Keresés

Részletes keresés

h4nsika Creative Commons License 2004.09.02 0 0 1380
Hello mindenkinek! En is 1 kerdessel fordulnek hozzatok.Megpedig a csaladnevemmel kapcsolatban,ami a "Hégely",kerdezgettem szuloket nagyszuloket,de semmi erdemlegeset nem tudtak mondani,engem viszont erdekelne honnan ered.Kosz ha szakitotok ram idot,es elnezest de vilageletemben ekezetek nelkul irtam a neten,kiveve persze a csaladnevem,hehe. pá
shokeg Creative Commons License 2004.09.01 0 0 1379
affene ebbe a sok egyszótagú szóba! kösz a választ! s
Előzmény: LvT (1378)
LvT Creative Commons License 2004.09.01 0 0 1378
Kedves shokeg!

Bakos: Valóban régi személynév, de nem foglalkozásnévi eredetű, hanem a régi Bak személynév -s kicsinyítő képzős származéka. (További innen képzett nevek Baka*, Bakács, Bakó, Bakóc, Baksa, a *Baka jelenthet 'katona'-t is; a Bakács és a Baksa ma is anyakönyvezhető.)
A Bak eredete nem tisztázott (ill. meglehet több név esett egybe): eredhet egyrészt a m. bak közszóból, másrészt a szláv Bog- kezdetű nevek magyar rövidüléséből,

> namost azt olvastam valahol, hogy a bak a jász nyelvben lovat jelentett - ez magyarázná a "bakot lő" szólás negatív jelentését

A Jász Szójegyzékben a 'ló'-ra bah szerepel, nem *bak. Tehát ez a szó nem lehet az, mivel az ilyen szóvégi h-k nem fejlődtek k-vá (vö. cseh, céh, düh, juh, méh stb.).

A "bakot lő" magyarázatáért sem ide menni, hiszen tudható, hogy a bak a magyarban és a németben is régtől fogva jelent állványt. Ez esetben azt az állványt, amelyre a középkori nyíllövő versenyeken a céltáblát kitették. Bakot lőni annyi, mint a céltábla helyett annak állványát taláni el. Ebből aztán a szójáték kedvéért a német versenyeken citromdíjat is osztottak: a legrosszabb lövő, kapott egy kecskebakot. Innen jő a német einen Bock schießen, melynek magyar tükörfordítása a bakot lő.
Előzmény: shokeg (1377)
shokeg Creative Commons License 2004.09.01 0 0 1377

sziasztok!

 

a mostani vitához képest offtopic, amit kérdeznék:

a Bakos név eredete érdekelne.

eddig annyit találtam róla, hogy személynév volt annó, esetleg olajütő (?) jelentésű foglalkozásnév. namost azt olvastam valahol, hogy a bak a jász nyelvben lovat jelentett - ez magyarázná a "bakot lő" szólás negatív jelentését - persze dunsztom sincs a jász ragozásról, de a Bakos nevet ezek alapján lehet lovasnak fordítani?

 

előre is köszi a választ!

s

Kis Ádám Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1376

Oké, de akkor mit akartál mondani?

 

Ádám

Előzmény: csl (1375)
csl Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1375
Elismerem, rumcinak adott válaszom nem volt pontos. Köszönöm, hogy helyreigazítottad.
Előzmény: Kis Ádám (1369)
csl Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1374

"látom már, hogy azok az ihletett nyelvészek, akik távol tartják magukat a szakzsargontól, mint pl. Timaru-Kast, Badinyi-Jós, Varga Csaba meg a többiek..."

 

Mivel érdemi mondanivalód nincsen ezért a TESZ idézgetése mellett rendre suméristának és sziriuszi eredetben hivőnek vádolod meg azt, aki leleplezi tudatlanságodat. Ezzel az egyáltalán nem elegáns vitastilussal legfeljebb a 70 IQ alatti embereknek imponálhatsz. 

Előzmény: LvT (1370)
Kis Ádám Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1373

Kedves LvT!

 

A képző az kétségtelenül terminus technicus. Nem is voltam pontos, mondhattam volna morfémát is. Dehát az meg pláne.

 

Kis Ádám

Előzmény: LvT (1371)
Yogi Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1372
Ez elegáns volt.
Előzmény: rumci (1368)
LvT Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1371
Kedves Kis Ádám!

> Képző, képző.

Látod, itt van a te égbekiálltő dilletantizmusod, itt lepleződik le a tudatlanságod. Csak egy nyelvészeti szakzsargont a nyelvészeti tudással összetévesztő egyén képzelheti az hogy a képző az képző...
Előzmény: Kis Ádám (1369)
LvT Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1370
Kedves csl!

> A nyelvészeti tudást összetéveszted a nyelvészeti szakzsargonnal

:) Ez nagyon jó: látom már, hogy azok az ihletett nyelvészek, akik távol tartják magukat a szakzsargontól, mint pl. Timaru-Kast, Badinyi-Jós, Varga Csaba meg a többiek...

> anélkül, hogy fingod lenne a nyelvészet valódi kérdéseiről

Ez fajsúlyos érv -- 6-8 évesek között.
Előzmény: csl (1366)
Kis Ádám Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1369

Te Rumcinak rosszul feleltél, inadekvát volt a válaszod. Ez az én elemzésemből azért nem tűnt ki, mert nyilvánvalónak, és ezért feleslegesnek tartottam, hogy -d képzős szavakat is elemezzem.

 

Mindemellett elképzelhetőnek tartok egy olyan felfogást, hogy a -d az adott esetben nem kicsinyíőképző, hanem személynévképző, de ez valóban csak terminológiai kérdés, és nem lényegi. Képző, képző.

 

Kis Ádám

Előzmény: csl (1367)
rumci Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1368
Nem.
Előzmény: csl (1367)
csl Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1367

Okosabb lettél volna, ha szótlan maradsz, és nem a nekem tulajdonított, de általam soha nem gondoltakkal szállnál vitába az LvT-re jellemző tisztességtelen módon. Példáim arra szolgáltak, hogy a szavak utolsó hangja nem feltétlenül képző, függetlenül attól, hogy látszólag bontható-e a szó vagy nem. Rumci logikailag hibásan, körkörös érveléssel “bizonyította” a d kicsinyitőképző létét, a bizonyításhoz eleve felhasználta azt a feltevést, hogy volt d kicsinyitőképző.

Előzmény: Kis Ádám (1363)
csl Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1366

A nyelvészeti tudást összetéveszted a nyelvészeti szakzsargonnal és az etimológiai szótárakban felhalmozott információtömeggel.

A nyelvészeti tolvajnyelvet használod, anélkül, hogy fingod lenne a nyelvészet valódi kérdéseiről. Jobban tennéd, ha az etimológiai szótárak idézgetésére korlátoznád ténykedésedet, tudatlanságod állandó leleplezése helyett.

Előzmény: LvT (1364)
Kis Ádám Creative Commons License 2004.08.25 0 0 1365

És mi lett volna, ha a morfológiai elemzés zsargonját alkalmaztam volna?

Kis Ádám

Előzmény: LvT (1364)
LvT Creative Commons License 2004.08.25 0 0 1364
Kedves Kis Ádám!

> -sz szuffixum, igei személyrag, e. sz. 2. sz.

Vigyázz, ha ilyen kifejezéseket használsz, mint "igei személyrag", sőt "szuffixum". csl kolléga ugyanis tisztában van azzal, hogy ezek csak dillettánsok zavaros megfogalmazásai. Ő, a maga részéről kerüli is őket...
Előzmény: Kis Ádám (1363)
Kis Ádám Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1363

Ezt a hülyeséget Finkénél olvastad?

 

No, ne csak a szavaj.

 

Elemezzünk. Ez még akkor is szükséges, ha állításod szerint ezek a szavak tövek.

 

Fajsz

 

Hátulról indulunk, mint mindig:

 

-sz szuffixum, igei személyrag, e. sz. 2. sz.

marad a

faj:  főnév

dehát mit keres az igai személyrag egy főnéven (különösen ez).

 

Csepel -

 

-l: szuffixum, igei személyrag

 

marad a csepe-, aminek nincs jelentése, de még talán bontható.

 

-e kötőhang, marad a csep, amei a magyarban nem morféma (ha jó a helyesírás)

 

Tehát a Csepel nem bontható.

 

Ami azért baj, mert az analógiába vont szavak morfológiailag mind bonthatók.

 

A példád csak akkor  lenne alkalmas analógiának, ha párhuzamba lehetne állítani a hivatkozott szavakkal.

 

Mondhatta volna szebben, kis lovag:

 

Bod, kád, véd stb.

 

Ádám

 

Előzmény: csl (1359)
rumci Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1362
:-))))
Előzmény: LvT (1360)
rumci Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1361
Kedves számítógépes beszédlaboratórium, kérlek, ne hülyéskedj!
Előzmény: csl (1359)
LvT Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1360
Kedves rumci!

Hát nem világos? Én fajok, te fajsz, ő faj. Ill. én csepek, te csepel, ő csep.

Ugyanígy: York = én jork, te jorsz, ő jor; vagy Reykjavík: én rejkjavík, te rejkjavísz, ő rejkjaví.

De ahogy nézem, a litván és a lett férfiak a legmagyarabbak, mert ott szinte kizárólagos az -sz, pl. Vytautas Lansbergis: én vítautak lanok-bergik, te vítautasz lansz-bergisz, ő vítauta lan-bergi.

A -d is megvan: az én madrim, a te madrid, az ő madrija. És lám, az utóbbi az eredete az összes -ia végű országnévnek: pl. az én anglim, a te aglid, az ő anglija stb.

Megy ez, ha megtalálja az ember a nyitját...
Előzmény: csl (1359)
csl Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1359
Ugyanaz, mint a Fajsz sz-e és a Csepel l-je.
Előzmény: rumci (1352)
LvT Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1358
Kedves DUJITLI!

A magyar vezetéknevek egyik legjelentősebb rétege nem más, mint régi személynév (azaz a mai fogalmak szeint utónév).

Ezek a régi személynevek számosabbak voltak, mint a maiak, több okból: egyrészt nem lévén családnév, egy személynévnek igen sok kicsinyítőképzővel továbbképzett alakja létezett, hogy a sok egyforma alapnevű embert megkülönböztessék. A másik ok, hogy a keresztyén névadás elterjedése megritkította az utóneveket és jobbrészt csak a szentek (ill. a reformáció korától az egyéb bibliai szereplők) nevét engedte az anyakönyvbe rögzíteni.
Előzmény: DUJITLI (1355)
LvT Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1357
Addendum: a valódi magyarság szíriuszi dolog, ezért nem zavaró, hogy a neandervölgyiek kihaltak. Sőt, valószínű rumci verzója is arról, hogy már a papucsállatkák sem ismerték a -d kicsinyítőképzőt, legalábbi semmi bizonyíték rá. Így valahol nekik is magyarnak kellett lenniük.
Előzmény: LvT (1356)
LvT Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1356
Kedves Tova Szilárd!

A neandervölgyi nem volt elírás: szorgos őstheörthénethy kutatók kimutatták, hogy már a neandervölgyiek is magyarul beszéltek a Pireneusok előterében. Csak később vándoroltak a Kárpát-medencébe (valami 16 ezer évvel ezelőtt), gondolom, a crô-magnoniak beözönlése elől.
Előzmény: Tova Szilárd (1353)
DUJITLI Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1355

Kedves LvT!

 

Nagyon köszönöm a választ,  mint utónevet én is ismertem a Bazsót, de azt gondoltam mint előnév esetleg más eredetű.

Előzmény: LvT (1347)
rumci Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1354
Nem lehet, hogy inkább a magyar papucsállatkákig visszavezethető?
Előzmény: Tova Szilárd (1353)
Tova Szilárd Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1353
Jókedves Lvt! " neandervölgyi magyarság" helyett lécci cro-magnonit írni, ki ne haljunk volt leend :)
Előzmény: LvT (1350)
rumci Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1352
Hanem?
Előzmény: csl (1351)
csl Creative Commons License 2004.08.24 0 0 1351
Az Árpád és Előd d-je nem kicsinyitőképző. Ezt bizonyítéknak tekinteni a d kicsinyítőképző létére égbekiáltó dilettantizmus. 
Előzmény: rumci (1346)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!