Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2017.04.27 -12 0 62388

Itt is több történt annál mint hogy "rendben tartják a romot" Visszaépítették ameddig lehetett.

Az '50-es években alig volt meg Szigligetből valami. 

 kép forrása:Fortepan

 

Előzmény: Torgyi1 (62375)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.27 -12 0 62387

Jó! :-)

Nem is olyan egyszerű téma mint elsőre tűnik.

Előzmény: annyi baj legyen (62386)
annyi baj legyen Creative Commons License 2017.04.27 -2 0 62386

Majd erről elbeszélgetünk egyszer IRL, a franc sem akar annyit gépelni most :)

Előzmény: Törölt nick (62384)
annyi baj legyen Creative Commons License 2017.04.27 0 0 62385

hoppá...
itt úgy látszik hiba került a felhősítésbe.

Előzmény: Csuhás (62383)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.27 -11 0 62384

Na, végszóra egy friss cikk a témában!

Sajnos arról szól a dolog amit én is sejtettem:

Savanyú a szőlő. Nagyon.

Annak az oldalnak aki például anno egy sárga buszmegálló-szerű hülyeséget tervezett a regéci várba, mint kortárs, modern alkotás... 

Szép képekkel, részletekig kiterjedő írás, az Archeológia.hu oldalról. A fotók alapján inkább legyünk erre a várra büszkék, és látogassuk meg.

 

Citrom és savanyú szőlő - Citrom és savanyú szőlő Archeologia

 

"Aki ismeri a füzéri várrom modern kori történetét, jól tudja, hogy itt jóval többről van szó mint egy átlagos műemléki renoválásról. Az évszázadok óta omladozó füzéri vár sokáig csak egy volt hazánk oly sok pusztulásra ítélt rom-műemléke közül. Pár évtizede azonban egy történeti értékek iránt fogékony füzéri plébános meggyőzte a vár alatt elterülő falu lakóit, hogy a vár, amely évszázadokon át őseiket védelmezte, most az ő védelmükre szorul, hogy a végromlást elkerülje. "

 

Ha jól emlékszem a plébános benne volt a Másfélmillió lépés Magyarországon c. filmben!

 

"Régi bölcsesség, hogy a díjak és kitüntetések sokkal inkább az adományozókról szólnak, mintsem a díjazottakról. Egyesületek, alapítványok mindig is előszeretettel alapítottak és adományoztak díjakat, hogy saját értékrendjüket és ízlésüket ezáltal demonstrálják...

...A citrom díjjal 2007-ben illetve 2017-ben pellengérre állított két műemléki rekonstrukció: a nyírbátori kastély és a füzéri vár helyreállítása egy nagyon határozott irányvonalát képviseli a műemlékvédelemnek: egyaránt szembemennek a rom-romantikát képviselő, ne nyúljunk semmihez, mindent hagyjunk úgy, ahogy van elvét valló fatalista és a műemlék-helyreállítást kortárs művészeti alkotásként felfogó modernista szemléletű műemléki felfogással, és a romok épületként való helyreállítását, történeti állapotuk minél teljesebb rekonstrukcióját megvalósító restaurátori elvek legtisztább képviselői hazánkban."

Előzmény: Törölt nick (62381)
Csuhás Creative Commons License 2017.04.27 0 0 62383

Nem jó a nemverseny oldal, mert mindig 5000km körüli hibát ad. ( Távolság a 0 0 koordinátátol )

Előzmény: csg65 (62380)
nagypapi Creative Commons License 2017.04.27 -12 0 62382

Valami gond van a pontozással, -5700 km-es eltéréseket ír, sikerült is -100 pontot elérnem. :-)

Nem mondom, hogy sok képet felismertem, de azért csak sikerült volna pluszban zárnom a végén...

Előzmény: csg65 (62380)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.27 -13 1 62381

Picit fals az analógia.

A várak, műemlékek visszaépítésének a funkciója a XXI. században a fizetőképes vendégek, turisták odacsalogatását szolgálja, egy-egy nehezebb sorsú vidék kitörési pontja.

Természetesen nagyon fontos az hogy hogyan építik vissza, annál jobb minél inkább korhű.

Itt két kérdés kerül elő:

-Melyik korhoz legyen hű?

 Ugyanis egy-egy várnak, műemléknek számtalan megjelenési formája volt az évszázadok során! 

 Ezért törekszenek egy ideális, szép állapot létrehozására, 100% autentikus sosem lesz, mert ahhoz egyben kellett volna maradnia. Füzér már régen nem lenne, ha a '30-as években Károlyi gróf nem hozatja kicsit rendbe! 

Másik kérdés:

-Kit érdekel hogy mennyire korhű? 

 Megnyugtatlak: senkit, pár tucat emberen kívül. 

 A látogatónak, turistának egy dolog a fontos: LÁTNI akar, látványos várat, szép műemléket, ami idézi, segíti elképzelni az adott kort, és egyáltalán nem érdekli hogy az utolsó kavicsig úgy nézett-e ki mint valamikor régen.

Engem sem érdekel, pedig konyítok hozzá.

 

Sokkal fontosabbnak tartom hogy az egykoron létezett több mint ezer kisebb-nagyobb várunk közül legyen legalább egy-két tucat ami megmenekül az utókornak, meg lehet nézni, és legyen pár, ami vissza van építve legalább mutatóba! És egyáltalán nem fontos hogy a legutolsó kavicsig eredeti legyen.

 

Aki 100%-ig autentikus romokat akar nézegetni annak még mindig marad pár száz lepusztult várromunk, nézegesse azt, és ne kössön már bele abba a pár várba amit végre, valahára visszaépítenek.

Nem sok van:

Diósgyőr, Füzér, Regéc, ezeket érdemes megnézni, van még pár, de véges a sor.

 

A várrekonstrukciók két irányzatával nem untatlak, (Velencei Chartás irányzat lásd Salamon-torony Visegrádon... agyrém.

És a másik, amelyik például Regécet, Füzért, Diósgyőrt építi, amely szép, látványos, és vonzza a vendégeket.)

 

Egyébként apróbetűben jegyzem meg: valószínűleg itt is közrejátszott a két irányzat csetepatéja...

 

Sárospatak

 Diósgyőr

Mióta felépítették tízezrek látogatják, nagyon szépen sikerült, kiállításokkal, vetítésekkel, igazi turistacsalogató.

 

Még annyi:

Nyugat-Európában, de Lengyelországban is építettek vissza a világháború után alapokig szétrombolt várkastélyokat. 

Senkit nem érdekel, hogy nem az eredeti, örülnek hogy van és látogatják őket rengetegen. Ez az út járható.

Pusztuló romjaink vannak százával.

 

 

 

 

 

Előzmény: annyi baj legyen (62376)
csg65 Creative Commons License 2017.04.27 0 0 62380

Csak távirati stílusban: 17 játékos, 2 versenyen kívül. A győztes immár harmadszor: andrew85 (4133), ezüstérmes korbela (3977), bronzérmes mizso (3133).
Csuhás képei kicsit megizzasztották a versenyzőket.

Gratulálok az érmeseknek!
És mehet a versenyen kívüli játék: http://heyjoe.hu/okt/oldal/nemverseny.php

Törölt nick Creative Commons License 2017.04.27 -12 1 62379

Nekem a Regéci vár a szívem csücske, ott egy nagyon szakmai irányultságú csapat dolgozik évek óta, nyáron diákok bevonásával.

A falakat korhű módon falazzák vissza, mindent úgy csinálnak ahogyan eredetileg lehetett, ásnak, régészeti feltárásokkal tanulmányozzák a várat, és az ismeretek tudatában építik vissza.

Tudomásom szerint volt olyan falszakasz amit trehányabbul csináltak meg a kőművesek, és visszabontatták, majd újra rakatták.

Ugyanakkor ésszerűen dolgoznak, Regécből nem lesz Füzér, mert csak addig építik vissza ameddig pontosan tudják hogy hogyan is nézhetett ki, addig ameddig a feltárt részek, körvonalak alapján pontosan kiszerkeszthetőek az egykori falak, épületek.

A Palotaszárnyat még jórészt felépítik, annyi bizonyos.

 

Az idei első váras magazinban négy oldalas cikk ismerteti a regéci vár feltárását, újjáépítését, és a tervezett munkákat.

Előzmény: Torgyi1 (62375)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.27 -7 0 62378

Ma posztolgatott. :) Még életben és úton van. :D

Előzmény: jzp2107 (62360)
Csuhás Creative Commons License 2017.04.27 -7 1 62377

Kell egy kis idő amíg hozzászokom a látványhoz. Még az is lehet hogy megtetszik. De most a képeket látva csak elszörnyedtem. Nekem a szép emlékeim még a felújítás megkezdése előtti ott alvásokból származnak, de az a hangulat már biztosan elveszett.

Előzmény: Torgyi1 (62375)
annyi baj legyen Creative Commons License 2017.04.27 -7 1 62376

"hogy valamit rekonstruáljanak"

 


A füzérivel is az a gond a cikk szerint, hogy nem rekonstruáltak, hanem építettek valamit, aminek jó eséllyel semmi köze nincs a vár múltjához.

Hobo, nem az a gond, hogy pénzt költenek rá, hanem ugyanaz megy itt is, mint az egész országban: ennyi erővel lehetett volna normálisan is csinálni, ugyanolyan látványosan fel lehetett volna újítani.
Ugyanolyan, mint az MTSZ táblaprojektje: aki nem foglalkozik vele komolyabban, annak lehet mutatni, hogy mennyi pénz rá lett költve, és valóban ott is vannak a táblák. Aki meg belemélyed a dologba látja, hogy ami jó, azt is elhomályosítja a sok elszabás.

Előzmény: Torgyi1 (62375)
Torgyi1 Creative Commons License 2017.04.27 -1 6 62375

Bárcsak a többi várat is, a műemlék-helyreállítás elveire "fittyet hányva" olyan módon újjá lehetne építeni, mint a Füzérit!

Ez a Szigligeti vár, turisták által sokat látogatott helyen. Itt legalább mintha igyekeznének rendben tartani a romot, máshol még ennyi sem történik, pedig itt is el tudnám képzelni, hogy valamit rekonstruáljanak...

 

Előzmény: Törölt nick (62369)
jzp2107 Creative Commons License 2017.04.27 0 0 62374

zongorázni lehet a különbséget :-)

 

OK, akkor Törökmező

de most merre ázik?

Előzmény: olahtamas (62372)
olahtamas Creative Commons License 2017.04.27 0 0 62373

Amúgy szerintem azok a képek Törökmezőn készültek, ott vannak szurikáták!

Előzmény: jzp2107 (62371)
olahtamas Creative Commons License 2017.04.27 -3 0 62372
Előzmény: jzp2107 (62371)
jzp2107 Creative Commons License 2017.04.27 0 2 62371

azt nem tudom, én a fácsén láttam a képeket (de lehet hogy szurikáták)

Előzmény: olahtamas (62368)
jzp2107 Creative Commons License 2017.04.27 0 5 62370

lehet hogy sok átszállásos bkv-zás is bele van számolva..

nekem is a sátor jutott eszembe, az ingyen szállás mellett az ami még ugye olcsó :-)

Előzmény: olahtamas (62366)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.27 -11 1 62369

Ez azoknak az ellenpropagandája akik kimaradtak a felújításból, és/vagy máshogyan képzelték. (sehogy)

Tipikus "dögöljön meg a másik tehene is" műsor.

Ezen okosok szerint inkább hagyni kéne ledőlni a maradék falakat, mert az hiteles és autentikus, úgy nem hamisítvány.

Csupán csak olyan apróságokat felejtenek el hogy például akkor a Budai várat is a Dunába lehetne tolni, mert köze nincsen egykori önmagához annak sem.

Ennek a destruktív elgondolásnak még a hírekbe sem szabadott volna belekerülnie, ha már használni nem tudnak akkor legalább ártanak ahogyan tudnak.

 

A Zemplén kitörési pontja a turizmus, műemlékek helyreállítása stb. Emberek életét teszik tönkre közvetve ezek a kibicek.

 

Előzmény: annyi baj legyen (62361)
olahtamas Creative Commons License 2017.04.27 0 4 62368

Hol vannak Nógrádon Gyűrűsfarkú makik?

Előzmény: jzp2107 (62360)
Törölt nick Creative Commons License 2017.04.27 -10 1 62367

Akkor hamarosan seperhetsz otthon is, ugyanis ahol festeni terveztek, a zöldön, főleg a Hajnalka forrás közelében óriási körjelzések tömkelege van, és úgy össz-egészében az Oxygén tanösvényen önmagában több ilyen otromba, hatalmas, és elmosódott jelet lehet találni mint mondjuk az egész Cserhátban összesen. 

Teljesen mindegy ki festette, bőven van belőlük a Miskolc környéki erdőkben.

Előzmény: garass (62363)
olahtamas Creative Commons License 2017.04.27 -6 0 62366

Pilisszentlászlóra az oda-vissza utazás 1000 Ft-os nagyságrend, nem hinném, hogy ezért piaci alapú szállást kaptok!

Kérdezősködni kell az önkormányzatnál, vagy vinni kell sátrat.

Előzmény: neduddgi(én) (62362)
olahtamas Creative Commons License 2017.04.27 -6 0 62365
Előzmény: nagypapi (62358)
olahtamas Creative Commons License 2017.04.27 -6 2 62364

Abban igazad van, hogy nincs szükség nyílra és amúgy is csúnya a jelzés!

Viszont semmiképp nem irányít a fa tetejére, ill. ha igen, akkor az autókra is magassági kormány kell az összes ilyen jellegű táblánál :)

Az ilyen jellegű táblák, az egyenes haladást erősítenék meg!

Előzmény: garass (62363)
garass Creative Commons License 2017.04.27 -2 7 62363

Ha jobban megnézed, a nyíl hegye is zöld, csak kapott még kiemelésül egy fehér kontúrt. De nem ez és talán legnagyobb baklövés itt, hanem az, hogy a nyíl a fa tetejére irányítja a szegény túrázót. Ide egyáltalán nincs szükség nyíl alkalmazására. A fára felvitt zöld sávjelzés tökéletesen elég lett volna. A nyíl rusztikusságát már meg sem említem. Minden szempontból hibás az ilyen jelek alkalmazása. Jó, ha ezeket észrevesszük és felhívjuk rá a figyelmet, hogy csökkenjen az ilyen és a továbbiakban feltett otrombaságok száma. 

Előzmény: Jesper Olsen (62356)
neduddgi(én) Creative Commons License 2017.04.27 -6 0 62362

Sziasztok!

 

Pilisszentlászlón ismer valamelyiktek (nagyon) olcsó szállást? (1,5 főre, 2 éjszakára)

Május elején kezdenénk a kisfiammal a gyerek kéktúrát P.szentlászló-Visegrád, P.szentlászló-P.szentkereszt szakasszal.

Bp.-n lenne ingyen szállásunk, de az oda-vissza utazgatás sok időt elvesz, és nem is túl olcsó.

annyi baj legyen Creative Commons License 2017.04.27 -6 0 62361
jzp2107 Creative Commons License 2017.04.27 -1 0 62360

ismerősödről van valami hír?

már a Naszályon, vagy még a gyűrűsfarkú makikkal alszik Nógrádon?

vagy megunta és hazament?

se kép, se hang..

Előzmény: Törölt nick (62349)
Czimbály Creative Commons License 2017.04.27 -6 0 62359

Sziasztok,

 

Cirka 15-20 év után rászántam magam a Zemplén Csúcsain (Z 700) mozgalom maradék pár kódjának begyüjtésére és most sportolok a plecsni megszerzésén. (Anno még levélben kommunikáltam az Egri Kiss Tiborral, amikor a sorszámozott füzetet igényeltem.)

Most viszont nem kapok sehonnan választ az ügyintézéssel kapcsolatos kérdésemre; írtam EKT:nak (freemail:es címet találtam), írtam a megyei szöv:nek, de semmi válasz sehonnan. Eddig csak egy vezetékes telszámot találtam, de az az utolsó, ahova telefonálni akarok külföldröl... :)

 

Ergo ha van valakinek frissebb tapasztalata az ügyintézéssel kapcsolatban, azt szívesen venném, ha megosztaná velem :) köszi

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!