Keresés

Részletes keresés

tucsok13 Creative Commons License 2023.08.31 0 0 270820

Elég napot kap? A tűző napot, forróságot szereti. Illetve ugye tudod, hogy fel kell szedni majd és teleltetni kell, mint a leandert?

Előzmény: eperjeske (270818)
Imrehajcsi Creative Commons License 2023.08.31 0 0 270819

Akár le is gyengülhet vízhiánytól és a bogár könnyebben tönkreteszi. Én nem akarok klímajóslásba bocsátkozni, vagy vitatkozni a jövőről , de szerintem lassan egy hűvösebb periódus jön, amikor mindenki sírni fog, mert nincs annyira strandidő. A tujákat illetően az utóbbi évek szâraz telei is megtették a hatâsukat, laikusként sokad magammal én sem tudtam, hogy locsolni kell télen is, de nem kell mindent a klímára fogni, ugyanis a kipusztult tujám tövénél pocoklyukak voltak... Van akinek a kezébe maradt a gyümölcsfa amikor megmozgatta...tehát ők sem elhanyagolhatók kártétel szempontjából. Persze egy szétrágott gyökerű tuját már 25 fok is kipusztít, nem kell ahhoz 35-40 fok. Amit idén becsülettel öntöztem tâpoztam azon sok szép hajtás lett, de majd tavasszal kiderül a sorsa, mindenesetre idén télen az ôntözésükre már odafigyelek.

Előzmény: taormina001 (270815)
eperjeske Creative Commons License 2023.08.30 0 0 270818

Gyönyörűen fejlődik, nőnek a hajtásai az idén ültetett Bougainvillea-nak (murvafürt), de nem "virágzik"! Nem nőnek lila fellevelei! Mi a baj vele? Mit kellene tennünk?

 

krnemarika Creative Commons License 2023.08.30 0 0 270817

Nagyon szép! Kellemes, megnyugtató látvány.

Előzmény: sza_attila (270816)
sza_attila Creative Commons License 2023.08.30 0 1 270816

Nyár végi szinek egy esős napon.

 

 

Összegezve elmondhatom, hogy ez a nyár itt nálam esősebb volt, mint a tavalyi, főleg az jellemezte, hogy későn kezdődött, hiszen június végéig nem volt 30 fok feletti hőmérséklet. Aztán jöttek hőhullámok, talán 36 fok volt a maximum, a múlt héten. Ez meg is égette néhány kényesebb fa levél széleit (Drummondi juhar főleg). Általában azonban szépek maradtak a növények, ami nem fordul elő gyakran, sőt, a közterületeken is zöld a fű, ami egyenesen csoda augusztus végén.

De, hogy ne legyen minden hepi, van ez is: Index - Belföld - Figyelmeztet a meteorológus, jöhetnek a 45-48 fokos nyarak

Szép napot mindenkinek!

 

 

 

 

 

taormina001 Creative Commons License 2023.08.24 0 0 270815

Ez elég ellentmondásosnak tünik: akkor most szú, vagy vízhiány?

Édesanyám környékén gondozott és többnyire öntözött kertek vannak.

Előzmény: Imrehajcsi (270807)
Didergő Király Creative Commons License 2023.08.24 0 0 270814

ez hogy-hogy nem terjedt el jobban? nagyon jól néz ki. 

Előzmény: sza_attila (270813)
sza_attila Creative Commons License 2023.08.24 0 0 270813

Ha kiülő alá akarsz árnyékot és nem szeretnél idővel óriási fát, akkor a gömbplatán egy jó választás. Nálam 5-6 év alatt 3m lett a korona átmérője. Nem tetvesedik. Elég neki egy téli permet, az leviszi a csipkéspoloskákat. 

Előzmény: lychnis (270812)
lychnis Creative Commons License 2023.08.23 0 0 270812

Mezei juhar van a kertben,a nyírfák szerintem ugyanúgy fognak járni ,mint a fenyők,túl meleg lesz nekik. Nagyon szenvednek itt a környéken.A hárs sem nő lassan

Előzmény: eperjeske (270811)
eperjeske Creative Commons License 2023.08.23 0 0 270811

Nem vagyok hozzáértő, csak a helyi tapasztalataimból gondolom, hogy érdemes keresgélned gyorsan növő fák közül. Persze olyat, ami lilik a kertbe, tetszik nektek stb. Nagyon gyorsan nő pl. a császárfa, de eléggé gyors növekedésűek a nyírfa és nálunk pl. a vadon kelt hegyi juhar. 

Előzmény: lychnis (270809)
lychnis Creative Commons License 2023.08.22 0 0 270810

Ritkán van ilyen,hogy nem égett ki a fű nyáron,de úgy látszik a tujákon már nem segít

ez is szárad

lychnis Creative Commons License 2023.08.22 0 0 270809

Nálam is nagy örökzöldek vannak,és kezdik a pusztulást,a cukorsüvegfenyő már ki is lett vágva.

Lehet,hogy hársat fogok ültetni. Csak sokára lesz ekkora,mint ez a 25 éves fenyő

eperjeske Creative Commons License 2023.08.22 0 0 270808

De biztos, hogy a megváltozott klimatikus viszonyaink között az ehhez már nem illő fenyőket, tujákat kell sok (ivó)vízzel életben tartanunk?

A múlt héten Somogyban túrázgattunk: ott már minden második kertben szép nagyra nőtt banánfát láttunk! Ősszel visszavágják talajfelszín felett 50-60 cm magasra, körbeveszik szalmával, aztán tavasszal kitakarják, az meg növeszti a szép nagy zöld leveleit. Gyümölcsöt még nem érlelnek, de ha így folytatódik a hőmérsékleti trend, az is lesz...

Előzmény: Imrehajcsi (270807)
Imrehajcsi Creative Commons License 2023.08.22 0 0 270807

Valamilyen szú pusztítja őket. De sokan nem is reagâlnak a változâsra, szomszéd is úgy van vele majd hétvégén esni fog. Mâr tiszta száraz a fenyője körül minden, ilyenkor akár naponta is locsolni kéne. Csak sokan megjátsszâk a nagy vízvédőt, mikôzben naponta jár autót mosatni, hátul focipályâja van amire megy ezerrel az öntöző, fogyaszt ezerrel a klímája tèlen-nyáron, nagykanállal eszi az életetstb. A legdurvább az volt amikor egy ilyen tag méltatta, hogy az irodájában a hölgyek csorgatják a wcben a vizet mert szégyellik a hangokat, és hogy az milyen pazarlás. Én azt mondom mindenki a maga háza táján serpregessen. Egy szó mint száz ilyenkor akár naponta kellene az örökzöldeket párásítani, locsolni, hogy minél kisebb károsodással átvészeljék, és ne gyengüljenek le.Pont olyanok mint egy ember, ebbe a perzselő melegben ugyanúgy szenvednek, és a kellemes hűvösben érzik jól magukat. 10-20 éve még jobb volt nekik, mert idehaza is jobban eloszlott a nyári xcsapadék , ezért maradtak szépek, és senki nem locsolta a környéken.Most pedig hiába esik hétvégén sok, ha már félig kiszáradt mert 1 hónapja semmi nem esett és nem is locsolták.

Előzmény: taormina001 (270805)
eperjeske Creative Commons License 2023.08.21 0 0 270806

Igen tudom, igen igazad van! De valójában sza_attilának akartam írni a 270800-as bejegyzésére, csak nem kötöttem ahhoz. 

Előzmény: taormina001 (270805)
taormina001 Creative Commons License 2023.08.21 0 0 270805

Ezek egész más (nagyságrendü) tünetek; az általam leírt jelenséghez képest apró szépséghibák.

Előzmény: eperjeske (270804)
eperjeske Creative Commons License 2023.08.20 0 0 270804

Nálunk különböző kerti díszcserjékkel volt gond nyár elején: sárgult, hullott a levelük. Persze laikusként először valami kártevőre gondoltunk, mert az is egyre gyakoribb és változatosabb a kertünkben, de ez nem az volt!

Szakértőkkel egyeztettem, és egybehangzóan az akkoriban többször is napokig zuhogó esőt jelölték meg okként, merthogy a sok víz le/lejjebb mosta a talajnak abból a rétegéből a tápanyagokat, ahonnan a bokrok táplálkoznak. Sürgős folyékony és levéltrágyázással sikerült megakasztanunk a folyamatot, utána új hajtások is nőttek.

Törölt nick Creative Commons License 2023.08.19 0 2 270803

De bizony hallottunk.

Ha visszaolvasod a fórumot pár hónapra (én legalábbis) többször is írtam itt róla.

Írtam, ha szétnézek az erkélyemről, a környéken több tucat kiszáradt fenyőt látok.

Meg ehhez hasonlókat.

 

Mások is tudnak róla, csak senki nem akar pánikot kelteni.

Vagy pld. a kitermelt fenyőre zárlatot elrendelni.

Az erdőgazdaságok 4-5 éve tarvágással írtatják ki a fenyőerdőket, újra telepíteni (idegenhonos)

nem lehet, jogszabály tiltja. 

 

A fenyők valószínűleg az éghajlatváltozás, melegebb tél miatt nagyságrendekkel télen ki nem fagyó,

túlélő kártrvő rovarok miatt pusztulnak, és a csapadékhiány meg a legyengültség miatti gyantatermelő képesség hanyatlása is szerepoet játszik ebben, ami legyengíti és fogékonnyá teszi őket a gombás fertőzésekre. 

 

https://fataj.hu/2023/07/fenyopusztulas-valsaghelyzet-alakul/

 

lucfenyő kéregbogár


https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/mi-okozza-a-fenyok-tomeges-pusztulasat/

 

https://infostart.hu/belfold/2020/01/19/felgyorsult-a-hazai-fenyvesek-pusztulasa

 

A hazai tuja állomány pusztulásának is hasonló oka lehet, bár más a károsító rovar:

 

"A tuja aknázómoly, melynek lárvái a levelekbe fúródva okoznak kárt: elsárgul-barnul a hajtáscsúcs, végül lehullik. De a pajzstetű sem kíméli a tujákat, melyek ellen a védekezés komoly kihívást jelent: tavasszal és a nyári rajzás előtt lehet kiirtani őket a megfelelő szerekkel. Hatalmas pusztítást végez a boróka-díszbogár is, ami a száraz melegben szaporodik, és elsősorban a legyengült növényeket támadja."

 

https://www.lakaskultura.hu/egyeb/tujak-betegsege-pusztulasa/

 

Egy rovar-és gombaölő kombó permetezésével talán meg lehetne védeni őket, de 20 méter magas fenyőknél ezt felejtsük is el...

 

Szerintem a fenyők és tuják korszaka lejárt ebben az országban sajnos.

A fertőzésre való fogékonyságot fokozhatja a genetikai sokféleség lecsökkenése

(érsd: a termesztők nagyrészt klónozva szaporítják, nem magról. Így nincs esély ellenálló génváltozat kialakulására.)

Előzmény: taormina001 (270798)
taormina001 Creative Commons License 2023.08.19 0 0 270802

Biztos, hogy fertözés; a környéken szinte valamennyi nagy fenyö áldozatául esett a többnyire öntözött-gondozott kertekben

Előzmény: sza_attila (270801)
sza_attila Creative Commons License 2023.08.19 -1 1 270801

Szerintem nincsen súlyos fertőzés, hanem súlyos klimaváltozás van, amelynek hatására nehezebben állnak ellen a fák a kórokozók támadásának. Az összhatás eredménye a sok kipusztult fa. A fenyők egyre kevésbé alkalmasak ebbe a száraz, forró levegőbe. Azok vannak jobb helyzetben, amelyek legalább a talajból tudnak vizet felvenni.

Előzmény: taormina001 (270798)
sza_attila Creative Commons License 2023.08.19 0 1 270800

Nálunk is vannak olyan fajták, amelyek nem birják a túl sok esőt. Tavasszal, nyáron itt többször voltak olyan napok, amikor szinte folyamatosan esett. Először megjelentek a rozsdavörös foltok, majd a fekete foltok a leveleken, amelyek később lehullottak. Nálunk is vannak olyan rózsák, amelyek mér teljesen levél nélküliek. Ha sok ilyen fajtád van, akkor tűnhet úgy, hogy szinte minden rózsád elvesztette a leveleit. Ellenben más, erre nem kényes rózsák viszont szépek, üdék.

Előzmény: taormina001 (270799)
taormina001 Creative Commons License 2023.08.19 0 0 270799

Majdnem az összes rózsámnak dolgavégezetlenül lhullottak a levelei. Tudja valaki miért? Csak a kopasz ágak maradtak.

taormina001 Creative Commons License 2023.08.19 0 0 270798

Tényleg nem hallott erröl még senki? Az interneten sem látom, hogy írnának róla, pedig valami súlyos fertözés lehet.

Előzmény: taormina001 (270794)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.18 0 0 270797

A szomszédom lepermetezte tavasszal egy 2 komponensű per,etszerrel a tujáit 

(3600 ft volt a permetszer) egyetlen egy alkalommal tavasszal.

 

Az utcában mindenkinél pusztulás van, csak nála nincs.

De nála egy sárguló ág sincs.

Majd megkérdezem mivel permetezett és megírom.

Előzmény: 55judit (270795)
taormina001 Creative Commons License 2023.08.18 0 0 270796

Ezek definitiv nem tuják, hanem sokemeket magas fenyvek, akik születésem elött óta itt éltek a szomszédokban.

Előzmény: 55judit (270795)
55judit Creative Commons License 2023.08.18 0 0 270795

A tuják betegszenek, nem a fenyők. Van aki azt állítja gombás fertőzés, van aki az éghajlat változását okolja. Állítólag párásabb, és hűvösebb levegőt szeretnek a tuják, mint ami mostanában nálunk van. Forró, száraz nyarak többnyire.

Előzmény: taormina001 (270794)
taormina001 Creative Commons License 2023.08.18 0 1 270794

Valaki hallott már arról a rejtélyes fenyöbetegségröl, ami tucatjával támadja meg és irtja ki maradéktalanul és lélegzetelállító gyorsasággal a környék összes tülevelüjét?

Mindig ellene voltam kiskertekben az óriási fenyveknek, amik túlnövik a házakat és sokméteres körzetben semmit se türnek meg maguk körül, ezért én magam szerencsére nem tartok ilyet. De hogy a környéken az összes így végezze, azt azért nem kívántam volna.

taormina001 Creative Commons License 2023.08.18 0 0 270793

De akkor hol hordják ezek az ormányukat?

Előzmény: CBNora (270792)
CBNora Creative Commons License 2023.08.17 0 0 270792

Valami rokon lehet, az előbb említettnek még párosodnia sem kell. Nálam azok vannak, és a lárváik sorban zabálják föl a cserepes növények gyökerét.

Előzmény: szicsu1007 (270791)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.08.17 0 0 270791

Imádlak!

Ezeket éppen intim helyzetben zavartam meg:-))

Talán nem pontosan azonos az általad említett egyeddel, de közeli rokona lehet(?)

 

Előzmény: CBNora (270790)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!