Keresés

Részletes keresés

kitadimanta Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5401

"Ugyan már, épp 1-2 napja akartad letagadni hogy a TALAJ  szó  végén az ALJ(A)  fogalom van,  te itt mindenféle "AJ"  toldalékot keresgéltél, hogy az meg vajon mi lehet.))"

Egyrészt nem letagadtam, hanem egy észszerűbb megoldást kerestem, mivel a TA-LAJ utótagja nem egyezik az ALJ gyökkel.

LAJ gyökünk nincs, viszont van TAL gyökünk, és van AJ toldalékunk is:

tal-aj, tal-iga, tal-ál,  tal-p... illetve: tal-aj,  rob-aj, szil-aj, gan-aj, kar-aj, tar-aj, par-aj,

 

Másrészt szóösszetételnek írtam, mivel van AL, régiesen AJ/ALY szavunk is.

1787-ben  talaly  alakban olvasható. Így a TAL-ALY/AJ összetétel szintén szóba jöhet, mint megoldás.

 

A TAL viszont nem valószínű, hogy a TALP szóból származna, mivel a TAL gyökből származik a TALP, TALÁL, TALÁNY, TALON  szó is.

 

Továbbá a TAL gyökben már egyszer benne van az AL gyök: T-AL, (föld+lent jelentéssel) így nem tartom valószínűnek, hogy még egy ugyanolyan gyököt (AL) tettek hozzá.

Könnyen lehet, hogy az előbbi AJ toldalék került a TAL végére, aminek eredetileg ALY volt az alakja.

Több ilyen végződésű szavunk is van: dagály, lapály, hodály, király, guzsaly, akadály, apály, lapály, uszály, viszály...

Persze, vannak AL végződéssel is szavaink: nádal, hidal, fial, szájal, tálal, inal, vállal, fonal, vonal, nyaral, utal...

Ha megnézzük egy kicsit alaposabban, akkor az AL toldalék nem más, mint az L cselekvést kifejező toldalék, azaz igeképző.

Igen ám, de az ALY/ÁLY toldalékra ez már messze nem igaz.

A TALAJ szóban nem valószínű, hogy igeképző van, ezért úgy vélem, ott az ALY/ÁLY (ÉLY) toldalék az esélyesebb, amit idővel AJ-ra írtak át....

 

Továbbra is kérdés, mi lehet ennek a toldaléknak - és a LY/J - hangoknak a jelentése....

Előzmény: Igazság80 (5383)
Carnuntum Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5400

"Ezek után remélem nem azt akarod mondani, hogy a LIBA a LOBOG szóból keletkezett...:D És még csak nem is a LIBEG szóból!"

 

----------

 

hattyú - лебедь

 

lebed

 

 

A liba is lebeg.

Előzmény: kitadimanta (5399)
kitadimanta Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5399

"A  fenti példánál is az első szó épült fel szótő+OG  módszerrel, a többi szó annak variánsa már."

A LEBEG--LIBEG szavaknál is ugyan az a (...)G gyakorító képző a toldalék.

Egyik sem a LOBOG szóból származik, erre nagyobb tételben fogadnék...

Mindhárom szónak megvan a saját gyöke, a LOB, a LEB, és a LIB, mindhárom gyök első tagja az L hang+magánhangzó, és mindhárom gyöknek van saját szóbokra, mind az L_B , mind pedig az L__ ősgyöknek.

L(o)-B:  lo-b-ban, lo-b-og,                 lo-h-ol, lo-h-ad, lo-cs-og, lo-m, lo-p...

L(e)-B: le-b-eny, le-b-zsel, le-b-eg,    le-n-ni, le-g-el, le-gy-ez, le-gy-int, le-g-ény, le-h-el, le-h-et, le-l, le-j-t, le-l-ki...

L(i)-B:  li-b-a, li-b-ben,                      li-g-et, li-h-eg, li-k-as, li-sz-t....

Még tovább is sorolhatnám ...

 

Ezek után remélem nem azt akarod mondani, hogy a LIBA a LOBOG szóból keletkezett...:D És még csak nem is a LIBEG szóból!

Viszont a LIB gyökből származik mindkettő, a LIBa is, és a LIBeg is, és az L(...) ősgyökből a LIB, LEB, LOB, valamint a többi felsorolt szó gyöke is.

Előzmény: Igazság80 (5382)
Carnuntum Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5398

A levél szerintem ősi főnévi igenév. Mint a halál.

 

 

 

Előzmény: Igazság80 (5396)
Carnuntum Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5397

Levéllel kapcsolatban vö.: ledér könnyelmű, laza.

 

Nem összetett szó a levél.

 

A levél le-eg. Leveg. 

 

A lő-ből keletgezett főnevünk iránymutató.

 

Ami lő, az lövel. Amit kilő, az a lövedék.

Ami lő  az a löveg.

 

Ami léh- leh-légies, az szabályos képzéssel: leveg. Később lett lebeg, lobog 

 

 

 

 

Előzmény: Igazság80 (5395)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5396

Tehát a LIHEG  LIH-je  az  sehogyan sem lehet a LOBOG--LEBEG  LOB-ja,  mivel  a szavak lényege a hangutánzás.  Ezek közt nincs átmenet, mert egyszerűen mást hallunk egy lihegésnél, vagy  a láng  LOBBanó hangjánál.   

 

És a LEBEG-re visszatérve, a szóbokor más tagjai, például a LOBOG  sincs meg évszázadokig sehol,  ez is 1458-ban bukkan fel.  És a LOB származékai még későbbiek,  például a LOBBAN csak 1550-ben ismert írásból,  LIBEG szóig meg egyenesen 1754-ig kell várni,  ezek  nem lehetnek a sok évszázaddal ezelőtt már minden módon ragozott LEVÉL alapjai,  egyszerűen nem áll meg ez az időrend...

Előzmény: Igazság80 (5395)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5395

De ez LEVÉL  és nem a lehelet szóhoz van köze, ezt ne keverjük bele.    A HÉVVEL--LÉVEL  (lélegzettel)  párosnak semmiféle etimológiai kapcsolata nincs.  A HÉV  a HŐ  szava, abból  van,  az ösztönös HŐ(hatás)  gyökérszavai indulnak  belőle.   A LÉT  meg ÉLET  magánhangzó előtéttel,  LEHET---ÉLHET, ezek ÉL  gyökerű szavak.  De a LIHEG és társai meg elég egyértelműen hangutánzóak.  

 

 

De ezek nem idetartozóak a témához, mert a LEVÉL  volt a téma,  amit  a  LEBEGŐ--LEVEGŐ  dologból akarna egyesek kihozni  (és baromira nem a leheletből),  csakhogy  a vastagított szavak és  a származékaik  szótól függően a LEVÉL  után 400-600 évig egyszerűen még sehol sincsenek ezen szavak, és ez meg tény,  mert nincsenek meg.

 

Ha volnának, meg kéne lenniük írásban, mert CZ-f a LEBEG  szóból akarja eredeztetni, csakhogy  a LEVÉL  szó már minden módon toldalékolva előfordul sokkal korábban gyakorta, de  lebegés meg levegő szó még évszázadokon át a kanyarban sincsen.  És ez  tény.  

 

Lenni kéne írásban ezeknek, ha már léteztek !  De nincsenek azok sehol még akkor, és  több száz évig nincsen.  Ezt meg nem lehet csak úgy átlépni.   Ellenkező esetben egy durva tényt hagyunk figyelmen kívül. 

 

Más gyökerű szavakat meg ne keverjünk ide,  a LIHEG--LOHOL  stb.  nem a tárgyhoz tartozik,  a lihegésnek sok köze nincs a lebegéshez.  Persze  a lebegésnek sem a levélhez,  utóbbi szó mindig is  V hanggal volt megírva,  bizonyára nem véletlen...

 

 

 

 

Előzmény: Carnuntum (5394)
Carnuntum Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5394

"Tök mindegy mi az, mert az egész szócsoport  400-600 évvel csak később bontakozik ki az első ismert LEVÉL-hez képest"

 

-----

 

Nem tök mindegy. Mindig is volt, ott van a termékeny gyök rengeteg szóban.

És nem akkor "bontakozik ki) akkor lett leírva. Eppen a levél szó bizonyítja, hogy a le(h)-lé(h)-lo((h) stb. gyököt eredetileg v-vel hsználták, hiátus kitöltő hangként. Az ősi Le(h) szavunk a bizonyíték. Volt vagy 12 nyelvjárás a ragozására.

 

 

 

Leeh 

 

hévvel-lével  szókapcsolatunk mindent megmagyaráz.

Előzmény: Igazság80 (5393)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5393

Tök mindegy mi az, mert az egész szócsoport  400-600 évvel csak később bontakozik ki az első ismert LEVÉL-hez képest, kvázi ezekből  eleve kizárom  hogy létrejöhetett...

Előzmény: Carnuntum (5391)
Carnuntum Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5392

Azt LÁ(h)tjuk, ami Lé(h)tezik.

 

A Lá(h)b pedig Le(h)ndül.

 

 

Előzmény: Carnuntum (5391)
Carnuntum Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5391

"LEBEG  és LOBOG  kifejezések 1458-ban  vannak meg először,"

------

1458 lewegew

 

Az ÚESz félrevezet. Ez Levegő szerintem. Nem "lebegő".

 

Beleteszem a H- hangot ezekbe a szavakba, hogy érthető legyen, az etimológia.

 

Lehel

Le(h)eg - leveg - lebeg/lobog

Lé(h)g

 

Liheg 

Li(h)feg - lö(h)työg

Lefetyel

Lé(h)

Lé(h)tezik

Lehet

Lohol (aki lohol, liheg)

Le(h)ndül

Lo(h) - Ló

Ló(h)t - fut

(Sebbel) - Lobbal

 

 

 

 

Előzmény: Igazság80 (5386)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5390

Tehát aki SUJTOL az végtére SAJTOL.   Ahogy aki PARÁZSOL az PERZSEL , PORZSOL  és PÖRZSÖL. 

 

A  LOBOGÓ az LEBEG,   aki VESZ  az elvégre VISZ  egyúttal.    LETETT  által LETÉT  lesz.    Aki ért MEN-T  valaki, és kiszabadította  MENT-VE  lett.  MENT  ige alapja ez.    Az ERDŐ  több településnévben ARDÓ  ma is. 

 

A  JUHÁSZ  JÁSZ  lesz, a BÁRÁNY lehet BERÉNY, de még BARANYA  is. BURÁNY mögött is ez.    A  VILLANY  VILLAN, a CSILLAG CSILLOG.  A VILANYOSSÁG/VILLANÓSSÁG végül is a VILLAMOSSÁG nemde ?...))      VILLAN---VILLÁM,  nem épp ezt csinálja a villám?...  Dehogynem,  ez a lényege !

 

Aki KEZESSÉGET vállal,  végtére KÖZÖSSÉGET  vállal el. KÖZÖS  dolgok KEZES  dolgok, mindenkinek KEZE lehet hozzá,  akarom mondani KÖZE  lehet hozzá.))   Ami  KÉSZ  lett, azt a KÉZ  már elvégezte.   Aki CSÉVÉL, az CSAVAR  voltaképpen.  Ez sem véletlen hasonlít.     A PIHE az PUHA  anyag.   

 

TALICSKA egy TOLÓCSKA eszköz.  Az ESZKÖZ  EZ-KÉZ,  helyette van létesítve.   LÉTESÍTVE----É-LETESÍTVE  van.))  Az ÁLLAT is ÉLET.  LÉTFORMA  vagyis ÉLETFORMA.    A horgász SZÁKOL  akkor ZSÁKOL.    Aki LÉKET  vág, az LUKAT  vág.     A TAMBURA meg DOMBORÚ hangszer volt különösen. 

 

Ami ÍROTT  IRAT lesz.    Aki TELÍT  az meg TÖLT  voltaképpen.   És aki  ezeket a valós kapcsolódásokat el szándékozná FERDÍTENI, az valójában  el szándékozná mindezt FORDÍTANI,  hiszen bármi ami FERDÜLŐ  az  FORDULÓ dolog lesz.))     Ugyanis aki CSALÓS  az CSELES.  Egy történet  MÁSA  lesz az már, egy MESE lesz abból.    MISSZIÓ MESSZE van mindig.     A ROZOGA REZEGŐ, mert nem stabil.   RÁZKÓDÓ--RESZKETŐ---REZGETŐ.  RÉSZEKET is magában foglal.    

 

Ha a részeket összerakjuk  EGY  lesz újra,  "EGY EZ"  lesz, vagyis  EGÉSZ lesz...

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Igazság80 (5389)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5389

Cz-F  SAJTÓ  cikkéből :

 

"Minthogy működésének fő hatása , eredménye nyomás,  úgy látszik hogy a SÚJT, SÚJTÓ, SUJTOL  szókkal azonos "   

 

Azt már én teszem hozzá, hogy a nyomást/préselést stb.  maga a SÚLY  fogja mindig okozni és előidézni,  a SAJTOL---SUJTOL  szinonimák,  akkor a rövidebb SAJT--SÚJT--SÚLY-T  is nyilvánvalóan azok. 

 

Hiszen az -OL  csak igeképző már a szótöveken.   Cz-F  nagyon helyesen gyakorlatilag egyre teszi a  SUJTOL  szót a SAJTOL  szóval értelemben.  És így is van,  tehát  egy másik akcentussal is elterjedt...

Előzmény: kitadimanta (5379)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5388

Közelséget.))   csak sikerül már végre.))...

Előzmény: Igazság80 (5387)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5387

Javítás utolsó mondat :    "nyilvánvaló hangalaki és a vele együtt járó jelentésbeli különbséget...

Előzmény: Igazság80 (5386)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5386

Jó, de már részletesen leírtam  a különböző  szavak és kifejezéseknek az első ismert  dátumát. 

 

LEBEG  és LOBOG  kifejezések 1458-ban  vannak meg először, és  mivel mindkét szó ugyanekkor tűnik fel elsőként,  így  igen alapos okunk van arra gondolni, hogy  nagyjából ténylegesen is az idő tájt születhettek is meg. 

 

A fent nevezett dátumnál korábban semmiféle nyoma sincs hogy létezne  LEBEG--LOBOG  vagy LEVEGÉS ---LEVEGŐ  szavak.  Mert nyilván nem is voltak még. 

 

Hiszen a LEVÉL majd 400 évvel korábban bizonyosan már vidáman létezik, az 1067-ben megírt LEVEL-UKY  a LEVÉL szó  már képzett formája,  azaz a LEVELÜK  szó lesz pontosan,  ez nem "levegő-ég".))   LEVELÜK a szavunk itt. 

 

És ez a LEVÉL szó és  a fentiek közt formafüggően  400-600 év teli el,  hogy a lebegős--lobogós  és levegéses--levegős szavak  egyike sem kerül elő évszázadokig sem,  kizártnak tartom hogy  az ezek amúgy közbeszédben  gyakori használatú kifejezéseket  nem írták volna meg több évszázadon keresztül sem sehol senkik sem, amennyiben a kifejezések legalább egyike  létezett volna.   ne feledjük, 400-600 év időtávlatról beszélünk, nem holmi pár évtizedről.   Ez rengeteg  idő, rengeteg írással menet közben.

 

Nyilvánvalóan nem léteztek még a szavak, ez azt jelenti.   Már  pedig évszázadokkal később megjelent szavakból  nem lehet jóval korábbit eredeztetni.     Maradok a LEVÁL---LEVÉL, mint írtam az angol szavak is erősen erre a kapcsolatra mutatnak, hiszen  a LEAVE--LEAVES--LEAF---LEAVER  szavak  is összetartoznak, és ez több mint véletlen.   LEAVER meg LEVÁL(Ó)  jelentésű,  nem lehet nem észrevenni a nyilvánvaló  hangalaki és a vele együtt járó hangalaki közelséget...

Előzmény: Carnuntum (5381)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5385

ITT és OTT mint tárgyra/helyre mutató szó,  azonos kontextusban van eddig.   Tágabb értelemben így azonos.  A hangalak  kezdőmagánhangzója viszont  árnyalja a közelit és a távolit,  ennyi mindössze a különbség köztük.   Ezt leszámítva egyenlőek.

 

Dilettáns az max. te vagy,  ha még  ezt is meg akarod hazudtolni :

 

Cz-F MÁSUTT :  "Más helyen, nem itt,  vagy nem valamely határozott, megnevezett helyen.  EREDETILEG MÁSOTT "    ------- Amit meg nagyon helyesen MÁS-OTT  bont fel.    De úgy csinálsz, mintha nem volnának amúgy EMITT vagy AMOTT  szavaink  sem.))    

 

Minden ilyen helyre mutató szó végén  az OTT  fogalma van benne, és bizony különféle alakokban,  amelyek még olykor változtak is az idők során.  Mint ez a MÁS-OTT  ma MÁS-UTT  mondandó. 

 

A mai MÖGÖTT  szót régen MEGETT is mondták,  de  MEG-OTT  is írták le.   Még simán elhangzik ez az 1800-as években.   Tájleírás : 

 

"Farkaslövő Isten tere :  Lükéjosz-tér,  amaz MEGOTT bal kéz felől a pompás Héra-templom"  

 MEG-OTT = MÖGÖTT      MEG szó és az OTT szó összetétele. 

 

De Vörösmarty zsebszótárában is MEG-OTT  a MÖGÖTT és számos más helyen is.   Kicsit jobban hiszek neki mint egy notórius valóságtagadónak, aki még csak meg sem győződik semmiről sem,  máris  alaptalanul a tagadást  választja alapjáraton.))     Bizonyítható dolgokkal mész szembe egyszerűen.   

 

FÖLOTT  is számos esetben megtalálható  a FELETT/FÖLÖTT  értelmében.   Hatalmas butaság ezeket meghazudtolni, hiszen bizonyíthatóan létező szóképzések.    És igen is az OTT  szó sokféle magánhangzóval előfordul :    ATT/ETT/UTT/ÖTT és stb...    Ezek márpedig azok a helyre mutatók végein. 

 

A mai HELYÜTT  vagy HELYETT  szó is régen gyakran HELYOTT  tűnik fel.   Teljesen egyértelmű, hogy mi van a szó végén.    De aki Vácon tartózkodik éppen az  OTT van Vác településen.  VÁCOTT  tartózkodik éppen, vagyis VÁC+OTT  van, csodálatosan logikus ez az egész.   Persze csak annak az, aki nem az előre legyártott prekoncepciók alapján fantáziálja a nyelvet, hanem  annak aki  észreveszi és megállapítja  az elé kerülő valós és ténylegesen létező szóképzéseket.  

 

A szavak végein az OTT van,  és ennek nincs kőbe vésett alakja,  PÉCS-ETT  ez már -ETT formában is kiválóan érzi magát.   De jó, hogy azért megvannak a régi ma már nem -OTT végűek is, mert ez bizonyíték az előzményekre.  De simán hangrendi és illeszkedési, illetve beszélhetőségi okokból is megváltozhat,  az igeképzés -AL/-EL-/-ÉL/-OL/-ÖL/UL   is pontosan ugyanaz  az igeképzés, mégis többféle megnyilvánulása létezik.  

 

Most nyelvet hazudunk, vagy  nyelvet fejtünk, el kéne dönteni ! ))     Mielőtt automatikusan  tagadásba mész, utána is lehetne járni talán  az eseményeknek...

Előzmény: kitadimanta (5380)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5384

Amúgy a GRAPEFRUIT  nevű  citrom és narancs keresztezést  néha CITRANCS is szokás nevezni, ugyanis elkészült egy ilyen szó.  Ez ugyanúgy nem a hagyományos összetett szó esete, hiszen akkor CITROMNARANCS kellene lennie.

 

Ehelyett egy önkényes szólevágással oldották ezt is meg...

Előzmény: Igazság80 (5383)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5383

Ugyan már, épp 1-2 napja akartad letagadni hogy a TALAJ  szó  végén az ALJ(A)  fogalom van,  te itt mindenféle "AJ"  toldalékot keresgéltél, hogy az meg vajon mi lehet.))  

 

Nem toldalék, hanem az ALJA  szó rövidebb ALJ  formájának a még rövidebb AJ  formája ez.   Itt van leírva hogy alig 1-2 napja ezt akartad hitelteleníteni,  pedig  ezt lehet tudni hogyan készült el. 

 

És ez a szó nem olyan, mint a hagyományos összetett szavak, mert ott nem változik meg egyik tag  pontos hangalakja sem,  hanem maradnak ugyanazok.   Itt meg mindkét tag erősen lerövidült hangalakban,  és amolyan "szólevágásos"  módszerrel lettek összeépítve...

Előzmény: kitadimanta (5378)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.18 0 0 5382

De létezik, szópárok, szóhármasok, szónégyesek,  amelyeket felhozok rendszeresen  példaként.  Már rengeteg effélét hoztam.

 

LOBOG--LEBEG--LIBEG  is ilyen, elég volt csak az első szót hagyományos szóösszetétellel felépíteni, a többi már annak a másik akcentussal mondott változata.  Nem ugyanaz, de nagyon erősen rokonértelműek, ezért lett kicsit más a hangalakjuk. 

 

A  fenti példánál is az első szó épült fel szótő+OG  módszerrel, a többi szó annak variánsa már.  LOBOG és a LEBEG is 1458-ban  van meg írásban először,   valamelyik a kettő közül az első, de gyanús hogy egyidőben jöttek létre...

Előzmény: kitadimanta (5377)
Carnuntum Creative Commons License 2025.04.17 0 0 5381

"Nálam marad a LEVÁL--LEVÉL  kapcsolat."

 

Pedig a lehel, liheg... mint lég (leh) áramlat elég meggyőző. 

 

1067 Leveluky

 

1458 lewegew 

 

 

Ebből is jól látszik, hogy nem lebeg, hanem levegő ég volt az eredeti régi változat. A lebeg szó későbbi fejlemény.

 

A levél leveg... mint a levegő ég.

Előzmény: Igazság80 (5376)
kitadimanta Creative Commons License 2025.04.17 0 0 5380

"ITT  és OTT,  ezek is csak egy szűk értelmezési tartományban ellentétek,  egyébként szinonimák."

Egy fenét szinonimák!!! Lehet, hogy neked mindegy, hogy ITT, vagy OTT, senki más nem gondolja így, legfőképp a szó alkotója nem azért alkotta meg őket, hogy valaki felcserélhető szinonimaként használja őket, ellenkezőleg! Pont az volt a célja, hogy a két hely között különbséget tegyen.

 

"AL-ATT      FEL-ETT     HELY-ÜTT     MÖG-ÖTT      MÁS-UTT      --------- ugye ezek mind-mind helyre mutató  szavak, és beazonosíthatjuk a szóvégeket,   ami az OTT  szó. "

Tipikus dilettáns képzelgés... Erre csak ezt tudom mondani... Ha egyszer a magánhangzók mélysége-magassága egyértelműen és bizonyíthatóan jelzi a tőlünk mért tér- és időbeli

távolságot, akkor ez a jelentés fog a velük alkotott helymeghatározó gyökökben is érvényesülni, és nincs helye holmi ötleteléseknek...

Előzmény: Igazság80 (5373)
kitadimanta Creative Commons License 2025.04.17 0 0 5379

"Pont azért lett SAJT  gondolom, hogy ne pont a SÚLYT  legyen.  Mert az  már egy foglalt hangalak."

Igen ezt CSAK gondolod... SÚLYT szó nincs a magyar nyelvben Legföljebb a SÚLY ragozott alakjában.

Amúgy ez a szó semmit nem mond arról, hogy hova teszik a súlyt, mire használják stb. Tehát a SAJTra - mint élelmiszerre - még véletlenül sem utal. Tulajdonképp semmire nem utal. Ha a SÚLYt egy élelmiszer megnevezésére akarjuk használni, akkor valamilyen tulajdonságára kell, hogy utaljon. Ezért SÚLYZOT, SÚLYOLT, vagy hasonló nevet kellett volna adni, mint a FEVÁGOTT, KŐRÖZÖTT, SÜLT,  BEFŐTT, stb.

 

"Ráadásul SÚJT  ige is már van."

Van, de ez végképp nem kapcsolódik a sajthoz. A sajtkészítésnél SÚLYT helyeznek rá és nem SÚJKOLJÁK. Óriási a különbség!

 

"Árnyalt különbségek vannak,  de vannak  és  ez az L_B--G  tudatosan  van háromféle magánhangzóra megírva,  jelzi az összetartozást,  de a kis különbségeket is  egyszerre..."

A kis különbségeket egyáltalán nem jelzi ez a három hang. Ami a különbséget jelenti a három szó között, az a szóban levő magánhangzóknak  (és jelentésüknek) köszönhető.

Továbbá nem azért tartoznak össze, mert tudatosan ezeket a hangokat rakták össze (azért, hogy összetartozzanak), hanem azért, mert a szavak gyökei azonos jelentésű mássalhangzókból, és különböző jelentésű magánhangzókból épülnek föl, s ennek egyenes következmény az, hogy a kész gyökök is hasonló, de nem azonos jelentésűek lesznek.

Előzmény: Igazság80 (5372)
kitadimanta Creative Commons License 2025.04.17 0 0 5378

"Lásd például TALAJ  szó vége, ami az ALJ  fogalma.  Még ezeket is letagadod,"

Ez is egy szóösszetétel, amiről egyfolytában beszélek. Nem én, hanem Te vagy az, aki ezt nem akarja elismerni.

Előzmény: Igazság80 (5371)
kitadimanta Creative Commons License 2025.04.17 0 0 5377

"3: Tele vagyunk hasonló alakú és egyben rokonértelmű szavakkal.  Ez a jelenség a nyelvünkben tömegesen előfordul.  És  a tengernyi különféle  szót elkülöníti a nyelvünk egymástól,  hogy ne pontosan ugyanaz legyen a hangalakja,  ehhez elég sokszor egyik magánhangzót módosítani akár csak."

Ilyen szóalkotási formulanem létezik! Ezt sehogyan sem lehet bizonyítani! Ez csak a Te magánvéleményed.

A szavakat a szóösszetétel elve alapján építjük, erre viszont van bizonyíték, mert minden szavunk ezen elv alapján készült és készül ma is. Ezt már ezerszer leírtam.

Előzmény: Igazság80 (5370)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.17 0 0 5376

Nálam marad a LEVÁL--LEVÉL  kapcsolat. Ez nem a lebegő témakör szava szerintem.  Az angolban is ugyanez a "leváló" a  logika, persze a mi szavaink elváltoztatásából vannak ezek.    A  többiben vannak jók, a "lifeg"  sem a véletlen műve persze.  Meg a LEVITÁL sem természetesen...

Előzmény: Carnuntum (5375)
Carnuntum Creative Commons License 2025.04.17 0 0 5375

Az embernek állatnak lehelete van. Úgyis mondhatnánk, hogy  aki lélegzik, annak a lehét (leheletét) lehet érezni. Mert a lehe(let) egy lég (leh) áramlat. A lehelet és a lég, de még a lehet szavunk is "lebegtet" - lebegőben tart valamit. A levél szintén lebeg/leveg... mint a lebegő/levegő. Ha a lebegőből levegő lett, akkor a levél jelentése egyértelmű, hiszen pont azért lett "v" a levevegő szóban, hogy szóhasadással megkülönböztethető legyen a lebegő szótol. Sőt, szerintem a leveg, lifeg előbbi fejlemény, mint a lebeg szavunk. A levitál szó a leveg szavunk rokona.

 

Előzmény: Igazság80 (5350)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.17 0 0 5374

Egy újabb nyilvánvaló magyar szóképzés,  mikor a már létező 2x ragozott igéből közvetlenül és egy csapásra

főnév lesz :

 

CSAPÓDIK  kifejezésünkről van szó.   És ebből egy húzásra  CSAPADÉK  főnév képezhető.  Egy kis módosulással új szó van előttünk.   És pont erről szól a történet, a nedvesség kicsapódik és lecsapódik, eső,dér, hó, harmat mind ilyen.

 

CSAPÓDIK---CSAPADÉK  lett...

Előzmény: Igazság80 (5373)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.17 0 0 5373

Egyébként teljesen nyilvánvalóak ezek a módosulások.   Az is hogy a szándékosság műve. 

 

Most újra hozok egy szót, amit már megtettem korábban is :   egy egyszerű OTT  kifejezés.

ITT  és OTT,  ezek is csak egy szűk értelmezési tartományban ellentétek,  egyébként szinonimák.  Ha azt mondom hogy nézd, OTT van fent egy repülő helyett :   ITT van fent egy repülő-t mondok, ettől még ugyanúgy megértenek, lehet sokaknak fel sem tűnik hogy nem "helyesen"  mondtam.

 

De ezen felül az OTT  szónak is számos formája van még :

 

AL-ATT      FEL-ETT     HELY-ÜTT     MÖG-ÖTT      MÁS-UTT      --------- ugye ezek mind-mind helyre mutató  szavak, és beazonosíthatjuk a szóvégeket,   ami az OTT  szó.   Gyakorlatilag majdnem minden magánhangzó kezdéssel létezik a kifejezés !  

 

MÖG-ÖTT, régies MEG-ETT,   azaz a MEG+OTT  kifejezéseink ötvözete.   a mássalhangzóváz szerepe megkerülhetetlen, ami esetünkben X magánhangzó + TT  egyben...

Előzmény: kitadimanta (5369)
Igazság80 Creative Commons License 2025.04.17 0 0 5372

Pont azért lett SAJT  gondolom, hogy ne pont a SÚLYT  legyen.  Mert az  már egy foglalt hangalak. SÚLY tárgyas ragozása. Ráadásul SÚJT  ige is már van.  Tehát már duplán foglalt, így jó okkal írtá issé másra.  Ezernyi ilyet hozok elő a nyelvünkből.    Ez ugyanolyan, mint a REZGETÉS----RÁZKODÁS -------ROZOGA   -----REZEGŐ  és  a többi viszonyok,  józan eszű ember látja hogy nyilvánvalóan összefüggnek.

 

Akár a nemrég szóba került LEBEG--LOBOG--LIBEG szóhármas,  lényegét tekintve teljesen ugyanazok.  Árnyalt különbségek vannak,  de vannak  és  ez az L_B--G  tudatosan  van háromféle magánhangzóra megírva,  jelzi az összetartozást,  de a kis különbségeket is  egyszerre...

Előzmény: kitadimanta (5369)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!