Keresés

Részletes keresés

Tuarego Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8574

Állítólag szellemi párbajra készülsz.

 

Igen. Kész vagyok rá. Akár veled is, ha hajlandó vagy leereszkedni az én szintemre szellemi magasságodból, továbbá meg tudod ígérni, s ami fő: meg is tudod állni, hogy higgadtan és tárgyszerűen válaszolj és kérdezz, s ne sértegess. Ha ezt nem tartod be, akkor azonnal megszakítom a beszélgetést.

Ami az utóbbi hetekben itt ment, ezt nem akarom így, ebben a formában tovább csinálni, ezért is jelentettem be a távozásomat meghatározatlan időre. Ebben a macska-egér játékban így nem akarok részt venni, mert ez így nem fair. Nekem még esélyem sincs ilyen felállásban egy felsorakozott üvöltő falka ellen, bármit is mondok, bármit is teszek le. Ezért találtam ki, hogy egy szellemi párbajra, egyéni csörtére, avagy hívjuk, aminek akarjuk, kiállok bárkivel, de akkor csak egy személlyel beszélgetek, s csak egy meghatározott témáról. Erre hajlandó vagyok egy estémet rászánni, vagy ha szükséges, többet is.

Valamikor az Origo Fórumon már volt ilyen "szellemi párbajom" Pombéval, s ahogy emlékszem, egy darabig jól ment a dolog, s pergő párbeszéd alakult ki, de aztán elvesztette a türelmét és átcsapott dühöngőbe.

Ezért csak olyan féllel látom értelmét ebbe belekezdeni, aki megesküszik arra, hogy higgadt és tárgyszerű tud maradni, s nem sérteget.

Az egyéb részletekről később meg lehet állapodni (helyszín, időpont, téma stb.)

Tehát most már tényleg nem válaszolok az itt legutóbb felvetett kérdésekre, hanem várom a jelentkezőt, aki hajlandó kiállni velem egy „egyéni csörtére”, egy előre megegyezett időpontban, s egy előre meghatározott témában.

 

Előzmény: Törölt nick (8551)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8573

T = 2 π L sin φ / v

 

Másrészt (2).

Elfelejtettem beszámozni a képleteket.

2 π L sin φ / v = 2 π GYÖK(cos φ L/g)

 

L sin φ / v = GYÖK(cos φ L/g)

 

sin φ = v GYÖK(cos φ L/g) / L

 

 

Sajnálom, ebből nem tudom zárt alakban kihozni a képletet.

Előzmény: Törölt nick (8558)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8572

Hülyén néz ki amikor bemegy az ember egy négyszögletes kötelekkel elkerített helyre és panaszkodni kezd

 

Ott nem gyalázni kell az ellenfelet, hanem kiütni. ;)

Előzmény: Mungo (8545)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8571

rendes helyeken ezt hívják tisztességes, nyájas viselkedésnek

 

Az egyik főnök fia nemrég kilépett a cégtől. Születése jogán manager volt. A végzettségét nem ismerem.

Nagyon udvariasan tudott levelezni ügyfelekkel. Csak éppenséggel a kommunikáció szakmailag null komma null.

 

Elárulok egy nagy titkot.

A számítógéppel nem udvariasan kell bánni, hanem szakszerűen.

Szólhatsz hozzá udvariasan. Megkínálhatod kockacukorral. Ígérhetsz neki rangot és hatalmat.

Vagy lehetsz vele goromba. Fenyegetheted. Akár meg is rugdoshatod.

És ez mind mind teljesen hatástalan.

 

Úgyhogy most klasszikus mechanikát tanulok. Mert amit a mérnökök nem tudnak, azt nekem kell megoldani.

Ennyi erővel akár be is iratkozhatnék az egyetemre...

Előzmény: Tuarego (8540)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8570

Hány mérnök van nálatok?

 

Akikről tudok: Három okleveles, meg két üzemmérnök.

Két gépész és egy vellamos.

Egyikük hamarosan nyugdíba megy.

Kettő már most is nyugdíjas korú, de még bejárnak.

Előzmény: pk1 (8566)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8569

Ha téged ilyen inzultusok érnének, az lenne a legkevesebb, hogy durcás lennél te is...

 

Érnek. Rendszeresen. Mérnököktől.

 

 

Mert itt a mérnök urak a digitális forradalom előtt embereknek dirigáltak évtizedeken át. Ahhoz szoktak hozzá.

Az emberek önállóan is meg tudnak oldani feladatokat.

A számítógépnek viszont meg kell adni a bemeneti adatokat és a jól definiált algoritmusokat. Lépésenként.

 

A szakiknak oda tudnak adni precíz műhelyrajzokat, kapcsolási rajzokat stb.

De nekem nem tudják elmondani, hogy egyszerű elemi műveletekkel hogyan lehet kiszámolni azt, amit eredményként akarnak kapni. Nem tudnak leírni egy összetett folyamatot. Próbálkoztak vézna folyamatábrákkal, aztán három képernyőnyi adatbevitelt sikerült összehozniuk nem túl jól egy 200 képernyőnyi feladatból. A többit meg működés közben ötlötték ki, hogy ja még ez meg ez is kéne. És bőven voltak benne logikai bukfencek is, amelyek súlyos vitákra adtak okot.

Előzmény: Tuarego (8536)
heted7 Creative Commons License 2019.10.17 -5 0 8568

Kedves Tuarego!

Úgy döntöttem, mostantól (amíg bírom) nem szólok egy rossz szót Rád, hanem (amíg bírom) megmaradok a fizikai érveknél. Ezt írod:

 

"a kötél végén lévő golyó egyik erőkomponense húzza lefelé a kötelet, spersze van egy másik erőkomponens is, ami meg kifelé húzza a kötelet, s ezen erőkomponensek eredője húzza ferdén a kötelet kötélirányban"

 

Sajnos még mindig kevered a szezont a fazonnal. Kár. Nézzük a fenti mondatodat részletesen, ha megengeded:

 

"a kötél végén lévő golyó egyik erőkomponense húzza lefelé a kötelet" -- ha ezt úgy kell érteni, hogy a "GOLYÓRA HATÓ erők egyik komponense", akkor eddig kb. jó. A golyóra ható gravitációs erőről van szó.

 

"spersze van egy másik erőkomponens is, ami meg kifelé húzza a kötelet" -- van, de az a KÖTÉLRE HATÓ erő egyik komponense.


"s ezen erőkomponensek eredője húzza ferdén a kötelet kötélirányban" -- ez a két erő KÉT KÜLÖN TÁRGYRA HAT, így nincs értelme eredő erőt számolni.

Előzmény: Tuarego (8548)
G.Á 0123 Creative Commons License 2019.10.17 0 1 8567

Ami az erő-gyorsulás oksági kérdését illeti, az rögtön nyilvánvaló mindenkinek hogy ez a kérdés a bölcsész-fizika témakörébe illik, de mint minden mást, ezt is lehet jól (relatíve magas színvonalon) művelni.

 

A magánfilozófia természetesen kétféle lehet, ezeknek a matematikai logikai alakja:

 

1)  A=>B       (implikáció)

2)  A<=>B    (ekvivalencia)

 

Ahol az "A" kb az az állítás hogy: "Eredő erő hat a testre";  "B" pedig az hogy: "A test gyorsul".

 

Ebben az állításban nincsen benne hogy inerciarendszerekben történő leírásról van-e szó, illetve hogy az inerciaerőket erőknek tekintjük-e. Ezek azok az önkényesen eldöntendő kérdések amelyeket tisztázni kellene.

 

Teljes általánosságban nézzük meg 1) és 2) különbségét:

 

1) Az implikáció logikai táblázata:

https://i.stack.imgur.com/KiJ8A.png

 

Ha az implikációt igaznak fogadjuk el, akkor:

-Eredő erő jelenléte esetén lehetséges gyorsulás.

-Eredő erő jelenléte esetén nem lehetséges nulla gyorsulás.

-Nulla eredő erő esetén lehetséges gyorsulás.

-Nulla eredő erő esetén lehetséges nulla gyorsulás.

 

2) Az ekvivalencia logikai táblázata:

http://sites.millersville.edu/bikenaga/math-proof/truth-tables/truth-tables20.png

 

Ha az ekvivalenciát igaznak fogadjuk el, akkor:

-Eredő erő jelenléte esetén lehetséges gyorsulás.

-Eredő erő jelenléte esetén nem lehetséges nulla gyorsulás.

-Nulla eredő erő esetén nem lehetséges gyorsulás.

-Nulla eredő erő esetén lehetséges nulla gyorsulás.

 

A különbség az aláhúzott harmadik sorban van.

Szóval az 1. és 2. filozófia közti egyetlen különbség azon múlik, hogy erők hiánya esetén lehetséges-e gyorsulás vagy sem.

 

A Newton-törvények inerciarendszerekre vonatkozó alakja szerint nem lehetséges, és ebből természetesen a 2) filozófia következik.

Másrészt ha az inerciaerőket nem fogadjuk el valódi erőknek, akkor természetesen gyorsuló vonatkoztatási rendszerekben fellép olyan gyorsulás amelyhez nem rendelünk erőt. Ebből az 1) filozófia következik.

 

Klasszikus mechanika szintjén legalábbis ennyi a különbség.

 

pk1 Creative Commons License 2019.10.17 -1 0 8566

Hány mérnök van nálatok?

Előzmény: Törölt nick (8564)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8565

Személy szerint ordítozni is szoktam a mérnökökkel. Mindhárommal.

De már nem. Mert teljesen hatástalan.

Ők csak a nagyesze jobbantuggya okosok.

Az önérzetük nagyobb a tudásuknál.

Előzmény: Tuarego (8534)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8564

Ezeket a belső mechanikai feszültségeket amúgy sem erővektorokkal írjuk le, hanem egy tenzorral, nem? Nem 3, hanem 6 független komponense van, nem vektorként, hanem tenzorként transzformálódik.

 

Kapizsgálom, hogy mit mondasz. De nem teljesen értem.

Ha a satuba beszorítom a radírt, akkor egyik irányban összemegy, a másik irányban meg kitágul.

(Keményebb anyagoknál az alakváltozás nem ennyire feltűnő.)

 

A rúgó erőtörvénye ezek szerint kamu?

Majd megkérdezem a főnököket, hogy hallottak-e tenzorokról... (Lehet tippelni.)

Előzmény: Törölt nick (8532)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 -2 0 8563

Nálunk van három mérnök. Képzelheted, amikor a főnökök összefognak és egymásnak adnak igazat.

De egyszer megunom, aztán otthagyom őket, és mehetnek vissza (de nem a balettbe ugrálni). A kőkorszakba.

Számolhatnak kockás papíron ceruzával, zsebszámológéppel. (Pedig én sem vagyok világcsúcs.)

 

Előzmény: pk1 (8527)
Arilou Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8562

Csak vigyázz, mert a 3. egyenlet szerintem nem jó, ott a gyökjelnek a cos(fi) felett is tartania kell.

Előzmény: Arilou (8561)
Arilou Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8561

Akkor meg a 3. egyenletből fejezd ki a fi-t, és írd be a másodikba

Előzmény: Törölt nick (8558)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8560

Te egy külső (álló rendszerből nézve) talán nem tudod megfigyelni, s mérni azt az erőt, amivel a golyó húzza a kötelet befelé? Talán vak vagy? Felhelyezhetsz erőmérőket, amivel egyidejűleg konkrétan meg tudod mérni azt az erőt, amivel a kötél húzza a golyót befelé (centripetális erő) és azt is, amivel meg a golyó húzza a kötelet kifelé (centrifugális erő). Semmilyen természeti törvény nem tiltja ezt a megfigyelést és a mérést.

 

Ez egy közvetett megfigyelés.

Mert én az álló vonatkoztatási rendszerből nézem a mozgó erőmérőt.

 

 

Az álló vonatkoztatási rendszerben a golyó a kör középpontja felé gyorsulva mozog. A gyorsuláshoz erő kell. Befelé mutató eredő erő.

 

A forgó vonatkoztatási rendszerben a golyó nyugalomban van. Következésképpen a golyóra ható erők eredője nulla.

 

De ezt egyszerűbb lenne a gyorsuló téglával megérteni...

Előzmény: Tuarego (8524)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 -2 0 8559

Szelkivel ellentétben én nem jutottam el a megértésedig.

 

Nekem naponta óriási szellemi erőfeszítés megérteni a három mérnök kollégát.

Volt már rá példa, hogy sikerült.

 

Például dobtam egy hátast, amikor órákon át tartó parttalan vitában végre rájöttem, hogy az adatnak azt tekintik, amit a kezelő begépel. Velük ordítozni is szoktam. Pedig nem csak főnökök, de ráadásul tulajdonosok is.

Értem én (utólag), hogy a lyukszalag őskorában ezt nevezték adatnak, mert háttértároló nem volt.

 

És persze időnként elgondolkozok, hogy szándékosan beszélnek hülyeséget, vagy csak spontán.

Azt hiszem, a háttérben egy kis önteltség van. A főnök tekintélye.

Sajnos a természet nem ismeri azt az elvet,  hogy a főnöknek mindig igaza van.

Módosították is egy kicsit. Már ott tartunk, hogy a főnöknek nem kell érteni hozzá.

Előzmény: pk1 (8519)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8558

Mit szólnál ahhoz, hogy: T=2lsin(fi)/v

 

Túlságosan egyszerű lenne.

Ezt ellenőriznem kell, tágabb összefüggésben.

 

r = L sin φ

v = 2 r π / T

 

v = 2 π L sin φ / T

 

T = 2 π L sin φ / v

 

 

Mélyebben mögénézve az a probléma, hogy φ nem független paraméter.

 

φ = φ(v)

Előzmény: Arilou (8555)
Arilou Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8557

És lemaradt egy Pi:

 

T=2*l*Pi*sin(fi)/v

Előzmény: Arilou (8555)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8556

Folytasd kérlek. Új izgalmas vita kezdete lehet ez.

 

Háááát...

A relativitáselméletben még nem volt szó Arisztotelész erőtörvényéről, Ptolemaiosz mozgástörvényéről, és Kepler szféráiról sem. ;)

Előzmény: pk1 (8511)
Arilou Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8555

 

Mit szólnál ahhoz, hogy: T=2lsin(fi)/v

 

:)

Előzmény: Törölt nick (8553)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 -1 0 8554

A kúpinga esetében egy mechanikai mozgásról van szó, ennek a tanulmányozásához egy mozgásegyenlet felírása és annak megoldásá szükséges.

Te felírtad a statikai egyensúlyát egy álló golyónak. De ehhez két koordináta rendszert használtál fel. És erre büszke vagy.:)

Az inga mozgása egy rezgés, annak mennyi a periódusa?

 

Megvan a kérdés. (Talán ez volt.)

Előzmény: sr1 (7021)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8553

Emlékeim szerint valaki feltette korábban a kérdést, hogy mennyi a kúpinga periódusideje...

(Nem találom a hozzászólást, fejből pedig nem emlékszem pontosan a kérdésre. A kérdező jelentkezzen!)

 

Adott paraméterek: g, m, L és v.

 

A sebesség függvényében nem tudom megadni zárt alakban.

Előzmény: Törölt nick (8516)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8552

Maga itt a tánctanár?

 

Ha medvetáncról van szó? ;)

Előzmény: pk1 (8542)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8551

Állítólag szellemi párbajra készülsz. Most tényleg fegyvertelenül akarsz kiállni párbajozni?

 

Tudsz válaszolni arra a kérdésre, hogy a kötélen kívül hat-e még valami a golyóra, vagy elmenekülsz a kérdés elől?

Valamint: merre mutat a golyó gyorsulásvektora?

 

Előzmény: Tuarego (8548)
Arilou Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8550

És a golyó nem húzza lefelé a kötelet?

 

Az benne van a K' erőben. A K' függőleges komponense egyenlő nagyságú a G-vel.

Előzmény: Tuarego (8541)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8549

Jó, tehát a kötélen kívül mi hat még a golyóra?

 

Előzmény: Tuarego (8548)
Tuarego Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8548

A kötél csak kötélirányban tud húzni. A kötél kötélirányban húzza a golyót, a golyó kötélirányban húzza a kötelet.

Pontosan így vélem én is, és így is szoktam interpretálni, ha megnézed számtalan bejegyzésemben.

Ez a beírásom arra vonatkozott, hgy a kötél végén lévő golyó egyik erőkomponense húzza lefelé a kötelet, spersze van egy másik erőkomponens is, ami meg kifelé húzza a kötelet, s ezen erőkomponensek eredője húzza ferdén a kötelet kötélirányban. 

Előzmény: Törölt nick (8543)
construct Creative Commons License 2019.10.17 0 0 8547

És az a K' erő, (amivel a golyó húzza a kötelet) már fel van rajzolva, bele van számítva, nem kell azt még egyszer külön hozzászámolni.

Előzmény: Törölt nick (8543)
pk1 Creative Commons License 2019.10.17 -1 0 8546

Nem. Te a párbajra készülsz most. Éppen az imént vágtad bölcs képünkbe a kesztyűdet. Vagy félreértettem ezt?

Előzmény: Tuarego (8544)
Mungo Creative Commons License 2019.10.17 -2 0 8545

...azok is megtanulják – ha másként nem, hogy beledörgölik az orrát – hogy milyen szabályt kell betartani.

Az a gond, hogy te úgy gondoltad a tudományos vita, az egy kávéházi bájcsevej, ahol udvariasan mosolygunk egymásra és ájuldozva dícsérjük egymás frappáns gondolatait. Valamiért nem tűnt fel neked, hogy ez egy olyan hely, ahol az igazság fontosabb, mint a bájolgás.
Hülyén néz ki amikor bemegy az ember egy négyszögletes kötelekkel elkerített helyre és panaszkodni kezd, hogy bírósporttárs engem itt bántanak...
A konok ostobaság pedig előbb utóbb kivágja a biztosítékokat és az udvarias hangnem előbb enyhébb, majd erősebb cikizésbe megy át. Ha valaki kérdez, mert valamit nem tud, azért még senki nem lett ledorongolva, ha makacsul kioktató hangnemben ontja magából a hülyeséget, az ne is számítson másra.

Előzmény: Tuarego (8540)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!