Keresés

Részletes keresés

Cifu Creative Commons License 2005.02.22 0 0 3324
Kamov:

Még én is megtervezném, de nincs ki legyártsa...
De akik nálam ezerszer jobban megcsinálnák, azok már rég mással foglalkoznak...
Lehetne tervezni egy modernizált moduláris felépítésű AK-t.
Annyiba kerülne mint egy Galil. Ki venné meg? Senki.

Na igen, csakhogy ez éppen azt mutatja, hogy a magyar fegyvergyártás ment tönkre részben ennek hála. Mégha minimális előnnyel is járt volna egy új, saját fegyvertípus rendszeresítése, legalább a szakembergárdát és a gyártókapacitást meg lehetett volna tartani vele... :(

Szerintem ezekből ki kellene válogatni a legpontosabbakat. Ellátni őket szereléksínekkel, felszerelni Red-Dot irányzékkal. A lengyelek cső alá szerelhető gránátvetőjét kellene felszerelni rajonként egy fegyverre.

Na ez így egyben szépen hangzana....

De még a Red-Dot ra sem látok esélyt mert az is pénzbe kerül...

...de itt a szörnyű realitás...

Éhesló:

A váltásnak akkor lenne értelme, ha az új fegyver jelentősen többet tudna és árban is versenyképes.

Ugyanazt tudom ismételni, mint amit az előbb: csak minimális változtatások (mondjuk fa tus és előágy helyett karbon v. üvegszálas műanyag, rendes szereléksínek optikai célzóberendezés és egyébb kiegészítők, mint fegyverlámpa használatához), de ezek is segítettek volna a fegyveripart megőrizni. Igen, ezek valóban nem drasztikus dolgok, és le lehet söpörni azzal, hogy felesleges és drága...
De mégis...

Allesmor Obranna:

Igazából városban 150, terepen 300 méternél nagyobb távra nem szokás gépkaráblival lődözni.
Oda bőven jó ez a primitív vepön is.

De azért valószinüleg nem hadakoznál kézzel-lábbal az ellen, hogy városi harcnál red-dot irányzék legyen a fegyvereden, terepen pedig mondjuk egy 4x-es optikai irányzék, nem igaz?
below Creative Commons License 2005.02.22 0 0 3323

TOP SECRET!

Allesmor Obranna Creative Commons License 2005.02.22 0 0 3322
Az AKM deszantváltozata elég sokfelé van rendszerben, pl a Petőfiben sorosként nekünk is az volt.
Ennek valamivel rövidebb a csöve, mint a fatusásé, és kész.
Igazából városban 150, terepen 300 méternél nagyobb távra nem szokás gépkaráblival lődözni.
Oda bőven jó ez a primitív vepön is.

Éhesló Creative Commons License 2005.02.22 0 0 3321

Helló Cifu,

mint azt zárójelben jeleztem, az MH nem került vele ellátásra, csak a munkásőrség,

hogy ma hol van az a néhány ezer darab, az isten se tudja.

A váltásnak akkor lenne értelme, ha az új fegyver jelentősen többet tudna és árban is versenyképes.

Ma ezt egyik sem tudja.

A raktáraink tele vannak fegyverekkel. Lőszerekkel is. Kiképzésre viszont nem jut elég lőszer (miért van ez a hülyeség, csak a hadművészek tudnák elmondani!).

Üdv, Éhesló

Előzmény: Cifu (3318)
M.I. Creative Commons License 2005.02.22 0 0 3320
Már régóta szeretném megkérdezni, hogy mi a baj az AMD-vel. Amikor nekem a kezembe adták én lelőttem vele mindent amit mondtak. Könnyű kényelmes.
Láttam fényképeket magyar katonákról akik egy AMD-hez hasonló de csőszájfék nélküli és eltérő behajtható váltámaszú AK verziót cipeltek.
Ha a cső ugyan olyan hosszú és ua a lőszer akkor miért jobb ez a másik?
kamov Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3319
Még én is megtervezném, de nincs ki legyártsa...
De akik nálam ezerszer jobban megcsinálnák, azok már rég mással foglalkoznak...
Lehetne tervezni egy modernizált moduláris felépítésű AK-t.
Annyiba kerülne mint egy Galil. Ki venné meg? Senki.
Egy másik fegyver rendszeresítése darabonkénti többtízezer forintos beszerzési árral szerintem esélytelen.

Másik űrméret még zűrösebb. 5.56x45-öst nálunk tudtommal nem gyártanak, az erre való felkészülés pénzbe kerülne.
Mit nyernénk vele? Semmit. Jó pár NATO tagállam használ 7.62x39-est.

Szerintem az AMP-t és az AMD-t el kell felejteni...
Rengeteg AMMSz van raktáron.
Szerintem ezekből ki kellene válogatni a legpontosabbakat. Ellátni őket szereléksínekkel, felszerelni Red-Dot irányzékkal. A lengyelek cső alá szerelhető gránátvetőjét kellene felszerelni rajonként egy fegyverre.
Ez többszörösére növelné az alkalmazhatóságot.
De még a Red-Dot ra sem látok esélyt mert az is pénzbe kerül...
Előzmény: Cifu (3318)
Cifu Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3318
Nem tartom arra elegendőnek a saját szegényes tudásomat hogy komoly érvekkel próbáljak itt vitatkozni, de én mégis kicsit másként látom.

Ha egyszer a Lengyelek már megcsinálták a saját kis AK-módosulatukat (wz. 96 Beryl), akkor azért ott van a felvetés, hogy lehetne még mit fejleszteni. Elhiszem, hogy nagyon hatásos az AMP, de a katonáink nem AMM és AMMSZ gépkarabélyokkal vannak felszerelve?

(Adott esetben szívesen meghalgatnám Hamburger véleményét is)
Előzmény: Éhesló (3315)
Éhesló Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3317

Helló,

tudod én úgy vagyok vele mint az amik Irakban (meg korábban Vietnámban), jó nekem a hozzáférhető AK variáció. Na jó, ha válogathatok akkor az AMP (hazai ráfejlesztés kiváló sorozatlövő tulajdonságokkal és puskagránát lövési lehetőséggel..... (a munkásőrségnél rendszeresítve még a "boldog békeidőkben)).

Üdv, Éhesló

Előzmény: Tiger205 (3316)
Tiger205 Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3316
tehát nem cserélnél G36-ra?
Előzmény: Éhesló (3315)
Éhesló Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3315

Kedves Cifu,

mi is foglalkoztunk vele, meg a meglévőkkel is.

A következtetés az volt, hogy ma még (és kb. további 10-15 évig) nem indolkolt a lövészfegyverzet lecserélése, helyesebb út a lőszerek területén előre lépni (elsősorban hazai ipari bázison).

Addig kiforrhatják magukat a jelenlegi "kísérleti fázisban" lévő típusok, és dönthetünk esetleg a cseréről.

Azért érdemes figyelni rájuk, de ne irigykedjünk nagyon.....

Üdv, Éhesló

Előzmény: Cifu (3314)
Cifu Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3314
Hát van, ahol komolyan veszik azért a dolgokat...
A Szlovén hadsereg 2004-ben tesztelésnek vetette alá mind az FN F2000-et, mint a HK G36-ot, és várhatóan hamarosan eldöntik (elvileg március 30.-ig kell kihírdetni a tender nyertest), hogy a kettő közül melyiket rendszeresítik.

Hamburger2 Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3313

Szervusz Éhesló!

A haderőreformról és a biztonságpolitikusainkkal kapcsolatban szerintem közel áll a véleményünk egymáshoz. Ettől függetlenül azt kell mondanom, hogy a jelenlegi - békefenntartó - feladatainkra inkább a Panhard, mint a BMP! Ez nem azt jelenti, hogy a honvédelemhez ne kellene BMP, vagy valami jobb lánctalpas eszköz! Amikor hosszú távú rendszeres járőrözés és esetleg konvojkísérés a feladat, azt viszont gazdaságtalan lánctalpas technikvával végrehajtani. Itt  és most nem kell több, mint a könnyű páncélozott, szállító eszközök! Ez sem jelenti azt, hogy a helyzet elmérgesedése esetén ne kellenének komolyabb páncélosok!

A feladathoz hozzá kell igazítani a felszerelést/technikát, a szervezeti struktúrát, a vezetési elveket, a felkészítést és az alkalmazási elveket. Ezen a téren is sokat kell még tanulnunk!

Üdv: Hamburger

Ui: Egyébként jól vagyunk.

Előzmény: Éhesló (3312)
Éhesló Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3312

Helló,

Meglehetősen ki vagyok ábrándulva biztonságpolitikai szakértőinkből, akik már legalább 20 éve magyarázzák politikusainknak a hagyományos fenyegetettségek csökkenését, újabban a NATO mindenhatóságát....

Ja, hogy közben folyt (és alacsony intenzitással ma is folyik) az éppen aktuális  balkáni háború?!!!

Már elnézést a kifejezésért, de - kapják be! - az éppen aktuális  honvédelmi  stratégiákat gyártó "papírdoktor" hadművészeinkkel és vezérkari embereinkkel együtt.....

Súlyos felelősség terheli a politikusainkkal együtt az egész bagázst az MH megsemmisítéséért, a nemzetvédelem béka segge alá süllyesztéséért!

Üdv, Éhesló

Előzmény: Bálint Attila Kristóf (3310)
Éhesló Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3311

Kedves Hamburger2,

ne álmodozz, a Wiesel és a Panhard is eléggé öreg darabok már. ..

A magam részéről eléggé elhibázottnak tartom a 6t alatti járművek páncélozását. Különösen a korszerű páncéltörő lőszerek és fegyverek (robbanóeszközök) széleskörű megjelenésével párhuzamosan tűnik elégtelennek a rajtuk alkalmazott 8-20mm páncél.

De ha nektek ez kellene BMP helyett, hát lelketek rajta.

(Nekünk lehetett volna hasonló feladatokra Szöcskénk már 95 körül, de a kutyát sem érdekelte, helyette az UAZ-t pofozták ki....)

Egyébként mi a helyzet felétek? Lesz új állománytábla nálatok is?

Üdv, Éhesló

Előzmény: Hamburger2 (3308)
Bálint Attila Kristóf Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3310

Nem kívánok túlságosan előreszaladni, de a következő kérdést tenném fel a topiklátogatóknak. Lenne-e  érdeklődés egy előadásra NATO-válság témában egy biztonságpolitikai szakértő bevonásával (Tálas Péter, Valki László).

Aki úgy gondolja, hogy érdekli a dolog, nyugodtan küldjön e-mail címet, és hírlevélben időben megkap információt(pontos időpont,helyszín), de itt is meg lesz hirdetve.

ká.jé Creative Commons License 2005.02.19 0 0 3309

Üdv Hpasp!

Egy kis kiegészítés: A 2. hadtest alá rendelt Türr István Műszaki Ezred a 76. számot viselete és nem a 13. . A tartalék állományba helyezésemről szóló parancs szövege rövídítve (1996.04.15):

"Név, szem.szám, törm., a 2.Gépesítet Hadosztály , 76. Türr István Műszaki Ezred, kiszolgáló század, stb. ..."

Előzmény: Hpasp (3299)
Hamburger2 Creative Commons License 2005.02.19 0 0 3308

Inkább nem mondok semmit, de tényleg nem az én vérnyomásomnak való ez a cikk!!

Közben a nyomorunbkban ilyenekről (is!) álmodozom. Pontosan expedíciós feladatokra találták ki.

Üdv: Hamburger

Előzmény: artillery (3305)
Allesmor Obranna Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3307
Ne finomkodj!
Maradjon csak az a lassú tüzes dolog...
Bálint Attila Kristóf Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3306

Ez lehet hogy nem szalonképes, de most kikívánkozik.

Egyszer legyek ott, amikor ezt az alakot lassú tűzön sütögetik...

Hülyeség, nem csak ő tehet róla.

Előzmény: artillery (3305)
artillery Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3305
Sziasztok!

Aki alapvetően magas vérnyomással rendelkezik, az ne olvassa el ezt a hvg-s hírt:

" Magyarország a NATO-tagországok között a középmezőnyben foglal helyet a szövetség elemzése szerint – mondta Juhász Ferenc honvédelmi miniszter.

"A Magyar Köztársaság megítélése a honvédség működése, a honvédség külföldi felhasználása, alkalmazása tekintetében nagyon jó" – mondta sajtótájékoztatón Juhász Ferenc. A NATO sokelemű értékelése kiterjed egyebek között a külföldön szolgáló katonák létszámára és arányára, a GDP-arányos finanszírozásra, illetve az egy katonára jutó költségekre is.

Juhász szerint az ellenzék folyamatosan olyan kritikával illetik a honvédelmi tárcát, amelyet egyetlen egy NATO vagy szövetséges ország meg nem erősít. "Azt mondják, hogy a haderőt úgy alakítjuk át, hogy a területvédelmet megszüntetjük és cserébe más, bizonyos expedíciós képesség kialakítására törekszünk" - mondta. "Azt szeretném bejelenteni, hogy igen, így van. És a NATO 25 tagországából tudomásom szerint 25 ezt csinálja" – tette hozzá a miniszter.

Azon dolgoznak, hogy a honvédség rendelkezzen azzal az alapképességgel, hogy ha "szólnak neki, akkor egy hónap múlva bárhol képes a feladatát végrehajtani" – közölte Juhász. A NATO-n belül féléves, egyhónapos és ötnapos készültségi időket határoznak meg. "Ezeket a haderő egészére nézve egyre jobban teljesítjük". A NATO-elvárások szerint a hadsereg 40 százalékának kell olyan állapotban lennie, hogy bármikor bevethető és alkalmazható legyen. Magyarország ezt az elvárást megközelíti."

Heee?!?!

Üdv!
kavkaz Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3304
Hoppsz. Tehát még maradt valami leépítendô hadiipar! Még jó, hogy most erre felhívta a fejesek figyelmét a népszabi, az ilyesmit egy kis ország nem engedhet meg magának, különben is, majd a nagy országok gyártanak fegyvert nekünk ha kell. De most a fejesek megmondták, hogy nem kell, mert béke lesz...
Előzmény: Allesmor Obranna (3303)
Allesmor Obranna Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3303
http://www.nol.hu/cikk/352193/

NOL-cikk, Pénzcsata a levegőben címmel. 2005 febr. 17.
Az utolsó bekezdések az érdekesek.
Lassan mindenki a mi álláspontunkra helyezkedik...
below Creative Commons License 2005.02.17 0 0 3302

Szervusztok!

Bocsánat, ez melyik időszak?

A 35. hk. dd. Kalocsa, a 2. hdt. alárendeltségében nekem nem jön be...

Üdv: below

M.I. Creative Commons License 2005.02.16 0 0 3301
Kedves Hpasp a listádhoz annyit tudok hozzátenni, hogy Aszódon volt a 113. vonalcsatlakozó önálló zászlóalj és Ceglédhez tartoztunk.
A rendszerváltás után az elsők között szüntették meg. '86-ban amikor ott voltam, volt 20 éves.
M.I. Creative Commons License 2005.02.16 0 0 3300
" Pontosabban az okosabb emberek a történelem tanulságait figyelve már csatlakozás előtt is gondolkozhattak rajta! "

Kedves tőled, hogy megemlítesz! :-)

Én azért szavaztam annak idején a NATO tagságunk ellen, mert a vh előtti német és a vh utáni szovjet szövetségben az volt a közös, hogy olyanokkal kerültünk konfliktusba a tagságunk miatt akikkel "saját jogon" soha nem sikerült volna.
Ráadásul bármely "szövetségesünk" a magyar érdekeket csak annyira vette figyelembe amennyire meg tudott minket zsarolni vele.
Egy saját jogon szerzett fegyveres konfliktusban pedig soha az életben nem áll mellénk senki a "szövetségeseink" közül! (Ha nagyon optimista vagyok akkor talán a lengyelek).
Nem hittem soha, hogy a NATO-ban másképpen lenne.

A NATO nem egy fogatlan oroszlán de már oszlás előtt van. SZVSZ. (Mint mindem katonai szövetség amelybe belépünk :-) )
Előzmény: Hamburger2 (3280)
Hpasp Creative Commons License 2005.02.16 0 0 3299

Azért még bőven akad kérdőjel...

Hadsereg közvetlen
5. rakéta dandár, Tapolca
7. légvédelmi rakétaezred, Keszthely
5,9. légvédelmi tüzérezred, Szolnok
8. légvédelmi tüzérezred, Jánoshalma
87. harci helikopterezred, Szentkirályszabadja
??. szállító repülo dandár, Tököl
??. vegyes repülo osztály, Szolnok??
??. Folyami Flotilla
301. Gáspár András muszaki mentoezred, Aszód
32. Budapest orezred, Budapest
15. Esze Tamás Híradóezred, Vác
43. Nagysándor József Híradóezred, ???
52. Hunyadi Mátyás Javítóezred, Szabadszállás
20. Aulich Lajos rendészzászlóalj, ??
123. Eötvös József vonalépítő híradóezred, Ercsi

1. hadtest, Tata
25. Klapka György harckocsidandár, Tata
8. Kinizsi Pál harckocsidandár, Tapolca
31. Hunyadi János gépesített lövészdandár, Rétság
37. Savaria gépesített lövészdandár, Szombathely
5. Csobánc sorozatveto tüzérezred, Tapolca
93. Jurisics Miklós páncéltöro tüzérezred, Szombathely
14. légvédelmi rakétaezred, Gyor
87. Bem József légvédelmi tüzérezred, Kiskunfélegyháza
18. Br Nádasdi Ferenc muszaki ezred, Győr ??
37. pontonos hidászezred, Ercsi
74. Arrabona felderíto zászlóalj, Gyor

2. hadtest, Kaposvár
35. Dobó István harckocsidandár, Kalocsa
14. Thury György gépesített lövészdandár, Nagykanizsa
26. Bottyán János gépesített lövészdandár, Lenti
108. Mészáros Lázár gépesített lövészdandár, Baja
44. Tóth Ágoston tüzérdandár, Marcali
101. Szigetvári Zrínyi Miklós tüzérdandár, Pécs
36. Gábor Áron páncéltöro tüzérdandár, Kiskunhalas
27. Magyar Bálint páncéltöro tüzérezred, Marcali
18. légvédelmi rakétaezred, Nagykanizsa
102. légvédelmi tüzérezred, Jánoshalma
13. Türr István muszaki ezred, Baja
5. elektronikai harc ezred, Kiskunfélegyháza
??. vegyvédelmi ezred, ??
42. Baranya felderíto zászlóalj, ??

3. hadtest, Cegléd
5. Bocskai István gépesített lövészdandár, Debrecen
62. Bercsényi Miklós gépesített lövészdandár, Hódmezovásárhely
65. Damjanich János gépesített lövészdandár, Nyíregyháza
80. Török Ignác gépesített lövészdandár, Abasár
10. Dózsa György tüzérdandár, Cegléd
15. légvédelmi rakétaezred, Kalocsa
6. légvédelmi tüzérezred, Karcag
60. Szeged muszaki dandár, Szeged
87. Szentes muszaki technikai ezred, Szentes
24. Bornemissza Gergely felderíto zászlóalj, Eger
??. felderíto zászlóalj, ??
34. Bercsényi László felderíto zászlóalj, ??

Előzmény: Tiger205 (3298)
Tiger205 Creative Commons License 2005.02.16 0 0 3298
1989 !???
Előzmény: Túzok (3297)
Túzok Creative Commons License 2005.02.16 0 0 3297

Szió Hpasp,

Pár Hadsereg közvetlen hiányzik, mind Fenérváron települve, így

5 ALBA kommendáns ezred, 43 Nagy Sándor József hiradó ezred, 47 Fejér javító zászlóalj.

Sajna a többi fejből nem megy, de mindegyik helyőrségből hiányoznak a kiszolgáló harcbiztosító alakulatok.

TÚZOK

Előzmény: Hpasp (3287)
Tiger205 Creative Commons License 2005.02.16 0 0 3296

kis módosítások:

A 87. ezred nem hadseregközvetlen volt, hanem a repülők alá tartozttt.

Íme az ,a mit hozzátennék légvédelmi vonalon:

Repülő és Légvédelmi Főcsoportfőnökség:

1. Honi Légvédelmi Hadtest (Veszprém)

-  54. Honi Rádiótechnikai Dandár (54 és 57 ezredből radar alegységek: 6 zászlóaljba szervezve 23 század)

- 11. honi légvédelmi rakétadandár, (Budapest)

- 105. honi légvédelmi rakétaezred (Miskolc)

- 104. honi légvédelmi rakétaezred (Sárbogárd)

- 31. honi vadászrepülő-ezred Taszár

- 47. honi vadászrepülő-ezred Pápa

- 59. honi vadászrepülő-ezred Kecskemét

- Csapatrepülő Parancsnokság

- - 101. harcászati felderítőezred Szolnok,

- - 89. önálló szállítórepülő-század Tököl,

- - 93. vegyesrepülő-század

- - 307. vegyesrepülő hadosztály.

- - 87. harcihelikopter-ezred - Szentkirályszabadja

- 84. Vegyes Szállítórepülő Ezredet (Mi-8T és An-26T) Szolnokon

HDT közvetlen:

- békéscsabai légvédelmi zavaró zászlóalj

- pápai műszaki zalj,

- veszprémi híradó zalj

-rendészeti-komendáns zászlóalj

- hadtest harcálláspont

A szárazföldi haderő légvédelmét korrekül írod le (14,18,15 hadtesthez, 7. közvelten RAKÉTÁS illetve 87,102,6 hadtest és 5, 8 hds közvetlen tüzérezred). Csak kiegészítés:

Az egész szárazföldi haderő légvédelmi (és tábori tüzérségi) rakétakészleteinek tárolása, utánpótlása:

-147. (Zaranyi) mozgó rakétatechnikai bázis (MRTB)

üdv:

TGR

Előzmény: Hpasp (3287)
Allesmor Obranna Creative Commons License 2005.02.16 0 0 3295
Csá!
Én úgy tudom, hogy csak az állomány kiválogatásáig jutotak el, továbbá Taszáron elkezdték építeni nekik az állóhelyeket, illetve megvásároltak hozzájuk néhány olyan rakétát, amit el is adtak Iraknak...

Amúgy a gondolat röviden: A nagyság átka a rugalmatlanság!

A NATO olyan mint az EU.
A II VH után a német-francia és az angol -francia szembenállás lekötésére, továbbá vörös rém elleni összefogásra, illetve (főként francia sugallatra) Európa lehetőleg minimalizált USA-függő talpraállítására lett létrehozva. Katonailag és gazdaságilag egyaránt.
Ők csinálták, csak maguknak.
Ez a két szervezet mára anakronizmus.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!