Keresés

Részletes keresés

éjjelvolt Creative Commons License 2010.10.04 0 0 587
jaaaa,ismerem az illetőt,tavaly vásároltam tőle.Szép,erős növényeik vannak.
Látom,azért van választék.
Előzmény: Altamir (583)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.10.04 0 0 586
szép,de éppen az nem derül ki melyik fajta.
Előzmény: Altamir (582)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.10.04 0 0 585
Nálunk sincs:-(
viszont a városban egyre több kertesháznál látom(vagy csak nyitott szemmell járok:)
Közvetlenül fal mellett,kerítésnél vagy házfalnál.Arra gondoltam,bár várostól és 2-3 sokszor 4 fokkal hidegebb helyen vagyok,de hátha egy ilyen lila füge terasz mellett védet déli oldalon házfal előtt megmaradna.Persze azért takarnám.Elhibáztam én ezt a zöld fügét,messze ültettem,az első gondolat mindig a legjobb,de onnan kivettem.Én ezt nem adom fel.A lila amúgy is tetszett,jó lenne egy ilyen háznál,még a teraszt is árnyékolja:-)
Előzmény: Altamir (580)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.10.04 0 0 584
Nem,dehogy:-)
kisebbek 1500,nagyobbak 2400
Előzmény: Altamir (579)
Altamir Creative Commons License 2010.10.04 0 0 583
Ezek között már van egészen kedvező árfekvésű is, igaz nem nagy, de az ára elég meggyőző.
Itt már van lényegesen olcsóbb is
Altamir Creative Commons License 2010.10.04 0 0 582
Előzmény: Altamir (581)
Altamir Creative Commons License 2010.10.04 0 0 581
Altamir Creative Commons License 2010.10.04 0 0 580
Azt hallottam, hogy a füge magról is jól szaporítható, vagyis, ha valahol látsz érett lila fügét, érdemes megpróbálni. Persze, ha egy hajtáshoz jutnál, az még szerencsésebb volna. Sajnos felénk nincsenek fügefák, így nálam ez szóba sem jöhet, mert nincs kitől kérni.
Előzmény: éjjelvolt (578)
Altamir Creative Commons License 2010.10.04 0 0 579
Mennyibe kerültek, ha nem titok?
Előzmény: éjjelvolt (578)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.10.04 0 0 578
igen,itt már én is jártam ezért nem tudom.Mivel faiskolában jártam.Ott az eladó mutatott fügefát,aminek Góliát volt a neve.Annyit mondott róla,ez hegyifüge:o.Hazajöttem,megkerestem volna,de így semmit nem találtam.Volt 1 éves és 2 éves is.A 2 éves már nagyobb volt,fa alakú,a kisebbek inkább bokor.Füge volt rajta,sötétedett.Tehát az eladó elmondása szerint kerestem volna,de így semmi.Lilából ha több fajta van,akkor inkább a télállóbbat választanám.Így semmit nem vettem,nem mertem.....
Előzmény: Altamir (577)
Altamir Creative Commons License 2010.10.04 0 0 577
Én csak sima lila fügét találtam, de gondolom, hogy ezt te is olvastad már.

"lila füge
A legfagytűrőbb fügefajta. Erőteljes növekedése és fagyállósága miatt igen könnyű fának nevelni. Akár 5-6 m magasra is megnő, még felnőtt is felmászhat rá. Az első termései, melyek kerekdedek, "laposak", pogácsa formájúak - azaz szélesebbek, mint amilyen magasak - már július első hetében beérnek, lila színűek, középméretűek. Az egyik legértékesebb fajta, mely jól bírja a hazai telet takarás nélkül is! Korán termőre fordul, egy éves korában már szüretelhetünk róla."

Itt a link is
Előzmény: éjjelvolt (576)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.10.04 0 0 576
Létezik olyan nevű füge ami Góliátra hallgat és lila nagyméretű termése van?Nem találom sehol a neten és szeretnék pár dolgot megismerni róla.Mennyivel nagyobb a fagytűrése?Illetve szeretnék képen látni magát a növényt és a termést is.
Köszönöm a segítséget:-)
Matyi-Rex Creative Commons License 2010.10.03 0 0 575
Nem engedte a képeket feltölteniterméstermésa FA
Matyi-Rex Creative Commons License 2010.10.03 0 0 574
fa2fa1
Matyi-Rex Creative Commons License 2010.10.03 0 0 573
Sziasztok! Én 2 éve ültettem a fügémet, az idén nyáron jelentek meg rajta az első termések, melyek még nem értek be, de 1-1 most már pirosodik. Érdekes fajta, a leveleinek több a karéja és hosszabbak is ezek a karéjok mint azokon amiket eddig láttam, nem láttam még ilyen fajtát. Ha valaki tud róla valamit az írjon! Készítettem pár kéet is de sajnos csak ezeket engedi feltenni:S ezeket is alig tudtam ide betömöríteni. Egyébként én fává nevelem, a tőhajtásait mindig kinyírom, és a törzsön is szabályozom az ágakat.
ninovarga Creative Commons License 2010.09.27 0 0 572
Valóban, a sérülésmentes fa alakú egyedek is hajlamosak a gyökérsarjak fejlesztésére, akárcsak a fának nevelt mogyoró.
Előzmény: Törölt nick (570)
ninovarga Creative Commons License 2010.09.27 0 0 571
Ha a téli elfagyás lehetőségét kivesszük a tényezők sorából, akkor a következőket kell tudni:
A fügének sok ezer fajtája van. Egyes fajták hajlamosak inkább bokrosodni, szétterülni, már alacsonyan sok ágat növeszteni. Mások inkább fölfelé törekvőek, addig nem ágaznak el, amíg hosszú suhángként egy bizonyos magasságot el nem érnek. Utóbbiakból lesznek a fa alakúra fejlődő példányok.

Számolva azonban az egyes teleken bekövetkező visszafagyással, előfordulhat, hogy az egyébként fa alakúra fejlődő, télen visszafagyott fajta tősarjból újuló egyede is bokor formát ölt, hasonlóan, mint amikor a kivágott diófa tövéből jövő sarjakból egy több törzsű "dióbokor" fejlődik.
Előzmény: yxc432 (569)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.27 0 0 570
Mindegyik hoz lenn hajtásokat. A fa formájú is. Majd ha jársz déli országban, nézd meg a nagy fák tövét.
Előzmény: yxc432 (569)
yxc432 Creative Commons License 2010.09.27 0 0 569
Ezek szerint nem volt egyértelmű a beírásom.
Tehát, én eddig meg voltam győződve arról, hogy a fügefa is gyümölcsfa, láttam párat, a szokásos fás megjelenés, kb. 1,5 méter magasságtól fölfelé hozza az ágakat.
Most viszont egy olyannal találkoztam, ami fának látszik, de rendszeresen már talajszinttől hoz ágakat, és a tulaj nem győzi hetente, kéthetente levágni ezeket, hogy fa legyen belőle. Ezen lepődtem meg, ezek szerint van olyan fügefa, amit erősen "nevelni" kell, hogy fa legyen belőle.
Előzmény: Altamir (568)
Altamir Creative Commons License 2010.09.26 0 0 568
Metszéssel fának alakítható, de csak ott lesz belőle fa, ahol nem fagy el télen, hiszen ellenkező esetben nem hajt ki csak tőből és kezdheted újra a fává alakítást. A fával az a gond, hogy nem sokáig tudod úgy betakarni, hogy átvészelje a telet, persze, ha olyan helyen élsz, ahol a téli minimum hőmérséklet nem éri el, illetve nem haladja meg a -15 C fokot, akkor nem fog elfagyni, és nagyon szép fát nevelhetsz belőle. Lásd Ninovargáék fügefái. Egyéb helyeken sokkal praktikusabb a bokor kialakítás, hiszen az sokkal könnyebben téliesíthető.
Előzmény: yxc432 (567)
yxc432 Creative Commons License 2010.09.26 0 0 567
Mitől függ, hogy bokor vagy fa lesz a fügéből?
Én fákat látok, de van, aki panaszkodik, hogy két hetente kell nyesnie a rendszeresen megjelenő alsó hajtásokat, mert fát akar, nem bokrot.
Altamir Creative Commons License 2010.09.26 0 0 566
Nagyon hideg ? Hmm, neki súghatott valaki.:-)
Tudod a szárított füge is nagyon finom, főleg, ha nem is kóstoltál még másfélét. :-)
Egyébként amikor megkóstoltam az első nem szárított fügét, kissé furcsa volt az állaga, a puhasága és a belsejének a kinézete. Aztán pár darab után már érezni lehetett a különbséget... :-)
Előzmény: Törölt nick (560)
Altamir Creative Commons License 2010.09.26 0 0 565
Úgy gondolom, hogy magas bokor esetén érdemes lesz majd kicsit visszább metszeni, hogy takarható maradjon. A bokros nevelésnél a 2 éves, már leérett ágakat ki szokták vágni, így talán a bokor mérete is szabályozható. Csak ott nevelik fának, ahol nem szokott elfagyni.
Azt hiszem korábban Floo említette, hogy, ha zárt takarást csinálsz a fügének, akkor a kritikus napokon (általában évente 4-5 napnál nem több) célszerű egy villanykörtével, esetleg olvasólámpával, picit fűteni neki, ami épp elegendő lehet arra, hogy ne haladja meg a belső hőmérséklet a kritikusat. A fügével kapcsolatban sokan beleesünk abba a hibába, hogy amikor megkapjuk az első tövet, nem nézünk utána, hogy milyen hely is lenne a számára a megfelelő, hanem magunk feje után, lehetőleg egy szabad területet kiválasztva, egyből elültetjük.
Nekünk, itt sík vidéken, távol a nagyvárosi hőszigettől, bizony elég sok energiát bele kell fektetnünk abba, ha saját termesztésű fügét szeretnék fogyasztani.
Előzmény: éjjelvolt (561)
Altamir Creative Commons License 2010.09.26 0 0 564
Szerintem jobb, már, ha nem bolygatod azt a bokrot, eléggé megviselné.
Egy ágát, ha majd lemetszel és fagymentes helyen, nedves homokban kiteleltetve, kora tavasszal ledugod a másik helyre, akkor ott is lesz egy bokrocskád. Persze, ha másik fajtát szeretnél, akkor érmes újat beszerezned.
Előzmény: éjjelvolt (562)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.09.25 0 0 563
A káki nemhogy fiatal,hanem bébi.Kb.60cm.Nem kellett volna még kiültetnem,de már nincs helyem sehol még egy ilyen kicsi növénynek sem.Idén felszaporodtak ismét a dugványok és egyéb más növények,így kiültettem.Takarást ugyan azt gondoltam mint a fügének.Pici még.Amúgy semmit nem csinált ültetés óta,stagnált az állapota.Fajtáját megtudtam,Vaniglia.
Előzmény: Altamir (554)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.09.25 0 0 562
Még valami.Igaz tavaly legalább 2x elültettem ezt a fügét,mert sehol nem volt jó helye,na a mostani sem lett jobb.Egyébként egy kb 1.70-es bokor mennyire bírja ha máshová telepítik?Még ezen gondolkoztam,visszatenném eredeti helyére ahol volt.Na,jó marha vagyok.Viszont már kiskorában sem volt kis gyökérzete,nem semmi lehet a mostani sem.Mehetne házfal elé napos oldalra,már az is valami.(vagy veszek másikat és azt teszem oda.......
Előzmény: éjjelvolt (561)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.09.25 0 0 561
Én viszont biztosan takarni fogom.Tavaly mikor vettem tudatlanságomban csak földdel kupacoltam,viszont elfagyott az az egy árva ágacska.(pedig hogy örültem mikor tavasszal kihajtott:)no nem tudtam miért ott)Itt biztosan elfog fagyni.Városban melegebb van mint nálunk városon kívűl,legalább 2-3 fokkal és ugye sík vidék.Ezt a takarást míg viszonylag kisebb megtudom oldani,de ha egyszer nagyobb lesz akkor én sem tudom mi lesz.Valahogy úgy képzelem amíg csak enyhe fagy van földdel kupacolom,ha bejön a keményebb hideg körbekerítem ameddig bírom.Mármint magasságban.Azt feltöltöm kukoricaszárral,szalmával.Külsejét náddal.Tetejére fóliát gondoltam.Mind ezt persze lombhullás után és a csupasz ágakat összekötném.Egerekkel most nem foglalkoznék,talán nem lesz.
Szerintetek ez így mennyire lenne hatásos mondjuk -20 foknál?

Más:másik utcában egy nő 2 fügét ültetett.Meglepődtem,én úgy tudtam tavasszal hatásosabb fügét ültetni.Elég ramatyul néztek ki,lehet pont ezért.Teljesen kókadtak voltak:o Nagyon kíváncsi leszek mi marad belőle és arra is milyen fajta lehet.Azt már most láttam,ő sem a legjobb helyet választotta ültetésre,utcafront,semmi nem védi.
lujzak Creative Commons License 2010.09.24 0 0 559

Sziasztok!
A héten sikerült kimennem a birtokra, és megtekintettem a fügebokromat is.
Úgy látom, fáziskésésben van, mert még mindig hoz termést, meg leveleket, egyre csak nő, már majdnem akkora mint én (1,65), de beérni nem akar egy szem sem.
A nagyságuk sem változott (kisebb diónyi) és a színük is elég zöld.
Azt hiszem, nem mozdul meg a gigám a fügémtől.

Nagyon gondolkodom, hogy nem takargatom, ápolgatom tovább.
Altamir Creative Commons License 2010.09.24 0 0 558
Enyhe tél esetén nem is kell takargatnod, csak sajnos az elég ritka sík vidéken.
Remélem azért nem akarod kivágni, mert dísznek is tökéletes. A termést illetően, az enyém is hasonló állapotban van. Otthon nincs kerted ? Mert, ha lenne, akkor érdemes volna fűtött épület közelébe ültetni szegénykét, és akkor gond nélkül kitelelhetne.
Előzmény: lujzak (556)
Altamir Creative Commons License 2010.09.24 0 0 557
Az enyém sem panaszkodhat, hiszen közel kétméteresre nőtt, a semmiből.
Vélhetően fügét én sem sokat eszek már az idén, max bolti szárítottat, de hát azt is szeretem. Majd jövőre, ha nem fagy el, és persze, ha megérjük. :-))
Előzmény: Törölt nick (555)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!