Keresés

Részletes keresés

heyderia Creative Commons License 2006.05.07 0 0 13004

Szia Shroomer!

 

Eddig én fogtam meg a lányok kezét (... is) és mutattam meg titkos lelőhelyeket, ezen nem is szeretnék változtatni. Azért köszönöm. Ebben az igen gyengének vélt ízletes kucsmaszezonban úgy vélem nem haragszol meg te sem, ha nem árulom el a pontos helyet. Egyébként mások vittek el oda, ahogy jeleztem is. 

Köszönöm az óriáspöfi infókat is, nyáron a teljes topikon kívül a topikot csak olvasók és a topikon kívüliek serege is ott kőröz majd.

Az utolsó kérdésre könnyű a válasz: Nem olvas Rimóczi könyveket a mocsaras mélyedésben növő májusi.

Előzmény: Shroomer (13003)
Shroomer Creative Commons License 2006.05.07 0 0 13003

A Herceghalom és Bicske közötti akácosok csalános árkaiban százszámra lehet gyűjteni, valószínűleg Csabdiban is ilyen helyen szedték. A KÉE soroksári kísérleti üzemének szélvédő akácsávjaiban (puszta futóhomok) is marha sok van rendszeresen. Ha elárulod, hogy a Vértesben hol találtátok azt a sok kucsmát, akkor kézenfogva viszlek a herceghalmi helyekre, ott van még beépített emberem is :)

 

Meregyébkénttegnap hirtelen felindulásból elmentem először Szárligetre. Ott sehol egy kucsma, nagyon nagy területek bejárása után sem. Később átmentem Csákvár környékére, ahol Csákvár és Vérteskozma között szintén átkutattam 20-30 erdőrészletet, irtózatsan gyünyörű eredeti vegetációt. Egy növényfajt nem láttam a hazánkban előfordulók közül, ez az Alliaria petiolata, ez gyanús volt, mert persze ízletes kucsmagombát sem láttam. Körülbelül 300 termetes magas kőris és több ezer virágos kőris környékét átkutattam. 

 

Érdekes! Májusi pereszke ügyben számomra nagyon érdekes volt, hogy az első adagot Molyhos tölgyes-Virágos kőrises karsztbokorerdő tetején a gerincen száraz, 3 cm-es gyepben találtam több ezer agárkosbor meg magyar gubóvirág társaságában. Nagyon sok volt belőle, de 100% tiszta kukacos. Később találtam Mészkedvelő tölgyes hót sötét alján az avarban két foltot, ugyanolyan színű és illatú, de csak 50% kukacos. Végül estefelé még mindig kucsmagomba után kutatva egy mocsaras mélyedésben fűz és nyárfák alatt találtam egy nagy folt (kb. 1 Kg) teljesen kukacmentes májusit szintén sötétben 20 cm avarban... Akár lila, vagy szürke tölcsér is lehetett volna. Rimóczi azt írja, hogy mindig napos füves helyken nő, ez így nem igaz!!! Ezt próbálja egy növény a gombák után csinálni, hogy a sziklagyepben is, meg a mocsárban is nő.

 

 

 

 

Előzmény: heyderia (12994)
Kasza1 Creative Commons License 2006.05.07 0 0 13002
Ez egy szép nagy szegfügomba......
Előzmény: nagypapi51 (13000)
tuutuu Creative Commons License 2006.05.07 0 0 13001
Gratula..:}}
Előzmény: nagypapi51 (13000)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.05.07 0 0 13000
Ne bánts a gyereket, először én is annak néztem! :-))
Előzmény: nagypapi51 (12997)
ricso3 Creative Commons License 2006.05.07 0 0 12999
Nagypapi51:Igen,volt két teljes kör is klasszikusan,ahogy illik.De nagyrésze hiányos volt,és amit egy kicsit jobban ért a nap,az tiszta kukac.Az utolso három képbe nem vagyok biztos!Szerintetek?Ezeket is ma találtam,az első az a nyári laska.
Kasza1 Creative Commons License 2006.05.07 0 0 12998
OFF ! Hazajött a gyermekem, megmutattam neki a felrakott képeket. Azt mondja a másodiknál: ez patisszon... :-)))
Előzmény: Kasza1 (12993)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.05.07 0 0 12997
A Boszorkányképzőben a képed alapján tanítják a kört...:))
Klasszikus.
Előzmény: ricso3 (12996)
ricso3 Creative Commons License 2006.05.07 0 0 12996

A képek pedig magukért beszélnek!

ricso3 Creative Commons License 2006.05.07 0 0 12995
Sziasztok,ma kint voltam két barátommal Burok völgyben.Elég jól találtunk májusi pereszkét,de sajnos itt is sok a kukacos.
heyderia Creative Commons License 2006.05.07 0 0 12994

Szia Gombaaaaa!

 

Csabdiról jut eszembe, hogy előző munkahelyemen két odavalósi munkatársam is volt. Mindkettő szedett már ott óriáspöfiket, sajnos amelyik megmutatta volna a lelőhelyét, azzal nem találtuk meg a szigorúan titkos területet. A faluba beérve kerékpáron elhúzott mellettünk a másik munkatársam a csomagtartóján és a szatyrában is egy-egy termetes pöfivel. Ő viszont nem árulta el soha a helyét. 

Előzmény: Gombaaaaa (12923)
Kasza1 Creative Commons License 2006.05.07 0 0 12993

Sziasztok! A mai termés: a Turul mögötti erdőben májusi pereszke (fele kukacos), pár fattyú kucsmagomba, hatalmasra nőtt szegfűgomba (kukacos), XXL pizzányi pisztricek (kukacos). Valaki a csiperkét meg leszedte előlünk. :-(  Utána irány Csákányos és Körtvélyes puszta, gyönyörű friss szegfűgombát szedtünk, 1 db pöfeteget is. Láttunk egy igazi rókát (nem gombát). És nyakunkba kaptuk a mező közepén a jégesőt. Szóval, jó napunk volt! :-)) ja, és megjelent a tövisalja gomba, sajnos az egészen fiatal példányok is kukacosak. :-((

A képen mindenből, mutatóba:

 

 

 

Kardemumma Creative Commons License 2006.05.07 0 0 12992

De jó nektek! Mi elmentünk a májusi pereszkés helyünkre, volt is egy rendes adag vacsorára való, s mind kukacos, még a teljesesen babyk is, egyet sem lehet felhasználni belőle :(.

Ezen kívül még 2 db fattyú kucsmagomba, és némi fafül a zsákmány.

Előzmény: nagypapi51 (12991)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.05.07 0 0 12991
Megjelent a májusi pereszke nyűmentes verziója, sikerült is két szép folyást becserkészni, némi mezei szegfűgombával együtt.
bléró Creative Commons License 2006.05.06 0 0 12990
Nagy franc vagy, de így szeretünk!
Előzmény: szabokucsma (12972)
ricso3 Creative Commons License 2006.05.06 0 0 12989
Bocs,még kicsit béna vagyok,itt az utolsó.
ricso3 Creative Commons License 2006.05.06 0 0 12988
Meg a többi.
ricso3 Creative Commons License 2006.05.06 0 0 12987
Tegnap lemaradtak a képek:
tongue Creative Commons License 2006.05.06 0 0 12986
Ez itt egy kicsit OFF !

Ahogy én készítem....de ez nem szörp, tehát nem sűrű szirup, hanem szűrés után azonnal, hígítás nélkül fogyasztható " bodza kóla ".. 8o)

10 liter víz (nem forralom, ahogy jön a csapból)
1 kg cukor
2 db nagy citrom karikára vágva
1 doboz citrompótló vagy 1 dkg. borkősav
10-15 tányér bodzavirág (én még megbolondítom néhány fürt akácvirággal is - ha van! )
Mindez műanyag vödörben, lefedve, időnként megkavargatva áll 3 napig hűvös helyen.
Utána leszűröm műanyag flakonokba és hűtőben tartom......rögtön fogyasztható, de hidegen élvezetesebb.
3-4 napig áll el, mert utána már pezsegni kezd....persze ekkor a legfinomabb !

Sikerült már többször olyan mennyiségű bodza + akácvirágot beletenni, hogy valóban szirup-szerű lett....ilyenkor jöhet bele a szódavíz, ásványvíz.

ON!
Előzmény: Ondi (12982)
Shroomer Creative Commons License 2006.05.06 0 0 12985

Kálmán sem jár messze az igazságtól... Csak hogy kezdjenek megijedni a gombák az erdőben (konkrétan rettegjenek), elolvastam néhány oldalt a neten. Ha rákerestek a "morel habitat" címszóra, az első 10 találat zöme nagyon érdekes olvasmány. Röviden és tömören: az ízletes és hegyes kucsmagombák bárhol előjöhetnek, de a következő helyeken nagyobb az esély:

 

- élő kőris, rezgőnyár, fehér nyár és szürkenyár alatt/közelében

- haldokló/halott/kidőlt szilfák környékén

- idős/felhagyott füves sorközű almásokban

- tarvágás után az első-második évben

- erdőtűz után az első-második évben

- frissen parképített területeken és kertekben, faapríték vagy fenyőkéreg mulcsban, a mulcs terítését követő évben - ezt már itt a topicon is jeleztük, de a tengerentúlon is sokan tapasztalták...

 

A legtöbb esetben enyhén bázikus (meszes) talajon, pH 7,1-7,3, talajhőmérséklet 11-15 C fok, ha valaki laborcuccal a zsebben mászkálna :) 

 

Előzmény: heyderia (12983)
edula Creative Commons License 2006.05.06 0 0 12984

Szia Emgergo,

 

Szerintem nem reménytelen

 

Mushrooms in Greece
http://alphagamma.150m.com/

 

elég hosszú a lista

 

 

Nem tudja valaki, ennyi eső után Leányfalu felett miért nem terem egy fia gomba sem???

Előzmény: emgergo (12968)
heyderia Creative Commons License 2006.05.05 0 0 12983
Szegény megboldogult Kálmán barátom a szilre esküdött. Martonvásár környékén vannak ilyen erdősávok csak az ízletes  kucsmagombák hiányoznak belőlük. Kálmánról jut eszembe, hogy Hosszú Péter bácsi, aki a Fehérvári úti Piac gombaszakértője, kiállítás felelőse volt nem is oly rég, most Húsvétkor eltávozott körünkből. Mindössze egy év hiányzott a 90-enhez. Jó sok gombászélményt kaphatott az élettől.
Előzmény: Shroomer (12981)
Ondi Creative Commons License 2006.05.05 0 0 12982
Felforralom a vizet, sok-sok cukrot teszek bele, ...ha kihűlt, hozzá adom a jelentős mennyiségű bodza virágot, majd a citromkarikákkal teszem pikánssá. Állni hagyom pár napig... és mégsem keletkezik a már ismert isteni bodza szörp!? :-(
Shroomer Creative Commons License 2006.05.05 0 0 12981
Ma találtam is kettő ízletest egy nagy frene alatt. Holnap neki kellene vágni komolyabban keresgélni, olyan szép tölteni való méretűek éppen... Azt már szinte biztosra veszem, hogy savanyú talajon, vulkanikus alapkőzeten teljesen esélytelen. Ha bárki találna a Börzsönyben pl., akkor számoljon be róla, hogy milyen élőhelyen lelt rá.
Előzmény: heyderia (12979)
faág(i) Creative Commons License 2006.05.05 0 0 12980
Ok, holnap küldök mintát.
Előzmény: Tigrincs_007 (12978)
heyderia Creative Commons License 2006.05.05 0 0 12979
Szia Bicsu! Ha van olyan élőhelyed, ahol hegyvidéken terem az óriáspöfi ott sikerrel járhatsz. Kicsit titokzatosabban (szótárban meg lehet nézni) - Clowez francia kucsmagombaszakértőhőz fordulva - gyökérkapcsolt a "frêne" fával,  "charme" és "orme" ? (kérdésesek), a közeg legyen "calcaire" és Hedera helix, Alliara petiolata, Ranunculus ficaria  is lehet ott. Ilyen szoros kapcsolatot nem feltételezek, tény hogy barátaimmal is hasonló helyeken keresgéljük.
Előzmény: bicsu (12953)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.05.05 0 0 12978

Elvileg kellene működnie'

http://netgombasz.uw.hu/

Köszi az anyagot, megnézem!

Előzmény: faág(i) (12977)
faág(i) Creative Commons License 2006.05.05 0 0 12977

Szia Tigrincs!

 

Sajnos most valahogy nem jön be netgombász lapon egyik menü sem, de korábban már nézten és nagyon jó. Ha segít, én a tanfolyam miatt folyamatosan gyártom a család és hozzátartozó nemzetségek, illetve a nemzetségek és hozzá tartozó fajok tábláját. (Úgy emlékszem, a Te táblád is hasonló). Szívesen elküldöm, ha tudod, használd. (World-ben van)

Előzmény: Tigrincs_007 (12939)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.05.05 0 0 12976

Délután kiugrottam a környékre (Budai-h).....

Nem bírtam már tovább :)

 

ricso3 Creative Commons License 2006.05.05 0 0 12975
Ma du. kint voltam a bakonyban megnézni,hogy áll a méjusi pereszke szezon.Alakul!A képek,cseh,ízletes és pereszke.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!