Keresés

Részletes keresés

maplesyrup Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12090

Nem, a gombán spórolok. Mi lesz, ha az idén nem találunk szárogatni valót! Akkor jövő ilyenkor is főzhetek a tavalyiból! :))

Előzmény: nagypapi51 (12086)
faág(i) Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12089

Sok a zavar a kucsmagombák körül. Gondolom, ez azért van, mert a különböző fajok különböző helyeken találhatók, és különböző időben jönnek elő. Ezt írja a tudomány:

 

Ízletes:

március - május, lomberdőben, ligetes folyóparton, kevésbé kötött talajon, nedves helyen (gyakori)

Hegyes:

április-május, lomb- és fenyőerdőben, gyakori

Fattyú:

április-május, erdőben, erdőszélen, gyakori

Cseh:

március-április, lombos erdőben, bokros, nedves helyeken

Pusztai:

március-április, nyílt, füves területeken

 

A tavasz egy kicsit elkésett, de most gőzerővel beindult, tehát nyilván minden faj egyszerre megjelenhetett a hétvégére.

Ehhez még a gombatudósok azt tették hozzá, hogy árvíz után érdemes keresni azokon a helyeken, ahonnan a víz elvonult. (Hogy pontosan melyik fajra gondoltak, akörül támadt némi zavar)

 

Kardemumma Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12088

Követelem a 12085-ös hozzászólás kimoderálását! Az ilyen mondatok, hogy "kb. 3 kilót szedtünk" meg több tízméteren törpejárásban közlekedtünk, súlyosan sértik az egyéni érzékenységet, felzaklatnak.

 

Maple, gombaszegény időkben előfordult már, hogy vegyesen csináltam én is, jó-jó, de nem az igazi. Egyetértek az előttem szólókkal.

nagypapi51 Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12087
Szia!
Ti vittétek be Algyőre bevizsgáltatni?
/A föld alatt is hír halad :-))/
Előzmény: Kószlászbóklász (12085)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12086
Te a barátaidon spórolsz??? :-((
Előzmény: maplesyrup (12084)
Kószlászbóklász Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12085
Szervusztok!

Végre-valahára sikerült kijutnom a közeli erdőbe. Már napok óta csábított a madárcsicsergés, meg a kósza hírek az első kucsmákról, de bérből élőként hétköznap a közelébe se jutottam holmi kirándulásnak. Na de aztán szombaton felhúztuk a gombaszedő cipőnket, elővettük a kullancsriasztót és uccu neki. Nem hittünk a szemünknek, annyi kucsma dugdosta ki a fejét az avar alól. Az első darab megtalálása után több tíz méteren keresztül törpejájásban közlekedtünk (izomlázam lett is szépen), de megérte, kb. 3 kilót szedtünk le, és még legalább ugyanennyit ott is hagytunk az utánunk jövőknek (na meg az aprajából magunknak is jövő szombatra). Turbolyáék is képviseltették magukat szép számmal, vittem is haza, sőt a gombavizsgálónknak még ajándékoztam is belőle (ez az egyik kedvenc tavaszi csemegéje). A kucsmácskákból lett rántott gomba (némi blansírozás után), meg majonézes gombasaláta újhagymával. Finom volt mindkettő, de tutira nem a rántott kucsma lesz a kedvenc kajám, mert ennyit én még egyszer nem panírozok az ziher.
A keresgélőknek csak annyit üzennék, hogy nem csak nyárfák körül, hanem bodzás-fenyves élőhelyen is rengeteg van :)
Üdv mindenkinek és további szép napot.
Kószlászbóklász
maplesyrup Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12084

Csak egy futó gondolatkisérlet volt, - hogyan spóroljunk  a szárított gombánkkal? - témakörben.

 

Addig is egy gombamentes recept.

 

Hús, fűszerek, aszaltgyümölcsök, rizs.

 

A húst ízlés szerint fűszerezzük, jénaiban kevés zsírra rétegezzük, felváltva az aszaltgyümölcsökkel. Fehérbort öntünk rá, majd lefedve megsütjük.

A megpuhult húsról leöntjük a húslét, szétszedjük a hússzeleteket és a gyümölcsöket, a húst visszatesszük pirulni. Megfőzzük a rizst, majd a húslével és a gyümölcsökkel összekeverjük.

Együtt tálaljuk. Annnnyyira finoooom!!!!

 

 

 

 

 

nagypapi51 Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12083
Gombaaaaa! Ez a csalánverés minősített esete! :-))
De szivesen elmegyek a Te szabadságod terhére.
(Ha már verés, legyen kövér! ...vagy vmi ilyesmi)
Aszondom, az ispánki raguba kucsma se' való.
Hagyjuk Maplét, hadd vívódjon!
Ha gasztronómiai Borsószem királykisasszonyokat hív meg, úgyis kiérzik a csiperkét!
Előzmény: Gombaaaaa (12082)
Gombaaaaa Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12082

Szia Maple!

 

Talán szentségtörés, talán nem, de szerintem nem kellene ehhez folyamodnod. Egyrészt addig még van 1 hét, másrészt én a helyedben elzavarnám (úgy is mondhatnám, hogy megkérném) Npapit oda, ahol szombaton sikerrel járt kucsma-ügyben. Mongyuk adnék érte egy fotót a belőle készült kajáról, nem jó üzlet?

Előzmény: maplesyrup (12075)
ricso3 Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12081
Igazad van, most néztem utána,elég sok szakirodalmam van.Más meg sem fordult a fejemben,mert szinte csak ilyen fák és bokrok alatt található.Mindenesetre érdekes,kötődés biztos hogy van.Én sokszor úgy szedem,hogy nézem a barkafűz és vadcseresznye virágait(amit nagy távolságból is lehet látni),odamegyek a fa alá,és kb.50%-ban találok is.
Előzmény: scrofa (12080)
scrofa Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12080

Köszi a megerősítést,én is így tudtam.

Viszont korábban azt hallottam,hogy amikor tavasszal a fák életfolyamatai beindulnak,akkor a pld.a vadcserszenye,kőris stb.valamifajta édeskés nedvvel rendelkezik,amit szeretnek a kucsmák./De lehet,hogy ez badarság/.

A fák keringésének beindulását egyébként a középhegységekben a gyerttyánnál lehet jól megfigyelni.Száraz időben a fa törzse teljesen nedves,szinte folyik rajta a lé.

Előzmény: Tigrincs_007 (12076)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12079
Bár, a felkérés nem nekem szólt! Nem vagyok szakértő!!!!! :)
Előzmény: scrofa (12064)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12078
Most olvastam, hogy a kucsmagombának már a látása is győgyító hatású...:-))
Maple, nem azt írtad, hogy ispánki ragu készül? Mit keres ász zsidó ász kémény?
Előzmény: Kardemumma (12073)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12077
Az aszkuszos gombák közül legjobb tudomásom szerint csak a szarvasgombák mikorrhizás gombák...
Előzmény: Tigrincs_007 (12076)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12076
Csak megerősíteni tudom a kucsmagombák nem mikorrhizás gombák, mivel szaptrotróf (és azon belül a talajon lakó) életmódot folytatnak.

Előzmény: scrofa (12064)
maplesyrup Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12075

Jobbulást! 

 

Barátainkkal minden ogy. szavazás napján közös esti vacsorát rendezünk.

Én most ispánki gombásragut főzök, remélem ízleni fog mindenkinek. Tartalékoltam fagyasztott vargányát+szárított is lesz benne.

Szentségtörés lenne termesztett csiperkével dúsítani?

 

Előzmény: Kardemumma (12073)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12074

kezdő gombasz vagyok...

Nagyon jó!! :-))

 

Ki kéne állni forgalmas erdei út mellé, megszaggatott ruhában borostásan gombát kalapozni...

Tipp: Ócsán az egyik becsületsüllyesztőben bukkan fel néha a Törpe. Ha ő azt mondja, hogy van gomba, akkor az tutti. Vidéken mindig az italboltok a legmegbízhatóbb hírforrások.

Kardemumma Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12073

Irigykedve olvastuk, hogy mennyifelé jártatok hétvégén, s pláne azokat, akiknek még került is valami a kosarába! Minket házhoz kötött egy alattomos torokgyulladásvírus, csak reménykedünk, hogy jövő hétvégén már mozgóképesek leszünk!

Látom, hogy sok az optimista topiktárs, és teljes gőzzel folyik a tavalyi gombák elhasználása! Nálunk is került a hétvégi húslevesbe egy jó marék szárított vegyes tinóru.  

homerx Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12072
kezdo gombasz vagyok, most lenne az elso kucsmaszezonom ;) amugy most jarok masodszor ebben az erdoben, vagyin mar csak a helyen. bejartam vagy 2-3km-t, nezegettem az avart, de sajna semmi.
Előzmény: faág(i) (12069)
emgergo Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12071

"...viszont lehet hogy kiszököm kucsmagombázni.

Te hogy cselezed ki az ápolókat? :-))"

 

:DDD

 

Azt mondom, megőrjített a tavasz...

 

Ma viszont penne lesz vargányás paradicsommártásban. Nyami!

 

(lassan feléljük a szárított gombát, kell az új eresztés)

 

Előzmény: nagypapi51 (12067)
faág(i) Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12070
Így van, legalábbis ami engem illet. Sőt, leginkább a szememet probáltam használni, avart csak itt-ott mozgattam meg, azt is visszatakartam. Viszont mindenhol láttam tényleg feltúrt helyeket, bár nem biztos, hogy vaddisznó járt előttem.
Előzmény: nagypapi51 (12067)
faág(i) Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12069
Valaki itt korábban azt írta, hogy frissen vágott nyárasban - és egy évvel utána is - lehet még kucsmát találni. Ne add fel, ha eddig volt ott kucsma, akkor lesz az idén is.
Előzmény: homerx (12062)
TTAMAS Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12068
Tíz deka felaprított sárgarépát vajon megpároltam, só, bors, fél liter csirkelé, puhára főzés, turmix. Bele egy marék felaprított zsenge turbolya, felforr és készen van.
Előzmény: TSIMA (12066)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12067

...viszont lehet hogy kiszököm kucsmagombázni.

Te hogy cselezed ki az ápolókat? :-))

 

Scrofa, kérésedet tolmácsolni fogom a vaddisznóknak!! (Nagytestvér üzeni...)

Sztem rosszak voltak a megfogalmazások, ezzel együtt igazad van.

Az avar félrehúzásáról akartak írni, hogy látszódjon a talajszint. Remélem.

 

Nyakas! A Sashegy olyannyira fokozottan védett, hogy a védelem a látogatókra van bízva...Kerítés megbontva, 2 éve nem is őrzik, a bemutató épületben sincs állandó ember...pénz, pénz, pénz...

Előzmény: emgergo (12065)
TSIMA Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12066
S most a leves turbolyaleves?

A legkisebb fiam nagyon útálta, még gyomlálásra is képes volt, hogy megakadályozza a leves készítésétz.
Előzmény: TTAMAS (12060)
emgergo Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12065

Na megvan az első tavaszi gombám:

 

egy darab (!) piros csészegomba a Köves-mező után (Nagymaros fölött). Persze nem nézelődtem, mert teljesítménytúrán voltam, de nem hiszem, hogy még sok mindent találtam volna.

 

A héten viszont lehet hogy kiszököm kucsmagombázni.

scrofa Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12064

Sziasztok !

Én úgy tudom,hogy a kucsmagombák nem gyökérkapcsoltak,ezzel kapcsolatban várom a szakértők véleményét.

A felsorolt fa és cserjefajok mellett megemlítem a kőriseket is,ezek alatt is szeretnek mutatkozni a csehek.

Egyébként márc.30-án a Kiskunságban ültetett nyárasban már találtam csehkucsma kezdeményeket,amiket nem volt szivem leszedni.Április 1-én a Budai hg-ben már volt néhány kifejlet pld.

Szombaton és a választások napján szerintem aki jó helyen keresgél,cseh kucsmát fog vacsorázni.

Egy fonos kérés:az erdők talaját ne túrjátok fel,gondoljunk a jövőre is.Nagyon remélem,hogy a gombászok egy kicsit természetvédők is !

Előzmény: ricso3 (12052)
nyakashegyi Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12063

A Sashegy szigorúan védett, a Nyakashegy sajnos (még) nem. Motorosok előszeretettel tarolják a héricseket, nyáron meg az árvalányhajat, ami még szerencsére itt tömeges.

 

Előzmény: nagypapi51 (12050)
homerx Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12062
ugy ertettem, h 2005 februar-majus :)

amugy hetvegen kimentem kosd fele egy hatalmas nyarasba. sajnos a 90%-at eppen taroltak eppen. patak is volt, viz, is, nyar is, de kucsma nem. talaltam nehany cseszet. szepek voltak.
hol vannak a kucsmaim?
Előzmény: nagypapi51 (11999)
ricso3 Creative Commons License 2006.04.03 0 0 12061
Bakonycsernye,Mórtól 12km-re,a Bakony északi része.
Előzmény: nagypapi51 (12053)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!