Keresés

Részletes keresés

riffentyu Creative Commons License 2006.05.12 0 0 13114

Legalább tíz órán keresztül olvasgattam a topicot. Kezdetétöl - meg össze-vissza. Iszonyú szimpatikus!

Vajon a netgombasz oldallal mi újság?

Tegnap beugrottam a Kamaraerdöbe egy órácskára - munkából hazafelé menet - egy fiatal akácos-fenyves-bozótos részt becserkésztem. Gombát persze egyet sem találtam, de a korábban a topicra fölrakott (szabokucsma) réttisztogatós képeken föllelkesülve legalább összegyüjtöttem két (kis) zsák szemetet.

Málnapuding Creative Commons License 2006.05.12 0 0 13113
Már Nagypapinak is igértem, hogy hozom a recepteket, de nemigen jártam erre az elmúlt hetekben. Hétfőre hozom az olajban tartósított, az ecetben eltett és a só alá rejtett "gombakonzervek" receptjét. Sajna most  nincs itt velem az irodában. Egyébként mindegyik eredeti olasz recept :)
Előzmény: edula (13103)
sörgomba Creative Commons License 2006.05.12 0 0 13112

Köszönöm a segítséget.

Az hogy latin név alapján keressek jó ötlet, használni fogom.

Ezzel a gombával valami nem stimmel.

Több száz képet megnéztem, de ezt a hullámos kalapot sehol nem találtam.

Lehet, hogy nagyon idős példányok lehettek? Mind?

Egyébként egyástól távol voltak. A képen levő kettő kivétel volt.

üdv. Sörgomba. 

beetee Creative Commons License 2006.05.12 0 0 13111

Olvasd el, amit itt írnak:

leírás

 

ha a leírás egyezik, és még hasonlít is a gombád ezekhez: képek,  akkor tövisaljagomba.

Előzmény: sörgomba (13110)
sörgomba Creative Commons License 2006.05.12 0 0 13110


Üdvözlök Mindenkit.

Új ember vagyok a topik-ban. Jelenleg ismerkedem a gombákkal.

Ezekhez kérnék segítséget.

Kik ők?

Sok volt belőlük és mind ilyen hullámos kalapú volt.

kik ők?
maplesyrup Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13109
Áh, csak lehangoltan olvasom a topikot, illetve nézem a képeket.
Előzmény: nagypapi51 (13108)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13108
Mán aggódtunk Szömivel....
Azt hittem miskároltál vhol...:-)) merhogy gomba nem igen van..
Előzmény: maplesyrup (13107)
maplesyrup Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13107
Ma végre én is használtam a gombászkésem. A diófánk alatt megjelent az évi szokásos kerticsiperke adag. Kb. 1/3 része kukacos, a többi szép. Remélem lesz még, más lelőhelyben úgysem bízom. :)
heyderia Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13106
Ma találtunk egy rettenetesen kukacos nagyspórás csiperkét, jópár viseltes állapotú májusi pereszke társaságában, aszalódott szegfűket, kukacos tövisaljákat, nem volt viszont kukac a rétgombákban és a csengettyűkben. Ma este nem gomba lett vacsorára. Pedig Auer Péter is velünk volt. Sehr geehrter Herr Szabokucsma, der Robinie Schuppenritterling ohne Wurm?
heyderia Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13105
Köszönet Lactarius Curtis! Megtaláltam, bár kissé nehézkesen, mert a zöldséget én a víziparadicsom alatt kerestem. Van itt az akácpereszkéről is néhány érdekesség. Rimóczi jó formában -jellegűek az írások, nem?
Előzmény: Lactarius Curtis (13093)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13104
A pisztric az pisztric, a géva meg géva. :-)
Mél ment.
NP
Előzmény: edula (13103)
edula Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13103

Az olaszok jók olajos gomba ügyben. Én egyszer vettem olajban tartósított (olasz származású) gombát Németországban, nemcsak finom volt, de dekoratív is (hidegtálakon vendégeknek etc.) . Azóta is próbálok rá receptet kereseni. Remélem ez bejön - na meg gombát is találok hozzá. Idén még csak a gévát illetően volt szerencsém.

 

apropó géva. Nagypapi, én is kérhetek géva recepteket (már ha ez más gyűjtemény, mint a pisztric címszó alatti, amit a múltkor küldtél)?

Köszönöm

Előzmény: riffentyu (13099)
edula Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13102

Egyszerű, amikor ledinsztelted a gombát (vagyis minded felesleges víz elpárolgott, és szomorúan nézed, hogy az a nagy halom gomba, hogy összeesett), akkor fogod, zsupsz be egy margarinos dobozba, és irány a mélyhütő, Télen kiveszed, kiolvasztod, és végrehajtod rajta a recept  második felét.

Különben ez az eljárás mindenféle gomba "téliesítésére" jó, csak a fűszerezés változik, attól függően, hogy mire szeretnéd felhasználni

szabokucsma Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13101

 

Halihó...!

 

Ma itthon vagyok, csak van egy kisparasztkódni, való dolgom, kapálás stb.

De azért kiugróttam az erdőbe, vagy is akácosba, és találtam egy kis kajálni való gombát.

 

Akácpereszke (Armillaria rickenii)

 

 

 

riffentyu Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13100
Fura, de tényleg fincsi. Csak arra nem emlékszem már, hogy mit kezdtem a levével. Azt hiszem, semmit...
Előzmény: Tigrincs_007 (13078)
riffentyu Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13099

Szia nagypapi, köszönöm, kedves vagy. Jaj, csak most értettem meg, hogy az NP is Te szoktál lenni:))

 

A recept, tudom, hogy furcsa. A volt anyósom készíti el így a vegyes gombákat. Délolasz csaj (calabriai) és szakács a mestersége. Megkóstoltam, finom volt, aztán odaadta a receptet: és ilyen fura. De csináltam már én is sokszor azóta. Volt, amikor a fözölébe nem is raktam vizet, csak ecetet meg bort. Úgy is jó volt.

Előzmény: nagypapi51 (13081)
Gryllussss Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13098

Mi a Bükkben, Putnok és Kelemér között a hegyekben találtunk tavaly nyáron egy tejpereszke-kört. Egy ritkásabb területen voltak egy kb. 2 méteres átmérőjű körben.

 

Nem ismertük ezt a gombát, pár mintát vittünk a keresztapáméknak, akik évtizedek óta gombáznak, és ő azt mondta, hogy tejpereszke, és a határozóban is azzal egyezett kinézetre. Mivel a rokonság nem szokta megenni, gondolom a ritkasága miatt, mi sem ettük meg, amit elhoztunk belőle.

 

Ez késő ősszel volt 1-2 héttel a fagyok beállta előtt. Ekkor szatyorszámra tudtunk lila pereszkét és szürke (vagy erdei a neve?) pereszkét szedni. Leforrázva, fagyasztva, és megszárítva fűszernek is nagyon jó mindkettő, erős fűszeres illata és íze van.

 

A tejpereszkés helyre meg visszamegyek majd 34 év múlva, ki tudja... :)

 

Korábban már kérdeztem, de nem kaptam választ, hogy Debrecen környékén merre érdemes kucsmagombára vadászni. A tokaji hegyen volt szerencsém pár hete egy rántottára valót összeszedni belőle.

 

Üdv, Gryllus

Előzmény: IWAS (13088)
hapci03 Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13097
Szia NP,
én is bejelentkezem a gyűjteményért,
sőt, ha gévát is küldesz a kipróbáláshoz, még hálátlan sem leszek :)))
*ezmégcsakképentalálkozottgévával*, de majd most :)
Köszönet és üdv:
Hapci
Előzmény: nagypapi51 (13090)
Prijon Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13096

Kössz, de ha lehet a télire való eltevés lehetőségét is tedd közzé!!!!

Üdv: Prijon

Előzmény: edula (13087)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13095

Finom utalás féle képen' :)

Tegnap a képfeltöltés adatlapot csiszolgattam.... Elvileg már használható, bár az igazán korrekt megoldás (hogy a képet ne keljen előre valahová felrakni) még egy kicsit várat magára...

Rajta vagyok a témán, csak a recepttár nagyobb lélegzetvételt kíván... :)

Előzmény: nagypapi51 (13090)
Prijon Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13094

Szevasztok

Köszönöm edula és nagypapi51 válaszát és segítségét!!!

Még a mail-t nem néztem, első a köszönet!

Főzni (szabadtüzön sütni-főzni) nagyon szeretek.

Szombatra tervezek egy 8-10 km-s evezést a Mosonin, remélem gévagombát is találok, hogy az új receptjeitek közül párat kipróbáljak!

Sajnos az egyéb gombákat nem ismerem, így inkább csak megbízható forrásból szerzem be ha módom van rá!

Nyáron a Moldván eveztünk és hazafelé az útszélén kis kosárkákban árulták a vargányát és rókagombát. Naná, hogy hoztam mind a kettőből. Még szárítottam is belőle. Jól jött télen a perkeltbe és levesekbe! Feleségem kedvence a szegfügomba, ha valaki tud segíteni itt a környéken, szóljon!

Még egyszer kössz Nektek, Üdv: Priojon

Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13093
A tejpereszke a vendegvaro.hu-n a Hungaricumok (!) között szerepel, a zöldésg növény stb (ejnye!) részlegben. Amúgy google kereséssel jutottam el hozzá.
Előzmény: heyderia (13068)
nyakashegyi Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13092

Szia NP!

 

Kérném én is a receptest, ha lehet. Köszi

 

Előzmény: nagypapi51 (13090)
bd Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13091

Igen, kedves NP, kérem szépen a recipéket.

Én a gévát olajon párolva majd kefir (joghurt, aludttej), tárkony, fehérbors keverékével salátának szeretem. Izgatottan várom a másságot!

Előzmény: nagypapi51 (13090)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13090
Szia Prijon!
Mivel megtörténhet, hogy lefut a gévaszezon mire dűlőre jutunk a netgombász recepttár kialakítását illetően, mélben elküldöm a géva receptgyűjteményt, használd egészséggel!
Természetesen másnak is, ha jelzi ez irányú óhaját.
NP
heyderia Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13089
Nagyjából. Az írás Marokkóra vonatkozik. Lehet, hogy a Kamara-erdőben is ritkán bukkan fel? Annak örülhetünk, hogy a Hortobágyon, valamint Békéscsaba környékén is sűrűn lelik.
Előzmény: IWAS (13088)
IWAS Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13088

Ha jól értem, vannak olyan magasan fekvő mezők, amelyek júliusban kiégnek, novemberben megfagynak. Ilyen helyeken váratlanul -ritkán, akár 35 év alatt egyszer- széles körökben megjelennek a gyönyörű tejpereszkék.

 

Hasonló a klíma pl. a Hortobágyon is (bár ez nincs magasan), ahol nem kell 35 évet várni a következő tejpereszke szezonra... :-)

 

Előzmény: heyderia (13086)
edula Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13087

Szia Prijon,

 

Mamám tejfeles gévagombaleves receptje:

 

a felszeletelt gombát olajon megpároljuk sóval, borssal, hagymával (v. hagymakrémmel), vegetával. (Mivel a géva, legalábbis a fiatal, meglehetősen vizes, elég sokáig kell párolni. Az idősebbel nem érdemes foglalkozni, túl rostos. Ha télire is akarsz spejzolni, ezen a ponton érdemes dobozolni és mélyhűtőbe tenni)

 

A lepárolt gombát vízzel felengedjük, felforraljuk, tejfeles liszttel behabarjuk.

 

(Kérdeztem a pontos kordinátákat, mennyi víz, mennyi tejfel, mennyi liszt, de mamám szerint aki szokott főzni, az ösztönösen tudja. Úgyhogy remélem nemcsak vízitúrázni szoktál, hanem főzni is, vagy legalábbis van a háztartásodban leveshabarásban gyakorlott személy.)

 

Nagypapi múltkor"pisztric" címszó alatt küldött gévára is alkalmazható recepteket, elküldöm a mailedre. A svéd gombasalátát tegnap kipróbáltam, nagyon finom lett.

Köszi Nagypapi!

Előzmény: Prijon (13041)
heyderia Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13086

Még egy kis tejpereszke:

Bohus Gábor 1959-ben leválasztott egy gombát ebből a körből, melyet aztán a tudorok visszaillesztettek a főalakhoz, a lepistoides-hez. 

 

 

 

Ez meg Nagypapi figyelmébe, hogy helyenként milyen ritka:

heyderia Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13085
Az a cigányasszony minden bizonnyal csak hozzá szeretmé igazítani jövedelmét (ha sikerül eladnia a gombát) a 9-10-szer akkora jövedelmű sógorokhoz, németekhez. Vagy öt éve, miután látta elborzadó arcomat a vargánya és a rókagomba irtózatos ára miatt, közölte velem, hogy a termesztett laska (jól megtermett, rágós példányok voltak) csak ötezer. Másik alkalommal fehér szarvasgombát százezer Ft-ért árult, digitális mérleget nem láttam az egész hátsó fertályon. A nagy bevétel után, aztán sok adót fizet majd be és emígyen gazdagszik az ország.
Előzmény: szabokucsma (13084)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!