Keresés

Részletes keresés

drdoktor Creative Commons License 2005.09.16 0 0 186
a kérdés az előtted hozzászóló utolsó mondata:)
Előzmény: vaskerék (184)
vaskerék Creative Commons License 2005.09.16 0 0 184

Magyarországon, a T 72-es páncélost is, hattengelyes kocsin cipelték 41 tonnás tömege ellenére. Erre azért volt szükség, mert amikor felhajtott a pörekocsira, akkor

a kocsi elején csak az egyik forgóvázat terhelte, ami így nem lehetett négytengelyes.

Ezért feltételezem, hogy az USA-ban is van valami megoldás. Most a képet nézve arra gondolok, hogy a kocsi két részből áll, és a félkocsikat Jackobs forgóváz köti össze, így megvan a hat tengely, és középen is a kéttengelyes "feltámasztása"

a kocsinak, így a súlyelosztás optimális mind szállítás, mind rakodás közben.

 

Erről Taxxx-ot kellene kérdezni, mert ez (is) a szakmája!!!

Előzmény: vaskerék (181)
Dash 9 Creative Commons License 2005.09.16 0 0 183

Hali!

 

Náluk nem működik a tengely túlterhelt kocsi fogalma mint nálunk? Mert emlékeim szerint 4 tengelyes kocsik voltak.

Előzmény: epimetheus (182)
epimetheus Creative Commons License 2005.09.15 0 0 182

Hmm, pillanatnyilag egy négytengelyes kocsi megengedett tömege 286e lbs, csaknem 130 t. A pőrekocsi gondolom nem jön ki 10 t alatt, szvsz olyan 15-20 t között lehet max. Így hattengelyes, másrészt viszont... Még sosem láttam nem speciális célú kocsin mást, mint a standard 3-részes forgóvázat (ez persze nem bizonyít semmit). Hat tengellyel nem használnák ki a hordképességet, ami nem jellemző rájuk. Talán leszerelnek szállítás közben valamit a tankokról, habár az is igaz, hogy az újabb változatok még az említettnél is nehezebbek, vagy 10 t-tól kellene szállítás előtt megszabadulniuk, nem tudom...

Így azután én is nagyon kíváncsi vagyok, négy- vagy hattengelyes?

 

OFF

Képesek voltak a 80-as években olyan harckocsit építeni, amely nem szállítható az összes európai vasúton? Nekem ez rejtély!

Előzmény: vaskerék (181)
vaskerék Creative Commons License 2005.09.15 0 0 181

Hát ez Amerika!

 

Nézem, hogy egy kocsin két Abrams (nem biztos, hogy jól írom) páncélos van, holott egy ilyen páncélos tömege 59 tonna! Ezek hattengelyes kocsik?

Európában ilyen tankot nem lehetne szállítani vasúton a 3,74 méteres (most néztem meg) szélessége miatt.

Előzmény: Dash 9 (180)
Dash 9 Creative Commons License 2005.09.14 0 0 180

 

 

 

 

 

Sziasztok!

 

A mostani, sajnálatos eseményekkel kapcsolatban:

 

New Orleans 2004. július 3-4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

manhattani Creative Commons License 2005.09.12 0 0 179

Van, a mesében :-))
Pláne ez a két járműre közös forgóváz (amilyen a TGV-n is van, nem jut eszembe a neve...), ott, ahol még a vezetőállás nélküli booster egységre is szükségvezetőállást tesznek, kisablakkal, sebességszabályzóval és fékezőszeleppel, hogy a fűtőházon belül önállóan mozogni tudjon...

 

(Azért is, mert a vezetőállásos és a booster között nem mindig szabványos középponti ütköző- és vonókészülék volt, gyakran csak olyan vonórúd, amilyen pl. a gőzös és a szerkocsija között szokásos.)

Előzmény: Mopi (178)
Mopi Creative Commons License 2005.09.09 0 0 178
Ilyen is van.
Előzmény: vaskerék (177)
vaskerék Creative Commons License 2005.09.09 0 0 177

Jó a humorérzéked, csak nehogy valaki komolyan vegye...   :-D

"Úristen mekkora! Műszaki adatok is vannak?" Meg hasonló beszólások...  :-D

Előzmény: Mopi (176)
Mopi Creative Commons License 2005.09.09 0 0 176
Az EMD egyik új fejlesztésű mozdonya. ;-)
hmsoft Creative Commons License 2005.09.08 0 0 175
Sziasztok,

Felmerült itt az önműködő vonókészülék kérdése és a "birodalmi" párhuzam. Úgyhogy most baromi offtopic módon, írok pár gondolatot a "birodalmi" változatról.

Az SzA-3 önműködő vonó-ütközőkészüléket a Szovjetúnióban 1932-ben kezdték bevezetni, a teljes áttérés (beleértve az üzemi és egyéb járműveket is) csak 1957-re fejeződött be. Ami a másolást illeti, az orosz források erről "persze" nem szólnak - de ha belegondolunk, az elvet látva bárki tud ilyet csinálni. Fogsz két profilos öntvényt, amelyek egymásba kapaszkodnak, ha a két szélükön kialakított "fogak" közötti űrt kitöltöd valamivel. Az a valami két fémdarab, amelyeket egy súlyzáras zárszerkezet tart a helyén, és ha a zárt állapotot megszünteted, akkor a két fémdarabod "eltüntethető", ezáltal a két pár fog kiszabadítható egymás "öleléséből". Roppant egyszerű, "mindössze" ki kell alakítani úgy, hogy tömegméretekben gyártható és használható legyen.

Az első kérdés, hogy ha az SzA-3 azt jelenti, hogy "szovjet önműködő kapcsoló, 3. változat", akkor van-e SzA-1 meg SzA-2? A neten végignézve, mindkettő létezik, és mindkettő a traktorok és mg. munkagépek közötti standard kapcsolókészülék.

Az SzA-3 eredetileg 2500 kN ütközőerőre és 1280 kN vonóerőre volt terhelhető. A későbbi modifikációknál az átvihető vonóerő 2000 kN-ra növekedett.
Az SzA-3 egyik modifikációja az SzA-3M, amelyet a nyolctengelyes teherkocsikra szerelnek, ez függőleges síkban is rugózott, és a forgóváz elfordulásától vezérelve, kissé el tud fordulni az ellenkező irányban. Kísérleti üzemben van a tehervonati, félmerev rendszerű SzA-4.

Az SzA-3 igen nagy előnye az egyszerűsége, olcsósága, viszont személykocsik esetében hátrány a zárszerkezet holtjátékából adódó "felütközéses" jelenség. Ez az utasok komfortérzetét csökkenti. 1947-től ezen úgy próbáltak javítani, hogy kis végerejű oldalütközőkkel szerelték fel a személykocsikat és a motorvonatok kocsijait. A megoldást a mai napig alkalmazzák, különböző változatokban (pl. motorvonatoknál elterjedt megoldás a homlokátjáró külső élére fémkeretet szerelni, amely egybeépül a rugós munkaemésztő készülékkel).

Sajnos még így is előfordul, hogy a rugókészülék nem képes folyamatosan feszítve tartani a vonókészülékeket, pl. vonóerőkifejtésből fékezésbe való átmenet, vagy valamilyen pályahiba miatt a szomszédos jármű hirtelen lengése előidézi a "felütközést". A mozdony és az első kocsi között nem alkalmazható a szétfeszítő szerkezet. Csatoltan közlekedő motorvonatok vezérlőkocsijai között szintén nem. Azonkívül az állandó feszített állapot a zárszerkezet fokozott mértékű kopásával jár.
Emiatt úgy tűnik, a vonókészülékek fejlesztése szétválik külön személyvonatira és tehervonatira. A személyvonatinál a holtjátékmentes kapcsolás a lényeges, a tehervonatinál pedig továbbra is az egyszerűség, azonkívül a (fék)fővezeték és esetleg elektromos kapcsolat átvitele. Ugyanakkor igény az új személyvonati készülék és az SzA-3 (SzA-4) kapcsolhatósága, mindenféle közvetítőelem nélkül. Így jöttek létre a BSzU-3, BSzU-4 készülékek, a legutolsó valószínűleg megkapja az SzA-5 jelet és elkezd terjedni, miután a nagyjavított és a Tveri Vagongyár által előállított, új járművek ezzel a készülékkel vannak ellátva.

hm
zorwick Creative Commons License 2005.09.05 0 0 174


Felkerült egy gyönyörű gyűjtemény a fotóalbumba.


Üdv
Dash 9 Creative Commons License 2005.09.04 0 0 173

"Azt nem tudom, hogy miért nem tud sínt is hozni az a javító szerelvény, ami keresztaljakat, zúzottkövet, síncsavart hoz, de sok helyen tartanak ott sínt, főleg a hágókban."

 

Egy tipp.

 

Lehet, hogy mire a sínt szállító szerelvény oda érne, mondjuk akár a hiba miatt feltorlódott vonatok miatt, a munkáscsapat már ki is cserélte a hibás részt.

De ez csak egy gondolat.

Előzmény: manhattani (170)
Dash 9 Creative Commons License 2005.09.04 0 0 172

Sziasztok!

 

Itt a bratyesz! Akkár már egy izmosabb vonatot is lehet velük továbbítani.

 

 

Kato SD-90/43
Előzmény: zorwick (157)
manhattani Creative Commons License 2005.09.04 0 0 171

Ez egy jópofa argentin vasúti képgyűjtemény és leírás:

http://www.arar.org.ar/EN_GFCA1.html

Még Ganz motorvonat is van ott! (Nem is tudom, hogy ez ontopic-e vagy nem...)

Előzmény: hjvb (169)
manhattani Creative Commons License 2005.09.04 0 0 170

Az, méghozzá gyakran több száz méter hosszú összehegesztett sínszál. Síntörésből származó vágányzár akkora kárt okoz, hogy megéri sok helyen egy hosszú sínt készenlétben tartani, baj esetén csak le kell csavarozni és kész.


Azt nem tudom, hogy miért nem tud sínt is hozni az a javító szerelvény, ami keresztaljakat, zúzottkövet, síncsavart hoz, de sok helyen tartanak ott sínt, főleg a hágókban.

Előzmény: vaskerék (168)
hjvb Creative Commons License 2005.09.04 0 0 169
Argentínát említeném meg elsőnek. Láttam felsővezetékes képet ottanról, de csak alsóvezetékes villamos motorvonatról láttam képet. Milyen cuccaik vannak előbbi módban? Tudna valaki egy jó linket? A GM és származékai dízelekről meg a FIAT személykocsikról sok képem van viszonylag, de ilyen még nincs.
Előzmény: manhattani (167)
vaskerék Creative Commons License 2005.09.04 0 0 168
Abszolút sínszálnak látszik.
Előzmény: manhattani (165)
manhattani Creative Commons License 2005.09.03 0 0 167

Amerika az Amerika! :-))

Szerintem Kanadától (vagy Alaszkától?) le a Hoorn fokig, ahogy tetszik.

Előzmény: hjvb (166)
hjvb Creative Commons License 2005.09.03 0 0 166
Csak USA vagy délebbi is lehet téma?
manhattani Creative Commons License 2005.09.03 0 0 165
Nagyon jó kép!
Kitaláljátok, hogy mi az a hosszú girbegurba balra a töltés oldalában?
Előzmény: zorwick (162)
vaskerék Creative Commons License 2005.09.03 0 0 164
Köszönöm a válaszokat mellékhelység ügyekben.  
manhattani Creative Commons License 2005.09.03 0 0 163

>Úgye jól tudom, hogy az USA mozdonyain kötelező felszerelés a mellékhelység. (?)
A legtöbbön van, de nincs (vagy legalábbis egy időben nem volt) mindegyiken.

 

A Norfolk Southern pilótái panaszkodtak, hogy nincs minden mozdonyon, erre a cégvezetés műanyag zsákokat osztott ki köztük.
Ebből annyi baj lett, hogy dolguk végeztével kidobták a mozdonyból a zsákot, és erre a környékbeli farmerek panaszkodtak, hogy gyűlnek a le nem bomló zsákok a földjeik mellett. Mire a vasútvezetés megszámozta a zsákokat, át kellett venni és a szolgálat végén visszaszolgáltatni, szám szerint, akár üresen, akár rakottan.
A TRAINS cikk vége: "the fascists of the Norfolk Southern..."

 

Egyes (és egyre szaporodó számú) államokban törvénysértés a vasúti pottyantós vécé. Ahol nem tudták zárt rendszerűre megcsinálni, bezárták a vonaton a vécét.

Előzmény: zorwick (161)
zorwick Creative Commons License 2005.09.03 0 0 162
Egyik kedvenc képem:

sd
zorwick Creative Commons License 2005.09.03 0 0 161
Bizony van mellékhelység a mozdonyokon:)

Elég hosszú utat tesznek meg a szerelvények megállás nélkül, vagy ha meg is állnak nincs idő/lehetőség rohangálni wc-k után kutatva.

A wc-k zárt rendszerűek, hogy ne sínekre potyogjon. Környezetvédelmi okoból is persze. Voltak botrányok emiatt, vagyis amiatt, hogy gépen dolgozók összerondítottak a vasút környékét, zsákokba végezték dolgukat, majd egyszerűen kihajították.

Volt ebből probléma bőven. Volt olyan társaság akiknek a mozdonyain voltak wc-k, volt ahol nem. A nagy összeolvadások után aztán az beolvadt vállalatok wc menetes mozdonyait fel kellett szerelni.

Érdekes történeteket lehet a neten találni.

Sajnos nem mentettem le, de a múltkor találtam egy két fotót olyan mozdonyok mellékhelységeiről, amit sok ember használt, na ott ügye nem ügyeltek a tisztaságra...hát mit mondjak, nem volt szép látvány. "magyar vasúti wc" Erről van fogalma mindenkinek, hát olyan volt.

Persze talán nem ez a nagy átlag, de van ilyen is.

Üdv


Előzmény: vaskerék (159)
zorwick Creative Commons License 2005.09.03 0 0 160
Hát Magyarországon sztem sehol:/

www.ebay.com - itt vettem mindent

Néha van egy-egy szebb darab a Lehel utcai boltban, de annak az árából komplett szerelvényt veszek az ebay-on:)

Na itt az eredeti változat:
UP 8104

Üdv
vaskerék Creative Commons License 2005.09.03 0 0 159

Egy kérdésem lenne:

Úgye jól tudom, hogy az USA mozdonyain kötelező felszerelés a mellékhelység. (?)

Előzmény: vaskerék (158)
vaskerék Creative Commons License 2005.09.03 0 0 158
A Japán KATO gyártmánya ugye? Hol lehet kapni Magyarországon? Nagyon szép!!!
Előzmény: zorwick (157)
zorwick Creative Commons License 2005.09.03 0 0 157
Ha nem is valószínűtlen tájakon, de az asztalomon az új szerzemény!
Majd ha felszereltem a darabjait teszek fel képeket
a www.usavasut.hu -ra, az "unokatesó" mellé:)

SD90/43MAC

Üdv
vaskerék Creative Commons License 2005.09.03 0 0 156

Nem lehetne ON-ban folytatni?

 

Mondjuk szép észak-amerikai vonatos fotók felrakásával?

Tudjátok olyan sokmozdonyos hosszú tehervonatok "valószinütlen" tájakon képeivel.

Előzmény: L-Train (155)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!