Keresés

Részletes keresés

Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.28 0 0 8591

A linkelt oldalon ott van a turbo tape kazetta eredeti borítóján a leírás, de sajnos nem tudok németül :)

Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.28 0 0 8590

Most találkoztam először turbótöltővel kazettán.

A letöltött .prg-ből csináltam emulátorral .d64-et, majd azt EasyFlashel-kiírtam C64-en át 1541-re. Plus/4-en kipróbáltam, működött. Így ebben a formában kimentettem a betöltött programot kazettára, de sokkal többet tekert a szalagon, mint amennyi szalag van az eredeti játékkazettában. 

Most rákerestem erre: http://plus4world.powweb.com/software/Turbo_Tape

Gondolom ezt is kirakom floppy-ra.

Az a kérdésem, hogy betöltése után hogyan töltök be újabb programot a memóriába (szintén floppy-ról .prg-t), amit aztán kimentek már a turbo tape segítségével. És hogy a turbótöltőt is kimenti-e a kazira a ráirandó program elé? :)

scarabaeus Creative Commons License 2018.01.28 0 0 8589

(Bakker, azok a majd' 20 évvel ezelőtti idők, amiket visszakerestem most, már dupla távolságra vannak időben, mint akkoriból nézve az a '89 volt, amikor utoljára voltam aktív valós Plus4 előtt)

Előzmény: scarabaeus (8588)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.28 0 0 8588

Hm, mivel visszakeresve, 2000-ben már erről a dologról írtam e-mailt egy vajdasági Commodore-barátnak, most megnéztem a régebbi backupjaimat, 1999.04.04-én már megcsináltam egy .TAP fájlt, abban még a .WAV fejléc is ott volt, sima átnevezés volt, és az akkor használt Minus4 DOS program abból olvasta be a programomat (megőriztem a .tap fájlt is, mert abban az esetben fontos volt a kazetta hangja is). 2003-ban csak újra bedigitalizáltam, mert már rémlik, a YAPE esetén a régi WAV "loaderrorozott", kapott új felvételt, ami egyből megfelelt neki (a Minus4-et is fejállításérték paraméterrel kellett indítani '99-ben az első változathoz).

Előzmény: scarabaeus (8587)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.28 0 1 8587

Alapból a bájtok impulzushosszt jelentenek, a #$00 érték értelmezése különbözik verziókban, én viszont 2003-ban simán fogtam a deckről digitalizált 44,1 kHz mono PCM WAV fájljaimat, levágtam a WAV fejlécet, .TAP kiterjesztéssel, és az akkoriban használni kezdett YAPE emulátor beolvasta azt is. :-)

Előzmény: IEC-ATA (8586)
IEC-ATA Creative Commons License 2018.01.28 0 0 8586

A TAP fájlból létezik többféle verziójú (típusú)? Egyszer talán StarCommander-el nyitottam meg egy TAP fájlt, amiben egy PRG-fájl volt. Aztán másszor meg meg sem nyitotta a TAP-ot. Van különbség TAP fájlok között? 

IEC-ATA Creative Commons License 2018.01.28 0 0 8585

Ez lesz a jó megoldás. Én is csináltam már TAP fájlból PRG-t. Csak lementettem YAPE-val a tárcímet. Persze csak egy egyszerű programról volt szó, de utántöltős. Kiírtam lemezre és onnan meg eredeti vason szalagra.

Előzmény: Beviz.Elek (8583)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.28 0 0 8584

Gaia TAP2WAV programjával a TAP fájlból WAV hangfájlt konvertálva, azt is megpróbálhatod kazettára venni.

Előzmény: Beviz.Elek (8583)
Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.28 0 0 8583

Akkor lehet, hogy megpróbálom azt, hogy valamelyik VICE-al csinálok egy üres .d64-et, lementem rá a netről letöltött .prg-t, majd azt kiírom EasyFlash-en keresztül a C64-em 1541-II-es floppy-meghajtójára és azt a meghajtót kötöm rá a kiírt lemezzel a Plus/4-emre és lementem egy üres kazettára :)

Előzmény: scarabaeus (8582)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.28 0 0 8582

A BREAK azért van, mert azon a ponton adná át a vezérlést az addig töltődő turbónak, hogy azzal a turbóval töltse be a tényleges programot a hátralevő részben, de azon a helyen szemét van, ahová átadná a vezérlést, mert hibásan töltődött be, és a szemetet próbálja végrehajtani.

Előzmény: Beviz.Elek (8581)
Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.28 0 0 8581

Hardveres hiba is okozhat BREAK-et? Úgy értem, hogy a számítógépben. Két 1531-es magnóval is próbáltam betölteni a játékot.

Létezik valamilyen hardverellenörző program plus/4-re?

Előzmény: Lac+ (8580)
Lac+ Creative Commons License 2018.01.28 0 0 8580

Nagyon gyakran megesik, hogy megtalálja a programot, de utána el sem jut a végéig vagy a végén LOAD ERROR-t ad. Ez simán fejállás probléma lehet. Rosszabb esetben már annyira "sérült" a kazettán a jel, hogy soha többé nem tölthető be.

Előzmény: Beviz.Elek (8579)
Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.28 0 0 8579

Azt valahogy nem lehet kikutatni, hogy a valódi Plus/4-es gépemen miért törik meg a kaziról való betöltés folyamata? Ha fejállás probléma lenne, akkor elvileg odáig sem kellene eljutnia, hogy egyáltalán megtalálja a programot a szalagon, nem?

Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.28 0 0 8578

az "./install-osx" futása ott leakadt, hogy próbálta letölteni a .rom fájlokat a netről, de nem találta őket, végül az újonnan letöltött plus4emu mappájában lévő rom mappában lévő fájlokat bemásoltam a megadott helyre, és ki is jelöltem az alkalmazásban a work directory-t de ugyanúgy nem tölt be rendszerképernyőt. Próbálkoktam a többi leírásban lévő parancsokkal is, de nem akarta az igazságot. Végül inkább indítottam a VirtualBox-os win7-et és eszembe jutott, hogy oda anno telepítettem az Artifex nevű C-16/Plus4 emulátort, amit még a program szerzője ajánlott nekem pár hónappal ezelőtt. Az be tudta tölteni a Kincsvadászt. De majd később mindenképp akarok fordítani egy emulátort az OSX-re is, mert ez a virtuális gépen lévő oprendszeren futtatok egy másik virtuális gépet dolog eléggé kényelmetlen :) 

 


Előzmény: ergoGnomik (8577)
ergoGnomik Creative Commons License 2018.01.27 0 0 8577

"Once these are installed, you can edit the file 'SConstruct' in the top level source directory for setting compiler flags etc., and run the command 'scons -j 4' for building the emulator. The resulting executable files (plus4emu and the utilities listed above) can be copied to any directory that is in the PATH; on MacOS X, an .app package is created in 'plus4emu.app'.

 

 

When installing the first time, you also need to set up configuration files and ROM images:

  • copy all .rom files from the roms directory to ~/.plus4emu/roms (or, in the case of MacOS X, ~/Library/Application Support/plus4emu/roms)
  • after installing the ROM images, run 'plus4emu', and click OK to the windows that pop up asking for the base directory of configuration and data files, and if configuration files should be installed

It is possible to reinstall configuration files later by running the 'p4makecfg' utility."

Előzmény: Beviz.Elek (8576)
Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.27 0 0 8576

Reggel letöltöttem egy plus4emu-t, majd amelyik mappámba letöltöttem, meglepetten láttam, hogy már van egy plus4emu mappa, amiben egy OSX-es applikáció van. Annyira elfeledkeztem róla, hogy csak halvány emlékem volt róla pár hónappal ezelőttről :) Indítás után csak egy fekete ablakot kapok menüsorral. Kell hozzá ROM fájl, hogy betöltődjön az alaprendszer? Este majd ránézek megint.

ergoGnomik Creative Commons License 2018.01.26 0 0 8575

Biztos, hogy kell az OS X port? Nem lehet WineBottlert vagy valami hasonlót használni? Hallottam már olyat, hogy a plus4emu féltestvérét (ep128emu) valaki így futtatta.

Előzmény: Beviz.Elek (8572)
ergoGnomik Creative Commons License 2018.01.26 0 0 8574

A plus4emu fő git oldalán le van írva, hogy OS X alatt forrásban van terjesztve, és felsorolja mi kell a fordításhoz, amivel telepítőcsomagot lehet készíteni.

Előzmény: siz (8573)
siz Creative Commons License 2018.01.26 0 0 8573

Mintha a plus4emu-nak lenne. Vagy legalábbis volt. De lefordítani biztosan le lehet OSX-re is.

Előzmény: Beviz.Elek (8572)
Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.26 0 0 8572

Van olyan emulátor, ami jó és van OSX-es portja is? :)

ergoGnomik Creative Commons License 2018.01.26 0 0 8571

Az xplus4-et (VICE) tessék elfelejteni! YAPE vagy plus4emu. Ezek jók, az meg nem.

Előzmény: Beviz.Elek (8570)
Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.26 0 0 8570

Hmmm..... Talán majd kipróbálom windows-on is egy VICE-al. Amin én próbáltam, az a macOS-es verzió volt, de nem hiszem, hogy ez lenne a gond. Az előbb feltettem a VirtualBox-ban lévő 32-bites Win7-re egy 32-bites VICE-ot és a játék beolvasása közben egy pillanatra bevillant a beépített monitorablak a BREAK üzenettel, majd folytatódott a betöltés üres képernyővel, búgó hanggal. A virtuális magnó számlálója ment egészen 45-ig, majd megállt, de az üres képernyő és a búgó hang nem tűnt el. 

scarabaeus Creative Commons License 2018.01.26 0 0 8569

Fura, amúgy. A két mindkét fentlévő .tap fájl egyforma, és mind VICE, mind YAPE alatt betölthető. (Itt jobbra a YAPE alakít)

Nálad valami gikszer miatt BRK-ra fut, ami Plus4-en a beépített monitorba lép be, a beépített monitorban pedig a beépített monitor parancsai érvényesek csak, nem a BASIC parancsok, azért kérdőjelez.

Előzmény: Beviz.Elek (8568)
Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.26 0 0 8568

De amiért eszembe jutott a dolog: vettem nemrég egy Plus/4-es játékot szalagon, egy másik játékkal együtt. Mindkettő Novotrade, eredeti kazetta. Az egyik játék minden hiba nélkül betölt, el is indul, játszottam vele, hurrá. A másik a kaziról való beolvasáskor lehal és a rendszer is kissé behal tőle. Csináltam róla felvételt telefonnal, meg is írtam az eladónak a tapasztalataimat, hogy mi ilyenkor a teendő és mi okozhatja. Majd azt javasolta, hogy próbálkozzak fejállítással. Gondoltam, hogy szállítás közben sérülhetett rajta az adat, esetleg a posta berakta nagyméretű hangszórókat tartalmazó csomag mellé és nem tett neki jót az erős mágnes, stb... előfordul. Gondoltam, hogy majd megszerzem a .TAP fájlt a netről és kiírom kazira. Meg is találtam a plus4world.com-on mindkét játékot. Gondoltam, hogy a VICE emulátorban megpróbálom a letöltött .TAP fájlt betölteni. Ám legnagyobb meglepetésemre ott is leakadt a dolog ugyanott, ugyanúgy és ugyanúgy nem veszi be utána a rendszer a parancsaimat. A rendes gépen miután megtalálta a kazin a játékot, ugye elmegy ismét a kép és folytatja a betöltést, de akkor már búgó-zörgő hangot hallatnak a hangszórók, ahogy a működő játék betöltése közben is. Csak ennél a nem működő játéknál mikor kiírja a hibakódokat, nem marad abba zörgő hang, míg nem resetelem a gépet. (Ez az emulátoros felvételnél nem hallatszik, mert nem rögzített hangot.) Tapasztaltatok már ilyet?

 

A telefonos felvétel az igazi Plus/4-el:

http://indavideo.hu/video/Commodore_Plus_4_kazettas_jatekbetoltesi_hiba

 

Az emulátoros képernyőfelvétel:

http://indavideo.hu/video/Commodore_Plus_4_Kincsavadasz_betoltesi_hiba

Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.25 0 0 8567

Láttam egy videó a Youtube-on, amin a cucc össze volt kötve közvetlenül a magnóval, a commodore gép közbeikatatása nélkül, amivel kazettát grabbelt egy .TAP fájlba.

Most írtam a Manosoftnak, hogy ha működik ez C64 vagy Plus/4 közbeikatatása nélkül, akkor a magnóra való visszaírás is működhet-e ugyanígy. Vagy hogy ad-e 1531-es apa-apa kábelt hozzá :)

Lac+ Creative Commons License 2018.01.25 0 0 8566

Korábban Manosoft-ék két csomagot kínáltak. Az egyikben csak a "gép" volt, a másikban pedig az összes kábel is. Legjobb ha rákérdezel náluk.

Előzmény: Beviz.Elek (8565)
Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.25 0 0 8565
Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.25 0 0 8564

"Included:

  • Cable MicroUsb
  • Plug 1530/1531
  • Adapter Userport-USB"

Láttam egy képen, hogy külön kábellel van összekötve a cassette-porton is, nemcsak a serial-porton.

Beviz.Elek Creative Commons License 2018.01.25 0 0 8563

És ehhez a C64SD v4.0 Princess Ultra hardverhez adnak minden szükséges kábelt? Mert akkor már nem csak a Plus/4-esemhez használnám, hanem a C64-emhez is. 

ergoGnomik Creative Commons License 2018.01.25 0 0 8562
Előzmény: Beviz.Elek (8559)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!