Ugyanaz a szög megy bele. A 18V-s nehezebb, és 10 ezerrel drágább. Valószínűleg nem egész nap ezzel dolgozol, hogy számítson hány szeget tudsz belőni egy akkuval (mert úgy néz ki csak az a különbség a kettő között).
Mindkét típushoz van akkum, ugyan akkora a szegezési kapacitásuk (szeg méret). Véletlenül sem használom ipari szinten, de azért néha ajtó, ablak, bútor szegőzéseskor nagy hasznát venném, főleg úgy, hogy nem kell még egy kompresszort is magammal vinnem.
Szóval a kérdés, hogy pro-kontra ki melyiket ajánlaná, vagy esetleg valamelyikkel van-e valakinek tapasztalata?
Igen, az epoxy nagyon karcolódik, igazi vágódeszkának nem jó.
Paco kérédésére is: Inkább amolyan tálaló deszkák ezek.
Ajándékba készültek, lányom ment több esküvőre is, mi is szülinapra barátokhoz, ilyesmi. Szóval inkább dísztárgynak szántam, de majd az új tulajok eldöntik, mire használják. Kaptak hozzá kis üvegcsében méhviaszos paraffint és "használati útmutatót", hogy ne tegyék pl. mosogatógépbe :)
Én annyit csináltam, hogy lenyúltam egy minimalista design-t és szép anyagból megcsináltam. Ehhez képest ezek... :)
Viszont, ha már itt tartunk, az epoxy mennyire jó egy vágódeszkára ? Azt gondolnám hogy rettenetesen karcolódik, és meg is látszik rajta azonnal minden kis karc, vagy tévedek ?
Dió rönköt hogy lenne érdemes felvágni, ha szállíthatóság miatt mindenképp hossz irányban ketté kellene vágnom? A közepe mentén vágjam félbe, vagy inkább harmadoljam, és hagyjak meg a közepén egy jó vastag negyedes vágású részt? Melyik a jobb opció?
sziasztok, rég jártam erre, ideje volt! Gyönyörű darab lett, tényleg szép, letisztult design!
Nem rossz anyag erre a dió, nekem van hasonló szálirányú, kb 30 éves dió vágódeszkám napi használatban, semmi baja. Pedig még autóemelő alatt is volt, hogy a sárból ki tudjuk emelni a kereket :)
Élelmiszer minőségű paraffinolajat nagyobb kiszerelésben borászati boltból lehet beszerezni.
Én még Egy Griff két órás bütüs deszka rekordjára gyúrok, de idő hiányában tolódik a projekt :) Készült nálam is ajándékba azért pár deszka (műgyantás és bütüs is), ha megtalálom az ide-oda kallódó, részben letörölt felvételeket, talán még egy videót is össze tudok ütni róluk. Párat persze okosan le sem fotóztam :(
Ha megnézed a deszkát amit csináltam, akkor a vágásirányra keresztben vannak a rostok, szóval valószínűleg ez a legszarabb elrendezés.
Ha megnézed a deszkék 99%-a ilyen. Nincs ezzel gond. Igen, a késsel bizony át-átvágod a rostokat, és egy idő után nagyon meglátszik rajta a használat, de ha zavar, nekiesel egy gyaluval vagy csiszológéppel és 2-3 perc múlva újra régi fényében ragyog. Ezt addig tudod csinálni, míg el nem koptatod a deszkát! :-) A bütüsnél ezt ritkábban kell megcsinálni, de egy idő után arra is ráfér a felújítás. De még mindig sokkal kevesebben használnak bütüs deszkát, mint simát!
Méhészet? Vagy ha már úgyis neten kutakodsz, beírod hogy "méhészet atevárosod", vagy "méhviasz atevárosod" és csak van ott vagy a közelben vmi netes bolt, aminek van személyesen is látogatható telephelye.
"élőben hol szoktak" - erre azért is nehéz válaszolni, mert pl .. hol élsz? :-)
Én anno méhviasz pasztillát vettem 1 kg-ot, hát az az én életemben nemigen fog elfogyni. (most néztem meg, 2017-ben vettem és van még vagy 80 deka vagy több, az tuti) Én a találatok közül a humanityaruhazas , sárga, 1kg-os csomagot rendeltem (az akkor 5800 Ft volt).
Köszi a 2 tippet, megnézem ezeket még, hátha. Annak viszont örülök, hogy nálad ilyen régóta működik a dolog, akkor mégsem mindennapos a szakadás. :)
A helyettesítést illetően: igen, nekem is vannak kétségeim, hogy a gumi laposszíjon kívül más elviselné a 16-os tengelyt huzamosabb ideig, pláne úgy, hogy értelmezhető nagyságú nyomatékot is visz át.
Nem hiszem, hogy hülyeségeket írsz, én is agyaltam ezen.
Ha megnézed a deszkát amit csináltam, akkor a vágásirányra keresztben vannak a rostok, szóval valószínűleg ez a legszarabb elrendezés.
Viszont ki fogom próbálni.
Ha nagyon szar, akkor tálaló deszka lesz belőle.
Ha nem annyira, akkor használom. Azt azért tudni kell, hogy nem vagyok szakács, szóval ha ez a deszka szezononként 10-15-nél több alkalommal lát kést, akkor sokat mondtam :)
Nem mellesleg életem első vágódeszkája volt, igazából tanulópénznek is vehetem. Ha nagyon karcolódik, akkor lecsiszolom, leolajozom mégegyszer és használom tálalásra. Arra (szerintem) szép lett :)
Amire nagyon büszke vagyok, az a táblásítás, soha ilyen jól nem sikerült még. Sehol egy hézag, nem kellett ragasztós fűrészporral varázsolni, és még a síkot is sikerült tartani. Körben szorítottam, minden oldalon, és azt nem basztam el (kivételesen). Hab a tortán, hogy az asszonynak is tetszik :)
Egyébként elgondolkodtató a dolog, hogy egyáltalán jó e egy olyan tárgyra a kikeményedő olaj, mint a vágódeszka, melyet folyamatosan késsel felsértesz. A bütüs deszka lényege ugye az, hogy a kés éle a fa elemi szálai közé "becsúszik", a kés éle mentén a rostok, ha minimálisan is, de el tudnak mozdulni, így a deszkának is és persze magának a késnek is ez okozza a legkisebb kárt. Namármost ez sima olaj esetén ok. De ha egy kikeményedő olaj van a fa szálai, rostjai között, akkor ezek a szálak már nem tudnak mozogni, nem tudnak "arrébb hajolni" a kés útjából, vagyis a kés folyamatosan vágni fogja ezeket a szálakat. Nem beszélve a kikeményedett olajról, melyet szintén vagdosni fog a kés. De csak elmélkedem, nyugodtan cáfoljatok meg, ha hülyeségeket írok... :-)
Én patikai parafin olajat olvasztottam össze 1:1 arányba tisztított méhviasszal, ezzel kentem át kétszer, kihagya 1 nap száradást és persze az újabb kenés elött kicsit polirozás is volt. Nem nagyon, lényeg, hogy a felesleges anyag lejöjjön és sima legyen a felület. A második réteg után szintén száradt 1 napot majd rendes polírozás kézzel, puha pamut ruhával.
Sajnos ami engem illet csak rossz hírrel tudok szolgálni. Én ~2014 óta vagyok itt (még egy régi nickemmel, 2018 óta a mostanival), 2016 óta Metabo HC 260 tulajként. Általában véve jó a memóriám: én nem emlékszem az elmúlt 8 évből hogy valaki itt, EB vagy Metabo HC 260 tulajként elszakadt ékszíj miatt kérdezett volna. Ami azt is jelenti: nem keresgéltünk ezután. Ami persze nem zárja ki hogy rosszul emlékszem, és azt sem hogy valaki nem szólt az elszakadt szíjról és talált szíjat - akkor(!).
Az "akkor"-nak van jelentősége ... az van, hogy nemrég valaki élezhető (a 3mm vastag) késekre akart átállni, de ahhoz ugye nem jó a gyári Metabo ékléc. Kell a másik ékléc. Sebaj, majd a magyar dealer, ha ő nem akkor majd máshol ... nem. Seholsem. A forgalmazó hamarabb hozott volna be kokót mint a 3mm késekhez való éklécet. De ez igaz az angol, német .. kb az összes európai oldalra. Nagyjából. Kb annak is örülhetsz, ha van egyáltalán komplett HC 260 gyalu valahol. Nemhogy alkatrész hozzá.
Anno mi itt összeálltunk négyen EB és Metabo HC 260 tulajok, pont a fentebb említett ékléc+élezhető kés témában. Mert akkor a magyar forgalmazó éppen tudott volna szolgálni ékléccel+késekkel, de ír és angol oldalakról, kis logisztikával fejenként -15e ft-tal a magyar ajánlathoz képest hazahozattuk a cuccot.
Ahogy látom alaposan körbejártad a témát .. én nem tudom ezek után tud-e valaki neked újat mondani.
Ja, csak hogy pontosítsuk: ez az ékszíj röppent el nálad, igaz? ("a késtengely általmeghajtott ...")
Ha nekem szakadna el az az ékszíj és sehogy nincs helyettesítő (tuti nincs?? mibim.hu, powerbelt.hu? ha ők nem akkor senki sem) .. én megpróbálnám helyettesíteni valahogy. Az a kifordított bordás ékszíj, amit írtál ... hát nem hangzik jól. Mármint működhet .. egy ideig. Azt is írták, meddig? Ezeket a szíjakat nem véletlenül tervezik úgy, ahogy.
Ha nem is rendszeresen de ha időm engedi olvasom a fórumot. Sajnos a lakásfelújítás eléggé lefoglalja a szabadidőmet, így mostanság nem nagyon van miről írjak.
Az ominózus einhell lombfűrész gép általam készített fűrészlap befogója sajnos fix darab, valóban nem követi a kar mozgásából fakadó változást, a fűrészlap hajlító igénybevételnek van kitéve emiatt. Ez eddig nálam nem okozott jelentős problémát. A nagyobb mennyiségben elhasznált obiban kapható lux5-ös fűrészlapból minimális mennyiség tört el a befogatás közvetlen közelében, ha tört többségében inkább közép vagy 1/3-2/3 távolság között, azon a részen ami jellemzően még részt vesz a forgácsolásban. Legtöbbször a luxos lapok éle hamarabb ment ki keményfában (bükk, juhar, kőris) a karácsonyfadísz készítése közben mint szakadt volna a lap. Pacman jóvoltából sikerült Pegas márkájú lapokat is beszerezni. Ezekkel sajnos nincs hosszabb távú tapasztalataim, csak kipróbálni tudtam őket 1-2 dísz erejéig.
Közben az einhell gép kukázva lett a motorja miatt (leszakadó tekercselés a kommutátor szeletekről, meguntam az állandó javítgatást) új motor arany áron van hozzá vélhetően ugyan az a gyenge konstrukció, így nem foglalkoztam már többet a javításával, mert sikerült egy öntvény asztalos asszinkron motoros békebeli ferm gépet beszerezni, olcsóbban mint az einhellhez kapható új motor ára. A lapbefogók átkerültek a ferm gépre. A gépet kicsit felújítottam, és kialakítottam rajta porelszívási lehetőséget, de a festésig már nem jutottam el vele idő hiányában, mert közbejött a lakásfelújítás. Aminek szerencsére lassan a végére érek. Aztán lehet nekiállni az új helyen a műhely kialakításának :) A ferm felújításáról itt vannak képek, hátha érdekel valakit.
A lapbefogóval eleinte voltak problémák. Eredetileg sima M3-as menetű csavar adta a szorító erőt, na ez viszonylag hamar megadta magát a sok ki be csavargatás miatt. Ezt először M4-esre, majd mikor átkerült a ferm gépre M5-re bővítettem fel. Már az M4-es csavarokkal is jobb volt a helyzet. M3-al jó ha 15-20 ki be szorítást elviselt a csavar, aztán szakadt. Már egyszerre volt hogy 10-15 kis tekerőt csináltam, a gyors cserélhetőség miatt, aztán meguntam és megnöveltem a méretet M4-re ez már jóval több ki be csavarást elviselt, de egy idő után ez is elszakadt. Az M5-ös csavarból már lehet 10.9-es keménységűt venni. Jelenleg ez van már a befogatóban, de hosszabb távú tapasztalatom sajnos nincs, hogy meddig bírja a folyamatos tekergetést. A befogató anyaga a lomok között talált vasdarab volt, amit kedves Apósom segített megedzeni. Felhevítettük acetilénnel a forma kialakítása és a menetvágás után meggypirosra majd olajban vissza lett hűtve. Ennek az edzési dolognak a pontos mikéntjét nem vágom sajnos, Após lakatos azt Ő intézte annak idején. Egy időben gondolkoztam hasonló befogó elkészítésén mint amit 409 is linkelt a hegner gépekhez. Aztán a sajáttal nem volt probléma a fűrészlap hajlító igénybevételének ellenére sem, így az abbamaradt
Ha kukta5508 által linkelt befogató anyagilag elérhető, azzal jársz a legjobban, azt átalakítás nélkül tudod használni a gépen, csak vissza kell tenned a kis lemezkét ami lecsavaroztál a kar végéről, arra kell ráakasztani. Az alsó karon viszont valahogy rögzíteni kell, hogy ne tudjon a helyről könnyen leesni a befűzős vágásoknál, mert lehet szerencsétlenkedni a visszaakasztásánál. A hegner gépeken azt hiszem van alatta egy rugalmas lemez ami a helyén tartja a kis befogó pofát.
A rubiot azért szeretem, mert másnapra kikeményedik, könnyű vele dolgozni, illetve ezt is beissza a fa (teljesen vissza kell törölni a felületről). Hogy mennyire lesz tartós azt nem tudom, de max majd újra lekezelem.
Aha, azt nézem írja is tényleg. De régen mivel csinálták ezeket? Sima enyvvel ragasztották? Meg mivel felületkezelik? Néztem a Biopin keményolajra rá van írva, hogy élelmiszerbiztos, csak az felületzárónak jó inkább, valami olyan kellene ami beszivárog. A keményolajat azt szerintem ripsz ropsz lekaparja a kés.
Tavaly csináltam dióból vágódeszkákat, igaz nem táblásítva hanem egy darabból. Én is gondoltam hogy talán nem annyira fogja szeretni ezt a szerepet, de meglepően jól bírja.
Fenyőnél, bükknél jobban. Eddig a bambusz a bajnok ebben a műfajban az én konyhámban. Azt pénzért vettem.
Egykori és jelenlegi Metabo/Elektra Beckum HC260 tulajok segítségét szeretném kérni.
A hétvégén elszakadt a késtengely által meghajtott gumi laposszíj a gépemben (Metabo). A legközelebbi szervizt felhívtam, megvigasztaltak, hogy semmi jóra ne számítsak, pontosat nem tudnak mondani, de hónapok, mire megjön az új szíj, mivel nincs készleten a Metabonál. Felhívtam 1-2 boltot, akik foglalkoznak laposszíjakkal is, de vagy csak szövetbetétest gyártanak, vagy szövet nélkül, de 1m fölötti hosszban.
Ha valaki már járt így, honnan rendelt, létezik itthon beszerzési forrás? (én csak egy német webshopot találtam)
Valamelyik angol forumon olvastam, hogy volt aki 600-640-es hosszbordásszíjjal helyettesítette (kifordítva), és működött. Van valakinek ilyen jellegű tapasztalata? Azért kérdezem ezt, mert van egy tippem, hogy meddig fogja bírni a következő gumiszíj, tekintve, hogy ami lejött a gépről, megnyúlva 660mm körül volt, az új mérete 547x2x18.
Az egyik képen, ahol hátulról látszik a felső kerék, szerintem ott a gomb, amivel a felső szalagvezetőt lehet rögzíteni a megfelelő magasságban. Felemelve szerintem simán megvan a 38 centi.
A törököknek vannak jó cuccaik és jó ár-érték arányban. A fémrész rajta vajon mi, rozsdamentes acél? Vagy valamilyen aluötvözet? Amúgy az a műanyag olyasmi lehet, mint amilyenre cseréltetem egy esztergályossal a lombfűrész asztalán lévő kör alakú műanyagot, amin felfekszik a munkadarab, abból ékszíjtárcsát is készít/ az eredetije a gépemen, a piros kör alakú műanyag már régen eltört, az elég gagyi volt/
Szóval ami megfogott az eredeti designban, az pont a légiessége, amit az ad, hogy oldalról nem látod a "húsát" a vágódeszkának, mert baromi mély a bevágás. A feleségem azzal kezdte, hogy nem vékony ez ? Mondom 4cm tömör dió, ez nem lesz vékony :) Aztán mondta, hogy pont jó lenne egy ilyen klopfolni, szóval csináljak neki is egyet hamarjában :)
Egyébként 8mm-es spirál bittel csináltam, előre rögzítettem a távtartókat a maróasztalon, de 20mm mélyen kellett marnom. Próbáltam első körben mozgatni az anyagot a biten, de esélytelen, utána az ideiglenes "stellerek" mellé pakoltam különböző szélességű anyagokat, hogy végig tudjam marni, értelmezhető minőségben. 5-6mm-nél mélyeb vágásokat nem mertem csinálni, szóval pont 4 kör volt, mire teljes mélységben kimartam az anyagot. Najó, nem kapkodtam, nem is korán kezdtem, nettó talán 2 óra volt az egész. (de basszus, ez a hobbim, nehogymá' itt is hajtsanak, hogy miért nincs kész :)
Ku..a régen használtam már a gépet, de emlékeim szeint ugaynez volt. A hernyó végét kicsit meglapítottam, így nagyobb felületen fogott rá a lapra és kevésbé volt idegölő a befogás. Nem értem miért nem mókoltak belülre vmi vékony ,rugalmas fémlapot, azt nyomná a hernyó közvetlenül és a vékony lap szoríthatná a fűrészlapot, nem forgatná el, tolná összevissza.
Jó, ez most nem neked szólt, gyönyörű az a deszka így is, gratula! Sőt ... nem bütüsen meg szebb is tán, jobban lehet az erezettel játszani.
Viszonyt a fogantyú .. Te, nálatok Hulk is szokott kuktáskodni? :D Azért szívtál ennyit vele, mert (szerintem) feleslegesen mélyre-"hosszúra" csináltad a foganytút. Nem vagyok deszkagyáros, 6-8 deszkára emlékszem, de mindegyiknek a fogantyúját egy 20-as nútmaróval martam meg, "befelé" 20 mm, teljes marószár átmérővel, magasságban meg sztem 15-20mm-nél nem volt magasabb.
Ennyi bőven elég bármekkora deszka fogantyújának (főleg ha még gumilábat is csinálsz a deszkának, de anélkül is) És elég hamar megvan, az hogy ráment a délelőtt, olyan sosem volt. Max 3 menetben, ha a maróasztal vezetőjén 2 ütközőt is felszerelsz, ami között mozgatod a deszkát - ez megvan max negyed óra-20 perc alatt alatt. Mind a 2 fogantyú.
A vicc, hogy tegnap még 76-ról volt 59-re leárazva, AKCIÓSAN.
Mondanám, hogy felszívtam magam, de nem, vágódeszkát akartam csinálni. Legalább mondhatom őszintén a felsőbb szerveknek, hogy mennyi pénzt spóroltunk :)
50x35x4cm-es a végeredmény, szóval emberes.
Nem tudom mennyire adja vissza a kép, de jó lett. Szerintem életem eddigi legjobb táblásítása, nulla hézag, síkban jött ki a szorítok közül, szóval büszke vagyok magamra :) A marást a maróasztalon csináltam, mert így volt megfelelő alátámasztás, de elég szenvedős volt a 8mm-es bittel (ráment a délelőtt).
Tudom, lehetett volna bütüs, lehet hogy a dió sem éppen a legjobb fa erre, de ez volt itthon, a desgin meg nagyon megtetszett. Az asszony már 3 másikat is akar csináltatni velem, ajándékba. Ha tudná, hogy mi kínlódás volt a marás mentén csiszolni, akkor nem kérne ilyet :)
PS: Tegnap voltam szüleimnél a lányommal, apám kérdezi, hogy mit barkácsoltam mostanában. Mondom neki, hogy SEMMIT. Erre megkérdezi, hogy a sakktáblával nem haladsz, fiam ? (ami a lányomnak lesz meglepi karácsonyra) Mondom miről beszélsz ? :)
És hogyan boldogulsz a lap befogással? Az enyémhez hernyócsavaros szorító van, de szenvedés befogni a lapokat. Mire meghúzom a csavart, kitolja maga alól a lapot. ://
Leginkább azért nem, mert a Parkside ugye a LIDL "sajátmárkája", nem igazán a jól dokumentáltságáról híres.
Anno, még a régi (azóta törölt) nickem alatt itt írtam róla, nekem is ilyen van. Hogy lehet-e külön rendelni alsó-felső befogót .. ha jól tudom kis hazánkban ők foglalkoznak a PS szervízeléssel és alkatrészekkel, érdeklődj náluk:
Amit elfelejtettem írni. A gépem egy parkside PDS 101-es típus, talán tudsz vásárolni hozzá alsó és felső befogót. akkor csak a rögzítést kell már megoldanod. De ahogy néztem a fényképeden, felül an egy imbusz csavar, talán ha azt kieszed akkor az a beakasztó lemez levehető.
Az még nem is a legdrágább. Egy amcsi gépet nézegettem egy videóban, csodálatosan dolgozott. Minden része öntöttvasból volt, legalább is ami látszott a videóban. Rákerestem a gépre, 1.700.000 volt az ára átszámítva körülbelül 4 éve, amikor még nem olt ilyen drága a dollár.
Az én gépem más befogóval rendelkezik, lehet csapos és sima lapot is belerakni. Ehhez nem kell semmiféle átalakító.
valami hasonlóra kellene neked is megcsinálnod a befogókat. Az alsót lesz nehezebb elkészíteni, mert le kell szerelni hozzá az asztallapot, hogy hozzáférj.
Kössz. ez olcsóbb is, mintha németből rendelném. már csak az a kérdés, hogy ez a 0.7 mm nyílású ugyanúgy megfelel e a 0.34 mm szélességű lapokhoz, mint egy 0.5 mm nyílású/mert ezen az oldalon nincs 0.5 csak 0.7).
Szia, írtam neki. Én azt gondolom hogy mivel anno százas nagyságrendben csinálta a karidíszeket, és azzal az Einhellel .. szerintem az az eset van, hogy hamarabb kopik el mint törik a lap, mert nem emlékszem hogy írta itt (vagy a blogba sem írta mint frissítést) hogy forgócsaposra átalakította volna.
De 409 felvetése alapvetően helyes, ez a fix fej nyilván nagyobb terhelésnek teszi ki a lapot, mintha forgócsapos lenne.
"A gyári ilyen befogók az eredeti lemezre akaszthatók mint a csapos lap." Ezt nem értem. Ezen a gyári befogón a furat nem a rögzítőcsavar helye, ami a levett lemez helyére megy?
Hű, ez látod fel sem tűnt ... igaz, talán nem a menet lesz a szűk keresztmetszet.
Akartam kérdezni, ismeri-e Attis Bari- gépátalakítós blogposztját .. de úgy látom a képek így a leendő megoldás is onnan vannak, azt hittem az már a kész cucc nála.
Namost a legautentikusabb személy az maga Bari-, aki meg tudja mondani mennyire törtek a lapok, vagy ahogy írod, előbb koptak mint törtek. Csak mostanság sajna keveset fordul elő errefelé.
Attis, Bari adatlapja ugyan itt van, de a mailje nem publikus. Ha gondolod én megkérdezem tőle a tapasztalatot (féleg meddig földik vagyunk, van hozzá mailcímem is meg telszámom is, személyesen is ismerem) Amíg barkácskodott, igen intenzíven használta a lombfűrészét, csodaszép fa karácsonyfadíszeket (is) csinált, igen sokat. Itt írt róla egyszer. Csak az utóbbi években igen lefogalalta egy házfelújítás.
Ha oda tudja hegeszteni, akkor az már acélból van..... Akkor ráér majd anyával foglalkozni, ha tönkre kopott a menet. Úgy gondolom, mindenképpen acélból kellene csinálni, az alut deformálni fogja a lap és akkor nem szorítja meg.
--------
Nem a súlyával lesz gond, hanem hogy ebbe fix lesz a lap. A karok köríven mozognak, a lap befogásnál lévő tövét fogja hajtogatni. Bár valószínűleg előbb fog elkopni/elszakadni máshol, mint ott törni.
A gyári ilyen befogók az eredeti lemezre akaszthatók mint a csapos lap.
Esetleg beedzeni amikor bele van vágva a menet? sűrű menet a jobb, vagy az átlagos? én 7mm vastagra készítem azt a részt amibe bele lesz vágva a menet, az elég széles lenne nem? ha a csavaranyát hegeszted szerintem kilágyul nem?
"Ez fog e módosítani a működésen valamit és ha igen, vajon mit?"
Szerintem semmit, de legalábbis nem annyit amin érdemes sokat morfondírozni. A lényeg hogy olyan anyagból legyen, amibe ha belemetszed a menetet bírja majd a sok ki- és betekerést. Még azt is megkozkáztatnám, hogy érdemes valami keményebb anyagból készült anyát a túloldalra odahegeszteni, hogy abba tekerd be a szorítócsavart.
Át akarom alakítani a befogórészt, cserélhető hagyományos csap nélküli lapokhoz. Ez az átalakított befogó nehezebb lesz, mint az a lemez, ami rajta van eredetileg. Ez fog e módosítani a működésen valamit és ha igen, vajon mit?
De egyébként be lehet építeni a nagy Tritont pl Bosch GTS XC 10-be is, ez saját tapasztalat. Meg gondolom lehetséges minden olyan körfűrészbe, aminek ilyesmi toldaléka van mint York Elektra Beckumjának, vagy a GTS 10-nek. Metabonak és Dewaltnak is van ilyen asztali fűrésze.
Na ezt a "lebegő" ágyat nem sokan építjük majd (így) meg ...
... de annyi cool cucc van benne, hogy érdemes megnézni. SzuperMárió és a négymillás ágy története. Én egyszer sem tekertem bele pedig több mint 40 perces, hát nem sajnálja az ingyenes videóban sem az infót:
Az egyengetősegéd, az a gyantás berakás, a szegély érintésére kapcsoló led, az az elbújó fiók :-O ... vannak benne elqrások, de ettől életszagú. Kár hogy megbontotta a nagy lednél a keret folytonosságát, tán meg lehetett volna valahogy oldani azt a "potential difference" problémát. (mondjuk azt nem tudom hogy :D csak sajnálom a folytonos alukeretet)
Pár életkép annak, aki nem szeret hosszú videót nézni:
Volt erdeklodo az asztalra, de a szallitast nem tudtuk megoldani, en az elkovetkezo hetekben jarok BP fele, egy masik ismerosom meg szeged fele, ha valakit megis erdekelne a maro asztal.
A tortenet roviden:
Uj korfuresz allt a hazhoz, es az ugy van kialakitva, hogy bele tudom epiteni a marot (nagy triton), igy feleslegesse valt a marohoz epitett szekrenyem, illetve a hely az ami felszabadul az nekem most jobban jonne :) .
18mm mdf a szekreny a hatfal is, az asztal lapja duplongolt butorlap es mdf (butorlap felul). Ebben a formajaban barmilyen maro bele epitheto. Lapraszerelheto csavarozva van, nincs ragasztas. Asztallap 80x70-es magassag 86cm + a kerekek. Ha kell tudok addni sketchup tervet is. Anyagkoltseg alatti arat gondoltam erte: 77.000Ft.
Jópofának, jópofa, de kérdezzük meg egy év múlva. :)
Ez a mechanizmus ugyanis a csigatengely súrlódásának és az excenteres dió súrlódásának egy nagyon kényes egyensúlyán alapul. Hosszú távon nem fog működni neki. Elég ha egyszer erősebben húzza meg és az excenter erősebben szorul be, mint amit az oldáshoz szükségesen a tendely súrlódása adni tud. Vagy ha csak arra gondolunk, hogy ez mindenképpen porosodni fog tehát az egyiknek jobban elmászik a súrlódása a másiknak kevésbé.
Az ipe szerintem nem ugyanaz mint a vasfa. Az ipe tudományos neve: Handroanthus spp. a fekete vasfáé: Krugiodendron ferreum. A fekete vasfa keményebb is mint az ipe. Szerintem az egyszerűen csak nincs a listában.
A szállítás a következő probléma. Még nem mértem meg, hogy 270 centi befér-e az autóba. Befért már 3m is, de azok 48x24-es lécek voltak. A munkalap meg 60cm széles. A tető is necces, mert valahogy jó erősen oda kellene erősíteni.
Az érem másik oldala, hogy ma, amikor megrendeltem, 19e Ft-ot mondtak a kiszállításra. Ez azért találékonnyá teszi az embert.
Pár cédrus van csak rajta, fenyőt nem láttam. Mondjuk nem vagyok szakértő, hogy az az adott faj melyik kategóriába tartozik (lombos vagy örökzöld, ergő kemény vagy puhafa), de a cédruson kívül az összes felsorolt fa keményfa. Legalábbis azt hiszem :)
Izé. Milyen kemény a fa? A legkeményebb 3600, a balsa 410. Igazából nem azt mutatja, melyik fa kemény vagy puha, hanem a fa keménységét mutatja Janka értékben. A keménységet vagy a JANKA ÉRTÉKET egy faminta horpadással és kopással szembeni ellenállásának vizsgálatával mérik. Méri azt az erőt, amely ahhoz szükséges, hogy egy 11,28 mm-es (. 444 hüvelyk) acélgolyót a golyó átmérőjének feléig fába ágyazzon, és egy bemélyedést hagy a fában.
A listában lévő összes fa (ha jól láttam) keményfa. (Vicces, de még a balsa is keményfának számít). Az összehasonlítás csak a relatív keménységet mutatja
Az olyan gumiszerű bevonatot képez, elbarnul a levegőtől a kötés közben, és igaz ugyan, hogy élő fára van kitalálva, tehát gondolom van benne valami ölőszer is a gomba- és rovarkártevők ellen, de sztem még az se lenne rossz dolog itt sem.
A lapokat én is zománccal kenem majd le, de ami rönkbe marad arra nem tudom jó lesz-e. Nem túl jók arról a visszajelzések. Ezt az Anchorseal-t dicsérik nagyon, de nekem személy szerint a tészta vált be, mondjuk nem 40 centis rönkre. Bár a többi anyag a kisebb rönkökön se működött jól.
Én amikor a konyhabútoromat csináltam 22 tábla 2.5 méter hosszú és 2.05 m széles 18-as bútorlapot vettem, azoknak volt a súlya kb 70 kg darabja. A bútorlapot kisteherautó hozta házhoz,
A munkalapot úgy kellett megrendelnem felárral, hogy 6 méteres szálba, mert csak 4 m-es szálba volt kapható (a 38-as vatag és 60 cm szélest) így is több mint másfél szál kellett. Az üzletben még volt segítségem felrakni a tetőcsomagtartóra a munkalapot, de otthon egyedül kellett levennem és bevinni a műhelybe. Nem tudom hány kg volt, de előtte elmentem vécére, nehogy a gatyám legyen tele :) nagyon megszenvedtem vele arra emlékszem.
Pár ée vásároltam 6 m3 juhart közösen Poco-val, felvágattam 5 cm vastagra gatteren. Én sima olajfestékkel kentem le a bütüt. Bármilyen sűrűbb olajfesték alkalmas rá, akár az is ami már bebőröződött a teteje.
Ezt tudom, de nincs hova odébb rakni. Egy oszlop melletti sarokban van, mellette közvetlenül egy ajtó az egyik oldalon, a másik oldalon meg a közlekedő utam van.
Tudtok olyan boltot, ahol vehetek 80 cm széles sima fehér konyhai munkalapot méretre vágva ? Jó lehet valami világos, de egyszínű is. Műhelybe kéne asztallapnak.
Az Anchorseal húzós, bár, lehet összességében jobban járok vele, mint kifizetni a pénzt felvágatásra.
Anno én tésztával kentem be kisebb rönköket, és érdekes módon működött, de nem tudom ennek lehet-e bármilyen logikus magyarázata, vagy csak a véletlen műve volt, esetleg a fa szerkezetén múlott. Most óckodom tőle, hogy kockáztassak-e vele. De minden esetre a tésztával bekentek nem repedtek, amit ragasztóval meg viasszal kentem be az igen.
"Mondjuk, ha Te könnyen mozgattad, akkor legközelebb téged hívlak pakolni! ;-)"
A matekoddal egyetértek, kizárt hogy a 4m-es lap súlya lenne 15 kg. Anno 15' környékén a műhelyasztalom tetejét 2 db 260x63x3.8-as munkapultból építettem meg (akkor jó ötletnek tűnk ekkora asztal, ma már nem csinálnék ilyet). Az barokkos túlzás hogy könnyedén, de az OBI-ban egyedül tettem a "kosárba" őket, majd egyedül az Ignác tetőcsomagtartójára,
onnan meg le a pincébe. Emlékeim szerint középen átfog, fejre fel, fejről át a tetőre technika volt Ebből az átfog-fejre fel igényelt némi erőfeszítést - átlag kocka IT-s vagyok, ennek megfelelő "izomzattal", nem terminátor meg FeketeLaci klón :-)
Szóval nem tudom Rézgarasnak milyen lehetőségei vannak a szállításra, de egy db ilyen munkalapot nem lehetetlen egyedül mozgatni, kérdés honnan-hová-milyen úton jut el a célba.
Nem tudom, hogy ott milyen súly van megadva, de míg egy mezei tábla laminált forgácslap 2800x2070x18mm (0,104328m³) és ~70kg, azaz 1m²=0,018m³=~12kg, akkor szerintem egy 4100x600x38mm (0,09348m³) méretű munkalap nem lehet 15kg, mivel az alap összetétele közel azonos és a térfogatuk is közel áll egymáshoz.
Ha 0,018m³ forgácslap egyenlő ~12kg-al, akkor az említett 2700x600x28mm munkalap 0,04536m³/0,018m³=2,52*12kg=30,24kg súlyú lesz (megközelítőleg).
Pakoltam már fel autó tetejére egész szál munkalapot (és asztallapot is), de azok nagyon "elhagyták" magukat és azért jól neki kellett feküdni, hogy ketten fel tudjuk nyomni a tetőcsomagtartóra.
Mondjuk, ha Te könnyen mozgattad, akkor legközelebb téged hívlak pakolni! ;-)
Szembeszomszédnak augusztus óta fent van a napelem a tetőn, be is van üzemelve, de nem tudják bekapcsolni, mert vagy fél éve várnak oda-vissza mérős óracserére. Még csak nem is indokolják, egyszerűen nem érnek oda.
Az infrán én is gondolkodtam, nálam nincs napelem, így drága lenne üzemeltetni. Így is például ebben a hónapban 377 kW a fogyasztás. Az infrának is 1:1 a Scop értéke, ezért gondolkodom inkábba 1:5.1-es Scop klímában. Azt tudom H tarifáról is majd használni, ami már elég barátságos lesz majd, ha végre felszerelik a H tarifa mérőmet amit még augusztus elején igényeltem meg, csak az MWM húzza az időt, mindenféle kitalált indokkal. Már kétszer adták vissza hiánypótlásra a H kérelmemet. Először azzal, hogy az én klímáim nem szerepelnek a nyilvántartásukban, beszerezem a gyártó nyilatkozatát, hogy a klímák 5.1 Scop és 8-as Seer értéküek amit kértek, pecséttel igazgatói aláírással, most meg azzal adták vissza, hogy ez nem elég nekik, a hivatalos mérnöki mérési jegyzőköny is kell nekik. Ezt is beszereztem kínából, most várok mivel fognak megint szemétkedni.
Az persze meg sem fordul a fejükben, hogy a neten a típusszám alapján ők megnézzék. Egy rohadt szarházi banda az MWM lölövel az élen. Már fent van a falon az új mérőszekrény amit ők írtak elő (300.000 ft) új tetőoszlop, földelés, új légvezeték is mevgan a H tarifához. 2 éve cseréltettem légvezetéket meg új tetőoszlopot, azt persze nem fogadták el pedig azt is ők rakták fel az új légvezetékkel. Most megint újat kellett felrakni. Nagyon pipa vagyok rájuk.
Kösz. Tkp. az érdekel, hogy egy 2.7m-es darabot el tudok-e hozni egyedül. 40 kiló egy kicsit sok lenne, hiszen ráadásul 2,7m hosszú! (manőverezni az ajtókban...)
Azért nem hátrány ha 1"--2" vascsóvel körbevennéd a túzteret. Érintkezzen rendesen , s Hilti szalag v akármilyen bilinccsel ráhuzod, rögzüljön. A fústcsőbe is inkább 2db hóhasznositó dob !
Tavaly valaki itt a fórumon ajánlotta a fekete infrát. Én azt vettem a műhelyembe kettőt, felszerelni meg felszereltem én. Egy ilyen nagyot, meg egy egyel kisebbet:
Nekem is kb. akkora a műhelyem, mint a tiéd, ez a kettő kb. 1 óra alatt felfűti tök jó melegre 3-as fokozaton, utána már visszább lehet venni... Ezt én merem ajánlani, jó cucc, és messze nem 840.000 Ft.
Az áram meg nem olyan drága, mint a gáz, illetve nekem van napelem is a házon, szóval úgy meg pláne nem.
Most hogy nyugger leszek el kell gondolkodnom, hogy hogyan tudok jobban fűteni a műhelyben. Van bent egy ablak alatti gázparabet ami nagyon öreg, nagyon nehéz begyújtani, és piszkos sokat fogyaszt. Ezért nem használom. Amikor még kb 10-12 évvel ezelőtt olcsó olt a gáz, akkor 30.000 ft-al dobta meg a számlámat, hogy 1 hónapot fűtöttem vele. Azóta nem használom.
Nekem házi készítésű salakbetonból van a műhely falazata, még az előző tulaj építette garázsnak. Én ezt nagyobbítottam meg egy terménytároló salakbeton blokkjaival, így most kb 67 m2 az alapterület, de ebből a műhely rész kb 45 m2, a többi a faanyagok és lomok tárolására szolgáló szoba és fürdőszoba. Régen a fiam és a felesége laktak bent ott 1 évig, így mindenhol gázfűtés van. De ilyen gázárak mellett a nagy házba is csak pár napja kapcsoltam be a gázfűtést 17 C fokra. Az emeleten vagyunk, ott meg 2 darab klíma fűt.
A garázsban van egy billenő garázsajtó 2 cm vastag lambériából készítettem és ezen van belül még 2 cm hungarocell felragasztva. Egy nagy 3 szárnyas ablak van, fém kerettel, ami nagyon viszi ki a meleget, habár 2 rétegű üvegezés van benne. A belmagasság a műhelyem régi részében kb 320 cm, a bővített részben meg kb 230 cm körül van. A falak nincsenek szigetelve sehol.
Jó lenne egy klíma a műhelyben, mert az gyorsan be tud fűteni, de egyelőre ez nem megy anyagilag. A++ fűtésű klímát nem akarok vásárolni, csakis A+++ jelzésűt, abból meg legalább 2 darab kellene a műhely részben ahol dolgozom. (cirka 840.000 huf lenne felszerelve ez a mostani árak mellett.) Fontosabb lenne a nagy ház hőszigetelése, de arra sincs keretem, a fiamék házát nagyon sokba került megépíteni. Így egyenlőre a jancsikályhával kell beérnem a műhelyben a fűtést.
Az én műhelyem nagyjából 25m2 , lakóépülettől független, vegyes falazat (3 oldal salakbeton, 1 oldal 10-es válaszfaltégla. Átlag belmagasság 2 méter körül (nyeregtető van, ferde a mennyezet). Mennyezete gipszkarton, fölötte 5cm gyapot. Nyílászárók: 2 bukó ablak, 100 éves, bontásból, maszek tok, az ajtó pedig egy szintén bontott 1000 éves beltéri iroda ajtó méretre vágva, maszek tokkal. Nem épp hermetikus, ezzel azt akarom mondani :)
Tegnap sötétedés után direkt kimentem megnézni, 11 fok volt benn mindenféle fűtés nélkül. Van egy jó régi Super kályha benn, ha bedurrantok, akkor 2 óra múlva pólóban lehet benn dolgozni 25 fokban.
Nem tudom hány légköbmétert fűtesz a Jancsi kályhával, de szerintem érdemes elgondolkodnod valami combosabb fűtésen, ha télen is melózni akarsz kinn :)
"A műhelyemben fűtés nékül (!!) most 23 fok van. "
De jó neked :) Két hete dolgozom kint a műhelyemben reggeltől sötétedésig. Tegnap már csak 6 C fok volt a műhelyben reggelre, pedig minden nap befűtök a jancsikályhába jó száraz fával. Egész nap rakom a tüzet, körülbelül délután 3-ig, akkorra megy fel a hőmérséklet 15 C fokra.
Tegnap egész nap úgy tudtam csak bútort tapétázni, hogy egész nap ment a hőlégfúvó is az asztalon, és melegíteni kellett a felrakásnál a vastag öntapadós tapétát, hogy valamit ragadjon is a fára. De még ez sem volt elég, mert így is visszavált a tapéta. Így kénytelen voltam kontakt ragasztóval bekenni a fa felületet és csak utána tudtam ráragasztani a tapétát. Ráadásul ennek a tapétának a hátulján egy műanyag fólia védi a ragasztós részt, ami a feltekert tapéta tekercsnél megkeményedett a hidegben és hiába tekertem ki, akkor is visszatekeredett, szóval elég nagy kínlódás volt.
Az egyik szobánkban van néhány régebbi IKEA Billy könyvespolc, juhar színben. Ezt a színűt már nem forgalmazzák. Építenék melléjük egyedi fali polcokat/tárolókat.
Van ötletetek, hogy melyik lapszabászatoknál elérhető laminált forgácslap hasonlít leginkább az említett juhar színnek?
En kinait nem vennek... akkor mar akcios extol... (most annyi mint a makita).
Pont a ket eszkoz elonye nem jon ki, mert a maki igazan jo elmaro lenne, pici konny kezes, de neked pont a nagyobb nehezebb gep lenne az elmaro (kezbol).
Es a pici konnyu gyengebb lenne az a gep ami a nagyobb erot kerne...
En pont azert vettem a DW + nagy Triton kombot, hogy ne legyen harom maro es ne keljen harmat pakolgatni (nalam a hely a legkevesebb)...
A DW 900W az nincs messze az 1200W maroktol, cserebe kezesebb konnyebb (6, 8 szarak). Amire meg keves arra ott a triton (6, 8, 12)...
A süllyesztő tartozékkal tudom használni a meglévő motort mindenre. Élmarásra is mert a kis darabokat mindig asztalban szoktam, a nagy (nagyobb mint másfél méter) darabokon meg azért nem billen meg. A süllyesztő maráshoz ahogy lentebb megjegyezték (meg te is azon a véleményen vagy), hogy teljesítmény kell és az megvan. Szóval minden ok lenne ha nem lenne egy kis bibi. Mivel a cucc 110V-os így az 5 KW-s toroid trafót is oda kell vinnem ahol használom, az meg sok kiló. Mondjuk elvan a földön, de akkor is.
Kontrák:
A kismaki nem kerül sokkal többe. Kapok egy másik gépet aminek eleve van süllyesztő adaptere - viszont nem biztos, hogy megvan hozzá a teljesítménye. Cserébe 230V-os azaz könnyű hordozni. Mondjuk csak 6 és8-as szárú kést fogad, szóval a bitjeim fele nem használható vele, főleg az extrábbak amelyek colosak. Tehát igazából a fő célt azaz a süllyesztést tudja - de korlátozott módon.
"egy 10-essel többért, mint az első opció lesz egy új géped, ennek az előnyeit gondolom nem kell sorolnom"
Igen, ez az ami miatt egyáltalán felmerült. De pont az előnyeit kellene sorolnod az egyes opcióhoz képest, hiszen ez volt a kérdés. :) Mert azért hátránya is van, ahogy lejjebb már említették.
"Ezt az opciót csak arra az esetre tartogatnám, ha egy kipróbált, 100%-os darabot kapsz azért a pénzért."
Ez benne a risk. Fele ár, de lehet hogy valami extra szar termék. Van belől vagy 40 féle gyártó az alin, melyik az amelyik használható?
"aki szívesen segít német transzportban :))"
Ez szerencsére megoldódott egy lentebbi segítségnek köszönhetően.
- egy 10-essel többért, mint az első opció lesz egy új géped, ennek az előnyeit gondolom nem kell sorolnom
- a 3-as opcióhoz képest a differencia már 30K, ellenben nem kell úttörőnek lenned. Ezt az opciót csak arra az esetre tartogatnám, ha egy kipróbált, 100%-os darabot kapsz azért a pénzért.
- pont tudok valakit, aki szívesen segít német transzportban :))
Van itt mindenről mindenre is :D Mondjuk tény, én magam még nem teszteltem.
Egyébként ha már így beindult a véleménycunami: én is azokhoz csatlakoznék, akik a kis külön élmarót preferálják, ha belefér akkor az originál Maki.
Anno nekem is megvolt a klón, ilyen "nagy szettben", csak már odaadtam havernak. Anno Soká volt olyan szíves és kölcsönadott egy origi Makit is, hogy összehasonlíthassam, a cuccok kompatibilitását is megnézzem. Minden jó volt oda-vissza, szorítópatrontól kezdve a különböző talpakig. Ami jól érezhető/hallható volt: a Maki sokkal szebben finomabban járt mint a klón, gondolom a csapágyazása meg maga a motorja is jobb lehet. És persze a kidolgozottsága is sokkal jobb volt, a drótja nemcsak hosszabb de gumírozott (klóné eléggé "műa"). De tény, ahogy jcsapo is írta, a klón is múkod bár én a kis DeWaltom mellett nem nyúztam épp halálra. (ezért is adtam havernak)
Még annyit, hogy "merülő üzemmódban" is jól el lehet azért lenni ezekkel a kicsikkel, én a DeWalt-ral már több, mélyebb-sekélyebb fészket is martam, nemcsak lekerekítés a menüje (vhogy sosincs "kedvem" a nagy Tritont az asztalból kiszerelni). És nem hiszem, hogy csak azért mert az 900W, (vs Maki 710W) a Maki is elviszi ezeket a dolgokat, nyilván jó marószárral és ésszel tolva.
Egyébként, mint az elején írtam, egy "könyvespolc szerűség" lesz. de nem könyvespolc. Az alábbi képen látható vaslábú, vaspolcú valami lesz kiváltva. Így akkor azon a falsíkon már minden cseresznye lesz. A korábban készített íróasztal kis része látszik a kép jobb oldalán.
Nem veszek még egy nagyteljesítményű sokkilós marót, és nem veszek akkusat sem. Az elsőből már van, a második meg mint mondtam nem kell.
A merülő funkció a prioritás. Itt válik szét a dolog. Vegyek egyszerűen egy tartozékot a meglévő nehéz géphez (ami nem asztalban van, hanem be tudom tenni az asztalba is vagy a körtalpba is egy-egy mozdulattal), vagy vegyek egy kisgépet merülő funkcióval. A kínai már csak úgy jött képbe, hogy ugyanaz a gép kínából feleannyi.
A hátulján, a felső vízszintes lap és a kék függőleges lapok találkozásainál egy 10x10 cm oldalú derékszögű háromszgek lesznek beragasztva, valamint a jobb alsó polc alá is, igaz, oda csak 5x10-es fér. Aztán próba. :-)
Tudom, hogy nem ezt a választ vártad, de szerintem egyik sem :)
Élmarásra valami kicsi, könnyű cucc kell, nekem a bosch 12V-os kismaró jött be a leginkább.
Van még a kis maki kávédarálóm, azt utálom az élmaró talpban, a merülő talppal mondjuk élhető, de kb ennyi.
Ha merülni kell és erő sem árt, akkor OF. Rajzolni lehet a különbséget a makihoz képest.
De a helyedben a bosch-t hagynám az asztalban, vennék élmarásra valami céleszközt, meg egy rendes merülőt. Bár jelen állapot szerint lehet inkább a dewalt kávédarálót venném, az jó lehet akár mindkét feladatra is (élmarás, merülés). Drágább, igen, annyival jobb is.
Saját lábán iszonyat instabil lesz, vagy ki kell fúrni a falhoz 3-4 ponton, vagy valami hátfal szerű merevítés kell neki. (igazából mindkettő lenne az ideális)
Hű ezt már nagyon túlragozzuk, asszem csak a terminológia miatt beszélünk el egymás mellett.
De akkor jó nagy piros tiplikkel berajzolva, most csak a kékekre koncentrálva (a polcok is egyértelműek, de az már nem rajzolnám):
"Ezeknek a lapoknak az éleibe miért fúrnék? ... A kék lapoknak a felső bütüjébe tényleg fúrok"
Nálam ez egy és ugyanaz :) (vagy csak nálam?) Élei alatt nyilván nem az előre-hátra néző éleit értettem - nekem azok is "élek" amit te "bütünek" írsz. Úgyanúgy ahogy mikor polcok "éleit" írtam, ott is beszélhetünk bütüről.
Hát ez az. Ezeknek a lapoknak az éleibe miért fúrnék? A lapjaiba viszont igen. A polcok éleibe beragasztom a tipliket (a köldökcsapokat...), és ezután a polcokat beillesztem a kék elválasztó lapok lapokjaiba.
A kék lapoknak a felső bütüjébe tényleg fúrok, de az majd csak a fedőlap ráeresztéséhez fog kelleni.
"Te viszont a függőleges elválasztó lapok éleit hangsűlyoztad."
Ez így nem teljesen igaz ( "ragasztózza a tipliket a polcok, függőleges elválasztók éleibe" ), de a megoldás szempontjából már lényegtelen :-)
"a függőleges elválasztó lapok élei .... De ott nem is lesznek furatok. "
:-O Miért nem? A kékkel színezett lapokra gondoltam. Szerintem te nem az éleibe nem fúrsz tiplit, hanem a lapjaira (?) mert polctartó tüskékkel lesznek a polcok (?)
Ha a lapba teszed be, amikor beütöd az élbe, kiszakíthatja a lapot. Ha az élbe betetted koppra, és látod hogy nem túl nagy a kilógás, akkor a lapban tuti nem lesz gond.
"...beragasztózza a tipliket a polcok, függőleges elválasztók éleibe"
Ezt miért írtad? Én ugyanis mindig pont fordítva csinálom, a lapba ragasztom be a tipliket. Mivel az élben mélyebb a furat, így biztosan al fog férni az összeállításnál.
Illetve mégsem, nem pont így. Én a polcok éleibe gondoltam. Te viszont a függőleges elválasztó lapok éleit hangsűlyoztad. De ott nem is lesznek furatok. A függűleges elválasztó lapoknak az oldalaiban lesznek.
Wgyébként most jobban megnézve a rajzot nekem van egy hozzáfűznivalóm. Azt az alsó 50 mm-t gondold át. Nem fér be alá a porszívó, de a kezed sem nagyon ha esetleg kézzel szeretnéd az alárakódott port kitakarítani.
Ekkora méretben ezt 1 ember is össze tudja rakni 10-15 perc alatt.
De ha két ember csinálja akkor 100% biztonsággal mondhatom, hogy belefér abba az időbe amibe a ragasztás minőségromlás nélkül működik.
Természetesen a tipliket a kantniba előre be kell ragasztani. Ezt a munkarészt gyak a kantnik kifúrása után meg lehet ejteni. Így már csak a lyukakat kell kenni összeállításkor.
Igen, bár Stolaznak képes/videós emlékeim szerint elég meleg lehet a "műhelye" (lakható szobának is elmenne).
Még az is segíthet bőven, ha először szép nyugodtan beragasztózza a tipliket a polcok, függőleges elválasztók éleibe, és utána kényelmesen össze lehet tenni a maradékot egy menetben, szorítót, gurtnit, mindent odakészítve előre. Persze csak egy szárazpróbás összerakás után, hogy minden stimmel-e.
Tán azzal is meg lehet nyújtani az "open time"-ot, ha picike vizet keverünk a ragasztóba. (ugye?)
Én sem hiszem hogy elbillent. De ha 2x20 Ft + egy kis "aláfekvés" megoldást jelent, akkor megpróbálnám. Jó eséllyel a műa. tárcsa kopott el és/vagy a szíj is megnyúlt/kopott. A szíjnak nem teher ez a 2 alátét, minimális billenést okoz, de lehet sosem ugrik le többet a szíj, max majd szakad egyszer.
Ha ettől tartasz, először ragaszd össze mondjuk csak a jobb oldali részt, aztán majd külön a maradékot. Amúgy szerintem ennek a túlárazott Gorillának is hasonló lehet a nyitott ideje, mint a többi D3-nak, szóval annyira nem kell aggódni. Egy kicsit hidegebb műhely meg csak segít. :)
Régóta Gorilla D3 faragasztót használok. Most, hogy a polcos rendszeremet raknám össze, megint abba a probléma ütközök, hogy mire bekenek minden csapot és furatot, addigra megszárad. Illetve a kérdés: megszárad?
Nem találok sehol arra vonatkozó információt, hogy ennek a ragasztónak mennyi a "nyitvatartási" ideje. A Titebond extend-nek 15-20 perc, de most nem akarok ezért olyat is venni, ritkán van szükségem ilyen sok időre. Gorillából meg sok van még a polcomon.
Tudja esetleg valaki, mennyi ennek a Gorillának az az ideje, amíg összeillesztésig szabadon hagyhatom a bekent elemeket?
ezt a billegetést még meglátom. Ha 20 évig jó volt, akkor nem feltételezem, hogy elbillent. De ha folytatja a leugrálást akkor ezt a lehetőséget is megvizsgálom. Kösz a tippet.
ez a tegyünk rá egy kúpos tárcsát, hogy ne ugorjon le az annyira nem tetszik.
Az nekem is eszembe jutott, hogy kell egy másikat csináltatnom, de amikor leszereltem - hogy elvigyem az esztergácsolóhoz, akkor állapítottam meg, hogy kipucolom oszt jólesz.
Legközelebbi egyengetésnél majd megint megvizsgálom. Ha le akar mászni, akkor elviszem a műanyagot a szakihoz, és csináltatok egyet alumóniumból.
Az autóban kb 0.5 kg gáz van. Tavaly ellenőriztettem az autóm légkondiját, lefejtették a gázt, 20 atm nyomáson megnyomták a rendszert fél órán át levegővel, levákuumolták, majd visszatöltötték a lefejtett gázt. Szerencsére nem kellett pótolni, pedig 20 éve van a rendszerben.
Én a kínai utángyártott verziót választanám. Nem azért mert olcsóbb, hanem mert a többit is kínában gyártják. A kínai egykezes marókat nézegetem én is magamnak, csak nagyon kevés a 8 mm-es befogópatronos. Viszont találtam olyat, amihez 3 féle befogó patron van. Külön lehet bittoldót is rendelni hozzá. Ha érdekel előkeresem.
3(6)kg töltetig, felette már online rendszerben kell könyvelni a betöltést, lefejtést, megsemmisítést stb. Mellesleg nagyon sok fajta hűtőközeg van eltérő mértékben hozzájárulva az üvegházhatáshoz vagy az ózonbontáshoz.
Amikor számolják, hogy mennyi a kibocsátás az ózongyilkos meg üvegház gázokból, a fogyasztói termékben eladott gázt beszámolják mint kibocsátás. Nincs igazán eljárás a begyűjtésére, felhasználására. Szóval szar ezt így leírni, de még ki sem engedted, és az már el van könyvelve mint kiengedett.
Nekem nemrégen döglött meg a kombihűtőm. Elment a gáz belőle. A szerelő szerint ez a leggyakoribb hiba, a hűtőrendszer már nem rézből készül, 10-15 év alatt korrodál és kilyukad. A gáz meg elmegy. Szerinted hova? Hulladékudvarban nem veszik át mert veszélyes hulladék. A régi klíma kültérijében még volt gáz, a szerelő nem szívta le mert nincs hova tenni. Javasolta hogy eresszem ki a p_ba. Ezt viszont egy másik hulladékudvarban simán átvették. Szóval szerintem ezeknek a gázoknak a jelentős része a légkörben landol még most is. Innentől meg rád van bízva a dolog. Szomorú dolog, de ez van.
Bocsánat az off téma miatt, de nem tudom hol nézzek utána:
Egy öreg, de még működő hűtőből ki szeretném operálni a kompresszorját és csinálnék belőle egy csendes levegős kompresszort.
Csak a hűtőben lévő gázt nem tudom hogy engedjem le. Kiengedhetem? Rémlik olyan hogy nem tesz jót az a gáz a környezetnek, vagy olyan gázt már nem használnak?
Ez a centrifuga motor nem az erejéről híres. Többféle van, de a legerősebb sincs 200 W. Én a helyedben rátákolnék ideiglenesen valahogy egy csiszolót, praktikusan kb. azt az átmérőt, ami a legnagyobb lenne. 40-60-as papírt rá és próbálj vele csiszolni. Ha viszi akkor ok de lehet hogy 1-2 kg vas lendkerékkel még meg kéne kínálni. Érdemes kipróbálni mielőtt nagyon belemerülsz, nehogy a sok gépmunka után a végén derüljön ki hogy ez a motor nem alkalmas a feladatra.
Amit tettél az nem dinkaság, csak .... szegény Nightbird (RIP) AGT dala jutott eszembe (It's OK!), csak éppen úgy hogy It's NOT OK.
Gondolj bele. Ahogy írod, amikor megkaptad és egészen addig, több mint 20 évig a külső részen futott a szíj. Nem véletlenül, az oda volt tervezve. Ott fut párhuzamosan (vagy ha úgy nézzük, a késtengelyre merőlegesen) a szíj. Azzal hogy egy centivel odébb tetted, előidézted azt amit rajzban (és azóta Ati is, a bal oldali verziója) mutattam. Merthogy gondolom a késtengelyen lévő tárcsát nem igazítottad utána (mert nem lehet, stb)
Nem csoda hogy szegényke vissza akar mászni a helyére ... igaz, egy bordát képes már csak ezek szerint visszaugrani, de neki akkor sem belül van terv szerint a helye.
OK, kívülről leugrik ezért teszed bentre de ezzel még jobban nyírod a szíjat, és azt a lófing kis tárcsát is jobban koptatod. Szerintem ... ne tedd.
Lehet annyira elkopott már az a műa. tárcsa, hogy egy új szíj is leugrál majd róla. Gondolom az új pót tárcsa beszerzése már lehetetlen (?) És esztergáltatni sem tudsz (?) újat.
Én először is visszatenném a helyére, ott ahol 20 évig volt. És valamivel megakadályoznám hogy leugráljon (gondolom kifelé ugrál le). Az is lehet hogy igaz Ati 2. ábrája bár én valószínűtlennek tartom hogy ennyire elmentek volna egymástól a tengelyszögek (a párhuzamoshoz képest). De. Ha kifelé esik le a szíj, akkor esetleg egy olcsó megoldás: ha lehetséges billentsd minimálisan felfelé a motor tengelyét. A felső kettőnél a motor és a test közétegyél egy-egy alátétet.
És nézd meg így is leesik-e. (Feri után lassan kezd nekem sem tetszeni ennek a Lutznak a dizájnja.)
Másik ötletem: a műa ékszíjtárcsát patkolnám meg, vmi kúpos külső sapkával. Bár ahogy látom nem tömör, nem tudom hogy lehetne ráoperálni, de egy kellően nagy alátét, középen megpúpozva, és valahogy a tárcsára erősítve (?)
Érted a lényeget, azon nem változtat. Baromi kicsi átmérők, baromi hosszú hajtás, az átvinni kívánt teljesítmény elég magas kéne legyen. Ez egy szíjgyilkos cucc.
Műszakiként ehhez a szíjhajtáshoz csak annyit tudok mondani: baszki!
Elképesztő, mennyire igénytelenül, és spórolósan készítették ezt a hajtást el. Szarrá hajlik szegény szíj azokon a pirinyó átmérőkön. Én minimum duplájára emeltem volna az átmérőket, csak persze akkor több anyag fogy a motornál, és a késtengelynél meg nem lehet áthúzni a csapágyon, tehát reteszkötés, külön spulni --> nem lehet annyira szarrágni.
Nem is csoda, hogy extrahajlékony szíjat voltak kénytelenek felrakni.
A jobb oldali szíjról van szó. Alul a jobb oldali fekete keréken lógó szíj hajtaná a vastagoló behúzóhengereit. Ezt akasztottam le mindjárt az elején.
Ilyen a felső 'szíjtárcsa' a késhenger tengelyén. Ahogy látszik itt nincs hely két szíjnak egymás mellett.
Ez pedig az alsó, a motoron.
Itt látható amiről beszéltem. A képen felső kisebb átmérő a vastagoló hajtásé. A nagyobb átmérő két szíj szélességű. Ahogy látszik a képen alsó - a motortól távolabbi - felén volt a szíj (szerintem 22évig). Ezt feketézte össze, erről ugrott le. Az 'egy szíj szélességgel arrébb raktam' pedig a mostani állapot.
Vagyis nem egészen:
Mert a "kis ügyes" egy bordával már balra ment. Én a szélére tettem.
Egy tévedés az, hogy egy tiplisornál számít bármit is az, hogy az anyag kantniját is megkenve ragasztóval az érdemleges ragasztási erőt ad.
Bőven elég, ha csak a tiplizést kened ragasztóval, teljesen felesleges a lapok élét is megkenni. Gyak 1-2%-nyi +-t ad a ragasztás minőségével, és ha bármikor is kap egy kis terhelést (pl megnyekkented átlóban a dobozt) ez az élragasztás fog eltörni legelőbb, de a tiplizés ettől még 100%-os marad továbbra is.
Ergo amíg darabokban van addig kell ezt megoldani.
Írtad, hogy fatiplis lesz.
Amikor lekened vigyázol, hogy feleslegesen ne kend le a tipliket, míg a lapokon lévő lukak felett meg egyszerűen végigviszed az ecsetet, Ha nem valami extra lucskosan kensz, akkor nem fog annyi befolyni a lukakba, hogy ez számítson.
Persze a lukak felett kicsit lazábbra is veheted az ecset nyomását.
Ügyes munka. Az én gépemhez a 127 mm hossz lap van tervezve, de szerintem ha kilazítom teljesen a feszítőt, rá lehet spanolni a 125-öst. A szélessége ahogy olvasom 1.2 mm. Az már jól hangzik, amit legutóbb vettem 1.78 mm széles. Az 1.2 mm-essel már jobban lehet fordulni, veszek egy ilyen készletet. kössz
Nem fér el az excenteres összehúzó a lapban? A 19-es bútorlapban elfér szóval egy sima 20-22 mm-es keményfában is el kellene. Tudom, hogy nehezebbb vele dolgozni, és háromszor annyi a munka mintha nem lenne, de egyértelműen erősebb is a szerkezet. Én egyébként az ilyen könyvespolcaimat polconként 4 köldökcsap + 4db 4x50 SPAX csavar segítségével szoktam atomstabillá tenni, de elfogadom, ha nem szeretnéd a látszó csavarfejeket.
Esetleg, ha a felületkezelések után fúrom ki az összes csap helyét, akkor az tiszta lehet. Viszont akkor csak a csapok fogják tartani, apolcok oldalsó élei (edge) nem lesznek ragsztózva az oldalfalahoz. Pedig úgy terveztem. A csapok is elég erősek lehetnek önmagukban? (8mm, polconként és oldalanként hármat-hármat terveztem.
Készítettem egy álló könyvespolc-szerűséget. A polcok között, van ahol csak 13-16 cm van. Pl. laptoptáska, meg ilyen vékonyabb dolgoknak. Minden elem készen van, csresznyéből, az utolsó csiszolás 150-es finomságú tárcsával volt.
Ha összeállítom, összeragsztom, és olajozom (auroval szoktam), akkor már nem tudom utána a következő olajréteg előtt átcsiszolni, mert semmilyen gép nem fér be a polcok közé.
Ha meg összeállítás előtt egyenként lekenem pár rétegben a lapokat, akkor utána hogyan tudom ragasztani? A lekent lapokra lehet ragasztani? Amúgy köldökcsapokkal lesznek összeállítva.
Na ebből beszerzek egyet. Fémipari szakboltokban nem volt segítség :(
Pedig én is láttam azt a sok YT videot. Már egy vágóéles maróval is próbálkoztam, de nem sikerült eddig egy jó kombinációra találni.
Mindegyik boltban a sebbeséget hozták fel, erre én kérdeztem, hogy mi a helyzet ezekkel a gyors fordulatú cnc gépekkel, meg azokkal, amibe felsőmarót tesznek és csak hümmögés volt (pl: https://shop.haberkorn.hu/).
Martam ár párszor alut a Makita élmaróval, a hozzá adott 1élű 5mm-es keményfém betétes marószárral, és más gyártmányú 2élűvel is. Kézből, vezető mellett, igen lassan kicsi fogásokkal. Nekem a max fordulat jött be, alacsony fordulaton nagyon ráz/remeg. Olvadni sosem olvadt, de lehet hogy ez az alu-tól is függ.
Tanácstalan vagyok mint a kisközség. Van nekem egy elég régen beszerzett Bosch 1617EVS routermotorom, két talppal, egy fix talp kézzel maráshoz illetve egy asztalba épített. Meg vagyok vele elégedve, kb mindenre is elég.
Viszont amit nem tud az a merülő funkció, és ez az anyagi dilemmám trágya.
vagy opció2: mivel a kézből marás úgysem a legnagyobb marófejeimmel történik rendeljek egy kisebb, jól bevált Makita routert aminek van merülő tokja is kb 70 ezerért de ahhoz szívességet kell kérnem, hogy hazajusson hozzám: Makita RT0700CX2J Router and Trimmer, RT0700CX2J : Amazon.de: DIY & Tools
vagy opció3: vagy rendeljem meg aliról ugyanezt valami olcsó kínai másolatban kb negyvenezerért?
" eredetileg egy ilyen tárcsa megy a tengelyre, lehet jobblenne azt felrakni, és ahhoz gyártatni valami tengelyt talppal, azt meg hozzácsavaroznám ehhez a tárcsához?"
Én kombinálnám azt a széles talpat azzal amit itt a srác csinál. Menetesszárakra ragasztott kül. átmérőjű fa hengerek a csiszolódobok. A menatesszár jó a rögzítésre, de úgy hogy a talpra is ráfeszüljön, sokkal jobban viselné a csiszoláskor fellépő oldalirányú terhelést.
Ja igen, forgásiránnyal ellentétesen lenne jó betekerni, ha nem jó a forgásirány -> kösd át a motoron. Eredetileg mondtam volna hogy vmi oldható, rugalmas menetrögzítővel, de akkor meg a hengercsere nem OK.
Emberek, a multkor kifejtettem mikor kezdett tönkremenni a Schleppach hengeres csiszolóm, hogy majd csináltatok egyet mert volna hozzá motorom, nem vacakolok a német géppel. Magamat túl kevésnek gondoltam ehhez, hogy egyedül belefogjak. De ma előkerestem azt a motort, és az az igazság lehet meg tudnám egyedül is csinálni, ahogy néztem. Nem tűnik olyan bonyolultnak. Szerencsémre, ahogy a fotón látszik, a tengely végén van egy menetes lyuk. Végül is elég lenne akkor annyit csinálni, hogy maratok egy olyan forgószárat, mint amilyen a Schleppach csiszolón van, és azt belecsavarom abba a lyukba. A cuccot belerakom egy fadobozba, tetején majd kilóg a szár, ami ugye be lenne maratva, és akkor ráraknám a Schleppach gumihengereit. Csak azt hogy tudom megoldani, hogy a szár ne tekeredjen ki a motorból forgás közben? Vagy ha a menet tövéhez maratok vállat, és jól becsavarom, akkor nem jön ki. A forgásiránnyal megegyező irányba lehet amúgy csavart a lyukba tekerni. Meg azt hogy oldjam meg, hogy a folyamatos oldalirányú nyomástól ne táguljon ki a tengelyen a lyuk? Egy ilyen váll ahogy felfekszik a tengelyre megakadályozza, vagy a tárgyasztalba rakjak inkább egy csapágyat, és még azon is küldjem keresztűl a szárat biztos ami biztos?
Egyébként (ez a második képen van), eredetileg egy ilyen tárcsa megy a tengelyre, lehet jobblenne azt felrakni, és ahhoz gyártatni valami tengelyt talppal, azt meg hozzácsavaroznám ehhez a tárcsához?
ti vagytok a guruk okosítsatok már fel hogy kellene ezt!
Az első 1 percben azt gondoltam, hogy ez egy feleslegesen megépített youtube-os mókusvakítás, a 2. perctől kezdtem azt gondolni, hogy tudnám mire használni, de még most sem érzem, hogy fel kellene vennem a listára. Ugyanakkor (nem-cnc) fajáték készítőként lehet, hogy elgondolkodnék rajta.
De a videóban látható felsőmaróval elkövett aluminimum marás miatt kérdéssel fordulnék hozzátok. Több szakboltot megjártam már azzal a kérdéssel, hogy vajon felsőmaróba (nagy fordulat) milyen marószárat tudnának ajánlani aluminium megmunkáláshoz. Mindenhol azt mondtak, hogy nem igazán tudnak, azért adtak, de egyikkel sem sikerült. Megolvasztja az anyagot és hamar vége a mókának. Nektek van működő megoldásotok erre?
Hello! Az enyémnek nem tudom a nevét, mert lekopott :) , de Ferm lapokat rendeltem a Güdétől legutóbb. 127x1.78x0.25 mm. Jó lap egyenesen és nagy ívben.
A csavart lapok milyen szélességben vágnak?
Az én gépembe csak csapost lehet befogni. Át akarom alakítani, hogy hagyományos lapot is be lehessen fogni. A csapos befogók imbuszfejű csavarokkal vannak rögzítve, tehát oldhatóan lehetne cserélni hagyományosra és vissza a csaposra. Ez vagy 20 éves gép/18 000 Ft volt az új ára/, barkácsként vettem, de öntöttvas még az asztal rajta, ügyes kis gép.
Láttam olyan vágást a youtube-on, hogy végigvágott egy vonalon aminek a folytatása hegyes volt, ezért visszament pár centit a vonalon és a vonalon megfordult a pengével :) és nem látszott a fordulás nyoma :) , na egy olyan lap jó vóna :) .
Ránéztem a videódra és rájöttem, hogy én ezt ma néztem a youtube-on. A csavart lapok már ott is felkeltették a figyelmem.
Ez az "egyenes vágás" egy ilyen sport a lombfűrésszel.
Szélesebb lappal lehet csökkenteni az elfordulás mértékét, de nullára redulálni gyakorlatilag lehetetlen. Szóval nem te csinálod rosszul ... ez ilyen móka.
Hello! Csapos végűben is létezik vajon/tudnál likelni, ha tudsz olyat? /? Ha találnék is spirálost, szerintem nincs benne csapos. Úgy gondoltam át kéne alakítani a gépemet hagyományos befogóra, mint a kézi lombfűrészeken és ahhoz nagyobb eséllyel lehet megfelelő lapokat találni szerintem.
Szia , sok éve a volt csatornámon ("Ágyútöltelék") ökörködtem LUX (az OBI-ban kapható) lombfűrészlapokkal. Aztán egy rossz pillanatomban letöröltem mindent, de páran visszasírták azt a videót a Bendegúzos betétek miatt, hát visszatettem. Előre is elnézést kérek érte Tőled :D
Ebben szórakoztam sokféle fűrészlappal, többek közt csavart lapokkal is, ahol az anyagot nem kell forgatnod. Na azzal elég jól lehet azonnal, gyak. "fordulás nélkül" (mármint az anyag fordítása nélkül) fordulni.
De akármilyen lappal is próbálod, "derékszögben" továbbhaladni egyikkel sem triviális, klasszikus értelemben nem is lehet -> legalábbis folytonos vágással -> mert a sarkok ugye nem lesznek "élesek". De a lombfűrészelés meg nem a több különböző irányból való vágásról híres.
Egyébként szerintem a LUX lombfűrész-lapok ár-érték arányban igen jók. Nekem Bari- topiktárs hívta fel a rájuk figyelmemet, akit nyugodtan nevezhetünk lombfűrész-gurunak, én hozzá képest nyeretlen kétéves. Csak sajna az utóbbi években elfolglalta a saját kuckójának a kivitele, ide nemigen írta, de a LUX fűrészlapokat neki "köszönhetem".
Ja, és igen, csapos végű lapok kelletek a Güdébe is. Neked milyen géped van? Vagy gyárilag vagy kis barkácsolással, de kb mindegyikhez megoldható az, hogy ne csak csapos lapot fogadjon.
Hello! Az a gond a kis furattal, hogy fa puzzle-kat készítek és ott nem jól mutatna a kis furat, másfelől pedig a kis íveket nem oldja meg. Arra gondoltam/mivel nem találok a net-en megfelelő szélességű csapos lapokat, hogy átalakítom a befogórészeket a hagyományos kézi lapokhoz és ahhoz vannak vékony és keskeny lapok, amivel könnyű fordulni.
" és egy szélességnyit - kb 10mm - tettem oldalra, nem látszik kitérés"
Most én itt .. izé ... itt csak én fagytam le? :D
MIT tettél odébb egy hossz(!)bordásszíjnál, ahol felül az ékszíjtárcsa "szíj-szélességű", tehát ott nem tudsz odébb tenni semmit, magyarul csak a meghajtás (motor) végén tudtál odébb tenni bármit is, de ott meg HOGYAN és MIÉRT?? Ha ott, alul, lent, van is lehetőség "oldalra tenni" - miért tetted? Akkor nem lenne "párhuzamban" a késtengelyen lévő ékszíjtárcsával, nem is értem .. valamit nagyon benézek/olvasok most? Ha nem akkor perszehogy leugrik előbb-utóbb a tárcsáról (azon csodálkozok hogy nem rögtön ugrik le).
Ezek sohasem fognak egyenesen vágni, állandóa korrigálni kell a munkadarabon, hogy a vonal mellett tudjál vágni. Ez nem hiba, ez a keskeny fűrészlap miatt van. Az én gépem is ilyen csálén vág. Ha az előtolást kicsit csökkented, akkor persze sokkal lassabban is fogsz vágni, de kisebb mértékben fog elhajolni, elcsaarodni a fűrészlap. Meg kell szokni, ez ilyen.
Javaslom, hogy rendelj be egy tartalékot, ki tudja meddig fogják még forgalmazni. Azért ez már 22 éves gép. Én lehet, hogy 2 darabot rendelnék, az egyiket meg felraknám a gépre.
Köszönöm, próbálnám szerkeszteni, de egyelőre nem látom, hol lehet módosítani. Azt hittem, működik itt a vágólapról való beillesztés. Egyébként ilyen fűrész:
Új fiú vagyok itt, én is kapcsolódó kérdést tettem fel. Neked azt javaslom, ahol fordulni kell, itt kis átmérőjű fúróval fúrj be! Könnyű lesz fordulni.
Hadd húzzak hasznot a levélváltásból én is, nálam a kérdésemnél látszik kép? Elvileg beillesztettem, de én nem látom.
Sziasztok! Tud valaki mondani valami okosságot gépi lombfűrészeléssel kapcsolatban? Van egy lombfűrészgépem, a fűrészlap, amit bele kell fogni csap van a két végén. 127 mm hosszú a lap. elég bonyolult formákat vágok, ahol derékszögben kell tovább menni és kis íveket. a lap amim van 127 mm hosszú, 0.25 mm vastag és 1.78 mm széles. meg lehet vele nagy nehezen fordulni kis ívben és derékszögben is nagy nehezen, de felmelegszik a lap és egy idő után vagy eltörik, vagy használhatatlan lesz , irányíthatatlan lesz. Tudtok e valami jó lapot , amivel jól lehet vágni kis íveket és derékszögben fordulni. A gépembe csapos végű lapok mennek.
Ehhez hasonló fűrészem van, vágáskor (célzott vonal a gép hossztengelye), a fűrészlap nerm stabil, elfordul, az anyagot néha már 20-30°-os szögben kell tolni, mit csinálok rosszul? A fűrészlap elvileg elég feszes, jól meg van szorítva ...
"Meglehet, hogy már a koránál fogva elgyengült a nyúlékonysága és nem feszül elégé." - azért ez kimeríti az előre megfontolt szándékkal aljas indokból elkövetett hátrányos megkülönböztetés fogalmát ám :)
Ha korosabb lenne, na de egy 22 éves nem feszül eléggé .... Már nem a szíjakról beszélünk, ugye? :P
Komolytalankodást félretéve, amikor megváltozott a hangja - mert a késhengert vitte még a lendület legalább egy percig, pont kiértem a fogásból - nekem is az elöregedés, és a szíjszakadás jutott eszembe. Meg is lepődtem amikor levettem az előlapot, és nem egy cafatokká szakadt szíjat láttam, plusz amikor végig vizsgáltam nem is volt rajta sérülés.
De szerintem az egyik oldal meglazul jelenség minden megállításkor létrejön, és annak hangja is volt mindig, ahogy valahol megcsúszott a szíj. Most meg eltoltam rajta a deszkát - aznap a 73-ikat - és jött a meglepetés.
Viszont lehet, hogy akkor berendelek egy tartalék szíjat, a Powerbeltnél van raktáron.
Ezek a sztrecs szíjak akkor tudnak leugrani, ha hirtelen túlterhelést kapnak és húzott oldal megnyúlik. Ekkor a terheletlen oldal egy pillanatra fellazul és megy amerre akar. Szerencsétlen estben átugrik 1-2 bordát. Ha ezt túléli a következő ilyennél leugrik. Meglehet, hogy már a koránál fogva elgyengült a nyúlékonysága és nem feszül elégé.
Akkor 22 évig rossz helyen volt, és most tettem a jó helyre. Mert most tettem 10mm-el oldalra. A szíjtárcsa azon részén nem volt fekete nyom, az a rész nem hajtott még.
(Részletinfo, hogy a szíjtárcsa egy natúr színű műanyag - ami olyan sárgás - azon jól látni a fekete gumiszíj nyomát.)
Valami más, de ehhez köthető. A Proxxon esztergámon nyikorog és büdös az ékszíj (égett gumi szagú). Persze rögtön arra gondoltam, hogy a két tárcsa nincs egy vonalban. Megpróbáltam többször is beállítani. De valójában a ránézésen kívül hogy lehet ezt pontosan beállítani? És mennyire kell egy vonalban lenniük?
Tényleg nincs szíjfeszítő, csak a láncon van egy feszítő görgő. A szíjra is lehetne tenni, középen a vízszintes konzolra kell szerelni és meg is van oldva.
Mivel a gépet 1999-ben rakták össze gondos német kezek, és 2020 februárban került hozzám, így halvány lila fogalmam sincs róla, hogy mi történt vele.
Felelősséget csak akkortól tudok vállalni.
Nem látszik nagy bontási nyom, sérülés.
A 'tárcsa' nem egy bolti alkatrész, hanem célirányosan ide készült. (szerintem)
Fröccsöntött, és a retesz is benne van.
Feszítés nincs. A szíj elég hosszú és rugalmas. Ez a feszítés.
MIvel a szíj hosszú - a két tengely kb 800 mm-re van egymástól - és egy szélességnyit - kb 10mm - tettem oldalra, nem látszik kitérés. De ki fog derülni a következő 23 évben.
Az alap dolgokat végignéztem, és nem találtam semmit, ezért kérdeztem a nagy közös emlékezettől, hátha valaki már szívott ezzel, és nem kell újra kitalálni a melegvizet.
Itt biztos tudnál megfelelő átmérőjű tárcsát, hozzá szorítót és ékszíjat választani. Azt nem tudom az ékszíjfeszítés hogyan van megoldva a Lutzon (motor fel-le? külön feszítőgörgő?), lehet-e ilyen típusú ékszíjra azt is portolni. https://www.mibim.hu/hajtastechnika/szij_es_lancfeszitok/szijfeszitok Na ez tuti nem ugrana le :-)
Én már láttam olyan fényképet a klímás facebook csoportban, hogy a kültéri egységet a beltéri mellé rakták fel a szoba belső falára :) :) :) :) :) Marha jól nézett ki egymás mellett fél méterre. Sok cső sem kellett hozzá meg falat sem kellet átfúrni hozzá. Csak fél órát röhögtem rajta :)
Lehet csinálni vele csak meg kell tanulni, hogy hol fogod meg a vékony faanyagod, hogy a kezedbe ne menjen bele a kúp, mert akkor szép szellős lyuk lesz rajta. :)
Szólj ha kell kipróbálni, adok pár lapot. Illetve elő tudom túrni, hogy hol vettem (valahol az outlettől nem messze lévő boltban, főleg autófényezés kellékekben utaznak)
Vagy ha vársz pár napot, akkor kipróbálom, és megmondom milyen lett :)
Sima mezei scotch brite-ot tudsz venni autófényező boltokban. Én is ott vettem. Pont frankón feltapad a tépőzárra az excenteren, és asszem egy jó nagy doboz volt valami tizenpár...
De ha csak pár darab kell, akkor szólj, és adok :)
Ez nem egy egy helyen kapható termék, és nem egy gyártótól. Én pl. vettem már az Aldiban is tépőzáras 125-öst, fogalmam sincs milyen gyártótól. A lényeg, hogy "Scotch-Brite" ( 3M márkanév) vagy skótszivacs vagy szálas csiszoló, stb valami hasonló néven tudod keresni. Mivel finom csiszolásra én Mirka Abralont vagy 3M Trizactot használok, így nem igazán kerestem még rá, nem tudok azonnali tuti beszerzési forrást. Csak amikor éppen a kezem ügyébe került vettem mondván úgyis elhasználom. De ha megmondod mire kell akkor kereshetek (általában 3 színben és finomságban forgalmazzák, durva (nagyjából 180-240 nek megfelelő) közepes (360-400), és finom (800-1000))
Oksa :) Nekem is úgy rémlett, hogy ingyenes, csak ezzel a kötelező céggel elbizonytalanított. Biztos ami biztos a te céged írom be :D A címe London, Abszol út 3, ugye? :D
Kellene egy előszoba szerkényhez egy sima korpuszt terveznem. A BLUM tervezőjénél a regisztrációkor kellene céget is megadni (kötelezően kitöltendő), de az nyilván nincs. Van ebből sértődés, ha ebbe csak valamit beütök vagy tökmindegy? Egyáltalán ingyenes ez a cucc?
levettem az alsó szíjtárcsát, és kicsit pucolgattam. A vájatokból szedtem ki fekete valamit. Gyanítom, hogy a por meg a fékező bemelegedett gumiszíj keveréke tapadt rá.
Érdekesség, hogy felül, a késtengelyen acél szíjtárcsa van. Alul, a motoron műanyag. Van egy kis átmérője ami a vastagoló előtolását hajtaná, de ezt a szíjat az elején levettem, meg van egy másik átmérő, ami a késhengert hajtja. Na ez a nagyobb átmérő két szíj szélességű. (nem lehet rá dupla szíjat tenni, mert felül csak egy szélesség van)
A szíj nyúlását nem tudom megállapítani, de ez nem klasszik ékszíj, annál nyúlósabb, és a visszarakásnál nem ugrott fel rá csak úgy. Szerintem nem laza. Végi is vizsgáltam, nem sérült.
Visszatettem a szíjat, a nem használt részére, és gyalultam vele még egy-két órát. Dolgozott rendesen.
Sajna ahonnan többen rendeltünk anno, most ott sem elérhető. Valszeg ez vmi globál ellátási probléma lesz. Plusz brexit óta UK-ből akármit is rendelni ...
Ez alapján én is megcsináltam, egész tűrhető lett az eredmény. Persze csak akkor ha nagy csorbulás nincs benne. Azt érdemes szem előtt tartani, hogy ha ilyen kis hernyókkal nyomod oda a vékony kést, lehet benne "hullám", azért érdemes elosztani a terhelést plusz, mondjuk 2mm vastag acél lemezzel. És/vagy nem meghúzni a hernyókat mint a meszes.
Sajnos bevett szokás, hogy a netes felületről megrendelve, csak érdeklődésre közlik, hogy "Nincs raktárkészleten. Beszerzése bizonytalan". Itt legalább kiírták, hogy 0 db van raktáron.
Segítségre lenne szükségem. Sikerült hozzájutnom egy Metabo HC260 kombigyaluhoz. Sajnos még a gyári egyszer használatos késpár van benne ami már brutál életlen. A HSS kések már beszerezve , de a késrögzítő lécek beszerzésével megakadtam. Sehonnan (még a Metabo-tól sem) tudom beszerezni, sőt még időpontot sem tudnak azok beszerzéséről. Valakinek van-e kallódó késrögzítő párja vagy beszerzési hely infója. Barkács megoldásokkal nem szeretném a nehezen megszerzett "kincsemet" gyengíteni. Köszi előre is.
Ilyenem van. Marmint nem pont ebbe a kiszerelesbe, hanem mezei lapok, de az is feltapad az excenterre :)
Mondjuk ez abrazív, talán valami 2000 grit-nek felel meg, szóval faszán felfényesíti az asztalt (amit nem tudom, hogy akarok-e a gyalunál, a körfűrésznél tökmindegy, az fényes alapból)
340W csak, viszont 5literes tartálya van, és lehet rá kimenő csövet is kötni. Egy rendesen beáztatott szobában simán hozza a 15 litert fél nap alatt, normális párás lakásban inkább 5-8liter fél nap alatt. Drága árammal is kb 28 forint óránként ha fullon megy.
Plusz infó: kicsi helyiségben (pici furdőszoba) be tud oszcillálni automata módban. Kiszárítja a szobát, kikapcsol a kompresszor, a venti keringtet tovább. És a vizes hőcserélőjéről visszapárologtat, amitől felmegy a páratartalom. Erre elindul a kompresszor, és minden elolről. 10-12m2 felett már nem történik ez.
Azt a "kúposok" is elismerik, hogy a balta szaporább. Én is. Sőt, a (otthonra elérhető) hidraulikustól is szaporább.
De ez leginkább azoknak szól, akiknek kihívás sokat "derekazni", nem azoknak akik gyosaságit akarnak hasgatásban nyerni :)
Apafej is ilyen, ahogy kivettem az írásából. Sajna már eléggé én is ...
Azzal egyetértek, úgy ahogy a videóban van én sem csinálnám a gyújtósnak valót. De ezért írtam, hogy plusz támasszal a fa mögé. Illetve: lent(az asztal vonalában), közel a kúphoz ferdén megtámaszt, felülről meg rátol. Akkor a fán kívül semmi nem lesz a csiga vonalában.
Lehet venni 3M csiszolóvliest, ami tépőzáras ls felmegy a hogyvan magyarul a random orbit sander?-re. wd40 és a csiszológéppel nagyon szépre meg lehet csinálni pár perc alatt.
A képen látszik hogy csinál mutatóba három aprófát 10sec alatt. Ennél sámlin ülve egy kisbaltával is gyorsabb vagyok.
Viszont sokkal fontosabb: a kesztyűs keze a csiga vonalában mögötte van a fának. Ha a fa hirtelen nyílik, a kesztyűvel pont belenyúl a csiga hegyébe, és úgy feltekeri a kezét hogy ihajj. Sose csináljatok ilyet!!!
A párátlanító egy olyan klíma, aminek a kültérije is beltérben van. Pont ugyanannyi áramot zabál mint a klíma, csak a hőt nem lapátolja ki a lakásból.
A mostani viszonylag meleg de párás időben szellőztetéssel nem lehet levinni a lakás páratartalmát. Viszont mivel kint sincs nagyon hideg, nem penészedsz azonnal a 80%tól sem. Ha mindenáron 60%ot akarsz mint én, muszáj a párátlanító.
A klímával rosszabbul jársz. Az hűti a levegőt párátlanításkor, és kiviszi a meleget. A kompresszoros párátlanító az hűt, de fűt is, így nincs elveszett hő, viszont hatékonyabb, mint a klíma (utóbbival van tapasztalatom).
"Szóval ha van ötletetek a páratartalom regulációjára, azt örömmel hallgatom :)"
Van, de pénzbe kerül (a beépítés kevésbé, az üzemeltetés inkább).
20-100 ezer között lehet mindenféle párátlanítő készülékekket kapni viszont azok üzemeltetése áramot igényel. Viszont én az ilyen 50W környéki himihumi készülékekben nem hiszek, a fél liter meg 3 deci /nap teljesítmények szerintem nem elegendőek még egy szobába sem, nem hogy egy garázsba. Marad az, hogy felszerelsz egy klímát és a páramentesítő funkcióját használod. Az viszont eszi az áramot rendesen.
A garázs funkcióját nem tudom/nem akarom megszűntetni, a helyiség pedig eleve nem fűtött (mondjuk félig a földben van, 15 fok alá nemigen megy a hőmérséklet még a legnagyobb hidegekben sem). Az csak hab a tortán, hogy egy építkezési "apró" hiba folytán van némi vízszigetelési probléma is, ami megoldható, de idén nem volt "kedvem" hozzá.
(a hátsó rész fölött egy félig nyitott terasz van, amire "elfelejtettek" vízszigetelést tenni, szóval csak harmincpár négyzetméter járólapot kell felvésni, meg kb ugyanennyi térkövet visszaszedni, hogy le lehessen szigetelni, és visszarakni. Egyszerű és olcsó játék lesz)
Szóval ha van ötletetek a páratartalom regulációjára, azt örömmel hallgatom :)
A hőmérsékletre és a páratartalomra figyelj a garázsban! Eső után beállsz az autóval, lefolyik róla 5 liter víz, kicsit hidegebbek az éjszakák már, gondolom, csókkented a rezsit is...
Na, lehet itt rontom el, mert nem szoktam egy napig rajta hagyni, hanem befúj wd40-el, törölget, dörzsöl (éppen ami a kezemben van, papír, rongy, semmi abrazív) és várom a csodát. Mondjuk nagyjából működik a dolog. Száradás után meg silbergleit.
Közben eszembe jutott, hogy a körfűrész asztalt kezeltem már többször silbergleit-el, a gyalu talán csak egyszer lett lekenve. Ahhoz képest egészen jól húzta... A körfűrész asztallal is csak az a baj, hogy túlságosan jó helyen van, a család hajlamos asztalnak nézni, és minden szart rápakolni. Több beszélgetésem volt már velük az öntöttvas rozsdásodási folyamatáról, illetve, hogy ez apa cucca, ne piszkáld :)
Fújd le vele, hagyd rajta egy napig majd erősen dörzsöld át szálirányban egy erősebb vászonnal. Később meg használat után egyszerűen fújd vékonyan le, kend el rajta és amikor legközelebb használnád csak töröld le róla. Ez a WD40 elsődleges feladata, erre fejlesztették ki. (Water Discipliner formula 40)
Ez csak felületi kezdemény, nem kell megijedni :) Ha nagyon zavar, akkor ezen szerintem egy kis WD40-dörzsi szivacs páros segít, csiszolóvászonnal én nem esnék neki.
Amúgy meg tessék gyakrabban/többet használni a masinát (az asztal teljes felületén) kedveském, az megoldja ezt a kérdést :)
És tfe-nek is ("Illetve ez nagyolásra való, finom hasításokat ránézésre nehéz csinálni vele." ) Ahogy kofic mondaná: itt most kicsit fejben szexelés folyik :) Naszóval, lehet olyat azzal is. Ez itt pont olyan paraméterű gép amit Győző is írt, 1F, 2,2kW, jó nagy áttétellel, oda tekertem ahol pont az aprólék gyártását mutatja:
Persze ügyesen, az ilyen finom daraboláshoz már tuti alkalmaznék vmi plusz támasztékot hátulról. De a nagy kuglikat felhasgatni egyáltalán nem vészes ("nem biztos hogy kézből akarnék ellentartani egy 2kW-os motornak"), nagyon nem úgy kell elképzelni hogy odatartod és rászalad és véged mint a botnak...
Az más kérdés hogy csak gyújtós készítésére ágyúval verébre, de Apafejnek sztem nem lenne rossz egy ilyen szerkentyű, egyszer. Persze nyilván nem erőszak, ha nem akarja megépíteni.
Győző: "Kell hozzá egy hasítókúpot ásárolni, kb 5000 ft .... Kb 50-60 ezerből meg is van ha mindent vásárolsz hozzá" - nagy általánosságban egyetértek a hasítókúpos posztoddal, de ... mennyiből?? :O Én az agrosat-tól a 110/250-es kúpot, cserélhető heggyel, plusz pótheggyel, 30-as furattal 26e+száll, azaz 28990-ért rendeltem.
Így azért a végső 50e Ftos ár már nehezen tartható. Max akkor ha tényleg "kétsöré" jutsz hozzá motorhoz, nagy lendkerékhez (ékszíjtárcsához). Hát én nem annyiért. A motor megvolt már korábbról (1F, 2.2kW, 1450 rpm), egy másik gépemből, így arra nekem már nem kellett költeni (persze az se ingyen volt, champlextől 2019ben 80e + szállítás) sőt, magát a gépvázat és egyéb szerkezeti elemeit is használtam (használom) fel az építéshez, de a meglévő cuccokon felül 50e-nél többet költöttem csak a kúpra, 30-as tengelyre, és nagy ékszíjtárcsára.
Az más kérdés, hogy ahogy megrendeltem a kúpot (okt eleje) , az meg is jött, de 2 napra rá meg beállítottak a fával is (amit novemberre ígértek) ... a nagy ékszíjtárcsa még sehol ... így kényszerpályán mozogtunk. Mert 5 erdei m3-t egyikünk (fater + én) sem tudott volna komolyabb derék-károsodás nélkül felhasgatni, utcán láncossal felkugliztam, kuglik goto pince. De ott sem állhattak volna hetekig. Így napi 8e Ft-ért béreltünk egy álló 7 tonnás hidraulikus hasgatót, azzal 2 nap alatt kényelmesen lezúztuk a bükk kuglikat. A kúpost meg majd befejezem, egyelőre még nagyon béta 0.1-es verzióban van.
A karcolások fogalmam nincs mitől keletkeztek (de nem jelentősek, csak a fényben látszanak, nem érzékelhetőek a felületen), a fehér foltok sima baba szappantól vannak, de a vörös részek azok sajnos felületi rozsdák.
Az asztal - fene tudja hogy mondják - de ilyen apró hornyok vannak rajta, "recés". Nyilván precízen síkba van munkálva. De mi a bánatot lehet kezdeni ezzel a rozsdával ?
PS: Február óta van meg, azóta kb 3x kentem le silbergleit-el, aztán mégis. Csiszolni nem merem, mondjatok valami okosat. Gépész kollégák, ez WD40 vagy duct tape jellegű probléma ? :)
A kisasszony elég komolyan tolja a sakkot, gondoltam pont frankó projekt lesz a hobbiasztalos apukának, ha csinál neki egy sakktáblát. Természetesen fele ennyi lett volna, ha megveszem a boltban, de abban mi a hozzáadott érték ? :)
Najó, a bolti az hétszentség, hogy nem wenge-ből van, vagy ha igen, akkor nem fele ennyi. Meglátjuk mit tudok kihozni belőle :)
Fene tudja, nem biztos hogy kézből akarnék ellentartani egy 2kW-os motornak. Illetve ez nagyolásra való, finom hasításokat ránézésre nehéz csinálni vele.
Persze, teljesen igazad van, de a rozoga vasasztalhoz azért hely is kell, amiben nem bővelkedek, a gépépítés meg nem jutott az eszembe (de valószínűleg akkor sem álltam volna neki, ha eszembe jut), és mint Halálosztó is írja, a gyújtósaprítás is szempont. Nem állítottam, hogy egyedül üdvözítő megoldás, csak azt mutattam meg, hogy van ilyen lehetőség. (Amúgy egyszer régen bedőltem ám a hasítókúpnak, amikor videókon erősebb fúrógépbe fogva használták, aztán jó nagyot csalódtam. Száraz fenyőre talán jó így, de egyébként biztosan kell az általad említett gépezet.)
Én ezt nem ettem volna meg. Te is mondtad, hogy drága volt. Viszont ezzel is erőt kell kifejteni, a tuskót belerakni, a kalapácsot emelgetni, és még zajos is. Én ilyen esetben biztos, hogy a hasítókúp megoldásban gondolkodnék. Kell hozzá egy hasítókúpot ásárolni, kb 5000 ft, kell hozzá egy 2 kW agy afeletti teljesítményű motor, ami akár lehet használt is. Kell még két ékszíjtárcsa, egy jó nagy lassító áttételhez, és egy rozoga vasasztal. Kb 50-60 ezerből meg is van ha mindent vásárolsz hozzá. Ezzel gyakorlatilag csak akkor kell erőt kifejtened, ha felteszed az asztalra a tuskót. A többit elvégzi a kúp.
A képen levő eszköz nem öntött cucc hanem süllyesztékben kovácsolt acél (azaz erősebb és rugalmasabb mint az öntöttvas), a linkeden lévő pedig különböző lemezekből és csövekből van összehegesztve. A két termék összehasonlíthatatlan....
Féloff, mert fa, de nem asztalos. De hátha hasznos lesz valakinek.
Szóval már több mint 20 éve van kandallónk, évente 10-15 mázsa fát szoktunk elhasználni. A rendelt fát mindig tovább kell hasogatni, mert azért nem éppen apróra vágják, meg gyújtós is kell, stb., a derekam pedig egyre vacakabb, sajnos. Évek óta szemeztem a Kindling Cracker nevű cuccal, de az ára jobban fájt volna a derekamnál. Mostanra sajnos megfordult a helyzet, úgyhogy rendeltem egyet a német Amazonról, és nagyon bejött.
Az eszköz lényegében egy élével felfelé álló hasítófejsze, masszív keretben (az egész egybeöntöttnek tűnik, de mondjuk nem értek hozzá). Felcsavaroztam egy kb, 40 centi magas tuskóra, így most kényelmesen egyenes háttal állva tudom hasogatni vele a fát, sokkal könnyebben megy, mint fejszével/baltával. Kell hozzá egy nehéz (1,5 kg + az ajánlott) kalapács is, amivel rákalapálod a fahasábokat. Száraz, egyenes szálú fánál gyakran egy ütés is elég. Biztonságos, könnyen használható, időtállónak tűnik (... és k*** drága, de azt mondom, nekem megérte, mert tavaly minden favágós alkalom után egy hétig úgy tartottam magam, hogy a család csak Quasimodónak nevezett).
Ha netán valaki kedvet kap hozzá, az vigyázzon: először tavaly, egy kínai oldalról (talán Banggood?) rendeltem, ahol az eredeti termék képével reklámozták, de az árának a töredékéért. Szerencsére valamit elszúrtak, és mivel sokáig nem jött meg, visszafizették a pénzt, aztán mégis megjött... de az egy nagyon gyönge utánzat és használhatatlan vacak volt (pont ilyen, csak ennél is jóval olcsóbb). Szóval ebből nem biztos, hogy az olcsóval jobban jár az ember.)
Feltörték a youtube oldalát. Sajnos a régi csatornája még nem működik, Elmondása szerint sok videója sikerült visszaszereznie a csatornát, a videói nagyrésze is megmaradt, de volt amit töröltek. Most egy másik csatornán jelentkezett be.
Kisautóknak készült egy polc . Plexi ajtó lcsed világítás is lesz benne . Csíszolás festés maradt amit már nem én csinálok. Majd mikor küldenek képet a kész polcról megmutatom . Most már én is kiváncsi vagyok.
Az lenne a kérdésem, hogy merre kellene elindulnom keresgélni, ha pár db táblásított lapot szeretnék venni/csináltatni ? Bármi keményebb fa megfelelő lenne, jelenleg a méret sem annyira fontos (60-80 x 60-180 cm), de jó lenne kb. 40-es vastagság.
Most jutottam el oda, hogy megnézzem a videót. Ha csak egy másfeles acéllemezt csavaroznának oda menettel, az is örök élet lenne. Ez tipikusan az a jelenség, amikor a marketing osztály szembemegy a mérnökökkel, és nyernek. Nem tudom, az Úr hányszor állítgatja, de ha én nekiállok valamit faragni a fűrésszel, legalább 10X megtekerem a magasságállítót. Szerintem az pont egy igénybevett része a gépnek.
Uj korfuresz allt a hazhoz, es az ugy van kialakitva, hogy bele tudom epiteni a marot (nagy triton), igy feleslegesse valt a marohoz epitett szekrenyem, illetve a hely az ami felszabadul az nekem most jobban jonne :) . 18mm mdf a szekreny a hatfal is, az asztal lapja duplongolt butorlap es mdf (butorlap felul). Ebben a formajaban barmilyen maro bele epitheto. Lapraszerelheto csavarozva van, nincs ragasztas. Asztallap 80x70-es magassag 86cm + a kerekek. Ha kell tudok addni sketchup tervet is. Anyagkoltseg alatti arat gondoltam erte: 77.000Ft. Kepek
Ebben nem tengelyen elfordulós az emelés mint egy kategóriával lejjebb. Két rúdon csúszkál le-fel a motoregység, a harmadik meg a menetes szár, ami kikoptatta a menetet.
Még mindig a menzás milánóin kéred számon a grana padanot. Nem szarul van elkészítve, hanem nem arra készült mint amire az úr használta.
Ez a fűrész teljesen jól szolgál azoknál, akik nem naponta 30szor emelik-süllyesztik a lapot. És ők tökre boldogok hogy ennyi pénzért egy ilyen fűrészt kaptak. Szomorúak lennének, ha drágábban veheték volna meg, és számukra teljesen haszontalanul lenne benne egy bronz anya.
A régi beidegződésektől ugyebár nehéz leszokni. :P
Az olajban főzés az anno a kissebb elektromos motorok szinterbronz csapágyainak volt a "felújító" és előkészítő technológiája amikor is a porkohászati úton elkészített anyag pórusait feltöltötték olajjal (akár már a gyárban), hogy simábban fusson. Igyanis a csapágy melegedésekor ez az olaj kiszivárgott a felületre.
A PTFE felületek éppen az anyaguk miatt kennek, azoknak az olajozás csak árt. Na de aki fél életen át olajban főzte a bronz perselyt az bármit kap a kezébe olajban fogja azt is főzni....
Ha a videót megnézve a menet ment tönkre és ezt konkrétan külön megmutatja illetve mondja is. A szerkezetnek nincs forgáspontja, két rúdon csúszik fel-le, annak a két furatnak semmi baja.
Az is érdekes, hogy a köveket is bronz szerszámokkal munkálták meg. A régészethez nem sokat konyítok, de a piramisok és az akkori technikák nagyon érdekelnek. Talán tudjátok, hogy a piramisoktól nem messze találták meg az építő munkások szálását ahol mindenféle műhely maradványait is feltárták, például a tönkrement bronz szerszámokat öntötték újra.
Pocó nagyon jól mondta, a bronz egy bazi kemény anyag, és nagyon kopásálló is. A repülőgépekben nagyon sok helyen van bronz persely, főleg a futómúvekben, ott pedig elég durva terhelést kell kibirniuk.
A tepsiben pár század mm vastag a teflon, nem zavar senkit, ha egy kicsit megdagad az olajtól. De szerintem te nem kőolaj származékban sütöd a húsit, hanem valamilyen növényi olajban. Az nem is biztos, hogy be tud szívódni a teflonba mivel igencsak eltérő anyagok.
Ha azt érted az ellenség alatt, hogy az olajtól megdagad és deformálódik, akkor jól gondolod. Feloldani nem fogja :) Az alkatrészt előszőr alakra kell formázni, de hagyni kell rajta pár milliméter felesleget. Majd jöhet a főzés kb 1 órán át, kb 80 fokos olajban. Frankón megszívja magát olajjal a felület elég mélyen, majd lehet méretre munkálni. Az anyagába beszívott olaj folyamatos kenést ad. Különben, ha rákeressel a teflon + olaj szóra, akkor sok olyan sprayt fogsz látni, amit PTFE-hez ajánlanak. Ha az ellensége lenne akkor nem gyártanának ilyet.
Elég rég szereltem makitát, de emlékeim szerint ott nem menet van, hanem egy sima lyuk. és egy sima acélrúdon próbál meg elfordulni. Ez az emelő szerkezet forgáspontját adja. De h a videón is megnézed amikor szétszedi akkor látszik, hogy ott nem menetes a tengely.
Szerintem nem a pénz és az idő itt a probléma, hanem az elv, hogy az a javítás utána ne okozzon többet gondot. Ha megveszed a gyári alkatrészt, és kicseréled, attól az a gép még mindig szarul van elkészítve, megtervezve, de ha egy perselyt csinálsz oda, azzal megszünteted a hülye spórolós mérnök hibaforrását. Nekem ez többet ér mint 6000 forint.
Az a baj azzal az orsóval, hogy ránézésre sima metrikus menet*. (méretet nem találtam) Így akár javítható is lenne heli-coil-lal, az is kibírna annyit mint az alumenet. Viszont mégse, mert balmenetes.
Van olyan is heli-coil-ban, de gyanítom nem sűrű, megvenni meg 1db-ért keveseknek lenne "kedve".
Nem a kötekedés kedvéért de olyan jólesik. :) A heli-coil arra való, hogy egy kiszakadt menetet megreparálsz vele, meghúzod a csavart benne és valóban örökké tart. Néhány ki-becsavarást elvisel de alapvetően nem arra van tervezve, hogy benne mindenféle pálca előre-hátra mozogjon.
Ennek ékes bizonyítéka, hogy a heli-coil és társai métermenetűek (M valamennyi), míg az emelő tekerője laposmenettel (esetleg trapézmenettel) rendelkezik, ami cserébe pont az ilyen feladatokra alkalmas.
Egyrészt tényleg abban a hitben voltam, hogy a bronz puha.
Másrészt láttam már ilyen melegített/beleeröltetett kötéseket (youtube-on, hol máshol), de azt nem gondoltam volna, hogy ezek ennyire terhelhetőek, legalábbis két puha fém kapcsolatánál (lásd előző pont, tényleg abban a hitben voltam, hogy a bronz puha).
De mint írtam, meghajolok előttetek, tényleg nem vagyok képben ezekkel a dolgokkal, viszont szívesen tanulok.
Izé, kicsit későn mert eddig dolgoztam, de azért válaszolok.
Az egyik közkeletű tévhit, hogy a bronz az puha. Millióféle bronz létezik és van amelyik keményebb az acélnál, de még ha az ókorban ismert réz-ón ötvözetekre gondolunk az is keményebb mint a vas. Nem azért tértünk át a vaskorba mert a bronz fegyverek puhák voltak és a vas penge elvágta őket hanem azért mert sokkal nehezebbek voltak és a forgatója sokkal hamarabb elfáradt - ergo veszített és meghalt. Másrészt törékenyebb is az acélnál, ez sem vált előnyére.
A másik amit tudni kell a bronzról hogy sokkal kopásállóbb mint az acél. Éppen ezért szokták csúszócsapágyként, perselyként alkalmazni acél-bronz kapcsolatokban. Jelen esetben is pont jó lenne ide.
A harmadik felvetésedre, hogy majd kilazul az alumíniumból az a válasz hogy a gépészetben különböző illesztések vannak, csoportosítva: laza, átmeneti, és szilárd illesztés (ez utóbbit szokás zsugorkötésnek is hívni). Szóval a szoros illesztés lényege, hogy a csap nagyobb mint a lyuk, úgy kell beleerőszakolni mindenféle trükkökkel, pl sajtolással vagy hűtéssel/melegítéssel. Az így létrejött kötés sokszorosát elviseli annak amit a menetben rángatózó pálca okoz. :) Nem fog kilazulni. :P
De persze ezt te mind tudtad majdnemgépészként, szóval inkább az asztalosok kedvéért írtam le. :D
Jaja, értettem, amúgy jogos is volt az észrevétel.
(még mielőtt valaki megsértődne, én sem rád értettem a "paraszt vagy" kijelentést)
Amúgy ez ismerős, ezerszer hallottam már, hogy a gyártó/mérnök/akárki a hülye, mert ő bezzeg jobban tudja, hogy hogyan is kellene ezt csinálni. Nagy általánosságban nincs jó vége :)
Régi kedvenc sztorim, hogy az első komoly munkahelyemen a dohányzóban dühongött egy csávó (valami ügyfélszolgálatos lvl0 supportos srác volt), és szóba elegyedtünk. Kérdezte, hogy én mit csinálok, mondtam neki, hogy java fejlesztő vagyok. Erre mondja, jaaa, azt ismeri, a java egy rakás szar. Mondtam neki, hogy mindig érdekelnek az egyéb vélemények, mondja már el, hogy *szerinte* miért szar, mert én viszonylag hosszasan és tartalmasan tudnék a témáról értekezni. Mire kijelentette, hogy van valami xy rendszer, amit használni kell nekik, ami egy kalap szar és java-ban van írva, tehát a java is egy szar. Ez kb az a szint, mintha valaki kijelentené, hogy az aluminium mint anyag egy rakás szar, mert az emlegetett maki fűrészben is kiette a menetet belőle az acél...
Ja, bocs nem kimondottan neked, csak ez volt az utolsó hsz a témában.
-----
Az a teflon amiből siklócsapágyat (csapágy perselyt) lehet csinálni, olajba áztatva megdagad és málik.
(pl. az autóknál a bovdenekben van teflon bélés. Kézifékkötél, stb. Többnyire ott a csomagoláson, vagy a leírásban, hogy nem szabad kenőanyagot nyomni bele. A tulajok persze jobban tudják, tele nyomják mielőtt beszerelik, mert velük ne szórakozzon holmi gyártó. 2hónap múlva meg köpködnek, hagy szart sóztak rájuk, ennyi idő alatt tönkre ment)
Az eredeti, Győző féle parasztot a gyártó szemszögéből kell érteni. Stolaz pont 180°-kal értette félre, onnan meg jött a szokásos keveredés. Ergo alapvetően senki sem lett parasztozva mert ilyet vett, ez mindössze egy szófordulat arra, ha ilyet vettél így jártál.
Szerintem ez célt tévesztett. Pont arról volt szó, hogy ha valakinek annyi pénze van csak, hogy ezt a makita körfűrészt vegye meg, attól még nem lesz paraszt. Kompromisszumokkal használható, és emiatt nem nézzük le se a gyártót, se a usert.
PS: Ez egy teljesen más topic, mint a villanyszerelés, itt alapvetően nem akarjuk egymást hátbaszúrni :)
Értem én, de csak az elméletet feszegettem, meg Győző kirohanására reagáltam. (mert ugye hogy jöhet ki így a gyárból?)
De meghajolok előttetek gépészeti kérdésekben*, mert én ott tartok, hogy tátott szájjal nézem a my mechanics videóit :)
* Pedig gépész suliba jártam, és egyszer elvittek minket a gépműhely előtt és mondták, hogy itt ne nyúljunk semmihez. Mondjuk infós osztály voltunk, meg a suli is infós lett azóta.
Köszi, de én csak elmélkedtem Győző elméleti problémáján, mint laikus.
Nincs ilyen maki fűrészem, már annak idején is sokat kutattam, hogy mi legyen, és végül bosch lett a befutó, de így utólag is jó döntésnek tűnik. Azóta mondjuk azt is eladtam :)
2. Ok, de ha beleraksz mondjuk egy bronz perselyt az alu öntvénybe, ami - gondolom - valami iszonyat módon pontosan illeszkedik a furatba, majd ebbe belehajtasz egy menetesszárat ami tartja a teljes súlyát a motornak, meg ellenáll mindenféle erőknek, amik a lappal szemben lépnek fel - akkor nem fog kilazulni az a menetes persely ? Az alu meg a bronz is kellően puhák, laikusként nem gondolnám örökéletűnek a cuccot.
(az "értem én, hogy elektromosság, de mi hajcsa ?" jeligére :)
Látod a rajzot ? És tudod milyen szélesek a gáz főzőlapok , Persze nem bruttó hanem amennyit ténylegesen ki kell vágni? Építettél már be ilyent 60-as szekrénybe?
"...tartok tőle, hogy a munkalapba nem lenne elég hús a jobb szélen."
Nem értem ezt a "húst". Nekünk pontosan így volt 30 éven át, nem volt vele semmi baj. Két éve cseréltük ki villanyos főzőlapra, ugyanarra a helyre. (Ehhez ki kellett cserélni az egész villanyhálózatot - behozni a 32 ampert a lakásba és berakni egy csövet a konyháig a 3x6mm2-es, egybefüggő vezetékkel. Én nem akartam az egészet... :-((
Izé, nem vagyok gépész, de itt nem elrohadásról van szó - ha jól értettem - hanem az alu öntvénybe vágott menetet ette meg az acél menetesszár, szóval nem az eltérő galvanikus potenciál miatti korróziótól döglött meg a cucc.
A persely alapvetően nem egy csúszó-kopó alkatrész ? Mert ide menet kell, ami ráadásul tartja az egész motort és a pengét.
A tévedés jogát fenntartom, mondom, nem vagyok gépész :)
Annyi még, hogy nem vagy annyira mérethez kötve. Beépíthető főzőlap esetén egyáltalán nem kötelező azt a blokk szélére rakni, mert úgy esik a sütő fölé. Esetedben simán "tolhatod" balra, akár a mosogatógép fölé is teheted, ha a géptől elfér a gázcső csonkja. Szimmetriát most felülírja a praktikum és a műszaki követelmények. Az az optimális főzés szempontjából, ha a főzőlap mellett egyik oldalán legalább 30cm helyed marad, míg másik oldalon 60cm az ajánlott.
Esetedben, ha DOMINO mellett döntesz, én a 60cm-es sütőhöz (vagy az akár csak 50cm-es elszívóhoz) képest középre raknám. Akkor fakanál, fűszer meg egykét bizbasz elfér jobb oldalon úgy, hogy még ki sem gyullad.
Ha viszont ragaszkodsz a nagy (4 égős) főzőlaphoz, akkor megfontolnám, hogy a mosogatógép fölé rakjam. A pult magasságod 90cm (-38mm munkalap=862mm belméret). A mosogatógépek beépítési magassága 815mm-től indul (persze típusfüggő), de ennél a pultmagasságnál a mosogatógépet annyira ki kell emelned, hogy a munkapult aljának ütközzön a teteje, hogy a front (ha csak nem "csúszós" rendszerű) alja bele fog akadni a lábazatba. Jobb esetben csak vágni kell, de van, hogy úgy sem fér el. Vagyis, ha nem a gép alá teszel dobogót, hanem a gép fölé raksz egy forgácslapot/dobozolást, úgy teljes mértékben mechanikusan elválasztod egymástól a főzőlapot és a mosogatógépet és eleget teszel minden tűzvédelmi előírásnak is. A főzőlap és a sütő előírt szellőzéséről se feledkezz meg, ahogy a főzőlap szikragyújtásához a plusz konnektorról se! :-)
Egyszer egy művelt ember elment Japánba egy tanfolyamra - nem tudom pontosan a témáját - de a hatékony termelés, termelés szervezésről volt szó. A végén megkértek minden résztvevőt, hogy egy mondatba foglalja össze mit tanult abban az egy hétben.
A művelt ember azt mondta: Azt tanultam meg, hogy mi az ELÉG.
A japánok ebben nagyon jók. Egy centivel sem haladnak tovább, egy jennel sem tesznek bele többet, mint ami ELÉG.
Elég ahhoz, hogy működjön, elég ahhoz hogy a felhasználó boldog legyen.
Az a külön fedél, és a hozzá tartozó csavarok - meg akkor már kell alátét, esetleg egy tömítés - az mind túl van az ELÉGen. (ebben a ligában)
Ez egy olcsó, eldobható háztartási körfűrész. A célközönség nagyrésze iszonyat ritkán tekergeti a magasságállítást. Ha megcsinálják tartósabbra, karbantarthatóbbra, de emiatt drágább lesz pár százalékkal, akkor kibasztak a szokásos ügyfélkörük 98%-ával.
Olyan ez, mintha a céges menzán hiányolnád a korrekt parmezánt a milánóiról. Igen, trappistával nem az igazi, de ha nekiállnának korrekten megcsinálni, akkor a sok ember aki eddig ott ebédelt, az kellene keressen mást. Aki nem akar trapistasajtos lukastésztát enni, hanem rendes spagettit akar, vagy akár pennét, az menjen rendes étterembe, ne a menzát kritizálja.
Mivel ez egy igen kicsi konyha és általában csak egy, vagy másfél szobás szokott lenni (eddigi tapasztalatok alapján), a lakók létszáma is limitált, azaz 2-3 fő lakik életvitelszerűen az ingatlanban.
Az egyik ügyfelemnek én DOMINO főzőlapot ajánlottam (meg is fogadta a tanácsot és azóta is meg van elégedve), sima két égőset, akkor marad minden irányból hely, akár, hogy még egy fakanalat is le tudj rakni. Alá simán elfér a normál sütő, de sokszor az a méret sem indokolt, bár abból a kisebb szerintem drágább, mint a normál magasságú.
A hagyományos ~60cm széles elembe építhető főzőlap mellett ki kell hagyni X cm helyet (töltsd le bármelyik gyártó gázos, de akár elektromos főzőlapjának beépítési rajzát vagy használati utasítását), hogy ha nagyobb méretű edényt raksz rá és az edény alja kivezeti a lángot, ne égesd a falat vagy a munkalap vízzárót.
Kis főzőlaphoz elég kis elszívó (50cm), így a felső szekrényednek is több hely marad optimális elszívási teljesítmény mellett.
Rengeteget. Nem csak pénzt hanem helyet és funkcionalitást is. Ugyanis a két fedél önmagában ok, de azokat meg megint be kellett volna fogni egy kellően merev szerkezetbe.
Erősen félreérthetően fogalmaztam. Az OK hogy így kell szétszedni, de .. miért így tervezték? Plusz hibalehetőség összeszereléskor, szétszedés bonyolultabb ... mennyit spóroltak azon, hogy a forgórésznek külön fedelet csináltak volna, majd a motort külön az emelőszerkezethez lehett volna csavarozni.
Én különben biztos, hogy nem cseéltem volna az öntvényt egy ilyen hiba miatt, nálam kapott volna egy teflonból esztergált perselyt. Persze a teflon perselyt is ki kell főzni olajban, akkor egy örök élet.
A gépiparban vannak írott és íratlan szabályok, amiket illik betartania egy gyártónak. Az egyik ilyen szabály az, hogy az acél és az alu közé kell egy elválasztó, a két fém nem érhet össze, mert összerohadnak, amiből az alu húzza a rövidebbet. Lehetne oda rakni egy teflon perselyt, vagy ne adj isten egy műanyag perselyt, de a jó megoldás ilyen helyen egy vékony falú bronz persely lenne. Ezek nem kerülnének pár száz forintnál többe a gyártónak még a mai árakon sem a tömegtermelésben. Természetesen itt nincs szó arról, hogy nagy fordulatszáma lenne tengelynek, ezért bőségesen elég lenne egy keményebb műanyag persely is. A szokásos 60%-os páratartalom, ami egy műhelyben vagy lakásban előfordul az garantáltan elkezdi galvanikusan megzabálni az alut a találkozási ponton. Itt is ez történt. Ez egy 2 éves gép, ha jól értettem a filmen, na ennyi időre gyárt gépet a makita 200.000-ért. Tervezett elavulás tipikus esete. Éppen a garancia időt bírja ki és utána fizessen a paraszt, ha ezt vette meg.
Azzal nincs gond, hogy a motorvég burkolat egyben az emelő szerkezet öntvénye is, ez elég jó merev megoldást biztosít.
Nekem egy sokkal olcsóbb workzone asztali körfűrészem van, ha jól emlékszem akkor 60.000-volt új korában és nem 200.000 mint a makita mlt100, de én ezt az olcsó gépet is évente minimum 1 alkalommal kitakarítom, megzsírzom ahol kell. A finom fűrészpor ráhullik a menetes tengelyre az emelő szerkezet magasság állító szerkezetében, és hajlamos meg szorulni, ha nem kap rendszeresen tisztítást és zsírozást. Az én gépemnek is vannak tervezési hibái, például a steller csak az elülső végén van rögzítve, az excenter rögzítő kar excenter része hajlamos kilazulni fűrészelés közben és elmozdul a steller. Ennek a javítása tervben van. A vészleállító is rossz helyen van, ráadásul nem is igazi vészleállító gomb, hanem csak sima 2 gombos kapcsoló, de nagyon mélyen van az asztallap alatt. A workzone körfűrészem most múlt el 10 éves, most kezdet el rosszalkodni a stellere. Ebből is ki van spórolva az anyag, a porelszívása sem áll a csúcson, de használható, ha rendszeresen karban van tartva. az asztallapon nincs cserélhető betét a körfűrészlap körül, ez a legnagyobb szívfájdalmam. Nálam meg igazán jól ki is van használva a gép, mert nem csak 20 dekás léceket munkálok meg rajta, hanem 60-80 kg súlyú tábla anyagokat is és napi rendszerességgel kapja a használatot.
Az MLT100ról mindig is tudtuk hogy egy erősen egyszerű szerkezet.
Azért van a kezében, mert ha megnézed a képet, az emelőszerkezet kikopott lukait az a darab tartalmazza, ami valójában a motor első pajzsa, és a hajtóműház is egyben. Hogy éppen a legszarabb helyen kalapálja, azt hagyjuk, ami a kezében van az úgyis kuka, a tengelyt meg talán nem hajlítja el.
Ettől olcsó, és ettől szar. Egyetlen precíziós öntvénnyel megoldottak mindent, amihez precíziós öntvény kell a gépben. És árulnak alkatrészt. És 6000magyar forint összesen. Nem azt csinálják, hogy spórolós olcsón összebasszák, és szénné keresik magukat. Kispórolták a párezer forintnyi perselyeket, mert kiszámolták hogy a vevőik nagyrészének sosem fog elkopni, és így olcsóbb. Ahelyett hogy mindenkinek drágább 6000 forinttal, aki sokat tekergeti, az vehet új alkatrészt ugyanannyiért. Kövezzetek meg, de nekem szimpatikus.
Nekem elsőre nem is a bronz persely hiányán akadt meg a szemem:
Miafa.. péklapát fülét keres a motor forgórésze a szerelő kezében .. az emelőszerkezet cseréje közben?? :D Ezt ... miért kell így?
Amúgy egy másik márka (nevezzük "méhecskésnek") emelőszerkezete sem toplistás, egy fórumtársunk itt számolt be hasonlóan simára nyalt emelőanyáról, aztán a neten rákeresve találtam pár hasonló esetet, ugyanerről a márkáról.
Őszinte leszek: én igen boldog vagyok a sokat (sokak által) szidott Bosch fűrészemmel, brutális ahogy kinéz a belseje, hat és fél év alatt kb. egyszer fújtam ki, az emelőszerkezet trapézmenete és anyája úgy néz ki kívülről mint egy sokat látott fűrésztelep - de még mindig emel, mindig süllyed. Pont amennyit és amerre tekerem. Biztos van ennek is hibája, csak én (szerencsés módon?) nem találkoztam még vele.
60 széles a sütő szekrénye a fölötte lévő a gázlapok meg 59,5.... ezért írom, hogy ha sajnos a szélre kerül a gáz főzőlap akkor nem marad husa a munkalapnak ..... úgy látom külön állót kell vennem.
Kaposvár és Magyarország. Így csinálták nem tehetek róla 1975-76-ban építették. Mért csodálkozol: Nincs lakásonkénti gázóra.... olcsó a főzés egyenlőre.
Történetesen panel konyhámban úgy oldható meg a gáz főzőlap, hogy az utolsó a sorban Nem szerencsés.
Ha szekrénybe építeném be a gázlapot tartok tőle, hogy a munkalapba nem lenne elég hús a jobb szélen. Ha meg önálló lenne a gázlap a sütővel akkor az aláépitendő mosogatógép feletti munkalap lógna a levegőben. 230 centim van a vizes rész szélességével lehet játszani. A vizes szekrény helye a kiállások miatt adott és ebben lesznek a dugaljak a gépeknek. lábazattal munkalappal együtt 90 cm a magasság. Nem tudom mennyire állítható magasságban a mosogatógép ( még nincs meg ) Esetleg a mosogató gép alá tegyek valamit bár ez nem szimpatikus...
Nem minőségileg gondolom, hanem, hogy nem tart meg senki annyi ideig egy ágyat mert költözéseknél 150 kilós ágy sem egyszerű még ha szétszedgető is, másrészt az új helyen esetleg nem fér el vagy nem illik a bútorok közé, etc....
Elmentem személyesen, hogy megnézzem, miről van szó. Gandolván, hogy zsákbamacskát nem veszek. :-)
Mivel Kolozsváron vagyok éppen, és innen csak 30 km, nem volt nagy út.
A kastély jó nagy területen körül van zárva, építési terület. Felhívtam a megadatott számot, épp ott tartózkodott a hirdető, mint megtudtam mindig is ott van, nem csak éppen szerencsém volt. Kedvesen, és örömmel fogadott, megmutogatott mindent, minden helyiséget.
Igazából minden oldalon, minden nyílászáró hiányzott, így eléggé huzatos volt az első benyomásom, de beljebb azért voltak rendes zugok, nem volt hideg. Kb. 10-15 emberrel találkoztam, azok munkáját mutatta be, mindegyik magyarul beszélt. A falakról a fa burkolatot szedik le, kitisztogatják, vegyszerrel, vésőkkel, kaparókkal. Ez igazából nem asztalos munka, sokkal inkább fafaragás.
Reggel 8-tól van a munka, van úgy, hogy este 6-ig is ott vannak. Számomra nem tűnt elég érdekesnek és változatosnak ahhoz, hogy, egy hetet rááldozzak.
A szállás a közelben a Kallos alapítványnál van, kulturált hely.
Itt egy fotó, amit személyesen készítettem egy órája. Többet nem akartam, mert kicsit bizalmatlan is volt a főnök, hogy járt már ott ellenőr is, sose lehet tudni... :-)
Bementem a szomszéd faluban lévő barkácsboltba görgős fióksinért. Csak 8 darab 550-es hosszúságú fehér színű volt készleten, ebből kettő darab kisit sárgásabb árnyalatú. Beleraktam mind a kosárba. A pénztárnál derült ki hogy a 2 db sárgásabb az 850 ft/db a többi meg 1550 ft/db :( Még szükségem van 8 párra, de azt a neten rendelem meg.
Történt, hogy a cégnél a kezembe akadt egy darab fa a kidobásra szánt raklapok között. Megtetszett hát hazavittem.
Párom óvónő, felmerült az igény egy ajtódísz tartóra, amit az épp aktuális tematika szerint lehet variálni.
Kollégám cnc marógéppel maszekol, a beugró munkája egy Márton napi liba páros lett :-)
6mm vastag mdf-ből marta ki a libákat a tőlem kapott dxf fájl alapján.
A tartóra azt találtam ki, hogy vágok bele 2 nútot és abba lehet majd belállítani a libákat.
Ekkor kapott szerepet az említett fadarab.
Minden oldalát legyalultam. Egyengetőm, vastagolóm nem lévén kézi elektromos gyaluval egyengettem. Éppen csak 0 mm vastagság fölé állítottam és 32x áttoltam rajta, így nem lett csak minimálisan lépcsős, simán kicsiszoltam excenterrel.
A nútokat körfűrésszel munkáltam bele.
Kapott 2 réteg teak olajat.
Majd végül jöttek a libák :-) A festés párom kezemunkája, az alap az krétafesték, a többi akril.
Viszont kint helyszínen, mikor nagy méretű tolóajtós szekrényt szerelek, ahhoz már kell a csavar.
Van, hogy kicsi a hely (pl. jellemzően előszobák) és a korpusz összeállítása után hátfalazom, akkor nekem sokkal kényelmesebb a csavar használata, nem mellesleg sokkal jobban tart, ha nagyon meg van pakolva a szekrény (és a háta nem fekszik fel a falra), sokkal kisebb az esélye, hogy kiszakadjon vagy leváljon.
A kérdésem arra irányult, hogy eddig 7-8Ft/db-ért tudtam beszerezni, egy dobozban 2000db van, azaz Magyarországon most egy doboz, hivatalos helyről (amiket legalábbis ismerek) 28.000Ft a 3,5x25-ös SPAX hátfalcsavar.
Szörnyű, de ha valaki ragaszkodik a gyártóhoz és a típushoz, mai (EURO 412Ft közép) áron Németországból rendelve ~18.000Ft/doboz (42EUR/doboz). Szállítási költség ~2-3000Ft.
Persze mindenféle kedvezmény és egyéb kuncsorgás nélkül.
Kissé disznó dolognak tartom, hogy mennyire szemtelenül sokat raknak rá a magyar kereskedők.
Méretre szabva és kb a 60%-nyi furat megfúrva a tipliknek és a csavaroknak. Ha a maradékot lenne időm megcsinálni összeállítható lenne (/sze viaszolás vagy olajozás után). Illetve gondolkodom, hogy az éleket meghúzom gyaluval, vagy lekerekítem routerrel (ez utóbbi szimpatikusabb legoldás a probléma szempontjából, mert úgy tűnik könnyen szálkásodik.
* ha esetleg van egy kis időd kölcsön akkor aggyá má" lécci, ígérem jövőre visszaadom ;)
Megkarcoltam a dremellel, de annyira instabil volt a korong a teljes vágásnál, hogy nem akartam kockáztatni hogy az arcomba robban, szóval kézzel vágtam, mezei vasfűrésszel. Utána reszelés, csiszolás, vállalható lett a végeredmény. Egyébként a dremel és a kézi megoldás is teljesen jó volt, a gépi csiszolásnál láttam elszíneződést a melegedés miatt.