Keresés

Részletes keresés

Kvász Ivor Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1159
Monumentum jellegű szövegeket rögzítettek vele. A MEK-en viszont többek közt már kilenc Rejtő-regény is olvasható rovásírással:) Később visszanézve jellegzetesen 20-21. századi dolognak fog tűnni.
Előzmény: Kis Ádám (1158)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1158

Nem is neked írtam az inkriminált válasz, hiszed-e?

 

NB. Ahogy néztem a webet, a székely és a magyar rovásírás nem azonos, ezen belül valamiképp még megjelenik a pálos rovásírás is.

 

 

Az egész rovásírásos tematikában nekem a elgnagyobb gondom - mivel az utóbbi időben a narratív szövegek foglalkoztatnak - hogy a rovásírás igazából nem olvasnivaló. Egyrészt, mert nem "könnyű hordozóra" írták, másrészt, merft állítólag nem készültek vele nagyobb szövegek. Úgyhogy a felelevenítésével van némi funkcionális zavar is: a rovásírás lényege az volt, hogy róták, vésték, tehát nem festették, írták.

Előzmény: Kvász Ivor (1157)
Kvász Ivor Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1157
Természetesen nem gondolom, hogy a magyar nyelvészek finnugristák lennének, csak a szó kérdező által vélelmezett értelmét próbáltam kibontani hermeneutikailag:) És az értelmezést pont azzal terelte ebbe az irányba a kérdező, hogy a "székely" rovásírás kérdésének nyilvánvalóan semmi köze a finnugor nyelvészethez. Magyarázzam-e tovább?
Előzmény: Kis Ádám (1150)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1156
Várjuk ki a folytatást, ha nekem lenne - ne adja isten - igazam, még ez is megeshet.
Előzmény: rumci (1155)
rumci Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1155
Erről biztos nem lehet szó, hiszen ha erről lett volna szó, a moderátorok biztos törölték volna ezt a Magyarulezben offtopik hozzászólást.
Előzmény: Kis Ádám (1154)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1154

Igazad van, mégis erről van szó.

 

A lényeg viszont az, hogy a rovásírás kérdésében irreleváns a finnugor eredetről vallott nézet.

Előzmény: rumci (1152)
rumci Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1153
Igen, az államot aránylag tágan értelmeztem. Mindenesetre a lényeg ott is ugyanez: a kiterjedt közigazgatási apparátus.
Előzmény: DrDGF (1151)
rumci Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1152
„A kérdező indíttatása nyilvánvaló: ő arra a nyelvészeti iskolára hivatkozik, amelynek a nézete szerint a magyar nyelv a finnugor nyelvcsaládhoz tartozik.”
Más nyelvészeti iskola nem létezik, viszont a fenti kritériumnak nagyon sok nyelvészeti iskola megfelel. Pontosabban: aki azt állítja, hogy a magyar nyelv nem finnugor nyelv, ezzel azt is állítja, hogy nem nyelvész. (Ad absurdum egy egész más területen dolgozó nyelvész magánemberként tájékozatlanságból adódóan mondhat ilyen butaságokat, de ezt nem nyelvészeti tevékenységének részeként teszi.)
Előzmény: Kis Ádám (1150)
DrDGF Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1151
"Amúgy amiért én nem hiszek az igazán korai datálásban, az egy univerzálé: az írásbeliség (és a kiterjedt pénzhasználat) megjelenése mindig az államalapítást követi, mert akkor születik meg rá az igény. Szóval számomra valószerűtlen minden olyan feltételezés, amely 1000 elé tenné a székely rovásírás létrejöttét."

Ez nem kis részben attól függ, hogy mit tekintesz államalapításnak. Mezopotámiában pl. sokkal inkább a gazdaság komplexitásának növekedése hozta magával az írás fejlődését, mint az "állam" kialakulása.
Előzmény: rumci (1145)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1150

A finnugrisztika nem azonos a magyar nyelvészeti szakmával (vagy, ha úgy tetszik, így érhetőbb, a magyarnyelvészeti szakmával).

 

Először is, a finnugrisztika nemzetközi tudomány. Művelői között számos nem magyar nyelvész is van. Másrészt nem a magyar nyelvvel foglalkozik.

 

A kérdező indíttatása nyilvánvaló: ő arra a nyelvészeti iskolára hivatkozik, amelynek a nézete szerint a magyar  nyelv a finnugor nyelvcsaládhoz tartozik.

 

 

Szerintem a kérdésfelvetés nem jóindulatú. A magyar rovásírás méltatását szeretik egybekapcsolni a magyar nyelv sumér eredetével. Ezért gondolhatja a kérdező, hogy a finnugristák nem ismerik el a rovásírás ősiségét.

 

 

A két dolognak egymáshoz semmi köze nincs: a magyar rovásírás akkor is lehet ősi, ha a magyar nyelv finnugor eredetű.

 

Más. A magyar rovásírás nyilvánvaló rokonságban van a germán runaírással. Azt a vitát viszont értelmetlennek tartom, hogymelyik az ősibb, bár találkoztam olyan felfogással, hogy a finnugorok őrsibbek az indogermánoknál, és a magyarok már i.e. XV. században itt éltek a mai országban, csak elmentek, aztán visszajöttek.

 

Mindez azonban topicidegen.

 

 

Előzmény: Kvász Ivor (1137)
hopplaho Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1149
  1. Lehetséges, hogy a Kelet-Európában és a Kárpát-medencében előkerült, népvándorlás kori rovásírásos leletek némelyike magyarul olvasandó, lehetséges, hogy a – talán több hullámban érkező – honfoglaló magyaroknak volt valamilyen írásuk, ám e feliratok olvasása kétséges. Összefüggésük a székely rovásírással egyelőre nem tekinthető bizonyítottnak.

Jogos, valóban nem voltam pontos.

 

 

Előzmény: rumci (1148)
rumci Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1148
Ilyet nem állít Horváth Iván.
Előzmény: hopplaho (1146)
hopplaho Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1147
Jajj: IDEJÉN
Előzmény: hopplaho (1146)
hopplaho Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1146

Végül is talán érdekesebb is a honfgolaláskori rovásos emlékekről beszélni, melyeket egyébként az általad küldött szerző is tényként kezel a dolgozatábban.

Mert ha a honfgolalás idelyén is volt már rovásírásunk, akkor az univerzálé inog, esetünkben.

Előzmény: rumci (1145)
rumci Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1145
Meglehetősen bizonytalan a datálás, bizony. Számomra a legmeggyőzőbb írás a témában Horváth Iváné:
http://irodalom.elte.hu/villanyspenot/index.php/0800:_A_székely_rovásírás_és_a_latin-magyar_ábécé

A Wikipédia, minden jó szándéka ellenére, nem tudományos forrás.

Amúgy amiért én nem hiszek az igazán korai datálásban, az egy univerzálé: az írásbeliség (és a kiterjedt pénzhasználat) megjelenése mindig az államalapítást követi, mert akkor születik meg rá az igény. Szóval számomra valószerűtlen minden olyan feltételezés, amely 1000 elé tenné a székely rovásírás létrejöttét.
De biztosat nagyon-nagyon keveset tudunk, ez is tény.
Előzmény: hopplaho (1144)
hopplaho Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1144

"jó eséllyel reneszánsz kori termék" - http://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_rov%C3%A1s%C3%ADr%C3%A1s

 

Ők 600-tól datálják. Mások még korábról. De a te fogalmazásod is meglehetősen bizonytalan.

Előzmény: rumci (1142)
hopplaho Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1143

Nem az autentikusságot firtattam, csupán érdekelt volna, hogy egy tudományág, jelesül a nyelvészet, azon belül a finnugrisztika, mely a magyar nyelvet tanulmányozza már 150 éve behatóan (a többi fu mellett), milyen állásponton van egy olyan nyilvánvalóan a magyar nyelvhez tartozó dologgal kapcsolatban, mint a rovásírás.

Előzmény: NevemTeve (1140)
rumci Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1142
Tág értelemben persze bármely finnugor nyelvre és ezen nyelveken létrehozott kultúrára vonatkozó tudomány összefoglaló neve finnugrisztika, de a magyar nyelvészet nézőpontjából a finnugrisztikán mégiscsak azt szoktuk érteni, ami nem magyar: tehát a magyartól eltérő finnugor nyelvek kutatását, valamint az uráli nyelvcsalád történetét közvetlenül a magyar nyelv kiválásáig az obi-ugor egységből.
Mivel a székely rovásírás ennél jóval későbbi (jó eséllyel reneszánsz kori termék), nyilvánvalóan semmi köze ehhez a témához a finnugrisztikának.
Előzmény: Kvász Ivor (1137)
rumci Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1141
Netán hivatalok.
Előzmény: Kvász Ivor (1134)
NevemTeve Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1140
Nem vagyok egy szemantika, de abból, hogy a finnugor nyelvekkel foglalkozó szaktudomány a finnugor nyelvek történetével és eredetével is foglalkozik, nem látom be, hogyan következne az, hogy a székely rovásírásra vonatkozóan is autentikus lenne.
Előzmény: hopplaho (1139)
hopplaho Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1139
Érteni vélem ezt a szellemes és segítőkész választ, viszont nem biztos, hogy ül a párhuzam. Ha jól tudom a finnugrista nyelvelmélethez kapcsolódóan és ahhoz idomulva nyelvtörténeti és eredetet magyarázó fejtegetések is napvilágot láttak az elmúlt 150 évben.
Előzmény: rumci (1132)
hopplaho Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1138
Érdekel. Mi?
Előzmény: Kis Ádám (1133)
Kvász Ivor Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1137
Kérlek, a Számodra dekódolom: a finnugrisztika az a magyar nyelvész szakma (Chomsky nem tartozik ebbe). Egyébként http://irodalom.elte.hu/villanyspenot/index.php/0800:_A_székely_rovásírás_és_a_latin-magyar_ábécé.
Előzmény: Kis Ádám (1135)
NevemTeve Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1136
Off: talán kellene egy külön topik a rovásírásnak; csak az a baj, hogy már van egy csomó, amelyikben előjött, és mindegyikben az ámok lett futva... például, hogy találtak egy ősrégi fadarabon néhány karcolást, és azt egyértelműen magyar szövegként azonosították, csak még nem sikerült megállapítani, hogy mit jelent, valószínűleg tulajdonnév...
Kis Ádám Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1135
Egyáltalán, mi az a finnugrisztika? Pl. Chomsky ebben a vonatkozásban hova tartozik?
Kvász Ivor Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1134
Hivatalos álláspontot a pártok szoktak megfogalmazni:)
Előzmény: rumci (1132)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.07.16 0 0 1133
Miért nem az érdekel inkább, hogy mi a mai germanisztika álláspontja a rúnaírásról?
Előzmény: hopplaho (1131)
rumci Creative Commons License 2009.07.15 0 0 1132
Én meg szívesen venném, ha egy fizikus röviden elmondaná, hogy mi a mai termodinamika hivatalos álláspontja a maghasadásról vagy a nehézségi gyorsulásról.
Előzmény: hopplaho (1131)
hopplaho Creative Commons License 2009.07.15 0 0 1131
Szívesen venném ha egy nyelvész, röviden elmondaná, hogy mi a mai finnugrisztika hivatalos álláspontja a székely rovásírásról. Kerestem a neten, de belefáradtam.
64b0r Creative Commons License 2009.06.11 0 0 1130
Hali!

Most olvastam egy aranyos nyelvtanos viccet, nekem nagyon bejött, talán itt is értékelni fogjátok:

Nyelvtan órán:
Tanár: Az angol nyelvben nem létezik dupla tagadás, míg anyanyelvünkben az pozitív választ jelent. Viszont egyik nyelvben sem létezik olyan, hogy dupla igenlés tagadást jelentene.
Hátsó padokból: Aha, persze!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!