Keresés

Részletes keresés

1805 Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32127

Hogy néhány hónap alatt, semmiből felfegyverzett, kiképzett hadsereget lehet építeni és akár kedvezőtlen erőviszonyokat is meg lehet fordítani?

Ez viszont rossz válasz! Papíron és a médiában igen, de nem a hadszíntéren.

 

A másik nekem címzetthez hozzászólásodhoz:

 

Egyettértek, minden háborúhoz nagyon sok feltétel szükséges, mindenről írni, azonban egy ilyen fórumban nem lehet, az a könyvírás műfaja. Így továbbra is csak aktuális témához röviden, arra koncentrálva igyekszem hozzászólni.

 

Tisztelettel: 1805

Előzmény: HG4I (32119)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32126
Szia 1805! Magam is tisztában vagyok vele, hogy ahány alakulat volt akkoriban, annyi féle tapasztalat gyűlt össze a lehetőségek és adottságok függvényében. Debrecen előtt Nyházán szolgáltam. Az ottani PSZH-k hadrafoghatósága szerintem még a 20%-t se nagyon érte el. Ennek pedig nagyon sok oka van! Abban talán egyet értünk, hogy nagyon sok múlik az embereken. Azon, hogy a parancsnokok mennyire veszik komolyan a feladatukat és milyen módszereket alkalmaznak a vezetésben. De még a legjobb hozzáállás sem tud minden hiányosságot kompenzálni. Üdv: Hamburger
Előzmény: 1805 (32125)
1805 Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32125

Szia Hamburger!

 

Nem állítom, hogy lódítasz, mint személyes vitánkból is jól, nekem jó néhány dologban más fogalmaim vannak.

 

Tisztelettel:1805

 

Előzmény: Hamburger2 (32122)
1805 Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32124

Hello!

 

Nem tiltok és semmit, legfeljebb bátorkodom szóba hozni, hogy ha nem élted meg azt az időszakot, akkor egymás mellett fogunk elbeszélni. ( úgy látom, Hamburger már bedobott néhány "műhelytitkot")

 

Az általános állapota nyivánvalóan jobb volt egy vadonatúj, későbbi konstrukciójú járműnek, mint egy 1971-es kiadású 15-20 éve gyártott és azóta szabadtéren tároltnak. Ehhez képest neveztem előrelépésnek a BTR-ek érkezést. Ezért nincs mit megköszönnöd.

 

A sorkatonákat és a szerződéseseket ily módon ne vegyük bele (ha megengeded), mivel a kiszolgálási és karbantartási fegyelemről, azért ma is lehetne mesélni.

 

Azon kérdésemre még mindig nem kaptam választ, mikor állítottam, hogy a BTR jobb mint BMP.

 

Tisztelettel: 1805

Előzmény: belic (32117)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32123
Még a több hónapos feszültség sem igazán elegendő egy leamortizált és felkészületlen hadsereg "feltuningolására".
Előzmény: HG4I (32119)
Hamburger2 Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32122
Szervusz Éhesló! Nem zárom ki, hogy igazad van. Nekem ez már olyan rég volt, hogy ....... :) Szia 1805! Ne haragudj, de nem szokásom ekkorát lódítani! :) Arra nagyon tisztán emlékszek, hogy milyen volt a hadrafoghatósága a századomnak, amikor átvettem és milyen volt egy év múlva, amikor elvonultunk Táborfalvára z.élest lőni. 10 géppel mentünk, nem csak 20 km-t tettünk meg terepen és földutakon és még így is 9 géppel "harcoltuk végig" a három hetet. A 10. gépünkkel sok gond volt. (Később le is cserélték, mert még a dandár jav.műhely sem bírt vele!) Egy év alatt a sorőrök - hála a szpk-k és a fiatal szd.technikusunk áldozatos munkájának megtanulták a PSZH-k minden csínját-bínját. Tényleg igaz volt, hogy a Pöszit még a sofőrök is meg tudták javítani. Emékszem, amikor a telephelyen kötelek segítségével, kézi erővel cseréltünk motort a zászlóalj egyik állományfelesleg PSZH-jának rovására. A gyakorlat után az összes tapasztalt sofőrünket elvitték a másik zászlóaljhoz, akiket akkor kezdtek feltölteni szerződéses állománnyal és ezért kikiáltották "elitnek". Az új szerdzsók mellé a legjobb sorosokat szedték össze. Minden tiltakozásom ellenére sem maradt egyetlen tapasztalt (min. II. időszakos) sofőröm sem. A hadrafoghatóság (nem üzemképesség!!!) pár hónap alatt leesett 60 % körülire. (Akkoriban még nagyon szigorúan vették ezeket a százalékokat!) Egy újabb évnek kellett eltelnie (egy újabb sofőr-generációnak kellett felnőnie) ahhoz, hogy ismét elérjük a 90%-t. Pedig a mi járműveinket is csak ponyva védte az időjárástól! És még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy ez csak úgy ment, hogy a krónikus alkatrészhelyzetet kompenzáltuk azzal, hogy a srácok otthon javíttatták meg a rossz alkatrészeket. Olyan "nonszensz" volt a helyzet, hogy nem csak a PSZH-khoz javíttattuk maszekban a rossz alkatrészeket, de még az RPG-k eltört ütőszegeit is külső kapcsolat útján esztergáltattuk ki. :) (Ezt hallja meg szegény Éhesló! :)) Ezek az eljárások mind szabálytalanok voltak, de ennek köszönhetően működött a század és sokkal kevesebb gondunk volt, mint másoknak. A főnökeim meg nem kérdezték, hogy ezt miként csináltuk. (Amikor megtudták, akkor sem léptek ellene semmit!) Hoztuk az eredményeket és ez volt a fontos. Ha ez annyira hihetetlen számodra, akkor kérdezz utána a 91-94 között Debrecenben szolgálóknál! :) Jaaaaa. Valahol van is egy fotóm '92 nyarából, amikor az említett gyakorlat végén ott áll besorolva mind a 10 PSZH-nk! (Akkor kivételesen a 10. is gurult! :) ) Üdv: Hamburger
Előzmény: Éhesló (32095)
swordmanus Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32121
Hát, én inkább a rosszabra számítanék. max. többet csalódnék kellemesen. Némi egészséges paranoia és pesszimizmus még belefér...
Előzmény: HG4I (32119)
Kuruc71 Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32120
Ha ennyire rossz volt a Pöszke akkor az "élharcos" NDK miért rendszeresítette ?

Előzmény: 1805 (32096)
HG4I Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32119
Rossz kérdés!
Meglepetés szerű, tömeges támadásról a mai helyzetben szó sem lehet.
A több hetes-hónapos politikai feszültség, majd katonai fenyegetettségi időszaka alatt változnának az erőviszonyok!

üdv.

Előzmény: swordmanus (32116)
HG4I Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32118
Ehhez azonban szervesen kell kapcsolódnia a hadszíntér-előkészítésnek is.
Ha már az oszrák példát hoztad fel:
a várható fő- és mellékcsapások irányában erődtámpontok, erődök, erőd rendszer(ek);
a mélységi lehetséges előrevonási útvonalak kitüntetett pontjain robbantókamrák, harckocsi akadályok, stb.; az útvonalak mellett-felett kiépített és berendezett (!) tüzelőállások - a "jobbakban" harckocsi ágyúkkal (M60).... na, nem sorolom.

És akkor még nem beszéltünk a figyelési-felderítő; a kiépített híradó, stb rendszerekről, a klf. szintű vezetési pontokról...

A hazai bázisú hadiiparról sem...

Pontosan az akkori osztrák doktrína és a megvalósításában alkalmazott adekvát eszközök, módszerek, struktúra, kiképzés, stb. lehet az elvi (hangsúlyozom: elvi!)iskolapélda.
Hiszen nem azonos természeti feltételekkel bírunk, merőben más politikai, katonapolitikai, társadalmi helyzetben vagyunk, de az elhatározás (politikai akarat, doktrína) és a kivitelezés összhangjára kíváló példa.
Még akkor is, ha tudjuk, ott sem volt minden fenékig tejfel ....

üdv.
Előzmény: 1805 (32106)
belic Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32117
Hello!

Akkor válaszolj ha csapatnál és személyesen megélted azt a kínlódást amit a PSZH-k üzemeltetése, akkor már jelentett.

Mivel a forumokon szolasszabadsag van, azert tiltasod ellenere valaszolok. :-(

Egy dolog a papír, egy másik meg a való világ. 1994-95-ben a meglévő PSZH-k húsz évesnél jóval idősebbek voltak, a hadrafoghatóságuk talán 40%, de inkább sokkal rosszabb. Teljesítményük gyenge. Használtam őket tudom mit beszélek. A BTR-80 ehhez képest, egy működő, lényegében új, nem robban le örökké, jó teljesítmény. Soroljam?

Koszonom, hogy az alatamasztod, amit irtam: az altanos allapote sokkal jobb (volt 1993 kornyeken) egy uj eszkoznek, mint egy 14-23 eve sorkatonak alltal hasznalt eszkoznek

Bel
Előzmény: 1805 (32058)
swordmanus Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32116
Diszkréten megkérdezném, hogy szerinted a jelenlegi honvédségünk meddig tartana ki egy átfogó támadással szemben? Még addig se, mint a grúzok az oroszokkal szemben...
Előzmény: M.I. (32115)
M.I. Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32115
Nem kell meggyőznötök arról, hogy az önkéntesek területvédelmi erőként kiválóan használhatóak!

Csak azon vitáztunk, hogy egyrészt más kisegítő feladatokra is használhatóak, amelyek nem feltétlenül veszélyesebbek.
Illetve nem feltétlenül ők kell legyenek a fő védelmi erő az internal server által nem sokra tartott profi hadsereg mellett/helyett.

Ő ugye a polgári szolgálatot választotta sorkatonaság helyett, mert a honvédség honvédelemre alkalmatlan és a probléma megoldására javasolta a félmillió milicistát.
Előzmény: tuzer (32108)
swordmanus Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32114
Tiszteletem!
Igen, tökéletesen ilyesmire gondoltam, kiegészítve azzal, hogy az ellen nagymértékű lassítását okozhatja még a szükségeszközökkel ( na, nevezzük nevén, IED) vagy rendszeresített eszközökkel rögtönzött műszaki zár is.
Nagyon nem mindegy, hogy az ellenséges menetoszlop óránkénti 60-70 km/órával tud haladni, vagy méterenként, 10 méterenként kell előreküldeni a műszakiakat, hogy derítsék fel a terepet, belövésektől zavarva... Közben meg lehet adni rádión a tüzérségnek, hogy cél az x főút 24-es kilóméterétől a 25-ös kilóméteréig...
Ha az a 60-70 ember ölbetett kézzel ül és vár, majd kiüríti a tárat, akkor persze keveset ér. De ha okosan hátráltatja az ellent, sok időt nyerhet a főerőknek.
1805! Kevés olyan vidéket láttam még idehaza, ami teljesen alkalmatlan a gerillaharcászatra. Minden főút mellett van fasor(ha nem is minden méterénél). Ahol meg hektárszám csak szántás van, oda meg gyorsaság kell... Mindazonáltal a területvédelmisekről alkotott elképzeléseink nagyon hasonlóak, csak neked az tudás, nekem meg sejtés...:-)
Előzmény: tuzer (32107)
Éhesló Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32113
:-(((
Előzmény: swordmanus (32112)
swordmanus Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32112
Üdv Éhesló!
Legutóbbi beszélgetésem a haditechnikásokkal (pár hónapja talán) nagyon elkeserített, és lelombozott, a legkisebb optimizmusra sem adott okot!
Szélmalomharcukban nagyon vesztésre állnak, s ha dandárokban állítanám be soraikba a Don Kihótékat, sem tehetem, mert nem azt teszik, amit kell s szeretnének, hanem amit engednek, parancsolnak nekik. Ilyenkor örülök, hogy civil vagyok, és konyhapénzből csinálhatom ingyen, amit... Abszolút nem irigylem őket, és kétségbeejtő, hogy minden szándékom ellenére sem tudok segíteni nekik, rajtuk. Sehogyansem! Egyszerűen arra sincs mód, hogy magánszemélyek adományával és társadalmi munkájával fentarthassuk, életben tarthassuk a haditechnika.hu-t. Vérlázító! Kétségbeejtő! Tehetetlen düh van bennem e tekintetben. Lenne egy korombeli generáció, aki társadalmi munkában teljes szívvel csinálná. De nem hagyják. Inkább veszni hagynak egy komoly piaci értékkel is, de pótolhatatlan és felbecsülhetetlen értékű tudásállományt. Vagy csinálnak belőle bazárt, mint a honvédelem.hu-ból.
Előzmény: Éhesló (32056)
==T== Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32111

Az a link már behalt, de itt egy másik az eszközről:

 

http://www.youtube.com/watch?v=iJu7DIeJo4A&feature=related

 

Ha jól olvasom nem eredeti török, hanem koreai K9 licensz.

Előzmény: Nr.121212 (32098)
==T== Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32110

Tudtommal az oroszok és a kínaiak is gyártanak 155-mm, es, vagyis NATO szabvány lövegeket. Gondolom ezek olcsóbbak a nyugatiaknál.

 

Viszont feltételezem, hogy mi használtakat próbálunk majd szerezni. Pár hónapja írta ide, vagy egy másik szaktopikba valaki, hogy FH-70-esekről van szó, vagyis vontatott lövegekről (bár van bennük motor).

Előzmény: Nr.121212 (32090)
==T== Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32109

Tudom, hogy az egyik egy IFV, a másik pedig egy APC lenne, de mivel tömegben és páncélzatban mégis ugyanazt a szintet hozzák, szerintem összehasnlíthatóak;)

 

Szerintem az utóbbi évek magyar katonapolitikájában a témát komolyan vevők számára nem is volt szimpatikus ötlet....

Előzmény: Hamburger2 (32079)
tuzer Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32108
Tökéletesen igazad van. Tedd még hozzá a folyamatos, pontos felderítési adatokat, és bizony ez még hazai terepen is igen kellemetlen lehet bármilyen ellenségnek.
Előzmény: 1805 (32106)
tuzer Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32107

Ültök 60-70-en a falutok közelében ásott lövészárokban, minden létező ketyerével amit kívánatosnak tartasz a miliciák részére.
De sajnos a falutok pont azon az úton fekszik ahol az ellen egy 16 ezer fős hadosztállyal szeretne eljutni egy stratégiai pontra.

Na és pont ekkor tudnak segíteni., akár 60 - 70 -edmagukkal is, mégpedig sokat. Persze nem a hadosztály harckocsidandárjával kell szembeszállni, de pl. az üza szállítók, híradók, lőszerszállítók hamar zavarbaejthetők némi aknavetőtűzzel, vagy mesterlövészekkel. ők tudják, hogy az adott helyen hol, melyik hidat, átereszt kell lerombolni és ezzel egy negyed-félórás késedelmet (netán tumultust az úton) okozni, ami már esetleg pazar cél lehet a saját tüzérségnek.

 

És ha csapatokat kell elvonni a frontvonalból a vezetési pontok védelmére, az már igen nagy siker lehet.

Előzmény: M.I. (32102)
1805 Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32106

Sajna a területvédelmi erők alkalmazása nem erről szól. Ha megtalálod valahol, nézd meg az 70-es-80-as évek osztrák doktrínáját.

Itt a reguláris csapatok és a területvédelmi erők szoros együttműködéséről van szó, amelyet szorosan, központilag összehangolnak és irányítanak.

Egyik adja a tüzerőt, a páncélvédettséget és az állóképességet. A másik a reguláris csapatok támogatásával, folyamatosan zavarja az ellenséget, veszteséget okoz, elvágja az összeköttetéseit stb.

Így legalábbis elvben, kialakítható egy olyan helyzet, amelyben a támadót, miközben a reguláris hadsereg által védett körzetekben kell harcolnia, folyamatosan és a teljes megszállt területen támadják, veszteséget, zavart okozva.

A területvédelmi csapat mozgékony, könnyű, de hatékony fegyverzettel rendelkezik. (kellene) Önállóan nem rendezkedik be tartós védelemre, és nem harcol mindhalálig a falu szélén. 

Annál inkább készül gerillajellegű harcra, amelyben feltéve ha terep is alkalmas, helyismerete révén, a vázolt szerepben és támogatással vannak is esélyei.

 

Végül nem pontos a reguláris és a területvédelmi csapatok szétválasztása, mert mindkettő annak számít. A reguláris kifejezés alatt, itt a harckocsi, lövész, tüzér stb. csapatokat értem.

 

Tisztlettel: 1805 

Előzmény: M.I. (32102)
tuzer Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32105

Válasz többeknek is:

 

A mai vontatott lövegek azért erősen közelítik, esetenként meghaladják mozgékonyság terén az önjárókat, ár/érték viszonyban összehasonlíthatatlanul jobbak.

A védettségük elvileg kisebb, gyakorlatilag fene tudja, a vékony páncél+jóval nagyobb sebezhető felület korszerű tü. lövedék, repülő fegyver ellen mit ér. Álcázni az önjárót sokszorta nehezebb, esetleges műszaki munka igénye (fedezék) nagyságrendileg nagyobb. Mellesleg a védettséget igencsak növeli, ha egy eszközből sok van. Márpedig egy öj. árából több vo. kihozható, azonos ballisztikai teljesítmény mellett. Aztán nyűgös lehet egy eccerű lánctalphiba (sérülés) is, mindjárt röghözkötött lesz a cső is, míg a vontatotthoz bármikor rekvirálható másik vontató, és a rabul ejtett gumijavító kisiparos kényszeríthető a gumi javítására, stb. Ne is beszéljünk az esetleges légiszállításról.

 

Ezzel nem az önjárók ellen beszélek, csak óvlak benneteket a sommás ítélkezéstől.

 

A probléma nem ez. Hanem az, hogy a tüzérség RENDSZER, 24 löveg, vagy akármennyi, nem oldja meg a problémát. Évtizedek óta nincs tisztességes tüzér időjárásjelző állomás, soha nem volt ballisztikai lokátor (ezek nélkül nincs belövés nélküli hatástűz), soha nem volt tisztességes adatátviteli rendszer.

 

És még nem említettem azt, hogy a magyar tüzérfelderítés világ életében az optikai felderítésre korlátozódott, és korlátozódik ma is.

 

Híve vagyok minden technikai fejlesztésnek, de az a véleményem, hogy akinek ég a háza, az ne új bőrgarnitúrán gondolkodjon, hanem oltsa a tüzet.

 

Vagyis a helyes sorrend a következő:

1., Megállítani a lőszerek szétszedését, kikonzerválni min. 3 osztálynak megfelelő löveget, mindegy, hogy 122 vagy 152; (ezek ballisztikailag újak)

2., rendszerbeállítani bárhonnan meteorológiai és ballisztikai állomásokat;

3., rákényszeríteni a tüzéreket a 2. pontban leírt eszközök szakszerű alkalmazásának megtanulására, alkalmazására a meglevő lőszer segítségével ;

4., röppálya-felderítő lokátorok, pilóta nélküli feld. re. vásárlása, fenti lőszer segítségével rendszerbe állítása;

 

5., MINDEZEK UTÁN lövegcsere.

 

Előzmény: Nr.121212 (32098)
1805 Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32104

Hello!

 

Nemcsak a 80-as évek végén, hanem már 1971-ben is elavult volt. Az ötvenes évekből megmaradt, alig 100 LE motor, alacsony teljesítmény, terepen lomha, gyenge fegyver, gyenge páncél.

Te ültél abban a 107 km/h sebességgel robogó kocsiban, te tudod. Én ilyen PSZH-val nem találkoztam, ennek oka lehet az amortizált technika is.( úgy a 80 km/h még elment) Biztosan jobb volt, mint a CS-344, de nem azokkal kellett volna megküzdenie, és már rendszerben volt a BMP. A gépet a lehetséges ellenfélhez kell hasonlítani. Annak ellenére, hogy a 70-es években nagy szolgálatot tett, szerintem rendszeresítése kényszermegoldás volt, de ezt nem állíthatom biztosan.

Mindennek van előnyös oldala, a PSZH-nak is: én kiemelném még az úszképességet is. Azonban egy harcitechnikai eszközt összhatékonyságban kell értékelni, úgy meg gyenge a BTR alapváltozatának ellenében is.

 

 

Tisztelettel: 1805

Előzmény: miki1962 (32101)
Éhesló Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32103
Ugyan nem vagyok sem stratéga, sem harcász, de senki - aki területvédelmi erőkben gondolkodik - nem gondolja, hogy nekik kellene megállítaniuk egy (több?) támadó hadosztályt.
Ellenben minden lehetséges eszközzel el kell őket látni, amit eredményesség reményében használni tudnak. Ha kell akkor nehéz technikával is, akár hk. pszh, vagy pct. eszköz. Jobb helyen van náluk, mint a roncstelepen (lásd T34, T54, T55).
Előzmény: M.I. (32102)
M.I. Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32102
"Az ilyen munkaszolgálat jellegű másodrendű katonalét azt a remek lehetőséget nyújtja, hogy csodásan profi honvédségünk valamelyik objektumában (netán ezek és a csapatok között közlekedve) lebombázhatnak, szétágyúzhatnak, diverzálhatnak, vagy esetleg a front gyors mozgása miatt hirtelen az első vonalba kerülhetek - kellő kiképzés és fegyverzet és szervezettség nélkül."
??
Szerinted a világ hadseregei létszámuk 3/4-ében (Vagy ahogy Éhesló mondta 19/20-ában) szervezetlen, képzetlen munkaszolgálatosokból állnak?


"Már bocs, de kb. félmillió, gépkarabélyokkal gránátokkal gránátvetőkkel páncéllal elektronikával és mintegy 50-50000 kézi pct és lgv rakétakilövővel felszerelt milicista egyikeként, jól ismert bajtársaim körében határozottan magasabb morálszinten néznék szembe az ellenséggel, mint a te elképzelésed szerinti helyzetben."

Most egy kicsit zavarba hoztál.
Ez a "...páncéllal...felszerelt.." azt jelenti, hogy páncélosokkal akarod felszerelni a milicistákat? Minden falunak egy MBT?
Semmi hadsereg, csak központi irányítás nélküli milicisták szerte az országban?
Mert akkor itt hagyjuk abba a beszélgetést!

De a félmillió az ország területén egyenletesen elosztott milicista is , hogy úgy mondjam kevéssé hatékonynak tűnik.
Civil vagyok, de azt még én is tudom, hogy az ellen nem lesz oly kedves, hogy ők is elosszák egyenletesen az erőiket az országban.

Ültök 60-70-en a falutok közelében ásott lövészárokban, minden létező ketyerével amit kívánatosnak tartasz a miliciák részére.
De sajnos a falutok pont azon az úton fekszik ahol az ellen egy 16 ezer fős hadosztállyal szeretne eljutni egy stratégiai pontra.
Még ha a sok jó adóvevőddel odacsábítasz a Toyota pickupján még 300 környékbelit, (Ha lesz hozzá kedvük, és nem romlik el hirtelen mindegyik rádiója.) akkor is úgy fognak benneteket a fantasztikus harci morálotokkal és született Ramboságotokkal együtt lemészárolni, hogy még lassítaniuk sem igen kell!

Nem attól lesz valaki katona, hogy van puskája és terepszínű ruhája.
Az a vadász!
A katona erejét az adja, hogy szervezetten együttműködik a társaival, amihez kell központosított vezetés. A kisebb egységek vezetőit szintén irányítani kell. Stb.
Hurrá! Feltaláltuk a hadsereget! :-)
Előzmény: internal server terror (31978)
miki1962 Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32101
Amikor a PSZH-t rendszeresítették 1971-ben, a BMP-1 már szolgált a SZU-ban. A bemutatón az akkori 5. Hadsereg parancsnok azt kérdezte a jelenlevőktől: Elvtársak jobb ez mint a CS-344-es? Azt válaszolták igen. Akkor kell a MN-nek. Hat évet voltam PSZH-val felszerelt alegységek (szakasz, század, zászlóalj) parancsnoka. Volt olyan z. pk-i PSZH-m, ami 107 km/órával száguldott a Nagyatád Berzencét összekötő műúton a C körlet felé. Sajnos a 80-as évek végére mind fegyverzetileg, mind technikailag elavultak. Viszont volt eg nagyon nagy előnyük. A vezetők meg tudták javítani, a fűtés nagyon jó volt, a KM-1 irányzékra pedig rosszat nem lehet mondani. A BTR irányzéka visszalépés volt a 60-as évek végén kifejlesztett magyar irányzékhoz képest.
Előzmény: 1805 (32071)
Plieur Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32100

Tiszteletem Éhesló!

Akkor így volt lehetséges hogy 88 -ban a torony Budapesti Rádiótechnikai Gyár márkájú rádióján tudtuk halgatni a Szabad Európát:)

 

Előzmény: Éhesló (32094)
Éhesló Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32099
Hali,
bocsi de tüzérségben nem szavaztam....
Ettől függetlenül a vontatottat már anno 1976-ban meghaladtuk....

Éhesló
Előzmény: Nr.121212 (32098)
Nr.121212 Creative Commons License 2008.08.14 0 0 32098
Ha már fos, akkor legyen híg is?

nem G5, de vmi hasonló
http://www.youtube.com/watch?v=qaJ46uE_yDY
T-155
Előzmény: Éhesló (32092)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!