Keresés

Részletes keresés

maplesyrup Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11776
Elfogadom a döntésed, ó bölcs kádi. :)
Előzmény: nagypapi51 (11775)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11775
Max prejudikálás esete foroghat fenn. :))
Az analfabéta nem olvas, és szerencsénkre nem is ír...
A bulvársajtó a funkcionális analfabétákhoz szól, nem az a célja, hogy végigondold az olvasottakat, elég ha elfogadod. Ezen alapul a reklámalapú fogyasztói társadalom. A második soroddal egyetlen egyet értek.
Előzmény: maplesyrup (11771)
TTAMAS Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11774

Off

 

A világon az ész van a legigazságosabban elosztva. Legalábbis még senki sem panaszkodott, hogy nemi kevés jutott. :))

Gombaaaaa Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11773

Emlékszem eccer kis falumban egy "pesti" házaspárra: a férfi köpött egy jókorát, mire anyuci megszólalt: azért mert falun vagyunk még nem kell parasztnak lenned, drágám!

Nem tudom miért, de ezt nem fogom elfelejteni.

Előzmény: maplesyrup (11771)
TTAMAS Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11772
A "blikkolvasó félanalfabéták" is kultúráltnak hiszik magukat.
Előzmény: maplesyrup (11771)
maplesyrup Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11771

De, amikor a "nyakló nélkül leszedőt blikkolvasó/analfabétának" nevezitek.

Magukat kulturált embernek gondolók is tudnak pusztítást végezni, és sajnos meg is teszik.

Előzmény: TTAMAS (11770)
TTAMAS Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11770
Nem láttam, hogy valaki ítélkezett volna.
Előzmény: maplesyrup (11769)
maplesyrup Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11769
Olyan könnyen ítélkeztek.
nyakashegyi Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11768

de még Blikket sem olvas

 

Mert nem tud olvasni.

 

Előzmény: nagypapi51 (11767)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11767
A reális oldala pedig az, hogy az általad leírt csoport nemhogy újságot, de még Blikket sem olvas. :((
Előzmény: Zolcsi67 (11766)
Zolcsi67 Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11766

Egy kicsit optimistább oldalról nézve a dolgokat:

Talán ez az erősen félreértelmezett médiahír (már gombát se szabad szedni) talán visszatartja a nyakló nélkül mindent leszedő, erdő alját végiglagalő népeket a "gombászkodástól".

zsolt 73 Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11765
Ez szép volt.....
Előzmény: Sztrapacs (11764)
Sztrapacs Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11764

Sziasztok!

Majdnem offtopic:

Olvastam már ciklámen (eléggé elterjedt), bánáti bazsarózsa (termőhelyében szűk), hiúz (eléggé ugrándozós fajta) és társaik iránti védő, óvó szándékokról. Soha nem merült fel bennem hogy a szabályozásuk indokolt/ indokolatlan/ túlzott, mert mögötte alapvetően jószándékot tételeztem fel. A jószándékot (azzal együtt, hogy az összes ökológiai szakmai mozgatóját nem látom át!) azért is tisztelem, mert bennem is ott van a természet értékeinek tisztelete.

Ezért fel sem merül bennem hogy pl. kaszával menjek cikláment aratni, holott tudom, hogy jutna is maradna is azon a területen ahol éppen sok van. Ahol meg éppen nem terem, ott meg minek is védjem, amikor ott nem terem? S különben is, minek is védjem én, amikor van aki fenntartások nélkül leszedi?!

 

Hozhatnék mindennapi, közlekedési közhely-példákat is a szabályértelmetlenségről, betartásról, betartatásról, s akkor kiderülne mennyire egyetértünk abban, amit szeretnék kifejezni.

 

Ontopic:

Természetesen a gombagyűjtésre ezeket a gondolatokat ne adaptáluk, amikor olyan jó dolog a lista elemein polemizálni: vajon éppen sok van/lesz az említett fajból, s érdemes-e ezért a listát vele szaporítani stb.

S a védelmi szándékkal összefügg a következő is:

Én csak virtusgombászatnak emlegetem azt, amikor azt hallom látom, ki hány vödörnyi, zsáknyi gombát vonszol kifele az erdőből. (bocs, nem megélhetési gombászat!)

S ezzel sokszor még dicsekszik is.

 

TTAMAS Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11763
Tavaly ilyenkor alaposan kitárgyaltuk a témát. Olvass vissza.
Előzmény: fityoerika (11762)
fityoerika Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11762

Sziasztok!

 

Esetleg valaki kucsmagomba-lelőhelyről?

De tényleg. Legalább általános tanácsokat tudnátok adni, hol keressük, kb. mikortól, milyen erdőben, milyen mezőn?

Még én sem szedtem soha, de nagyon kíváncsi vagyok rá!

Előzmény: baidan89 (11748)
Műhód Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11761
Lehet, hogy holnap 20 fok lesz?)))
TTAMAS Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11760
Lásd: 11753
Előzmény: geastrum (11755)
TTAMAS Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11759

Gyertek tömegesen a lentebb írt előadásra, és ott (talán) választ kaphattok a kérdéseitekre.

 

Utólag minek? A kutya ugat, a karaván halad. És itt nekünk a kutya szerepe jutott. :((

Előzmény: geastrum (11756)
TTAMAS Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11758

Ami viszont talán ennél fontosabb lehet hogy a védett fajok ismert termőhelyei védettséget élvezzenek valamilyen formában.

 

Szinte nincs olyan terület az országban, ahol nem fordul elő legalább egy-két védett állat vagy növényfaj. Gyakorlatilag lehetetlen lenne a gazdálkodás...

 

Egyébként meg el lehet itt is sütni azt a közhelyet, hogy minden törvény és rendelet annyit ér amennyire betartatják

 

Igen. Éppen ezért nem kellene értelmetlen, betarthatatlan rendeleteket hozni. Az ember megszokja, hogy a szabályokat nem kell komolyan venni.

Legyen kevesebb szabály, de azt lehessen betartani és tartassák is be.

Előzmény: Tigrincs_007 (11757)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11757
A kérdés szerintem ennél össze tettebb.

Miért is kell védetté tenni egy adott fajt? Nem csak azért, hogy az étkezési gombászok ne gyűjtsenek egyes gombákat (bár bizonyos esetekben még ez is indokolt lehetne, mert bizonyos gombákat szinte a kibújás pillanatában le is szednek és még csak hírmondóban sem hagynak spórázó példányokat). Ami viszont talán ennél fontosabb lehet hogy a védett fajok ismert termőhelyei védettséget élvezzenek valamilyen formában. Mert a legnagyobb veszélyt a gombák számára nem a gombázok jelentik, mind inkább a szakszerűtlen erdőgazdálkodás, és a minél nagyom mértékű termőhely vesztés. Ha egy adott termőhelyen fellelhetők védett fajok akkor talán nagyobb esélye van a területnek a túlélésre.

Egyébként meg el lehet itt is sütni azt a közhelyet, hogy minden törvény és rendelet annyit ér amennyire betartatják. De az biztos hogy a felelősség közös, a természet megvédésének és nem kizsákmányolásának érdekében.

Előzmény: TTAMAS (11753)
geastrum Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11756

Azért nem kellene a "Vörös Listát" összemosni a "Jogszabállyal" védett gombákkal. Az elöbbi "csak" egy civil (szakmai) állásfoglalás, az utobbinak azért már van vmi következménye.

 

Gyertek tömegesen a lentebb írt előadásra, és ott (talán) választ kaphattok a kérdéseitekre. De itt is beszélgethetünk...:-))

 

(Már csak este tudom olvasni a topicot, most megyek terepre :-))de ha lesz kérdés megpróbálok majd válaszolni)

Előzmény: heyderia (11745)
geastrum Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11755

"Ezek hülyék."

 

Ez igy azért egy kicsit, hmmm...

 

Ápr. 24. TIT (Zsombolyai út) 18.00 : Magyaro. védett gombái

 

Szerintem ott bárki véleményt nyilváníthat majd.

 

Előzmény: TTAMAS (11742)
kutyaszömörcsög Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11754

TTamással teljesen egyetértek a védettség témában. A listákkal legfeljebb csak lázadó lelkiismeretünket takargathatjuk be. A tetteink döntenek. (:

Előzmény: TTAMAS (11753)
TTAMAS Creative Commons License 2006.03.24 0 0 11753

TTAMÁS, mely fajokat védenéd?

 

Egyiket sem. Miért is tenném?

A gyakori, közismert fajokat nem kell. (Én találtam jelentős mennyiséget császárgombából és királyvargányából is, ahol a körülmények megfelelnek neki, ott nem ritka.)

A ritka fajokat meg néhány mikológuson kívül senki sem ismeri, a védettség szart se ér. Aki az ismert fajokat szedi, az otthagyja védettség nélkül is. Aki meg válogatás nélkl kaszál, hogy majd kiválogatja a gombavizsgáló, az meg ezután is leszedi, ha véletlenül rátalál...

 

A trombitát meg gondolom, viccnek szánta. Tavaly hihetetlen mennyiségben termett...

 

Szóval két kategória van: az egyiket nem kell védeni, a másiknak meg semmit sem jelent a védettség.

Előzmény: heyderia (11749)
Finder77 Creative Commons License 2006.03.23 0 0 11752
Hmm... érdekes(nézőpontú) cikkrészlet!
Előzmény: heyderia (11749)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.03.23 0 0 11751

Dr. Rimóczi Imre 1947-ben született. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerzett biológia-kémia tanári oklevelet. A nagygombákkal a 60-as évek óta foglalkozik. Ebből a témából szerzett tudományos fokozatokat, az akadémiai doktori értekezésében Magyarországon eddig talált nagygombák (mintegy 1500 faj) környezettani, társulástani jellemzését állította össze. Többezer színes felvételt készített hazánk gombáiról, melyekből többszáz ismeretterjesztő vagy tudományos könyvekben jelent meg. Jelenleg a Szent István Egyetem Kertészettudományi Karán a Növénytani Tanszék és Botanikus Kert tanszékvezető egyetemi tanára, Széchenyi-ösztöndíjas.

Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.03.23 0 0 11750
Üdv mindenkinek’

 

Az igazság az, hogy én nem ismerem a Dr. Rimóczi Imrét, bár a gomba válogató könyvét forgattam már (ami igaz az igaz nem a legbriliánsabban szerkesztett könyv). És az is igaz hogy mindenki támadja a gombák át-, és elnevezgetése miatt, de volta képen mi a bűne szegény embernek? Ha már könyvek tucatját adja ki, valamit csak ért a gombákhoz nem!? És ha ilyen gyakran felbukkan a neve a mikológiával kapcsolatban akkor csak ért el eredményeket nem!? Nem akarom elhinni, hogy megalapozottság nélkül küzdene a gombák védettségéért. Szóval ha valaki felvilágosítana azt megköszönném!

Előzmény: heyderia (11745)
heyderia Creative Commons License 2006.03.23 0 0 11749

Olykor nem íródik ki az előzmény, ezért különleges bánásmódként külön is köszöntöttelek. Így megtudható, hogy a hozzászólásod adott lehetőséget néhány sor megírására. A második részt illetően tökéletesen egyetértünk.

További adatok:

 

Rimóczi 1998-ban 450 fajt ajánlott a Vörös listára, ebből véletlenül kifelejtette a sötét trombitagombát, de egy évvel később több mikológussal közös munkájában már kímélendőnek, potenciálisan veszélyeztetettnek jelölte azt.

Visszatérve az első javaslatához ott így írt:

Nem engedhető meg, az hogy gombafajok, melyek feltétlen kíméletet, védelmet érdemelnek, és a Vöros Listán a helyük, ugyanakkor és ugyanott mint piacon árusíthatók szerepeljenek. Sajnos Magyarországon a kereskedelmet szabályozó, az árusítható gombákat felsoroló rendelet olyan fajokat is piacra enged, melyek Európa-szerte már régóta és szigorúan védettek, pl. császárgalóca, királyvargánya. Sőt szabvány írja le hogy milyen minőségben, miként árusíthatók ezek, és egyéb, szintén ritkuló sárga rókagomba, ízletes vargánya, stb. Ez nem kisebb hiba annál, mintha rendelet és szabvány írná elő, hogy hány hónapos túzokcsirke a legfinomabb, vagy hány darabos dobozban árusítható a kékvércse tojása....

 

TTAMÁS, mely fajokat védenéd?

Előzmény: TTAMAS (11747)
baidan89 Creative Commons License 2006.03.23 0 0 11748

Sziasztok!

 

Idén a családom szeretné bevenni a gombarepertoárjába a kucsmagombát is, mert eddig ezt a fajtát nem gyűjtöttük. Ehhez szeretnénk a segítségetek kérni. Légyszi, mondanátok néhány tippet hogy Budapest közelében(max 50 km) hol lehet esélyem a közeljövőben hogy találjak kucsmagombát?

 

Előre is köszönöm!

TTAMAS Creative Commons License 2006.03.23 0 0 11747

Jó estét mindenkinek! TTAMÁSNAK külön is!

 

Köszönöm szépen, viszont. Mivel érdemeltem ki a különleges bánásmódot?

 

Jobb lett volna ez a javaslat szerintetek?

 

Attól még, ha kapok egy pofont, nem fogok örülni, hogy de jó, hogy nem pergett ki a fogam is...

Előzmény: heyderia (11745)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!