Keresés

Részletes keresés

loading Creative Commons License 2022.08.05 0 0 95017
ShiDeci Creative Commons License 2022.08.05 0 0 95016
Hepci Creative Commons License 2022.08.04 0 0 95015

Cseri Barni's Rizling (Secundus) 2021

Cseriék (Nyúl) rizlingjei a legjobb magyar rajnaik közé tartoznak és ilyen vicces római nevekkel díszítik fel őket. Ez a belépő darab.

Tartályos iskolázású cucc, szép illattal és az alkoholos traubiszódánál eggyel azért komolyabb, a belépő szinthez képest elég vonzó beltartalommal. Az egyensúly a savak/maradékcukor között nekem optimális, a savasság szép - oda lehet tenni hasonló kategóriájú osztrák/német darabok mellé.

A pince honlapján 2800 Ft, a budai Fióka étteremben pedig elég elképesztő, 1600 forintos áron poharazzák - roppant hülyének kell lenni, hogy ott az ember bort igyon, de megszomjaztam az ebéd közben.

5 pont, 1600 Ft/1,5 dl (Fióka)

lazaridi Creative Commons License 2022.08.04 0 0 95014

A legteljesebb mértékben egyetértek.

Előzmény: Hepci (95013)
Hepci Creative Commons License 2022.08.04 0 0 95013

Ez a tokaji "kedvcsináló" kategória (Demeter) úgy tűnik, nagyon nem megy (egyre kevésbé megy) Tokajban.

Balassa birtokbora (a kacsás) is egyre gyengébb, a Patricius alapfurmintja katasztrófa, több más cégé dettó: ha ezekkel a szarokkal akarnak kedvet csinálni az asztrális árazású dűlős furmintjaikhoz, szeretném jelezni, hogy nem fog menni...

Előzmény: ex perlasca (95012)
ex perlasca Creative Commons License 2022.08.03 0 0 95012

Elköltöttem egy bö huszast a Bortarsasagnal magyar feherborokra; az eddigi borokkal finoman szolva nem volt szerencsem, pedig probaltam kockazatminimalizalo üzemmodban valogatni.

 

Figula Soskut Olaszrizling 2020 - negyezerparszaz Forint volt, ergo 11-12 EUR. Az egyik legjobb Olaszriziling, amit valaha ittam, bar nemileg csökkenti a dicseret erteket, hogy eddig nagyon keves emlekezetes Olaszrizlinget ittam. Mely, tartalmas, vonzo illat. Mindezt izben is hozza; nem különösebben komplex, de homogen, harmonikus es mely. OR-tipikusan alacsony a sav, ezzel szemben eleg vastag, mar-mar olajos a bor; szepen jönnek a mandulas jegyek, es a bor fö erenyet egy hatarozott, mar-mar somloias mineralitas adja. Önmagaban is jo, de erös a gyanum, hogy igazan akkor vilagit, ha az ember talal kozza egy jol illö etelparositast.

Ertekelessel kicsit bajban vagyok: sok minden jot tudok rola mondani, de 2 este es a bor 2/3-anak elfogyasztasa utan mar ugy voltam vele, hogy jol van, ezt megismertük-megertettük, most igazabol jöhetne a következö.

Olaszrizlingkent kivalo, borkent siman jo, negyezerparszaz forintos feherborkent rendben van (ha az ember szereti a vastag, kisse aszketikus-mineralis stilust).

Több tartalom van benne, mint ami a nemet 11-12 Euros feherborokra jellemzö, de nem feltetlenül több öröm.

Talan erös 5 pont.

 

Degenfeld Muscat Lunel (felszaraz) 2021 - nemet riesling környezetben elö emberkent nagy drukkere vagyok a felszaraz borok itthoni elterjedesenek, igy különsen megörültem ennek a bornak.

Az üveg megivasa utan azt mondom: ez annak a megfelelöje, mikor a csodacsatar a teljes vedelmet kicselezi, a kapust elfekteti, majd hetyken kapufara gurit. Az illat gyönyörü, arconverös primer szölö. Izben az attak tökeletes, a maradekcukor ugyszinten: eppen annyi, hogy ne legyen edes erzete a bornak, hanem csak a gyümölcsöt erösitse fel. 

Az ember mar kezdene csukott szemmel alelni, mikor jön a kapufa: a korty felenel a gyümölcs szinte eltünik, cserebe a sav igen elesse valik, igy a szaj hatso reszeiben mar inkabb tulcitromozott limonade - de annyira sok a sav, hogy az mar szinte kellemetlen, pedig en ugye nemet rieslingen elek.

Ezt is nehez ertekelnem: az eleje 7-8, a vege 2, akkor az talan együtt 5 ala; ki hogy sulyoz. Kajaval kicsit jobban müködött, pusztan azert mert az csökkentette a saverzetet. Gyanitom, hogy fröccshöz kivalo, csak en olyat nem iszom.

 

Sauska Sargamuskotaly 2021 - több evjaratat is igen szivesen ittam ennek a bornak nyaranta; ez, jelenleg, megmagyarazhatatlanul rossz. Illatban a Degenfeld kb ötödet hozza, izben definialhatatlan ramaty; ebben semmi ertekelhetö nincs, cserebe van benne egy szinte tonik-szerü kesernye ami kifejezetten kellemetlenne teszi az egyebkent is harmatgyenge bort. Erthetetlen. Masodik napja iszom es inkabb csak rosszabb lett. Nagyon valoszinü hogy ennek lefolyo lesz a vege. 2p.

 

Kreinbacher Öreg Tökek bora 2019 - megintcsak all, hogy több regebbi evjarata is igen tetszett; ez most teljesen rendben van, de elmarad az emlekek mögött. Pont a somloisag kisse vad, strukturalatlan aradasa hianyzik belöle, ami miatt a regebbieket kedveltem; a nemikepp strukturalatlan jelleget sikeresen megöriztek, cserebe az intenzitasbol visszavettek, igy ez egy teljesen korrekt, kellemes, de kisse kasztralt bor benyomasat keltette. Megittuk, de egyaltalan nem az a "rohanok a következö poharert" tipusu müalkotas. Erös 4p

 

Demeter Zoltan Dry 2019 - a következö bor, amelynek több evjratat is nagyon szerettem. A legnagyobb csalodas. Ez valami remesen gyenge; vakkostolon azt se mondtam volna meg, hogy tokaji a bor, nemhogy premium termelö bora. Ket napon keresztül kelletlenül, inkabb kötelessegböl iszogattam (megis csak Demeter, mennyi penzbe került, stb) - a harmadikon ugy szetesett, hogy nem volt mas hatra, ment a lefolyoba az utolso 2-3 deci. Soha nem ittam meg ilyen nulla minöseget Demetertöl, hasonlot sem. 1. es 2. nap: 3 pont, 3. nap: 1p.  

IsKol Creative Commons License 2022.08.03 0 0 95011

Úgy gondolom a borászok nagy része próbál megfelelni az előző cikkben is említett "Sokat számít a környezettudatosság, de az biztos, hogy a könnyebb, gyümölcsös irányba megy."

 

Szóval, biztos ezt akarják meglovagolni de még keresik az "ízt"...

 

Tudom, hogy minden pénz de miért nem kísérleteznek egy évjárat/különböző szüret/különböző technológiával? (de lehet ez marketying nélkül nem megy...)

Előzmény: Hepci (95010)
Hepci Creative Commons License 2022.08.03 0 0 95010

Ikon Chardonnay 2021

Az Ikon márka inkább vörösborokról ismert, de a jobb magyar darabok közé tartozó, primőr jellegű rajnait is palackoznak.

Meg ezt a sárdonnét.

Ezt nem igazán értem, ha más évjáratok is ilyenek szoktak lenni: vékony, egyoldalúan savanykás, a lecsengésben picit kesernyés bor, ami ugyanakkor szinte semmilyen más ízzel nem rendelkezik.

Talán fröccsnek jó lenne, önmagában az ára nekem még a mai inflációs időkben is értelmezhetetlen.

4- pont, 1750 Ft (Bortársaság

lazaridi Creative Commons License 2022.08.02 0 0 95009
Hepci Creative Commons License 2022.08.01 0 0 95008

Irtózatosan dolgoznak a Zelna marketingesei... a tulajdonos apjának rengeteg zsetonja van...

Egyébként van eredménye, mert pl. az általam gyakran látogatott gellérthegyi delikát-kávézóban elfogyott a hegybor-olaszuk, miközben ott azért nem viszik tucatszám a bort a kedves vásárlók.

Az egyik barátom meg úgy beszélt erről az eredményről, mintha egy magyar megnyerte volna a 200 méteres síkfutást az olimpián.

Előzmény: lazaridi (95007)
lazaridi Creative Commons License 2022.08.01 0 0 95007
Hepci Creative Commons License 2022.07.31 0 0 95006

Az első mondathoz. A Weninger meg a Bott asztrális áron adják jelenleg a rossz borokat. Meg a Bencze István is. Úgy sejtem, ha nem tudnák őket eladni, már összementek volna az árcéduláikon a számok.

Honnan gondolod, hogy ez pincevakság? Amíg van gyöngytyúk, aki drága pénzért veszi a taknyot, miért ne tennék? Saját magukat lejáratják, a kassza csilingel, esetleg az arcbőrüket kell sokat krémezni, hogy vastagodjon.

Ez a natúrborosdi olyan, mint egy politikai vagy egyéb szekta: amíg elegen szopják fel a "mágusokat", mindig lesz blutyozidusz, aki ájultan elhiszi az előadóművészek marhaságait és kicsengeti a zsetont.

Előzmény: Winesoul (95001)
Hepci Creative Commons License 2022.07.31 0 0 95005

Nem tudom... nyilván sok rosszat (is) lehet mondani K. Andrásra (Shiraz) az akkori és azóta végzett ténykedése kapcsán, de tudtommal kivételesen jó körülmények között tárolták a borokat. Inkább az lehetett, hogy a betárolt tételek egy része nem volt kellőképpen ütésálló: valószínűleg bárhol, a saját gazdájuk pincéjében is szétestek volna 4-5 év után, és nyilván szerencsésebb/tisztességesebb lett volna kiönteni őket, mint "elakciózni".

A keserűség nem tudom, minek a következménye - olyat is hallottam (elvileg) hozzáértőtől, hogy azokban a Karner-tételekben a tannin volt keserű, de ez nekem eléggé ezotéria. Mitől lesz a tannin orvosságosan keserű?

Előzmény: Winesoul (95001)
Hepci Creative Commons License 2022.07.31 0 0 95004

Szándékos véletlen. :)

Előzmény: loading (95000)
joskabacsi Creative Commons License 2022.07.31 0 0 95003

Páger Mátyásra kóstolj rá, natúr, de a tiszta, jó ivású kategóriából!

Előzmény: Hepci (94994)
Winesoul Creative Commons License 2022.07.31 0 0 95002

Tudom, most mikor lent voltam Somlón kicsit szakmáztunk tök normális stílusban :)

Előzmény: joskabacsi (94999)
Winesoul Creative Commons License 2022.07.31 0 0 95001

No igen Ők ketten pont azoknak a csoportjába tartozik, akiknél értetlenül állok, hogyan nem veszik észre, hogy hiába az átállás vmi félrement. Pincevakság lenne? 

 

Volt egy sanda gyanúm, hogy TC-os beszerzés volt a Karner. Pedig elméletben jól tárolták a borokat, de az Ercsey Dani is, meg emlékeim szerint több itteni fórumozó és persze jó magam is belenyúltunk jó pár általuk forgalmazott hibás borba. Aminél nagyvalószínűséggel inkább tárolási difi lehetett, mint borászati.

Előzmény: Hepci (94998)
loading Creative Commons License 2022.07.31 0 0 95000

Szándékos vagy véletlen a "Terrorklub"?

Előzmény: Hepci (94998)
joskabacsi Creative Commons License 2022.07.31 0 0 94999

Élőben normális.

 

Előzmény: Winesoul (94996)
Hepci Creative Commons License 2022.07.31 0 0 94998

Az ismertebb és korábban jó borokat készítő arcok közül Weninger és Bott Frigyes borainak minősége/élvezeti értéke omlott össze az átállás után/következtében.

Az elsőt nem sajnálom különösebben - egyszer egy botrányos és drága bora kapcsán írtam neki, amit válaszolt, annak alapján beképzelt pöcsfejnek tűnik.

Bottot sajnálom, ő számomra szimpatikus faszi, csak hát sajnos a legutóbbi furmintos rendezvényen is valami egészen borzalmas nagyon natúr cuccot mutatott, amit ráadásul 10 rugó körüli áron ad. Ott némi töprengés után nem mondtuk el neki, hogy mit gondolunk a boráról, csak nem veszünk tőle többé semmit.

Karnertől én nem klasszikus borhibáktól sújtott, hanem keserű vörösbort vettem többször is a Terrorklubban anno.

Előzmény: Winesoul (94995)
loading Creative Commons License 2022.07.31 0 0 94997

Szent Gaál pincészet 2:1 Minőségi száraz fehér fröccs: fröccs, teljesen iható, sok szórakozóhelyen (+kocsma) rosszabbat kap az ember. A dobozról nem derül ki, hogy milyen bor. A honlap szerint rizlingszilváni.

Ár/értékben - 349Ft/250ml (Spar) - mondanám, hogy nem acélos, de legutóbb egy InterSparban azt kellett konstatálnom, hogy 1000Ft/palack ár alatt szinte eltűntek a normális fehér borok. Inkább 1500Ft-tól kaphatók. Így nézve árában van. Szubjektíven 300Ft alatt lenne a helye.

 

LAFI FRISS Cocktail bodza-lime: bor alapú szénsavas koktél (gondolom így elnevezve könnyebben ment át a jogszabályi környezeten) => igazán rossz. Nagyon kiérződik az aroma és a tartósítószer. Inkább az ízesített sörök, mint ez. 199Ft (Spar), erősen nem ajánlom.

Winesoul Creative Commons License 2022.07.31 0 0 94996

Mondjuk az is igaz, hogy BZoli rengeteget írt és hááát néha bicskanyitogató stílusban. Nálam volt, hogy el is szakad az a bizonyos cérna, mert pont egy mocsok sz*r nap végén állt belém...  :D 

Előzmény: Hepci (94991)
Winesoul Creative Commons License 2022.07.31 0 0 94995

Nos van egy közös metszete, sokszor a borászok is mindkét kifejezést használják a boraikra. Mint, írtam nem minden biodinamikus vagy natúr bor kapufa, rengeteg,- persze javarészt külföldi- jó biodinamikus termelő van. Sajnos idehaza vagy a régi Mo-i területről származó biodinamikus termelők borai tele vannak borhibával.

 

Az egyik legkomolyabb köztudottan alacsony kénnel dolgozó borász, akinek több fehérborát kóstoltam az Philippe Pacalet és zseniális burgundik kerülnek ki a kezei alól. Végtelenül, tiszták és rétegzettek. Idehaza viszont többször volt olyan termelő, aki ahogy egyre jobban belemélyedt a biodinamikába vmi történt a boraival (vagy a pincéjében van vmi difi) és még az eddigi általam is ismert fogyasztók is elfordultak a termelőtől.   

 

No például vannak olyan borászok, akik szerint a szűrt és derített bor már nem természethű, hiszen már meg lett bolygatva a bor. Pedig a legfontosabb, hogy a bor stabil maradjon amíg a fogyasztóhoz nem ér. Még annak tükrében is, hogy mint tudjuk a bor egy élő anyag és folyamatosan fejlődik. Azért is mondom ezt, mert ez egy bizalmi termék. Ha én tudom egy borról, hogy nagy palackvariációval rendelkezik vagy rengeteg a dugóhiba a borászatnál, netán ismerem az adott fogyasztó ízlését akkor fixen lebeszélem róla. Számomra, aki a kereskedelemben dolgozik az a legfontosabb, hogy élményt kapjon a fogyasztó és jó bort, aminek nem muszáj a legdrágábbnak lenni. 

 

Hát akkor úgy néz ki nekem mázlim volt mert jó palackokat fogtam ki Karneréktől.

 

Azért nem írom a blogon, hogy mik nem tetszettek mert ez szubjektív és a fikázás nem stílusom. Jómagam még szar bort se tudnék készíteni, így mondhatom, hogy nem tudom a borászok után csinálni. A másik meg a borászok egy végtelenül hiú lélekkel megáldott emberek, így nem áll szándékomban megsérteni Őket, max face to face mondom nekik a tutit. Meg több olyan borász is  is akadt eme rendezvényen akiket nagyon kedvelek mint embert és volt rá precedens, hogy jó bort fogtam ki, de a mostani boraik közül némelyikkel büntetni lehetett volna. 

 

A borok e kategóriájához vmi féle nyitottság kell és elfogadás, hogy borhiba itt-ott többször előfordulhat. Úgy néz ki túl ez bennem nincs meg, pedig kíváncsi természet vagyok, de feleslegesen nem szórom a pénzem olyan borokra amik nem érdemlik meg.

Előzmény: Hepci (94994)
Hepci Creative Commons License 2022.07.30 0 0 94994

Elolvastam, pár kérdés felmerült bennem.

Az egyik, hogy ráhúzod a vizes lepedőt a biodinamikus termelőkre is, pedig a biodinamikus - elvileg és a saját ismereteim szerint - nem automatikusan a natúrbornak nevezett kénmentes, gyakran furcsa illatú/ízű izé, hanem csak a szőlőművelés szemléletét határozza meg és tartalmaz egy halom vallásos jellegű hókuszpókuszt, amik vagy rendelkeznek hatással, vagy nem, de a bornak nem árthatnak.

A másik a "természethű" kifejezés: lehet, hogy ezt egyesek igyekeznek kisajátítani, de a kifejezést nehogy a borhibás tételekkel és készítőikkel azonosítsuk. Egy terroirt tükröző, minimális pincemunkával és kénnel elkészített, akár szűrt/derített bor is simán természethű, míg a szar bor az nem természethű, hanem szar.

A harmadik hiányérzetem, hogy igazán felsorolhattad volna az ihatatlan tételeket rövid jellemzéssel, az olvasók okulására.

A negyedik, hogy én sajnos Karner Gábortól több beteg tételt is kóstoltam.

Előzmény: Winesoul (94982)
homerx Creative Commons License 2022.07.30 0 0 94993

nem, en amimaki fb-os linkjere gondoltam. annak mi koze bzolihoz?

Előzmény: Winesoul (94990)
Hepci Creative Commons License 2022.07.30 0 0 94992

Dóka Éva H8 (Orosztony-Pogányvár) Furmint 2017

Zalai (tekenyei) termelő furmintja karcsú csavarzáras palackban, a Sparban találtam valamiféle "zalai termékek promóciója" keretében.

Az alkohol alacsony (12%) és a cucc csontszáraz, ez számomra nem jelent jót, míg az évjáratról egyre inkább azt gondolom, hogy nem volt párja azóta.

Halvány körtés buké és pici vanília fogad nyitáskor, ez a vonulat folytatódik ízben is, amiből (mármint az ízből) aránylag kevés van. A savak elviszik a hátukon a bort, nem indult még fáradásnak, de elég neutrális - nem lett volna rossz ötlet később szüretelni...

5- pont, 2300 Ft (Spar)

Hepci Creative Commons License 2022.07.30 0 0 94991

A tartalom felét Zoli produkálta: vagy írt szép hosszú dolgokat, vagy szép hosszan összebalhézott valakivel, például velem. :)

De mások is leléptek a fő tartalomgyártók közül, pl. Altimus rengeteg politikát tolt ide, aztán eltűnt Naivkezdő, még korábban Shiraz és Bajnár.

A legérdekesebb a boros tartalom lenne, de ennek a nagyobbik részét hosszú ideje én generálom.

Előzmény: Winesoul (94990)
Winesoul Creative Commons License 2022.07.30 0 0 94990

Ha arra gondolsz mi köze BZolinak az én posztomhoz, csak annyi mióta ő nincs kicsit csendesebb lett a fórum, de való igaz békésebb is :D . Így, én arra gondoltam feldobok egy témát hátha beindul egy ki élet itten :D

Előzmény: homerx (94988)
Winesoul Creative Commons License 2022.07.30 0 0 94989

jaja láttam :D

Előzmény: amimaki (94985)
homerx Creative Commons License 2022.07.30 0 0 94988

en sem elek vele. nekem mindenfele vegyigyumi forma1, meg a fenetudja milyen videok jonnek fel. nem is ertettem mi koze bzolihoz.

Előzmény: Hepci (94986)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!