Keresés

Részletes keresés

Prijon Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13094

Szevasztok

Köszönöm edula és nagypapi51 válaszát és segítségét!!!

Még a mail-t nem néztem, első a köszönet!

Főzni (szabadtüzön sütni-főzni) nagyon szeretek.

Szombatra tervezek egy 8-10 km-s evezést a Mosonin, remélem gévagombát is találok, hogy az új receptjeitek közül párat kipróbáljak!

Sajnos az egyéb gombákat nem ismerem, így inkább csak megbízható forrásból szerzem be ha módom van rá!

Nyáron a Moldván eveztünk és hazafelé az útszélén kis kosárkákban árulták a vargányát és rókagombát. Naná, hogy hoztam mind a kettőből. Még szárítottam is belőle. Jól jött télen a perkeltbe és levesekbe! Feleségem kedvence a szegfügomba, ha valaki tud segíteni itt a környéken, szóljon!

Még egyszer kössz Nektek, Üdv: Priojon

Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13093
A tejpereszke a vendegvaro.hu-n a Hungaricumok (!) között szerepel, a zöldésg növény stb (ejnye!) részlegben. Amúgy google kereséssel jutottam el hozzá.
Előzmény: heyderia (13068)
nyakashegyi Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13092

Szia NP!

 

Kérném én is a receptest, ha lehet. Köszi

 

Előzmény: nagypapi51 (13090)
bd Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13091

Igen, kedves NP, kérem szépen a recipéket.

Én a gévát olajon párolva majd kefir (joghurt, aludttej), tárkony, fehérbors keverékével salátának szeretem. Izgatottan várom a másságot!

Előzmény: nagypapi51 (13090)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13090
Szia Prijon!
Mivel megtörténhet, hogy lefut a gévaszezon mire dűlőre jutunk a netgombász recepttár kialakítását illetően, mélben elküldöm a géva receptgyűjteményt, használd egészséggel!
Természetesen másnak is, ha jelzi ez irányú óhaját.
NP
heyderia Creative Commons License 2006.05.11 0 0 13089
Nagyjából. Az írás Marokkóra vonatkozik. Lehet, hogy a Kamara-erdőben is ritkán bukkan fel? Annak örülhetünk, hogy a Hortobágyon, valamint Békéscsaba környékén is sűrűn lelik.
Előzmény: IWAS (13088)
IWAS Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13088

Ha jól értem, vannak olyan magasan fekvő mezők, amelyek júliusban kiégnek, novemberben megfagynak. Ilyen helyeken váratlanul -ritkán, akár 35 év alatt egyszer- széles körökben megjelennek a gyönyörű tejpereszkék.

 

Hasonló a klíma pl. a Hortobágyon is (bár ez nincs magasan), ahol nem kell 35 évet várni a következő tejpereszke szezonra... :-)

 

Előzmény: heyderia (13086)
edula Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13087

Szia Prijon,

 

Mamám tejfeles gévagombaleves receptje:

 

a felszeletelt gombát olajon megpároljuk sóval, borssal, hagymával (v. hagymakrémmel), vegetával. (Mivel a géva, legalábbis a fiatal, meglehetősen vizes, elég sokáig kell párolni. Az idősebbel nem érdemes foglalkozni, túl rostos. Ha télire is akarsz spejzolni, ezen a ponton érdemes dobozolni és mélyhűtőbe tenni)

 

A lepárolt gombát vízzel felengedjük, felforraljuk, tejfeles liszttel behabarjuk.

 

(Kérdeztem a pontos kordinátákat, mennyi víz, mennyi tejfel, mennyi liszt, de mamám szerint aki szokott főzni, az ösztönösen tudja. Úgyhogy remélem nemcsak vízitúrázni szoktál, hanem főzni is, vagy legalábbis van a háztartásodban leveshabarásban gyakorlott személy.)

 

Nagypapi múltkor"pisztric" címszó alatt küldött gévára is alkalmazható recepteket, elküldöm a mailedre. A svéd gombasalátát tegnap kipróbáltam, nagyon finom lett.

Köszi Nagypapi!

Előzmény: Prijon (13041)
heyderia Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13086

Még egy kis tejpereszke:

Bohus Gábor 1959-ben leválasztott egy gombát ebből a körből, melyet aztán a tudorok visszaillesztettek a főalakhoz, a lepistoides-hez. 

 

 

 

Ez meg Nagypapi figyelmébe, hogy helyenként milyen ritka:

heyderia Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13085
Az a cigányasszony minden bizonnyal csak hozzá szeretmé igazítani jövedelmét (ha sikerül eladnia a gombát) a 9-10-szer akkora jövedelmű sógorokhoz, németekhez. Vagy öt éve, miután látta elborzadó arcomat a vargánya és a rókagomba irtózatos ára miatt, közölte velem, hogy a termesztett laska (jól megtermett, rágós példányok voltak) csak ötezer. Másik alkalommal fehér szarvasgombát százezer Ft-ért árult, digitális mérleget nem láttam az egész hátsó fertályon. A nagy bevétel után, aztán sok adót fizet majd be és emígyen gazdagszik az ország.
Előzmény: szabokucsma (13084)
szabokucsma Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13084

Üdv...!

 

 Ezt a barna sampit árulta a hölgy, amitt máshol francia krém gombának hívnak..!

 

 Csarnokban 5000.-ért szegfü? Az kizárt mert olyan 8-10 ezerért árulják.

Az izetlen csehkucsma volt 8000ft.

 

Zolcsi67 Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13083
Információim szerint 5000/kg volt múlt szombaton a szegfűgomba ára.
Előzmény: szabokucsma (13080)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13082

Grat, akkor nem rohadt rád!
Én nem szégyellem a hentesnél helyben kicsomagolni, és megszagolni a vásárolmányt, legyen neki kellemetlen. Az én pénzemért...
Azért hadd piszkáljalak kicsit, ha már a termeszett csiperkéről írsz ;
kiejtve sampinyon, írva champignon, és általában gombát jelent francia nyelven.

A termesztett csiperke a Champignon de Paris.

Heyderia majd kijavít, ha nem precíz. :-)

üdv NP

Előzmény: szabokucsma (13080)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13081
Szevasz Riff, üdv a topikon!
Ugye nem baj, h rövidítelek, enpézz le nyugodtan! :)
Lehet vmit tudni az eredeti receptről? Honnan származik, nagymamától, ismerőstől. v vmi újságból? Netán a netről?
NP
Előzmény: riffentyu (13071)
szabokucsma Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13080

Halihó...!

 

 Voltam ma piacon, sikerült eladni, a nagy részét a szegfűnek.

Ami maradt az a nagycsarnokba leadtam a cigányasszonynak, aki termesztett sampiont árult 4000huf.-ért. Kivácsi vagyok, hogy az én szegfűmért mennyit mert kérni, esettleg ha valaki arra jár nézze már meg.

 

 Vettem pulykafarhátat a kutyának, de jó, hogy csak neki , mert már büdös volt.

 

 Azért, hogy ez Budapest első számú csarnoka, hihetetlen, hogy mi megy ott.

bagusz Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13079
ennyi ido alatt vissza fo a gombaba a léből az iz :)
Előzmény: Tigrincs_007 (13078)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13078

Azért fura mert 1,5 óra alatt kifő a gomba minden íze (elképzeléseim szerint), ami még nem is nagy dolog, mert bele fő az alap lébe :), de még ezt a levet ki is önteni! és megszárítani a gombát!?

Ha nem próbáltad volna, akkor azt mondanám, hogy ez valami áprilisi tréfa :)

Előzmény: riffentyu (13077)
riffentyu Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13077
Igazán nem értem, miért így kell, de csináltam már soxor. (Az ecetes -boros lé talán jó kis rugalmas állagot ad - vagy megöriz - a gombából. Hát, nem tudom... de finom.)
Előzmény: Tigrincs_007 (13076)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13076
Ez a 1,5 óra főzés is fura, de ezt a 48 órás szárítást végképp nem értem mért kell csinálni!? De biztos jó ha már ki van próbálva’

Előzmény: riffentyu (13071)
bagusz Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13075
hat ez nagyon jol hangzik, ki fogom probalni, koszi!
Előzmény: riffentyu (13071)
heyderia Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13074
Szerintem próbálta már, de hogy sikerült-e neki? ... Én nem tudom.
Előzmény: nagypapi51 (13072)
riffentyu Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13073
Kifelejtettem egy szót: a fözéshez szeletelve tesszük fel a gombát (a kicsiket pedig egészben hagyva)
Előzmény: riffentyu (13071)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13072

...szerencsés és kiváltságos, akinek ismét megmutatkozott

TTamás lassan megpróbálhatná a vízen járást is...

Előzmény: heyderia (13069)
riffentyu Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13071

Milyen étvágygerjesztöen írsz a tejpereszkéröl. Eddig csak olyat olvastam róla, hogy nem túl jóízü. Na most már kedvet csináltál, kíváncsi vagyok.

Azért, hogy valami hasznomat is vegyétek, közkinccsé teszek egy igen finom receptet:

 

Olasz gombakonzerv recept
(kitűnő laskából, vargányából, vagy vegyes

gombákból - róka, különféle tinóruk, - jó bele a

szürke tölcsér ha van) - (na egyszer próbáltam csak

pöfetegekből, hát: azt inkább ne)
De bármilyen FRISS erdei gomba (vegyesen) igen jó

lesz ilymódon.

Kb. 5 kg nyers gombához számítva kell hozzá:
a főzéshez:
1 liter száraz, jó ízű fehér bor,
1 liter borecet,
1 liter víz,
kevés só

az eltevéshez:
csilipaprika (a magyar "macskapöcse" paprika

kiváló),
fokhagyma,
olivaolaj.

A gombát a boros-ecetes- vízben főzzük 1,5 órán

keresztül, lassan. (Fedö alatt. Ha kevés lesz a leve, kicsit pótolhatjuk)

Utána tiszta fehér vászonra (lepedőre) kiterítjük

száradni 48 órán keresztül. Iszonyú finom szag

lesz, belepi az egész házat, legjobb az ilyet

padláson végezni, már aki megteheti. Közben rá-rá

kell nézni, forgatni, hogy jobban száradjon.

Utána már csak el kell helyezni esztétikusan a szép

piros erőspaprikákkal és a fokhagymaszeletekkel

befőttesüvegekben, és a közöket kitölteni

olívaolajjal. Töltsük sűrűn, nem kell, hogy úl

olajos legyen, de azért ügyesen járja át mindenütt

az olaj, hogy ne legyen légbuborék, mert ott kezd

romlani (már ha van ideje rá).. NAGYON finom.

Kitűnő előétel vagy saláta-kiegészítő. Nagyon

jóízű. (Anyósom receptje!)

Előzmény: Lactarius Curtis (13066)
riffentyu Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13070
Tudod: rövidlátó lévén még a gyürüben a próbát is el tudom olvasni, meg a kullancsokat is meg tudom különböztetni (melyik a Kati meg a Misi).. :)))
Előzmény: heyderia (13061)
heyderia Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13069
Babos Margit 1989-ben jelentette meg a Növénytár kalaposgombáinak dokumentált adatait. A tejpereszke már előfordult tehát a Kamara-erdőn is, ám TTAMAS volt az a szerencsés és kiváltságos, akinek ismét megmutatkozott.
heyderia Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13068
Szia Lactarius Curtis! Bizonyos Lujo a gombanet.hu-n meg így fogalmaz: 20 éve gombászok rendszeresen. Helyszín : Békés megyei szikes legelők, ősgyepek. A 20 évvel ezelőtt tömegesen előforduló gombák : Szegfűgomba, mezei csiperke, erdőszéli csiperke, szekszárdi csiperke, nagyspórás csiperke, sziki csiperke, tejpereszke, lila tönkű pereszke. A szegfűgomba és a csiperkék május közepétől június végéig és augusztus közepétől - . végétől szeptember vége – október elejéig fordultak elő tömegesen, a tejpereszke tavasszal a csiperkék előtt 7 – 10 nappal jelent meg május 10. körül és szeptember végéig lehetett nagy mennyiségben gyűjteni, nyilván a csapadék viszonyok függvényében. A vendegvaro.hu-n belül, hogy jutottál el a tejpereszkéig?
Előzmény: Lactarius Curtis (13066)
TTAMAS Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13067
Köszi. Ezek szerint érdemes lehet ott máskor is körülnézni, hátha elkapok egy példányt fiatal korában.
Előzmény: Lactarius Curtis (13066)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13066

Próbáltam más cölöppereszkét, esetleg földtoló galambgombát beleképzelni, de nem sikerült. A vendegvaro.hu-n ezt írják a tejpereszke-vadászatról:

 

A tejfehér cölöppereszkét ott érdemes keresni, ahol a pusztai rét vagy legelő talaja enyhén szikes, sós, de nem savanyú, hanem inkább meszes. A Kisalföld, de főleg az Alföld számos pontján megtalálja ezt a létfeltételét, mégis a déli országrészben a jellemző. Alacsony fűvel bontott pusztai réteken, körkörös termőfoltjain, azaz boszorkány körökben jelenik meg június elején. Több hétig terem attól függően, hogy a Medárd-napot milyen hosszú esős időszak követi. Esős szeptemberben újra teremhet, de ez a terméshullám csak ritkán bőséges. A fiatal, erősen begöngyölt szélű példányok a legillatosabbak és a leggazdagabb aromájúak. Ezeket érdemes gyűjteni, hiszen már ekkor is eléri a 200-250 g-ot egyetlen példány. Főzve, sütve is hófehér, illatos, ízletes a húsa, leginkább a fehér húsok mellett mutatós.
Vastag húsú kalapja úgy szeletelhető, mint a pulykamell; tojásba, zsemlemorzsába forgatva, forró zsírban gyorsan átsül, íze a rántott fehér hús értékével vetekszik. Vastag tönkje sem rostos, vékony karikákra szeletelve ugyanúgy felhasználható bármire, mint a vastag húsú kalap. Nyersen durvára darálva nagyon ízletes fasírt süthető belőle. Szárítani nem érdemes, mert jóllehet szép fehér a szárítmánya, a szeletek gyorsan és jól száradnak, de csaknem teljesen elveszíti ízét és illatát.
Nedves tartósításra igen alkalmas. Érdemes ecetes gombának tartósítani. A 2-3 mm-re szeletelt kalapját, tönkjét 5 percig előfőzzük, majd hűlni hagyjuk. 5%-os ecetes lében, jól zárható üvegekben tartjuk. Ezt a levet bőven sózzuk, egyéni ízlés szerint fűszerezzük. Bors, koriander, mustármag, köménymag, hagyma, fokhagyma, esetleg tormaszeletek adják az így tartósított gomba kellemes ízét.

Előzmény: TTAMAS (13043)
emgergo Creative Commons License 2006.05.10 0 0 13065
Én életemben egyszer találtam, még kicsi voltam, úgy '89 körül a Börzsönyben. Azóta egy darabot nem láttam.
Előzmény: heyderia (13060)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!