Keresés

Részletes keresés

kormos* Creative Commons License 2022.12.28 0 0 46170

"Vaillantra kaptam 360ezer+áfa beszerelési munkadíjat (ebben gázterv, kéményseprő stb úgy tudom már benne van). Ez jó ár?"

 

Ha kondenzációs kazán van fent, akkor minek gázterv? Ha jó kémény, akkor ez nagyon sok!

Előzmény: stukov1 (46169)
stukov1 Creative Commons License 2022.12.28 0 0 46169

Az van...abba KELL belekötni, ahol az előző kazán volt. Ha kötözködnek, dugja ki a falon...

Előzmény: kormos* (46167)
kormos* Creative Commons License 2022.12.28 0 0 46168

Arra figyelj, hogy kombit vegyél ne fűtő kazánt, mert ez másképpen csinálja a HMV-ét.

Előzmény: stukov1 (46165)
kormos* Creative Commons License 2022.12.28 0 0 46167

Kémény hogy lesz?

Előzmény: stukov1 (46165)
attila0325 Creative Commons License 2022.12.28 -1 0 46166

A vaillant ezt egyedül a HMV készítésnél tudja kihasználni, mert ott van egy extra "karika" a hőcserélő hátulján, amivel a lemezes hőcserélő számára előtemperálja a

bejövő 10 fokos vizet mondjuk 14 C°-ra, majd ezt küldi a lemezes hőcserélőre. Ennyi. Szerintem nem éri meg ezért beáldozni egy normális hőcserélőt, de mindenki maga tudja.

 

Ha levetted a kazánt, legalább kösd rá a locsolótömlőt, és egyesével mosd át a köröket addig, amíg kristálytiszta víz nem jön már csak.

A "nyáron szedjük szét a rendszert" jellemzően sohasem lesz megcsinálva, mert minek, elvégre már működik. A kazánba nem fél év alatt fog belesülni a sok dzsuva, ami eddig a fűtésrendszerben keringett.

A nem megfelelő fűtővíz okozta károk nem tartoznak a garanciális javításba!

Nem tart egy hétig egy rendszer átmosás, ne tessék elsumákolni, mert úgyis megbosszulja magát. Ez már nem egy öntvény vegyestüzelésű kazán.

 

Füstgáz elvezetés?

Előzmény: stukov1 (46165)
stukov1 Creative Commons License 2022.12.28 0 0 46165

Köszi az infót, most tényleg gyorsan kellene egy kazán, aztán majd ha muszáj nyáron szedjük szét a rendszert meg tisztítanánk.

 

Igen, 20-24kw teljesítményűt gondolnék venni, persze azért kell megfelelő HMV is.

 

De főleg olyan lesz, amivel tudnak is foglalkozni Debrecenben. A kazánt megrendeltem, hamar kihozzák, de egyáltalan lesz-e ember, aki januárban megcsinálja!

 

( Tehát tartózkodok a giannoni hőcserélőtől....de akkor a Vaillant miért olyan?)

Előzmény: attila0325 (46164)
attila0325 Creative Commons License 2022.12.28 -1 0 46164

A bosch WB6 pont annyira nem érzékeny a vízre, mint az immergas TT hőcserélője, vagy bármely másik ilyen nagy vízjáratú.

Nem csak kazántest van a kazánban, hanem, ott van egy - most már jellemzően mindegyikben - állandó mágneses forgórészű szivattyú, meg egy váltószelep is, a lemezes hőcserélőről nem is beszélve.

 

Bármelyiket választod az ariston, immergas, viessmann, bosch közül, ez mindegyik esetben így lesz.

Kazán visszatérő ágába Fernox TF1 kötelező, kazán felrakása / rákötése előtt teljes rendszer átmosása kötelezően ajánlott, radiátorokat levenni és egyesével is alaposan átmosni.

Ha minden tiszta, rendszer feltölt, majd inhibitor folyadék bele. Részemről ez az elvárható minimum egy kondis kazánnal kiépített rendszer esetén, pláne ha ez kazáncsere egy meglévő rendszeren.

Ha az átmosás után nem egyből inhibitorral van kezelve, hanem mondjuk Fernox F3 tisztítóadalékkal, majd ismét leenged, feltölt, utána inhibitor, szerintem az is egy biztos kiindulási alap.

 

A rendszer feltöltésére lágyított víz nem használható, pláne nem alu ötvözet hőcserélő esetén! A sótalanított víz nem azonos a lágyított vízzel. Tessék a kazánok kézikönyvének ide vonatkozó

részét nagyon alaposan elolvasni, és az ott írtakat betartani. Egy sima csapvízzel feltöltött rendszer és a megfelelő mennyiségben hozzáadott inhibitor sokkal jobb, mint mindenféle lágyvizes feltöltés!

 

Ne vegyél 28 kW-os modellt a bosch-ból sem. Minek? Óvodát fűtesz? Nézd csak meg ezeket (minimum teljesítményekre koncentrálj):

 

24kW-os modell:

 

 

 

 

 

 

28 kW-os modell:

Előzmény: stukov1 (46163)
stukov1 Creative Commons License 2022.12.28 0 0 46163

Azt már elvitték...viszont van 400 ezer alatt Bosch, meg Immergas Vitrix TT is! Mindkettő kissé fapadosnak néz ki pl egy Aristonhoz képest, de tudom nem azt kell nézni, meg amúgy is kazánházban lesz. 

 

Az Immergasnál kiemelik, hogy nem érzékeny a vízminőségre! 

 

Tehát Bosch Condens 2500 W wbc 28-1 DCE 23 ERP vagy

            Immergas Vitrix 24 TT?

 

Egyelőre ezek...

 

 

 

Előzmény: Zaho33 (46161)
kormos* Creative Commons License 2022.12.28 -1 0 46162

Ha jól nézem 4,1 kw min. teljesítmény az még jó is lehet.  Majd megmondja a Sony Black!

Előzmény: Zaho33 (46161)
Zaho33 Creative Commons License 2022.12.28 0 0 46161

Most Szatmárinál akciós a BOSCH Condens 2500 W WBC 28-1 DCE  (285 ezer).

Előzmény: stukov1 (46158)
stukov1 Creative Commons License 2022.12.28 0 0 46160

Igen, kissé elhamarkodott voltam...Bosch Condens már tetszik, Immergas-t is tanulmányozom... Köszi!

Előzmény: attila0325 (46159)
attila0325 Creative Commons License 2022.12.28 0 0 46159

Olvass vissza kicsit az oldalon, 1 napja írtam le.

Előzmény: stukov1 (46158)
stukov1 Creative Commons License 2022.12.28 0 0 46158

Heló! BÚÉK előre is...

 

Most már tényleg úgy néz ki, hogy 13 éves FÉG Komfort Extra 31VD kazánunk cserére szorul. Volt már javítva párszor, de Dec 22 óta se fűtés, se meleg víz. Begyullad éppen, de rögtön elalszik. Debrecenben nincs "kedve" senkinek se megszerelni: régi, nincs alkatrész stb, szokásos szöveg...

 

A tisztelt fórum mit ajánl helyette? Kombi kellene!

Olyat szeretnék ami elterjedt, megbízható, több szervizese van a márkának. Vaillantot mondták már többen, Ariston tetszik (mert olcsóbb) - van aki ajánlja, van aki nem, meg, hogy az se olyan már mint régen. Bár van rá 10 év garancia (persze évenkénti karbantartással).

Vagy Immergas, Baxi? Saunier Duval, Bosch? Hajdú?? (drága)

 

A házon van jó hőszigetelés, (20cm gyapot, tetőtérben 25cm), kb 450-500lég m3. Olyan 20-24kw biztos elég lenne.

 

Vaillantra kaptam 360ezer+áfa beszerelési munkadíjat (ebben gázterv, kéményseprő stb úgy tudom már benne van). Ez jó ár?

 

 

Köszönöm! (van cserépkalyha, meg vegyes kazán is...de hideg vízzel zuhanyozni nem olyan jó), Vagy FÉG szervizes van aki kicsit rendbe teszi?

boci99 Creative Commons License 2022.12.28 0 0 46157

Kösz a tippet, nézegetem őket! 

Jelenleg két fűtési kör van (fszt, emelet), mindkettőhöz külön mechanikus termosztát, és az egyes szinteken általában közös a teljes légtér. Ugye jól gondolom, hogy akkor teljesen mechanikusan a két termosztátot cserélhetem öntanulóra, oszt ennyi? (Merthogy azért a két emeleten más-más  a használati minta, ezután is külön tartanám őket.

Előzmény: Keeper83 (46153)
boci99 Creative Commons License 2022.12.28 0 0 46156

A vicc az, hogy 300L-es indirekt tárolóm éppen van, egy kéthőcserélős darab, de az a HMV-hez van, napkollektor+gázos rásegítés céljára. Mondjuk ha nagyon muszáj, elférne még egy másik a pincében ;) Csak hát ahogy az árakat nézem, tényleg villámgyorsan ott lennénk egy új kazán áránál.

 

Előzmény: kormos* (46151)
Unicalfan Creative Commons License 2022.12.28 0 0 46155

"azért nem tud 30%-nál nagyobb lenni a megtakarítás, mert a lusta padló miatt keveset kapcsolgat a kazán"

-egy vékonycsöves lapradiátoros rendszerhez viszonyítva ...(kevesebbet)

 

"légyszi ne magyarázzátok már el az ellenkezőjét:-) " -most már tényleg nem értelek. Ki mondja az ellenkezőjét és minek?

 

Hát nem pont azt mondom amit te itt prezentálsz a rendszereddel????? Élő példaként:-)

Van (volt) egy baszom nagy min teljesítményű kazánod , ami ezáltal sokat kapcsolgatott,és sokat fogyasztott.

Lecserélted egy Aristonra a kazánt, a rendszered maradt a régi...tehát lett egy 2.5-3 kw min teljesítményű kazánod ,és így csak a kazáncserével ,az átlagfogyasztásod kb 30valamennyi %-al csökkent.Amiből ha levonod a kondenzációs technika adta 8%-ot akkor marad kb 25 % fogyasztáscsökkenés átlagban.(ami a kpcsolgatások drasztikus számának a lecsökkenéséből adódik)mert a kazánod le tud modulálni 3kw környékére.

 

Vagy te mivel magyarázod azt a 25% átlag fogyasztáscsökkenést??? mert szerinted a kapcsolgatásoknak köze nincs hozzá.??

Előzmény: kormi07 (46149)
Zaho33 Creative Commons License 2022.12.27 0 0 46154

A kazánhoz kell majd vennem másik termosztátot? Valószínű Bosch Condens lesz megfogadva az itt kapott tanácsokat. 

Keeper83 Creative Commons License 2022.12.27 0 0 46153

Keress nyugodtan, de én is csak a partvonalon kívülről ugatom a témát. Olvass utána, hogy mit jelent a PI, PID vagy TPI algoritmusú hőmérséklet-szabályzás és a józan paraszti eszedet használva gondold át, hogy ez hogy segítene a te problémádon.

 

Például:

https://www.e-gepesz.hu/cikkek/18105-mitol-intelligens-egy-termosztat

Előzmény: boci99 (46150)
attila0325 Creative Commons License 2022.12.27 0 0 46152

Szerintem nem kell, hogy csőkígyós legyen a tároló, ha ebben az irányban gondolkodsz. Nekem is eszembe jutott a köztes puffer, de kondis kazán mellé normál körülmények között nem ideális választás.

Tudom, ebben az esetben tényleg elgondolkodnék rajta én is, de egy tároló beépítése tokkal vonóval lehet, hogy megdobja annyival a költségeket, hogy nem éri meg.

 

Gyakorlatilag egy nagy hidraulikus váltóként működne a tartály, nem szükséges leválasztani, csak normálisan kell tágulási tartályt méretezni, meg ugye kell szekunder oldali szivattyú.

Szóval össz költségben ez hamar elérheti egy másik kazán árát is, és a hatásfokból a tárolási veszteség itt is farag le kicsit.

Előzmény: kormos* (46151)
kormos* Creative Commons License 2022.12.27 0 0 46151

300 literes csőkígyós puffer tartály nem opció?

Előzmény: boci99 (46150)
boci99 Creative Commons License 2022.12.27 0 0 46150

Zaklathatnálak privátban? Ha már így el lett b..altázva a készülékválasztás, az általad emlegetett optimalizálásba vetem minden reményem ;)

Előzmény: Keeper83 (46104)
kormi07 Creative Commons License 2022.12.27 0 0 46149

4.oldal 1.-es pontját olvasd el, azt mondja "azért nem tud 30%-nál nagyobb lenni a megtakarítás, mert a lusta padló miatt keveset kapcsolgat a kazán"

Istenkém ha látsz fentről...

Pont azon megy a szófosás 3 napja, hogy örökké kapcsolgat, mert nem tudja a padló felvenni a hőt rögtön, bekapcsol a láng fűt 20kW-tal, megtolja a vizet, előremenő felmegy, mert nincs csak 6-7kW hőelvonás, ettől kazán leáll, keringetünk tovább, a visszatérő meghűti a kazánt, újra kapcsol megint felmegy stb, így telik a szezon, addig van nyugi, amíg a termosztát bekapcsolás után huszonpár fok a visszatérő, ott több az üzemidő, de ahogy megfordul a víz, melegszik, kezdődik a kapcsford..

 

És tökmindegy, ha 55 fokos vízzel fűtesz, akkor is ez van.

 

Ezt a kapcsolgatást hallgattam több mint 25 évig, amíg így ment a rendszer, 2 kazánnal/3 féle keringetővel/3 féle termosztáttal, mmg, honeywell cm67, computherm q7, mindenféle vízhőfokkal is, légyszi ne magyarázzátok már el az ellenkezőjét:-)

De ezt már leírtam az évek alatt vagy hatszor, itt is, vízgázban is, talán még a vegyeskazis topikban is.

 

Aztán aki hiszi, hiszi, aki nem, az légyszi nézzen már meg egy ilyen rendszert, ha talál még egyáltalán, utána beszélgessünk.

 

Uff

Előzmény: Unicalfan (46148)
Unicalfan Creative Commons License 2022.12.27 0 0 46148

A rendszereddel a kazáncserédet illetően azért teljes mértékben,hozod az Unical képviselet által "megjósolt" fogyasztáscsökkenő adatokat.

De hangsúlyozom itt nem az Unical a lényeg,bármilyen más márkályú 2-3 kw ra lemodulálni tudó kondis kazán is hozza ezeket az értékeket...lásd az Aristonod is:

 

A 3.oldal 2.-es pontjától a 4.oldal végéig : figyelmesen:-)

https://www.homor.hu/unical/kondenzacios/fali-kondenzacios-kazan-18-24-28-35-kw/mennyi_a_g%C3%A1zmegtakar%C3%ADt%C3%A1s_2_konkr%C3%A9t_csal%C3%A1di_h%C3%A1zban.pdf

Előzmény: kormi07 (46116)
Unicalfan Creative Commons License 2022.12.27 0 0 46147
Előzmény: kormi07 (46123)
kormi07 Creative Commons License 2022.12.26 0 0 46146

Szerintem nem azért emeli az előremenőt, hogy legyen dT, hanem azért emelkedik, mert elérte a min. teljesítményt, nem tud már lejjebb modulálni.

Enyém is ezt csinálja, ha leveszem az előremenőt.

Előzmény: attila0325 (46145)
attila0325 Creative Commons License 2022.12.26 0 0 46145

Épp jókor néztem rá a fűtésre, pont sikerült egy leállás előtti pillanatot elcsípni.

 

24.1 C° a cél hőmérséklet, még minden "szerv" aktív:

 

 

 

Hőigény a helyiségek felől:

 

 

Ez jelent kettő darab padlófűtés kört, és egy darab födém kört összesen. Ezek itt nem helyiség levegő hőmérsékletek, hanem a betoné!

A levegő hőmérséklete kb hasonló. 23.6 - 23.8 C° között van azt egyes helyiségekben.

A szivattyúk még tekernek szépen a hidrováltó szekunder oldalán:

 

 

A kazán aktuális állapota:

 

 

 

 

 

 

 

Mivel a visszatérő már 28 C°, látszik, hogy az előremenőt is kezdi emelni, hogy legyen valami minimális delta T. Számomra ez kicsit érdekes.

 

A kazán szivattyú sebessége a hidrováltó ellenére szándékosan nem mindig 100%, mert így ezzel is lejjebb tudom vinni a hőbevitelt. Ha csökkentem a primer oldali térfogatáramot,

azzal nyilván kevesebb a bevitt hőmennyiség, ergo  csökkenteni tudom az égő teljesítményt. 45% szivattyú modulációnál már meg-meg állt néha utánkeringetésre, ezzel az 50%-kal egészed addig

tud menni, míg el nem veszem a kazán start jelet. Ha egy fűtéskör van már csak, ami hőt kér, és a hiszterézisen belül vagyok, akkor le is állítom a kazánt.

Legutolsó kört még nyitva hagyom, és mennek a szivattyúk, hogy a kazán a minimális maradék hőt le tudja keringetni. Ez talán 3-4 percre van most téve.

 

Ez az, a pillanat:

 

 

 

 

 

 

 

attila0325 Creative Commons License 2022.12.26 0 1 46144

Készülékkel együtt tanúsított füstgázelvezetőt elvileg nem kell. Pont ezért is célszerű azzal venni. Ilyen kicsi alapterületre és normális szigetelés mellett neked egy 12kW-os kazán bőven elég lenne,

de mivel átfolyós HMV-t akarsz, ez nem játszik. Kombiból nincs ilyen kicsi, ami van, azt meg hagyjuk. Viszont, mivel a jelenlegi 24kW-os, hasonló hőterhelésű készülékig jó lehetsz kb bármi mással.

Pont az ilyen épületeknél nagyon fontos a minimum teljesítmény. Neked a legjobb ide egy Vitodens 200W lenne, ami lemegy 1.9kW-ig, de az kb. megfizethetetlen, Bosch 9800iW szintén.

 

Ariston Genus One 24 kombi pl. lemegy 2.4 kW-ig. Ahogy korábban írtam, nekem ebből van a 12kW-os (talán 2.3kW az alja). A 24kW-os verziótól van kombi, és HMV esetén tud akár 28 kW-ot is.

Nekem hibátlanul megy, de a sorozatnál a panelen néhány alkatrész elfáradása nyűgös hibákat tud okozni. Amíg gariban cserélik a panelt, addig ok, illetve van pár ember,

aki ezeket javítja kb. 15-20 000 Ft-ért. A kritikus alkatrészek cseréje után a panel nagyjából stabilabb, mint gyárilag.

 

Bosch Condens 7000iW-nek a 24kW-os modell esetén emlékeim szerint 50/30-on 3.4kW az alja, szemben a 14kW-os modellel, ami tud 2.3kW-ot.

 

Viessmann Vitodens 100W B1KF szinte ugyanez, mindegyik változat esetében 3.2 kW az alja, és van belőle 11, 19, 25, 32kW névleges teljesítményű.

A 19 kW-os HMV üzemmódban bőven 25 fölé tud menni, szóval ez sem lehet gond, ennél nagyobb kazán teljesen felejtés.

 

Immergas Victrixx TT24 fűtés esetén 3.1 - 20.6 kW, HMV esetén 24.6 KW. Alu ötvözet hőcserélő, szintén stabil darab.

 

 

 

A fent írt adatok esetén a tévedés jogát fenntartom, pusztán a személyes véleményem, hogy én miből választanék ehhez a házhoz.

Előzmény: Zaho33 (46143)
Zaho33 Creative Commons License 2022.12.26 0 0 46143

Utána olvastam, hogy a régi kéményem kompletten cserés. (az újat engedélyeztetni kell?)

90nm, jól szigetelt falak és padlás, új műanyag nyilászárók,egyszintes kockaház.,öt radiátor, átfolyós HMV. Jelenleg egy Wesnten 240i 24 kW dolgozik. 

Előzmény: attila0325 (46142)
attila0325 Creative Commons License 2022.12.25 0 0 46142

Többször előkerül a téma, nagyjából hetente. Kérdezted már, amire érkezett "ellenkérdés" is a kéményeddel kapcsolatosan, de erre nem reagáltál.

Mekkora ingatlant akarsz vele fűteni, az milyen energetikával rendelkezik? Szigetelés a falakon, födémen, nyílászárók, jelenlegi hőleadók típusa, mérete. Padló, vagy radiátor?

Szintek száma, fűtőkörök száma, esetleg zónák száma?

 

A lényeg, hogy minél alacsonyabb legyen a minimum teljesítmény. Sok mindent meghatároz, hogy átfolyós HMV lesz, vagy tárolós?

Szerintem mindenképp kerüld el a giannoni hőcserélős kazánokat, vagyis azt, amiben a primer hőcserélő párhuzamosan kötött tekercsekből áll.

 

AlMgSi ötvözet biztos választás a nagy vízjáratok miatt, vagy ha a rozsdamentes hőcserélős vonalon indulnál, akkor a szimpla tekercses, szintén nagy vízjáratú modellek az ajánlottak.

 

Előbbire jó példa a Bosch Condens, Immergas Victrix TT, Unical, utóbbira az egyik legjobb a Viessmann Vitodens 100W, ebből is az új sorozatot nézegesd, B1HF a fűtő, B1KF a kombi.

Kicsit itt megosztó, én saját tapasztalatból mégis bátran ajánlom az Ariston Genus One-t. Minimum teljesítményben az egyik legjobb, és a primer hőcserélője ennek is egy tekercses, nagy vízjáratú.

Anyagát tekintve ez is roppant ellenálló anyagból van, nem éppen biliacél ez sem. (Ha valakit érdekel, utánajártam a pontos alapanyag összetételnek Viessmann kontra Ariston ügyben is)

Rengeteg minden beállítható rajta szükség esetén, az egyik legrészletesebb menüvel rendelkező kazán, és ami nem hátrány, hogy normális szöveges kijelzője van, nem hieroglifákon keresztül

kommunikál.

 

Szóval: ha nagyjából ismert, hogy mit kell fűteni, és milyen lesz a HMV, könnyebb tanácsot adni. "Régi szimpla fém gázkémény" Ez nem túl hasznos infó.

Épp most vesézgettük ki az egyszerűsített készülékcsere apróságait is. Sony mester leírta kiválóan, részletesen itt:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=163277528&t=9182044

 

A vaillant amúgy pont emiatt nem játszik nálam, mert ennyi pénzért képtelenek elengedni azt a fos giannoni-t.

Első: nézd meg, melyiknek van hozzád közel szervizese. Második, nézd meg, melyikre mennyi garancia van. Imemrgas 5 év, ariston jelenleg 3+2 év, vagyis az alap 3 év gari után lehet venni kettőt.

Ez minden készüléknél éves karbantartáshoz kötött, aristonnál a harmadik év végén célszerű megvenni a plusz kettőt, mert hajlamosabb a panel halálozásra. Jobb, ha ezt gariban cserélik.

 

 

Tehát bosch, vagy vaillant?

Előzmény: Zaho33 (46141)
Zaho33 Creative Commons License 2022.12.25 -1 0 46141

Bosch vagy Vaillant kombi kazán? 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!