Keresés

Részletes keresés

exhighand Creative Commons License 2017.05.21 0 0 102399

Én nem szeretnék vitatkozni, elmondom a véleményemet. Amikor műszaki szempontok alapján tesztelek, akkor mindent figyelembe veszek. Például azt is, hogy egy épület fotózásánál, ha középen és szemben állok, akkor az épület sarkai messzebb vannak, ezért a kitöltő képen a sarkok életlenedése, nem biztos, hogy feloldási hiba, mert lehet, hogy csak kifutott a mélységélességből már. A 18-55-ös kitobik a kép egészén tudnak legalább kb 1200 Dot-ot, bármilyen fókusztávolságon és bármilyen rekesszel. A 16Mp-s érzékelő pedig max 2300 DOT-ot tud. Tehát ezen a vázon a teljes objektív parkkal készült képek feloldása két a szélsőérték között lesz. Igyekszem a fókuszt úgy beállítani, hogy az legyen éles, amit én annak szeretnék fotózni.

 

Az érzékelő lapka felépítése sem mindegy, mert az obiknak nem csak a tengelyre merőleges síkban van fókusz szórása, hanem tengely irányban is. Ezért például nem mindegy, hogy melyik obit, melyik vázon próbálja ki az ember.

 

Kétség kívül vannak, akik az 1200 DOT feloldást a sarkokban már elfogadhatatlannak tartják egy kitobin, de művészinek látják, ha ugyanekkora életlenedés egy milliós optikán történik. A feloldás csak egyetlen paraméter és ráadásul Noman Koren óta 50-MFT-re vonatkoztatjuk, holott a finom részletek brillanciája, a szóródási kör mértéke sokkal inkább befolyásolja az elkészült kép szubjektív élességét, mint a feloldás mért értékei.

 

Szóval az STM az én véleményem szerint annyira minimálisan jobb csak egy használt, max 70eFt körüli vázon, hogy nem is érdemes beszélni róla. Kézi fókuszálás esetén.

 

Senki ne sértődjön meg ezen, ez csak egyetlen ember véleménye, amit csak az indikált, hogy egyszerre van nálam a háromféle optika.

Előzmény: vplaca (102398)
vplaca Creative Commons License 2017.05.21 0 0 102398

"Figyelemmel arra, hogy az objektívekhez korban illő gépvázak 8-14Mp-s érzékelőkkel rendelkeznek, ezért matematikai képtelenség lenne, ha ezeken a vázakon különbség lenne a feloldásban, hiszen mindhárom optika lényegesen többet tud, mint ezek a vázak."

Ez nagyon nem áll meg :) Ha lényegesen többet tudnának, mint a vázak (elméletben lehet), akkor magyarázd el miért ordít a különbség 10mp-en az 50 1.4 és a 18-55 IS között 5.6-os rekeszen? És most hagyjuk a színhibákat, kimondottan a felbontásról beszélek. Már nincsenek sajna ilyen képeim, de az 50 1.4-el ami olvasható kirakat felirat volt, az 18-55-el csak egy feliratot engedett sejteni. És nem fókuszhiba miatt.

Előzmény: exhighand (102396)
vplaca Creative Commons License 2017.05.21 0 0 102397

Én nem vesztem el a számok tengerében, annó 400D-n is (10mp) gyönyörűen látszott, hogy mennyivel gyengébb (sokkal) képszéleken a kitobi, mint az akkor 35 f2-m.

A tesztet 600D-n csináltam, ott egyértelműen látszott az STM előnye 55mm-en. De tegyél fel egy 18mp-es vázra egy kitobi után egy fixet, meg fogod látni, hogy sokkal részletgazdagabb képet kapsz a fix obival.

Tehát ennyit a számokról, a kitobi még a 10mp-t sem tudta kirajzolni a széleken..

Előzmény: exhighand (102396)
exhighand Creative Commons License 2017.05.20 0 0 102396

Ebben az izgalmas az, hogy egy 16Mp-s érzékelő maximális felbontása kb. 398 DPI/A4- 3:4. Ezt úgy kell érteni, hogy 3:4 oldalarányú kép esetén, amikor bármilyen megfelelő távolságról, a hozzátartozó gyújtótávolság beállításával, egy A4-es hosszabbik oldalával kitöltjük a képet, akkor ideális esetben max. kb. 398 pixel fogja lefedni az A4-n mért 1 inch-et. Mivel vonalzat esetén ezt osztani kell 2-vel, 200DOT/inch-es rajzolat oldható fel legjobb esetben.

 

 

Ennél nagyobb felbontású nyomat képét ideális-tökéletes lencsével sem lehet kirajzolni egy 16Mp-s érzékelőre, egyszerűen azért, mert a nyomat raszterei vékonyabbak kisebbek az érzékelő felületén, mint a pixelek mérete, tehát már maga az érzékelő sem tudja azt feloldani. ( interferencia az látszik, de az nem azonos a feloldással)

 

Viszont az én méréseim szerint mindhárom objektív a képsarkokban is tökéletesen feloldja a 200 DPI-s rajzolatot egy 16Mp-s érzékelőn. Figyelemmel arra, hogy az objektívekhez korban illő gépvázak 8-14Mp-s érzékelőkkel rendelkeznek, ezért matematikai képtelenség lenne, ha ezeken a vázakon különbség lenne a feloldásban, hiszen mindhárom optika lényegesen többet tud, mint ezek a vázak. Az én tapasztalataim szerint nincs látható különbség a feloldásban, ha az élességet manuálisan állítottam be. 

 

Más kérdés, hogy 30-50Mp-s vázon látszik-e különbség, elméletileg ott már látszhat ( ha van), de ilyen vázon nem áll módomban tesztelni. Az objektív tesztek szerint valóban jobb az STM feloldása, de fehérember nem jut hozzá olyan vázhoz, amin ez látszhat is. Mindenesetre a nagy különbség a kromatikus aberrációban van, de nem a méretében, hanem az eltérő színpárban.

 

 

Előzmény: vplaca (102395)
vplaca Creative Commons License 2017.05.20 0 0 102395

Régen volt több kitobim is, a sima 18-55 IS és az IS II-es közt nem volt érdemi különbség. STM verzióm nem volt, csak próbáltam egyet, az 55-ös végén azonban láthatóan jobb volt, mint az IS II-es.

Ami érdekes, hogy egy időben volt 2db IS II-es obim rövid ideig (mert új gépet vettem és jobban megérte kitben venni), illetve a tesztbe bevontam egy harmadik IS II-es is.

Sajna a gyártási szórás elég számottevő volt, illetve az egyik decenteres is volt, ez az azt jelenti, hogy nem volt jól kalibrálva benne a lencse, így a kép 4 sarka nem volt egyforma "éles" (már ha itt lehet élességről beszélni :). Egyik sem volt leejtve.

Előzmény: exhighand (102394)
exhighand Creative Commons License 2017.05.19 0 0 102394

Hehe, kissé elcsúsztam igen. De az első véleményem már le merem írni. Optikailag egyáltalán nem indokolt az árkülönbség. A zaj, a gyorsaság, a fókusz pontossága lehet szempont,

Előzmény: Kimiki (102393)
Kimiki Creative Commons License 2017.05.15 0 1 102393

Alapos teszt lesz...  :)

Előzmény: exhighand (102392)
exhighand Creative Commons License 2017.05.01 0 0 102392

exhighand Creative Commons License 2017.04.28 0 1 102391

Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy egy pár napig nálam lesz egyszerre:

 

EF-S 18-55 IS

 

EF-S 18-55 IS II.

 

EF-S 18-55 IS  STM

 

A következő verőfényes napon ugyanazzal a vázzal mindhárommal fogok csinálni ugyanott, ugyanarra témára tesztképeket. Sokmindent olvastam a különbségekről, de majd most kiderül, mekkora különbségekért kell fizetni.

-Minarik- Creative Commons License 2017.04.28 0 0 102390

A 85 1.8D epitesi minosege messze-messze jobb, mint az 50 1.8D-e. 

Előzmény: Inpefessa (102388)
Inpefessa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 102389

(""Mondjuk attól sem lehet hasra esni"" akartam írni 😊)

Előzmény: Inpefessa (102388)
Inpefessa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 102388

Igen, a D-s verzió is felmerült bennem, mivel hogy van AF de portrénál általában rohanni nem kell, van idő elesseget állítani. Plusz 50esbol is D verziom van és nem szeretem, nem a kepminoseg miatt, menjünk attól sem lehet hasra esni, hanem a gagyi felépítés. (Jojo 25eft ért mit várjon az ember) mindenesetre a G-s szériát sem tartom sokkal többre ebben az ertelemben.

Előzmény: -Minarik- (102387)
-Minarik- Creative Commons License 2017.04.28 0 0 102387

Szegeny ember vizzel foz. Ha van a fenykepezogepedben fokuszmotor, akkor a 85 1.8D is jo alternativa. 

El lehet lamentalni, melyik a jobb, de ebben van minden. Pontos, gyors es minosege is jo. Ha foleg portrezni szeretnel vele, akkor a kepszeli minosege az 1.4-es verziokhoz kepest teljesen mellekes. 

 

Előzmény: Inpefessa (102386)
Inpefessa Creative Commons License 2017.04.28 0 0 102386

Sziasztok, Samyang 85/1.4 el van valakinek tapasztalata? Elég jókat lehet róla olvasni ár/értek kapcsán, és hogy centralisan 1.4en is kiváló portrera. Az az igazság hogy sokallom a 150ezret a Nikon 85/1.8ert 1.4re pedig nincs keret, de nagyon vonz. Igy jött képbe a Samyang.

koszi! 

boxer-gs Creative Commons License 2017.04.27 0 0 102385

Lehet, hogy azokban a helyzetekben nem volt elég kontrasztos a téma a megfelelő fókuszáláshoz?

Előzmény: oil120 (102384)
oil120 Creative Commons License 2017.04.27 0 0 102384

Üdv Mindenkinek!

 

Kis segítséget kérnék.

Hétvégén a Hungaroringen voltam fotózni Pana GH4+14-140 f/3,5-5,6 obival.

Svenkeléskor a közeledő autót megfogta az autófókusz, de mikor elém ért derékszögbe olyankor sűrűn eldobta, főleg világos színű autók esetében.

Napsütéses idő volt, a fókusz folyamatos állásban. Obi hiba lenne, hogy nem tudja követni?

Nem meghibásodásra gondolok, hanem talán lassú a fókusza erre?

 

Válaszokat előre is köszönöm!

wdtomi Creative Commons License 2017.04.27 0 0 102383

hello! ne sok gyakorlati tapasztalatot várj fotózásra, ezek távcsövek egy részük teljesen alkalmatlan fotózásra is. teleobjektivet keress, és még annyi: nincs sok értelme a távolságot /fókusztávot nyújtani, mert ott már a légkör teszi rontja a minőséget. Távcsövekről meg csillagász fórumokban biztos mondanak véleményt.

Előzmény: ŐZ... (102382)
ŐZ... Creative Commons License 2017.04.25 0 0 102382
apajani41 Creative Commons License 2017.04.23 0 0 102381

Köszi, még, még, még!  :)

Előzmény: Kimiki (102380)
Kimiki Creative Commons License 2017.04.23 0 0 102380

Csak gugli nem tapasztalat, de én olyan tesztet és olyan véleményeket találtam, hogy inkább a 140 végűt, mert nagy különbség egyébként nincs köztük, viszont  a hosszabb zoom jól jöhet.

Előzmény: apajani41 (102378)
apajani41 Creative Commons License 2017.04.22 0 0 102379

Az lemaradt, hogy Nikon gépre.

apajani41 Creative Commons License 2017.04.22 0 0 102378

Objektív vásárlás elött állok.

 

Melyiket vegyem inkább?

 

18-105VR vs 18-140VR

 

 

Róka69 Creative Commons License 2017.04.16 -1 1 102377

Minimálisan alku képes ;)

 

Előzmény: Maxibá (102376)
Maxibá Creative Commons License 2017.04.16 0 0 102376

Az igen! Nagyon jó ár!

Előzmény: Róka69 (102375)
Róka69 Creative Commons License 2017.04.16 -1 2 102375

Nem titok ez feltettem az adok veszek be is 280 ezer.

Előzmény: Maxibá (102374)
Maxibá Creative Commons License 2017.04.16 0 0 102374

És mennyiért adnád el? :-D Jöhet privátban is!

Előzmény: Róka69 (102373)
Róka69 Creative Commons License 2017.04.16 -1 1 102373

A 24-105 FF - en tökéletes a croppon is de mivel 24 a kezdés ugye van a szorzó 1.6 már sokkal kevesebbet lát.

 

Nekem is van 70-300 most L..es na ez egy igazán jó választás nem is adnám el, csak most lett egy kis "gondom" kell a pénz.

Akár hol olvasol (tesztet) ez még 300..on nyítva is éles azaz nagyon éles képet ad, 5.6 - on csodálatos, de drága objektív.

 

Előzmény: Maxibá (102372)
Maxibá Creative Commons License 2017.04.16 0 0 102372

Van 70-300 obim az első szériából és 200 mm-ig több mint jó a képe, de onnan 300 mm-ig az olyan plusz, ami mínusz! :-)

Látványosan szétesik a képe, én nem is használom.

 Ha ezen tudtak valamit fejleszteni akkor a gyorsaság mellett ez olyan plusz, ami gondolkodóba ejtheti az átlag felhasználót, aki ebben a tartományban keres objektívet. Alternatívája lehet a stabilizátor nélküli 70-200 L-nek. Árban hasonlóak, plusz 100 mm-rel hosszabb, plusz stabi. Nem rossz!

Előzmény: Róka69 (102370)
Maxibá Creative Commons License 2017.04.16 0 0 102371

A másik érdekesség, hogy a 24-105 f4L is-hez viszonyítva is előnyben részesíted, ami több mint meglepő számomra. Nekem az előbbi a favoritom, minden nyűgjével együtt. ( szalagkábel mizéria) 

Előzmény: Róka69 (102370)
Róka69 Creative Commons License 2017.04.15 -1 1 102370

Nagyon kevés, szerintem csekély, én nem nagyon vettem észre, viszont a gyorsasága az nagyon ott van.

70-300 is usm II - is nano....eszméletlen gyorsak.

Előzmény: Maxibá (102369)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!