Keresés

Részletes keresés

hori64 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 36179
Gondolom olajossal is tud lenni 2 óra, csak máshogyan kell fűteni.
Előzmény: norris53 (36176)
hori64 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 36178
Nem a lakótelepisége volt a gond. :)
Aromatorony alatt, valami ilyesmire gondoltál?
Sok boldog pálinkás születésnapot!
Előzmény: bobi51 (36175)
norris53 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 36177
"robi" = bobi51
Előzmény: norris53 (36176)
norris53 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 36176
Pálinkás jó napot !
Igaz az enyém nem kezdődhet pálinkával mert melózok még ma is !
"Robi "- nak boldog szülinapot sok pálesszal .
Még egy kérdés --- vagy megjegyzés -valaki már írta - ha egy szekóval 2 óra alatt lejőn a cefréből a lé - az megfelelő -e-? egy vizessel nálam ennyi -olajossal gyorsab !
bobi51 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 36175

Szép napot, és pálinkás jóreggelt mindenkinek!

Nekem már jó, mert ma van a szülinapom. Egyébként nem célom zavarba hozni senkit, csak egy általam érdekesnek tartott ismeretet próbáltam megosztani e jeles és lelkes csapattal.  Mint alább már írtam magam is kezdő, vagyis újrakezdő vagyok és így én is szívesen veszem az új dolgokat a témában. Igaz, rendesen lefikáztátok a lakótelepi hapsit, (most én is az vagyok) egy 20 lityis főzőt terveztem, amiben 15-liter cefrét vígan le tudok ereszteni, ez kis helyen is elfér.

Előzmény: deszegregator (36171)
xantia99 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 36174
Pálinkás jóreggelt!

Tudtok valami jó védekezési módot a muslincák ellen? Már az őrületbe kergetnek ezek az ingyenélők! A felfogó edény tele van kamikaze bogarakkal. Honnan jönnek? Mit csináljak?
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.02 0 0 36173
A sárgaréz csatlakozó átmeneteket ugy lehet kicselezni hogy forrasztás elött ki kell reszelni a csatlakozó idomot .A réz csövet ki kell tolni az idom végéig és igy forrasztani,igy rézalátétet téve már csak kivülről láthatunk sárgaréz felületet
Előzmény: Miklós1 (36148)
vf1 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 36172
Pálinkás jóreggelt!
deszegregator Creative Commons License 2010.10.02 0 0 36171
Zavarba hozol bennünket, hát az egy közönséges sisak! A főző része, mindenképp előnyös ha van rajta.
Előzmény: bobi51 (36169)
bobi51 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36170
Végül is ez nem is egy "torony", nem sokban különbözik a fix gőzdómtól, vagy sisaktól (mindegy minek hívjuk), csak nem egybe van az üst tetejével, hanem lenyitható, és a benne lévő szűrőkosárba rakod a cuccot. Utána becsukod, rácsavarod a páracsövet, aztán gyerünk. Gondolom ezt azért találták ki, mert így az aromában szegényebb anyagból is, karakteres végtermék lesz. Állítólag illóolajokat is lehet így lepárolni gőzzel. Biztosan jobb így az íze, csak ez nem "bóti" aroma.
bobi51 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36169

Köszi a "konyhaasztalt," majd csak belejövök!  Egyébként az aromatoronyra visszatérve azt hiszem, hogy valami félreértés van a dologban. A napokban olvastam ugyanis, hogy az "aromatorony" nem más, mint a főzőüst tetején lévő gőzdómszerű dudor, amiből a páracső kijön.  Nem az a nagy kéményszerű henger, amit finomítóoszlopnak hívnak.

Mert az tényleg marha komplikált és nekünk szükségtelen is. Különben is mi kétszer desztillálunk--mert ez a pálinka--, avval meg a főzdék csak egyszer. Állítólag azt külön ki lehet nyitni- nem egy komplikált dolog-, és belül van egy szűrő, (és ez a lényege) amibe mindenfléle dolgot betehetsz, aminek az aromája a szesz által kioldva, bekerül az anyagba. pl.-tölgyfadarab (nem vicc) bogyók stb...

vf1 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36168
A gázégő teljesítményét én is visszaszoktam venni ha forró a páracső.
Ugyanis akkora hőt tudok közölni a cefrével, hogy nem "desztillálok", hanem átpasszírozom a cefrét, zavaros gusztustalan lesz az alszesz.
Remélem értitek, mert nem túl világos fogalmazás.
vf1 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36167
Ha nem jelenik meg az üzeneted az nem jelenti azt, hogy nem ment el.
Ha megnézed a "konyhaasztal" részt ott már láthatod, hogy szerepel a beírások közt, ha Te vagy az utolsó.
Ilyenkor küldj el egy új üzenetet, mondjuk egy .-ot, akkor láthatod az előzőt.
bobi51 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36166

Na végre témánál vagyunk!

Ha csak 110-el "döngetek" később érek oda, mint aki 200- felett is bír. Egyébként nem kell félni az olajtól, (habár én is most ismerkedem vele), de már régóta van villanyradiátorom és abban is olaj van hőközlőként, meg teljesen zárt is.

Valószínűleg egy adott szintig töltik és évekig nincs vele gond, mert a fölötte lévő légtérbe tágul.  Igaz a hőfokszabályzó nem engedi, hogy nagyon forró legyen, de a tenyerünk nem is olyan hőálló, mint cefre. Különben meg hangja is van ha felforr az olaj, mert az enyém tavaly eresztett és amikor már kevés volt benne, rotyogott rendesen.

Karakpapa Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36165

 

 

Az olaj mellett akkor döntöttem amikor vagy másfél éve itt a fórumon téma volt a vizes technika és a megfelelő hőmérséklethez szükséges nyomás ( 0,5 bár)

Tartottam tőle, hogy hibázok valamit a nyomás környékén és akkor lesz nagy durranás. Simán, túlnyomás nélkül meg nem jött le az összes anyag. Maradt még alkohol a cefrében.

Az olajjal ez a gond megszűnt, Nincs párolgási veszteségem, tényleg nem kell foglalkoznom vele. ( hőközlő olajat használok) TApasztalatom az mint vf1 kollegának.

Az, hogy én már az első főzésnél is visszaveszem a gázt a páracső melegedésekor nálam igen régi dolog.... igy szerintem jobb anyagot kapok, de ez csak az én véleményem, nem sietek, nincs égés, kozmálás még véletlenűl sem.

A Te módszered is jó lehet, nem vitatom.

Előzmény: norris53 (36152)
bobi51 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36164

Hülyét kapok ettől a "technikától"

Az előbb elküldtem, amit leírtam, de nem jelent meg és azt hittem, hogy elszállt, mint a korábbi. Erre leírom mégegyszer, elküldöm, most meg ott van duplán.  Valaki homályosítson már fel, hogy mi az a várakozási idő?

vf1 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36163
maga mindent kétszer mond, mindent kétszer mond..?
Előzmény: bobi51 (36161)
bevontelektroda Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36162

 

  NA VÉGRE!Csillapodnak a kedélyek!:D)Minden visszaáll a régibe?

 

  Az enyém H2O-s,és az is marad.

 

  Jooccaakaat.....

 

Előzmény: Tan-csi (36149)
bobi51 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36161

Nem vagy egyszerű az már biztos!

Nem tartozom abba a korosztályba, akik szövegértésből a végén kullognak, de bevallom ennek háromszor nekigyűrkőztem, mire "kihámoztam a héjából."

Végül is igazad lehet, a dinnye is gyümi,...no de cukorral..??

bobi51 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36160

Hát kandúr barátom, nem semmi vagy!

Nem tartozom abba a korosztályba, akik szövegértésből hátul kullognak, de bevallom ennek háromszor is nekifutottam, mire "kihámoztam a héjából"

Végül is igazad lehet, a dinnye is gyümi,..na de cukorral???

vf1 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36159
Na és kérdezted már itt a fórumon milyen íze lesz ennyi fékbetétnek?.:)))
Előzmény: puckandúr (36158)
puckandúr Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36158
Hazudnék, ha azt állítanám, gyermekkoromban örültem volna az alábbi szöveges feladatnak:

Apádnak porosodik a garázsában három és fél fényévnyi 43-as súrlódási együtthatójú dinnye szagú fékbetétje. Ezt beszerelné zetorjába további másfél fényévnyi húszas súrlódási együtthatójú fékbetéttel úgy, hogy a ragasztáshoz felhasználna egy fényév előre lefagyasztott nullás dinnyalét. Na tolassunk egy kicsit!
Nullás a zamatkorrekcijó. Húszas súrlódás az utópárna előtti frakcióvég. A többi stimmt :)
Kérdés: Hány fényévnyi bolygóra utazhat apu, ha negyvennégyes bakancsot hord?

Ezt a példát akkor álmodtam bele az érettségi feladatgyűjteménybe, amikor méltán nem szeretett multinkban roggyantra pakoltam kiskocsimat dinnyével és tökk-hűjének néztek a célegyenesben. Persze ehhez ki kellett várni a dinnye fékút végét. A kasszás lomtáros mégis bekérdezett, mit akarok ennyi csoffadt tökkel?..

Hát én nem beszéltem mellé. Rövid gombás pác után cuprumban párolva tálalom. Vallhattam volna azt is, hogy negyvenkilenc forintért semmilyen fékbetétet nem adtok még szezon végén sem, de azt sem értette volna. Így a mellépakolt szükségszerű két kiló kristályos szénhidrátszegecs sem keltette fel gyanúját.

Ha valaki olcsón akarja megoldani fékberendezése téliesítését, szezon végén az akciós fékbetétekkel cirka 60% feletti hasznos beltartalommal számolhat. A többi csak héj. Olcsóbb minden termésnél. Ha nem akar nagyon ragasztózni, akkor csak 1/30 arányban ragaszt. Nem lesz sok, de megmarad a betét íze. Egy gondja van, nagyon melóigényes a bányászata. Nem leányálom egy kádnyi fékbetétet meghámozni. Még penészedésre is hajlamos. Nagyon beteges. Muszáj savazni és a szegecs nélkül nem ragad. Utána viszont lehet vele dicsekedni. Így még senki nem driftelt gyalog :D
És no migrén!
bobi51 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36157

Úgy igaz ahogy írod!

Ha egymás mellé raknánk egy natúr aljú kavaróst, egy olajköpenyest, meg egy vizest, akkor épp ebben a sorrendben forrnának fel, feltéve persze, hogy az égő is egyforma, ugyanannyi anyag van mindben, és az üstök arányai is egyformák.

bobi51 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36156

Na így jár atudatlan!

Elugrott az egész amit az imént írtam!

Törölt nick Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36155

Ez szerintem nem kérdés!Az olajos nyilván lassabban melegszik fel viszont nem reagál olyan hirtelen a hőmérsékletváltozásra.Pl. simán lehet palackot cserélni,hogy drasztikusan leesne a hőmérséklet.

Aztán az olajos javára szól még az is,hogy abban még nem fordult elő 1x sem,hogy leégjen bármilyen sűrű az anyag.

Egyébként nem veszélyeseb semmivel sem az olajos,mint bármelyik másfajta...

Aztán nyilván több anyag kell az olajoshoz vagy vízeshez a palást miatt.

Az előnyét vagy hátrányát meg már leírtam.Az olajosban vagy vízesben lehetetlen leégetni!

Előzmény: kupeci (36154)
kupeci Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36154
Üdv Vf1!
Szívesen egymásmellé tennék egy duplafalú és egy keverős de azonos űrtartalmú főzőt, kiváncsi lennék melyiknek és miben lenne tapasztalható az előnye a másikkal szemben. PL: melyiket drágább előállítani
" könnyebb "
melyikben lehet hamarább fel melegíteni a cefrét?
Előzmény: vf1 (36151)
norris53 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36153
Igen -jó a megközelítésed - jól látod s talán azt is tudod hogy én is mint a "szegény ember " vízzel főz -ök -De nem vetettem el teljesen az olajozást mint lehetőséget .
sok előnye van az olajos szerkónak és én arra lennék kíváncsi és mint a kérdésből kiderült van e esély arra amit kérdeztem - bár az meglepett hogy olyan ember ad tanácsot aki nem olvasott vissza s fogalma sincs arról kinek oszt tanácsot ? Én azért azt legalább megnézném - mert az ugye a leg egyszerűbb !(Karakpapa (36107))
Előzmény: deszegregator (36121)
norris53 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36152
A kérdésem azért tettem fel -hogy mint lehetőség esetleg rászánom magam hogy énis főzök pálinkát és esetleg egy duplafalúval amibe olajat teszek - azt én is tudom nem kell annyira fűteni hogy felrobbanjon de azért ha olaj van benne akkor nem 100-c fog üzemelni -mert akkor miért olaj ? a víz is felmegy 110 c re ha megnyomom 0,5 bar-
! Ja azt meg honnan veszed hogy ha a pára cső már meleg vissza kell venni a fűtést -ez csak a finomításkor -igaz ! Én így csinálom pár éve !
Előzmény: Karakpapa (36107)
vf1 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36151
Nálam az olajtér felett kb 2 cm levegő van.
Kb 5 évente nyitom ki, na évente egyszer leellenőrzöm a szintet.
Egyszer töltöttem be olajat, hogy magasabb legyen a szint, nálam mivel nagyobb, most jobban melegszik.
Lentebb betett képemen lehet látni a betöltőcsavart ez csak kézzel, tömítőanyag nélkül van becsavarva.
Előzmény: Miklós1 (36148)
norris53 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36150
Szia -jó estét nektek !
Azt tudom hogy ez neked nem okoz gondot mert te itt régi motoros vagy, s neked itt be vallom hogy a kérdésem provokatív és kicsit a fórumon elszabadult vagdalkodást szerettem volva ezzel a kérdéssel más irányba terelni ! köszönöm válaszod !
És felkészülök a megosztó válaszokra is .
Előzmény: vf1 (36091)
Tan-csi Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36149
Nálam úgy kb. az üst feléig ér az olaj, fölötte légüres tér van, ugyanis gyakorlatilag az üst teljes magasságáig van a köpeny kialakítva. Régebben magasabb volt az olajszint, elég lassan melegedett fel.
Nincs fixen lezárva a beöntőcsőben egy parafadugó van bedugva.
Az olajteret egyáltalán nem nyitogatom, amióta belőttem a szintet.
Tágul az olaj, de nem méregettem pontosan, mivel van hely bőven, de ha már előkerült a téma lehet hogy lemérem.
Előzmény: Miklós1 (36148)
Miklós1 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36148
Egyszer már kitárgyaltuk, tilos sárgarezet használni ott ahol folyton mosogatja a cefre, de a csőátmeneteknél olyan rövid szakaszon érintkezik a gőz a sárgarézzel, hogy megengedtük magunknak. Az figyelhető meg, hogy egy idő után bársonyos világosbarna felszíne lesz a sárgaréz átmenetnek belül, tehát már nem oldódik ki belőle semmi. Ki is lehet cselezni, ezt a kis szakaszt rézfóliával bevonni, vagy egy rézcsövet bedugni a gőzjáratba. A rézfóliás változatról van fénykép is a 23197. hsz-omban. (A réz vörösrezet jelent, a sárgaréz pedig réz-cink ötvözet.)
A hollandi megoldásod semmi sárgarezet nem visz be, az átmenetedet pedig kibélelheted rézzel.
Tancsi, vf1
Az olajtérben az olaj felett mennyi levegőt hagytok? Mennyit tágul az olaj, le lehet-e zárni egy csavarral fixen az olajteret? Milyen gyakran nyitogatjátok az olajteret?
Előzmény: Urza (36118)
szilvakukc Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36147

Szia!

Látom kettőt csináltál, egyiket nekem adhatnád.DD

Mongyuk én sem építettem volna bele ekkora sárgaréz tölcsért.DD

Az elhülyülés stimmel.DDD

Hogyan rögzíted a kifolyás alá(na ez az egy komoly)?

Előzmény: Törölt nick (36135)
Tan-csi Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36146
Szia!

Én is olajban utazom.:)

Volt rá példa, hogy alacsonyabb volt a cefreszint, mint az olajszint, nem égett oda, csak odatapadt. Kicsit sötétebb színű mint a cefre, de könnyen letörölhető, semmiképpen nem mondhatnám égésnek.
Előzmény: norris53 (36084)
hori64 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36145
Valszeg a főzőnél betartandó szabályok is úgy működnek, mint a cefrézés szabályai. Minél többet tart be az ember, annál jobb, de egynek a be nem tartása is okozhat gondot. (De ezzel nem azt mondom, hogy egy ekkora felület nagy gond, mert nem tudom megítélni, hogy gond-e egyáltalán.)
Azon viszont gondolom mindenki nagyon megbotránykozna, ha egy olyan berendezést látna, ami full sárgaréz, vagy pl. ólom lenne páracső...
Előzmény: Törölt nick (36144)
Urza Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36143
Tehát a következő lenne:

Egy ilyen közcsavarral jönne ki a fedélből:
közcsavar

És onnan a páracsőhöz egy ilyen félhollandival csatlakozna:
félhollandi
Előzmény: deszegregator (36119)
Urza Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36142
Ez az egész egy közcsavar végülis, ami nagyon kis felületen van jelen. Ha nincs rozsdamentesben, sima acél is jó? Vagy az is necces?
Előzmény: deszegregator (36119)
főelőadó Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36141
ja, most látom ez valami szűkítő...
hát ja. nem könnyű eset.
Előzmény: Törölt nick (36139)
főelőadó Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36140
mindenféle hülye mérgező fém van benne a rézen kívül.
szerintem ma már minden sarki idomboltban lehet saválló golyóscsapot venni.
Előzmény: Törölt nick (36139)
főelőadó Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36138
épp az imént írta valaki, hogy sárgarezet tilos használni a pálinkázásnál.
amúgy ügyes munka. szép lett a tölcsér is.
Előzmény: Törölt nick (36135)
hal65 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36137
A viccmesélést? Ha tudsz valami jót....
Jöhet!
Előzmény: főelőadó (36112)
főelőadó Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36133
szerintem érdemes háztájiban a biztonságra törekedni ráadásul úgy, hogy semmibe sem kerül.
azzal a kitétellel, hogy "de természetesen NEM KELL addig melegíteni." egy potenciális veszélyforrást építesz be a rendszerbe szemben azzal, hogy "NEM TUDOD addíg melegíteni".

több hőt meg nem tudsz lényegesen közölni a cefrével, hacsak nem ugyanannyit gyorsabban. (mert ugye adott a célhőmérséklet...)
(hőtan)
Előzmény: vf1 (36128)
Holczmann Balázs Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36132

Mi is voltunk tegnap és ma is a VPOP-nál.

 

Valóban engedélyt kell kérni  a főzők  forgalmazásához, éa  a kereskedelméhez is.

Ami viszont érdekes, hogy az engedély megszerzése előtt nem is szabad pálinkafőzőket vásárolni.

Szerintük a jogszerű eljárás az, hogy amíg semmilyen engedély nincs, addig sem árulni, sem beszerezni nem lehet házi pálinkafőző berendezéseket.

 

Az elbírálási idő valóban 30 nap.

vinik táltos Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36131
Na most már teljesen elbizonytalanodtam.
Van egy 12 literes inox kuktám, évek óta megvan.
Összedugom a páracsövet és a kuktát egy darab szilikoncsővel.
Ennyi. Ezt én gyártottam?
Ezt be kell jelenteni?
Bocs de itt a tanya környékén nincs vámhivatal.
kisoszi hajós Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36130
Felveszem velük a kapcsolatot, köszi!
Előzmény: pálinkaüst (36126)
pálinkaüst Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36129
Köszönöm, ezt nem tudtam.
Előzmény: vf1 (36128)
vf1 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36128
Igazad van az olaj akár 300 fokos hőmérsékletet is át tud adni, de természetesen nem kell addig melegíteni.
A főzés első részén, az olajos főzőknél, több hőt tud közölni a cefrével az ember, majd természetesen a desztilláció elkezdésekor a melegítést csökkenteni kell.
Előzmény: pálinkaüst (36124)
vf1 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36127
Még egy:
pálinkaüst Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36126
A vámosok nyilvántartják ezeket a készülékeket és a forgalmazókat, úgyhogy igen, a személye adatokat biztosan rögzítik. Mivel a schengeni határ már Románia másik oldalán van, nem a magyar-román határon, vámot nem kell utána fizetni - szerintem. De ezt inkább egy vámostól kell megkérdezni.
Előzmény: kisoszi hajós (36123)
vf1 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36125
Fölteszek egy csomó képet, és valahova fölírom a hozzászólás számát, ne keljen ismételni.
Ez nem egy csili-vili főző, de jól működik, olajjal régóta.

Már van egy új réz sisakom is páracsővel, majd lefotózom azt is.
Előzmény: bobi51 (36106)
pálinkaüst Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36124
Az olajat úgy tudom, 300 fokig lehet melegíteni, ezért inkább kőolaj lepárlásánál (háztáji benzin-dízel desztillálás) szokás használni.
Előzmény: deszegregator (36121)
kisoszi hajós Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36123
Sziasztok!

A külföldről (Romániából) behozott főzőkre kell vámot, vagy valamilyen adót fizetni?
Ha házilag készített és engedélyeztetem, akkor a személyes adataim bekerülnek a vámosok rendszerébe vagy csak a készüléken jelzik valahogyan, hogy engedélyezték?
Előzmény: pálinkaüst (36122)
pálinkaüst Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36122
Ha házilag készített, akkor engedélyeztetni kell, ha gyártótól vette, akkor - amennyiben 100 l űrtartalom alatt van - semmi dolgod vele.
Előzmény: kisüsti66 (36117)
deszegregator Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36121
Az olaj tűzveszélyes, a zasszony néha 200 fokon is odakapatja picit a süteményt, az olajat könnyen 200 fok fölé lehet tornázni, míg a vízhőközlő (0,5 bar) 110 fokon biztosan nem kozmál. A cefre fröccsen, esetleg habzik, és a térfogata lecsökken mert kipárolódik belőle az alszesz, és akkor az edény falára fröccsent moslék képes kozmálni, kozmást ízt okozni. Elhiszem hogy kitapasztalva ez esetleg elkerülhető, belőled biztosan a gyakorlat beszél, én csak elméletben írtam, de elméletben nagyon is lehetséges. Ráadásul a leírt módszered alapján semmi előnye az olajnak a vízhez képest, a vízhőközlőt ugyanígy lehet döngetni, majd éppen így vissza kell venni a tüzelést mielőtt indulna az anyag.
Előzmény: Karakpapa (36107)
deszegregator Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36120
Hosszú távra érdemes "bóti" lepárlót venni. A kérdés nem egyszerű. Ha sok időd , elszántságod van, és sokféle(gyümi) kisebb mennyiségű cefréd jön össze, és az motivál hogy minél jobb pálinkát főzz akkor érdemes. 50 literesnél nem vennék kisebbet. Egy minimális felkészültség nélkül ne fogj bele, a fórumon egy elégséges elméleti szintet el tudsz érni. Aztán a sok gyakorlat, és akkor már csak te, és a lepárlód képességei határozzák meg milyen szintre tudsz eljutni. Egy jó , korrekt minőséget el lehet érni , a kiválót meg talán. Csak duplafalút vennék (vízhőközlős!!), de az egy vagyon a boltban. Várj egy kicsit, mire alakul ez a tipikusan magyaros bizonytalanság ami a lepárlók körül van, és inkább készíts, készíttess , vagy persze korrekt áron is tudsz esetleg vásárolni.
Előzmény: G(Dzsí) (36110)
deszegregator Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36119
Tilos sárgarezet használni lepárlónál! Van ott más megoldás, tegyél fel képet, meglessük!
Előzmény: Urza (36118)
Urza Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36118
Az lenne a kérdésem, hogy a páracsövet a kukta fedelével összekötő csatlakozás úgy fest, csak sárgarázben beszerezhető. Ennek a használata teljesen nem jó ötlet?

Úgy tervezem kivágom az egyik szelepet, felfúrom nagyobbra, és egy mindkét oldalról menetes toldó idomot tennék bele tömítésekkel. Ennek a felső csonkjára menne rá egy hollandival a páracső. És ez a bizonyos csonk az, amit csak sárgarézben találtam eddig.

Használhatom?
kisüsti66 Creative Commons License 2010.10.01 0 1 36117
Mi a teendő azzal a készülékkel melyet egy erdélyi ismerősöm ajándékozott nekem.
Előzmény: pálinkaüst (36109)
pálinkaüst Creative Commons License 2010.10.01 0 1 36116
Jövő hét elejére megvan az engedélyünk, nem kell várnunk 30 napon át. Tényleg nagyon segítőkészek a vámosok, ha bárkinek bármilyen kérdése van, érdemes bemenni hozzájuk. Nagyon kellemesen csalódtam bennük, én APEH-féle hozzáállásra számítottam.
Állítólag a lepárló engedélyezése sem bonyolult, leírást és képeket kell csatolni hozzá, és lehet, hogy a vámos kimegy megnézni, élőben hogy is néz ki.
Előzmény: hori64 (36115)
hori64 Creative Commons License 2010.10.01 0 1 36115
Beidéztek?! :))
Ezek szerint még min. 30 napig nem legális?
Pedig szép főzők.

Azért elfogulatlan forrásból is kíváncsi lennék, hogy mennyire bonyolult egy sk. kivitelezés engedélyeztetése...
Előzmény: pálinkaüst (36109)
nabiti Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36114
... és ha már van főzője a "múltból" ??
Előzmény: pálinkaüst (36109)
főelőadó Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36113
az aromatorony szerintem meghaladja a házi pálinkások többségének az igényét és képzettségét.
abban sem vagyok biztos, hogy vákuum nélkül menne-e rendesen.

viszont ezzel meg lehetne koronázni a rendszert az biztos.
...
az olajos duplikátor szerintem nem jó irány, a túlhevíthetőség miatt.
sima vizes, megfelelő lefuvató szeleppel, utána esetleg kondenzátor és visszatáp.:
nem tudod leégetni.
Előzmény: bobi51 (36106)
főelőadó Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36112
folytassuk?
Előzmény: hal65 (36089)
főelőadó Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36111
Hali,

szerintem nem érdemes.
mire megtanulod a szakmát oda lesz a cefréd.
Inkább vidd el egy jó hírű főzdébe és főzesd ki.

szerintem.
Előzmény: G(Dzsí) (36110)
G(Dzsí) Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36110
Sziasztok, kérdésem az lenne, hogy - most olyan 200 l cefre van, de jövőre több lesz - érdemes e venni házi pálinkafőzőt, s abból is milyen típust, illetve kiszerelésűt? Elég nagy a szórás az ajánlatok között árban...
pálinkaüst Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36109
Sziasztok!
Én ma reggel voltam a helyi vámhatóságnál, a következők igazak a híresztelésekből:
- a forgalmazás bejelentésköteles (nem engedély kell hozzá, csupán a szándékot kell előre bejelenteni írásban, nincs hozzá formanyomtatvány, csak egy normál levelet kell írni, ügyintézési határidő 30 nap)
- ha valaki otthon készít pálinkafőzőt, akár saját használatra, azt a vámhatósággal engedélyeztetni kell
- kizárólag magánszemélyekre szól a törvényi könnyítés, tehát ha valaki cégnévre vásárol, akkor ugyanúgy bejelentési kötelezettség, adóraktár és hasonlók terhelik, mint eddig
- illóolaj lepárlót is be kell jelenteni (ha cégnévre veszik), a vámos kijár ellenőrizni, hogy mire használják ténylegesen
Remélem tudtam segíteni valamennyit.
hori64 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36108
Jó reggelt! Jó annak, akinek pálinkás.
Szerintem aromatorony alatt az egylépcsős rendszert érted.
Itt azt olvashatod róla, hogy házi főzésnél kis valószínűséggel kivitelezhető megfelelőre.
A tölgyfás dologra meg azt hittem, hogy olyan provokáció, mint a búzacefre... :)
Előzmény: bobi51 (36106)
Karakpapa Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36107

 

Nem fog ráégni, de szerintem nem is kell olyan hőmérsékletre fűteni. Idő mint a tenger és ráadásul ha nem ér fel a hőközlő olaj széléig azt azt jelenti, hogy nem is túl sok a cefréd kvázi elég gyorsan eléri a kívánt hőmérsékletet.

A páracső vége amikor forró akkor pedig leveszed a lángot nagyon kicsire.  Szépen "csendben" csordogáljon.....  Kapkodni nem kell, azok az anyagok voltak a legjobbak amik nagyon lassan jöttek le   ..  az elmúlt 3  napban :-)

Előzmény: norris53 (36084)
bobi51 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36106

Szép jó reggelt, pálinkásat mindenkinek!

vf1 sajnos nem találtam az olajos képet, feltennéd mégegyszer?  Hátha más is kedvet kap.  Ez az "aromatorony" tényleg izgat, ilyennel nem próbálkozott még senki?                                

                                                              újrakezdő

vf1 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36105
Pálinkás jóreggelt!
pappito Creative Commons License 2010.10.01 0 0 36104
pardon, grácia, én se szólogattam hozzá, csak aligse, aminek nem az az oka, hogy most horgadt fel bennem a vágy, hanem az, hogy kb az uccsó 10k hozászólásban nem nagyon volt olyan, amit ne tudnátok nálam jobban (sőt). Szóval ez még nem jelent semmit. Szerintem nem én vagyok az egyetlen, aki csöndben olvas és tanul, már régóta, gyűjtögetve az okosságokat, hogy felhasználja, ha eljön az ideje.
Előzmény: szilvakukc (36093)
vf1 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36103
Mit tesz, ha már valaki ismeri a VPOP bugyrait!
Ezt a szakmaiságot!
Előzmény: szilvakukc (36102)
szilvakukc Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36102

Szia!

Majdnem jól tudod, annyi különbséggel, hogy az új törvény szerint nekem kell lejelenteni minden tárgyhót követő hó 20.-ig, hogy mennyi párlatot készítettél, 86%.-osra átszámítva a leadandó mennyiség miatt. Amennyiben ezt valaki elmulasztaná, a késedelmi pótlék mértéke: a felszámítás napjáig esedékes jegybanki alapkamat kétszeresének 365 részével X késedelmes napok számával X késedelmesen beszolgáltatott mennyiséggel. Csak a miheztartás végett.

Előzmény: Törölt nick (36100)
telescoper Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36101
A szomszéd a fontos, mert ő bír tudni közérdekű bejelentést tenni. És még az is mindegy, hogy mennyi helyesírási hibával.
Előzmény: Törölt nick (36100)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36100

nekem aszonták be kell jelenteni!

... a szomszédnál.

aztán ő majd továbbjelenti, ha nem, el kell onnan költözni.

 

Előzmény: szilvakukc (36098)
Cipurró Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36099
Úgy rémlett csak egy-két ember kérdezte meg,a minisztériumban,és a főfináncoknál.
A többiek csak nyelvtanilag elemezték a törvényt...
Ha mégsem sikerült feltalálnom a spanyolviaszt,elnézést az ötletért..

Üdv
Előzmény: szilvakukc (36098)
szilvakukc Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36098

Úgy látszik, Te sem olvasol vissza, eddig 73-an kérdezték meg 86 vámhivatalban, 45 minisztériumban, és 23 ombudszmannál. A két legszélsőségesebb válasz az volt, hogy

1. "Milyen linkafőzés??!!"

2. Csak az főzhet otthon, aki meg meri kérdezni, az amerikai elnököt, őszivel, vagy kajszival kezdődik a keresztneve.

Előzmény: Cipurró (36095)
kupeci Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36097
Én nem mondtam hogy az volt, csak kérdeztem:))
Előzmény: szilvakukc (36094)
kupeci Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36096
Tekintettel arra hogy Sikula "nagypék" volt, akkor az is!
Előzmény: hal65 (36089)
Cipurró Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36095
A pálinkafőző berendezésekkel kapcsolatos bizonytalanságokat szerintem a legegyszerűbb úgy eloszlatni,hogy felhívjátok e területileg illetékes Vámhivatalt,kéritek a jövedéki osztályt,és megkérdezitek az ügyintézőt.Ha ők nem tudnak rá konkrét választ adni,akkor senki.
Esetleg érdemes az ügyintéző nevét megjegyezni,hogy a későbbiekben ha szükséges,legyen kire hivatkozni:-)
Üdv
szilvakukc Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36094
Mé lett volna kamu? Te nem akarsz könnyen sokat keresni?
Előzmény: kupeci (36083)
szilvakukc Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36093
Tök mindegy, hogy hányat szótá hozzá jobbra meg balra, az az érdekes, hogy eddig nem szeretted a páleszt, most meg igen, és még jó páran.
Előzmény: Törölt nick (36082)
kupeci Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36092
A Debrecen környékieknek még emlékezniük kell!Volt egyszer párt titkár.Úgy hívták hogy Sikula,és ő mellesleg libázott.Egyszer a debreceniek arra lettek figyelmesek hogy a főtéren egy liba szaladgál le-fel.Először senki nem merte kitekerni a liba nyakát. Tudjátok miért? Hát azért nem mert volt a liba nyakában egy tábla. A táblára meg az volt írva:NE BÁNTSATOK ÉN A SIKULA LIBÁJA VAGYOK.Először nem bántották.........
Előzmény: stapika (36090)
vf1 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36091
Érdekes kérdés, magamra vettem, mert az én főzőm olajos.
Sőt, ugye az olajszint az stabil, viszont a cefre mennyisége változik.
Az igazság az, hogy nem vettem észre eddig, sima öblítéssel kijön a moslék.
Figyelni fogom.
Előzmény: norris53 (36084)
stapika Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36090
Mehet,bevállalom.
Előzmény: kupeci (36088)
hal65 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36089
Pék is?
Előzmény: kupeci (36088)
kupeci Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36088
Na még itt vagyok,hát mondtam hogy nem vicc!!megtörtént még 90 előtt nem sokkal,de van benne liba! Mehet?
Előzmény: stapika (36087)
stapika Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36087
Az,de nem én voltam,különben meg hol a vicc?:-)
Előzmény: kupeci (36083)
stapika Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36086
Csak erről a topicról szóltam!
A többi mondatodban a nemet,cseréld igenre az igent-nemre.:-)
még egy apróság,nem illegálisan főzők"kuszkuszt".
Előzmény: Törölt nick (36082)
bevontelektroda Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36085
ÁMEN!:D)
Előzmény: stapika (36080)
norris53 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36084
Sziasztok ! Jó estét most jöttem a spááájz-ból és rá szánom magam > kérdezek !

Szerintetek ha a duplafalú üstben az olaj szintje magasabban van mint a cefre -(mondjuk mert nincs több ) a felfröcskölődő cefre oda éghet- e ?
Mert ugye az olajat akár 150 c főlé is fel lehet fűteni ! és ha az ott oda ég okozhat e íz romlást -égett ízt ?
Én vizzel használom és mikor kevés a cefre -mert az alkohol és még több összetevő eltávozik az üstből elég masszívan rá tud gyógyulni -nem ég oda -de ha olajat használnék az sokkal melegebb lenne és akkor talán az a rész oda éghet ! --?
kupeci Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36083
:)) ez krumplis hsz ez kamu volt?? jobban érezném magam ha igen.De hogy még jobban érezzem : spájz,nektek is jó éjszakát!
Előzmény: stapika (36080)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36082

Látom neked még nem homályosította el az elmédet a páleszgőz!Tudod,hogy miről makogok!

4300 valahány hozzászólással nem tegnap reggel találtam meg az index fórumot!Az meg mindegy,hogy eddig melyiken beszélgettem másokkal...

 

Mi baj van a lakókocsisokkal?Az biztos,hogy nem ők fogják bejelenteni az illegális kuszkuszfőződet:-)))

Előzmény: stapika (36077)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36081

Nem.

Előzmény: stapika (36080)
stapika Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36080
Így van,de nem is szóltunk meg senkit a szólásai száma alapján!
Előzmény: Törölt nick (36079)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36079
valamikor Neked, és nekem is csak 3 volt :)
Előzmény: stapika (36077)
zsuzska60 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36078

igazad van!

egészségedre szilvával!

Előzmény: Törölt nick (36075)
stapika Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36077
:-DD
Neked is 3hsz-od van ebbe a topicba,lakókocsisokkal meg már volt dolgunk.:-))
Előzmény: Törölt nick (36075)
bobi51 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36076

Szóval akkor hogy állunk az "aromatoronnyal"?

Csinált már valaki ilyet?  Izgalmas lehet, mert állítólag egy darab tölgyfát beleraksz, és kellemes illatú, meg aromájú lesz tőle az  italod.  Vagy csak parasztvakítás?

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36075

Mert megvárom,hogy mi lesz ennek a vége!

Idejönnek soha nem regelt hozzászólók 2-3 hozzászólással...

Nem gyanús?De ti tudjátok.Én nem értek hozzá!

Előzmény: Törölt nick (36069)
kupeci Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36074
Levél nagy nehezen elküldve!
Előzmény: vf1 (36071)
telescoper Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36073
Ez már nem az én kompetenciám, de szerintem, ha a cink ólommal szennyezett os, akkor is mennyi került bele és mennyi megy át abból a párlatba? Szerintem, ha egyszer elmész horgászni és kisúlyozod az úszódat, már akkor több ólom kerül a szerveetedbe. De mondom, én ehhez nem értek.
Előzmény: hori64 (36072)
hori64 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36072
Csak a biztonság kedvéért kérdezem.
Cink az van benne.
Asszem itt olvastam, hogy a horgany azért veszélyes, mert ólommal szennyezett cink lehet.
De most nem találom.
Meg szép sárga is...
Úgy is kérdezhetném, hogy ez, vagy az ólommentes ón a jobb megoldás?
Papír nem akarok. Nekem elég annyi, hogy nem kell engedély a beszerzéshez.
Előzmény: telescoper (36070)
vf1 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36071
Nem.
Papírt nem akarsz gyártani?
Segítek.
Előzmény: hori64 (36066)
telescoper Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36070
Én tudok németül, de nem tudom, hogy a párával való találkozás milyen szempontból érdekes. Hőmérsékletet bírja, ólom és kadmium nincsen benne.
Előzmény: hori64 (36066)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36069
...és miért?
Előzmény: Törölt nick (36067)
hal65 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36068
Szerintem ne válaszoljunk!
Hagyjuk a borjút! Még várja az annya:-DD
Előzmény: deszegregator (36065)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36067

Jó esti páleszozást mindenkinek!

Én is ezt szoktam csinálni:aki hozzászól megnézem hol és mennyit szólt hozzá.Abból azért kehet következtetni.

Hogy mostanában regelt vagy éppen nyomozati stádiumban van.

Ez lehet üldözési mánia is,de lehet nem...

Szóval mindenki maga dönti el,hogy miként viszonyul az új dolgokhoz:-))

Én eddig is csendben voltam,de most főleg befogom a pofámat...

Előzmény: deszegregator (36065)
hori64 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36066
Engem is ignoráltok?
Nem gyártáshoz kell, ha ez lenne a zavaró, javításhoz.
Németül sajnos nem tudok, a gugli fordítója meg mindent csinál vele, csak értelmes fordítást nem.
fontargen AF 303
Előzmény: hori64 (36026)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36065
Vigyázat, fikanickek, semmi más céljuk, mint a provokáció!

Nick: Hegylander
Email: küld
Weboldal:
Bemutatkozás:
Hozzászólások (3)
Státusz:
Nyitott topikok
Topikgazda:

Nick: A. Warhol
Email: nem publikus
Weboldal:
Bemutatkozás:
Hozzászólások (6)
Státusz:
Nyitott topikok
Topikgazda:

Előzmény: A. Warhol (36051)
Hegylander Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36063
Jól van na. Az a rohadt szilvakukc mondta, hogy itt kérdezzem meg. Azért köszi.
Előzmény: paducs77 (36053)
stapika Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36062
Nem kell,úgy kell tüzelni.A vályúban a víznek nem szabad rotyogni,a többi saját súly.
Előzmény: kupeci (36060)
obsitos3 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36061
Nem.Éppen az a lényeg,hogy egy esetleges dugulás esetén a túlnyomás meg tudja emelni,nem nyomja szét.
Előzmény: kupeci (36060)
kupeci Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36060
Üdvözlök mindenkit!
Nem túl régen lehetett látni egy videó részletet ahol is a kupola egy dönthető üsthöz úgy csatlakozott /legalább is ahogy én emlékezem/ hogy bele volt a pereme helyezve egy "U" alakú vályúba.Nekem ez azért lenne forradalmi,mert ha ezt én is megtudom csinálni nem kellene CSIRÍZELNEM. A kérdésem az lenne az erre emlékezőkhöz,hogy a kupolát azonkívül hogy beleengedem a vizes perembe, kell e még külön fogatni ahhoz hogy a gőz ne emelje meg??
Urza Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36059
Tudod a hiba ott ered, hogy a törvény GYÜMÖLCSRŐL szól, gyümölcspárlatra vonatkozik, más egyébre nem. Legalábbis tudtommal.
Előzmény: A. Warhol (36057)
nabiti Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36058

Nekem is nagyon úgy tűnik, hogy kezdenek szórakozni velünk és provokálni minket !!

 

Kérek mindenkit - főként az újabb kollégákat- ne reagáljunk semmi olyan felvetésre, ami nem a topik címéből fakad !! Illetve, ha abból fakad, de "szemmel láthatólag" provokáció --> ne reagáljunk rá !

A. Warhol Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36057
Köszönöm válaszod!

De ha nem adnám el, akkor érdemes még kifőzni?
Előzmény: telescoper (36055)
telescoper Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36055
a bíróság ad érte 2 évet.
Előzmény: A. Warhol (36051)
paducs77 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36054
Kellene már nagyon az a wiki, mert még egy olyan kérdés, hogy "100kg cukorhoz hány szem barackot kell tenni, hogy jó legyen?" és falramászok.
paducs77 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36053
Meg ne sértődje, de ez most ugye vicc?
Itt a zanzája a törvénynek:
- 100literes üst.
- saját tulajdonú gyümölcs.
- saját fogyasztásra.

A vevők meg még egy darabig türelmetlenek lesznek, mire az 50 hordót lefőződ.
Előzmény: Hegylander (36049)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36052
Kíváncsivá tettél. Én is tervezem Karácsonyra a búzát.
Whiskit, vagy vodkát készítesz?
Én vodkát tervezek, már megvan az aktív szén.
Előzmény: Hegylander (36049)
A. Warhol Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36051
Sziasztok!

Új vagyok még itt, de sokat olvaslak benneteket. A ház mögött áll 300l vegyes krumplicefrém 2 éve. Azért vegyes, mert van benne káposzta is!Szerintetek jó még? Érdemes kifőzni? Lenne rá piacom is, csak az a baj, hogy nem tudom nem-e ártott neki, hogy a télen árnyékba volt? A nyári nap is keveset érte. Ki mennyit ad érte?
bobi51 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36050

Hé skacok!

Tudom, fontos dolog a grammatika, de mennyi is annak a cukorfoka?  Nem jobb lenne a páleszfőzővel foglalkozni?  Én vagy 25 éve már csináltam egy jó kis 125 lityis vörösréz főzőt, amibe belement közel 1-hektó anyag. Láncon lógott a pince plafonjáról és billenteni lehetett, mint a kohóban az üstöt. Gázbolyler égő volt alatta, amivel elég jól lehetett fűteni. Sok alma lejött rajta, de sajnos a megélhetési bűnözés áldozata lett.  Most újrakezdeném kissebb méretben, meg egy picit másként.  Csinált valaki már "aromatornyosat" ? Mennyire tud az jó lenni?

 

                                                            az öreg újrakezdő

Hegylander Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36049

Sziasztok!

Nem tudjátok, lehet már szabadon főzni? megszavazták már? Ha igen, nem tudná valaki belinkelni a törvényt? Csak mert itt áll az udvaron 50 hordó búzacefrém kiforrva, nagyon szeretnék már nekikezdeni. Meg a vevők is türelmetlenek. Köszi

szilvakukc Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36048
Rátapintottál, tudod mekkora vita volt anno, erről? Aztán nem akartak nevetségessé válni. A törvény szerint, a cigarettatöltő birtoklása bizony törvénysértő cselekedet.
Előzmény: deszegregator (36008)
nabiti Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36047
Miből gondoltad, hogy én annak vettem ??
Előzmény: snapszmester (36033)
peterkovacspeter Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36046
Köszönöm Urak a segítséget!
kupeci Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36045

Üdv!

 halgass nabitire,én is így csinálom.Bár a mustfokot 18ig megemeltem!

Előzmény: peterkovacspeter (36043)
nabiti Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36044
Jól írtad: szemezd le,zúzd össze, egy kis élesztő és hadd szóljon ...
Cukrot nem érdemes beletenni, hisz natúrban is lényegesen magasabb lesz a cukorfoka, mit a cukrozott gyümicefréknek !
Előzmény: peterkovacspeter (36043)
peterkovacspeter Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36043
Sziasztok!
Szeretnék tanácsot kérni! Úgy néz ki hozzájutok hétvégén 100 kg szőlőhöz! Lehet belőle cefrét készíteni, aztán majd szőlőpálinkát főzetni? Ha igen, akkor hogyan? Le kell szemezgetni és mintha más gyümölcs lenne, össze kell zúzni? Cukrot érdemes bele tenni? Vagy mire kell figyelni? Kérem, ha valakinek van tapasztalata, segítsen! Köszönöm előre is!
telescoper Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36042
Barátom!
Már ezt sem kellett volna írnod, semmi értelme az írottaknak.
Viszont bocsi, de itt én befejezném, hisz erősen off, amit írogatunk és nem szívesen élnék vissza a topiklakók türelmével sem. Adjunk inkább teret a szakmai megnyilatkozásoknak, metódusok, módszerek leírásának, jó tanácsoknak és esetleges sikerek eléréséről szóló beszámolóknak. Szóval annak, ami a topik voltaképpeni tárgya.
üdvözlettel
telescoper
Előzmény: nemrod (36039)
fityók Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36041
......és még is mire gondoltál...?? mit mondjanak???barkácsoljatok otthon pálinkafőzőt és mutassátok is be a VPOP "szakemberei" előtt működés közben,majd ha labor körülmények között alkalmasnak találják a nedűt ,legalizálják ezeket a tákolmányokat? ,ugye nem gondoljátok komolyan!!??
Főzhetsz szabadon,ne akarj kereskedni vele és a kutyát sem fogja érdekelni a dolog
/esetleg a szomszédot,ha olyan méreteket ölt a tevékenység/! Próbáljátok "szegény törvényalkotók"helyébe képzelni magatokat,mindenkinek megfelelni,hivatalos szabványok,előírások betartására kötelezni,majd ezeket ellenőrizni szinte lehetetlen,ezért is volt eddig tiltva/gondolom/,mert egyszerűbb volt a tiltást kimondani!
Nyelvészkedni persze lehet......sőt kell is, mert igen szórakoztató :))))
Előzmény: Holczmann Balázs (36036)
feuerschmieder Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36040

Bárki bármit mondjon a JT. 74 § (1) A vámhatóság engedélyével szabad alkoholtermékek előállítására alkalmas desztillálóberendezést előállítani, - a magánfőző desztillálóberendezése kivételével- birtokolni, továbbá értékesíteni.

 

Hétfőn a vámügyintézőnk személyesen tájákozódik a megyei VPOP-nél. Ha a dolog nem lesz egyértelműen a fenti rendeletnek megfelelő, akkor tovább fogunk menni és megkérdezzük a minisztert. ( Aki egyébként nagy pálinkaszakértő és maga is kavargatja a cefréjét) Olyan nincs, hogy létezik egy törvény és össze-vissza értelmezem, úgy, hogy ráadásul néhány szélhámos meg kihasználja a káosz és félrevezetve a tömeget el akar adni néhány gagyi készüléket állítólegos VPOP engedéllyel.

nemrod Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36039
korrelátum-almondat kapcsolatot alkot. A vizsgálatok alapján arra következtethetünk, hogy a mondat grammatikalitásán át pragmatikai tényezők befolyásolják az .


most még írjak ???
Előzmény: telescoper (36038)
telescoper Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36038
háááát a nyelvészkedés az valóban nem igen lehet a kenyered, mert ugye olyan, hogy almondat az nincsen a nyelvészek világában :))
Előzmény: nemrod (36037)
nemrod Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36037
erre probáltam utalni, a gondolatjelek közti mondatrész almondatnak tekintendő, a főmondat enélkül is értelmes..., de nem akarok nyelvészkedni
Előzmény: telescoper (36035)
Holczmann Balázs Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36036

Sziasztok,

 

Csak hogy ne tisztuljon a kép, újabb állásfoglalást kértem a VPOP-től:

 

"Hivatkozási szám: CAS-84568-9AF6KV

 

Tisztelt Címzett!

 

Pálinkafőző gyártása, továbbforgalmazása, otthoni előállítása,
engedélyezési eljárás szükséges, kérelemmel (formanyomtatvány nincs),
kell fordulni a lakhely/ szerinti illetékes jövedéki vám –és pénzügyőr
hivatalhoz.

 

A hivatal határozattal dönt.

 

Területileg illetékes hivatal elérhetőségét megtalálja a www.vam.gov.hu
<http://www.vam.gov.hu/>  oldalunk „Címek” alatt.

 

 

 

Budapest, 2010. szeptember 30. "

 

Na most akkor hogy is van ez?

telescoper Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36035
De sajnos nem úgy van tördelve, ahogy jobbnak látnád, így a jelentése sem az, aminek jobban örülnél, örülnénk.
Előzmény: nemrod (36034)
nemrod Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36034
tudom rossz hivatkozás a nagynéném magyartanár, nyelvtanilag a tv. értelme egyértelmű -mégha a vpop izmozik is egy darabig- a bíróság nem fog...

„(1) A vámhatóság engedélyével szabad alkoholtermék előállítására
alkalmas desztillálóberendezést előállítani, – a magánfőző
desztillálóberendezése kivételével – birtokolni, továbbá értékesíteni.
Nem szükséges a vámhatóság engedélye a rendeltetésszerűen használt,
túlnyomással üzemelő háztartási főzőedényekre, valamint a tudományos és
oktatási célra használt üveg desztillálóberendezésekre.”

ezt így lehetne talán jobban tördelni:

A vámhatóság engedélyével szabad alkoholtermék előállítására
alkalmas desztillálóberendezést előállítani, birtokolni, továbbá értékesíteni.

– a magánfőző
desztillálóberendezése kivételével –


tehát a magánfőzőnél szabad a gazda, ha már nem magán főző vagy akkor kell engedély, ill forgalmazni meg engedéllyel rendelkező terméket lehet,- ami ha eu-s akkor nincs külön magyar engedélyezési eljárás, -mivel ha van bárhol engedélye akkor az itt is érvényes...


Előzmény: Holczmann Balázs (36010)
snapszmester Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36033
Ez nem röhögcséges! Nem tudhatod hogy milyen körökben forgolódok.
Este beszéltem vele. Igaz ö nem hallotta, de én öt kristálytisztán.
Előzmény: nabiti (36021)
vf1 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36032
Valószínű, hogy tágul, de nem veszem észre.
Az olajszint fölött van még 1-2 centi levegő.
Nem forr föl, mert hűti a cefre, más biztonsági szelep nincs, csak a tömítés nélkül betekert csavar.
A fotót megtaláltad?
Estefelé leszek gépközelben, ha nemtaláltad fölteszem újra.
Előzmény: bobi51 (36023)
telescoper Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36031
Még szerencse, hogy a saját deszt berendezésemet elajándékozhatom (hamár eladni csak engedéllyel szabad). És mondjuk a megajándékozott olyan öt perc múlva megajándékoz néhány forinttal. :))
Előzmény: deszegregator (36030)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36030
Csak hogy mégsem legyen igazam:

"1.1.8 Magánfőző desztillálóberendezés saját célra történő előállítását, illetve a saját tulajdonában lévő desztillálóberendezés értékesítését csak a hatósági felügyeletet ellátó vámszerv engedélyével végezheti.

1.1.6 A hatósági felügyelet ellátó vámszerv csak a tevékenységet engedélyezi, így az előállítást és/vagy az értékesítést. A fentieknek értelmében a vámszerv a desztillálóberendezés műszaki technológiai megfelelőségét nem vizsgálja. "

A VPOP feltételezi , hogy a piacra kerülő lepárlók megfelelő műszaki állapotúak, vagy a VPOP - t nem érdekli a műszali állapot, de az nagyon is érdekli, hogy te mit bűvészkedsz. Kinek az érdekét , érdekeit tükrözi vissza ez a törvény?

Előzmény: deszegregator (36029)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36029
Szerintem ez egy perdöntő mondat!:

"1.1.4 1.1.4 A párlat előállítására alkalmas desztillálóberendezés magánfőző általi beszerzését és birtokban tartását a vámhatósághoz nem kell bejelenteni, ahhoz vámhatósági engedély nem szükséges. A desztillálóberendezés előállítása, értékesítése (viszonteladó tevékenység is) továbbra is csak a gyártó, forgalmazó hatósági felügyeletét ellátó vámszerv engedélyével történhet! A Jöt. rendelkezéseinek értelmében desztillálóberendezésnek csak egy tulajdonosa lehet, de egy magánfőző rendelkezhet több desztillálóberendezéssel is."

Kezd kikristályosodni, hogy a lepárló gyártást kívánják kordában tartani, ami véleményem szerint nagyon helyes! Ami legalább ilyen lényeges, hogy a magánfőző rendelkezhet saját lepárlóval , azt bejelenteni nem köteles .(tehát ellenőrizni sem fogják.) Borzalmas lenne a törvény , ha rákényszerítenének minket a legtöbb esetben méregdrága, és számos esetben csapnivaló lepárló megvásárlására.
Előzmény: Tarkus21 (36024)
telescoper Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36028
vagy bolond..... :)))
Előzmény: comad (36027)
comad Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36027
Boldog ember...
Előzmény: telescoper (36025)
hori64 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36026
Először is köszönöm a keményforrasztásos tanácsokat!
Kipróbáltam egy gagyibb gázlámpával. Kicsiben nem lehetetlen.
Legalábbis Fontargen AF 303 bevonatos pálcával.
Ez az összetétele:
Ag:20,0%
Zn:36,0%
Si:0,15%
Cu:44,0%

Kérdésem az lenne, hogy ez az ötvözet elfogadható-e ott, ahol párával is találkozik?
telescoper Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36025
Zárjegy? Az mi?
Előzmény: comad (36022)
Tarkus21 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36024

Igy áll hozzá a VPOP a kérdéshez:

 

"1.1.1        Magánfőző desztillálóberendezés saját célra történő előállítását, illetve a saját tulajdonában lévő desztillálóberendezés értékesítését csak a hatósági felügyeletet ellátó vámszerv engedélyével végezheti.

1.1.2        Tagállamból, vagy harmadik országból beszerzett desztillálóberendezés eredete számlával, vagy egyéb hitelt érdemlő módon, így a magánfőző nyilatkozatával is igazolható."

 

 Ezt én úgy értelmezem, ha nyilatkozol, hogy külföldről hoztad be a főződet, akkor azt elfogadják.

 

Pár napja az egyik tvnek nyilatkozott egy vámos, hogy tavaly kb.120 esetben foglaltak le főzőt, mostantól pedig még kevesebb figyelmet akarnak ennek az ellenőrzésére fordítani.

 

 Itt lehet bővebben tanulmányozni

bobi51 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36023

Szia vf1

Köszi az értékest, de nem lehet, hogy pont azért tud dilatálni, mert nem töltötted teli az olajat? Szerintem tágul az, csak nem látod. És nem forr fel az olaj, amikor ráengeded a teljes gázt?  Van a betöltő nyíláson kívül valami bizti szelep is?

 

                                              az öreg újrakezdő (haladni akarok a korral)

Előzmény: vf1 (35931)
comad Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36022
Berúghatsz, de mindig tarts magadnál pár zárjegyet igazolandó, hogy törvényeset ittál!
Előzmény: telescoper (36019)
nabiti Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36021
Bocs most látom, már Snapszi is "beszélt" V. Németh Zsolttal.
Most akkor teszteljük a pasit: ugyan azt mondja-e nekem is ? :-))
Előzmény: nabiti (36020)
nabiti Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36020
A "nemzetközi helyzet fokozódik" : jövő hét közepén kapok pontos infót V. Németh Zsolttól a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkárától, hogy most pontosan hogy is kell értelmezni a törvényt: Addig is türelmeteket kérem.
telescoper Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36019
Bízzál Istenben és tarsd szárazon a puskaport.

Sőt! Én még be sem rúgok, nehogy felmerüljön a gyanú, hogy magánfőző is lehetek akár.
comad Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36018
Egyszerűen ahogy kicsit visszább írta valaki: továbbra sem kell nagydobra verni az otthoni főzést. Abból nem lehet baj.
Előzmény: nabiti (36017)
nabiti Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36017
A királynőt megölni nem kell félnetek jó lesz ha mindnyájan belegyeztek én nem ellenzem.
A vesszőket különböző helyekre elhelyezve egészen más értelmet kap a mondat.

Most a VPOP más helyekre teszi a vesszőket, mert szeretné a saját hatalmát fitogtatni, illetve ne felejtsük el a háttérben minden követ megmozgató "hivatásos lobbit" sem, akik eddig sem akarták ezt a nagy szabadságot és ezután is megtesznek mindent, hogy ott tegyenek keresztbe a "magánfőzésnek", ahol csak tudnak.
Előzmény: deszegregator (36015)
nabiti Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36016
Ne húzd fel magad, annyit nem ér az egész !

Nem hívom fel őket, inkább megvárom az első "próbapert" : ha vkitől elszedik az aparátját, akkor úgy is médiavisszhangot kap az esemény és akkor mind a két oldal felvonultatja a maga érveit és vagy az Alkotmánybíróságon vagy "Genfben v. Brüsszelben" vki majd egyértelmű választ fog adni.

Mondom: 1 hónap vagy 1 év múlva okosabbak leszünk.
/ ... addig meg csak óvatosan mint eddig, ami elég szomorú, de ez Mo /
Előzmény: vf1 (36013)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36015
A VPOP is mint minden állami szerv a törvény végrehajtója! Innentől kezdve hogy nekik mi tetszik meg mi nem az éppen oly mellékes mint a mi esetünkben.
Előzmény: nabiti (36012)
hori64 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36014
Nos, szerintem csak az a hülye, aki bejelenti, hogy feltételezhetően engedély nélkül gyártott és értékesített lepárlóberendezést szerzett be. :)
Erre nem kötelez a törvény. És én azt sem látom benne, hogy a használata szabálysértés lenne.
Lefoglalni ettől még lefoglalhatják. Ilyet olvastam.
Viszont adót nem csalok, a pálinkám az az enyém, azt nem adom! :)
Előzmény: vf1 (36013)
vf1 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36013
Oké, én vagyok a hülye, hogy ilyenen felhúzom magamat.
Kérdésem az, hogy a Vidékfejlesztési Minisztériumban Miért mondták azt, hogy a főzőt engedélyeztetni kell?
Nabiti, nincs kedved megkérdezni őket?
06-1301-4323
nabiti Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36012
Beszéltem azzal a Kovács Gyulával akinél az államtitkár pálinkázott éjfél után két perccel: az ő véleménye is az, hogy nem kell bejelenteni a törvény értelmében, de a VPOP "izmozik"egy kicsit. Az a helyzet, hogy mást mond a törvény és mást a VPOP ! Mi a törvényt idéztük (mely szerint nem kell bejelneteni) , vf1 a VPOP-t (aki szerint be kell jelenteni). Nem árt, ha tallonban van egy egy jó ügyvéd, aki "kimos", ha mégis rád másznak. Lesz ebből még kalamajka.
Csináljuk úgy mint eddig: ne verjük nagydobra, hogy főzünk !! Jövő ilyenkorra okosabbak leszünk !
deszegregator Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36011
Ámen!
Előzmény: Holczmann Balázs (36010)
Holczmann Balázs Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36010

Akkor egy újabb adalék a témához:

 

A VPOP leveléből idézek:

 

 

 

Hivatkozási szám: CAS-83728-B5QP77

 

Tisztelt Címzett!

 

A Vám- és Pénzügyőrség Információs Központjához érkezett kérdésére az
alábbi tájékoztatást adom:

 

A 2003. évi CXXVII törvény 74. § (1) bekezdése helyébe a következő
rendelkezés lép:

„(1) A vámhatóság engedélyével szabad alkoholtermék előállítására
alkalmas desztillálóberendezést előállítani, – a magánfőző
desztillálóberendezése kivételével – birtokolni, továbbá értékesíteni.
Nem szükséges a vámhatóság engedélye a rendeltetésszerűen használt,
túlnyomással üzemelő háztartási főzőedényekre, valamint a tudományos és
oktatási célra használt üveg desztillálóberendezésekre.”

 

A fenti törvénymódosítás értelmében a magánfőző berendezés birtoklása és
előállítása nem engedély köteles tevékenység.

 

Budapest, 2010. szeptember 16.

deszegregator Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36009
A hülyéket én a legmagasabb szinten kezdeném keresni.....
Előzmény: vf1 (36006)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36008
" ....a dohánygyártmány előállítására alkalmas gépet és egyéb eszközt.........."



Basszus, lehet hogy lefoglalják a cigaretta töltőmet? Nem tudok rá engedélyt felmutatni!
Előzmény: Törölt nick (36002)
snapszmester Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36007
És mondá az Úr: Távozzatok Tőlem kicsinyhitűek. :-)

Megkérdezzük ezt is!

Előzmény: Törölt nick (36002)
vf1 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36006
Na ki a hülye?
deszegregator Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36005
"Magánfőzést végezni legfeljebb 100 liter űrtartalmú lepárló berendezésben lehet, melyet a vámhatóságnak nem kell bejelenteni.

............

Lepárló berendezést gyártani, értékesíteni kizárólag a vámhatóság engedélyével lehet."
Forrás. Az előző jövedéki törvény tiltotta a szesz előállítására alkalmas desztillálókat. Mégis rengeteg lepárló gyártó reklámozta magát már a törvény előtt, lehetett vásárolni ezektől, de ha csak a törvény életbe lépése után kezdték az eladást vajon honnan szereztek rá engedélyt három nap alatt, mármint a gyártásra(!!!), és értékesítésre? A pálinkagunyhós ürge az m1 - en hogy tudott lepárlót szerezni a kormánytagok megkínálására? És lehetett az legális? Teljes a zűrzavar , de ez szokványos ebben a .....a országban.
nabiti Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36004
Tisztelt Tóth Tamás Úr!

Az Információs Központ részére küldött megkeresését megkaptam, az abban foglaltakat áttanulmányoztam és az alábbiakról tájékoztatom.

A jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény 74§ (1) bekezdésének értelmében a magánfőző desztillálóberendezésének beszerzésének és birtokban tartásának kivételével a desztillálóberendezések előállítása, értékesítése csak a vámhatóság engedélyével lehetséges, a fentieknek megfelelően a desztilláló berendezés előállítását, értékesítését és az értékesítéssel kapcsolatos birtokban tartását a hatósági felügyeletet ellátó vámszerv az ügyfél kérelme alapján határozattal engedélyezi.


Felhívom figyelmét, hogy tájékoztatásom kötelező erővel nem bír!


Tisztelettel:

Információs Központ Munkatársa

Telefon: 06 40 346262

email: vam.info@vam.gov.hu

internet: http://vam.gov.hu



------------------- Eredeti üzenet -------------------
Feladó: Tóth, Tamás
Küldve: 2010-09-29
Címzett: Attila, Leposa; Bagyinka Szilvia; Balla Norbert; Barabás, Szabolcs; Bodor, Sándor; CC; E-mail kérdések; index; Ismeretlen; ismeretlen; Leopold Róbert; Nagy István; Orbán Tamás; spam; Tóth Gergely; VAM; vam.info@vam.gov.hu; Zsolt Elekes
Tárgy: szabad pálinkafőzés

Szeretném tudni, hogy a magánfőzés keretében használt,otthon gyártott "pálinkafőzőmet" be kell-e jelenteni a VPOP-nak, kell-e "engedélyeztetni" ??
Üdvözlettel. Tóth Tamás

A MAGAM RÉSZÉRŐL LEZÁRTNAK TEKINTEM A TÉMÁT !!! /bocs szilva :-((
szilvakukc Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36003

Szia!

Ez csak egy vicces beírás volt a többivel eggyütt, melyeknek az volt a céljuk, hogy kicsit kanyarodjunk el a tízmondatos törvény négyezredik belinkelésétől.

Egyébként, szerintem minden cefrét nagyjábó ugyanúgy kell kezelni, csodák nincsenek. Savbeállítás, élesztő, pektinbontó, esetleg cukor, esetleg tápsó, oxigén nuku, pont.

Fügét egyébiránt még pont nem készítettem. Ezekután jogos a felvetés, hogy akkor meg minek pofázok bele?DD

Előzmény: TINTUS (35996)
vf1 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36001
Zsuzska tegnap volt egy pótkérdésem is:

Tehát élesztő, pektinbontó, tápsó nem!
Víz főzés előtt?
Előzmény: vf1 (35830)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.30 0 0 36000
Jó reggelt Bevontelektróda!
Ha kedd, akkor Belgium.
Ha szombat, akkor eső.
Valahogy elcsúszott a naptár 3 napot.
Mert jobb lenne, ha hétközben esne, hétvégén sütne.
Sajnos tegnap este elfogyott a faeper vésztartalékom.
Novemberben megyek Cserkeszőlőbe, akkor pótolom.
Addig sajnos az Öreghez kell fordulnod. (DDD)
vf1 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 35999
Pálinkás jóreggelt!
snapszmester Creative Commons License 2010.09.30 0 0 35998
Most hallottam első kézből:
V Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár, aki a pálinka törvény felett bábáskodott azt állítja: Nem kell engedély, regisztráció, szakképzettség az otthoni készülékek használatához.

A törvény is így írja, csak se a vpop sem a különféle szervek ezt nem akarják elfogadni. A lefőzhető mennyiségnek van határa, csak itt szólhatna bele a vpop ha tudná hogy kinél.
nemkezdő00 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 35997
Szerintem Szilva építő volt.
Fügéből nem lehet jó pálinkát főzni. Igaz egyszer kóstoltam nagyon jó fügepálinkát, de elárulták hogy aszaltból készült.

Tudtok Ti hanem figyeltek oda! Kár hogy megzavarnak benneteket.
Előzmény: TINTUS (35996)
TINTUS Creative Commons License 2010.09.30 0 0 35996
Mire véljem a hozzászólásod? Sokat ittál ma már vagy még keveset? Építő jellegűt nem tudnál írni ?
Más...
Voltam a kaposvári Kália áruházba. már raktak ki távolról csili-vilinek tűnő 50 és 30 literes üstű komplett berendezést. közelebről meg..... Ára az 50-esnek 265 ezer. minden vékony lemezből volt a hűtőhordó 200 literes de ha átölelem lehet, hogy össze tudnám símán nyomni. Na ilyen anyagból van a tüztér is talán nem rogy össze a megrakott üst alatt de vajon 2 évet kibír a tűztér?? A szimpla falu üst és a kupola vörösréz jó vékonyka anyagból. a kupola leszorítása gyatra szerintem a hab símán kijönne.

na nem kell rohanni vásárolni azzal a töménytelen pénzzel ám......
Előzmény: szilvakukc (35988)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.30 0 0 35995
:DD
Előzmény: telescoper (35994)
telescoper Creative Commons License 2010.09.30 0 0 35994
Volt természetesen. Igen öreg volt szegénykém, akkor meg köztudottan sokáig kell főzni. Így volt ideje akkumulálódnia a szervezetemben a fügepálinkának. És mivel az ember inkább sörfogyasztásra van tervezve, mint töményre (mivel két veséje van, de csak egy mája), így a füge nyert.
Előzmény: Törölt nick (35992)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.30 0 0 35993
1-szer Te, 1-szer HP ? :D
Előzmény: vf1 (35991)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35992

ebben volt szerepe a kakasnak? :)

Előzmény: telescoper (35989)
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35991
Na jó éjt mindenkinek, holnap vegyes főzés lesz.
Le kellett szilikonoznom az új réz sisak hegesztését, itt ott gyöngyözött a hegesztésnél.
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35990
Hogy ez nem jutott az eszembe. Nyilván keveset ittam, de ezen tudok segtíteni, a spájzajtó nincs bezárva.
Előzmény: szilvakukc (35987)
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35989
Én egyszer szépen berúgtam fügepálinkától kakaspörkölt főzése közben. Nekem ez a tapasztalatom, ha ez számít.
Előzmény: TINTUS (35982)
szilvakukc Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35988
Eddig jól csináltad, csak a fügét szedd ki belőle, az nem kell.DD
Előzmény: TINTUS (35982)
szilvakukc Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35987
Mert ezek a traktorosok állítólag már háromszor megbuktak a kresz-vizsgán, így ha olyan táblákat tennének ki, ami a könyvben is van, tuti, hogy nem ismernék fel.
Előzmény: telescoper (35981)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35986
Hát egészségünkre, egy kis szilvát még elbírok! Szilva kezd derengeni valami ahogy így elmagyaráztad!
Előzmény: firekiller (35980)
stapika Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35985
Unalmas?Még a Pálinka topicban nem is volt róla szó.:-DDD
Előzmény: szilvakukc (35976)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35984
herendinél alább ne add!!
Előzmény: szilvakukc (35976)
szilvakukc Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35983
Ez azért történt, mert a magántermelő mesterséges személy volt, a kormányszóvivő jegyzőkönyvben azt nyilatkozta, hogy ez tulajdonképpen egy disztingváló berendezés, a gunyhóban nem volt személyzeti wc, és az államtitkár lizingelte a keletkező kilojoulokat, így meg kell várni, míg Magyarországon újra királyság lesz. Mit nem értesz ezen?
Előzmény: deszegregator (35974)
TINTUS Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35982
szép estét !
első ízben szeretnék füge páleszt készíteni, milyen tapasztalataitok vannak ? Már 10 liter a forrásban lévő cefremennyiség és kb ez megduplázódik. egy kiló cukorral indítottam. Magának a gyümölcsnek nincs illata ezek szerint a kész pálesznak se lesz?
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35981
Ha hiszed, ha nem, ezen törtem én is a fejem, hisz annak a készüléknek a birtoklása is szabályszegés volt az alágyújtás előtt két perccel! De kérdek én más kacifántosat is! Hogyan lehet Budapest belterületéről olyan táblákkal kitiltani a traktorokat, amik nem szerepelnek a kreszben?!
Előzmény: deszegregator (35974)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35980
akkor igyunk!!
Előzmény: deszegregator (35979)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35979
Nem, tőled akartam, de eltévesztettem a házszámot, pedig már majdnem kijózanodtam!:D
Előzmény: firekiller (35977)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35978
bográcsot is adják hozzá???
Előzmény: szilvakukc (35976)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35977
...ezt most magadtól kérded :D
Előzmény: deszegregator (35975)
szilvakukc Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35976

Aki hiszi, az főzzön, aki nem hiszi, az ne főzzön!!

CSAK HAGGYUKMÁ, ME ROHADT UNALMAS.

Inkább azt monja meg valaki, a Pistorius tányérbú levest lehet jobban enni, vagy pörkútet, me el akarnak nekem adni egy 6 darabos készletet, és nem tudom, lapos, vagy mély.

deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35975
Igen vazze, egy egész bűnbanda! (nem vagy te zőődruhás?)
Előzmény: deszegregator (35964)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35974
Slisszoljunk:
"11. magánfőzés: a párlatnak a magánfőző lakóhelyén vagy gyümölcsöse helyén használható, legfeljebb 100 liter űrtartalmú, párlat-előállítás céljára kialakított desztillálóberendezésen a magánfőző által végzett előállítása évente legfeljebb 2 hektoliter tiszta szesz mennyiségig;

12. magánfőző: az a 18. életévét betöltött természetes személy, aki saját tulajdonú gyümölcsből, gyümölcsből származó alapanyagból, saját tulajdonú desztillálóberendezésen állít elő párlatot."

Nálam minden stimmel, még azt mond meg hogy lehet az akkor, hogy az m1 - en esti híradóban (26 vagy 27. - én?) nagy csinnadrattával - kormányszóvívő, illetékes államtitkár,stb jelenlétében, - egy pálinkagunyhóban megfőzték az első szabad magyar pálinkát? A gyümölcsösében egy magántermelő, magánfőző, saját desztilláló berendezésén! Miért nem foglalta le a vépékópé? Csak azért mert ott voltak a fejesek? Az az érzésem fantomokat kergetünk!
Előzmény: telescoper (35965)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35973
Mi lenne, ha innánk még egy nagy pofa vámhatósági engedéllyel nem rendelkező berendezésből kicsorgott párlatot és eltennénk magunkat holnapra!
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35972
Sajnos még amatőrnek is gyenge.
Előzmény: Törölt nick (35968)
Jahno Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35971
Aztán mikor kattan a büntetés, akkor próbáld előadni.
Előzmény: deszegregator (35964)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35970
Többen vagytok??? A jogalkotó itt a rézcső becsatlakozás megtiltására gondolt ( szerintem)
Előzmény: deszegregator (35964)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35969
beírta:D
Előzmény: stapika (35966)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35968
miért, Te profi vagy ? :)
Előzmény: telescoper (35965)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35967
belinkeltem már a 35938 hsz-ben. hagy ne keljen má mégeccer
Előzmény: deszegregator (35963)
stapika Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35966
ezzel megszívattál,bajtársad(firefox)egyből kivágott.:-)
Előzmény: firekiller (35960)
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35965
Nem mondtam, hogy nem elég. Megint idézném magamat. Csak, hogy láttassam, nem a perc alakítja a véleményemet:
35638-as hsz:
Egy-két helyen talán fogalmazhatott volna másként is a jogalkotó, de hagyjuk ezeket. Legyünk pozitívak, foglalkozzunk azzal, hogy az adómentesen, bejelentés nélkül főzhető mennyiség nem kevés.
A magam részéről örvendek, hogy jobb lett az amatőr pálinkásoknak.
Előzmény: deszegregator (35952)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35964
Persze, nincs kedvünk felrobbanni, nem megy 80 bárral, persze hogy rendeltetésszerűen használjuk!
Előzmény: firekiller (35959)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35963
Illet volna tovább linkelned:...Nem szükséges a vámhatóság engedélye a rendeltetésszerűen használt, túlnyomással üzemelő háztartási főzőedényekre, valamint a tudományos és oktatási célra használt üveg desztillálóberendezésekre....
Előzmény: deszegregator (35956)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35962
...és akkor megmondod a tutit? :-)
Előzmény: stapika (35961)
stapika Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35961
múljon el a három nap.:-)
Előzmény: Törölt nick (35958)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35960
webfordító www.vpkope.hú :D
Előzmény: stapika (35957)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35959
én csak idézgetek, mindenki úgy értelmezi ahogy akarja.
A túlnyomásos készülék előtt meg ott van a rendeltetésszerű használat , ha nem tévedek.
Előzmény: deszegregator (35956)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35958
megpróbálhatnád... :D
Előzmény: stapika (35957)
stapika Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35957
kellemetlen lenne(számomra is),ha nekem kellene lefordítani,magyarról-magyarra.:-))
Előzmény: Törölt nick (35955)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35956
Van ám valami olyan kitétel is, hogy szabadon birtokolhat túlnyomásos főzőt...stb Ezt a részt miért nem linkeled be? Egyszerűen badarság ez akkor is ha igazad van! Főzhetsz, nem kell a készüléked regisztráltatni, ha van régi főződ ezek szerint azon is főzhetsz, de nem készíthetsz, és a régi honnan van, és az új honnan lesz?... Mi értelme van ennek? Főzhetsz, de nincs mivel! Totál ellentmondások, ezért nem hiszem hogy úgy lenne ahogy azt próbálod bizonygatni.
Előzmény: firekiller (35953)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35955
a csoda eltűnik, a gumicsont marad
Előzmény: stapika (35951)
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35954
Félreérted! Én egy szöveg értelmezésével foglalkoztam, nem azzal, hogy a hatóság milyen habitussal fogja azt alkalmazni.

Amúgy idézném magamat a 35417:
a készülékek körüli bizonytalanság, szivatási lehetőség meg majd kialakul, mennyire lesz jellemző
Előzmény: deszegregator (35947)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35953
törvény végén van valami utalgatás erre is;)

(4) Az alkoholtermék előállítására alkalmas desztillálóberendezés jogosulatlan előállítása, értékesítése vagy birtokolása első alkalommal legalább 20 ezer forint összegű, legfeljebb 200 ezer forintig terjedő, ismétlődés esetén legalább az előző alkalommal kiszabható legkisebb jövedéki bírság kétszeresének megfelelő összegű, legfeljebb az előző alkalommal kiszabható jövedéki bírság legmagasabb összegének kétszereséig terjedő jövedéki bírsággal büntetendő.
Előzmény: deszegregator (35947)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35952
"A vámhatóság engedélyével szabad alkoholtermék előállítására alkalmas
desztillálóberendezést előállítani, – a magánfőző desztillálóberendezése kivételével –
birtokolni, továbbá értékesíteni."

Tehát nem készíthetünk, de birtokolhatunk, és főzhetünk....Kinek nem elég ez ? :D
Előzmény: telescoper (35926)
stapika Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35951
Egy óra múlva lejár a három nap,de jó lesz.De ,jó lesz?
csalitos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35950
Ezek szerint a megjegyzésed szerint, ahogy a vessző el van helyezve gyártani nem gyárthatok, csak birtokolhatok, no meg eladhatok. Az már a második vessző után van, akkor az mi? Ez a jogalkotás? Szerinted? Akkor főzhetek, de nem gyárthatok hozzá eszközt, hanem....? És ezt ki ellenőrzi. Hiszen ellenőrzés nélkül és szabadon. Mert megbíznak bennem. Ugyanis az adóbevallás az önkéntes. Eh... hagyjuk. Vegyétek és főzzetek. Aztán ihatjátok a levét. :-DD
A törvény akarata az akar lenni, hogy te iparszerűen csak ellenőrzött módon tudjál készüléket gyártani, majd eladni, hogy kinek az teljesen lényegtelen. Lényeg továbbá az, hogy bejelentés és engedély nélkül főzhetsz. Azt nem értem, hogy hol itt a nem érthető.
Előzmény: telescoper (35926)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35949

lehet h itt van az igazság

rábeszélni nem akarnak h bütykölj, de ha valahonnan van, azon főzhetsz

Előzmény: deszegregator (35947)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35948

A cigánynál vagyonosodási vizsgálatot tart az APEH.
- Te cigány, honnan van ez a nagy ház, hisz a bevallásod alapján segélyből
élsz?
- Hááá kezit csókolom, kifogtam az árányhalat!
- És van erre valamilyen bizonyítékod?
- Háá ott a ház, nem
Előzmény: telescoper (35944)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35947
Te meg azt mutasd már meg hova van írva hogy nem készíthetek! Veszek egy üstházat, az a Mari nénié, az üst Jóska bátyámé a 3. szomszéd, az üstpúpot még az öreg András kobozta valamikor, csendőr volt. Én készítettem hozzá a lepárló csöveket. Ha főzök ezek az eszközök nálam vannak, amint befejeztem viszem vissza a tulajainak, a rézcsőspirállal meg fürdőmedencémet fűtöm. Érted már mennyire nincs értelme a hatóságnak azzal foglalkozni hogy te mit, és mivel bűvészkedsz? A hatóság már megértette, egyszer talán te is meg fogod.
Előzmény: telescoper (35940)
dacia-2 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35946
Köszönöm a segítő hozzászólásokat mindenkinek törköly ügyben!
Előzmény: zsuzska60 (35816)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35945
még az szerencse h szólsz....:)
Előzmény: firekiller (35943)
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35944
Sőőőt! Fogadjunk, hogy lesz olyan védekezés, hogy vettem egy vásárban, az eladót megkértem, hogy mutassa meg a kereskedésre való engedélyét és az előállításra is az engedélyét. Ott a helyszínen megmutatta, kiállítptta a számlát, amit azóta sajnos elveszítettem.
Előzmény: Törölt nick (35942)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35943
Főzni főzhetsz, de be ne jelentsd;)
Előzmény: Törölt nick (35942)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35942

ok, nem készíthetek, de mi van ha lomizok egyet?

az már enyém, és főzhetek...

Előzmény: telescoper (35940)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35941
Azt sehol, sőt egyértelmű, hogy az előállításhoz vámhatósági engedély kell.
Az nem tiszta pl ha a padláson találsz egyet azt használhatod-é
Előzmény: telescoper (35940)
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35940
És? Azt mutassad meg, hogy hova van beleírva, hogy készíthetek nem engedélyes lepárlót.
Előzmény: firekiller (35938)
csalitos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35939
Már megbocsájtasz, semmi sértőt nem mondtam rád. Sőt dicsértelek. Most mondjam azt, hogy te egy hiszéken, mindenbe beletörődő pipogya alak vagy? Nem mondom! Rád bízom, döntsd el melyik akarsz lenni.
Minden jót.
Józsipapa
Előzmény: vf1 (35928)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35938
Előzmény: telescoper (35934)
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35937
Hááát, ha ez a nyilatkozat mondjuk egy riport volt, akkor az sajnos nem hivatkozási alap.
(már most mondom, hogy én a magánfőzőknek drukkolok, nem a vámosoknak, de a törvény szövege az a mérvadó, nem a vágyaink)
Előzmény: Törölt nick (35935)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35936

ja, és nem azt mondják h főzhetünk, de a készüléket engedélyeztetni kell

 

vagy csak szeretném h így legyen? :D

Előzmény: Törölt nick (35935)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35935

a vépékópésok nyilatkozzák, főzhetünk nem kell semmit bejelenteni

Előzmény: telescoper (35934)
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35934
megmutatnád a teljes szövegkörnyezetet? mert, ha az a pálinkafőzésre vonatkozik, akkor nem a készülék előállításáról nyilatkozik, az 2 külön dolog.
Előzmény: Törölt nick (35933)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35933
viszont a semmiféle bejelentési kötelezettség mit jelent?
Előzmény: telescoper (35930)
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35932
bocsi, nem akalrlak megsérteni a társaságommal, de én is azt mondom, amit te is mondtál, tehát minimum ketten vagyunk.
Előzmény: vf1 (35928)
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35931
Az olajréteg kb 2 cm vastag mindenütt, úgy 5-6 liter olaj van a masinában.
Hőtágulása egyáltalán nincs, nem érzékelhető.
Tavaly leengedtem az eredeti olajat, kíváncsiságból de vissza is töltöttem, semmi baja nem volt.
A cefreszint 2/3-ig van az olaj, de lehetne följebb, így sikerült.
Ha érdekel már párszor tettem föl képet, keresd meg egyszerű.
Előzmény: bobi51 (35916)
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35930
Ez egy másik kérdés!!!

Én a megjelent jogszabály helytelen értelmezését gondoltam megvilágítani. Azt, hogy nyugodtan készíthet bárki lepárló berendezést, holott ennek leírása nem szerepel a szövegben.
Előzmény: zsuzska60 (35927)
zsuzska60 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35929
ugyan, ne foglalkozz vele!
Előzmény: vf1 (35928)
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35928
Én meg azt bírom, ha mindenki hülyének néz!
Megkérdeztem, pontosítani akartam egy információt, két különböző (törvényalkotó alkalmazó) helyről kapott információt beidézek aztán én vagyok a "rémhírterjesztő" a "makacs ember"!
Nos , holnap megkérdezem ismét de a választ megtartom magamnak, ne legyen ismét valami "jelzőm". :)))
zsuzska60 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35927
B+, eddig hogy főztünk??? Mit és hol engedélyeztettünk???
Előzmény: telescoper (35926)
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35926
olvastam a pálinkaivós topikban, hogy az a véleményed, hogy csinálhat magának a magánfőző eszközt is, és ezt a két gondolatjel közé tett beszúrásra alapozod:

A vámhatóság engedélyével szabad alkoholtermék előállítására alkalmas
desztillálóberendezést előállítani, – a magánfőző desztillálóberendezése kivételével –
birtokolni, továbbá értékesíteni.

Viszont figyelembe kell venni, hogy a felsorlásban hol vannak a vesszők!
A felsorolás első eleme után van egy vessző, a vessző utáni beszúrás már nem az első elemre vonatkozik, hanem már a másodikra, tehát a birtoklásra. Ergó a vámhatóság engedélye kell az előállításhoz és az értékesítéshez, a birtokláshoz nem kell a hatóság engedélye.
Szerintem teljesen egyértelmű a megfogalmazás a megjelent jogszabályban.
Előzmény: csalitos (35918)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35925
"illegalitás alatt" de szépen hangzik így utólag:)
Előzmény: Törölt nick (35920)
firekiller Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35924
Alul 30-50 mm oldalt 15-20 mm,
szerintem elég a cefretér feléig
ne töltsd tele, hagyjál hótágulásra is helyet
Előzmény: bobi51 (35921)
bobi51 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35923
Ami még izgat a dupla falúban, hogy oldjátok meg a dilatációt?  Akár víz, akár olaj, az azért tágul rendesen.
csalitos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35922
Ne is mond! Egy nagyon közeli ismerősöm mondja, hogy mi történt a főnökkel. Előző nap a helyi lapban megjelent egy cikk a szabad pálinkafőzésről, és ebben a felelős VPOP- személy nyilatkozatát közölték. Szegény fószer a cikk megjelenése után olyan leb....sokat kapott a főnökeitől, hogy szegény az asztalba verte a fejét, miután elolvasta a cikket. A hülye újságíró p...ca akkora baromságokat írt, hogy majd az agyam dobtam el. A laikus szerencsétlenek írnak, nyilatoknak, tájékoztatnak, intézkednek olyan dolgokról, amihez halvány fingjuk sincs.
Előzmény: deszegregator (35919)
bobi51 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35921
A trafóolaj vagy hőközlőolaj (gondolom ugyanaz) azért jobb a víznél, mert  magasabb a forráspontja, így jobb a hatékonysága. De egészen a cefréig kell duplázni?  Milyen vastagon?
Előzmény: deszegregator (35919)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35920

az enyém is vizes, pedig próbáltak rábeszélni olajra

csak hogy az illegalitás alatt sokat cipeltem ide-oda, az okokat ne firtassuk...:)

a víz cseréjét egyszerűbb megoldásnak tartottam

Előzmény: deszegregator (35917)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35919
A média össze vissza beszélése miatt van ez. Ráadásul vf1 még telefonált is, és ott is hülyeségeket beszéltek neki, gondolom azt hitték iparszerűen akarja űzni.
Előzmény: csalitos (35918)
csalitos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35918
Csipem a makacs embereket, kiket úgy kell lebirkózni, ha valamiről meg akarja győzni az ember. Értékelem a kitartásukat. A másik topikon bemásolt paragrafussal bizonyítottam. Most te vezesd elő a te paragrafusodat, ami rendelkezik a regisztráció és a birtoklás szabályairól. :-)
Minden jót.
Józsipapa
Előzmény: vf1 (35909)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35917
Olajosom még nem volt, de a víz hőközlő szuperjó az biztos. Én nem cserélném olajosra az enyémet.
Előzmény: vf1 (35914)
bobi51 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35916

Szia vf1!

Te vagy az emberem!  Tudtam, hogy jó helyen kiváncsiskodok. Mond csak milyen vastag az az olajréteg?

Előzmény: vf1 (35914)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35915
Leégés ellen lehet hogy jó, de egy lepárló úgy hatékony ha a hőközlő anyag (víz, olaj ) a cefre szintjéig ér, tehát addig kell duplikálni. Nem lesz hatékony ha csak a feneket duplikálod, sőt rosszabb lesz mint volt.
Előzmény: bobi51 (35908)
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35914
Jobb a hőátadás, egyszerűbb, szerintem.
Kinek a papné.....
Előzmény: főelőadó (35912)
bevontelektroda Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35913

  Mielőtt lefexel, nem lehetne révületbe esni!?

  Igen lóg az eső lába!

 

  Nem csalódtam benned.Király vagy!

 

  Nekem nem lenne türelmem 15lityis kuktával varázsolni.:D)

Előzmény: vinik táltos (35891)
főelőadó Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35912
miért lenne jobb, mint a vizes?
Előzmény: bobi51 (35908)
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35911
Nekem duplafalú olajos van több éve (10-15), semmi gondom vele, de a trafóolajnál jobb a hőközlő olaj, Molnál kapható.
Bár a Tan-csi azt hiszem motorolajjal használja gond nélkül.
Előzmény: bobi51 (35908)
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35910
Igen a két tömszelence fogja a spirált, igaz eléggé labilis nem nagyon lehet dobálni, de jó, egyszerű. Van még rajta két csap, alul felül vízcseréhez.
Előzmény: Kariboy107 (35907)
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35909
Az hogy kijelentjük, hogy ezt már többször kiveséztük, nem igazi érv!
Szerintem sem egyértelmű a törvény egyetértek antó-val.
Előzmény: deszegregator (35903)
bobi51 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35908

Sziasztok !

Trafóolajos duplafeneket csinált már valaki? Jónak tűnik a leégés ellen!

Valaki felhomályosítana a megoldásról?  (forráspont, hőtáguás)

 

                                              üdv  Bobi  az  újrakezdő

 

Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35907
Na, valami ilyesmiben gondolkodom, megkérdezhetem a hordó falába a rézcsöveket tömszelencével fogattad bele, vagy milyen megoldással?
Előzmény: vf1 (35894)
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35906
Köszi, kb 10 éve jól működik, főzésenként 2x3x cserélek vizet, igaz, most hogy van réz sisakom, tán saválló jobb lenne.
A pálinka szuper így is.
Előzmény: libapék (35901)
csalitos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35905
Komolytalankodsz, vagy tényleg nem tudod. Mert akkor ne építs lepárlót. :-))
Előzmény: nemkezdő00 (35887)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35904
"sajnos a főzetési dij nem csökkent annyival mint az elengedett adó összege...."

Felénk kb. annyival csökkent, olyan 550, 600 forint.
Előzmény: antó (35896)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35903
A törvény egyértelmű a magánfőzők estében. A magánfőző lefőzheti otthon az 50 hlf pálinkáját. A berendezést nem kell regisztráltatni, vámhatósággal ellenőriztetni, nem kell hogy "származása " legyen. A kereskedelem az más téma, ott szabványok, engedélyeztetési procedúrák vannak. Ezt a témát már igen alaposan kiveséztük.
Előzmény: antó (35896)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35902
Nálunk kb. annyival csökkent a főzetési díj, múlt héten iratkoztam be..
Előzmény: antó (35896)
libapék Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35901
én láttam a művedet... :-)
azon gondolkoztam, hogy nem lenne-e korrekt egy régi cirkó hőcserélőt belógatni a vízbe.
igaz az levegőre van méretezve lamellailag, de lehet működne...
jobban...
Előzmény: vf1 (35894)
kupeci Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35900
A táltos azt kérte halasszuk holnapra,így aztán tépek a spájzba.))
Előzmény: antó (35896)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35899
Lágyforrasztással lehet forrasztani a rézcsöveket. Vízszereléshez használatos ón kell, annak a folyasztószerével. Háromezer forint körül van egy gázlámpa, a vízszer ón, folyasztószerével nem olcsó mulatság, könnyen beleszaladsz egy tizesbe. Ha van víz , fűtésszer ismerősöd könnyen szerzel egy kis ónt, és folyasztószert. A forrasztás nem nagy ördöngősség, röviden: Ha összedugtad a rézidomot a csővel, bekened vékonyan , de jól takaróan a forrasztási felületet a folyasztószerrel, ecsettel, a gázlámpával hevíteni kezded , a folyasztószer színe mutatja mikor kell az óndrótot a felületre nyomni, és látod ahogy olvad, azzal az ütemmel mész körbe vele. Könnyebb megcsinálni, mint pontosan leírni! :-) Másfajta lágyforrasz ónt ne használj!!
Előzmény: Kariboy107 (35867)
libapék Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35898
Valaki itt lentebb belinkelt csinos kis rézfőzőket egész 2-3 l űrmérettől.
az miért nem szimpatikus?
inkább gányolni kuktából...
nekem annyira megtetszett az a 2-3 literes, hogyha mégis főzésre adnám a fejem ahelyett, hogy megvegyem inkább a jó magyar biztonságos és díjnyertes páleszt a boltba ilyet tennék az asztalra.
Előzmény: Kariboy107 (35835)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35897
Mindenkit kérdezek ;-) és köszönöm!!
Előzmény: norris53 (35889)
antó Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35896
Örömmel látom, hogy a házi pálinkakészítés liberalizálására tett kisérlet szépen megnövelte a fórumozók tisztes táborát.
Ezért figyelmeztetnék mindenkit, hogy kuktában továbbra sem nyilvános a főzöcskézés, főleg, ha nagydobot is használtok hozzá.
A JOGSZABÁLY NEM TELJESEN EGYÉRTELMŰ!
Pl.: A Kisalföld c. napilapban hétfőn a győri Rábca Áruház büszkén mutatta be a bizományos értékesítésre átvett 1 példány lepárlóberendezést, és a pénzügyőrök kedden már el is kobozták mert nem volt engedélyük a forgalmazásra.Egyébiránt pedig naponta látnak napvilágot hozzáértők, vagy laikusok szájából és tollából egymásnak ellentmondó magyarázatok.
Egy biztos a bérfőzdékben a családi mennyiség adómentes, sajnos a főzetési dij nem csökkent annyival mint az elengedett adó összege.
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35894
Tettem képet hűtőmről lentebb!
Előzmény: Kariboy107 (35888)
kupeci Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35893
Ha mégis a spájzban lennének,mondjátok hogy én is mindjárt megyek:))Egyébként meg tényleg öblíteni kéne,mert így tépés után piszok nagy por van! :)))
Előzmény: vinik táltos (35891)
bevontelektroda Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35892

 

  Nem kerestem vissza, de asszem nem én kezdtem, és nem vasárnap jöttem

  ide először.:)

 

  Ha ennyire jó emberismerő vagy miért nem lettél pszichiáter?

  Lehet többre vitted volna,és nem kellene romlott alkoholisták szövegeit

  olvasnod!:) 

Előzmény: libapék (35805)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35891
Szerintem halasszuk holnapra, Ma inkább igyunk egyet lefekvés előtt.
Mivel ma már nem ülök kocsiba, én is elnézek a spejz (spájz) (éléskamra) irányába.
Remélem nem lesznek ott az oroszok.
Jó éjszakát mindenkinek.
Előzmény: kupeci (35886)
stapika Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35890
Mehet(sz) a spájzba:-)))
Előzmény: kupeci (35886)
norris53 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35889
Tudom hogy nem kérdeztél -de had adjak tanácsot ! Itt mindenki volt kezdő és jönnek még sokan -kérdezz nyugodtan és fogunk fognak értelmes választ adni ne félj attól hogy itt bárki is kétségbe vonja tudásod > ez a fórum azért van hogy hasznos előre vivő dolgokról beszéljünk s néha vitatkozzunk -de semmi kép nem azért hogy bárki tehetségét kérdőre vonjuk ! Sikeres finom pálinkafőzést jo készülék gyártást kívánok neked
üdv: Norris
Előzmény: Kariboy107 (35883)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35888
Utána olvastam, csak nem tudtam olyan hamar írni..

Köszönöm ezt is, kezdésnek nekem tökéletesen megtenné!!
Előzmény: vinik táltos (35885)
nemkezdő00 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35887
Hol kapok szalagot és milyen vastagon kell tekerni és milyen irányba.:-))
Ne válaszolj.
Előzmény: csalitos (35882)
kupeci Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35886
Van ám benne liba!Mehet?
Előzmény: vinik táltos (35877)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35885
Nemrég írtam: össze lehet dugni a csöveket szilikon csővel is, évekig bírja.
Ráér forrasztani akkor is, ha minden adott hozzá.
Előzmény: Kariboy107 (35883)
antó Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35884
Hát, ha megleszel még vele lefekvés előtt,-
üdv.:antó
Előzmény: kupeci (35873)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35883
Most, hogy mondod, a forrasztáson még nem is gondolkodtam..

Azon kívül pedig, igen, úgy gondolom, hogy a többi részét minden további nélkül meg tudnám csinálni!!

Valószínűleg van olyan témakör, amiben te vagy a kezdő, én pedig a haladó, ezért nem kell lenézni!
Én kezdő vagyok, de nem tudatlan, és tehetségtelen, te pedig Nemkezdő vagy, örülj neki!

De úgy látom, hogy itt van pár segítőkész ember, akik útba igazítanak, hogy jó kezdő legyek



Előzmény: nemkezdő00 (35875)
csalitos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35882
A fittingeket nem szükséges forrasztani, jól zárnak. Esetleg teflonszalaggal körbetekered.
Előzmény: nemkezdő00 (35875)
csalitos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35881
A csurgatásos módszer lényege az, hogy az 50 %-os párlat tartja meg legtovább az úgynevezett gyöngyét. Ekkor a legsűrűbb és a legnagyobbak. Az alatt és felett minél távolabb van az foknál, annál kevesebb a gyöngy, és nagyon gyorsan eltűnik. 45 fok körül már jóformán nem is gyöngyözik számottevően. Őseim kóstolgatással és csurgatással állították be az ötven fok körüli értéket. Soha nem fitymálódtak ez miatt. Ha egy feles nem volt elég, ittak még vagy kettőt.
A fazékfőzőnél csak egyszer főztek, nem finomítottak. Hűtővizet három alkalommal cseréltek és nem főzték tovább. Kb 0,7 l jött egy-egy alkalommal. De az többször egy nap! :-))
Józsipapa
Előzmény: deszegregator (35872)
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35880
Az én hűtőm az 50 literes főzőhöz, alkalmas folyamatos vízcserére is:
Előzmény: Kariboy107 (35862)
libapék Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35879
az ostobát kikérem magamnak! :-D
a többi stimmel, jogosan.
Előzmény: miriuta maci (35832)
libapék Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35878
Leírtam alább, amúgy gyorsan fejezd be a személyeskedést, mert kidobatlak akármilyen táltos is vagy.
Épp most köpted szembe azt a nagy okos arcodat.
Előzmény: vinik táltos (35831)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35877
Hadd halljuk!
Előzmény: kupeci (35873)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35876
A túl hosszú hűtőcső valóban értelmetlennek tűnik. A túl rövidért sem rajongok. Nekem 3 méter körüli van feltekerve spirálba, azért tartom jónak, mert egyszerűbb a kifolyó párlatot 20 c fok alatt tartani. Túlméretezett hűtőm van, 200 literes egy 45 literes főzőüsthöz, de hőségben lezúgatni 3 felöntést egymás után , volt hogy már fontolgattam az üzem közbeni vízcserét, ilyenkor minden új üstnél részleges vízcsere.
Előzmény: barkócza (35857)
nemkezdő00 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35875
Nekem sem szimpatikus. Szerinted képes vagy elkészíteni az ajánlott megoldásokat? A fittingek összeállításhoz komplett forrasztó szett kell. Ha nincs nagyon drága lesz mire elkészül. Ajánlották a vásárlást és utána marad a cefrézés, főzés. Mind erőt próbáló tevékenység. A kérdéseidből az jön le hogy erőn felüli.
Előzmény: Kariboy107 (35867)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35874
Az amit írsz, teljesen igaz.
Ha az előírt c fokon mérünk, tűrhető a pontatlanság.
Nem akartam Kariboyt belezavarni egy 20.000 Ft-os fokolóba.
Szerintem ha főzni kezd, ez az olcsó tökéletesen megteszi.
Akár évekig is.
Mint írtam, azért egy kóstolásnál sem könnyű megmondani, hogy 48, vagy 50-est iszol.
Ha jó a főzet, nincs is nagy jelentősége.
Előzmény: deszegregator (35872)
kupeci Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35873
Üdvözlök mindenkit!
Elmesélhetek egy történetet?Nem lesz vicc! Megtörtént, nemsokkal a rendszerváltás előtt.
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35872
..."Szerintem kezdetnek megfelel az olcsó gazdabolti. (+-2 fok)".............

Ezt vitatnám, lehet ott jóval több eltérés is mint +- 2 tf. %. Pillanatnyilag 3 db olcsó fájin fokolóm van, az utolsó pálinka beállításánál ilyen eredményeket mutattak: 45, 49, 46. Olyan 48 fok körülire kívántam beállítani az anyagot :-)) Lineárisan sem egyforma a "csalás", még egész pontos (sic!) eredményt kapok , egészen közeli szórást 45 - 50 tf.% között, 30 körül az egyik megbolondul a másik kettő közelítő értéket mutat, 65 fok felett pedig megint egy másik fokoló lóg ki az érték tekintetében. Ezen fokolókból kettő cégjelzéses, egy üvegmíves, még csak nem is az üvegmíves a legrosszabb. Legszívesebben egy üveg bóti búzapárolmánnyal mennék fokolót venni, bontanám fel sorba a fokolókat, és amelyik a legpontosabb a bolti értékhez viszonyítva azt venném meg. Hogy ehhez a gazdaboltos mit szólna....És még így sem biztos hogy az a fokoló jó lenne minden tf. %- nál! Legszívesebben kitanulnám Feribá 51 által leírt módszert, amikor a pálinka csurgatásánál a buborék gyöngyözéséből a meghatározott tf.% meghatározható.
Előzmény: vinik táltos (35860)
-joker- Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35871
Azért borral higítom, mert az alkoholt ad, a víz meg csak szimplán higító.
A bort úgy értettem, hogy a sok félbehagyott üveg, elmattult bor...
Előzmény: norris53 (35856)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35870
Egy Balaton felvidéki barátom is kuktával dolgozik. 14 literes az edény, kb 3 m 10-es rézcső van 20 cm átmérőjű spirálba hajtva, 60 literes műanyaghordó a hűtő.
4-5 főzés után kell a felső 20-30 cm forró vízoszlopot lecserélni.
Propán palackról megy egy kétlapos gázrezsó, az az energia forrás.
A csöveket szilikon csővel (kukta és felszálló ág, valamint felszálló ág és hűtőspirál) toldotta össze.
Szerintem (mert párszor kóstoltam) finom dolgokat művel, 50 fok környékén.
Előzmény: Kariboy107 (35867)
nabiti Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35869
Régen ( mint ahogy írtad: nagyanyád idejében) ezt a módszert sokfelé használták azzal a különbséggel, hogy nem horganyzott lemezből készült mosófazék volt az üst, hanem (30 L-es) zománcos fazék !
A módszer nagyon kezdetleges, mert a technológiából adódóan semmiféle elválasztást, szűrést nem tesz lehetővé. "Valamilyen pálinkát" lehet vele készíteni,de nem ez a cél. Az elkészült pálinka minőségét döntően a cefre lefőzés előtti állapota határozza meg, de ilyen technológiai megoldás esetén nem biztos, hogy igaz az előző megállapítás.
Előzmény: endburg (35864)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35868
Igen, nagymamáék a háború alatt és után így főztek, mivel a szeszfőzdét leszerelték a megszálló katonák. (Egyik nap orosz, másik nap német kézen volt a falu).
Sosem derült ki, hogy mely alakulat vitte el.
46-ban már üzemelt az új főzde, akkor abbahagyták.
Én nem ittam belőle, mert akkor 3 éves voltam. (Csak az elmesélésekből tudom)
De - gondolom, - senki nem halt bele, nem lehetett olyan borzasztó.
Ma már nem szabad ezzel kísérletezni, mert végül is ez egy vakon és süketen elvégzett folyamat volt, csak a tapasztalat alapján lehetett számítani némi iható eredményre,
Egyébként korábban én is leírtam már ezt, de nem javaslom kipróbálni.
Előzmény: endburg (35864)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35867
Csináld meg magadnak, ha tetszik :-D nekem szimpatikusabb a kuktás megoldás..
Előzmény: nemkezdő00 (35865)
perros Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35866

Érdekelne a dolog, kb. 1 literre volna szügségem.

Most úgy néz ki, hogy szombaton vagy vasárnap lesz egy utam Pestre, ha máshogy nem alakulnak a dolgok.

Holnap mindenképpen le kell cefréznem a körtét, szerinted ha csak a hétvégén állítom be a savszintjét utólag, abból lehet bármi baj?

Előzmény: NGabor (35800)
nemkezdő00 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35865
Ez egy tökéletes megoldás. Ezt kellene kariboynak is ajánlani.-:))
Előzmény: endburg (35864)
endburg Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35864
Kedves fórumozók! Legyetek kedvesek véleményezni az általam leírt "pálinkafőző" alkalmatosságot. Még gyerekkoromban nagyanyám mesélte ezt a főzési módot. Erdészlány volt és elmondta, hogy vadkörtéből készítették a cefrét . A "készülék: - Egy 20 literes horganyzott lemezből készített mosófazék volt az üst. Az üstbe helyeztek egy közönséges háztartási rézmozsarat. Erre rátettek egy porcelán tálat. Majd az üstöt lefedték egy közönséges zománcozott lavórral, az üst és a lavór közötti részt egyszerűen körbetekerték egy vászontörölközővel ( el ne szökjön a gőz). A mozsár szájáig felöntötték cefrével és megindult a főzés. A lavórba öntött hideg vizet állandóan cserélték. A főzés közben termelt gőz lecsapódott a hideg lavór alján és lecsepegett a porcelán edénybe. Azt ellenben nem jegyeztem meg, hogy az első lepárlást is elfogyasztották-e , vagy kiöntötték, vagy újra főzték. Kérem azokat , akik hasonló eszközzel már találkoztak, vagy használták - mondják el tapasztalataikat.
Szívességüket előre is köszönöm!
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35863
Közben rájöttem, hogy hülyeséget kérdeztem, spirálos hűtőt szeretnék egyelőre, amin cserélném a vizet, fúrt kút van csak a helységben, azzal nem nagyon tudom megoldani az átfolyást
Előzmény: Kariboy107 (35862)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35862
Köszönöm neked is, és Paducs-nak is, jegyzetelek mindent!!

Ha spirálozzuk, a 1.5 m cső nem lesz kevés?
Előzmény: barkócza (35857)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35861
Az a helyzet, hogy Kariboynak egyszerúbb hűtő kell, de oda egy kicsit hosszabb hűtőspirál dukál.
Lehet, hogy valami rajz is kellene a hűtőkről, de én nem tudok feltenni.
Tehát stabil vize lesz (kezdésképp), amikor is cserélgetni kell a hűtővizet, amikor felmelegszik.
Úgy vettem ki az írásából, hogy nem készül jelenleg átfolyós hűtésre.
Mert ha igen, akkor neked van igazad.
Előzmény: barkócza (35857)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35860
A fokoló nem mindegy.
Ide pálinkafokoló kell. Mindegyiken feltüntetik, hogy hány celsius fokon hiteles.
A komolyabb fokolók nagyon drágák (profik) de az is a megfelelő c fokon pontos.
Szerintem kezdetnek megfelel az olcsó gazdabolti. (+-2 fok)
Szerintem nem nagy baj, ha a tisztázás után az ötven fokosnak szánt az 52 vagy 48 lett.
A rézcső az, amit a fűtésszerelvény boltban kapsz.
Ez vörösréz. Minimum 10 mm átmérőjű kell, maximum 14 mm.
Tökéletes a 10-es, könnyű meghajtani is. Sóval, vagy homokkal degeszre tömöd, két végét ledugózod, és valami 20-30 cm átmérőjű hengerre rátekered.
Ki lehet számolni, hogy milyen hosszú cső kell.
Minimálisan jó, ha van 4-5 menet, de jobb, ha 8-10 menet van a hűtőtartályban.
A középút 6-7 menet.
Ha 30 cm átmérőre tekercseled, akkor (d*pi) egy menet nagyjából 90 cm.
A szakboltban mindenféle toldó, csatlakozó elemet megvehetsz, 20-40 Ft/db.
Ilyen kis főzőnél (15 l kukta) nem kell jég a hűtővízbe.
A 20 c fok körüli víz megfelel.
Előzmény: Kariboy107 (35850)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35859
Nem, nincs.
De én a 15 literes kuktához javasoltam a rezsót (1 kW).
Természetes, hogy a nagyobb edényhez már nem elég.
Sőt már a 20 litereshez is dukálna egy minimum 2 kW-os, tehát már itt is jobb a gáz.
Előzmény: -joker- (35844)
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35858
Végül is biztos!
Nagyon egyszerű, a gázégők teljesítményét is kw-ban adják meg. Ha az égőteljesítményhez mért "rezsót" szerez az ember azzal is lehet főzni!
Előzmény: -joker- (35854)
barkócza Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35857
Igen, a fűtés-, klíma-, vízszereléshez használt rézcső alkalmas. Páracsőnek 1-1,5m 15-22mm-es elég, hűtővel kapcsolatban szoktunk vitatkozni. Én a rövid hűtő híve vagyok, itt is 1,5m 15mm-es cső bőven elég szerintem.
Előzmény: Kariboy107 (35850)
norris53 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35856
Ugye rossz borokat idézőjelbe tetted " > igen de akkor is hígítod a (jó) borral s az eredeti cefre így több lesz !
A bort főzés előtt vagy már a cefrézéskor teszed bele ?
Előzmény: -joker- (35855)
-joker- Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35855
Ez is relatív, mert Én nem vízzel, hanem az egész éven át félrerakosgatott (rossz) borokkal higítom :)
Előzmény: norris53 (35853)
-joker- Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35854
Én sem.
Szerinted létezik olyan rezsó ,ami fel bír fűteni 50kilót?
Előzmény: vf1 (35851)
norris53 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35853
Sziasztok !
Teljesen igazad van ebben -nem az számít hány literes a főző üstöd > ha jól van méretezve a berendezés fűtése szinte semmi eltérés nincs a 10 l és a 100 l -es kifőzési ideje közt -ezt tapasztalatból mondom -az viszont nem mindegy hogy dupla vagy szimpla falú -ugyanis míg a dupla falúval a lekvár sűrűségűt is kockázat nélkül ki lehet főzni a szimplában fel kell hígítani s ezért lehet az össz főzési idő hosszabb!
üdv:
norris
Előzmény: paducs77 (35848)
bobi51 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35852

Sziasztok Pántlikások!

Szuper a fórumotok. Szerintem a fél ország most ilyen helyeket nézeget. A bunkókkal meg ne foglalkozzatok, mert az ilyenekből csak a "rézeleje" folyik. Annak meg tudjátok, még a szaga se jó!

                                      Sok sikert nektek!    üdv   Bobi az újrakezdő

vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35851
Köszi, hogy szólsz, egyszer sem válaszoltam, se neki se az előzőeknek!
Előzmény: -joker- (35840)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35850
Nagyon szépen köszönöm, nem is reméltem ilyen pontos leírást!

Nem vettem még meg a kuktát, először minden infót össze akarok gyűjteni, nehogy valamit kihagyjak, vagy rosszul csináljam!
Természetesen megveszem a fokolót is, nem azon a kis összegen múlik, de úgy emlékszem, nagyapámnak van is valahol eltéve egy, ő régen borászkodott kicsibe.

A rézcső az amit pl. a fűtésszerelők is használnak?
Abból milyen átmérőjű kell?
És a 40 literes hűtőtartályba kb milyen hosszú rézcsövet kell spirálozni?

És valamelyik képen láttam, hogy jeget tettek a hűtővíz tartályba, az jó megoldás?

Előzmény: vinik táltos (35838)
barkócza Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35849
A "natúr" galagonya projektem nem járt sikerrel. Szedtem kb. 6 kg galagonyát. Annyira pektines, hogy a birs hozzá képest smafu. Keverőszárral jól lehetett pépesíteni. Először viszonylag kevés vizet tettem hozzá, egy kis Lallzyme HC-vel, meleg helyre vittem, hogy magától beinduljon. Kezelhetetlenül sűrű lett, és két nap alatt sem akart beindulni. Végül tettem hozzá még vizet, úgy hogy a 6kg-ból lett kb. 10 liter cefre, még enzimet, és fajélesztőt is. (Napfényt nem.) Szépen elfolyósította az enzim, és be is indult, bár nem túl hevesen. Kíváncsi vagyok, mi lesz belőle.
paducs77 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35848
Én azt tapasztaltam, hogy a kukta mérete nincs egyenes arányban a főzési idővel. Ez valószínűleg az egyenletes lassú melegítés miatt van így, hiszen a cél hogy a lehető legtöbb alkoholt kinyerjük az első főzésnél. A másodiknál pedig megfelelően szét kell választani az összetevőket. Ehhez pedig idő kell. Valahogy úgy tudnám érzékeltetni, hogy ha van egy 100 literes és egy 10 literes hordód, az elsőből 10liter/perc a másodikból 1liter/perc sebességgel folyik ki a víz, akkor mind a kettőnek 10 perc kell, hogy kiürüljön. De, hogy válaszoljak is a kérdésedre szerintem úgy 2.5-3 óra az első főzés/főzéseknél és kb. 3.5-4 óra a tisztázásnál. Ennél gyorsabban nem érdemes és talán nem is szabad főzni. Talán az első főzésnél tudsz gyorsítani valamit, de ha nem duplafalú az üstöd, akkor könnyebben leég, ha nagyon melegíted.
Előzmény: Kariboy107 (35835)
-joker- Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35847
Én sósavat öntök rajt végig, majd bő vízzel öblítem.
Durva, hogy mit mos ki...
Előzmény: barkócza (35846)
barkócza Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35846

Jó a rezsó, én váltig ajánlom az indukciós rezsót, mert azon hőmérsékletet is lehet állítani - segít elkerülni a leégést. Persze, csak ha olyan a kukta.

 

Első főzéskor nem kell kiönteni semmit. Hogy úgy mondjam, nem szabad. :) Ott csak kozmaolajat kell szűrni.

 

Ja, és én azt javaslom, hogy minden főzés után (és hosszabb állás esetén főzés előtt) forralj vizet a legnagyobb teljesítményen a kuktában úgy, hogy leengeded a hűtővizet a hűtőből. A forró gőz szépen kipucolja a páracsövet és a hűtőt is. Megéri a fáradtság.

Előzmény: vinik táltos (35838)
-joker- Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35845
Az égőfejet is magam csináltam gázkazán fűtőbetétjéből, mert ezek a bolti mocskok csak kormolnak.
Előzmény: -joker- (35844)
-joker- Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35844
Így igaz.

Én gázégőfejet használok, mert 50literes a főzőm.
Vagy szerinted létezik olyan méretű rezsó, ami ezt felfűtené?
Mert gondolkodtam már rajt, hogy nem lenne annyira félnivaló a leégéstől rezsóval.
Előzmény: vinik táltos (35842)
-joker- Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35843
Kezd már a szilvámon abunad vékonyodni, már alig van.
Gondolom ha teljesen lesüllyed, kész a forrás?
Akkó főzök :)))
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35842
Le lehet zavarni másfél óra alatt is, de jobb, ha lassan jön.
A rezsó biztosítja az egyenletes fűtést.
Ha gázégőt teszünk alá, nyilván rövidebb idő kell.
De ráérünk jót főzni...
Előzmény: -joker- (35837)
barkócza Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35841

Mindig kétszer kell főzni.

 

A "mennyi idő alatt lehet egy adogot lefőzni" kérdést helyesen így kell megtenni: mennyire fűtsem a kuktát? Ugyanis úgy kell mindig minden pálinkafőzőt - mérettől függetlenül - fűteni, hogy kb. 2 óra alatt főjön le egy adag. Ez a 15-16 l-es kukta esetében nagyjából 1-1,5kW lehet.

 

Nagyjából 3 főzésből lesz annyi alszeszed, amivel megtöltheted a kuktát finomításhoz, azaz kb. minden három cefrekifőzéshez tartozik egy finomítás.

 

Finomításnál a fölfűtést csinálhatod teljes gőzzel, de ahogy a páracső elkezd melegedni , vedd vissza ici-picire, hogy az elején jó lassan csöpögjön az előpárlat - a te esetedben kb. 0,5 l/h, azaz 8-9 ml/perc megfelel. (Nem folyik, csepeg, mondjuk, 2 csepp másodpercenként.) Ahogy lejött az előpárlat (nézd meg Snapszmester honlapját, hogyan döntöd el, hogy mit tartasz meg, mit nem), föltekerheted a fűtést úgy, hogy kb. 1-1,5l/h jőjjön le (ilyenkor már vékonyan csurog). Ahogy kezded elérni az utópárlatot - ehhez tapasztalat kell, hogy hol kell elkezdeni szagolgatni -, megint némileg visszaveheted a fűtést.

Előzmény: Kariboy107 (35835)
-joker- Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35840
Csakhogy rájöttök.
Előzmény: vf1 (35836)
hal65 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35839
Mi ez? Eltévedtem? Eddig itt pálinkáról szólt ez a topic! Most meg minden harmadik hsz. a szárnyassütés rejtelmeivel!
Előzmény: vf1 (35836)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35838
Na figyelj!
Ha megveszed, (vagy megvetted) a 15 literes kuktát és cefréd is van, akkor a következőt javaslom:
A legjobb a főzéshez (mint energiaforrás) egy 1 kW-os rezsó. (Szépen, egyenletesen főz.) A főzés (10 l cefrére számolva) kb. 4 óra. Ez 4 kW fogyasztás, ami itt a Mátrában ötven forintjával 200 Ft.
Ezután kimosod a kuktát, majd a lefolyt (25 fok) körüli párlatot visszaöntöd a kuktába és a rezsóra teszed.
Ezután még másfél óra és kész az 50 fok körüli párlat.
Én javaslom, hogy az első főzéskor is egy dl kerüljön kiöntésre, ugyanígy a finomításkor is.
Akkor biztos nem lesz metilalkohol a lében.
Ekkora kuktához legalább 40 l hűtővíz kell, a rézcsőspirál a 40 liter vizet nem tudja felfűteni.
Tisztázáskor a felső forróvíz réteget leengeded, ha nincs más gumicsővel leszívod, és hideggel pótolod.
Ha kisebb a hűtőtartályod, folyamatosan kell a hűtővizet cserélni.

Ha nincs fokolód, akkor az első főzést addig főzd, amíg meggyullad a próbánál.
Ha nincs fokolód, akkor a második (tisztázás) főzést el tudod rontani.
Azaz túlengeded és gyenge lesz a párlat.
Egy fokoló ezer Ft körül van a gazdaboltban, és ha a megjelölt celsius fokon mérsz, a legrosszabb esetben is + - 2 fok az eltérés.
Ha valamit nem értesz, kérdezz nyugodtan.
Előzmény: Kariboy107 (35835)
-joker- Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35837
szerintem 1-1,5óra alatt le kell csöpögjön.
Persze, kétszer kell főzni, hisz először csak alszeszt kapsz.
Előzmény: Kariboy107 (35835)
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35836
Hali!
Én is éppen ezt akartam javasolni!
Ha nem válaszolunk posztjaira, nem reagálunk rá, el fogja unni.

Volt már ilyen észosztó régebbeni s, eltűnt.
Előzmény: Törölt nick (35833)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35835
Sziasztok!

Ne vitázzatok a libapékkel, inkább pazaroljátok rám azt a sok betűt!! :-DD

Egy 15-16 literes kuktából készült főzővel mennyi idő alatt lehet elkészíteni egy főzetet?
És ezt csak egyszer kell főzni, vagy kell finomítani, vagy ilyesmi?
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35834
Megfogadtam!
Előzmény: Törölt nick (35833)
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35830
Tehát élesztő, pektinbontó, tápsó nem!
Víz főzés előtt?
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35826
Kedves libapék!
Ha nem vetted volna észre, ez a fórum a pálinkát otthonfőzők kis csapatáé.
Nem tudom, hogy hány oldalt olvastál vissza, de úgy látom, hogy nagyon keveset.
Szépen kérlek (törlés előtt), hogy vagy szakmai hozzászólásokat írsz be, vagy semmit.
Természetesen az is szakmai hozzászólás, ha sikerült valahol kóstolnod házi főzésű párlatot,
(meg hasonlók, bár arra ott a pálinkaivás c. topic), tehát nem baj, ha magad nem főzöl.
De személyeskedni itt nem szabad. Valamiért nem szeretnek itt a kollégák.
Összefoglalva: ha nem párolsz magadnak, meg másokét sem fogyasztod, akkor nem ez az a fórum, ahol néked helyed van.
Ha így van, próbálkozz a Fradidrukkeren. Ott imádni fognak.
Előzmény: libapék (35824)
Cipurró Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35823
Lehetni lehet,csak senkit nem érdekel..
Üdv
Előzmény: libapék (35821)
obsitos3 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35822
Ez is.
Előzmény: deszegregator (35808)
libapék Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35821
Légyszíves olvasd el, milyen kvalitású írásra REAGÁLTAM.

írásod többi részével ennek tükrében nem foglalkozom, mert nem 35nm, hanem 96nm két erkéllyel, ha már ilyen részletesen érdekel a hátterem.

de véleményem lehet még?

Előzmény: paducs77 (35813)
libapék Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35820
milyen megmondóember he?

a véleményemet írtam le. ennyi.

látom ez csípi még az emberek szemét. szokatlan mi? :-)

...
amúgy csak méltóképpen reflektáltam, kicsit alpári bevontelektróda kollegára...

Előzmény: miriuta maci (35818)
nemkezdő00 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35819
Tudom, hogy nem fogadod meg, de emlékezz hogy megmondtam!
Addig dobd ki amíg nem költesz rá túl sokat. Tőrkölyt borászattól ne hozz el. Nem az a céljuk hogy neked pálinkád legyen. Esetleg kezelte pektinbontóval és kész. Abból nem lesz annyi pálinka hogy megérje a kínlódást.
Előzmény: dacia-2 (35803)
miriuta maci Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35818

Nézz körül alaposabban és látsz még csudát.

Azt, hogy élelmiszeripari mérnök vagy magasról leszarjuk. Van itt vegyészmérnök és okleveles pálikafőzőmester is, mégsem akar megmondó ember lenni.

Először olvass sokat, aztán kérdezz okosakat vagy vess fel egy problémát megfelelő stílusban. Ha "alkesztopicozol" akkor egész egyszerűen figyelmen kívül fogják hagyni a hozzászólásaidat, mintha nem is lennének.

 

Üdv:

Maci

Előzmény: libapék (35812)
zsuzska60 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35816
döngölni, víz nélkül, kívánt mennyiségű cukorral rétegenként megszórni, takarni, majd főzni
Előzmény: vf1 (35814)
tala62 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35815
Sziasztok!

Én kezdőként csak gratulálni tudok a fórumhoz!

Rengeteg hasznos dolgot tanultam a mesterségről, a kritikusokkal pedig nem érdemes sokat foglalkozni.Éljünk a szabadsággal és főzzünk minél több jó nedűt.
Üdv.
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35814
Törköly ügyben Zsuzska hozzászólását várom, a nyári ZD -szerintem- nyertes pálinkája az övé volt!
Légyszi Zsuzska gyorsan válaszolj, ma kaptam úgy 100 kg törkölyt!
Az én tavalyi szemelt szőlőtörkölyből készült páleszem is ízlett, de nem volt az a karakteres, jellegzetes íz, mint a Zsuzskáé!
paducs77 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35813
Kedves Libapék!

Én nem nagyon értem, hogy miféle örömöt találsz abban, hogy egy főként szakmai fórumon teljesen felesleges feszültségkeltéssel próbálod felhívni magadra a figyelmet. Ha jól emlékszem azt írtad, hogy panelházban laksz, így kézenfekvő arra gondolni, hogy mindez csak a nem is olyan elfolytott frusztrációd eredménye, miszerint te nem teheted meg, hogy pálinkát készíts a 35m2-en. S ebből kifolyólag minden amit erről a tevékenységről tudni vélsz, valószínűleg a sarki kocsma mosogatórongyából csöpögött az agyadba. De ezzel sem lenne semmi gond, csak arra szeretnélek kérni, hogy ne okoskodj feleslegesen olyan emberekkel, akik akár házilag készített és nem feltétlenül szépségdíjas eszközökkel készítenek igen jó minőségű pálinkákat.
Persze nagy valószínűséggel nem fogod megérteni a mondanivalóm, de erre természetesen nem is számítok.

Üdv.

Paduc
Előzmény: libapék (35805)
libapék Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35812
szerintem sem érdemes személyeskedni.
azért vagyok itt, mert érdekel minden kütyü a háztartásban.
pl. ez a legutóbbi kutktás kép már egész vállalható formának néz ki...
Előzmény: hhx (35807)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35811
Szia, szőlőt cefrézve a pektinbontó nem fog törkölyös , csersavas ítz + ban kihozni? Jó volna minél aromásabb pálinkát készíteni, de a törkölyös íz nem az én világom. Természetesen mások válaszát is örömmel olvasom.
Előzmény: barkócza (35804)
Cipurró Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35810
Nem kell hozzá víz.A törköly sosem lesz olyan állagú mint egy gyümölcscefre,egyszerűen más-más anyag a kettő.
A törkölyt elrakáskor jól bele kell döngölni a hordóba,hogy ne maradjon levegő a szemek közt.Így is előfordul hogy kezd penészedni a teteje,de ezt a főzéskor le kell dobni róla,és még egy jó pár réteget,amíg nem jön elő az egészséges anyag.
Ha főzeted,a főzdés majd felönti,amennyire kell,ha te főzöd,akkor a főzéskor öntsd majd fel.Amikor a törköly az üstben felmelegszik,fel fog jönni a víz tetejére,tehát leégni nem nagyon fog.Egy két vörös fajta szőlő kivételével,nem jellemző hogy a törköly odakozmálna.

Ez a libapék.........

Üdv
Előzmény: dacia-2 (35803)
telescoper Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35809
Higy ez mire való, ez hova vezet, ha nikkek egymást fikázzák!!!!
Van ennek értelme? Jól esik valakinek, ha beír olyat, hogy anyáád??!
Sekély e kéj!
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35808
Ember, csak vicc volt! Mióta az eszem tudom így fedték a hordót, és én is így csinálom!
Előzmény: obsitos3 (35806)
hhx Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35807
Nem akarok személyeskedni, de ha ez egy alkesz topik, akkor te mit keresel itt? Az anonim alkoholistákat képviseled? :)
Előzmény: libapék (35805)
obsitos3 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35806
Gondold át mégegyszer!Ki,kitől?(5594sz.hsz)
Előzmény: deszegregator (35802)
libapék Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35805
látom iq-osztásnál nem álltál kétszer sorba, de még talán egyszer sem.
ezzel a stílussal csak magadat minősíted, de mondjuk egy alkesz-topikban mit is várhat az ember...
Előzmény: bevontelektroda (35786)
barkócza Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35804
Olvasd el fentebb Snapszmester honlapját, ő azt írja, hogy törkölyhöz szigorúan tilos vizet adni főzésig, és ha ezt írja, annak nyilván megvan a jó oka. A törköllyel szemben a csigerbor készítést, és annak a lepárlását javasolja. Bár lehet, hogy csak azért, mert utálja a forró törkölyt talicskázni. :)
Előzmény: dacia-2 (35803)
dacia-2 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35803
Köszönöm a válaszokat, már közelebb vagyok a célhoz, úgy érzem.

Igen, 17 fokos. Mennyinek kellene lennie??? Egyébként dél-Alföld, homokhátság. A gazda is meglepődött rajta, nem számított ennyire édes mustra. Remélem nem tévesztettem el, és tényleg olaszrizling.

A tippeket köszönöm, tényleg nagyon száraz az anyag, nem sok lé illetve gyümölcscukor maradhatott benne, de az illata isteni, megkóstolva is finom zamatos, aromás.

A leírtak alapján nem a "bő lére eresztett" változatot használnám, hanem a préseltet. Homok, agyagos föld van, fólia van, még egy hordót kell szereznem, hogy ne színültig legyen.

Ha készítek cukoroldatot, remélem az szépen lassan szivárog le az aljára, át a gyümölcshéjon és nem engedi megecetesedni.

Mivel még sosem láttam hagyományos módon préselt törköly cefrét, nem tudom, milyen állagúnak kellene lennie. Ez egy kb tartálykocsinyi hatalmas forgódobos gépből jött ki, egy szállítócsiga végén. kb mint félszáraz tőzeg.

Tehát a kérdés, menniy víz menjen bele: kemény lekvár / híg lekvár / lé (nem igazán tűnik jó ötletnek) állagig, vagy jól van így ahogy van ?

Illetve a petkinbontó, és sav, mivel szinte csak héj van, gyümölcshús szinte semmi, és a laza szerkezet miatt sok levegő, nagy a gyümölcs felülete , hiába a gumicsizmás taposással tömörített anyag.

deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35802
Elloptad a módszeremet! Kiszuperált kerékpárbelső, úgy kötve hogy jól szorítsa a fóliát a hordóra. Ez gyümicefréknél , ahol a bundát le kell nyomkodni, törkölynél az előbb említett módszer lehet jó. Én vizet nem tennék a törkölyre cefrézésnél, majd csak főzéskor , de az más tészta.
Előzmény: obsitos3 (35796)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35801
Dupla vagy még több rétegű fóliát kell tenni a tetejére, és vizet önteni rá! A keletkező széndioxid átjön, de az oxigén nem tud bemenni említésre méltó mértékben. Mindezek előtt alapos döngölés. A fólia is jó legyen, nehogy a víz beszivárogjon rajta a törkölybe.
Előzmény: dacia-2 (35791)
NGabor Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35800

ha BP is megoldható neked, akkor nekem még van foszforsavam.

Előzmény: perros (35789)
comad Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35799
Használhatsz akkusavat is, az autósboltokban van.
Előzmény: perros (35789)
nabiti Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35798
SZEPTEMBER 2. felében 17 fokos olaszrizling ???
Előzmény: dacia-2 (35791)
hori64 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35797
Ha nem az összepréselt, hanem a előre hígított verzió mellett döntesz, akkor kelleni fog még hordó, mert gondolom innentől ugyanúgy fog viselkedni, mint egy lédús cefre, és kifut, ha nagyon tele van.
Előzmény: dacia-2 (35791)
obsitos3 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35796
Egy ötlet a műanyaghordó lezárásához:tetejére ép fólia,gumiszalaggal leszorítva.A bentlevő széndioxid kinyomja a gumit,de ha megszünik a gázképződés,az visszazár,levegő nem tud bekerülni.A főzéstől nem kell félni,én a várható alszeszmennyiség 1,5-2x-esét teszem hozzá vízből,még soha nem égett le.
Előzmény: dacia-2 (35791)
Herqles Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35795

Kedves Dacia-2!

Én a helyedben nyakonönteném vízzel, amíg sűrű, de keverhető lekvár nem lesz belőle, és megkínálnám pektinbontóval. Aztán másnap adnék neki 100 l-enként 2-3 kiló langyos vízben oldott cukrot, és hordónként 1 élesztőt, szintén langyosvízben oldva. Innentől kezdve, ha beindult a forrás, naponta egyszer lenyomogatni a tetején képződő bundát, aztán kész is. Ha a pektinbontó után 2-3 nappal még mindíg nagyon sűrű, esetleg lehet egy fél vödör vizet még hozzáadni.

És hidd el, a 100 l-enként 2-3 kiló cukor még nem Isten ellen való vétek, pláne ha nagyon ki lett préselve az anyag, ugyanis íz és illatanyag valószínűleg még maradt elég, de gyümölcscukor már nem biztos.

Előzmény: dacia-2 (35791)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35794
Nagyapáékkal is így csináltuk.
Akkor még nem volt műanyag hordó.
A cementkádba volt berakva, két préselés után.
A tetejét (miután keményre csömöszkölték) több rétegben szőlőlevelekkel takarták (mert természetesen fólia sem létezett még).
Erre raktak 10-15 cm homokot. Ez október vége felé volt, a főzde február közepén kezdte a törköly főzését.
Főzéskor felöntötték vízzel, hogy a kavaró tudja forgatni.
Kevés pálinkát adott, de ugye 1000 liter körül volt a cefre, így lett kb 40 liter évente.
Most nálam is keletkezett úgy 30 liter törköly, nyakon öntöttem egy kilo cukros vízzel, s ugyanúgy raktam el, mint nagyapámék. Mire kiforr, elkészül a berendezésem is.
Karácsony előttre gondolom.
Cipurró Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35793
Ha jól zárnak a hordótetők,súlyozd le őket.Tehetsz alá fóliát is,a lényeg hogy ne kaphasson levegőt a törköly.
A régi időkben agyagos sarat kentek a tetejére,hogy ne kapjon levegőt és ne penészedjen.
A törkölynél az a helyzet,hogy a préseléstől függ a létartama,tehát minél jobban ki van préselve,annál szárazabb,és minél szárazabb annál kevesebb a kihozatala.
A főzéskor értelemszerűen vízzel kell felönteni.(esetleg "aljaborral")

Üdv
Előzmény: dacia-2 (35791)
vf1 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35792
Pálinkás jóreggelt!
dacia-2 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 35791

Sziasztok!

 

Ez itt egy kezdő törkölyös története, aki 6 órával ezelőtt még nem is remélte, hogy idén is fog pálinkát főzni.

 

Az úgy történt, hogy sötétedés után elmentem apámmal bort venni egy pincészetbe... ahogy a tulajjal beszélgetek, és nézem a musttal foglalkozó embereket, egy hirtelen ötlettől vezérelve megkérdeztem, mi lesz a törköllyel, szokott-e eladni. Erre ő: ha egy óra múlva, legkésőbb este 9-ig megérkezem a hordóimmal, akkor igen :)

 

Nos, a jó kis 120 L-es hordók kölcsönadva a szomszédba szilvának, nagy hirtelen 2 db 240L-es és egy 150L-es  hordót sikerült keríteni. Ez most mind tele van jól letaposott olaszrizling törköllyel, úgy 300 kg körül lehet. Színültig vannak töltve a hordók, a must 17 fokos a borász szerint. A hordókon rajta van a tetejük, kint állnak az udvaron, de nincsen rajtuk a fém gyűrű.

 

A nagy kérdésem: hogyan tovább ? Nem szeretnék melléfogni, de ma munka után el kell kezdenem vele komolyan foglalkozni. Az illata fenséges, az állaga mint egy száraz silótakarmány (géppel leszedték a fürtről a szemeket, így szinte csak mag és héj maradt).

 

Egy kevés próbálkozásom már volt e tárgyban, tavaly magozott kékszilva, és barack, előtte évben körte és szilva lett, egészen finomra sikerültek - így nem teljesen idegen a téma, de törkölyhöz még nem volt szerencsém.

 

Snapszmester törkölyös leírását megnéztem, de furcsának tűnik a csonthéjashoz meg a körtéhez képest, hogy ez nem egy lédús cefreanyag.

 

Hogyan tovább ? minden jótanácsot előre is köszönök!

Tucso69 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35790
Metróban van 20l-es rozsdamentes szállító-edény.Zárható,és szilikontömítése van.Asszem 30k.
Van dupla falú is talán egy tízessel több.Masszív jó szerkezetek.
Azoknak ajánlom akik keveset akarnak barkácsolni.
perros Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35789

Köszönöm a válaszokat, ha esetleg a foszforsav beszerzéssel kapcsolatban valakinek lenne ötlete/Miskolc és környéke/, annak az egészségére azonnal hajlandó volnék egy háromcentest legurítani a tavalyi gönciből. :-)

barkócza Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35788
A pektinbontóval azért van egy kis zavar, ha jól értem, mert írnak rá egy "kezelési időt". Ez viszont szőlőre, gyümölcslékészítésre vonatkozik, hiszen itt a pektinbontást a préselhetőség javítására végzik. Vagyis a kezelési idő arra vonatkozik, hogy 1-2 óra után már préselhető a szőlő vagy a siófoki gyümölcslé. A cefrében viszont a kifőzéig dolgozni fog az enzim, az élesztő hozzáadása, de a savazás sem állítja le - miért is tenné? Egy must alapból is lehet 3-as pH-jú.
Előzmény: csiba00 (35783)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35787
Volt neki, csak ott volt a boci is...(Sorry, ez nem sértegetés akart lenni, csak olyan szép magas labda volt!)
Előzmény: bevontelektroda (35786)
bevontelektroda Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35786

  A "férgese" talán kihullik!HA nem akkor ott a másik megoldás.

 

  libapéknek nem volt gyerekszobája, v túlzottnemiélethiánya van.

 

 

deszegregator Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35785
A pálinkafőzőkön emelkedő a páracső, sok kép forog lepárlókról, pl. a németek nem pálinkát főznek ezekben , itt gyakran a hűtő felé lejt. Illetve a régi kisüstiken sem volt emelkedő páracső, de ez mostanában már alap.
Előzmény: Urza (35750)
gabo011 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35784
A feldolgozás elejétől megy a sav aztán a végén az élesztő és az enzim! :-)
Előzmény: zsuzska60 (35779)
csiba00 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35783
Ha jól rémlik, akkor a pektinbontót tanácsos a savazás előtt hozzáadni, mert nem nagyon szereti a 3 körüli pH-t.
Előzmény: gabo011 (35778)
stapika Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35782
Végre,így már értem.:-))
Előzmény: Tudorka-7 (35781)
Tudorka-7 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35781
Operator válasz | megnéz | könyvjelző 2006.09.14 14:29:38 Š (19)

Az IDENT nickekhez kapcsolódik a következő kiegészítés.

A köznyelvben néhány jogi szakkifejezésnek (mint pl. zsarol, vádol) más az értelme mint amit a BTK vagy PTK takar az adott esetben. A való életben ha valakire IRL ilyesmit mondanak, az illető legalább rágalmazásért, jó hírnév csorbításáért pert indíthat, egyes esetekben még a hamis vádig is eljuthat az ügy.
A fórumokon ennek két anonim nick közt nincs jelentősége, hiszen az egyik jogképtelen valami mondja a másik jogképtelen valamire, mint ilyen helyzet jogilag értelmezhetetlen, hogy nem-jogalanyok köpködik egymást.

......
csalitos Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35780
Le a savazókkal!
Előzmény: gabo011 (35778)
zsuzska60 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35779
fél-egy órával előtte?
Előzmény: gabo011 (35778)
gabo011 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35778
Jöhet bármikor csak szóljatok előtte! :-))
Én savazni a legelején szoktam utána élesztő és pektinbontó!
Előzmény: zsuzska60 (35777)
zsuzska60 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35777
mikor menjen?, nincs mit a dugókért, majd egyszer kérek tőled valamit:-)))
Előzmény: gabo011 (35774)
zsuzska60 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35776
délelőtt, mert nem tanul
Előzmény: gabo011 (35774)
zsuzska60 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35775

1. pektinbontó, majd 2 óra múlva az élesztő.

nem savazok, de azt mondják az okosok utána lehet.

2. állítólag 1-2 óra

3. nem tudom

4. nem tudom, sütőélesztőt használok

Előzmény: perros (35773)
gabo011 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35774
Mikor jön pénteken? Köszi a dugókat! :-))
Előzmény: zsuzska60 (35770)
perros Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35773

Sziasztok!

Körte cefrézéssel kapcsolatban lenne pár gyakorlati kérdésem.

Sikerült kerítenem 500 kiló étkezési minőségű Bosch kobakot, ami most érett cefrézhető állapotba. Géppel lesz pépes állapotúra aprítva, majd 120-as hordókba kerül. Van egy Sibco Ph-mérőm, mindenképpen szeretnék a cefrén savszintet mérni, mielőtt bárminek nekikezdek.

Az alábbi kérdéseim lennének a cefrézéssel kapcsolatban:

1: Milyen sorrendben kell a petkinbontás, élesztés, illetve ha kell, savazás műveleteket elvégezni, illetve kell-e várnom a fázisok kötött?

2: Nagyjából mennyi idő, míg a petkinbontó kifejti a hatását/Zimopec 110L/, és hozzákezdhetek a következő fázishoz?

3: Amennyiben savaznom kell a cefrét, honnan szerezhetek be foszforsavat?/Ahogy kész a cefre, már akár másnap lehet majd vinni főzni, ezért gondoltam a foszforsavra./

4: Mycoferm A-R-T fajélesztőm van, de a leírásában "mérsékeltebb alkohol tolerancia" szerepel. Jelenthet-e ez a "mérsékeltség" az erjesztés során bármilyen problémát?

Több különböző véleményt is hallottam már a helyes sorrendről, ezért fordultam hozzátok.

 

A segítséget előre is köszönöm, jópálinkás tisztelettel! :-)

kupeci Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35772
Hátha kukta akkor legyen minél nagyobb!
Előzmény: Kariboy107 (35769)
norris53 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35771
zsuzska60 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35770
mi sajnos most nem találkozunk, a fiam lesz a postás, viszi a dugókat.
Előzmény: gabo011 (35768)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35769
Nem hagyom magam eltántorítani! :)

Rajta leszek a kukta ügyön, mit kell figyelni kuktavásárlásnál?
Előzmény: kupeci (35767)
gabo011 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35768
Örülök neki, hogy érdekel annyira a pálinkafőzés, hogy elvégezted a sulit és annak is, hogy ilyen sok okos dolgot tanultál viszont lehet célravezetőbb az utolsó h.sz.-edben megütött óvatosabb hangvétel! Nem miattunk hanem úgy általában! Én is hallok sok mindent innen-onnan mégsem kürtölöm szét mert nem tudom bizonyítani! Valószínűleg van sok igazság abban amiket írsz de mi nem tartozunk a mutyizósok közé! Nyugodtan vedd a szádra a mi főzdénket is és nem csak akkor amikor pozitívan akarsz nyilatkozni csak kérlek valótlan dolgokat és fikciókat ne állíts és ne is utalj rájuk!
Az, hogy nem ízlettek a termékeink nem probléma nem kell mindenkinek ízleniük! Egy valami azonban biztos az összes termékünk minőségi gyümölcsből készült a saját főzdénkben és a lágy vízen kívül nem került semmi a pálinkába!
Aki pedig azt állítja, hogy mi valaha vásároltunk pálinkát az hazudik!!
A mini termékcsalád ugyanaz mint a 0.5 literes nyugodtan megveheted!
A látogatásoddal kapcsolatban annyit, hogy szívesen látlak bármikor Agárdon jöhetsz inkognitóban is nem fogsz mást látni mintha bejelentkeztél volna! :-)
Előzmény: slepp & tsa. (35712)
kupeci Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35767
Hát biztos csak jó lenne látni! (nekem is nehezen jelent meg ,de ne add fel!!
Előzmény: Kariboy107 (35759)
zsuzska60 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35766
van egy nagyobb éthordóm!
Előzmény: Törölt nick (35764)
Tarkus21 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35765
Nekünk majdnem ugyan ez van 14 literesben. Jó vastag az alja, nem ég le benne a cefre. Szerintem jó.
Előzmény: Kariboy107 (35759)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35764
a zibizlipálinka nálam nem jön be
Előzmény: zsuzska60 (35762)
zsuzska60 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35763
nekem bejött, mert helyrehozza a gyomromat, de gyere át írogatni
Előzmény: stapika (35761)
zsuzska60 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35762

ez a vegyes nem lesz olyan nehéz, mint a ribizli?

legalább mesélnél róla!- odaát

Előzmény: Törölt nick (35760)
stapika Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35761
küldjek epéset?:-))
Előzmény: zsuzska60 (35757)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35760
már benne van :)
Előzmény: zsuzska60 (35757)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35759
Köszi!

Az előbb lemaradt a link, tehát ilyen kukta megfelel a célnak??

http://epitkezes-otthon.vatera.hu/konyhafelszereles/fozoeszkoz/kukta_16_5_literes_182316848.html

Előzmény: kupeci (35756)
Tarkus21 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35758

Hori válasza pont erre a kérdésre: (35752)

 

De az ide írók többsége szerintem a hűtő felé emelkedést javasolná, nekem is ezt javasolták pár hónapja :)

Előzmény: Kariboy107 (35755)
zsuzska60 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35757
no és epe lesz benne?:-)
Előzmény: Törölt nick (35741)
kupeci Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35756
Nem engem kérdeztél,de a hűtőnek kell magasabban lenni 20-30 fok.
Előzmény: Kariboy107 (35755)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35755
Köszi!

Ilyen kukta megfelelhet a célnak?




És akkor így a hűtőnek magasabban kell lenni, mint a kuktának?
Előzmény: Tarkus21 (35754)
Tarkus21 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35754

Szerintem is kuktával érdemes próbálkozni először. Elmondom nálunk kb. hogy néz ki.

Vegyél egy minél nagyobb inox kuktát (kb. 15 literes körülit) és egy méter lágy 15mm-es rézcsövet (ezt homokkal megtöltve szerintem meg tudod hajlítani). Az egyik szelepet vedd le a kukta tetejéről, és a helyén vezessd ki a réz csővet (hogy ezt milyen alkatrészekkel oldd meg, azt nem tudom, én is most keresem a legjobb megoldást, szerelvényboltban biztos segítenek). A réz cső menjen kb. 35cm-t felfelé, majd hajlítsd meg hogy a hűtő felé enyhén emelkedve legyen még kb 60 cm-t. Hűtőnek legegyszerűbb ha veszel egy üvegspirált, ezt szűkítővel, szilikoncsővel össze tudod hozni a réz páracsővel.

 

Ha a hozzáértőknek van valami más javaslatuk, eltérő véleménük érdemes rájuk hallgatnod, én csak mint kezdő írtam az előbbieket, hátha segít.

Előzmény: Kariboy107 (35722)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35753
Értem én, amit hangsúlyozni akarsz, de akkor én a réz vegyületeket iddogálom ötven év óta.
Gondolom, hogy rajtam kívűl még jó sokan ilyesmit isznak, de azt nem tudom, hogy kinek ártott, kinek nem.
Én csak magamról írtam...
Előzmény: deszegregator (35744)
hori64 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35752
Ha nem akarod kihasználni ennek a szakasznak a deflegmátor képességét, akkor lejthet a hűtő felé is. Akkor az itt lecsapódó gőz már a hűtőbe fog folyni.
Előzmény: Urza (35750)
templomhegyi Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35751
13 éve letettem a poharat már megittam a magamát márcsak főzni szeretek meg kinálni de most 1-2 megkótolnék ezekböl
Előzmény: nabiti (35746)
Urza Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35750
Pedig a legtöbb képen a függőleges szakasz után pont a hűtő fele lejt.
Akkor most melyik a jó megoldás?
Előzmény: deszegregator (35743)
ZOZICSKAHURBINYEK Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35749
Üdv!
Ha nem haragszol, hozzászólnék.
Szerintem ez az írásod korrekt volt, úgy vélem sikerült megfelelően alátamasztanod a véleményedet, de ezt majd Gabonak illdomos eldönteni.
Nem célom az Agárdit megvédeni (Gaboval még nem is találkoztam), de úgy gondolom ez a cég az egyik legkorrektebb. Jómagam elég sok kereskedelmi pálinkát kóstoltam és a barackjuk nagyon ízlett, valamint az sem véletlen, hogy tavalyelőtt megnyerték a párlat "világbajnokságot", ahol tudtommal sokkal szigorúbbak a feltételek, mint az itthoni versenyeken (pl. ott bármikor leemelhetik a terméket a polcról és összehasonlítják a bírált mintával). Igaz, nekem is kicsit kevés a 40% alkoholtartalom, de amit eddig fogyasztottam, mind ízlett.
De nem is ez a legfontosabb, hanem az, amit említettél a technológiákkal kapcsolatban és itt megint visszakanyarodnék ahhoz, hogy hányféle pálinkát kóstoltam az "iparból". Úgy tűnik, nekem is azok a főzdék lettek a legnagyobb kedvenceim, amelyek a hagyományos kisüsti technológiát alkalmazzák. Ilyen pl. a Bakonyi, a Szalontai és a Csalló.
Említetted a felvásárlást. Sajnos az a cég most a legnépszerűbb ma Mo-on (Cvakkot leszámítva), akik ezt a "sportot űzik". Ott vannak minden nagy fesztiválon(zenei, kultúrális), nyitottak nem is egy pálikázót és ők szervezik a legnagyobb pálinka fesztiválokat. Elég baj...Mármint az, hogy ők viszik a prímet.
Panyolai nálam is nagyot süllyedt, nem csak a minőségbeli romlásuk miatt, hanem a tulaj mostani megjegyzése miatt lefőképp. Kb így:"A liberalizáció után majd jól beletöltik a gyári üvegbe a pancsolmányt". És még ez sem lenne olyan nagy baj, ha nem lett volna utolsó a P. terméke a januári TESZT magazin baracpálinka minősítésen, ahol ezt a kritikát kapta: "Hibás pálinka, tele előpárlattal, ihatatlan, stb..."No comment.

Köszönöm, hogy "meghallgattál" engem is! :))))
Előzmény: slepp & tsa. (35712)
nabiti Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35748
Éjjeliőr vagy ?? :-)))
Előzmény: comad (35723)
kupeci Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35747
Üdv comad!
Hol lehet ekkora edényt kapni?Nem mintha a jó öreg zománcost leakarnám cserélni,de hátha mégis mérgező!
Előzmény: comad (35708)
nabiti Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35746
Sorvezető:

http://www.deluxe.hu/legjobb-birspalinka/20100928
Előzmény: templomhegyi (35745)
templomhegyi Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35745
megpróbálok még szerezni birset tavaly főztem szölő-körte-őszi vegyest csuda jó lett csak kevés
Előzmény: nabiti (35737)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35744
Nem a réz a problémás, hanem a rézvegyületek! Zozicska erről írt már, talán lesz kedve néhány mondatban elmondani.
Előzmény: vinik táltos (35713)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35743
..."fontos a hütő felé emekkedő páracső. jol értem?"...

Igen , a páracső emelkedjen a hűtő felé 20 - 30 % meredekséggel.
Előzmény: akviral (35704)
Urza Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35742
Volt már soxor, de itt nézz szét:
Ittttt
Előzmény: Kariboy107 (35739)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35741
a téli ZD-n kielemezzük :)
Előzmény: nabiti (35738)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35740
Azt a pálinkádat igencsak dícsérték, megkóstolnám én is, talán lesz rá lehetőség egyszer! Kössz a választ, és a többieknek is !
Előzmény: Törölt nick (35711)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35739
Köszönöm a tanácsot, kuktás főzőről nincs képed véletlenül?

Lehet, hogy az is elég volna, végül is lehet nagyobb kuktákat is venni..
Előzmény: barkócza (35727)
nabiti Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35738
Hogy is mondják: "érdekes" vegyespáros ez !! ... egy téli túra alkalmával hozz belőle kóstolót lécci !!
Előzmény: Törölt nick (35734)
nabiti Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35737
... ha egy kicsivel több birset tennél bele, úgy még több, még illatosabb pálinkád lenne
Előzmény: templomhegyi (35736)
templomhegyi Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35736
szép estét
tanácsot kérnék vagy legalábbis véleményt egyik kolégám méhész adott 10kg napraforgó mézet,hogy főzzük le régen az apja csinált ilyet.gondoltam van vagy 10kg birsem összedarálom,beleteszem,beélesztőzöm és várok szerintetek?
Urza Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35735
Az lenne a kérdésem, hogy egy 15 liter körüli kuktához hány literes víztároló kellene a hűtésnek?
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35734

vegyescefre, szőlő+alma...

má csurgatom.. :))

feuerschmieder Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35733
Réz vagy rozsdamentes? Mióta az eszem tudom a kisüstit mindig réz berendezésben állították elő. Ma pont erről beszéltem a komámmel, hogy inas korában sokat javítottak főzőberendezést(kb. 50 éve). Rézből voltak és saját anyagával hegesztették lánggal. Ma megnéztem egy "gyárit" amely sárgaréz keményforrasztással volt összefércelve, a páracső nem hajlított volt, hanem sarkos és a sarkokon lágyforrasztással volt összeerősítve (gyanítom ólomtartalmú forraszanyaggal) A kereskedő az egekig dícsérte a masinát, de mint ahogy Téglási prof mondta "kefélés közben a homokban a nagylábom újjával különbet csinálok".  Egyetlen hőmérő volt rajta, amivel a fűtőolaj hőfokát lehetett mérni.  Ár 480.000 Ft (100L.)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35732
De mivel nekem nincs, aki segítsen ebben, és azt gondolom, hogy ez ilyen fazekas főzőt minden nehézség nélkül meg tudnék csinálni, ha tudnám a pontos méreteket, így csak megpróbálok egy kicsit kérdezősködni, hátha mégis sikerül!

Azért köszi a jó tanácsot!
Előzmény: nabiti (35726)
barkócza Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35731

Csodálkoznék, ha átmennének, legfeljebb aeroszollal.

Előzmény: a11 (35730)
a11 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35730

Ezzel egyetértek, mert én is így tapasztaltam.

Az üst, természetesen "fényes", ha netán grünnspannos volt, még az is leoldódik. Ez, ugye, nem öröm, mert a forró szerves savak képesek a rézfelületet oldani. (Ismert réztisztító az ecetben oldott konyhasó) De, hogy ezek a rezes vegyületek átmennek -e a párlatba? Hát erről kellene többet.

Az egész csak azért érdekes, mert nem zárható ki, hogy a rozsdamentes eszközök jobbak, mint a réz, noha elkészítésük nehezebb.

Minden esetre többet kellene vele foglakozni. 

Előzmény: barkócza (35709)
nabiti Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35729
A mai Zalai Hírlapban jelent meg az alábbi cikk, a tegnapi ünnepélyes pálinkafőzési aktusról:

http://zalaihirlap.hu/gazdasag/20100927_maganfozes
Attya Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35728
Sziasztok!

Itt vannak a szép szerszámok:
http://a-destillatio.com/
barkócza Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35727
Bocs, ha elfogadsz egy tanácsot, kuktával kezdj, aztán később meglátod, hogy hova-merre-meddig-mivel. :)
Előzmény: Kariboy107 (35722)
nabiti Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35726
Jó tanács:-szerintem- neked annyira nincs fogalmad a pálinkafőző készítésről, hogy inkább neki se állj !

Én is így kezdtem: ezért inkább megbíztam vkit, aki csinált már ilyet. Mióta vannak tapasztalataim, azóta többször is átalakíttattam a főzőmet, sőt már terveztem is egyet, amit majd akkor építtetek meg, ha ezt a jelenlegit el tudtam adni.
Előzmény: Kariboy107 (35716)
barkócza Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35725
"Nicht fragen, kein Problem", ahogy a német mondja. :)
Előzmény: nabiti (35721)
norris53 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35724
Na -jónapot ! Üdvözöllek benneteket kedves Kollégák !
Basszus az újam már véresre könyörögte magát hogy üSSe a billentyűzetet- hogy reagáljak a fikázó provokátor becsmérlő szónoklatira de végül is győzött bennem a tudat ,hogy nem érdemes mert jött megnézett max 10 oldalt vissza felé és nekünk esett ! INKÁBB FEL TETTEM EGY ÚJABB ADAG KÖRTÉT a hűtőt lecseréltem savira de a rézből készültet azért még nem teszem végleg nyugdíjba . Mert ha kiderül mégsem a savi a tuti akkor lessz mihez nyúlni ! Ami az új zártkörű forumot illeti -sz-tem letisztúl ez is mint a cefre a jó bor -az aljára kerül a seprő amit a jó gazda ki önz vagy lefőzi pálinkának !
Na mennem kell mert csorog a lé !
comad Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35723
Juj! Most mennem kell melózni, majd holnap, ha addig senki sem válaszol.
Előzmény: Kariboy107 (35722)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35722
Milyen tömítést szoktak használni a fedő alá, és olyat hol lehet beszerezni?

És a hűtéshez mekkora hordó, és spirál kell a fazékhoz képest?
És a cső hossza, ami a fazéktól megy a hűtőig, az meg van határozva?

A hőmérséklet mérésnek mi a jelentősége főzés közben, hogy mennyire pörköljünk alá?? :-D

És az efféle thermometer-t hol lehet beszerezni?

Bocs a sok kérdésért, de elkapott a láz! :)
Előzmény: comad (35719)
nabiti Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35721
Ok !! ... és akkor most "to be, or not to be" ?
/ szabad fordításban: kell engedély vagy nem ? /
Előzmény: vf1 (35630)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35720

nagyon ötletes a készüléked!

és ha az eredménnyel elégedett vagy, minden sínen van...:)

Előzmény: Egri Piros (35702)
comad Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35719
Többrétegű az alj, az a biztos. A fedő sajátja. Közé tömítés és leszorítva, ha nem zárna légmentesen. Rögzíteni a tetőhöz pl. fém tömszelencével (gógli, ha nem tudod mi az). Thermométer=hőmérő és hőmérsékletmérés miatt van :)
Sokkal hamarébb fölnyomja a tetőt, minthogy baj lehetne. Bizony lehet ilyennel jó italt főzni! Rézszerelvényeket bármely épületgépészeti boltban kapsz.
Előzmény: Kariboy107 (35716)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35718
Ja, és még annyi, hogy ezeket a réz szerelvényeket hol lehet beszerezni?
obsitos3 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35717
Általános észrevétel:kurvára pörgünk.Neked:must cukorfoka?A törköly hányadik préselés utáni?Egyébként én vizet csak a cukor feloldásához szükséges mennyiségben teszek,cukor itt 5%-ig elmehet.(természetesen gyenge mustcukorfoknál,2.-ik préselés után.
Előzmény: Phnx (35595)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35716
Na, ez nem tűnik túl bonyolultnak, csak egy sima fazék többrétegű alj-al, ugye?
És a fedő is a sajátja? Hogy fogatják a fedőhöz a réz szerelvényeket?

És a thermometer mi célt szolgál a tetején, és azt honnan lehet beszerezni?
Ehhez nem kell nyomásmérő ugye? Elengedi a túlnyomást a fedő alatt, ha úgy adódik..

És még valami, egy ilyen egyszerű szerkezettel lehet jó minőségű italt létrehozni?
Előzmény: comad (35708)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35715
Te szólítottál, de kupecinek is szól:
Hadd forrjon még szombatig.
Előzmény: zsuzska60 (35608)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35714
Nálam jobban kevesen harcolnak a valódi kisüsti fennmaradásáért.
Próbáld elolvasni a 35238 és 35249 hozzászólásomat.
Előzmény: slepp & tsa. (35712)
vinik táltos Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35713
Hát érdekes ez a réz dolog...
Régen, hajdanán a falusi szeszfőzdékben minden rézből készült. Gondolom azért, mert az akkor ismert anyagok közül ez bírta legjobban a gyűrődést. (Hőtágulás, összehúzódás meg ilyesmi.)
A valamikori gőzkazánok (pl mozdony) is vörösrézből készültek, pontosan ilyen okokból.
Nos én nagyjából ötven (!) éve iddogálom a kisüstiket, és 67 évesen sem gyógyszert nem szedek, sem tüneteim nincsenek.
Tehát nekem jót tett a réz. De persze nem lehet általánosítani.
Meg hát havonta fél liter szépen beosztva...
Nem tudom, hogy a szervezetnek mennyi réz kell (akár naponta) de a gugli erről többet tud.
Ajánlják a rézkolloidot is iddogálni. (szintén gugli)
Tehát lehetséges, hogy vörösréz főzőalkatrészekből kioldódó réz még kevés is a szervezetnek.
Ezzel nem azt akartam mondani, hogy igyunk nyakra főre rézfőzőből kijött párlatot, vagy pálinkát.
Meg azt sem, hogy nem jó a saválló.
Változnak az idők, újabb és újabb anyagok bukkannak elő, az is lehet, hogy a mai használt anyagokat néhány év múlva már csak múzeumban láthatjuk, de abban is biztos vagyok, akkor majd a párlatnak sem lesz semmi köze a pálinkához.
slepp & tsa. Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35712

Kedves Gabo011!

 

Mindenkitől bocsánatot kérek akiket megsértettem! Ég a pofámról a bőr, hogy talán mégsem így van. Én is ki lennék akadva, ha ilyen jelzővel illetnék a pálinkámat. Igazatok van, mindenkinek más az ízlése. Megjegyezném nem a "savanyú házi pálinka" híve vagyok, egyszerűen szeretem a jót. Az említett estén a kóstolók közt még két ember volt, aki ugyanazt a sulit végigjárta amit én. Az egymenetes lepárlókon is és a kisüsti rendszereken készült pálinkákat is kedvelem függetlenül attól, hogy többségében teljesen más a végeredmény. Némi közöm is van hozzá, mivel koptattam az iskola padjait ahol ezt a szakmát volt szerencsém elsajátítani és ezzel együtt velejárója volt a kóstolás is :)).  Azt, hogy az említett Agárdi Miraculum szériáról ilyen véleményem alakult ki, példaként említettem (ha rákóstolnának kívülállók és megírnák a tapasztalataikat, megköszönném). Nem volt célom az ott dolgozókat megbántani főleg nem a nagyobb tiszteletet érdemlő fórumtagok közül bárkit is, ha sikerült bocsánatot kérek érte még egyszer. Említhettem volna a Zwack kóser sorozatát (jellemzést már nem is merek leírni róla), vagy a Zsindelyes kisüsti szériáját aminél néha vakkóstolásnál még gondolkodni is kell a fajtán, de felhozhatnám Szicsek vagy Panyolai pálinkák hanyatlását is (így most már sokan fognak máshova kívánni). Elfogadom, hogy sokan ezt az általam „mű íznek” nevezett modern íz világot kedvelik (ez kb. olyan mint a mai aszuk és a régmúlt oxidatív aszujai közti különbség). Nem erre szerettem volna felhívni a figyelmet, inkább arra, hogy jó néhányan a nagyoktól (újra és újra elmondom tiszteletem a kivételeknek) emelik fel a hangjukat úgy, hogy náluk sem ”tiszta” minden (hozzáteszem érthető, hiszen aggódnak a jelentős bevételkieséstől). Talán világos Gabo011 számára, hogy egy K….-i főzdéről beszéltem, ahonnan vásárolnak (vásároltak) alap pálinkákat a nagyok (alma, szilva, barack, körte). Vitázhatunk a témán aminek talán nem örülnének sokan (nem áll szándékomban nyilvánosság előtt kiteregetni és visszaélni az információkkal). Ha ismerős a főzde és a mester egy telefonnal ellenőrizhető miről beszéltem.  Többször jártam ebben a főzdében és a saját szememmel láttam, hogy ez a főzde miből készítette  a pálinkákat, hűtőházas rothadt gyümölcs, válogatás mosás nélkül ment a magozóba- darálóba (főzőmester szavai: „így is megfelelő”). Ezt is forgalmazzák a már említett nagyok saját név alatt szép körítéssel. Ezért vetettem fel a szájtépésüket. Ezek szerint Agárd soha nem vett, biztosan félreértettem…… Többet ígérem csak akkor veszem a számra az Agárdi főzde nevét, ha pozitívan tudok nyilatkozni. Szívemre vettem és újrakóstolom az említett vendéglőben, kereskedelmi forgalomban és ha időm engedi Agárdon is. A jelenlegi véleményem mindettől függetlenül arról amit ittam nem változott meg, azt pedig, hogy egy nívós vendéglő mással töltse fel a palackokat, nem tudom elképzelni (ráadásul emlékeim hasonlóak a közért polcairól levett pálinkákról is), de ma már minden lehetséges. Ezzel kapcsolatban azt kérdezném, hogy a mini sorozat mindenben megegyezik-e a normál kiszereléssel, mert nem szeretnék túl sokat költeni az újrakóstolásra?

A szárazpróbával kapcsolatban úgy gondolom nyitva hagytam a kérdést, mindenkinek a saját véleményére bíztam a választ. Ha figyelmesen elolvasod, nem vádoltam meg a főzdéteket konkrétan, azzal, hogy mesterséges aromát használ, ki sem ejtettem a számon. Egyszerűen csak annyit jegyeztem meg, hogy egy órás szárazpróba után a gyümölcsillat szinte teljes egészében megmaradt, szinte változatlanul (természetesen némileg csökkent intenzitással). Emellé volt egy szúrós megjegyzésem, ami utólag úgy tűnik kissé paprikásra sikerült (férfiasan bevallom hátsó gondolatok indíttatásával). Azért azt megemlíteném, hogy az iskolában tanító a szaktekintélyek (bírák is egyben, így már nem nehéz kitalálni kikről van szó) egyöntetű véleménye a hosszú lecsengésű illatokról szintén megbotránkoztatna. Természetesen irományom nem minden része vonatkozott rátok. Hiszek benne, hogy nálatok minden rendben, de remélem azért abban megállapodhatunk, hogy az említett főzdék termékeinek nagy részét hozzáértő nem fogyasztja (legyen kivétel a tiétek). Persze mindenkinek vannak jó termékei akár még Zwack pálinkák közt is van kitűnő, de a nagyrészük messze van a jó minőségtől (remélem ez így finomabb volt). A szintetikus szaroknál pedig azt hiszem mindenki tudja mire gondoltam, ha nem segítek (vastag szájú csavaros kupakos, vagy épp zöldüveges finomság).

A hazug képmutató főzde jelzőt pedig úgy is tudja ki vegye magára, aki mástól vesz (ráadásul kevésbé jót) ne legyen pofája sajátjaként árulni és főleg ne feszegesse az otthoni főzéssel kapcsolatos negatívumokat. És hát nem egy nagy kezdi feszegetni és szapulni az otthoni főzési lehetőséget (amire van is némi okuk, de ez a fórum pont ennek jobbá tételéről szól). A média minden területén hallhatunk olvashatunk olyan nyilatkozatokat, amik igenis negatív tartalmúak a házi pálinkakészítéssel kapcsolatosan.

Remélem lesz időm rá és Gabo011-et a közeljövőben inkognitóban sikerül meglepnem és meggyőződhetek arról, ami számomra az eddigiek folyamán ezek szerint sötét folt maradt és egyben remélem, hogy csakis pozitív dolgokról számolhatok be.

Még egyszer elnézést és bocsánatot kérek azoktól akiket megbántottam, ha véleményt írok valamiről megpróbálok finomabb jelzőket használni vagy csak utalni rá.

Előzmény: gabo011 (35604)
nemkezdő00 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35710
Tehát fogalmunk nincs róla hogyan csinálja, de működik. Mint már idézték "Azt értem hogy villanymotor, de mi hajtja?":-)
Előzmény: barkócza (35709)
barkócza Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35709

Kedves a11,

 

a réz az üstben oldódik, ezt jól lehet látni főzés után, mert fényes, rózsaszín lesz a réz, ezt ugye, mindenki tudja. Namost a réz ion nem biztos, hogy katalizál, bár oxidációs folyamatokat felgyorsíthat. Mindenesetre bizonyos rossz dolgokat, cián, ecet, legalább részben visszatart a moslékban.

 

A gőztérben viszont a rézfelület nem oldódik, ott oxidos. Hogy a réz-oxid konkrétan mit katalizál, nem tudom, de általában nem az oxidmentes fémek, hanem éppen a fém-oxidok rendelkeznek katalitikus aktivitással.

Előzmény: a11 (35701)
comad Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35708
A kép lemaradt.
Előzmény: comad (35707)
comad Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35707
Két eset van: ha van hidroforod akkor ilyesmit csinálnék a helyedben (liter értelemszerűen kevesebb), ha nincs hidroforod akkor is ugyanez csak spirálhűtővel egy kis műanyaghordóban.
Előzmény: Kariboy107 (35698)
Miklós1 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35706
Pontosan ilyen kérdéseim vannak nekem is, de ha volna pontosabb információm, már megosztottam volna a fórummal. A szakirodalom részben a 60-as 70-es években született, de még a 90-es években írt Pischl könyv is csak a "réz katalizáló hatása" szintjén mozog, a többit nem köti az orrunkra. A legfrisebb infó Panyikné levele amelyben arról írt, hogy ez a bizonyos katalizáló hatás a gőz fázisban érvényesül tehát ott kell réz, ahol gőzzel érintkezik. Az üst folyadékkal érintkezik, de hogy itt van-e ilyen hatás azt nem tudjuk (addig is nekünk kell kikísérletezni), a réz hűtőről viszont állítja Panyikné, hogy rezet visz a párlatba, tehát kerülendő.
A levélváltást Zozicska intézte, párszor idéztem már, a hsz.-aimból kikeresheted.
Előzmény: a11 (35701)
kupeci Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35705
Hát még nem tettem  ilyet soha és lehet most sem fogok,mert félek hogy a kén a kicsi rendszerembe kerülve nem kívánt folyamatokat indítana el!Azonban ,elgondolkoztató annálfogva hogy a borászok az idén nem csak a borba , hanem az ezévi erős gombafertőzés miatt a mustba is tesznek, illetve javasolják a kénes kezelést.
Előzmény: hori64 (35664)
akviral Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35704
köszönöm a hőmérővel kapcsolatos válaszodat ugy veszem ki a szavaidbol hogy fontos a hütő felé emekkedő páracső. jol értem?
deszegregator Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35703
Általában a páracső (sisak utáni cső rész) hűtő felőli legmagasabb pontjára raknak hőmérőt, ugye ez a hűtő felé emelkedő páracsőnél értendő. Nagy szolgálatot tesz ha ide raksz egyet, cefre főzésnél ránézel néha e hőmérőre , ha 100 fok közelébe emelkedett, jó lesz a sisakra löttyinteni egy kis alszeszt, és meggyújtani, hogy belobban e még, érdemes e még főzni. Tisztázásnál is igen nagy szolgálatot tesz , azt tapasztaltam, hogy 80 fok felett kicsivel van a középpárlatra váltás, 92 fok felett már elveszem a középpárlat gyűjtő edényt, és sűrűbben kóstolgatok, nem kell e már utópárlatra váltani. Persze soha ne higgy a hőmérőnek, ne az alapján főzz, az érzékszerveid alapján érdemes dönteni, ez csak segítség, lényege hogy magát a folyamatot jobban érzékeld, az sem baj ha nem halálpontos a hőmérő, de sokat segít hányadán állsz az adott főzés folyamatában.
Előzmény: akviral (35697)
Egri Piros Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35702

Szia Kibé!

 

Bár inkább azon topikokhoz tartozok, hogy áss 1mx1mx1m -es gödröt és ültess bele gyümölcsfát, de a fák megnőttek és hullik a gyümölcs...

A képen látható megoldás azért jutott eszembe, mert megmaradt 20 cm 28mm-es vörösrézcső darabom a Leibig hűtő készítésnél.

 

A rézlemeznek kettős funkciója van:

1./ Megakadályozza a felcsapódó cefre bejutását a páracsőbe.

2./ a Párában "ázva" katalizációs hatást fejt ki. (ahogy tőletek tanultam)

 

Az eredménnyel elégedett vagyok.

Előzmény: Törölt nick (35654)
a11 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35701

Az összes szakirodalom tele van a réz katalizáló hatásával. Csak azt nem olvastam még sehol, hogyan zajlik a folyamat. Pontosan hol lép be a rézion a kémiai reakcióba, mit befolyásol és mi lesz ennek a végeredménye. Mellesleg, az is érdekelne, hogy ez a rézion hogyan folytatja további életét. Visszaáll rézlemeznek, vagy kiöntjük a cefrével, netán megisszuk a pálinkával.  

Pedig nagyon kíváncsi lennék rá.

Ha valakinek van ilyen információja, ossza meg velünk, mert így nekem kissé gyanús a dolog.

Előzmény: Miklós1 (35661)
libapék Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35700
élelmiszeriparban nincsenek olyan hőmérsékletek, hogy zománc kelljen.
legalábbis az általam látott technulógiákban.

saválló duplikátor és kész. :-D

ráadásul szerintem a pálinkafőzőnél nincs 150-170 fok, és pont ezért sem kell a zománc....
sőt az lenne az igazi, ha vákuum alatt lehetne páleszt csinálni...
Előzmény: templomhegyi (35696)
Sako 75 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35699
Furmint ügyben keress meg: 20-555-25-66

Jövő héten szüretelünk, 85-90Ft/kg áron várható a termés.
Előzmény: deszegregator (35689)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35698
Köszi szépen, nézelődtem már itt! ;-)

Kb. 10-20 literesben gondolkodom, és vagy rezsóval, vagy gázrózsával fűteném.
A vizet fúrt kútból tudom megoldani.
Előzmény: comad (35679)
akviral Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35697
melyik hőmersékletet érdemes mérni főzés kőzben az üstben lévő cefréjét vagy a sisakban lévő gőzét. mi az ideális hőfok a cefrének ill a keletkezett gőznek. köszi.
templomhegyi Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35696
gyógyszeriparban dolgozom ott sem kissebb akövetelmény mint nálatok sőtt alapanyagot csak zománcozott autoklávokba gyártunk van lugálló és saválló zománc a saválló zománc legalább 150-170 fokig nem reped meg és semmi nem oldódik ki belőle a saválló csak alacsonyabb hőmérsékleten jó de a legjobb a tantál bevonat azt ugy robbantják rá a készülékre
Előzmény: libapék (35682)
fehérkutya Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35695
csak mert amíg illegális volt, addig nem láttam ésszerűnek beruházni saválló/rézre. Kicsit sokkoló lett volna a büntetés + eszköz elvesztése. Üst, púp zománcozott.
Most elkezdhetem tervezni a következőt, ami már megfelelő anyagbó lesz. Már csak a pénz meg a pénz hiányzik a megépítéséhez.
Tarkus21 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35694
Szerintem csak az vele a baj, hogy a zománcozott üsttel árult főzők is aránytalanul drágák. Amúgy ha évtizedekig tudsz egy zománzott fazékban húslevest főzni, akkor nem jelenthet gondot a évenkénti egyszeri-kétszeri pálinkafőzés sem.
Előzmény: fehérkutya (35685)
templomhegyi Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35693
sárgamuskotályból már főzten az nagyon jó.de jó az irsai olivér is de mivel hegyaljai vagyok tudom,hogy furmintból,hárslevelüböl is igen jó pálinka van de direkttermökből is meg lehet próbálni az bornak kevésbé tartós mert nincs savtartalmuk .valahol olvastam,hogy oportóból főztek lehet hogy agérdon
Előzmény: deszegregator (35689)
comad Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35692
Szőlőpálinka, hogyne, fincsi. Cserszegi fűszeresből már főzettünk, nagyon jó lett.
Előzmény: deszegregator (35689)
hal65 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35691
Szerintem, még az "űrlények" sem bírják ki a 100 fok körüli hőmérsékletet, no meg az alkoholt. De ez csak egy vélemény! Én nem vagyok szakember!
Előzmény: libapék (35688)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35690
A kocsmák nagy terítői voltak(?) a szemét , aljas italoknak, persze tisztelet a többségi kivételeknek. Valami van benne, a kocsmalátogató alkoholisták hihetetlenül hamar leépülnek, ellenben akik a jó minőségű "házi" valóban gyümölcsöt látott italokat isznak azokra ez korántsem jellemző. Persze ebből is van az a rendszeresen elfogyasztott mennyiség....:-))
Előzmény: Herqles (35677)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35689
Igen, saválló réz, ez mondhatom a fórum, de lényegesebb, hogy a hozzáértők egyöntetű véleménye. Érdekes dolog, ha eltekintünk a vegyianyag veszélyektől akkor is finomabb a házi . Kertes házban lakom, természetes hogy saját zöldség, gyümölcs, saját baromfi legyen, stb legyen.
..............

Van valakinek tapasztalata, vagy ötlete arra, mely mostanában érő szőlőből, vagy szőlők kombinációjából lehetne jó pálinkát készíteni? Vásárolni szeretnék , a vártnál jóval olcsóbban alakulnak az árak.
Előzmény: libapék (35682)
libapék Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35688
a zománcban főleg a régiekben nehézfémek vannak.
ezek adott esetben beleoldódnak a cuccba, főleg, ha sérül a zománc.
amúgy is összerepedezik előbb utóbb és el kezd korrodálni.
a repedésekben meg megtelepszenek még az űrlények is .

ráadásul a 21. században saválló legyen az igényszint.
Előzmény: fehérkutya (35685)
stapika Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35687
DE,a libapékre a szokjál rá.:-DD
Előzmény: hal65 (35686)
hal65 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35686
"még szerencse, hogy páluinka nem napi betevő..." DE!
fehérkutya Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35685
pontosan mi a baj a zománcozottal? milyen méreganyag kerül belüle a pálinkába vagy élelmiszerbe?
libapék Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35684
az a "baj", hogy az élelmiszeripar majd minden termékére igaz ez.
lassan csak azt lehet bátran megenni, amit magunk termelünk és dolgozunk fel.
még szerencse, hogy páluinka nem napi betevő...
Előzmény: Herqles (35677)
libapék Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35683
a stílus az a köntös.
sajna nekem ez jutott...
a véleményemet azért elmondhatom nem?
amúgy nem fogok itt sok vizet zavarni ígérem, legfeljebb, ha lesz asztali főzőm 1-2 literes játszani.
persze kérdés, hogy mit főzők rajta, itt a panelba'...
Előzmény: NGabor (35676)
libapék Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35682
hát igen... aki zománcozott szarokat árul, annak is a sejhajába kéne dugni....
saválló, üveg, réz. ezeket látom én szívesen...
Előzmény: deszegregator (35675)
comad Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35681
De egyre gondoltunk :-)
Előzmény: hori64 (35680)
hori64 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35680
Így, csak a felhasznált anyagokat kell megválogatni.

Az a link, ami sokszor szerepelt mát itt.
Előzmény: Kariboy107 (35674)
comad Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35679
Nézelődj, ezen az oldalon, keress ötleteket, azután beszélünk. Egyáltalán hány l-est akarsz, milyen fűtést tudsz alkalmazni, van-e folyóvized a leendő helyszínen stb.
Előzmény: Kariboy107 (35674)
templomhegyi Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35678
az én üstöm söröshordó saválló "élelmiszeripariminőségü" atetején karima,perem és saválólappal van lezárva réz páracső én a savállólap alá tettem eggy ugyanakkora rézlemezt igy a pára azzal érintkezik,hogy nemesit e rajta azt nem tudom de az anyag nem kék tőle igyhát mibaja lehet tőle üdv
Herqles Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35677
Hát igen! Sopronban az egyetemen a kémia prof (A.Levente) azt mondta nekünk előadás közepén, miközben a szénhidrogénekről és származékaikról beszélt, hogy ő őszinte szívvel csak 2 fajta innivalót mer ajánlani, mégpedig a házibort és a házipálinkát, mert a többi mind tele van kőolaj- és egyéb származékokkal. Örökre megjegyeztem a szavait, és nem is akarok, sőt nem is tudok ehhez további okosságokat hozzáfűzni, mert ez így igaz, ahogy van. :-) Éljen a jófajta HP!
Előzmény: deszegregator (35675)
NGabor Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35676
az a baj, hogy te kritika helyett inkább csak fikázol...és remélem, szomszédos topikban használt alpári stílusod azért nem hozod át ide, mert akkor ólban, gumicsizmában, tyúkszaros kézzel-lábbal is túl mosottak és jólöltözöttek lennénk hozzád.
Előzmény: libapék (35669)
deszegregator Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35675
Én meg attól vagyok kiakadva amikor zománcozott üsttel készült ketyerét árulnak több százezerért!!! Tudod az jut eszembe mikor ilyeneket hallok hogy a jóistenbe lehet az hogy papó még mindig meglepő fizikai, szellemi kondícióban van, a negyvenegynehány éves lepukkadt alkoholistákat meg egy jófajta szél elfúj. Bizony papó sokat túlél ezek közül! Csak nem a sok műtrágyás , cukorcefrés szemét lehet ennek a titka amit suttyomban beletuszkolnak az alkoholistákba? A negyvenes alkoholista ezt vedeli, papó meg vígan kortyolgatja a borát, pálinkáját, és köszöni jól van.
Előzmény: libapék (35667)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35674
Köszi szépen, akkor arról lemondok!

De akkor hogy kezdjek neki, rendkívül kis költségvetéssel összeállítani egy főzőt?? :-(
Előzmény: hori64 (35665)
nemkezdő00 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35673
Cseszd meg a pasztör kutya füle a kétszeri 100 C°-on történő főzéshez képest.
De azért kezet mosson.:-)
Előzmény: libapék (35672)
libapék Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35672
ne legyél kíváncsi.
elég annyit tudnod, hogy a pasztőr elintéz mindent...
Előzmény: Tarkus21 (35670)
hori64 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35671
Én nem vagyok rá kíváncsi.
Néha szoktam venni a kutyámnak, és végén még neki sem tudnám jó érzéssel odaadni...
Előzmény: Tarkus21 (35670)
Tarkus21 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35670

Azért arra kiváncsi lennék, mi minden szart daráltok bele pl. egy libapárizsiba a tuti saválló üzemcsarnokotokban...

 

Előbb kóstolnám meg a képen látható főzőből kicsöpögő pálinkát.

Előzmény: libapék (35669)
libapék Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35669
:-) ja látom, vannak akik nem bírják a kritikát...
a véleményem persze marad: kicsit alja, néhány disznóólban felállított
nem is tudommi.
ezeket látva azért remélem, hogy nem tyúkszaros kézzel lábbal áll neki papó a főzésnek, hanem legalább kezetmos és gumicsimmát cserél....
ahogy az élelmiszeriparban elvárható.... minyimum.
Előzmény: kupeci (35668)
kupeci Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35668

Üdv!

Nem biztos hogy ez a legjobb megoldás.(Annál is inkább mrt én az ilyenekhez nem értek.)Én a legegyszerűbb módját választanám , egyszerűen nem szólnék az az arra méltatlan hozzászólóhoz. Ettől nagyobb sértést elsem tudnék képzelni. Bár amit a  "libás úr"  kapott.......

Előzmény: orient7 (35637)
libapék Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35667
azért élelmiszeripari mérnökként (bár nem szeszes), kicsit jólesik fikázni... ezeket a
házi "berendezéseket"...

de az alumínium az mindennek az alja.... :-DD
Előzmény: hori64 (35665)
libapék Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35666
szerintem felejtsd el az alumíniumot.
minyimum saválló cucc+réz ahová kell...
Előzmény: Kariboy107 (35662)
hori64 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35665
Az alumíniumot felejtsd el gyorsan.
Ezért nem csak a topik tévesztő libapék cikizne. :)
Előzmény: Kariboy107 (35662)
hori64 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35664
Ha egyből főzöd, akkor semennyit.
(Kibicként azt gondolom, hogy csak meg kell hinteni a tetejét, hogy a széndioxid párna hiányában kéndioxid párna legyen. De azért le a kénezőkkel!:))
Előzmény: kupeci (35660)
libapék Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35663
hát, csak ahogy kinéz.....
én a saválló üzemcsarnokon vagyok szocializálódva, ahoz tudom csak hasonlítani.
Előzmény: nabiti (35590)
Kariboy107 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35662
Sziasztok!

Tudnátok nekem segíteni?

Hogy tudnék a legolcsóbban összeállítani egy főzőt, de olyat, amivel azért jó minőségű nektárt tudok készíteni?

Amik jelenleg rendelkezésemre állnak, 20-30 literes alumínium fazekak, esetleg kukta!

Ha valaki tudna segíteni, akár E-mailben is várom: yankeeterrier@freemail.hu


Köszönöm előre is!
Miklós1 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 35661
Nekem volt az acél üstömben réz csík, hogy katalizáljon, de nem javított a pálinka ízén, csak kék lett a fehér szalvéta ha átöntöttem rajta. Azután nem tettem rezet az üstbe és most nem kék a szalvéta próba, de az igaz, hogy a teljes felületen réz üst nem ugyanaz, mint az acél üstben egy két réz csík. Nem vagyok meggyőződve arról, hogy a réz üst ízeket befolyásolna, de egy kivétel lehet: a szilva pálinkám nem olyan mint a rézüstben készült szilvák, itt lehet valami, de még nincs párhuzamos kísérlettel bizonyítva, hogy az üsttől más.
Előzmény: Törölt nick (35654)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!