Keresés

Részletes keresés

cecameca Creative Commons License 2002.10.18 0 0 34
Nem nyavalyogni szeretnék, csak tisztán látni, amennyire lehet. Csak az igazat...:)
Előzmény: cecameca (33)
cecameca Creative Commons License 2002.10.18 0 0 33
Wet RinR, erősíts már meg, lécci, hogy nem követtem el hibát, mikor negatív teszt után beadattam Murcikának a Primucellt...
Kiakaszt ez az állandó keverés ebben a témában...
Előzmény: Wet RinR (32)
Wet RinR Creative Commons License 2002.10.18 0 0 32
Aujeszky-betegség: tudtommal Magyarországon húsevőknek nincs vakcina, de minek is kellene. Ki ad nyersen sertés-belsőséget az állatnak.
Én a több, mint 10 éves praxisom alatt nem találkoztam a betegséggel, de mivel elég gyors lefolyású, ezért mire beszereznék az általad irt gyógyszereket, valószínűleg már késő lenne. Persze ettől még kísérleti körülmények közt meg lehetne próbálni.
Előzmény: Antisystem (26)
Wet RinR Creative Commons License 2002.10.18 0 0 31
Antisystem! Nagyon sajnálom, hogy 2 macskád is a FIP áldozata lett, de ettől még a statisztika az FeLV oltás mellett szól. Vagyis Te azt adatsz be, amit akarsz, de legalább mást ne tévessz meg a személyes véleményeddel. (Meningococcus fertőzésen átesett gyerek családja ne adassa be a DiPerTe-t?).
Ha valamennyire jártas vagy a járványtanban, akkor tudnod kell, hogy a gócokban történő vakcinázás hatása 0. Különösen a veszettségnél, ahola rókák és a macskák is több kilométerre elkóborolhatnak.
"prednizolon-kezelés alatti kötelező veszettség oltásra" - ez olyan súlyos szakmai hiba, hogy nem is érdemes foglalkozni vele. Oltás előtt és után 1-2 héttel semmilyen immunszupressziv kezelés nem adható!
Az hogy az emberi DiPerTe-oltás után 30-40 évvel elég egy booster, annak mi köze van a macska immunizálásához? A kombinált kutyavakcinákban van olyan antigén, ami 3 éves védelmet nyújt, de van olyan iy, ami max 6 hónaposat. Abban igazad van, hogy idős korban a korábban rendszeresen oltott állaton nem alakul ki súlyos betegség, de pl. egy herpes-virusos macskanátha minden további nélkül okozhat komoly szövődményeket.
"megdöglöttek parvóban a kiskutyák, pedig megkapták az összes létező oltást" gyakori nyavajgásával - szakszerűen oltott és féreghajtott(!) kutya NEM döglik meg parvoban (max. ha valamilyen súlyos immunszupresszió van a háttérben, de ez csak elvi jelentőségű).
Előzmény: Antisystem (25)
Antisystem Creative Commons License 2002.10.18 0 0 30
Ja, a macskaleukózis-vírussal való fertőzöttség kerti catoknál elképesztő szintü, egyes felmérések szerint bizonyos populációkban elérheti a 60%-ot. Még jó, hogy ennek csak a töredékében alakul ki maga a betegség.
Viszont nem tudom, észrevettétek-e, de mintha a rosszindulatu daganatos megbetegedések szána macska-kutya berkekben erőteljesen növekedne napjainkban...

ÜdV

Előzmény: cecameca (28)
Antisystem Creative Commons License 2002.10.18 0 0 29
Szia TopCat!

Örülök, hogy látlak, eszerint megoldódott a telefon-problémád :-)))
Ontopic: azért egyezkedjünk, mivel már IRL is beszélgettünk róla:-) Az aloe vera egy jó gyógynövény de korántsem jó mindenre. Lásd pl Argunnak, az állatkert 8 éves himtigrisének esetét a TBC-vel...
Meg az immunrendszer erősítése sem mindig jó, nem egy esetben az válik az ember-állat gyilkosává. Na történetesen a kifejlett FIP is ez az eset...
(Az történik megengedhető egyszerűsítéssel, hogy antigén-antitest komplexek csapódnak ki a létfontosságu szervekben, és pont ezek okozzák a sejtpusztulás zömét, nem a vírus)
Ami ma valamelyst beválik élethosszabbító kezelésre a FIP-nél az pont az immunrendszer gyengítése, szupressziója. SzVSz erre még az egyébként kiváló Dr. Vörös K. tanszékvezető által "elkövetett" könyvben javallott gyógyszermennyiség is karcsú, ha eredményt akarsz látni, akkor azt az adagolást elötte a szervtranszplantációs protokollban ajánlott 3 napig 30 mg/kg prednizolonnak legalább a felével jó bevezetni. (2-3 amp. Di-Adreson F aq. (vagy ideálisan Metypred 40-80 mg)/macska/nap), persze kálium-pótlással, mert a maccsok ettől törpe-vizierőművé lényegülnek :-)))

ÜdV

Előzmény: TopCat (27)
cecameca Creative Commons License 2002.10.18 0 0 28
Én úgy tudom, hogy a leukózis sokkal gyakoribb betegség, mint a FIP, és Felv fertőzés nagy valószínűséggel közrejátszik a FIP, FIV kialakulásában.
Előzmény: TopCat (27)
TopCat Creative Commons License 2002.10.18 0 0 27
Kedves Cecameca és Antisystem,
Sajnos nekem már 3 cicám halt meg az évek során FIP-ben, úgyhogy van tapasztalatom, nagyon rossz is, igaz - még a boldogabb éveinkből - nagyon jó is bőven... Úgy vettem észre, hogy egészséges immunrendszerű cicákon nem jön ki ez a szörnyű betegség, még ha különben vírushordozók is - tehát egy bevallottan bizonytalan hatású (FIP) oltásnál sokkal eredményesebb az immunrendszer megerősítése!!!!!!! A leukózis (FeLV) oltásról nem hallottam igazán rosszat, erre csak ugyanaz igaz, mint a normál oltásokra, parazita mentesítésekre: jobb, ha erős, egészséges a cica immunrendszere, amikor ilyeneket kap!
Egy cikk a FIP-pel kapcsolatban: http://www.extra.hu/mokusfalvi/egeszseg/fip.htm és egy másik az általam eddig ismert legjobb immunrendszer erősítő gyógynövényről: http://aloevera.freeweb.hu/m/orvos/allatok.htm
Általában igaz, hogy sokkal jobb, ha a gazdi is igyekszik valamennyire tájékozódni orvosok és betegségek terén, nem az első orvosnak kell mindent elhinni kapásból, akibe belebotlunk - sajnos akad épp elég olyan állatorvos (tisztelet a kivételnek!!!), aki nem igazán perfekt a macskákkal kapcsolatban :(((
Üdvözlettel: Cat
Előzmény: cecameca (16)
Antisystem Creative Commons License 2002.10.18 0 0 26
De akkor már 2 kérdés is:
1, Nem tudod, kihoztak-e már valami épagyú oltóanyagot húsevőknek Aujeszky-betegség ellen? Mert olyat már sajnos láttam, és meg kell mondanom űberocsmány...
2, Próbálta már valaki erre a nyavajára az Aciclovirt, vagy a liquorba adott Ara-C-t (Cytarabin nevű citosztatikumként forgalmazott anyag, de jó vírusok egy része ellen is, ld. a vidarabin nevü hasonmását...)? A vírus tipusa szerint elvileg hatnia kellene...

ÜdV

Előzmény: Wet RinR (12)
Antisystem Creative Commons License 2002.10.18 0 0 25
Kedves Wet RinR!

Akkor vegyük sorra:
1, "Ha jól értem, leukózis ellen egyáltalán nem javaslod beoltani az állatot?" - igen, alapban jól érted. Ugyanis eddig 0 macskaleukózist láttam, ellenben 2 macskámat vitte el a FIP, amit meg Te nem javasoltál. Izlések és pofonok vagy inkább tapasztalatok...:-))) Ja, és élő-attenuálttal természetesen a 2. oltástól...az inaktív vírust tartalmazó vakcinák legelső oltáshoz, meg az ismeretlen anamnézisű, potenciálisan más nyavajával lappangó stádiumban beteg, stb esetekre való. Meg a prednizolon-kezelés alatti kötelező veszettség oltásra:-)))) mert hát a törvény az törvény, még ha kretén is kissé...

2, Érdekes amit írsz, nálunk - a Kamara erdő mellett lakom - mostanság volt ebzárlat csalétkes rókaimmunizálás okán. Ettől persze lehet, hogy tényleg van olyan dunántúli rész, ahol nem oltottak, akkor erről nem tudtam, ott persze igazad van.

3, Az alapimmunizálás után egyfelől mindig könnyebb a fenntartás, másfelől idősebb korban - pont a vad vírusokkal való gyakori ráfertőződések okán a természetes védettség is erősebb, ugyanis, ha egy oltott nyávogi mondjuk összefut egy oltatlan beteg nyávogival, az mellesleg igen jó ujraoltásként hat :-))) De e nélkül is pl. embernél, ha a gyerek rendesen megkapta az alapoltásokat (Di-Per-Te 1a,1b,1c,2,3) az élet derekán (mondjuk 30,40 évesen) egyetlen toxoid elég a 0%-os Tetanusz-kialakuláshoz...
Az más kérdés, hogy a brossúra mit ír, ugyanis az a 200%-os védettségre megy, amíg nekem elég a 100%-os is, sőt adott esetben egy banális tünetekkel zajló nagyon enyhe atipusos betegség is elfér...

A másik amit ma nem szoktak figyelembe venni, az immunparalizis-jelenség. Nem tudom, ismered-e azt a paradoxont, hogy egy szerv-transzplantáció során a várakozásokkal gyökeresen ellentétben sokkal jobbak a politranszfundáltak kilátásai. Ez egyszerűen azért van, mert a gyakori sorozatos inzultushoz az immunrendszer adaptálódik az immunválasz gyengül. Ezt vesd össze a "megdöglöttek parvóban a kiskutyák, pedig megkapták az összes létező oltást" gyakori nyavajgásával, és vond le a következtetést...
Pont emiatt kell tudomásul venni, hogy az oltás is egy kétélű dolog, a túl sok egy ponton túl a semmihez kezd konvergálni a hatásában. Magyarán nem az a megoldás, hogy örökösen minden létező nyavaja ellen, hanem az, hogy ami az adott populációban szükséges - szelektáltan. Mondjuk nálam meg ez a FIP és nem a leukózis...Ha valakinél az utóbbi okozott gondot, az ugyis inkább az ellen fog oltatni...

ÜdV

Előzmény: Wet RinR (12)
eMM Creative Commons License 2002.10.17 0 0 24
Micsoda élet lett itt!:)
Egyébként ez az állatorvos mondta hogy nem kell veszettség elleni meg semmilyen oltás sem,pedig CRP a oltátípusa tehát veszettség ellen nem jó.
A Frici nevezetü cicám Nobibac tricatot 9549c kapott egy másik dokitól és most Feline Rinotrachtis bigyót(olyan apróbetüs hogy alig bírom kibetüzni) kapott emlékeztetőnek.
Kimüvelnél ezekből is hogy melyik mi?
Köszönettel Miklós az okosított macskatartó
Előzmény: Wet RinR (11)
szuszmok Creative Commons License 2002.10.17 0 0 23
a folytani nem "ly", hanem "j"

ez már magában minősít....

Előzmény: _Yoda_ (22)
_Yoda_ Creative Commons License 2002.10.17 0 0 22
Macskát nem oltani, folytani!
cecameca Creative Commons License 2002.10.17 0 0 21
Persze, hogy nem káros:) Azért beláttam, hogy a dokinak igaza lehetett, mert 7 adag a jóból is megárthat. Persze semmi bizonyítékom arra, hogy az okozta, de logikusnak tűnt:)
Előzmény: szuszmok (20)
szuszmok Creative Commons License 2002.10.17 0 0 20
Szerintem a méhlepény, burok megevése nem káros. Manó és Cica cica is megette, ez utóbbi mindet, Manó csak párat. Semmi bajuk nem volt tőle. Lehet, hogy macskája válogatja. A természetben megeszik...
De ez csak saját tapasztalat, nem vagyok állatorvos, ezt nem győzöm hangsúlyozni...
Előzmény: cecameca (19)
cecameca Creative Commons License 2002.10.17 0 0 19
A cicának nincs semmi kórtörténete, egészséges, egyetlenegyszer volt beteg, egy szülés után. Talán azért, mert hagytam, hogy eltakarítsa a 7 kiscaca után a lepényt, burkot egyebeket. Valószínűleg ez ártott meg neki, de gyorsan kapott ellátást, kezelést.
A teszt negatív volt, ami tudom, nem jelent semmit.
Előzmény: szuszmok (18)
szuszmok Creative Commons License 2002.10.17 0 0 18
Szerintem azért, mert az egész egy nagy homály sajnos. Nincs bizonyítva a hatása. mint ahogyan a FIP-et is szinte majdnem sötétség övezi. kivéve, ha a cicát felboncolják, mert a legújabb kutatások szerint is csak ekkor állapítható meg kizárólagosan, hogy abban halt meg a cica. Ezért gond, amikor a teszt eredményét veszik figyelembe csak...
Előzmény: cecameca (16)
cecameca Creative Commons License 2002.10.17 0 0 17
Egy régebbi macskaújságban volt egy utalás erre, lehet, hogy félreértettem, majd előkeresem...
Előzmény: szuszmok (14)
cecameca Creative Commons License 2002.10.17 0 0 16
Már jobbról balról körbejártam ezt a témát mielőtt úgy döntöttem, hogy kap a cicám Primucellt. Nem értem miért írod...
Előzmény: TopCat (15)
TopCat Creative Commons License 2002.10.17 0 0 15
A FIP oltástól lesz pozitív a teszt - ez az "oltás" különben is rizikós!
Előzmény: cecameca (13)
szuszmok Creative Commons License 2002.10.17 0 0 14
Nem vagyok állatorvos, de én oltatom a cicáimat és máshol is azt tapasztaltam, hogy a tenyésztők oltatják a cicáikat. Ebből még nem volt problémám.
Előzmény: cecameca (13)
cecameca Creative Commons License 2002.10.17 0 0 13
Szuszmok, jól értettem, hogy a tenyész cicákat is lehet oltani lukózis ellen? Ettől nem lesz kismértékben pozitív a teszt, ami a tenyésztéshez szükséges?
Mert akkor ez jó hír...
Előzmény: szuszmok (8)
Wet RinR Creative Commons License 2002.10.17 0 0 12
Antisystem! Elég érdekes az általad javasolt oltási program. Ha jól értem, leukózis ellen egyáltalán nem javaslod beoltani az állatot? Miért?
A veszettség-oltásról is eltérő a véleményünk. Szerintem még a belvárosban is léteznek oltatlan kóbor cicák, akik minden további nélkül elkaphatják a veszettséget, így ha a mi macskánk is kijáró, akkor fertőződhet. A veszettség elleni oltás valóban 3 évig véd, de mivel súlyos zoonózisról van szó (vagyis az ember is elkaphatja és a betegség nem kezelhető), ezért szükséges az évenkénti oltás (túlbiztosítás). Mivel az oltás pillanatában nem mindig ismerjük az állatok immunállapotát, ezért lehet, hogy nem alakul ki hosszú távú védettség.
Dunántúli vadállatok: az FM "szakértői" a vadállatok oltását az elmúlt években már takarékossági szempontok miatt már nem végezték el, így ismét megjelent a veszettség a Dunántúlon is. Szóval ez az információd is téves.
"Az oltásokat azután 5 éves korig évente, majd 9-10 évesen elég egy emlékeztető."- na ez a legszebb. Miből gondolod, hogy egy középkorú macska immunrendszere jobb, mint egy fiatalé. Az állatot vagy minden évben oltani kell, vagy semmikor sem. Ha az első 5 évben nem spórolsz a vakcinázással, akkor később milyen alapon teszed ezt? Zsolt
Előzmény: Antisystem (10)
Wet RinR Creative Commons License 2002.10.17 0 0 11
eMM! Feligen néven kétféle vakvina is van. A Feligen CRP a macskanáthát okozó kétféle vírus és a panleukopenia (macska-parvo) ellen ad védettséget. A CRP/R változat ezek mellett veszettség ellen is véd. Mindkét vakcina használati utasítása 12 hetes korban történő első oltást, majd a magasabb immunitás kifejlődése érdekében 3 hét múlva történő ismétlést javasol. A védettség 1 évig tart. Szerintem, ha azt az állatorvost megkérdezted volna, akinél otthagytad a pénzedet, Ő is megadta volna a szükséges felvilágosítást. Ha meg nem, akkor keresni kell egy másik kollégát. Zsolt
Előzmény: eMM (3)
Antisystem Creative Commons License 2002.10.16 0 0 10
Sziasztok!

Privát vélemény: a maccsokat jó az első évben 3 (3 hónap, rá hat hétre, 1 év) oltani a kombinált cuccal, és plusszban megfontolandó a Primucell-FIP orrcsepp-immunizálás szabadba kijáró nyérvogiknál... Az oltásokat azután 5 éves korig évente, majd 9-10 évesen elég egy emlékeztető...
A veszettség elleni oltás tök fölösleges városok belterületén, illetve a Dunántúlon, ahol a vadállatokat is oltják csalétkes oltással, Dunán innen élő vidéki/külvárosi kijáró macskáknál szükségesnek tartom. Csak a hülye rendeletek miatt kell évente a veszettség-ellenit - mert ellenkező esetben a veszett állat által harapott macska elpusztítását írja elő a fajbarom törvény - különben főleg az élővírus-vakcinák 3 évre bőséggel jó immunválaszt adnak...

ÜdV

Előzmény: eMM (-)
Poszi Creative Commons License 2002.10.16 0 0 9
Mi már 9 éve ugyanahhoz az állatorvoshoz visszük az épp aktuális macskáinkat. Azt bírom benne, hogy mindent részletesen elmagyaráz és nyugodtam föl lehet tenni neki bármennyi hülye kérdést is, nem küld el. Legutóbb három hete megint volt szerencsénk hozzá, egy ideiglenesen befogadott macskánkkal,akit elütött az autó, Megműtötte, majd részletesen, anatómiai pontossággal, (csontvázon bemutatva!) ecsetelte a problémát és mondta el, hogy mi várható a műtét után. Szerintem nagyon jófej doki, pedig a redelőjük állandóan tele van és egy csomó kutyás műtétjük van minden nap, tehát becsülöm benne, hogy ennyi időt rászán a pacienseire. Sokszor úgy érzem, az embergyógyászok nem foglalkoznak ennyit a betegeikkel, azokból mindent úgy kell harapófogóval kihúzni.
szuszmok Creative Commons License 2002.10.16 0 0 8
Szia!

Nagyon érdekes témát vet fel a topicindítód.

Mindenekelőtt javaslom, hogy keress egy olyan állatorvost, akiben maradéktalanul megbízol. Akár személyes szimpátiád is vezérelhet valakihez vagy talán tudnak neked javasolni orvost ismerősök, barátok. Szerintem nagyon fontos, hogy az állatorvos válazsoljon a kérdéseinkre, hiszen evidens, hogy mindent tudni akarunk a cicánkról, kutyánkról, mi lehet a baja, mitől van, hogyan segít rajta, hogyan lehet megeelőzni a bajt, stb.
A bizalmat emelném ki, a kölcsönös bizalmat.

Az oltások igenis fontosak a cicék életében, akárcsaka kutyákéban is. A kerti cicáink ugyanazt azt ellátást kapják, mint a tenyészetett Maine Coon cicáink. Az oltások nem pénzpocsékolás tárgyát képezik, hanem védelmet jelentenek.

Mi 8 hetesen adatjuk be a cicáknak az első kombinált oltást, majd két hét múlva akövetkezőt, ismétlőt. aztán jön két leukózis. A kintiek ezután megkapják a veszettség oltásukat, hiszen ők egy csomó veszélynek vannak kitéve. a bentiek nem kapnak veszettséget, csak ha külföldre kerülnek új otthonba.
A féregtelenítés is fontos, nélkülözhetetlen.

Az éves emlékeztető oltások már nem jelentenek annyire nagy terhet évente (kombinált és leukózis).

Lehet, hogy soknak tűnik , de érdemes mindenképpen megcsnáltatni ezt a programot, mert így megvéded a cicádat oylan dolgoktól, amik veszélyztetik az életét!!

Előzmény: eMM (-)
TopCat Creative Commons License 2002.10.16 0 0 7
Valóban nagyon nehéz macskákhoz is értő, jó állatorvost találni :(((
Nézzétek meg az én kedvenc cicadoktorbácsim tanácsait a Nők Lapja C@fén: http://www.noklapja.hu/index.php?id=17&fid=2021 Itt olvashattok pl. az oltásokról is.
Hosszú, boldog cicaéletet minden cicának!
cecameca Creative Commons License 2002.10.16 0 0 6
Szerintem fontos, hogy a gazdi is fel legyen készülve legalább a legalapvetőbb macskaegészségügyi dolgokból.Persze valahol el kell kezdeni, kérdezni kell, olvasni kell.

Jártam olyan állatorvosnál, akitől szó szerint kirázott a hideg, ránk se nézett, egy szót sem szólt, szúrt, mi fizettünk, és kész.
Most egy "jó hírű" orvosunk van, akivel általában elégedett vagyok, de rengetegen vannak nála, ezért néha futószalagon futnak a dolgok. Az viszont jó, hogy már ismer minket, az állatainkat, a nevüket, kedves a cicákhoz, néha a kutyák úgy örülnek neki, mint egy jóbarátnak:)
Egy jó orvos a betegséggel, kezeléssel kapcsolatos alapvető dolgokról tájékoztat, de nem várhatjuk tőle, hogy mindenről informáljon minket.
Fontos megtalálni a megfelelő embert, persze azt várnánk, hogy mindenhol tisztességes ellátást és korrekt hozzáállást kapjunk, de ez sajnos nem így van, de nem csak állatorvosi berkekben...

eMM Creative Commons License 2002.10.15 0 0 5
Tán az állatorvosnak kelett volna rá rakni azt a gallért.
Előzmény: egyer (4)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!