Keresés

Részletes keresés

vasquez_147 Creative Commons License 2003.08.22 0 0 5988
Mostmar meg kell neznem vegre azt az aggteleki cseppkobarlangot. Nem letezik, hogy szebb, mint Postojna. ;)
Előzmény: Csil Ke Csont (5981)
Dun Ringill Creative Commons License 2003.08.22 0 0 5987
próbáld ki a scampisat is

Azt sajna már csak jövőre...

Előzmény: Triumphator (5986)
Triumphator Creative Commons License 2003.08.22 0 0 5986
huhh, azt is kipróbáltam. tökfekete volt, de finom. félrevezetően azt írták, hogy blackfish risotto. próbáld ki a scampisat is.
Előzmény: Dun Ringill (5984)
Trotter66 Creative Commons License 2003.08.22 0 0 5985
Helló HORI!

Légyszí, ha időd engedi Vodicéről írjál részletesebben, mert jövőre ide lesz a séta, gondolom még frissek az élmények.

De bárki NFO-ját szívesen fogadnám.

Üdv: TR/66

Előzmény: HORI (5972)
Dun Ringill Creative Commons License 2003.08.22 0 0 5984
Mivel nem én ettem, nekem fel sem tűnt, hogy drót van a kalmárban... No de ez megvilágítja a tintahaltól való eltérését. Utóbbiban egy nagy, ovális mészváz van, díszmadártartók ezt vásárolják szépia néven.

Egyébként a tintahallal valóban "írnak": ez adja az általunk most kipróbált crni rizot színét.

Előzmény: Triumphator (5971)
Csil Ke Csont Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5983
Én nagyon szeretem a horvátokat, nagyon rendesek meg minden. De azért a zsebem az az eminyé ugyibár. Ahogy elnézegettem, nekik is a sajátjuk számít leginkább, még akkor is, ha az enyém bánta. Annyivel mindenképp megtisztelem őket, hogy ebben a szokásukban követem őket, kölcsönösségi alapon.Ugyibár.
Előzmény: lborli (5982)
lborli Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5982
No, itt van 1 Rosszcsirkeffcsont, aki megrövidítené a szegény horvátokat úgy üzemanyagilag, mint autópályadíjilag. Ejnyeno! :-)
Előzmény: Csil Ke Csont (5981)
Csil Ke Csont Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5981
Szeretném jelezni azok számára, akik a visszautat Rijeka irányából tervezik, hogy a Horvátországot átszelő autópálya helyett válasszák Szlovéniát. Mindössze 50 km az út többlet, de a 200FT/l benzin és az olcsóbb autópálya díj( ~2000 Ft) kompenzálja a költséget. Meglátogatható Postoljna cseppkőbarlangja, ami felejthetetlen élmény. Kisvasút visz cseppkővel díszített folyosók és boltozatos üregek során, majd sétával járhatók be a legszebb termek. Fantasztikus színű, méretű és változatosságú alakzatok kavalkádja ejti ámulatba a látogatókat a 2 órás túra alatt. Természetesen Aggtelek a szebb, de Postoljnát látni kell. Akár egy kirándulást is érdemes szervezni rá az Isztriai félsziget környékéről. Opatijától mértem 63 kilométert. Ha valaki Opatiján keresztül autózik, mindenképp menjen le a tengerparti sétányra. Gyönyörűek a parti palota épületek(és azok díszkertjei) akár a sétányról, de legfőképp a tenger felöl, úsza-lebegve csodálva őket.

lborli Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5980
:-))
Előzmény: vasquez_147 (5979)
vasquez_147 Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5979

|||||
GETRO
Gazdasagos
|||||

Gyorshajtas

Előzmény: Triumphator (5977)
Triumphator Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5978
:D

tényleg...

Előzmény: lborli (5974)
Triumphator Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5977
akciósan adták a külföldieknek. :))) azért kidumáltam magam.
Előzmény: KAti (5976)
KAti Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5976
A gyorshajtast ocsoer kaptad, legkozelebb tobbet is vegyel!
Előzmény: Triumphator (5964)
lborli Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5975
Jól tetted. :-)
Előzmény: Triumphator (5969)
lborli Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5974
Nagyon egyszerűen tudsz különbséget tenni a kettő között: a tintahallal írni, a kalmárral kereskedni lehet. :-)

lborli.aowd.hu

Előzmény: Dun Ringill (5967)
Lokator Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5973
a város szélén lévő Zagori üdülőkomplexum egyik apartmanházában laktunk
Hehe. Tegnap jottunk haza a Zagori kempingbol. :-))))
Előzmény: HORI (5972)
HORI Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5972
2003.08.08. - 2003.08.19.;

Budapest-Plitvice-Pirovac-Novi Vinodolski-Budapest

Szeretném előre bocsátani, hogy korábban mindössze 1 napot voltam Hr-ban, így igyekeztem előítéletektől mentesen, nagy érdeklődéssel átélni az évi rendest...

08.08.-án indultunk 2.30-kor Budapestről, Letenye/Gorican 6.00 körül (horvát határőr lelkesen integet továbbot...(több nyitott pénzváltó a horvát oldalon (kb. 36.00-ért váltották a forintot, én egy nappal előtte 36.50-ért vettem a kunát Bp.-en.), viszont a WC-ért 2,50-et kérnek - na ez azért a WC-ért erős túlzás...)) 9.00 körül értünk Rakovicára. Itt a "Panzio Degenija" nevű helyen szálltunk meg. (A főúttól jobbra.) A hely konyhája kiváló, az utcáról beesőknek este még várni is kellett a bejutásra.

Aznap megnéztük a Plitvice Nemzeti Parkot, erről most nem emlékeznék meg, legyen elég annyi, hogy tényleg nagyon szép. Azt azért én nem javasolnám, hogy jegy nélkül menjen be valaki, mert bent egyenpólós, adó-vevős ellenőrök bárhol kérhetik a jegyedet, úgyhogy azt belépés után eldobni sem érdemes.

Másnap (szó szerint, mert a panzió horvát pincéreivel sikerült úgy összehaverkodni, hogy sorozatban ittuk a slivo-t) továbbindulás reggel 9.00 körül Pirovacra. Rögtön induláskor kb. 20-30 km dugó, igaz a sor nem állt, csak nagyon lassan lehetett haladni. Pirovac Sibeniktől északra van kb. 20 km-re, így mi Udbina-nál rátértünk az új autópálya szakaszra. Ez kb. 60 km, jelentősen rövidíti az utat. Benkovac előtt ér véget, onnan már csak kb. 50 km-et kellett mennünk. (Ezen a szakaszon viszont igen megrázó volt látni a háború nyomait, jópár teljesen (szó szerint az utolsó házig lerombolt/felperzselt falut lehetett látni - hiába azt hiszem ez már a volt Krajinai szerb terület volt))

Pirovac Vodice-től északra van a szárazföldön, szemben a Murter szigettel. A szállásunk egy nagyon jó minőségű apartman volt kb. 100 m-re a tengertől, közel a kempinghez egy magánházban. (Sajnos a satellit tv nem működött, és légkondi nem volt; de jövőre már lesz a tulaj szerint.) A házigazda egy nyugdíjas házaspár Karlovac-ról, sajnos csak horvátul tudtak (igaz én meg azt nem), de azután megjött a lányuk, aki tudott angolul.

Megjegyzendő, hogy közvetlen a horvát tulajtól bérelve kb. 40 %-kal lett volna olcsóbb az egy hétszállás; mint így, hogy magyarországi irodánál fizettük be a pénzt...

Pirovacon több strand is van, mi legtöbbször a kemping strandját használtuk. Pechünkre kifogtuk azt a két hetet (augusztus első két hete), mely a horvátok szerint az egész Adrián a legzsúfoltabb - szombat/vasárnap nehéz még a strandokon is helyet találni... Vasárnap átmentünk a Murter szigetre, a sziget (és róla a panoráma) gyönyörű!
Itt van egy homokos strand (Slanica), ez azon a vasárnap iszonyúan tele volt.

Pirovac központjában több étterem, kévézó, kocsma, és rengeteg pénzköltési lehetőség a gyermekes családoknak... Még egy ilyen kis helyen (állandó lakosság 1500 fő) is van több bankautomata, egy bankfiók, több szupermarket, pékség, gyógyszertár, újságos... (Csak a Ringier csoport lapjait lehet kapni (Magyar Hírlap, Népszabadság, Blikk, Nemzeti Sport) - egy nap késéssel.

Aki nagyobb éjszakai életre vágyik, annak javasolt Vodice. Hangulatos város, hangulatos kikötővel.

Egy hét után felmentünk Novi Vinodolski-ba, itt a város szélén lévő Zagori üdülőkomplexum egyik apartmanházában laktunk. Na ez egy igen erősen szocreál hely, bár a telepen lévő (betonozott, sziklás és kavicsos) tengerpart ezt azért feledteti... A környéken Selce-ben és Crikvenica-ban nagy élet van, igaz eszméletlen sokan is voltak.

Hazafelé a tengerparttól a horvát részen már csak egyszer 20 km, egyszer pedig 11 km hiányzik az autópályából. Dalmáciában pedig a vendéglátónk szerint már 2-3 hónap múlva kész lesz az autópálya Sibenik-ig, jövő nyárig pedig Split-ig. (Én gondolom, hogy Udbina-tól...)

Árak (szinte minden mindenhol ugyanannyiba kerül):

kenyér: 5 kn
sör: 4,90 kn (bolt) - 15 kn (étterem)
cevapcica, raznici, pleskavica: 35 kn-tól felfelé
pizza: 26 kn-tól felfelé
scampi (rák grillezve, 10 db-os tál): 110 kn-tól felfelé
gyümölcs (a crikvenicai piacon): nagyon drága, egy kg narancs 15 kn-tól, az őszibarack, sárgadinnye még drágább... (igaz nem tudom itthon ezek mennyibe kerülnek)
vízibicikli: 30 kn/óra -tól felfelé
jetski: 100 kn/10 perc (!)
eurodiesel: mikor mentünk 5.25 kn volt, közben viszont emelték (talán 5,37 kn) Arra viszont emlékszem, hogy a 95-ös benzin már drágább kint, mint itthon...

Végeredményben nagyon tetszett a nyaralás, a horvátok éttermi kiszolgálásában kellemesen csalódtam. Az időjárás elég húzós (...); reggel 7-kor 27 fok, 9-kor már 31, azután este 22 óráig 32-34 fok) A tenger gyönyörű, amin meglepődtem, hogy északon sokkal tisztább volt, mint Pirovac-nál; ráadásul sokkal többfajta hal is volt benne...

Triumphator Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5971
ezt a farmon vásárlás dolgot nem mertem bevállalni... nem tudtam, mit kell kezdeni velük. majd jövőre. a neretva mentén meg pisztrángot árultak halfarmokból, az milyen guszta volt....
a kalmárban van egy porcos gerincszerű izé, azt kiszedtétek? mert amikor szakszerűen kihúzkodtam, a pincérlány tök elégedett volt. vagy csak mulatott rajtam... :DDD
Előzmény: Dun Ringill (5970)
Dun Ringill Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5970
Nekünk sem olyan jó már... Múlt péntek óta Mo-n vagyunk.

Bevallom, ezeket a tintahalféleségeket nem kedvelem annyira, kicsit gumiszerűnek tartom kevés ízzel, párom azonban szereti. Én kagylót pusztítottam kilószámra. Étteremben 30 kn körül volt 500 gramm, mi a farmokról 7 kunáért vettük kilóját a Peljesacon.

Előzmény: Triumphator (5969)
Triumphator Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5969
de jó nektek, én már majdnem három hete itthon vagyok...
szerintetek finom? mert én nagyon szerettem, a zasszony kevésbé, levágta a fejrészt, hogy az nem kell neki... :))) én meg megettem. az övét is
Előzmény: Dun Ringill (5967)
Dun Ringill Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5968
A renszertanilag szót általában "rendszertanilag"-nak írják.
Előzmény: Dun Ringill (5967)
Dun Ringill Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5967
azaz tintahal

Majdnem. Ránézésre igaz, renszertanilag nem. A lignje az kalmár, a tintahalat "sipa"-nak hívják. A polipot meg "hobotnica"-nak. Nincs két hete, hogy Korcsulában megkértünk egy pincért, árulná már el, mi a különbség. Mármint a horvát elnevezések alapján, mert magyarul tudtuk. Az ő étlapjukon képek is voltak, meg a tengeri lények neve 4-5 nyelven. De az átlagos utazó (mint mi is) számára a kalmár és a tintahal közötti különbség elhanyagolható.

Előzmény: Triumphator (5966)
Triumphator Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5966
azaz tintahal.
10 pont :)))
Előzmény: Dun Ringill (5965)
Dun Ringill Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5965
lignje grill 45 kn (na mi ez?)

Kalmár.

Előzmény: Triumphator (5964)
Triumphator Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5964
még idei árak

stranszandi 50 kn
internet 12 kn/félóra (korculán 20 kn)
parkoló dubrovnikban 5 kn/óra
főtt kukorica (kuhani kukuruz) 5 kn
gyorshajtás 50 kn
red bull neumban (bosznia) 2,55 konv.márka
kettő szép báránybőr szarajevóban 20 eur (heves alku után)
barack vinkovciban (őstermelő) 4 kn/kg
rakije (házi törköly colásműanyagban, ütős...) 15 kn/félliter
dubrovnik várfal 15 kn/fő
miceta-bástyán (dubrovnik) 0,33 dobozos mirinda 15 kn
kagyló-csigaház-biszb@sz kisgyereknél a parton 5 kn-15 kn
lignje grill 45 kn (na mi ez?)

Csil Ke Csont Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5963

Plitvice === egy csoda. Nagyon kék, nagyon zöld, ilyen a mesékben sincs.

Fantasztikus, aki teheti, nézze meg.

Nyitvatartás: 07-20 ig.
Árak: felnőtt- 90 KN
gyermek- 45 KN
Tipp: Reggel menj(legkorábban), mert akkor kevés számú ember jobban eloszlik, így meghittebben élvezheted a látnivalót. Később tömeg az ösvényeken, bugris digó hangoskodókkal. Csodálatos friss illat árad a fenyőkből ilyenkor, tűnékeny citrom illattal.A katlanba megülő meleg levegőn csak az utolsó órában kell lenned. Bár a kicsi gyermek számára lehet, hogy megerőltetőnek tűnik, válaszd a nagytúrát, a 2.stationtól.Itt felszálltok a busz szerű alkalmatosságra, ami felvisz a legfelső tóhoz.(3.station) Engedj mindenkit magad elé, hadd szaladjanak.:)) Nagyon kellemes lesz a sétád, mindig lefelé az ösvényen, a legszebb látnivalók itt találhatók. Vigyetek magatokkal néhány zsemlyét, vagy kenyeret a halak számára, valamint a vadkacsáknak, akik kézből esznek. A séta a hajóállomásnál ér véget. Itt választhatsz, hogy visszamész egy rövid hajóúton a tulsó partra (2.station)a gyerekek hangulatától függően, vagy nagyobb hajóúttal a túra folytatását vállalod, ahol a legmagasabb, de nem túl bővízű vízesés található több tó esésével övezett séta végén.A hajóút végén lehetőség van egy kiépített camp szolgáltatásait igénybe venned.(wc, büfé, souvenír, padok-asztalok) Itt a legjobb választás visszafele, hogy felmentek az erdei ösvényen a 3.stationhoz(büfé), ahonnét visszabuszoztok a 2.stationra.(5 óra a túra)

Véleményem szerint érdemes úgy irányítani a menetet,hogy reggel érjetek oda. Ha csak egy pillantást akartok rá vetni, akkor vissza kell jönni a 2. -től kb. 2 km-t, a tó felöli oldalon lesz egy fasorompóval leválasztott út. Ez a 3. station lezárása, innen besétálva 50 m-re csodálatos panorámával sok minden látható.
Figyelem: Nem érdemes kísérletezni a blicceléssel, mert az alsó, nem hajós részen biztosan van egy turistának látszó madár, walki-talkival az oldalán, aki szúrópróba szerűen elkérí a jegyeket.

Előzmény: tsrt (5918)
pt13 Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5962
Tudna-e valaki saját kedvező tapasztalata alapján 5 fő részére, közvetlenül a tengerparton, fürdésre alkalmas helyen lévő apartmant vagy önálló házat ajánlani. Elsősorban olyan hely érdekelne, amely nem öbölben, vagy valamelyik szigettel szemben van, hanem a "nyílt" tenger partján.
Előre is kösz!
Tatyu Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5961
Köszi josephm!

Tehát akkor ott fogunk átlépni a határon!

üdv
Tatyu

Előzmény: josephm (5946)
ARic Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5960
RE: 5717 Thiesz A

Azt a Csimbi nevű hajót tavaly én is láttam, Rab-on. AZért jegyeztem meg, mert az volt a kikötőben a legnagyobb hajó...

MURTER-sziget
Appartman

Korábban már volt szó arról, h. kedvesek-vendégszertők-e a horvátok. Rossz tapasztalatom végülis eddig sem volt; idén viszont annyira JÓ benyomást szerztem róluk!!!
Az appartmanban a néni 5 nap után hozott váltás ágyneműt és törölközőket, kaptunk fügét, fügebort, kikészítették a porszívót, h. ha akarjuk,. takarítsuk ki az autót, meg mossuk le stb.
A boltokban és éttermekben is nagyon kedvesek voltak. Németül és angolul is beszélek, de a min. az volt, hogy horvátul köszönök, és "megköszönök".

Rettenetes meleg volt egész végig, éjjel is 27C körül volt. A strandok sajnos nagyon koszosak (bár látszólag ez csak minket zavart, más nyugodtan feküdt benne), de azért találtunk olyat, ahol a tiszta stégen lehetett feküdni.

Sibenik nekem csalódás volt, Zadar viszont nagyon tetszett.

Majd még írok egy-két infót, hátha v.kit érdekel; tegnap jöttünk haza.

andry Creative Commons License 2003.08.21 0 0 5959
Köszi!
Előzmény: Triumphator (5957)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!