alatt. Ekkor mehet, derítési aljról időben (max 2 hét) leszedni szűrni, vagy hagyni jól lelüllepedni, még1x fejteni. Derítés után lehet egy rázópróbát tenni (pillepalack félig kocsiba - 2 hétig közlekedni vele magyar utakon) ha nem "pelyhesedik" sikerült.

Előzmény: gondolkodó2 (12495)
imkerei Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12534

Tudod én méhészkedem is és volt már aki megkérdezte, mikor meghallotta, hogy méhekkel foglakozom: -És csípett meg már méhecske?

Na akkor nevettem csak igazán.

Ha jól csinálod a gyökereztetést a vesszőn olyan gyökerek fejlődnek, hogy ültetésnél nem győzöd őket visszavágni, hogy beleférjenek az ültetőgödörbe. Persze nem minden vessző gyökeresedik meg egyformán. Amelyik gyengébb növekedésű azt még szokták 1-2 évig az iskolában tartani, de abból ritkán lesz normális szaporítóanyag.

Előzmény: janijani (12533)
janijani Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12533

Nem kell kinevetni, én gyökereztettem már vizes homokban, onnan tudom milyen lesz egy év múlva.

Előzmény: imkerei (12527)
imkerei Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12532

Semmi értelme ősszel elültetni az alanyokat. Télen nyugalomban van, nem ereszt gyökeret sem.

Legjobb angolnyelves párosítással oltani tavasszal és hajtatásos módszerrel forrasztani, majd kiültetni gyökereztetéshez.

Ültethetsz a helyére is alanyvesszőket és a későbbiekben beolthatod zöldbe-fás oltással, zöldoltással sőt alvóra is szemezheted ősszel és meggyökereztetheted bujtással és utána ülteted ki a helyére.

Előzmény: ..janos.. (12529)
..janos.. Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12531

Pikk-pakk gyökereztetk , oltok, ősszel meg hozza már a rekord termést :D

Lehet az lesz, hogy veszek majd oltványt, mert amúgy kellene mondjuk 30 az üres helyekre, többit meg majd máskor, ott még megvan a régi szőlő is.

Közben meg ráérek kísérletezgetni.

Előzmény: gergerg (12530)
gergerg Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12530

Ne haragudj de az nem úgy működik hogy nyáron kitalálom, ősszel gyökereztetem, tavasszal, oltom nyáron nézem és következő ősszel szöretelek. :-) Halgass rám, ha nem sokat akarsz, vegyél oltványt, mert az óra ketyeg, amíg tökölsz etzekkel az oltás/gyökereztetéssel addigra termő szőlőd is lehet. Utánna majd szórakozol.

Előzmény: ..janos.. (12529)
..janos.. Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12529

Úgy értettem, hogy ősszel már gyökereztetem és oltom, tavasszal kiültetem.

Te azt írtad, hogy tavasszal csinálom gyökeeztetést és oltást, ősszel meg ültetem.

Előzmény: imkerei (12528)
imkerei Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12528

Nem értem a kérdést! Miért kellene megszedni ősszel?

Az alanyvesszőnek nem árt a téli hideg. A nemes elfagyhat ugyan de oltásnál azt úgyis látja az ember és az olyat nem használja fel.

Másrészt a vessző a hosszú tárolás alatt veszít az életképességéből (pláne, ha nem szakszerűen van tárolva, melegben, szárazon).

Előzmény: ..janos.. (12526)
imkerei Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12527

"Gyökereztettél már szőlőt?"


:-))))

Előzmény: janijani (12524)
..janos.. Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12526

Ezt lehet például télen is csinálni?

Pl. ősszel megszedem a az lanyt, meg nemest is hozzá és tavasszal kiültetem?

Vagy a nagy hőmérséklet ingadozás miatt nem célszerű?

Például lehet, hogy ha nincs fűtés, akkor csak 15 fok van télen abban a helyiségben ahol tárolom őket, annak ellenére, hogy nappal fűtés miatt lehet 25 is.

Előzmény: imkerei (12522)
..janos.. Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12525

Az ár is számít azért, ha csak 10 oltvánnyal számolok, az 3000 ft. És ki tudja hány tőt tesz tönkre a szárazság.

Az a gond, hogy aki komolyabban gondolja, az nem telepít csak dugványozással, mert állítólafg nem lesz ellenálló.

Erről mi a véleményetek?

janijani Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12524

Gyökereztettél már szőlőt? Első évben kis cérnaszálak a gyökerei. Amit árulnak biztos hogy nem is 2 hanem 3 éves gyökerei vannak. Az hogy mikor oltják át részletkérdés.

Előzmény: imkerei (12522)
gergerg Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12523

Na ja, Abasáron aki óvodás kora óta ezt csinálja lehet, de egy földi halandó, pláne egy kezdő, soha.

Előzmény: imkerei (12522)
imkerei Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12522

A vadalany gyökereztetése és átoltása ugyanabban az évben végigmegy.

Nem értem, hogy miről beszélsz. Tavasszal megszedi a vadat és a nemest, átoltja és meggyökerezteti. Ősszel telepíthető.

Előzmény: janijani (12521)
janijani Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12521

Számolni kell, amig a vadalanyt gyökerezteted és átoltod 3 év. Megveszed 300Ft-ért a gyökeres oltványt 3év előnyben vagy, ennyivel hamarabb fog teremni. Vesztettél 300 Ft-ot, nyertél 3 év termését.

Előzmény: ..janos.. (12518)
..janos.. Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12520

Köszönöm a segítséget.

Előzmény: imkerei (12519)
imkerei Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12519

Először is nézz be ide: Szőlő oltás és ide: Oltás,szemzés

Amennyiben kérdésed van itt választ találsz rá.

 

Előzmény: ..janos.. (12518)
..janos.. Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12518

Ahogy nézem azért ez időigényes folyamat, ha jól olvastam.

Gyökereztetnem kell alanyt, csak az a kérdés milyen erősségnél ültessem ki a szőlőbe. Ha tavasszal gyökereztetem, akkor  mondjuk következő tavasszal?

Aztán amikor elég erős hajtés van rajta, akkor be tudom oltani.  Menniy idő körülbelül?  Jól gondolom a folyamatot?

Ez időben azért sokkal húzósabb, mnt ha veszek oltványt. Pénz kérdée a dolog. 300 ft-os oltványár mellett azért húzós.

..janos.. Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12517

Zaláról van szó, Göcsejben, eléggé agyagos talaj.

Fehérbor szőlőfajta lenne jó, olyan, ami ropogós, nem akarok csemegeszőlőt is ültetni csak azért, hogy lehessen szőlőt is enni. Most is van oylan szőlőfajta benne, ami sárgás színű, amikor beérik és ropogós a szőlő, tehét enni is jó.

Fontos lenne az is, hogy ellenálló legyen betegség és szárazság ellen is, nem tudok állandóan ott lenni a hegyen, hanem mondjuk hetente 1-2 alkalommal tudok kimenni.

Nem értek hozzá különösebben, de így kép alapján nektár, cserszegi fűszeres, vagy sárga muskotály is lehet, nehéz eldönteni. De szerintem olaszrizling is van közötte.

Gondolom ha oltványt saját magam akarok csinálni, akkor a telepítendő szőlőből kell lennie és azt hozom össze valami másik vesszővel.

Mit javasolsz?

Esetleg oltsak saját magam, gondolom nem egyszerű dolog. De 300 ft-os oltványárak mellett eléggé húzós szőlőt telepíteni egyszerű embernek, nem beszélve arról, hogy egy szárazság tönkre is teheti már az első évben.

Előzmény: imkerei (12516)
imkerei Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12516

Mindenek előtt azt kellene tudni, hogy milyen talajon és, hogy milyen szőlőfajtáról van szó.

Vannak szőlőfajták, amelyek jól szaporíthatók dugványozással és jól is teremnek a homokon, pl. kövidinka, kadarka, valamint vannak olyan szőlőfajták, amelyek saját gyökéren szenvednek és inkább csak csicskurásodnak, minthogy teremjenek pl. olaszrizling.

Kötött talajon mindenféleképpen inkább az oltványt válaszd, mert a filoxéra hamar megtámadhatja és elpusztíthatja a saját gyökerén levő európai szőlőfajták tőkéit, pláne bortermő vidéken, ahol állandóan jelen van!

Oltványt nem csak venni lehet, kis kézügyességgel és csekély ráfordítással készíthetsz magad is.

Előzmény: ..janos.. (12515)
..janos.. Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12515

Sziasztok.

 

Egy amatőr kérdésem lenne.

Örököltünk szőlőt, pár éve gondozzuk, aktuálissá vált a felújítása.

Legolcsóbb megoldásként dugványozásra gondoltam mint szaporítási mód.

Több oldalon is írják, hogy az így szaporított szőlő sokkal kényesebb a betegségekre. mit mutat a tapasztalat? Ha hosszú távon gondolkozom, akkor vegyek inkább oltványt?

kisannar Creative Commons License 2012.09.15 0 0 12514

hálásan köszönöm Mindenkinek a segítő hozzászólásait!

kisannar Creative Commons License 2012.09.15 0 0 12513

A második tőre gondolsz ugye, amelyiken van az a kék madzag? arról akkor teszek fel még közeli képet....

 

a gesztenyés kép pedig a tegnapi napon délután 16 óra környékén készült.... amikor megláttam én is azt hittem eldobom az agyam...

Előzmény: imkerei (12501)
Flanell Creative Commons License 2012.09.15 0 0 12512

Akár...   :)

Előzmény: imkerei (12510)
Flanell Creative Commons License 2012.09.15 0 0 12511

Nálam egy sem gyökerezett még le. A domboldalon lemosódott jópár tőkéről a föld (amikor a felhőszakadás feltöltötte földdel a felső védőárkot), és most az oltás helye bőven kilátszódik a húsz éves tőkéknél, de gyökér egyen sincs. (Gyöngyös mellett.) A lényeg, hogy ne legyen mód legyökerezni, és 5 cm mélységben ez nem történhet meg sehol, ahol mozgatva van a föld. Persze, ha utólag rátöltődik még 10 cm, az más. Gyepes szőlőm még nem volt, azt nem tudom.

És volt már rá nem egy példa, hogy a föld alól hajtott újra a nemes.

 

Igaz, errefelé van filoxéra, az biztos lerendezi a nemes gyökereit.  :)

Előzmény: imkerei (12508)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!