Az Ön által felkeresett topic fegyverek, ill. annak látszó eszközök
forgalmazásával kapcsolatos adatokat is tartalmazhat.
Felhívjuk figyelmét, hogy csak akkor lépjen be, ha Ön fegyverek forgalmazásával
vagy felhasználásával hivatásszerűen foglalkozik, és a honlap látogatása nem
eredményezi valamely Önre vonatkozó jogszabály vagy egyéb szabályozás
rendelkezéseinek megsértését.
Az Port.hu Kft. a fórum számára kizárólag tárhelyet szolgáltat, a honlapon
megjelenő információk vonatkozásában szerkesztői felelősséget nem vállal.
Amennyiben megítélése szerint a honlapon jogellenes tartalom jelenik meg, úgy
azt kérjük, jelezze az Port.hu Kft. mint tárhelyszolgáltató felé.
Az a baj ezekkel az élezőkkel,hogy ki sorjásítják,ki cikcakkozzák az élt,és ettől érzed élesnek közben csak jól el van cseszve az él. Ne higyj ezeknek az élezőknek,a legjobb a fenőkövekkel való élezés,ott nincs pardon.
Az általam említett acél X50CrMoV15 (1.4116) vagy a 12C27,nem arról híres hogy kipattogzódik még 60-62Hrc sem,ugyan is az összetevőiből adódóan rendkívül finom szemcse finomságú anyagok,tehát ez most így nem áll,de szerintem a gyártási költségek ebben a formában jelentősen olcsóbbak! Legalább is szakmai szemmel én erre tudok gondolni, nézetem szerint a hőkezelés "puhaságára" én nem tudok megfelelő választ,csak az olcsóbb gyártási költségeket. Nekem nem megfelelő indok,ha azt mondják,azért puhább hogy könnyebb legyen fenni,ha keményebb az acél és vele együtt az él is,akkor jobb az éltartás is,ergo tovább tartja az élét is,kevesebbet kell fenni.A fenő acélok sokkal keményebbek mint a kések pengéi,a múlt hétvégén hoztak egy kerek fenő acélt,24 szemcse nagyságú csiszoló szalaggal kellett feldurvítani mert már lekopott róla a bordázat viszont finom fenésre így még alkalmas lesz,gondoltam megmérem markolat tőben milyen kemény,68Hrc volt,ebből kiindulva a 60Hrc kés penge nem akadály megfenni.
Úgy tudom, a konyhában használatos késeket szándékosan edzik 50-52 HRC-re, mert így nem kell (annyira) tartani a ridegebb acéloknál (vagy kerámiakéseknél) ismert kipattogzástól - a kis fémszilánkok nagyon el tudják rontani a vacsorát. :-)
Ez így van! Normál haználatban jó, ha évente egyszer újraélezed.
A kérdező esetében én egy élezési tipushibára gyanakszom: amikor abbahagyja az élezést azzal, hogy ez már hűdejóéles, akkor valójában még nincs kész és egy nagyon vékony sorjaéllel áll szemben, ami persze a napi használatban egykettőre letörik. A sorját jó alaposan le kell húzni!
"Komolyabb hentesek, szakácsok minden használat előtt fenik a késüket."
A hentesek,szakácsok, nagyon sűrűn fenik a késeiket,ez azért van mert egyrészt a húshoz és a konyhai előkészítésekhez,tényleg éles kés kell,másrészt a húsfeldolgozás folyamán is sok csonttal és porccal is találkozik a késük,azt pedig kevés kés szereti. A hentes kések főleg nem szeretik ezeket a kemény találkozásokat,mert az átlag késekhez képest "puhábbak" sajnos, mértem már markolat tőben 54-55Hrc késeket is,nekem mondjuk ez nem derogál,de a henteseknek lehet hogy jó így.Ugyan ez a helyzet a bolti hentes és szakács késekkel is,nagyon szórják a keménységüket,kilehet fogni akár 60Hrc kést is amit aztán az ember nagy örömmel használ nagyon sokáig,de sajnos akár 54Hrc is lehet találkozni,amivel meg a gazdája csak kínlódik és 2 év alatt elfogyasztja a kést.Véleményem szerint, ezért jó egy késkészítőtől vásárolni,azokkal biztosan nincs baj,ha azt vesszük hogy egy Wüsthof,vagy Zwilling,de egy ICEL kés akár 27000Ft is lehet az EM-ban, ellenben 30-35 ért már nagyon király minőségű hazai kést lehet kapni,és az ember fia nem köpköd,hogy már megint nincs éle ennek a ku...va késnek. Érdekes az is,hogy ezeknek a késeknek pedig elég jó az anyag minőségük X50CrMoV15 (1.4116) amit ragyogóan meglehet hőkezelni 59-60Hrc re is és nagyon jó az éltartásuk kemencés hőkezelésnél,de mint korábban említettem az indukciós hőkezeléssel eléggé elrontják ennek az acélnak a jó tulajdonságait sajnos.
Nincs semmi baj a Victorinox penge anyagával, de ha azt szeretnéd hogy egy kés megtartsa a nagyon finom borotva élét, akkor a high-end acélok között kell nézelődnöd. Ha nem megoldható, akkor Sandvik, 440C, esetleg VG10, ami éltartóbb mint a Victorinox acélja. Hangsúlyozom az sem rossz, de többet kell törődni vele, bár nem is tart túl sokáig az élezési procedúra. Ez sokszor elöny is lehet.
Szerintem,az a lényeg,hogy éles legyen és nem az hogy borotva éles,arra ott van a nyeles borotva,egyébként is a borotva élre fent kések ha nem is azonnal de nagyon hamar elvesztik a borotvás élüket,mert olyan kicsi az élszög hogy ott már könnyen sérül ez a fajta élkialakítás. Jobb a hagyományos értelembe vett 20 fokos élszög, ezt az éltípust is meglehet élezni olyan élesre,hogy a selyempapírt is vágja,de az élkialakítás miatt sokkal tovább tartja az élét ,persze a "tabukat" itt is muszáj betartani.
Az fura, nekem elég sok vic-em van, és mondjuk drótot nem fűrészelek velük, de nem ment még ki az éle egyiknek sem, napi használtban. Persze kerülöm a porcelánt, de nem is kímélem túlságosan, étkezés, ceruzahegyezés, levélbontás, de tartja az élét. Persze borotválkozni nem azzal szoktam, úgyhogy lehet, hogy nem borotvaél, de nincs vele problémám, amit vágni szeretnék vele, azt elvágja.
Apropó, látta valaki ezeket mostanában budapesti üzletekben? Régen az EM-nél voltak, de mostanában nem látom és a Westend üzletben azt az infót kaptam, hogy ősszel kifogyott, mert akciós volt, azóta nem kaptak újat, és nem lehet tudni, mikor lesz.
Kellene vennem pár darabot, ha valaki tudja, hol kapható, írja meg.
A 8-as Opi valóban egy kicsit keskeny markolatú,a 10 -est pedig máig nem bántam meg hogy 8cm-esre le lett vágva a penge ,a markolat vége pedig be lett foltozva. Valahogy egy kicsit egyedi lett. (sünőrület)Bár kajálós táskában lehetne 10-cm es is a penge.
Köszi az infókat, jól néz ki ez a Robi féle bicska, látni rajta, hogy minőségi cucc, de ahogy kutakodtam, megláttam a Zsolt TTi foldert, na annak a formavilága áll hozzám legközelebb!
Teljesen jó választás, bár kézméret függő. Nekem a 8-as Opinel pont jó, kicsi a kezem, a téli bringás kesztyűm M-es. Nagyobb kezűeknek 9, 10-es Opi ajánlott.
Az én egyik Opinelem egy 8-as, rozsdamentes, fanyelű. A nyél hajlamos bedagadni, megduzzadni, érdemes az első használat előtt impregnálni mondjuk lenolajos áztatással. Az enyém évekig feküdt a kocsi ajtózsebében, amikor végül is elővettem, nem bírtam a pengét kinyitni, csak fogóval. Azóta jobb lett a helyzet, de a nyitás-zárás még mindig nehézkes. Én nem áztattam be semmibe, itt többen a lenolajos fürdőt javasolták.
A másik Opim egy Outdoor modell, műanyag nyéllel, ott ilyen veszély nincs. Viszont annak a pengéje nem megfelelő számomra, félig fogazott, amit nem szeretek...
Ettől függetlenül az Opinel igenis jó választás, olcsó, jó, kiváló metszőképességű bicska!
Szerintem a markolata is kicsi, pedig nekem kis kezem van férfihoz képest! Csak akkor kényelmes, ha az ember lecsiszolja a felső csücsköt -- ami a normál olcsó változatnál nem gond, de ezt a bringásat kár lenne elrontani.
A 9-essel már nincs gond, 10-essel persze még úgy sem. De szerintem a 9 a legsokoldalúbb méret, a 10 már esetlenül nagy, ha hámozni kell zöldséget-gyümölcsöt és nincs másik, kisebb kés kéznél.
Abszolút, ha nem akarja zsebben hordani. Egyébként ezekről beszéltem a konyhakéseknél, nekem van ebből szénacél és rozsdamentes pengével is, teljesen jól használható eszközök.
Tudom, hogy ez itt szentségtörésnek számít(Magyarként nem Magyar bicskám van), de én egy ilyet használok már évek óta (Buck Ranger, Finger Grooved Woodgrain Handle):
... és nem bár nézelődtem azóta is, de nem találtam hasonlóan "ügyes", és szép pengeformát.
Tartósabb evésnél engem nagyon zavar a többpengések aszimmetriája. Pl. a szalámiszeletelés elrontásához teljesen elég, ha nem pont középen van a nagy penge.
A Fallkniven-nek van egy nagyon jó kis Gentleman bicskája VG10-es anyagból,-aztán a japán M Custa is csinál nagyon finom damasztált pengéjű kis bicskákat elfogadható áron!
Elnézést kérek,de az előbb rosszúl linkeltem a képeket.
Itt a pótlás.
Ezek nagyon kiváló bicskák,Robi kezéből nagyon jó minőség jön ki, a többi a ti dolgotok,mobilszámot csak az Ő hozzájárulásával tudok adni,ha érdekel a bicska írj az email címemre,és megkérdezem tőle a továbbiakat.
Remélem tudtam segíteni neked,ez a bicska abszolút jó minőségű,Robi kezeiből pöpec melók jönnek le,minden képpen érdemes áldozni erre a bicsakra,mert nagyon jó.
Az előző beszélgetésekre utalva,na ezt bicskának tartom,mert ez minőség!
Munkahelyi kajálós bicskának én nemrég egy Wenger Newranger 61-et vettem, 130 mm-es svájci, a penge nagyobb, mint 80 mm, de nincs sünveszély, így nincs jelentősége, viszont a pengével kenni is lehet, a markolata pedig (nekem) méretéből adódóan kényelmes. Van rajta minden, ami étkezéshez kellhet, (egykezes nyitású, nagy) penge, konzervnyitó, palacknyitó (üdítő, sör), dugóhúzó borhoz :-), plusz még egy bőrlyukasztó ár is, amivel nagyszerűen lehet úgy belyukasztani az ivójoghurt tetejét, hogy utána nem ömlik a nyakadba az egész, vagy az ömlesztett sajtra is csinos lyukat lehet vele szúrni. :-)
Viszont hiányolom róla a fogvájó - csipesz kombót. Mivel én is szoktam traktorban ülni sűrűn, nekem ez jól bevált, a penge anyagáról a hozzáértőbbek tudnak nyilatkozni, de nem bilivas.
Vagy még a Vic Picniker sem lehet rossz, de ha nem elvárás a több funkció, akkor egy kézműves magyar bicska is jó választás.
Bicskának egy opinel 10 (a szenacel verzió könnyen elezhető) , húst szeletelni egy Dick bontó kés, zöldséget szeletelni meg egy jó nagy séfkés,pl. Lovászéktól. Nekem ezek vannak, tapasztalatból mondom.
Ezek nem kifejezetten drága holmik, de nagyon minőségiek és jól használhatóak.
+1. Irodába szerintem is jobb egy ilyen vékony pengés kés, mint egy bicska. Talán nem olyan stílusos, de megfelelőbb. Plusz a pár késnélküli kolléga se fog úgy rád nézni, mintha Rambo lennél. ;)
Ami a kínait illeti, Cserépváros nevű boltban vettem egyszer kínai bárdot nagyon olcsón. Párezer forint volt, legjobb vágóeszközeim egyike. Szó szerint borotvaéles, a teásdobozról azzal szoktam levágni a celofánt. Pontosabban úgy bontom fel, hogy rajta maradjon a celofán, és együtt mozogjon a papír fedővel. Nagyon jól tartja az élét, és nagyon jól fenhető is. Nehéz, közel téglalap formájú, nagyon egyszerű fa markolattal, aminek a két végén fém kupakok vannak. Amíg nem állt rá a kezem a német szakácskésre, ez volt az elsődleges konyhai eszközöm. Állítom, hogy van olyan jó a vasa, mint a Zwilling kovácsolt szakácskésemnek.
A sok zöldség darabolása bár nagyon autentikus lenne a kínaival, nálam mégis a klasszikus séf kés vált be. Amit más reszelővel csinál, én még azt is késsel aprítom. Azért álltam át erre, mert a kínait nem bírták a fájós ízületeim, a séf kés hegye viszont a deszkán pihen, egykarú emelőként segít a súlyt emelni, és a célzás is pontosabb.
Zöldséges aprómunkához (minő szentségtörés) Fiskars zöldségeskést használok, legjobban a konkáv élűt szeretem. Vékony héjú zöldség, gyümölcs hámozásához Ikea hámozót használok, olyat, ahol a vágóélek nem merőlegesek a markolatra, hanem párhuzamosak azzal. Többet is vettem, változó a minőség, van egy, amivel élmény a hámozás.
Munkahelyen étkezésre Victorinox Solo egypengést használok. Ez kívül esik a közbiztonságra nem fokozottan veszélyes kategórián (nem sünkompatibilis), de jól eltéve hordom. Pont étkező kés méretű, jól tisztítható. El is mosogatom, csak Kocsis Feri meg ne hallja :-), meggyes pite aprítása után valahogy fontosnak érzem az elmosást.
----------------------------
Apám - most lett volna 90 éves - három bicskával oldotta meg az életét. Volt egy fejesgörbéje szénacél pengével, volt egy rozsdamentes kétpengés gyöngyháznyelű halasbicskája, és egy agancsnyelű hosszú szalonnázója. Én ilyen egyedi bicskákat nem merek hordani magammal, ezért a Victorinox. Van még egy sün-inkompatibilis gyári étkezőbicskám, egy Opinel Effilé 12, olajfa markolattal. Ez a markolat mintha kicsit jobban bírná a kiképzést.
Ha kell traktorban ha kell szántóföldön valamint műhelyben étkezek. Viszonylag nagy táskát hordok ha nem becsukható a vágóeszköz akkor max veszek egy tokot neki. Csak ne bökje ki a tejes dobozomat :D
Nálam most a munkahelyi étkezésnél az Opinel hódít. Nagyon kényelmes vele a falatozás, az ára olcsó ,evéshez kiválónak tartom penge alakja miatt ,viszont feszegetni már nem mernék vele. Étkezéshez az inox pengét ajánlom a carbon-nal szemben .
Mindennapos bicsakból 2e ft-tól a csillagos égig bármennyi pénzt elkölthetsz. Mit értesz "bili" anyag alatt?
Ha nem akarsz sokat költeni, vegyél egy szénacél opinelt. Kiváló szeletelő képességű, könnyen fenhető, olcsó bicska és a pengeforma többé kevésbé még egy zsemle megvajazására is alkalmassá teszi, én néha szoktam vele reggelizni.
Konyhakésből meg vegyél egy nagyobbacska (legalább 15 cm) pengéjű szeletelőkést, vagy séfkést. Ha tetszik, mellé tehetsz még egy santokut is. Ha sokat zöldségezel, akkor szükséged lesz egy jó kis hámozókésre is (az opinelnek van ilyenje is rozsdamentes és szénacél pengével egyaránt), egyszerű, jól használható kis kések. Árban pedig akkor a a szórás, az igények meg annyira eltérőek, hogy nehéz bármit is mondani. Ha most komoly konyhakéseket akarnék venni, akkor Lovász és Szasza irányában nézelődnék, mert nekem azok tetszenek.
Munkahelyre kiskésnek, ha magad mosogatod és vajkés van mellé, akkor egy Opinel 112 és egy 113 szerintem tökéletes. Olcsók, teljesen jó acélból és csöppet sem félelemkeltő látvány. A sima pengés 112 jó szalonna, kolbász, sajt ellen, a fogazott 113 pedig tökéletes paradicsom- és zsemlevágó. (E célra persze az inox változatokat kell venni.)
A Victorinox Solo bicskáját is melegen szokták ajánlani e célra.
Igen keményfejű vagy, kicsit lazíts,-túl merev vagy,........
Egy bicskát sohasem terveznek olyan igénybevételhez,-mint egy fixpengést!!!! Ezért lehet a szavaiddal élve-az ilyen "hulladékokból" kisporólni az anyagot.....:)))
Két különböző dolog. Sok késgyártó fixpengés késeknél a pengét a markolat részénél telefurkálja lyukakkal, hogy könnyebb legyen. Van olyan hazai folder készítő aki csak a zár felőli oldalon használ oldallemezt, a másik oldalon marad a g10. Vajon ők is kispórolják az anyagot? Nem hinném.
N690-ből van bicskám is meg fixem is, de nem nevezném nehezen fenhető acélnak.
Az általad említett Iparágakban ennek óriási jelentősége van,de semmi köze a példádnak a bicskákhoz vagy késekhez,ebben a dologban nem lehet és nem szabad anyagot spórolni,mert az minden esetben a végtermék minőségét és lehetséges hosszú élettartamát,vagy éltartósságát rövidíti!Nyilván nem véletlenül készítik így a gyártok,hiszen fogyasztói társadalomban élünk,akik nem szedik szét és nem látják belülről az ilyen "CSODASZÉP MEGOLDÁSOKAT" azok nem is tudnak megfelelő véleményt alkotni az e-fajta hulladékokról! Most is azt mondom,szégyen hogy ilyen dolgokat képesek kiadni. Köszönöm,hogy figyeltetek rám,a magam részéről szeretném lezárni ezt a témát!
Ebben is lehet igazság, viszont én sosem vennék ilyet, nálam mindig a használhatóság, a precizitás és a műszaki szemlélet határozza meg a vásárlás szándékot. Sajnos van az a rossz szokásom,hogy műszaki szemmel nézem a dolgokat és az e-fajta cuccokat "selejtnek"tartom, ezért biztosan sokat lekiabálnának, de ez csak az én maximalista betegségem. Szeretem ha a dolgok tökéletesen működik, nem akarok semmivel sem duplán dolgozni, ezért kialakult nálam az idők folyamán egy szakmai életszemlélet mely szerint, tartson inkább tovább az elkészítésre szánt idő, de amit kiadok a kezemből, az legyen hibátlan és tökéletes ha elkészült, mindig is gyűlöltem a hanyag, selejtes és rossz minőségű munkát! Lehet nálam ezért vannak az ilyen típusú előítéletek, de ez van, senki sem vásárol egy törött vázát,ha ott van mellette egy hibátlan is.
Szerintem nem számolsz a különböző vásárlói igényekkel. Sokan tényleg szeretik a könnyű kést; pont azért nem vennének szívesen hagyományos magyar bicskát, mert azok nehezek, sőt még a modern gyártóknál is keresettek a teljesen oldallemez nélküli modellek.
Csak ugy kerdezem,ezt a gyereket nem ugyan ugy hivjak? A lenyegen nem valtoztat a kikonyites vagy anyag sporolas a vegeredmeny ugyan az marad,persze ez mindig nezopont kerdese,de a lenyeg hogy sok anyag hianyzik belole,es ezen semmilyen kimagyarazas nem valtoztat! Kepzeld el,ha valamalyik neves kes es bicskakeszitonk ilyet tenne,peldaul az oldal lemezeket csak fele anyag mennyisegbol keszitene el beleultetve a markolat panelbe,csodalkoznank hogy miert ilyen szar az egesz. Rogton elnrzest is kerek,az osszes hazai keszitotol megcsak a gondolatert is mert ez csak egy utopia volt.Volt mar olyan kesed ami N690 bol volt,ha igen akkor tudhatnad,bizony nem is olyan konnyu fenni, a ket anyag szinte ekvivalens a VG10 meg egy picivel jobb is,de Cobalt ugyan annyi benne megis a Bohlert sokkal nehezebb fenni,persze kemences hokezelesrol beszelek.Nem sok vitatni valo van ezen,persze forgathatjuk meg ezt a csontot egy parszor,de sok ertelme nincs,de ez termeszetesen csak az En velemenyem.
Az oldallemezből nem kispórolják az anyagot hanem kikönnyítik az oldallemezt. VG10-et pedig könnyű fenni/élezni és az élet is jól tartja. Emlékszem a Spydercos tuningra :)
Ez így van,természetesen én sem a régi cuccokról beszéltem,sajna a mostaniakkal rengeteg minőségi baj van,lásd rengeteg anyag spórolás,stb,stb,ne ragozzuk tovább,egyébbként én is fejbe vágnám a "manust" aki ilyen barbár módon használ egy ilyen eszközt,az ilyennek még kőbaltát sem adnék a kezébe!
Abban tökéletesen igazad van,-hogy mára a nagy gyártók többsége eléggé elkurvult!!....
De a régebbi 15-20 éve készült csúcstermékeiknél nem nagyon volt még gond!!!
Ott van pl. a Benchmade!!! Nemigen hallani a fórumokon sűrűn reklamációkat!!!
Szóval azért nem lehet egyértelműen kijelenteni,-hogy minden szar,-amit a nagy gyártók alkottak!!!......
A maguk ellenségei lennének,-főleg az Internet korában,-ha a magasabb kategóriájú késeik is hulladékok volnának!
A vitaindító késsel kapcsolatban: Ha rendeltetésszerűen használták volna, -akkor most nem vitatkoznánk róla!.....:)))))
A Feri legmasszívabb bicskáját is egy pillanat alatt tönkte lehetne tenni ha belevágják egy fába és oldalra ráfeszítenek egy nagyot!!!!! Mondjuk ott helyben agyoncsapnám az illetőt!!!....:-D :-D :-D
Ebben tokeletesen igazad van,en is csak azt szerettem volna elmondani,lehet egy kicsit nyersebben fogalmaztam ezert elnezest kerek mindenkitol,de tenyleg igy van a nagy gyartok minden egyes modeljenek a pengei a leirt modon hokezelodnek,ez pedig metalurgiai szempontbol nem eppen a legmegfelelobb. Mind ettol fuggetlenul nekem is van nehany darab Cs is es Spy is stb,bar igaz ezeket evekkel ezelott vettem. Viszont Endura penget mar mertem 55Hrc kemenysegut,ez rohej szamomra,ugyan is ennek az anyagnak a munka kemenysege 64-66Hrc,nyilvan kespengeknel nem lehet ezt a kemenyseget alkalmazni mert egyreszt sokkal torekenyebb lenne masreszt nagy lenne a kipattogzodas veszelye ami szinten problemas. Viszont kivagoszerszamoknal ez a veszely nem all fenn 90fokos elnel ez kevesbe fordul elo,esetleg csak sok tizezer darab kivagasa utan amikorra az anyag mar elfarad. Mar nem veszek gyari keseket,inkabb keszitek magamnak,igy nem erhet meglepetes,tudom hogy biztosan sajat anyagabol van a fulltang es nincs ugy kikonnyitve hogy eltorjon,markolat tuskes kest meg nem volt alkalmam kesziteni,de mar keszulok ra gondolatban. Bicskanal is az oldal lemezbol nem sporolom ki az anyagot,sot a KO13 -as oldal lemezt meg hokezelem is 50-52 Hrc-re a tokeletes massziv tartas miatt, ez csak az en tulbiztositasom,de ez van.
A sorozat/tömeggyártott késeknél nagy név, "brand", a beszerzés forrása és a beszerzési ár többé nem ad semmilyen minőségre garanciát. Különösen mióta egyre több "nagy" név gyártat Kínában - valószínű, hogy sok "eredeti" és a "hamisított" darab ugyanabban a gyárban készül, ugyanazon a gyártósoron. (A tíz éve vett F1-em azóta bírja a gyűrődést, a tavalyi, szintén eredeti, VG10-es anyagú penge meg gyengélkedik.)
Az egyedi darabok, ismert mesterektől viszont igencsak drágák tudnak lenni, érthető okokból. Az acélválaszték kisebb, nem kapható mindíg minden model, stb. :-(
Ez sajnos nem csak füst a felhőben,csak egy példa a dolgok igazáról,Budapesten a Mammut Em boltban nagyon jó ismerőseim az eladók,folyamatosan azokat a panaszokat kapják vissza amiket leírtam,sőt a Sz.Gyurinak is van VG10 es Endurája,és nem tartja az élét,de megfenni nem lehet csak komolyabb kővel a Cobalt miatt,de az éltartása így gyenge. Ezek nem az én állításaim,ezek tények főként nem baromságok,egy indukciósan hőkezelt penge soha nem lesz olyan éltartó mint egy kemencében,megfelelő hőfokkal és megfelelő hőntartási idővel elvégzett hőkezeléssel.Az indukciós hőkezelésnél soha nem tudják beállítani rendesen a pontos hőfokot és a hontartási időt,mivel egy mp alatt felizzik az acél és már pottyan is az olajba,persze kemény lesz de a "vas" tulajdonságai messze elmaradnak egy profin hőkezelt acélétól,ezt senki sem tudja elvitatni,ezek szakmai tények!
El is olvastátok az eset leírását? A gyerek a markolatvéget kalapálta, úgy akart fát hasogatni vele. Nem ismeri a megfelelő technikát. Ezen felül "csak" a markolathéj tört el, nem a markolattüske - az a sodrony nem is tudna. Mindenesetre elég fura megoldás egy ilyen méretű késnél, akárki akármit mond.
Biztos a Cold Steel bevételének nagy hányada származik az ily módon megspórolt acélból:D.
Igen itt az ékes bizonyíték arra,hogy a nagy nevű gyártók készítik a legtöbb sz@art,és méregdrágán el is adják a bóvli szemetet, a Spy is (pl: Endura 4, Paramilitary,stb még lehetne sorolni rengeteget) a bicskáknál látványosan kispórolja a markolat oldal lemezekből az anyagot,gondolom ugyan ez lehet a helyzet a fix pengés késeiknél is. A pengék acéljairól nem is beszélve hiába,hiába jó acélokból van,VG10 (1,5 Cobalt) CPM S30v stb. az indukciós hőkezelés miatt nincs megfelelő éltartóssága a pengéknek,rengeteg ismerősömtől halottam ezt a problémát,megfenni nem tudja,de nem is tartja az élét,szóval ennyit a nagyüzemi késekről!
Nekem még a Native is tetszik formailag, de a többi...khmm... :-)
Mezei felhasználóként engem nem a prémium anyagok fogtak meg benne, sőt, a penge lehet sok is lenne élezéskor, hanem a forma, méretek, stb. Persze tudom, hogy azt gondolhatja bárki, hogy meg sem érdemelném emiatt, de átlag user átlagon aluli élezési hozzáértéssel, lehet, hogy elég lenne valami hasonló formavilágú, méretű egyszerűbb (és olcsóbb) vas is... :-)
Sajnos még a fulltang késeknél is lehet láthatatlan hiba. Szintén késportál: bozótvágó, fulltang kivitel természetesen, 3. csapásnál a markolatnál a penge letört. Mint utóbb kiderült, a markolat alatt egy hatalmas, a markolat teljes hosszában és szélességében végigfutó "könnyítés" volt, tehát a fulltang csak körvonal volt egy lyuk körül. Markolatpanellel úgy nézett ki, mint egy igazi fulltang, de hamar eltört... Tehát csak ebben nem lehet megbízni 100%-ig.
Kocsis Feri egyébként a markolattüskés késeket nem tartja rosszabbnak, mint a fulltangot.
A Sage szinte az egyetlen Spyderco, ami tetszik nekem. A másik a Hungarian Ethnic folder...
A Sage-ből is leginkább az első sorozat, a szép fonott karbon nyelével. Hasonló byrdöt, vagy valami mást épp ezért nem vennék. Mivel ez az egyetlen számomra tetsző, inkább gyűjtögetnék rá, de valami hasonlót, gyengébb penga- és nyélanyaggal biztos nem vennék. Nem hozná azt az elvárást, amit az eredetivel szemben támasztanék.
Én azt tartom késnek, amiben a penge anyaga végig ér a markolaton, nincs elvékonyítva és a markolat rá van szegecselve az acélra. Ezeknél a késeknél nincs vita, tévedés, mert a vas körben kilátszik a markolat alól.
Nem akarom a gyártót védeni, de ebben azért nem kevés user error is van. A kép készítőjének elmondása szerint fát akart vele hasogatni, és egy ütőfával a markolat VÉGÉT püfölte (el nem tudom képzelni, hogy miért csinálta, tán a hegyét próbálta beleverni a fába?). Naná, hogy valaminek engedni kellett, szerintem ha végig is ért volna a tüske, akkor a keresztvasnál az is eltörik.
Hát ja, szerintem se mindegy, hogy a markolattüskét toldották-e, vagy sem. Egy svéd kovácsolt toldott markolattüskés pengét tesztelt Hegyes Sanyi annak idején, és bár első ránézésre nem sok bizalmat szavazott meg a pengének, végül is bevált. De az egy (divatos kifejezéssel) buschcraft-penge volt, ésszerú, 10-12 centis élhosszal, nem pedig egy bowie, hatalmas pengével. Ott jól működött a toldás, ebben az esetben nem.
a CS egyébként is nagyon el van szállva magától, én sem értem miért. a régebbi termékeiket nem ismertem, de az újak kevés dologban tudnak nagyot mutatni :)
a markolattüskére visszatérve valószínűleg az sem mindegy, hogy egy anyagból van az egész vagy toldották valamivel. viszont ha egy anyagból készül, akkor kevés az anyagmegtakarítás és talán ezért nem olyan népszerű.
A szablyákat is markolattüskével gyártják, pedig annak sokkal hosszabb a pengéje. Ha fent vagy a mívesen, megnézheted Szasza topicját, amiben bemutat pár szablyát, ami harci bemutatókra rendeltek, és egyáltalán nem kíméltek. A markolat megadta magát, a fa levált több helyen, de a tüskének semmi baja.
Itt, coldsteeléknél, inkább a hanyag gyártás játszik. Kíváncsi vagyok, CS barátunk ezzel tartana-e bemutatót, vagy csak a nagyképű szöveget nyomná, szokásához híven.
Nemrég írtam, hogy a cold steel kukrija bilivasból van, száraz bokor ujjnyi vastag ágai kicsorbították! Igaz nem a 300 dolláros változat volt, de a "márkanév" ezen is rajta van, jelezve, hogy a cég szavatolja a "minőség"-et! :(
szerintem ebben semmi megdöbbentő vagy megbotránkoztató sincs.
valószínűleg komoly statikai vizsgálaton mehetett át a kés. el tudom képzelni, hogy egy markolattüskés kés kevesebb flexibilitással rendelkezik és egy ilyen hosszú pengével komoly erőket lehet a nyélre kifejteni. ha én nem akarnék full tang kialakítást, akkor lehet jobban járnék egy ilyen sodronyos megoldással mint egy vékony markolattüskével, mert idővel biztos nem fog eltörni a nyélben.....
Itt végig kell tolni a rendelési folyamatot, és ha nem stimmel a cím (pl. ha 5 tételből már egy nem jó, visszadob, akkor nem tudod véglegesíteni).
A késekre, egyebekre az európia szabályozás érvényes, a szállításban meg az egyes kereskedők döntenek. Ha nem küldi, mert rosszak a tapasztalatai, akkor nem lehet mit tenni.
Azt nem tudom, miért csinálja. Nekem küldtek már könyvet, kottát, műszaki cikket, hangszert, szerszámot és kést is, igaz csak egy bicskát, ami méreten belüli volt. Ebből csak azt nem küldték el, ahol a bolt nem küldött Magyarországra, ott osztrák vagy holland ismerősöknek a címére ment (de a kés pl. simán jött). (Viszont küldtem negatív értékelést az adott boltnak, amelyik Európán belül nem postáz.)
Én a német Amazont használom, mert ott vannak az európai árak, és kevesebbszer lehet mellélőni azzal, hogy nem szállít ide.
Küldenek mindenhova, attól függően, hogy a partner bolt küld-e. Az Amazon egy "gyűjtő" webáruház, partnerboltokkal dolgozik. Nekem jött olyan csomagom, aminek az egyik felét simán elküldték, a másik felét meg csak Ausztriába voltak hajlandóak (vagy más nyugati országba, amit megjelöltem). És ez csak a fizetésnél derült ki, amikor nem tudtam véglegesíteni a rendelést a fennakadó holmik miatt.
Úgyhogy a legegyszerűbb elindítani a megrendelést (úgyis csak akkor kell fizetni, ha véglegesítette az ember), beírni a szállítási címet, és ha nem szállít hozzánk, úgyis visszadob a rendszer hibaüzenettel. Amerikából nehézkesebb a dolog, itt is érdemes próbálkozni (de Európán belül is van olyan, aki nem szállít Magyarországra):http://www.amazon.de/
"Haditechnikai eszközt" nem! Azt, hogy mi számít annak, ők döntik el, például a Nikon céltávcső annak számít, igaz, hogy nálunk is kapni boltban, de őket az nem érdekli! Amerikaiak! :( Azt hiszem kést se küldenek.
Köszönöm a tanácsot, jobban körül kell néznem agancs ügyben ,hiába találtam egy szabályos hengereset, amik nekem vannak azokon mind elég hamar kezdődik a szivacsos rész .
Ez jó ötlet,erre nem is gondoltam hogy ha az agancsot kettévágom ,majd szalagon csiszolom a belső részt és összeragasztom a szivacsos rész java eltűnik .
Én csináltam agancsnyelet opinelhez. A szivacsos részt pillanatragasztóval szokták átitatni. Olyan agancsdarabot érdemes választani, aminek a gyűrű alatti része lecsiszolás után körben, de legalább kétoldalról tömör csont maradjon. Tehát a szegecset a tömör rész tartsa.
Köszi,lehet hogy ezt az agancs belső részét megerősíti a kétk. ragasztó,ezen már én is gondolkoztam, de ezt a gyűrű alatti rész még középen át is lesz vágva, majd a penge forgáspontja átfúrva,hát nem tudom..
Köszönöm,érdekes cikk. Egy két markolat panelos agancsnyelet már csináltam,de ezek is mind belül egytől egyig szivacsosak voltak,csak ezeknél nem számít a belső rész.
Csiszold szépen körbe, hogy rámenjen a gyűrű. A szivacsos részt kétkomponensű ragasztóval ki tudod tölteni majd utána ismét átcsiszolod, hogy rémnejen a gyűrű.
Lenne egy kis szakmai kérdésem . Még mindig az Opinelekkel kínlódom szabadidőmben. Gondolkozok egy agancsnyelű készítésén ,viszont a gyűrű alá eső belső része az agancsnak már szivacsos .Láttam a neten már agancsnyéllel készülőket viszont azt nem tudom hogy ezek mennyire lettek stabilak, vagy azt kérdezném hogy ezeket először stabilizálják ?
A reformátusokhoz van köze, Debrecen az ország református fővárosa. És még egy kis érdekesség: Debrecen környékén a cakli az elterjedt bicskaforma, mert a református ember egyenes, mindig egyenes úton jár, és a cakli nyele is egyenes.A fejesgörbe nyele ugye, mint a neve is mutatja, görbe. Egyenes ember pedig görbe nyelű bicskát pedig nem fog a kezébe, a marad a katolikusoknak! ;) (Ha nem jól adtam vissza, majd Feri kijavít.)
Nekem van caklim is, fejesgörbém is. Mindenki vonja le a konzekvenciákat! :D
A KP-n volt linkelve. Egy kis kézügyességgel össze lehet rakni, a nyélpaneleket el lehet késziteni akármilyen más anyagból, disziteni tetszés szerint. És nem utolsó sorban meg van a "SAJÁT" bicska érzés. :)
Egyébként legutóbb nem a Laguiole-ból lett a "mi lett ebből" , hanem a készüljön-el-egyedi-változatként-megrendelésre-mihamarább-dokumentáltan-elérhető-áron kombó verte ki a biztosítékot. Merthogy ez így együtt nem megy. Bizonyos részek konstellációja okés, de mind nem!
(Na meg az is gond volt, hogy ki kicsoda és ki a tudathasadásos.:)
Ezt mondjuk én speciel tényleg em értem, miért kell ehhez magyar mester? Csomó príma francia mester van, akik ilyesmit csinálnak. Magyarok meg fejesgörbét.
Szerintem lézerhegesztéssel be lehet rakni, nekem egy kukri élét hegesztették meg lézerrel, csiszolás és polírozás után csakakkor venni észre, ha tudod hol kell keresni.
Hát gyárilag nem tudom mivel rakták össze, ehhez nem értek, de ami nekem van egész stabilnak tűnik, egyedül a menet minőségi ami nem tetszik egy-két helyen le van pattanva a menet, de összerakáskor megkínáltam egy kis epoxival, ha összefogja én tuti nem akarom többet szétszedni, ha az illesztés nem engedi el.
Keményforrasztással,sokkal jobb lenne,soha az életben nem menne tönkre, szerintem a hegesztés nem biztos hogy teljesen jó megoldás, a probléma ilyenkor mindig a két anyag összeférhetetlensége szokott lenni,még akkor is problémás lehet ha AWI-val hegesztették, ezért jó a kemény forrasztás,mert nincs anyag összeférhetettlenség.
Szerintem,ha azt kiszeded belőle,akkor nagyon elvékonyodik a penge,ezt már így kell hagyni,vagy esetleg zsigerelő élt vagy drót törőt lehet belerakni,akkor ez teljesen eltűnik majd.
Ez sem egy nagy szám, de talán egy kicsit jobb mint a Mikov.
Ezen a késen látszik, hogy munkára készítették nem játszani, nekem tetszik!
A kettő közül én mindenképpen ezt választanám.
Ha nem találsz jobb anyagút és ragaszkodsz hozzá, hogy a kés egyben legyen a fűrésszel vedd meg ezt! A legjobb az lenne ha vennél egy jó kést és egy külön fűrészt.
Szétszedtem, és meglepően jó a hegesztés, ami kicsit aggasztó az a menet a végén, de ha szétmegy max majd levágom, és hegesztetek rá egy menetdarabot. (remélem nem lesz rá szükség)
A kés pengéjének az anyagán ez nem változtat, tisztában vagy vele, hogy ilyen a belseje, de biztosan van más kivitel is. Pl.: egy bicska. Ezen a késen sajnos ez a gyenge pont.
Sziasztok! A fórumot olvasva látom vegyesek a vélemények a "Kína acél" késekről... Nekem a formája miatt megtetszett egy, és megvettem...
Annyira azért nem vészes az anyaga mint ahogy páran írták, hogy két zsemle felszeletelése után elmegy az éle... Miután megérkezett a gyári éle helyett kapott tőlem egy 40°-os élet, szeleteltem kenyeret gyümölcsöt (deszkán nem porcelánon),
géplapot, újságpapírt, utána meg szétfaragtam egy kis fenyő lécet (9cm széles 2 cm vastag volt) és ez után még vígan vitte a géplapot szakadozás nélkül...
7Cr17-ból van elvileg és nem volt $9, ezt a pénz szerintem vastagon megérte...
Nem tudom, hogy jó helyen járok-e, ha nem akkor bocs az off-ért.
Nagy részben csináltam egy kést, amit az utolsó fázisban "tönkretettem" :(
Nyelezés közben a kínai szalagcsiszolóval figyelmetlen voltam és belevágtam a kés pengéjébe mindkét oldalon.
A késen való élezést nem én csináltam (egyelőre nincs hozzá alkalmas gépem), így sajnos ezt kell nézegessem és a szívem szakad meg... :(
A kérdésem az lenne, hogy valaki tudna-e nekem segíteni a hiba kijavításában Győr közelében, esetleg postáznám is és természetesen a vele járó költségeket állnám?
Az anyaga a pengének sleipner acél 58-59 HRC-re edzve.
A penge felső kétharmada egyenes leélezés, az élnél pedig konvex élezés eredetileg.
Megpróbáltam ezzel a csiszolóval kiszedni belőle, de se rutin se a berendezés nem volt alkalmas rá.
Hát igen, az anyaga valóban nem az igazi, formára tetszik meg az is hogy van fűrész rajta, de a linkelt oldalon találtam egy sog hunter revolvert ami fűrészes csak az anyagát nem tudom milyen ( 5Cr15MoV).
Ettől sem leszel "hanyatt esve", ez nem sokkal jobb anyag a Wengernél.
"Mikov - 112 XP 2. ˇ Kés súlya: 134 g. ˇ Teljes hossza: 198 mm. ˇ Penge hossza: 86 mm. ˇ Penge anyaga: 440A. ˇ Penge keménysége: 56 HRC."
Mint már írtam 440A-ból van ez is, vadászbicskának szerintem minimum 440C-ből kellene lenni, de inkább jobb anyagból.
"SZVSZ ilyen speciális célra érdemes célszerszámot választani."
H_G-nak igaza van! Ezek a fűrészes kések inkább a szemnek készülnek, a használhatóságuk korlátozott. Főleg így, hogy az anyaguk a célnak nem megfelelő.
Decemberben,a Vajdahunyad várban sikerült vennem Kocsis Ferenctől nagy fejesgörbét. Egy gyönyörű,művészi alkotás...elképesztő,hogy milyen birtoklási vágyat tud kiváltani az emberből :)
Ez azért is érdekes, mert Feri pár éve hagyta abba a nagyfejes gyártását. Ha jól emlékszem, annak idején még 3 méretben -kis, közepes, nagy- készítette a fejeseket.
Épp ezért írtam, hogy nálunk, egy átfogó, minden igényt kielégítő, minden méretet lefedő méretskálát szinte lehetetlen elkészíteni, csak hozzávetőleges méretekkel lehet dolgozni.
Nekem is volt egy ilyenem (autolawk-os Z változat), egyik haverom igen találóan partipengének hívta: keskeny, stiletto-szerű pengeforma, a nyitás igen közel áll egy rugós késhez, és mégis legál méret :)
Az Opinel itt kakukktojás volt, azt bizony eléggé manufakturális módszerekkel készítik -- fehér nők, semmi robot -- a mai napig. Nem annyira nagyon különböznek gépesítettségben a Dixontól... A fő különbség, hogy ők értenek a marketinghez is, míg a magyarok legfeljebb bicskát tudnak csinálni, nem terméket, ami manapság sokkal összetettebb.
Számomra meg pont most lett értéke, a használati. Ráadásul egy olyan folder, aminek itt nemigen van ázsiója: egy CRKT M16 01S. Ez egy kis méretű, egyszerű bicska egyszerű anyagokból, a mára igen elbonyolított Autolawks és fogazás nélkül. Pont mert ez egy egyencucc, nem féltem úgy, mint a magyar bicskáimat. Az ünnepek alatt nagyon sok barkácsmunkát elvégeztem, fúrtam-faragtam, fát, papírt, műanyagot kellett vágnom, és sokszor volt szükség arra, hogy fél kézzel tudjam használni a kést, mert a másik kezem már használatban volt. Kicsit szórakoztam vele, mire megjött a bicskanyitó mozdulat, de mióta megvan, nyertem egy jól használható (fél)kéziszerszámot.
Egyébként az a bizonyos mozdulat egész jópofa, nem is gondoltam volna. A golyó visszafogja a pengét, hogy megnövekedhessen a nyomóerő. Amikor a golyó elenged, na akkor kell úgy mozdítani az ujjat, hogy egy kb. hatod-kör nyitási szögig folyamatosan gyorsuljon a penge, onnan kezdve nincs több nyomóerő, a lendület nyitja ki, és a végén finoman rögzítődik nyitott állapotban. Nekem biztonságosnak tűnik.
Felesleges idő híján nem hiszem, hogy nekifogok, viszont a magyar bicskákról alkotott véleményeddel maximálisan egyetértek, nekem is ezek a legkedvesebbek a kevesek között, időnként csak leülök és nézegetem a formájukat, illesztéseiket. Szándékosan Őket használom étkezésre, mindig a hangulatomnak, kedvemnek megfelelőt!
Nekem 4 van: Dixon kisközép maskara, Kocsistól pedig kisfejes, közepes cakli, arató.
De elolvasom a különböző honlapokat, utána nézek a késportál adott topicjaiban, megkérdezem az ismerősöket, olvasok a neten ilyen írásokat. Mindent nem lehet lemérni. Persze akinek van bicskája, lemérheti, és megoszthatja itt, de nem biztos, hogy ez igazán célravezető, mert már többen írták itt, hogy nincs kőbe vésett méretezés.
Az én méréseim az én pontosságomat, elvárásaimat tükrözik. Vegyük például a maskarákat: a nyél hossza nagyon eltérő lehet akár csak egy méret, mondjuk a kisközép maskara méretét tekintve is. 9,4-10 centiig, mondjuk, a pengehossz is változhat 7,3-7,6 centi között. Szerintem ez kisközép maskara.
Szerinted is? Vagy a te pontosságod szerint a 7,3 pengehossz, 9,4 nyélhossz kismaskara, a 9,8/7,6 kisközép, a 10/7,8 középmaskara? Szerintem mindhárom méret a kisközép maskarát takarja, de lehet, hogy nálam precízebb ember a 6 mellett még felállít 4 másik méretet is.
De ez pont így szép, ahogy van. Nálunk nincsenek bicskagyárak, nem ontja jópár robot óránként ezres darabszámban a különféle zsebkéseket, mindig azonos minőségben, mindig azonos, jól behatárolható méretben. Az a pár mester, aki bicskát készít, saját maga készítette, vagy örökölt sablonnal dolgozik, kézzel szerelik össze a bicskát. Nem lehet elvárni, hogy mindig, mindegyik bicska tökegyforma legyen, már csak azért se, mert a mesterek is különbözőek. Nem lehet elvárni, hogy mindegyik egyforma precizitással dolgozzon.
Ezzel szemben egy roboz, akár Taiwanon van, akár az USÁban, minden egyes pengét ugyan úgy fog elkészíteni, tízezerszer egymás után. Tehát 2 Spyderco Tenacious között alig lesz különbség. Klónjai egymmásnak, lélek nélküli vasdarabok csupán, bár az igaz, hogy használhatóak.
Épp ezért számomra egy folder semmilyen értékkel se bír, nincs is folderem. A kézzel készített bicskáim viszont a kincseim is egyben. Még a legrégebbi, Dixon kismaskarámat is sokkal többre becsülöm a svájciaimnál, Opineljeimnél!
Szóval olvass, mérj, állítsd fel a saját méret táblázatodat. Jó szórakozás! ;)
Az én hármam csak egy töredéke a különböző bicskaméreteknek, ezért lenne jó úgy, hogy kinek milye van, leírja, és utána lehetne az infókat összesíteni.
Egy tolómérőhöz, mérőszalaghoz nem kell nagy tudósnak lenni. ;) Csak mérsz, mérsz, utánaolvasol, mérsz, összehasonlítasz... és a végén kész a táblázat, és még ki is műveled magad bicskából ;)
A kb mérethatárokat te is meg tudod határozni. Révész honlapon a bicskák mellett ott van a teljes hossz. Hasonlítsd össze a saját késeddel, így el is kezted a táblázatot. Az én általam lemért méreteket is vedd bele. ;)
Nekem is van egy 214 mm-es noname szalonnázóm, igazából az többször is a kezembe akad, mint a Révész, mert vékonyabb a pengéje (1,5 mm vs 2,5 mm), így érezhetően jobban vág. A hossza is teljesen jó, a másiknál néha (ha túl kemény a töpörtyű :) ) olyan érzésem van, mintha karddal ennék :)
Jó lenne egy összevetés, hogy adott bicskatípus milyen méretben (mm) létezik a mestereknél, és az alapján lehetne kialakítani a körülbelüli mérethatárokat. Nekem csak a megadott méretű Bodnárok vannak, úgyhogy mindenki tegye még hozzá a sajátját, és meg is lesz a táblázat! :-) Amelyik készítő vagy típus vagy méret nincs meg, azt be kell szereznünk, legalább fellendítjük egy kicsit a mesterek forgalmát! :-)
Közben látom, többen hozzászóltatok a méretezéshez.
Több bicskát lemértem már, csak a magam szórakozása miatt, meg utánaolvastam a késportálon is. Tény, hogy nincs kőbe vésve egyik magyar bicska mérete sem, elérő nyél és pengehosszal készülnek. Viszont én a Révész honlapot viszonylag pontosnak, ha úgy tetszik, etalonnak tartom. Az ott felsorolt méretek, mind nyél, mind pengehosszban, nagyjából lefedik a magyar bicskákon alkalmazott méreteket, ha nem is teljesen, és nem is mm pontosan. Ahhoz a méretezéshez, illetve a saját mérésekhez jól lehet igazodni. Épp ezért, a maskara a 9,5-10 centis nyelével jó lehet kisközépnek, mivel a kicsinél nagyobb, a középnél kisebb. ;)
Ugyan ez vonatkozik a többi bicskára is. Mértem többfajta fejest, maskarát, a Révész honlapon található méretek nagyjából stimmelnek.
Többfajta bicskákra példa: fejesből a kisméret, ez Kocsis és Révész volt, maskarából kisközép, grószi, nagy, Dixon-Révész-Kocsis sorrendben, cakliból csak Kocsis. Fejesből még volt egy pár "rostfrei" márkájú, ;) valamint beütő nélküli is, az is stimmelt a Révész, Kocsis méretekkel.
Tarjányit nem mértem.
Polyák arató kb akkora, mint Kocsis arató, lényegtelen eltéréssel.
Caklira kíváncsi vagyok. Kocsis cakli, Révész náder egy méret lehet? Nádert még nem mértem le...
Szegecstől csak Tarjányi méri, mindenki más a bakni elejétől.
A maskarád kisközép, annak 10 centi körül van a nyele, a penge olyan 7,5 centi.
Fejes: pengehossz 92 mm, ez közép, a nagy, ha jól tudom, 10 centis pengéjű. Az én kisfejesem 86 mm-es.
Szalonnázó: ezzel megfogtál, nem tudom, hogy a szalonnázónak mekkora a pengéje. A magyar bicskák közül ez az egy, amelyik nekem nem tetszik. De a 10 cm körüli pengehossz szerintem a kisebbik méret. Már ha van belőle egyáltalán kisebb, én eddig azt hittem, csak nagyobbat csinálnak.
Addig OK, hogy nem minden Böker szar, de pont a Magnum széria az.
"Pár ezerforintos árával nem rosszabb egyik gyártónál sem"
Amíg nem használjátok semmire, addig lehet. Valódi kihívásokkal szembesítve egykettőre kiütközne a különbség egy Izulával vagy Becker Neckerrel szemben. (Amik a kategória sztenderd darabjai, nem a különleges minőség elszállt áron.)
A Böker-t se kell leszarozni ,széles termékpalettájában mindenki találna egy -két tetszetőset. Én pl. minden előítélet nélkül vettem a fiamnak ezt a kis nyak kést mert pofás kis darabnak véltem. Pár ezerforintos árával nem rosszabb egyik gyártónál sem .
Bicska 1misiért? Az nem kevés,de nézz be ide,láthatsz kést 5.000.000 Ft-ért is,de az egymisis kés már átlagos nála!!:http://www.tumpek.com/HU/dijnyertes.htm
Igazad van, viszont azt vedd figyelembe, hogy a késesek/bicskások jó része (főleg az idősebb korosztály) vásárokon értékesíti a portékáját, mert az évtizedek során így szocializálódtak.
Tumpek késeivel a legfőbb gondom nem az áruk (én nem bánom, ha ennyiért talál rájuk gazdát, bár az anyagfelárak azért elég bicskanyitogatóak), hanem hogy borzasztó giccsesek, egyik-másik formavilága meg a Lidl-ben kapható csodakéseket juttatja eszembe.
Te most pont a Ferivel vitatkozol? Szerintem lehet egy kicsit jobban vágja ezt a témát,na meg a késkészítőket is ki mit gyárt és milyen árkategóriában! Egyébként nézd meg a Tumpek Ferenc honlapját,és ámúlj!
Nem olcsó kések az tény, de kiírja az árakat az oldalán, ha nem tetszik, nem veszed meg.
Nem úgy, mint a magyar késkészítők nagy része, egy hetet kellett várom mire megkaptam az ígért árlistát, volt aki nem is válaszolt a levelemre. A mester hamarabb nem ért rá elküldeni, mire megérkezett meggondoltam magam és másik kés mellett döntöttem, ebben közrejátszott, hogy egy hétig ......! Van ellenpélda is, neveket nem akarok írni, ha olvassa az illető, tudja melyik vonatkozik rá. Ha én el akarnék adni valamit, feltüntetném az oldalamon az árakat, főleg ha nincs időm naponta levelezgetni. Így veszített el egy vásárlót, meg ki tudja még mennyit (ezt Ő sem tudja meg soha)!
Általában a bakni elejétől, de van kivétel. :-) A bicskáid pedig abba a kategóriába tartoznak, amelyikben éppen vannak, hiszen egyik sincs szabványosítva.
Nekem a fejesem csukva 120 mm, nyitva 212 mm, a szalonnázóm csukva 118 mm, nyitva 213 mm, a maskarám pedig csukva 94 mm, nyitva 169 mm. Na akkor melyik melyik kategóriába tartozik?
Apropó!
A pengehosszt a bakni elejétől mérik, vagy a szegecstől?
Köszönöm a segítséget, szerintem be fogok ruházni az általam megjelöltekre, meg utána még egy 280-as és 600-as Haidu-ra is, és akkor élezés téma beszerzésileg letudva, jöhet a gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás...! :-)
"Akkor nekem mázlim van a kínai holmikkal, mert amim van, az tök jó."
Nekem is van kínai késem, azok is jók a maguk kategóriájában, de a pár ezerforintos ár még a jó minőségű megmunkálatlan anyagok árát sem fedezné.
Az egész onnan indult, hogy valaki azt írta:
"Például ott a Ganzo 704, 440c, G10 nagyon jó anyagok, es jól is van osszerakva."
Ez így nem igaz! A fent említett kés, jól eltalált darab, ha szerencséd van és kifogsz egy jót, mert nagy közöttük a minőségi szórás. Az anyagát nem lehet tudni, ezt több helyen olvastam. De ha 440C-ből lenne, az is csak egy középkategóriás anyag.
"Sok nagyon drága kes sincs jobb anyagból, csak a név."
Nem teljesen világos, hogy mi is történt a merevlemezekkel, de ha csak formázva lettek, és nem lett új adat rájuk írva, akkor jó eséllyel helyreállíthatók.
Szerintem egy kis utána jarassal , ki lehet fogni jo dolgokat.
Rengeteg ceg gyartat Kínában, csak nem m i ndegy, hogy mennyire követik, figyelik a gyártási folyamatokat. Akkor döbbentem le először, amikor 2004 korul vettem egy Sony tornyot ,es meg láttam rajta a Madein Kína feliratot. Rendesen boltban, hivatalos Sony termék. Jelzem tobb mint 10 eves es működik.
Szervusz Tamás ! A múltkor már majdnem bedobtam a törölközőt . Beszélgetésünk alkalmával említettem , hogy egy félreértés miatt a számítógépes szakember törölte a régi gépemet ( több merevlemez lett téve a gépbe ) ez a gép már kuka . Az új gépre nem régen kezdtem újra feltölteni azokat az információkat , amik megmaradtak a " kettős könyvelésnek " hála . Hát elég sok adat eltűnt , szinte az összes fénykép , videó , külföldi és hazai oldalak cikkei és jó pár régi mester adatai . Most kb. négyszáz mester van dokumentálva de van még három fűzet és egy- két száz lap amit fel kell még dolgozni , aztán mentés lemez , pendrive és nyomtatás papírra . A két merev lemez amin valószínűleg az adatok vannak, elrakva . Idén biztosan össze jön a találkozó . Remélem addigra elkészülök és szeretném véleményeztetni Veled . Tisztelettel Rattesid Tibor
"Ez már nem érv arra ,hogy rossz minőségű a termék."
Sajnos továbbra is az, 5 jó minőségű kínai cuccra jut 95 silány. (Amúgy a rossz minőségű Bökerek is Kínában készülnek túlnyomórészt, néhány pedig Argentínában.)
Becsülöm a lelkesedésedet ami a készítők megismerését jelenti. Én is szeretek sokféle készítő munkáiban elmélyedni, és néha szoktam is találkozni velük.
Jó lenne már egy találkozót szervezni ahol személyesen is tudnánk ezekről beszélgetni egy kicsit.
A szintetikus kerámia fajta szerintem zsebkésekhez nagyon jó. Persze annak aki tudja használni.
A gyémántos élező a keményebb ridegebb kések élezéséhez való, sajnos a felülete eléggé kopik, nekem nem vált be.
A különféle nagyságú fenőacélok minősége szerintem jó a konyhai késekhez vannak kitalálva, van belőlük finomabb és durvább szemcséjű, kinek-melyikre van szüksége.
Csak azt mondom,hogy sokszor a nevet kell megfizetni és nem mindig van mögötte minőség pl. ott a Böker, olyan szarokat gyárt hogy ezek a no.name Ganzo, enlane, sanremu 10 többet ér , bármilyen vonatkozásban.
Egyébként kíváncsi vagyok honnan vagy annyira biztos,hogy a Ganzo 704 nem 440 C ?
Egy pici elírás azért van benne, a szenet itt krómmal kell helyettesíteni.
D-2 Ez az acél határeset a rozsdamentes acélok és a szénacélok között, mivel egy rozsdamentes acélnál az elfogadott minimum széntartalom 13% ezzel szemben a D-2 12% szenet tartalmaz. Majdnem rozsdamentes, de mégsem. Emellett egy kitűnő acél. Szívósabb, mint a 154CM, és kopásállóbb is, de korrózióállóságban elmarad a többi rozsdamentes acél mellett.
Úgy tudom, fejesből csak három méret van: kis, közép, nagy. Maskarából 6: kis, kisközép, közép, nagy, grószi, extragrószi.
Fejesből nekem egy kisfejes van, maskarából kisközép, cakliból közepes. Cakliból Kocsis Feri annak idején csinált legál méretet is, 79 mm-es pengehosszal, az enyém 82 mm, de van belőle egy nagyobb méret is, 90 mm feletti pengével. Ezért mondom, hogy közepes méretű a caklim, de ér kijavítani, ha rosszul tudom! ;)
Ha még 3-4 vasat sikerül beszerezni, akkor már elégedett leszek. Egyetértek a jó ár-érték arány keresésével, mert nekem is csak az anyagiak szabnak határt a késvásárlásnak! :-)
Viszont a fórum hozzáértőinek hála, már kezd kialakulni bennem egy értékrend a kések és a pengeanyagok esetében is. Persze csak laikus amatőr szintjén, de már nem vagyok hozzá teljesen hülye, csak egy kicsit... :-)
Nagy fejesgörbe, nagy szalonnázó, kisközép(?) maskara, ezekhez szeretnék nagy maskarát, kisközép(?) fejest és szalonnázót, mert ezeket a kisebbeket tudom étkezésre használni bárhol ( >8 cm ), a nagyokkal meg otthon és magánterületen, ahol nem kkve kajálok. Wenger Newranger 61, Mora Companion Black, Ontario Utilitac II Joe Pardue design. Még csak ennyi, de még szeretnék egy vagy két Wengert meg egy Ka Bar TDI Hinderer Hellfire-t. Egyenlőre. De tetszik a Spy Native is, csak kár hogy szegecselt, meg a CS Recon 1 mini, Kershaw CQC sorozat... :-)
A következőket nézd meg. Ontario Rat 2, Kershaw Skyline, Kershaw Turbulence,Kershaw Emerson CQC-5K, Buck Vantage Avid 13C26. Ami olcsóbb Ganzo g 704 esetleg Enlanok.
Ha már téma a legál méret, lenne még egy kérdésem, illetve inkább kérésem.
Nem vagyok otthon a folderek világában, de szeretnék egy darabot.
Volt egy pókos Tenaciousom, de kiszerettem a formájából így elajándékoztam. Szeretném valamivel pótolni, elég határzott elképzelésem van a vágyott kés formavilágát illetően.
A penge legyen legál méret, lehetőleg minél közelebb a 8 cm-hez. Cakli fazonú sima leköszörülésű legyen, minimum 440c, vagy Sandvic acélból. A markolat egyenes legyen, fém linerek, liner lock g10 markolatpanelek lennének amit szeretnék. Masszív, megbízható kést keresnék.
Ha esetleg ismernétek olyan foldert, ami megfelel ezeknek a feltételeknek, légyszíves írjátok meg.
Ezt már itt is kérdeztem, de a jogszabály alapján nekem úgy tűnik, hogy a 8 centit meghaladó meghaladó bicska is lehet nálam, ha az összecsukott állapotban van a táskában. Zsebben viszont nem lehet, ha csak nem túrázok, sportolok, vadászok, stb.
Gond azzal van inkább, hogy túrázóként sokat mászkálok egyedül szerte széjjel az országban. Tömegközlekedéssel.
Hála a magyar tömegközlekedés pontosságának, nem egy alkalommal kellett már buszmegálló, vasútállomás padján éjszakáznom, vagy világvégi khm... vendéglátóipari egységben/előtte kivárnom az idő jobbra fordulását. A kb 70 kilómmal már többször megtaláltak a localherok, magamitmászkálerrebasszmeg-mingyártelengedemakutyát-security véglények... (Utoljára a biztonsági őr szerint nekem pld tilos leülni megenni két szendvicset, mert az út túloldalán az ő telephelyük van, és ő ezt majd jól elmagyarázza nekem.) Valószínűleg terepruha-fóbiájuk lehet... Ilyenkor csodát tesz, ha az ember oldalán/hátizsák zsebéből kilógva észreveszik a méretes kukrit tokban. Azt nem kell tudniuk, hogy az csak egy markolat, és pár centi élezetlen penge.
Köszönöm az építő hozzászólást, egyedül azzal nem értek egyet, hogy mindegy, hogy milyen a kés. Mert ugye bizonyos késtípusok pengehossztól függetlenül kkve. A konkrét folderemnek pedig nincs tokja gyárilag, meg nem is hordanám benne, mert ugye egy foldert tokban hordani hülyén jön ki a zsebedben, leszámítva pl. a svájciakat, de azok meg bicskának minősülnek, ami az én értékrendemben más kategória.
Másodsorban hozzászólnék a 8 centis témához. Úgy alakult, hogy a szilveszteri buliban négy rendőr is részt vett, így volt alkalmam rákérdezni a dologra.
Azt a választ kaptam, hogy nem számít milyen jellegű a kés, ha 1mm-rel is meghaladja a 8cm-t az már kkv.
Az se számít, ha nagyapádtól örökölt régi bicskáról van szó.
Ugyanakkor lehet hosszabb a bicskád 8cm-nél, ha egy tokban van, és úgy teszed zsebre. Onnatól fogva már nem viselésnek, hanem szálításnak számít ha így sétálsz a kedvenc pengéddel a zsebedben.
Régebben olvastam, hogy valahol egy hapsit eszméletlen állapotban találták az árokban, bevitték a kórházba. A nadrágzsebében találtak egy 8 cm-nél nagyobb zsebkést, és már ment is hivatalból a feljelentés. Ugyanez kinéz, ha mondjuk a reptéren, vagy az Országházban találják meg nálad a zsebben felejtett vasat. Nem kell hozzá törni-zúzni, elég egy túlbuzgó/unatkozó hivatalos személy. És ilyenkor ugye nem csak az elkobzás játszik, hanem a tetejébe egy kiadós szabálysértési bírság. Szóval nem kell a dolgot túldramatizálni, de elbagatellizálni sem.
Btw bennem sem rég tudatosult, hogy hivatali dolgozóként a 82 mm-es Kocsis caklimmal a zsebemben már egy jó ideje törvényszegő vagyok :) Én leginkább azzal igyekszem nyugtatni magamat, hogy talán másként tekintenek egy kézműves bicskára, mint egy egykezes "hűdetaktikai" késre, függetlenül attól, hogy az elmúlt 100 évben nem egy, nem kettő erősre ivott hazánkfia bőrét lyukasztották már ki valami hasonlóval a helyi búcsúban/bálban :)
1. A példa azért nem sántít, mert ha biztonsági őrként találok egy meccs előtt átvizsgáláskor egy 80 mm-t meghaladó pengét, akkor nem csinálok belőle balhét, de megkérem a szurkolót, hogy vigye vissza a kocsiba, és elfelejtettük. De nem mindenki gondolja így! Ha meg balhé tör ki a mérkőzésen, és valahogy becsúszott a családos apa Opinelje, Ő is meg lesz forgatva, ha nagyobb a penge 80 mm-nél. Senkit nem fog érdekelni, hogy Ő csak szalonnázni használta, és véletlenül nála maradt, átcsúszott az ellenőrzésen. Ez a törvény, és sajnos ahogy látom, attól függ a helyzet, hogy a Szerv mennyire korrekt. Az meg valljuk be, hogy lutri.
2. Ha veszed a fáradtságot, és visszaolvasol a hozzászólásaim között, meglátod, hogy soha nem provokáltam senkit. Ezt kikérem magamnak!
Ugyanolyan ez, mint a zero tolerancia, hogy ha megiszol egy pohár sört, amitől még nem vagy részeg, és lazán elvezetsz, de más hibájából belefutsz egy balesetbe, mivel a szonda színeződik, Te leszel a hibás. Ugyanez érvényes lesz itt is, lehetsz Te ártatlan bárány, a törvény miatt Te leszel a hunyó! Mert a penge hossza meghaladja a 80 mm-t...
Nem ér vagyonokat a konkrét kés, nekem 9k-ba fájt. De közalkalmazottként nekem ez is nagy érvágás, ha a családi kasszából kell kispórolni, ezért igyekszem a késes dolgaimat maszekpénzből intézni.
Ezzel nem értek egyet,csak akkor rádiuszolja le az élt,ha apenge nem megfelelő keménységű. Amit nem is olyan régen készìtettem filéző kést,annak 62Hrc lett a pengéje közvetlen a hőkezelés után,kétszeri megeresztést adtam neki ahogyan eĺőìrja az anyag műbizonylata (1.4112 440B) még is a cszszológép is alig viszi. Ezt Szasza is kipróbálta a mult héten amikor nálam járt. Nem gondolnám hogy a rongy korong az általad említett problémát okozná ha megfelelő a keménység. Viszont a fenéskor keletkező apró kis sorjákat ragyogóan eltávolítja.persze nem ez a tökéletes megoldás borotváknál,de" ha ló nincs szamár is jó" megoldásként biztosan jól működik. Mindenképpen ajánlatos beszerezni egy borotva fenéshez hayználandó bőrfenőt. Addig is használja egészséggel kedves éltársunk.
Szeretnék minden kedves fórumozónak Boldog Új Évet kívánni!
Ui:el ézést ha elütöttem néhány betűt,mobilról ìrom.
BUÉK.
Ha balhéba kerülsz, mindenképpen elveszik. Ha a kés is szerepel, akkor le is foglalják. Ha elveszik, és van jegyzőkönyv, visszaadják, ha nincs gond. Ha nincs jegyzőkönyv, akkor vagy igen, vagy nem.
Ha viszont nem kerülsz balhéba, nem jársz olyan helyen, ahol esélye van a balhénak, szabályos helyen, módon stb. tartod a kést stb., a 8,5 cm miatt nem fognak veled szórakozni.
Eredetileg én is azt terveztem, hogy egy általad említetthez hasonló, nagyon finom sorozatot is beszerzek, de az eredmény ismeretében rájöttem, hogy (nekem és a pénztárcámnak is) fölösleges.
Most ezt mondom. Ettől függetlenül azért szeretnék olyan köveket is.:D
HCES követ vettem, ez elvileg egy puhább változat. Amikor ezt beszereztem, még nem volt a palettán a korundos fenőkő. Szívesen kipróbálnám azt is, de momentán sajnálnék ~10k-t rááldozni egyetlen borotva megélezésére. Kisebb méretben esetleg nem lesz valamikor elérhető ez a korundos kő?
Általában nem szoktam balhézni, hőzöngeni, de ha véletlenül valami olyan helyzetbe keveredik az ember önhibáján kívül, amibe nem kéne, akkor tuti elkobozzák. Persze nem szeretnék ilyen helyzetbe kerülni, de maszek munkám miatt soha nem lehet tudni.
rongykoronggal nem éred el ugyanazt az élességet. az a baj vele, hogy hamar lerádiuszozza az élt és így az élszög tompul. kell a bőr a borotvakéseknek még ha nem is pasztázza fel az ember.
Csak pár "szabályt" kell betartani: nem hőzöngsz, nem kötekedsz, nem törsz-zúzol, és akkor nem veszik el a késed. A plusz fél centin kár aggódni szerintem.
A rendőr is ember, olyan, mint más. Ha k.csög vagy vele, ő is k.csög lesz. Egyébként, ha normálisan viselkedsz, ugyan ezt kapod vissza. Olyan, mint bármelyik más munka.
Jómagam is HAIDU köveket (400 és 1200, főleg az utóbbi) és bőrt használok a beretva élesítéshez. Semmi gondom nem volt ezzel, jól működik. A késes borotválkozás pedig élmény.
Nem a lelkiismeretem megnyugtatása a cél :-), hanem el szeretnék kerülni egy esetleges elkobzást... bár eddig még életemben nem vizsgált át Szerv, de sosem lehet tudni...!
Nekem van egy kombi változat még a régebbi időkből; az egyik fele 320-as, a másik fele a KA1200-as. Nagyon finom és selymes tapintású, igaz, kicsit buborékosra sikeredett az öntés során. :-) Nem vagyok nagy élező guru, de ezzel a két felülettel annyit elértem, hogy az inox Opinelem szárazon viszi a szőrt a karomról - és ez nekem bőven elég is.
Most érkezett meg az Ontario Utility II folderem, nagyon jó, nagyon tetszik, viszont 8,5 cm a pengehossz. Merjem így használni, vagy próbáljam meg valahogy EDC-síteni? (a honlapjukon 8,1 cm-ben van meghatározva a pengehossz...)
A borotva finiseléshez nem véletlenül találták ki a bőrös fenést,de ha ezt nem tudja megoldani akkor rongykoronggal is ugyan azt az eredményt érheti el,bár ez gépi munka és szélsőséges megoldás lenne,viszont az eredmény nem marad el,szó szerint hiper éles lesz.
az én tapasztalatom szerint az 1500-as Haidu semmire sem jó igazán. az 1200-as az profi, de az 1500-as túl kemény. a borotvádhoz meg vagy komolyabb kő kell, vagy bőrön/fán többet kell finiselgetni.
ha követ használnál, akkor egy FEPA 2000-2500-as vagy JIS 12.000-15.000 kell a kevés utómunkához. ja és viszonylag puha vagy félkemény.
Pedig nagyon király, akár egy hetes borostát is simán le lehet vele nyisszantani :)
Mondjuk én csak shavette-el nyomom, van ugyan egy jó állapotú régi késem, de a meglévő cuccaimmal nem tudom igazán élesre fenni. Vettem nemrég egy 1500-as Haidu követ, de azzal sem jött össze a mutatvány. Biztos bennem van a hiba, ezért nem is erőltettem a dolgot, nem akarom elbarmolni ezt a borotvát (4/8-os, 27 Krautsieder J. van beleütve, esetleg valaki?), inkább majd rendelek Kínából egy Gold Dollar-t gyakorolni.
Arra én is kíváncsi lennék, hogy milyen szabvány szerint értendő a 320/800. De igazából a FEPA meg az ANSI szemcseméretek között minimális különbség van, a JIS meg durvább lenne, úgyhogy szerintem inkább a csiszolóanyag mennyiségénél és a kötőanyagnál (műgyanta vs kerámia) lehet a kutya elásva, szvsz ez miatt finomabb (lassabb) a Haidunál a Rákóczi kő.
Nekem a 600-as csak a kezdet, azt a nagyoláshoz használom, a befejezés 10-12 000, az az igazi borotvaél :) persze borotvakésnél :D így igazán jó a borotválkozás.
Tisztelt Emcett79 ! Sajnos én sem ismertem ezt az oldalt . A kés és bicskakészítők neveinek és alkotásainak gyűjtése először hobbiként indult ,ma pedig szenvedélyesen vadászom rájuk . Sok tízezer oldal átolvasása , utazgatás ,készítőkkel , haverokkal , ismerősökkel beszélgetés , megérzés vagy csak szóbeszéd útján elejtett apró morzsák után indulok el . Szeretném összegyűjteni a mesterek neveit a települést ahol dolgozott , élő személynél a műhelyt , elérhetőséget , nyitva tartást stb. , néhány kés , bicska ,cikk , fénykép , videóval együtt , egyéb infók ,érdekességek , történetek és mondák alapján . Nagyon szívesen segítek ezentúl is ha van rá igény . Tisztelettel Rattesid Tibor
Nálam 280-600-1000-es van. A 280-ast csak kőtisztításra használom. A 600-as után már pasztás bőrt használok. Az 1000-est eleinte próbálgattam, de mostanában már hanyagolom. Nem vettem észre látványos javulást (vagy csak valamit rosszul csinálok) A bőrözés után meg így is borotva....Talán jobb lett volna helyette egy 400-as.
a rákóczinál a Ka800 és a Sic320 nem valószínű hogy a FEPA szemcseméretet jelzi. szerintem a 320-as oldal az olyan 600-as, a 800-as oldal meg legalább 1200-as
Most olvastam el Hegyespenge remek cikkét az élezésről (a lehetőségért ezúton is köszönetet mondok), és egyre inkább az a gondolat motoszkál bennem, hogy egy 280-600-1200 -as sorozatot szerzek be, Haidu-t. Aztán nekiállok gyakorolni. Ha nem boldogulok, akkor kipróbálok valami szettet.
HCJ 280 nagyoláshoz, 400 vagy 600 frissítéshez, 1000 finiseléshez. Ezekkel a fogazott élen kívül bármit meg tudsz oldani.
Ha csak két követ szeretnél: az 1000-es kő esetleg helyettesíthető egy bőrövvel, illetve ha a középső fázist elhagyod (280 után 1000-rel lehúzod), akkor egy jó harapós mikrofogazott élt kapsz.
"...ha hozzácsapsz a Haidu kövekhez egy Edge Pro klónt..."
Némi barkácsolási készséggel házilag is össze lehet dobni az EP-val egyenértékű segédeszközt, volt rá egy jó példa nemrég a konyhakéses társfórumon (3533. hsz.)
Nekem is van egy hasonló befogó+vezető szerkezetem (az inkább Lansky-ihletésű). Napi rutinban nem használom, de új késekre nagyon profi élszalagot lehet vele tenni.
Kár ennyit rágódni, meg kell venni a Haidu szettet oszt kész :)
Azzal rosszul nem tudsz járni, hiszen remek minőséget kapsz a pénzedért, a HCJ kő a lekerekített oldalával igazán sokrétűen használható eszköz. Említetted a disznóvágást; én elég gyakran találkozok köszörűn kukriformára barmolt konyha- és bontókésekkel, na egy ilyet pl. meglehetősen macerás egy lapos kővel megélezni.
De ha hozzácsapsz a Haidu kövekhez egy Edge Pro klónt, még mindig kb. egy Lansky szett áránál vagy, aztán ez is lett, meg az is :)
Én sem rossz értelemben mondtam; a segítség fontos és becsülendő. Csupán a kedves makói (helyesebben "makai") éltársunknak üzentem, hogy egyáltalán nem kell neki olyanokat tudnia, amikre még a helytörténeti monográfia is csak néhány sort szán - hetven év távlatából. Az pedig tényleg csak véletlen, hogy én ezt a monográfiát olvastam. :-)
Alapvetően jó lenne, és hajlanék is rá, de volt, aki azt mondta, hogy előbb - utóbb úgyis a kézi élezés a vége, tehát felesleges beszerezni az egész sort, inkább két Haidu, és gyakorlás. Na ezért hezitálok csak... :-)
Mint említettem ezzel a fenőkészülékkel minden típusú éltípust újra lehet varázsolni,maga a készülék a "szamárvezető" csak meg kell próbálni,nem ördöngösség,használd az általam javasolt lefestő technikát,akkor kellően betudod állítani az élszöget,mert látod hogy hol ér hozzá.
Sose restelld magad; mitől tudnál arról a két világháború között dolgozó késes-köszörűsről, aki a kortársak szemében is csak egy volt a sok iparos között? Azt hiszem, Tibor éltársunk sem bővelkedik sokkal több információban, mint amit kiolvashatunk mondjuk innen. :-)
Valóban tiszta,szép faragást mutattál,nincs miért haragudjak. Közben már rájöttem hogy a faragási barázdáim azon kívül hogy nem tiszták ,még vastagok is . A második Opi már régi darab,amolyan sufnis volt ,nem kár érte . Ha lesz kedvem ,még belevágok egy újba ,nem nagy összeg. Amúgy a mintát innen néztem :https://www.youtube.com/watch?v=9nIMqDsqJcg
Igen, segítettél, de volt aki két Haidu követ ajánlott, és a kézi élezés megtanulását, ami nekem is a legszimpatikusabb lenne, mert ha távol az otthoni szett, pl. disznóvágás a szomszédban, akkor se kelljen kétségbe esni. Mert akkor egy kb. 280-600-1200 -as HCJ szett otthonra, mobil verziónak meg egy 4-600 -as körüli HCP( vagy DC 4, mert az 2 in1). Főleg, hogy a Lansky Blademedic-et sem ajánlották, pedig az nagyon tetszik nekem, csak a fémlapkás élszöget kritizálták rajta, valószínűleg nem ok nélkül.
UIU-959 éltárs linkelte ezt a késfenőt,véleményem szerint ettől jobbat és praktikusabbat még nem találtak ki kézi élezéshez,de hangsúlyozom, ez csak az én véleményem. Átszámolva az ár is elfogadható ,legalább is 6500 Ft-ért szerintem nagyon baráti,és ezt minden fajta éltípushoz tudod használni. Az én fenési módszerem a következő,fekete alkoholos filccel lefestem az élszalagot,így tökéletesen lehet látni az élszög beállítást amikor hozzá ér a fenőkő,na meg azt is,hogy milyen hibák lehetnek még az élszalagon,meddig kell csiszolni,pl: ha ki van kagylósodva a sok fenőacéltól a penge. Gondolom mindenki más módszer alapján élez,én így szoktam megújítani az élt,ha már nagyon hullámos vagy kagylós az él,esetleg csorbult,akkor szalagcsiszolón rendbe hozom az élszalagot,és utána 1000-es Haidu kővel lefenem,de ez csak az én kókány módszerem. Azért remélem tudtam neked segíteni,még ha nem is szakszerűen.
Ne hasonlítsd össze Attila munkáival, ő fafaragó is! A barázdákat a mélyedésekben el lehet tüntetni csiszolóvászonnal. Jó úton halad, hadd gyakoroljon és, ha Opinelen szeretné akkor lelke rajta. Elsősorban neki kell tetszenie addig amíg magának csinálja és nem megrendelésre vagy zsűrinek, a többiek másodlagosak.
Meg ne haragudj érte, konstruktív kritikának szánom :)
Mintha életlen szerszámmal volna faragva, nem tiszták a vágások, meg olyan ákombákom az egész. Szerintem érdemes lenne tét nélkül gyakorolni a farigcsálást egy boton, mielőtt beáldozol egy Opinelt.
Nem tudom, ezt ismered-e, a késportál fórumon találtam:
Bár az enyém (5-6 éves) nem csinált ilyesmit, de szerintem nem probléma, mert a kerámiaoldal amúgyis fölösleges. Régebben árultak is D4-et és D3-at, amiknek eleve nem volt másik oldala, és ha már akkor tudtam volna ezt, biztosan a sima D4-et veszem még olcsóbban.
Megnéztem az enyémet, olyan mintha a két fél kétoldalas öntapadós ragasztóval lenne összeragasztva!(tűvel piszkáltam a ragasztót és puha volt, nem olyan epoxis keménységű hanem olyan gumis) Valamikor a nyáron vettem.
Ne mérgelődj Dani, nem ér annyit. Én a Spyderco kétoldalas kerámiával jártam így; egyszer csak két darabban jött ki a bőrtokból. Pillanatragasztó volt kéznél, azzal raktam össze újra; azóta bírja. Két és fél évig tartott a gyári ragasztás.
Epoxival össze tudtam ragasztani (előtte persze le kellett csiszolnom a régi ragasztó maradékát), eddig működik (nyáron történt a baleset), de akkor is rohadjon meg a neve napján aki nem képes elsőre normális minőségű terméket kiadni a kezéből...
Nedvesen használtad? Amúgy nem látom nagy problémának, valami víz álló ragasztóval szerintem javítható! Kiváncsi leszek nálam jelentkezik e majd ez a hiba! Mennyi idős a fenő?
Az élezés téma engem is érdekelne. Van egy 3 éves Wenger bicskám, és sehogy se sikerül tökéletesen megélezni. A fenő acélon többé-kevésbé éles lesz, szóval használható, de mégse olyan mint új korában. A szőrt is alig viszi le a kezemről. Nekem úgy tűnik, hogy annak ellenére, hogy egy márka a Wengerben mintha keményebb lenne az acél (nehezebb megélezni, de talán tovább tartja az élét), mint a Victorinoxban. Annak idején volt egy kis meg egy nagy Victorinoxom a Wenger előtt, azok se voltak olyanok egy idő után, mint új korukban, de jobban meg tudtam élezni őket porcelánnal. Azt én is tudom, hogy köszörűvel nem szabad ezeket élezni, mert kiég belőle a szén.
Esetleg a gyémánt poros kis 4000ft-os Victorinox élezővel van valakinek tapasztalata? Vagy arról tudtok mondani valamit, hogy van-e különbség Wenger, és Victorinox penge között? Ahogy láttam Victorinoxból van hullámos pengéjű is, ez mennyivel másabb? Vagy milyen hasonló márkákat tudtok még ajánlani?
Oldalanként. Igazából nem véletlen, hogy a képen pont egy santokura rakták, mivel ez a fajta segéd nagyobb és viszonylag egyenes késekkel működik, egy íveltebb pengével már macerás használni.
Csöppet se sajnáld! Nekem is van egy ilyen DMT lapom, de gyakorlatilag nem használom, mert a DC4 sokkal jobb. Aszerint, hogy mennyire nyomod rá a pengét (finoman vagy leheletfinoman) és merrefelé tolod, egy sor különböző finomságú élezőt képes pótolni. (Finomabb hatásért hosszában, a penge töve felé is kell mozgatni.) Igazából még a saját beépített kerámialapjára sincs szükség. Amellett nincsenek azok a bosszantó folytonossági hiányok, gyémántporos az egész és jó sokáig az is marad.
Ha nem használsz szuper acélokat akkor terepre elég a kerámia. Az ismerősödnek persze nem szabad nemet mondani :) 42 dollárt átszámoltam fontba az kb. 22. Viszont az amazonon már 56 font. Marad a DC4.
A DC4-et én is csak ajánlani tudom! Nekem nagyon bevált igaz nem túl nagy még a 4-es sem de bicskát tökéletesen és gyorsan lehet rajta fenni! Valóban kis helyen elfér és szárazon is lehet borotva élt csinálni, a bőr tok hátulján meg át lehet párszor fenés után a bicskát finiselni! Terepre szerintem a legjobb!
Köszönöm a tippet, ezeket az állványos rendszereket már nézegettem, de inkább afelé hajlok, hogy veszek 2-3 Haidu követ, és kézzel élezek, amit persze meg kéne tanulni, viszont ehhez szeretnék egy ilyen élszögtartó szamárvezetőt, ami segítene eleinte, hogy a kezem ráálljon a helyes szögre.
Viszont így a leírás alapján nem tudom, hogy univerzális-e, tehát használható-e Global és KAI késeken kívül máshoz, ill. a 10 és 15 fokot hogy érti? Egyik oldala annyi, és a 2x10 fok adja a számomra kívánt 20 fokot, vagy a két oldal összesen?
Köszi, de a 42 dollar sokkal drágább, mint a 10-15 font, több, mint a duplája. Ismerősöm szeretne meglepni vele, nagy költségekbe nem szeretném belehajszolni, mostanában költözött Angliába, másra is el tudja költeni a pénzét. ;) Azon kívül itthoni élezőm természetesen van, Haidu/Rákóczi köveket használok, szabad kézből élezek, már nincs szükségem élszögtartó befogóra.
És tényleg egy terepen használatos élezőt szeretnék, olyat, ami egyszerű, övtáska zsebében észrevétlenül megbújik, nincs túlbonyolítva. Most egy kerámia lapot használok ilyen célra, de mivel az ismerősöm annyira szeretne valami hasznos ajándékkal meglepni, ezért gondoltam a DC4 stílusú élezőkre.
Tisztelt Sch.Lacika ! Kincses Imre késes köszörűs a két világháború alatt Makón dolgozott . Ö már elhunyt , úgy , hogy a kés már történelem , meg kell becsülni . Remélem tudtam segíteni . Tisztelettel Rattesid Tibor
Öreg vadász mesélte, hogy a felesége örömet akart neki szerezni, a vándorköszörűssel "megéleztette" a féltve őrzött kés gyűjteményét! Este az öreg a szakállát tépte, mikor meglátta a "mester munkáját", a felesége sem értette mi a baj! :)))
Jó pár éve magam élezem a késeimet szintén egy balfék köszörűs miatt. Ha nagyon nagyon oda van a penge, egy tesco-s vizesköszörű, vagy fúrógépbe fogott lamellás csiszoló korong a segítség (ez utóbbi aránylag követi a penge formáját, ha nem nyomom neki a kést, mint süket a csengőt).
A "köszörű" 4000 volt anno, egy lamellás korong kb 800-1500 ft (centinként 60-70 ft az élezés). Utána jön a finomhangolás kövön, acélon, puha fán.
Elő kell csak kapni pár rozsdás bökőt, aztán indulhat a gyakorlás. Vannak persze mindenféle hiper-szuper élező kövek, eszközök, én beérem ennyivel is:
kis vizes köszörű, lamellás korong, 600/1200 kő, ovál fenőacél.
A minőségibb darabok csak acélt látnak, max követ, egyszerűen nem várom meg, hogy durvábban kelljen hozzájuk nyúlni.
Köszörűshöz tényleg ne vidd, tisztelet a kivételnek, de csúnya munkát tudnak végezni.
Urak, kérdésem lenne: DC3, vagy DC4? Vagy valami egészen más? Az ár is lényeg, ismerősöm venné nekem, így ha a DC3 is használható, akkor inkább azt választanám. Mivel főleg bicska van nálam, hosszabb pengés fix nem, így arra gondoltam, a rövidebb DC3 is megfelelő lehet számomra. Kiegészítő élező lenne, terepre, a lényeg, hogy szárazon használható legyen.
Annak idején volt már DCakárhányas élezőm, de elajándékoztam. Arra pedig nem emlékszem, hogy a 3-as, vagy a 4-es volt-e...
Ha mást ajánlotok, akkor az ár számít. Haidu köveim vannak, azokat vizesen használom, Haidut nem kell ajánlanotok. ;)
Viszont a forma nagyon tetszik, elsőre, gyakorlat nélkül is pontosan lehet vele dolgozni, a nyél is kényelmes, szóval meg kéne csinálnom rugólapból a hand made másolatát! :)
Én vidéken lakom, tudomásom szerint a környéken 3 köszörűs volt , jelenleg 1 van.
Az én késeim közelébe 1m távolságon belül nem engedném! :-))
Ezek idős emberek, minden kést egyformán éleznek, nem foglalkoznak a kés meglévő élszögével, él típusával, anyagveszteséggel. Régen ez így volt jó, ma már nem!
Ha olcsón akarod megúszni, vegyél csiszolóvászont, azzal el tudod tüntetni a csorbulásokat.
Én nem bíznám a késemet egy köszörűsre sem! Láttam már pár katasztrofálisan össze barmolt kést, amit a "mester" művelt vele, millimétereket köszörült le róla, megégette a pengét, a két oldalon az élszög különböző volt stb. ....
Biztos van hozzá értő is, de én nem ismerek ilyet.
Tegnap megkaptam a nemes feladatot, hogy hozzam rendbe anyósom konyhakését. (A pár évvel ezelőtti spar akcióból származó, egyébként nem rossz szeletelőkésről van szó.)
Az a bajom, hogy egyrést egyébként sem vagyok egy fenő géniusz, másrészt olyan szinten van meggyalázva a penge (szabad szemmel is látható csorbák), hogy azt az én fenő eszközeimmel szerintem napokig csiszatolhatnám.
Szóval élezni kellene. Hova vigyem, ahol megcsinálják azonnal (nem kell otthagyni, és két nap múlva érte menni) és nem is cseszik el?
Lemértem a saját kisközép maskarámat, annak is 10 cm-es a nyele, a teljes hossza 17,3 cm. Valószínűleg a tied is kisközép maskara, a közepes teljes mérete már 18,5 cm lenne.
Ez egy csodálatosan elkopott maskara. Az képről nem látszik, hogy a sok méret közül ez most melyik (kis, kisközép, közép, nagy, grószi). Az arányok alapján szerintem kisközép, középmaskara lehet. Mérd meg a nyél hosszát, az alapján talán be lehet azonosítani a méretet.
A készítőről nem tudok semmit. Szerintem tedd vitrinbe, megérdemli a pihenést!
Kellemes ünnepeket kívánok minden pengeszerető fórumozónak, és hogy egy kis szakma is legyen, a Wenger Evolution st 17.814 -es svájcinál, ahol az "st" jelzés a Soft Touch kifejezést takarja, az konkrétan mit jelent? Gumiból lenne a markolatpanel? Vagy miért "puha érintés"? Azért kérdezem itt, mert semmilyen magyar nyelvű infót nem találtam róla...
Nagyon szép, látszik, hogy használod, és ez így van jól! De a pengét minek akarod polírozni? Egyáltalán nem karcos, vagy legalább is nem karcos számottevően. Így jó, ahogy van.
Még egy kérdésem lenne: tudtok olyan magyar mestereket, akik egykezes bicskákat gyártanak?
Én eddig kettőt találtam: Nagy Istvánt és Porpáczy Zsoltot. Előbbinek most kifogytak ezek a kései (de később fogok venni tőle, nagyon helyre kis bicskáknak tűnnek, és olcsók is), utóbbi kései meg ugyan nagyon szépek, de minden valószínűség szerint annyiba kerülnek, hogy én biztosan nem adnék annyit egy bicskáért.
Egyéb mestereknél mindenhol "csak" klasszikus magyar bicskákat látok, nekem meg dilim, hogy egy kézzel is ki lehessen nyitni, és (pláne) nyitott állapotban záródjon, így ezek bármennyire is mesterművek a maguk nevében, nálam nem jáccanak.
Régebben tanácsoltátok, hogy a rézbaknis maskarám kapcsán, hogy nem kell vele különösen foglalkozni, csak használni kell és úgy lesz szép, beérett a bicska. :)
Így is tettem, és igazatok volt, most már bemattult a réz, az agancs is kezd sárgásodni, és bevallom így jobban tetszik, mint mindíg letisztítva, de a sok polírozástól karcosan.
Egyedül a pengéjére majd egy polírpzás már kedz ráférni, de majd a követkeő élezés alkalmával, még fenőacéllal jól karban tudom tartani.
Szeretném megkérdezni a véleményeteket, hogy szerintetek most milyen, képek alant:
A képek minőségéért előre is elnézést kérek, nem volt hedvem csak ezért előszedni a fényképezőt, a mobil meg kéznél volt. :D
Véleményeteket előre is köszi!
Illetve ezúton szeretnék mindnyájatoknak békés és nyugodt karácsonyi ünnepeket kívánni! :)
Illetve valami jobbfajta kést a karácsonyfa alá :)
Ma jártam a veszprémi E.M. üzletben. Nádert néztem volna, de sajna most nincs újabb darab készleten, csak a már ismert címeres Polyák szépség. Volt viszont Szabados mester műhelyéből grószi maskara fa és agancs nyéllel. Kevéssel tízezer forint fölötti árral. A fanyelűt kézbe vettem, meglepően kellemes darab. Pontosan illesztett jó kidolgozású kés krupp beütővel a penge tövén. A Révész náder utám egy kicsit könnyűnek tűnt a nyitása, de egyébként rendben volt a bicsak. Ha meg tudnék barátkozni a maskara penge formával, már hoztam is volma haza...
Egyszóval, ha valaki grószira vágyik, érdemes lenne megméznie.
Amikor megkaptad a bicskád, a nyele fel volt polírozva. A használat során ez a polír "eltűnt", vagyis karcos lett a penge, ahogy elraktad a tokjába, zsebedbe. Ne foglalkozz vele, a poírozás csak akkor marad meg, ha a kést vitrinben, vatta közt tartod. ;)
Egyébként én a szaru nyelű bicskáimat nem ápolom különösebben. Néha, amikor épp eszembe jut, kis szalonnabőrrel áttörlöm, és úgy rakom el a tokjába, hogy nem törlöm le a zsírt a nyélről. Ennyi.
Nagyon tetszik, a jelződ :) szexi, nekem egy cápa feje jut róla eszembe.
Az one hand, már nem. Tetszik .
Tökéletes vonal vezetés, a penge mérete, formája, sokat számított, hogy meg vettem. Nyeltem egy nagyot a boltban, majd szinte az összes megtakaritott pénzem rament , de nem bántam meg:)
Én is sokat agyaltam anno egy Wenger Ranger 55 realtree panelos modellen. Ez a pengeforma valami állati szexi lett. Végül aztán győzött a racionalitás (erdőre fixet viszek, Vic Climber mellé minek), amit azóta is bánok, ha meglátom valahol.
Köszi. Tehát a lényeg a kenőanyag. És milyen gyakran? És hogyan? Bekenem, és úgy hagyom, hogy szívja magába? Vagy le is törölhetem? Vagy hogy képzeljem el?
Sziasztok! Lenne egy kérdésem, amire nem találtam még választ, pedig sokat lapoztam a fórum előző néhányezer hozzászólásai közt. Sőt, még a gugli sem segített. Arra szeretnék rákérdezni, hogy szarunyelet hogyan kell ápolni? Abban az esetben, ha rotációban van a többi edc bicska mellett a szarunyeles is, tehát a dobozban is ül.
Az utóbbi időben hosszanti egyenes, vékony csíkokat fedeztem fel a fekete szarun, ami új korában (a nyáron) nem látszott. Csiszolásnyomhoz hasonlít, de nem lehet az, mert nem érte olyan szerű anyag és olyan irányú intenzív surlódás. Nem ijedtem meg különösebben, nem is zavar, csak mivel nem ismerem a szarut, szeretném elejét venni annak, hogy tönkremenjen.
Ha tudtok tanácsot adni (nem csak a diagnosztizálásban, hanem a szaru ápolásában is), szívesen veszem.
Bár nagyon szívtam a fogam, nekem közel 17.000 Ft túl sok egy késért. De nagyon régen szerettem volna, és úgy voltam vele,hogy jó esetben csak egyszer kell megvenni, és nagyon sokáig kiszolgál.
Ma megjött Varga Tamás által készített un. gulyás bicskám. Tökéletes kidolgozás, ízléses design, középen megfelelően vastag markolatpanelekkel hihetetlenül jó fogást biztosít.
Ajánlani tudom ezt a gyártmányt és késformát a mindennapos használathoz.
Semmi gond azzal, hogy ilyen kifinomulatlan az ízlésed a kések terén, én is így kezdtem, aztán elolvastam egy cikket a bushcraft késekről ( ahol leírják, hogy pont az általad linkelt kések azok, amik a hatásvadász "Rambo" jellegű filmeket leszámítva nem jók semmire, ráadásul az elsőnek még a pengeanyaga is gagyi a formán kívül. Emellett olvasgatom ezt a fórumot is, ahol azért szép számmal akadnak hozzáértő és segítőkész emberek, szerintem szívesen segítenek a tanácsaikkal, ahogy eddig nekem is, hogy mindig a céljaidnak legjobban megfelelő kést választhasd ki magadnak, és utána ne kelljen csalódni. Kiemelném, hogy nem vagyok anyagilag nagyon elengedve, tehát nekem a legjobb ár - értékarány a legfontosabb, ezért is vettem most egy Mora Companion Black-et, egy Wenger Newranger 61-et, néhány Bodnár kézműves magyar bicskát, de még van folyamatban vásárlás, próbálom kialakítani a szükségleteimnek leginkább megfelelő vágóeszközparkot, az anyagi lehetőségeimnek megfelelően!
Ugyan nem kérted, de azt tanácsolom, hogy figyelj, olvass, kérdezz, és nem fogsz csalódni a hozzáértő emberek tanácsait megfogadva késeidben, mert azt fogják nyújtani, amire igazából szükséged van. :-)
A hozzáírt szöveg nagyon gagyi. "Gyűjtők figyelem!" Mint egy amatőr, kezdő marketinges.
A kés se túl nagy szám, legalább is 46ezret nem ér meg szerintem.
Ha igazán jót akarsz, használhatót, és szánsz rá pénzt, akkor vegyél egy Kocsis Yukon 2-est, kb 10 centis pengével. Nagyobbra soha az életben nem lesz szükséged, ha tényleg csak kirándulásra, horgászathoz kell neked kés.
Keresd meg Kocsis Ferit, akár itt a topicban. (kocsisferi nick alatt).
Böker-húdebóvit szerintem nyugodtan elfelejtheted. Pofás, nem mondom, de mégis, mire használnád? A 18 centis pengehossz a legtöbb esetben csak akadályozna a munkavégzésben.
Ha pedig csak és kizárólag a horgászcuccod része lenne a kés, vegyél egy filézőt, akár egy Marttiini Rapalát. De ez csak a halak felbontásához jó. Tábori, mindennapos késnek Mora, ha nem akarsz sokat költeni, vagy valami komolyabb, pl az előbb említett Kocsis Yukon, vagy ebből a sorozatból a Klondike. Azok tényleg gyönyörű kések, és végre senki se gagyizná le a képeket, amiket belinkelsz. ;)