Keresés

Részletes keresés

Gombaaaaa Creative Commons License 2006.03.14 0 0 11642
Én a tegnapi Blikk elején olvastam az apró hírek között.
Előzmény: Lactarius Curtis (11635)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.03.14 0 0 11641

Sajnos ebben az időszakban nem sok alkalmam volt még túrázni, de az biztos, hogy visszatekintve lakott környezetben az emlékeim szerint ebben az időszakban nem gyakori a hó. Március 15.-e környékén általában kellemes tavaszi idő szokott lenni, bár mint alább kiderült még fiatal vagyok :)

Egyébként én szeretem a havat.. :)

 

Szílváskőnél van egy érdekes jelenség.

 

"A szűk és egyre mélyülő hasadékban különleges mikroklíma alakult ki. A mindkét végén zárt hasadék úgy működik, mint a jégbarlang. A nehezebb hideg levegő megül benne, és azt zártságánál fogva sem a légáramlatok, sem a meleg levegő nem tudják kiszorítani onnan. Így előfordul, hogy nyáron is hó, helyesebben firn található a hasadék alján."

http://www.sulinet.hu/eletestudomany/archiv/1999/9913/szilvasko/szilvska.htm

 

Sajnos amikor én jártam ott akkor már nem volt hó. :(

Előzmény: Durittle (11639)
TTAMAS Creative Commons License 2006.03.14 0 0 11640

Most is. Bánkúton 80 centi kiváló hó van, utoljára tegnap esett...

http://www.bankut.hu/nyito.php

Előzmény: Durittle (11639)
Durittle Creative Commons License 2006.03.14 0 0 11639
Tavaly a Bükkben ilnenkor térd fölött ért a hó
Előzmény: Tigrincs_007 (11626)
Műhód Creative Commons License 2006.03.13 0 0 11638
Két gombász sétál az erdőben.

- Látod azt a hatalmas fát ott? - kérdi az egyik.
- Igen.
- Képzeld, tavaly két perc alatt felmásztam a tetejére.
- Hihetetlen, van tanúd rá?
- Hogyne. Egy medve.

TTAMAS Creative Commons License 2006.03.13 0 0 11637
Talán azt az utolsó kör Becherovkát már nem kellett volna meginni...
Előzmény: Műhód (11636)
Műhód Creative Commons License 2006.03.13 0 0 11636

Romániai Magyar Szó (2001. október 30.)

Sziszegô gomba 

(Mûholdon) – Új, eddig ismeretlen gomba felfedezésérôl számolt be a napokban Szlovákiában két barlangász. A gomba érintésre sziszegô kígyóhangot hallat. A felfedezôk egyszerûen csak éneklô gombának nevezték el a barlangi tüneményt. A két liptószentmiklósi barlangász - mindketten a szlovák környezetvédelmi múzeum munkatársai - az Alacsony Tátra északi nyúlványának egyik barlangjában bukkant a soha nem látott (hallott) gombákra: egyszerre tizenhárom, termetes példányt találtak belôle. A tizenöt centiméter átmérôjû, jellegzetes szagot árasztó, bársonyos felületû, mélybarna színû gombáról már kutatókkal is konzultáltak, akik egyelôre csak annyit tudtak megállapítani, hogy a lelet a fülesgombák családjába sorolható. (Keszeli Ferenc, Pozsony / MTI)

Előzmény: lilapereszke (11632)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.03.13 0 0 11635
Itt a neten volt valamelyik hírportálon, délelőtt olvastam, most hiába keresem...
Előzmény: lilapereszke (11634)
lilapereszke Creative Commons License 2006.03.13 0 0 11634

Mellékelhetnéd, melyik újságban volt?

 

Előzmény: Lactarius Curtis (11633)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.03.13 0 0 11633
A mai, gombaszedő robotról szóló cikk sem volt semmi :)
Előzmény: lilapereszke (11632)
lilapereszke Creative Commons License 2006.03.13 0 0 11632

Hali Mindenkinek!

Ki talál nagyobb elrettentő baromságot a NET-en a gombákról?

Verseny indítva:-))

Én ezzel nevezek be:

pl: a 8 dolog, amit a gombáról tudni érdemes ...

"7) Az ázsiai szárított gombák - ilyen például a kucsmagomba - szalmonellával fertőzöttek lehetnek. Azonban a főzéssel a baktériumok könnyen elpusztíthatóak! Vigyázni kell a gomba előzetes, langyos vízben történő áztatásával, mert eközben a benne lévő szalmonellabaktériumok elszaporodhatnak, amelyeket azután akár a kezén is könnyen átvihet más élelmiszerekre."

Üdv: LP

 



Előzmény: Tigrincs_007 (11631)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.03.13 0 0 11631

Hahóóóóó!

Ennyire azért nem kell megrémülni' :)

tuutuu Creative Commons License 2006.03.12 0 0 11630

Nem baj, kezdheted megjegyezni a sort a mostanival, aztán tapasztalsz olyat is, amit én már nem..:}}

De ez így van rendjén.

Előzmény: Tigrincs_007 (11628)
Shroomer Creative Commons License 2006.03.12 0 0 11629

A türelemmel és az alázattal nincs gond, de minden kertész éhenhal a gombaszezon ellőtt, ha így folytatjuk. Alulról szagoljam őket? Nem akarok a döggombák martaléka lennnnnniiiiii :)

Előzmény: Tigrincs_007 (11626)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.03.12 0 0 11628

nekem ezek még korai időpontok' :)

Előzmény: tuutuu (11627)
tuutuu Creative Commons License 2006.03.12 0 0 11627
1968, és '71 is ilyen volt. Továbbá vagy 5 db ápr.12-ét tudok, '75-ben 10 centis hó esett Fehérváron. Tudom, mert névnapom..:}}
Előzmény: Tigrincs_007 (11626)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.03.12 0 0 11626
Az biztos hogy ilyen telünk ritkán van hogy még március 15.-e körül is havat taposunk. Mind e mellet a gombászoknak szerintem a csapadék az jó barátja, lehet hogy a tavaszi gombaszezon megkurtúl, de van remény rá, hogy a sok jó nedvesség raktározódik a talajban és későtavaszi kora nyári gombafelhozatal annál gazdagabb lesz. Meg van valami olyan mondás is, hogy ha hosszú a tél, akkor hosszú az ősz is. És ez szintén nem egy rossz momentum… :) Meg egyébként is, a gombász a természet barátja, ezért türlemes és alázatos is az irányába. :)))

Shroomer Creative Commons License 2006.03.12 0 0 11625

Naggyon jó. Esztcszeretemazinternetben :)

Szóljon valaki Holle anyónak hogy most már hagyja azokat a párnákat, vagy szétrúgom a seggét, ha felmegyek...

 

Előzmény: Műhód (11611)
faág(i) Creative Commons License 2006.03.12 0 0 11624
Zsolt73! A múltkor próbáltam neked egy mailt küldeni, de nem sikerült. Küldj egyet nekem, hogy arra tudjak válaszolni! (térkép-ügyekből kifolyólag).
zsolt 73 Creative Commons License 2006.03.12 0 0 11623

Amíg a nyűvek végig nem rágják magukat benne, addig igen...:-)

 

A Szegfűgombák tönkje (ált. a Mezeiről beszélünk) szívós, alig eltéphető, míg a susulykáké törékeny........

 

Zs.

Előzmény: Finder77 (11619)
Műhód Creative Commons License 2006.03.11 0 0 11622

Ismerek néhány lovas viccet. Most nem annyira topikidegenek:

 

Egy parasztnéni hajtja a kocsiját, amikor megállítja a rendõr.

- Néni, gond van a lovas kocsival. Úgy látom, eltört a lámpa a kocsirúdon, ez nagyon veszélyes. Most nem büntetem meg, de ígérje meg, azonnal megcsináltatja!

- Persze, aranyom, hazamegyek aztán a férjem majd felrak egy újat!

- Ja, és néném, szegény lónak a hmm... micsodájára tekeredett az istráng. Ez így állatkínzás, majd ezt is csináltassa meg az urával.

Hazamegy a néni, és újságolja a férjének, hogy majdnem megbüntette a rendõr.

- Na, ezt a lámpát kicserélem két perc alatt - mondja a férje. - Mondott még valamit a biztos úr?

- Hát nem egészen értettem, amit mondott, de szerinte valami gond van a dudával...   

 

 

Valamikor régen, élt egy derék szegény ember. Olyannyira derék volt, hogy híre az egész országban elterjedt. Még a király fülébe is eljutott. Nosza, több se kellett, hivatta is nyomban a szegény embert, aki uralkodója hívására azonnal fel is kerekedett. Ez is bizonyítja, mennyire derék volt. Messze lakott a királyi udvartól, így hát gyalogszerrel vágott neki a hosszú útnak. Egyszer csak elérkezett egy nagy vízhez. Hősünk belévetette magát, és úszni kezdett. Akkoriban éltek még lóhalak arrafelé. A lóhoz semmi közük nem volt, de hát mint tudjuk, a lótetű sincs másképp ugyanezzel. Egy ilyen hatalmas állat azonnal be is kapta a szegény embert, és vadul úszni kezdett vele. Meg kell jegyeznünk ezen a ponton, hogy ezeknek az állatoknak nagy, üreges álluk volt. Derék szegény emberünk gyorsan belecsusszant az állüregbe, hogy a viziszörny ne tudja lenyelni. A lóhal megelégelte a szegény ember hiábavaló cipelését, úgyhogy a partra úszott és kitátotta hatalmas száját. A derék szegény ember kiugrott, és - lássatok csodát - éppen a király palotájánál találta magát. Sietett is a trónterembe uralkodójához, hogy elmesélje csodálatos utazását. Azóta is mondják az emberek, ha sietve érkeznek valahová:
- Lóhal állában siettem hozzád.

 

 

Az öreg cowboy egy napon belovagolt a városba. A helyi seriff a kocsma előtt a székében ülve nézte, ahogy az öreg leszállt a lóról és kikötötte a kocsma elé.
- Jó napot, idegen!
- Jó napot, seriff!
Az öreg ezutan a ló farához lépett, felemelte a ló farkát, és egy hatalmas
csókot nyomott oda, ahova sose süt a nap. Utána leengedte a ló farkát, és elindult a kocsma ajtaja felé.
- Elnézést, uram... - szólt a seriff.
- Igen?
- Hihetek a szememnek, valóban jól láttam?
- Bizony, jól... ugyanis rémesen ki van száradva a szám!
- És ez segít?
- Sajnos nem, de legalább nem nyalogatom állandóan...

 

 

Büszkén meséli a farmer a kocsmában:
- Csodálatos gyógyszert írt fel az állatorvos a csődörömnek.

A szegény jószág az utóbbi időben már összecsuklott, ha csak ránézett egy kanca, de amióta az orvosságot kapja, hússzal is elbánik naponta.
- Miféle gyógyszer az, Joe?
- Tudja a fene. Olyan jó, fahéjas íze van...

 

 

Döglenek az indiánok lovai, úgyhogy elhatározzák, hogy tanácsot kérnek a varázslótól:
- Testvéreim, Manitu üzeni, hogy legeltessétek a lovakat feljebb a folyón!
Pár hét múlva még mindig döglenek a lovak, úgyhogy visszamennek megint tanácsért:
- Testvéreim, Manitu üzeni, hogy legeltessétek a lovakat lejjebb a folyón!
Pár hét múlva megint felbukkannak:
- Ó bölcs öreg, megdöglött minden lovunk.
- Kár, pedig még annyi jó ötletem lett volna.

 

 

Van egy igazán jó lovas viccem is, de nem ugrik be... Pardon.

 

 

 

 

 

 

Műhód Creative Commons License 2006.03.11 0 0 11621
ló egere

a népi → állatgyógyászat betegségelnevezése, általában daganat az áll alatt a nyakon; a ló álla kétfelől megdagad. „Leszáll az egere”, a ló földhöz veri magát. A fültőmirigy gennyes gyulladása (lat. parotitis suppurativa). Gyógyításánál árral megszúrják, megnyitják, hogy a vér jöjjön ki belőle. A kovács fogóval zúzza, nyomkodja össze a daganat mirigyeit. (Az utóbbi beavatkozás ismeretes a 17. sz.-ban is.) – Irod. Magyary-Kossa Gyula: Magyar orvosi emlékek (II., Bp., 1929); Vajkai Aurél: Egy bakonyi falu paraszt állatorvosai (Ethn., 1938); Vajkai Aurél: Népi orvoslás a Borsa völgyében (Kolozsvár, 1943).

Műhód Creative Commons License 2006.03.11 0 0 11620

Pedig már egyszer közöltem a megfejtést:

"Magyar Néprajzi Lexikon. egere. ... „Leszáll az egere”, a földhöz veri magát. A fültőmirigy gennyes gyulladása (lat. parotitis suppurativa). ..."

Előzmény: nagypapi51 (11617)
Finder77 Creative Commons License 2006.03.11 0 0 11619

Kérdés:

A susulykafélék, meg a szegfűgombák tömör tönkűek?

Finder77 Creative Commons License 2006.03.11 0 0 11618
Jó estét!  :-)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.03.11 0 0 11617
Jó reggelt!
A végtagok nyavalyáit szépen körbejártuk, de mi van az áll alatti nyirokcsomó duzzanattal? Ebből indult az egész polemizálás, mármint ennek a népi elnevezéséből, illetve a taplógombás kezeléséből.
Előzmény: Durittle (11616)
Durittle Creative Commons License 2006.03.11 0 0 11616
Jó reggelt mindenkinek!Egy kis pontosítás:a szarugesztenyék az elülső lábon találhatók az alkartájékon és belül.A könyöktájékon patkókelés szokott lenni-állítólag.Hátulsó végtagokról nem jött lovas ismerőstől info.
Előzmény: Durittle (11613)
tuutuu Creative Commons License 2006.03.10 0 0 11615
Az utolsó arra az esetre vonatkozhat, amikor a patkoláskor a pata faragásakor "megnyilazták" (erre a kifejezésre emlékszem) a patát.
Előzmény: nagypapi51 (11614)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.03.10 0 0 11614

Most találtam, egy csíkszentdomokosi állatgyógyászatról szóló tanulmányban:

 

-  Polyporus sp.; taplógomba, fűzfatapló. A ló kehe ellen füstölőszer. A ló fejét pokróccal leborítják, s a taplógombát lapátra tett szénen égetik el.

-  Lactarius piperatus Fr.; tejesgomba. Szárított porát a teheneknek adják gyomormenés ellen.

-  Lycoperdon hiemale L.; puhatag, puhataggomba, lóposszogó. Spóráit (porát) friss vágásra (?) tették, vérzéscsillapítóként (?). A ló hasadt körmén a vérzést elállítja.

Durittle Creative Commons License 2006.03.10 0 0 11613

Sziasztok!Pr

óbálom behozni többnapi lemaradásomat olvasásban.

Nem vagyok nagy lovas,de ha jól tudom gesztenyének hívják( de nem biztos).Egyébként ez decubitus,a bőr elhalása attól,hogy gyakran éri ezt a területet ütés,nyomás(ahogy lefekszik az állat).

Előzmény: nagypapi51 (11601)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!