Keresés

Részletes keresés

etilalkohol Creative Commons License 2012.09.26 0 0 12621

mm2 =  négyzetméter: vagy mikroszőlőt telepítek, azt már egy mikrofagy is elviszi :)

Előzmény: etilalkohol (12620)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.26 0 0 12620

No látom mosolyjel nem számít, sajnál(lak)om :) Ha egyéb bajod van akkor írd meg privátban: pp@dunaweb.hu!

Nem szállok fel a hajódra!!! (Ha neked pár tőke felér egy öngyilkossággal, akkor kibérlek ..csaba.. telkéből pár mm2 területet és saját költségen betelepítem - ne legyél már ennyire kishitű. Ha jártál volna a területen és azután azt állítod, hogy reménytelen, akkor meghajlok előtted - de erről külön fórumot lehetne nyitni) - zárójelben részemről ennyi, a többit privátban.

Előzmény: imkerei (12618)
..csaba.. Creative Commons License 2012.09.26 0 0 12619

Floo2 kérdésére," hogy lapos-mélyfekvésü? " egyértelmü választ nem tudok adni.

Sanci07 javaslata tetszik, Néró-Turán párosítás. Néró oké, de a turántól egy kicsit tartok, mivel talaj, és fekvés iránt érzékeny.

 

A szomszédomban "apám telkéről" tavaj vágtuk ki a  Zweigelt, és kékfrankos tőkéket, mert az előtte lévő csapadékos év tönkre tette őket.

(ebben az én gondatlanságom is közrejátszott)

Viszont az otellónak semmi baja nem lett.

Úgyhogy otellót azt biztos hogy fogok ültetni.

 

 

imkerei Creative Commons License 2012.09.26 0 0 12618

Könnyű a más f...val verni a csalánt, vagy másnak mondani, hogy nyugodtan dugja a konnektorba úgyis van Fí-relé. 

Felelősséget is kell vállalni azért, amit leírsz!

Előzmény: etilalkohol (12616)
medveger Creative Commons License 2012.09.26 0 0 12617

Szép napokat!

Csáfordon is megvolt az első szüret (csak vegyes fehér fajták, a rizlinget még fent hagytam kicsit):

előprésmust 18,5 MM

présmust: 19,5 MM

 

Bor csak az előprésmustból készül, a présmustot megpróbálom tartósítani. :-)

etilalkohol Creative Commons License 2012.09.26 0 0 12616

Örülök, hogy sikerült... Nem akarlak megbántani, de a konnektorba az U-szegen kívül bármi dugható, ha van felszerelve FI-relé :):)

Előzmény: imkerei (12615)
imkerei Creative Commons License 2012.09.25 0 0 12615

Amennyiben mindenféleképpen a szőlő termesztés mellett dönt, két fajtát ajánlok a figyelmébe: Kunbarát, Kunleány.

Mindkettő vinifera x amurensis keresztezés, ezáltal kiemelkedő a fagytűrésük.

Kiemelkedő minőséget, azért nem várnék....

Előzmény: etilalkohol (12613)
imkerei Creative Commons License 2012.09.25 0 0 12614

"Most nem értek veled egyet. (azért ilyen ritkán van)."

 

Azért én emlékszem rá, hogy több mindenben nem értettünk egyet. De attól szép a világ, hogy ahányan vagyunk annyiféleképpen látjuk.

 

"Én csavarhúzót szoktam a konnektorba dugni, csak előtte lekapcsolom a kismegszakítót, jeligére! :-)))))"

 

Tudnám ajánlani a fázisceruzát. :-)

Előzmény: tp329 (12612)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.25 0 0 12613

Nem egymást kellene győzködnünk.... már csak ismételni tudnám magamat. Leírtad a véleményedet, ahogy én is és mások is. Ő majd eldönti, ez így működik. Lehet a Francia szőlőlobbi fizetett ügynöke vagyok... :)

Alapkérdésében megírta, hogy szőlőt fog telepíteni és a kérdése az volt, hogy milyet/melyiket...

De, hogy igazad legyen, akkor javaslom, neki, hogy fajtánként csak 2 tőkét telepítsen ill. a direkt termőket maga szaporítsa februári vesszőkből - így kevesebb károkozás tereli majd a lelkemet!

 

Előzmény: imkerei (12611)
tp329 Creative Commons License 2012.09.25 0 0 12612

Most nem értek veled egyet. (azért ilyen ritkán van).

Ha jól értem, a feltöltéssel ez a telek egy 2,5m körüli talajvízszintű területté változott. Azért ez az emelés a kitettségét is megváltoztathatta.

Ez a 2,5m azért nem olyan rossz. Nekem pár tőke ennél rosszabb helyen van és él és virul! Persze volt olyan is, ami belefulladt.

Amellett, hogy a szőlő gyökérzete mélyre is hatol, ha rákényszerül, azért laza talajon, ha jó a tápanyag ellátottság, bizony a tapasztalataim szerint nem lefelé, hanem oldalra terjed. (erre az a teóriám, hogy sziklás vidéken a víz után megy, a víz által kimosott repedésekben tör utat a gyökérzet, az meg lefelé vezet és ritkán oldalra) laza talajon még harmatgyökerezés mellett is többször ástam ki olyan idős (több évtizedes) tőkét, ahol a kb. 60 centis eredési méylségből a talpgyökerek szépen feljöttek a 40 cm körüli mélységig a sorközökben. Ezért itt sem tartom kizártnak, hogy jó fajtaválasztással különösebb gond nélkül lehetne szőlőt termeszteni. Ezért én is aztmondanám, hogy egy 10-15 tővel próbát kellene tenni és 2-3 év megmutatná, hogy mi a valós helyzet. Ezen a homokon még saját gyökerű dugvánnyal is lehet próbát tenni, túl nagy anyagi kockázat nem lenne. Én tuti, hogy megpróbálnám! :-)

Én csavarhúzót szoktam a konnektorba dugni, csak előtte lekapcsolom a kismegszakítót, jeligére! :-)))))

 

 

Előzmény: imkerei (12611)
imkerei Creative Commons License 2012.09.25 0 0 12611

Amikor valaki megpróbálja bedugni a 100-as szöget a konnektorba, nem hiszem, hogy az a megfelelő hozzáállás, hogy: -hadd dugja be legalább egy életre megtanulja, hogy nem szabad.

Én inkább szólnék neki, hogy ne tegye és elmagyaráznám, hogy miért ne!

Az egynyáriak termesztésére kiválóan megfelel a terület (trágyázással pláne), de ültetvény telepítésére, amely leghamarabb 2-3 év múlva fordul termőre és akár 30-40 évig is teremhet (jó körülmények között) nem való!

 

"Ilyen hozzáállással Alföldön sem lenne szőlő."

 

Az Alföldön sem a mélyebb fekvésű, belvizes területekre telepítették a szőlőt, hanem a homokhátakra!

Előzmény: etilalkohol (12607)
Floo2 Creative Commons License 2012.09.25 0 0 12610

Bocsánat, fekvésű.

Előzmény: Floo2 (12609)
Floo2 Creative Commons License 2012.09.25 0 0 12609

Lapos, mély fekvéső helyen van a telked?

 

Előzmény: ..csaba.. (12587)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.25 0 0 12608

Még az jut eszembe a hozzáállásról, amikor a szőlészet tanárunk 'habzó szájjal' ecsetelte, hogy ki az a hülye, aki a Somló hegy északi oldalára szőlőt telepít.... :)

Előzmény: etilalkohol (12607)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.25 0 0 12607

Igazad van a nézőpontodból!

(Kkiérzem ..csaba.. igyekezetét/akaratát... szerintem kipróbálja vagy így, vagy úgy. Aki feltölt 25nm tavat, amivel előtte foglalkozott, az nem fogja feladni kipróbálás nélkül azt, amit a fejébe vett.) - ez csak megérzés!

Annyit javasoltam neki, amit a kapott infókból magam is megtennék - ez nem jelenti azt, hogy működni fog.

A trágyázás pedig a bánya-homokos-sárgaföldnek szól, ha trágya nélkül 'mégis' megmarad a szőlő, akkor az később milyen lesz?

Amit meg elbukhat a javaslatom szerint, az a fajtánként 3 szőlő - ha ez károkozás, ám legyen.

Ilyen hozzáállással Alföldön sem lenne szőlő. Természetesen megértelek, mert a "ne telepíts" a legbiztonságosabb javaslat, ha nem telepít kára sem lesz :)

Előzmény: imkerei (12603)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.25 0 0 12606

Nincs is jobb bor a sajátnál... és ez így van rendben. Kedvencem a szűretlen, kénezetlen házibor, még ha 'savanyú' is:)

Előzmény: medvegyu (12602)
imkerei Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12605

Valószínűleg magról kelt szőlő, amely visszaütött a szüleire. A madarak sok helyen szemezgetnek az elhagyott parcellák szőlőiből és a vadszőlő terméséből, azután jótékonyan elpotyogtatják a magokat.

A szőlő magok csak erre várnak és már csíráznak is! Az utóbbi két évben engedtem a feleségem kérésének és madáretetőt helyeztem ki télire. Azóta a szőlőm minden évben megdézsmálják a madarak és idén szinte mindenhol keltek a fák alatt kertemben szőlőmagoncok...

A termésuk minősége azonban, csak a jó Isten tudja milyen lesz!

Előzmény: Flanell (12593)
imkerei Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12604

Ne felejtsd el, hogy az elmúlt 2 év extrém száraz volt. Még két ilyen év és lesz majd aki a Balaton helyére is szőlőt akar majd telepíteni.

Azonban elég egyetlen extrém esős év (lásd 2010-et) és a kiszáradt patakmedrek és tocsogók újra megtelnek vízzel.

Két évvel ezelőtt a Balaton déli partján a mélyebben fekvő területeken potom pénzért lehetett telket és nyaralót kapni, mert mindenhol állt a víz...

Emlékszem mindenki arról beszélt, hogy a gazdák hibája, a sok belvizes terület, mert a vízelvezető árkokat betemették és felszántották.

Csak két év telt el az átlagosnál kevesebb esőt hozva és már mindenki elfeledkezett az árvizekről!

Ilyen rövid lenne az emberek emlékezete?

Előzmény: ..csaba.. (12592)
imkerei Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12603

Így megy át a jóindulat és a segíteni akará, károkozásba. :-(

Nem elég, hogy vizenyős, fagyzugos a terület, még jól trágyázza is meg...

A szőlő, majd szép nagyokat hajt és még fagyérzékenyebbé válik, mint, amilyen eredetileg lenne.

Nem akarlak megsérteni, de sokszor az okozza a legnagyobb kárt, ha a tudatlanság szorgalommal párosul!

Előzmény: etilalkohol (12595)
medvegyu Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12602

Ecetszagon én is aggódtam idén az idei első borom (irsai) körül, ahol is 17 fokos (inkább alulról) terméssel belevágtam. Mígnem rájöttem, hogy a tömlőbe került pár csepp bor és az ecetesedett meg, így minden pumpáláskor annak a szagát érzem, nem azt, ami a hordóból jön :-).

Ez az irsaim egyébként kezd szép lenni, ilyen könnyű jó bort még nem ittam, mert hogy  ajó borok általában sok alkoholt is kapnak így vagy úgy, ez meg nem.

 

Előzmény: etilalkohol (12601)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12601

Mikor nem indult be az erjedés (pár nap után), akkor beoltottam élesztővel és illatra ecetszagot éreztem - ekkor úgy elkenődtem, hogy csak ma mertem (babona) ránézni - és el is könyveltem magamban, hogy ecetes lesz.. :(

Most már vidulok és ez a lényeg, meg a 'csodák':) - egy két korty és kitudja mire jutok :)

Előzmény: medvegyu (12600)
medvegyu Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12600

Miből gondoltad, hogy ecetes?

A murci sokszor tényleg fantasztikus, sőt a murci ízében még a bor többféle jövőjének lehetősége is benne van, mint a gyereknél, aztán majd meglátjuk mi lesz belőle, ha felnő.

Legalábbis valamelyik este préselés és murci kóstolgatás közben erre jutottam :-).

 

Előzmény: etilalkohol (12597)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12599

Köszönöm!

Vedd meg a dombot vagy cseréld el, ott jól érezné magát a szőlő - ha nem, akkor meg lesz egy dombod :)

Trágyát ne vastagon, hanem homogénen elkeverve, beleforgatva, stb....

Akkor a szél nem az autópálya felől fúj - nem néztem térképet?

Előzmény: ..csaba.. (12598)
..csaba.. Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12598

Jó kortyolgatást:))

 

A domb az nem az enyém:( (Sajnos) Egy ismerősömé.

Nagyon huzatos az a rész ott!  Még szélcsendes időben is jár a levegő.

 

A bakony Veszprém környéki része mindig megtöri a bármely irányból fújó szelet, ezért szinte állandóan észak-nyugati az uralkodó szélirány.

A trágyázás az jó ötlet. Na azt vastagon tolom majd neki.

Öntözni fogok!

A hagymám, és a takarmányrépám nagyon szépen fejlődött ebben a talajban, ott ahol tudtam locsolni.

 

 

etilalkohol Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12597

Jelentem vannak csodák!

Az ecetesnek hitt biankámat átfejtettem és meglepődve tapasztaltam (kóstolás), hogy mégsem ecetes.

Most kortyolgatom a murcis alját, már így is bejön:):)

etilalkohol Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12596

A 3.-as képen hátul (balra fent) az egy domb? Az a tied?

Előzmény: ..csaba.. (12590)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12595

A Balaton közelsége jó, az autópálya már kevésbé (nehézfém szennyezés) - érdemes az uralkodó szélirányt megnézned, hogy ez milyen szöget zár be az autópályával ill. a Balatonnal (talán az időkép.hu-n találsz infót).

A képekből azt veszem ki, hogy ez a terület kiemelkedik  a környezetéből, ami szintén jó - ezt erősítsd meg. Alföldön a legkisebb dombra (pár méter) is szőlőt telepítenek.

A talajt viszont nagyon alaposan kellene trágyáznod (jó minőségű trágyával) homogén módon, mivel valószínűleg bányahomokkal lett feltöltve, amiben kevés a szerves anyag.

Helyedben a kiszemelt szőlőfajtákból pl. 3 tőkét telepítenék fajtánként, úgy, hogy később illeszkedjen a telepítési tervbe. Ezután a természet megmondja, hogy érdemes-e beleölni többet, és ha igen, akkor mit. 100 tőkével semmiképp sem kezdenék, persze ha bírja a pénztárcád...

Ehhez viszont idő kell és nem tudom van-e neked. Gyökeres oltványokkal nyersz egy-két évet.

Öntözési lehetőséged van?

Ez csak az én véleményem, kérdezz meg telekközeli szőlősgazdákat is, ha vannak.

Előzmény: ..csaba.. (12587)
Flanell Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12594

Neked is köszi.

Még nem jutott eszembe elrakni, mert itthon van, és elfogy a tőkéről.  :)

De akkor majd megpróbálom domboldalra szaporítani, hátha nem fagy el.

Előzmény: Cicero III (12586)
Flanell Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12593

Köszönöm, tényleg annak tűnik.

 

A másiknak nagyon apró, fekete bogyói vannak, teljesen biztos, hogy nem európai. Esetleg valami alanyfajta.

Előzmény: imkerei (12581)
..csaba.. Creative Commons License 2012.09.24 0 0 12592

Jah, és egy kb-25 négyzetméteres  kis tó annó volt a telken, melyet e telek végén futó kis patak táplált.

Hal telepítésre alkalmatlan volt. Próbáltam.

Előzmény: imkerei (12583)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!