Keresés

Részletes keresés

Kuruc71 Creative Commons License 2009.01.26 0 0 39502
Szia Plieur


Nállunk rendszerben van az RBS 70 a teljes hátterével együtt. ( felderítő radar, IFF stb ). Azonban ezt csak és kizárólag objektum védelemre használjuk semmi másra. Csapatlégvédelemre is csak akkor ha a csapat nem mozog és úgy kell az "ernyőt" rájuk borítani, mint pl TÁS. Ha már csapatlégvédelemet akrnánk ily MANPADS módon akkor a német LeFlySys kellene alapul venni ahol szintén lecsatolható ha kell a cső de használható a járműről is. Ja és persze van hozzá IFF meg egyebek .
Előzmény: Plieur (39494)
Kuruc71 Creative Commons License 2009.01.26 0 0 39501
Szia


Az egységedben a távmérős mivel dolgozott ?

Előzmény: Volt tüzér (39492)
Plieur Creative Commons License 2009.01.26 0 0 39500

Ejnye-bejnye, és az esélyegyenlőség meg a többi? :)

 

Előzmény: gencsydani (39497)
gencsydani Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39499
Egyik tanárunk csak "hadkielégítő alakulat"-nak hívta a női hallgatókat, nem véletlenül...
Előzmény: Kavics78 (39498)
Kavics78 Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39498
"sztem a filmben szereplő hölgyeknek sztem ilyen gondjuk már nem nagyon van..." - Nem vagy rosszmaju! En erre merget mernek venni! :-D
Előzmény: gencsydani (39497)
gencsydani Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39497

Hát a szüzességen azért könnyebb segíteni mint a Mistral-on...wehehehe:D

 

 

/Tudom rosszmájú vagyok de sztem a filmben szereplő hölgyeknek sztem ilyen gondjuk már nem nagyon van.../

Előzmény: Plieur (39488)
Kavics78 Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39496

Akkor a svedek meg nem tudtak gondolom, hogy hogyan kell kenni a magyar vevot ezert nem ez lett rendszeresitve!

Viszont ha meglenne a rendszer akkor elvennek a zsirafnyak radart mint tuzer defenderjeit! Menne ki PRT-be kozeli legterfigyelesre (kiszurja a kozeledo tuzersegi raketakat, aknavetogranatokat, sniper-lovest)! Persze en egy esszeru felhasznalasi modot vazoltam!

Legalabbis Rustamiyah-ban erre hasznaltak a zsirafnyak-ot (civil kezeloszemelyzettel!!!) az amcsik!

Előzmény: Plieur (39494)
miki1962 Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39495

Köszönöm a kiegészítést. Én csak tanultam az orosz nyelvet, és az orosz-magyar katonai szótárban néztem utána a géppisztoly megfelelőjének, ott avtomát=géppisztoly van, ezek szerint, helytelenül írva. Köszönöm a kiegészítést. És nem akartam senkit sem megsérteni. Tisztelettel, miki1962. Már öreg vagyok és szenilis.

Előzmény: Zicherman Istvan (39468)
Plieur Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39494

Szia!

Most azért lenne némi ellenvetésem, kellő alázattal.

Kérem beleolvasni:

http://www.army-technology.com/projects/rbs70/

És van egy rész amely elgondolkodtató:

The RBS 70 missile can be operated independently in stand-alone mode or can be configured with several firing units linked with a surveillance radar to form an anti-aircraft battery. The truck-mounted Giraffe land mobile radar developed by Ericsson (now Saab Microwave Systems) can be linked to nine RBS 70 firing posts, The firing posts, typically 4km apart, protect an area of 175km². The target data, including range, bearing and velocity is transmitted to each designated missile firing post.

 

Az én kis képzetlen civil agyamban felötlött: nem valami hasonló ötletet próbálnak megvalósitani mifelénk is, á la hongroise módszerrel?

Mert igy már volna értelme az alvázra szerelésnek.

Körkérdés: van nekünk ilyen?

 

The Mistral coordination post (MCP) enables day and night coordination, control and monitoring of up to 11 MANPADS systems, ALBI or ATLAS firing units. The MCP is fitted to a light armoured vehicle such as the Panhard VBL 4×4 or offroad light vehicle. The MCP is in service with Nato countries and has been ordered by Oman.

 

 

Előzmény: Zicherman Istvan (39490)
Volt tüzér Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39493
Az a baj, hogy nem mindegyik sógornak és komának jutott, például az én sógorom sógorának sem.
Előzmény: Zicherman Istvan (39490)
Volt tüzér Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39492

1991-ben a századomnál (Éppen Mezőfalván voltam őrszázad parancsnok. Szerencsére nem sokáig tartott ez a dicsőség) rendszeresítettek egy Igla légvédelmi lövész szakaszt. Az összetétele 1 törzsőrmester, három lövész, három lövősegítő, egy távmérős, egy sofőr. Mint egyszer véletlenül kiderült, a szakasz állománytáblája ennél komolyabb volt, ugyanis tartozott hozzá 4 darab LandRover Defender sofőröstől és híradóstól. Ekkor tudtam meg a kocsik rendszámait is. Létező, konkrét gépek voltak. De hogy hol voltak a maguk valóságában, azt nem tudom.

Adott esetben úgy nézett volna ki az osztálycsoport tüzelőállásának közel-légvédelme, hogy a 4 darab ZU-23-2 gépágyút felhúzzuk egy-egy fedezék tetejére, az előkészített tüzelőállásba, a három Igla raj pedig a rakéták felvételezése után szétspriccel három irányba. Ehelyett az történt, hogy a két darab használható gépágyút az egy szem GAZ-66-tal felhúztuk a tüzelőállásába, majd ugyanerre a kocsira (nem volt másik erre a célra használható) felpakoltuk a rakétákat és a lövészeket, majd kihordtuk őket a területen kívülre. Mire vége lett, elértük a teljes harckészültséget is.

Nesze neked MANPADS. Pedig akkor azt sem tudtuk, mi az.

Előzmény: Légierő Blog (39491)
Légierő Blog Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39491

Sajnos a Mistral úgynevezett MANPADS-változata sem "igazi" MANPADS, mert kell hozzá egy háromlábú, ülőkével - két emberes cucc, többes számot alkalmazva legfeljebb MENPADS :-). 

 

A győriek iránti legnagyobb tisztelet mellett is, a kétcsöves magyar ATLAS konfigurációról jobb nem beszélni. (Zárójelben jegyzem meg, hogy volt a Honvédségben egy teljesen hasonló, GAZ-66 platóra telepített Igla-komlexum, a Láma. Ennek indítóálványáról viszont a lövész bármikor lecsatolhatta a csövet, és árkon-bokron túl MANPADS-á vedlett vissza, összehasonlíthatatlanul kisebb felderíthetőséggel, azaz sebeszhetőséggel). Ez az opció a Mistralnal nem adott.

 

Ezzel szemben az ekvivalens (rakéta)teljesítményű Stinger, Igla egy fő által gyalogosan hordozottan is alapvető tűzalegyeséget képez, mert vállról indítható. Ez a tény akkor is óriási előny, ha az eszközöket rendszerben alkalmazzák, arról nem is beszélve, hogy az igazi MANPADS-ban rejlik offenzív lehetőség is. Spec Ops elmegy az ellenséges bázis körzetébe spottingolni...ahogy anno az afgán is csinálta, meg a terroristák.

 

Összefoglalva: szerintem abban a formában, ahogy nálunk van, a Mistral a rakéta teljesítményéhez képest egy feleslegesen túlbonyolított, nehézkes és sebezhető rendszer. Csapatlégvédelemre nem alkalmas (az első kósza repesz lekapja a lövész vagy mellette álló, leesés ellen karabinerrel rögzített FU-parancsnok fejét), csak a hátországban egy rétegzett rendszer alsó VSHORAD elemeként (főként, ha az FU-ra is raknának IFF-et, nemcsak az MCP-re). A győriek tudomásom szerint ebben is gondolkodnak, és a némettel együttműködve több éve van az asztalon elképzelés egy Patriot/Kub/Mistral kombóról...valami magasabb döntéshozatali dolog hátráltatja a hivatalos deklarációt idehaza.

 

Gábor

 

Ps: Közben az Iglát szépen csendben kivonják, úgyhogy vége a MANPADS-nak Magyarországon. Arra azért kíváncsi volnék, hogy amerikai részről nem volt-e valamilyen ráhatás ennek érdekében, esetleg fordítva, magyar önszorgalom dolgozott? (Másfél ezer Sztrela-2M megsemmisítését Juhász alatt az amerikaiak finanszíroztak "conventional threat reduction" címen). Azt értem én, hogy Nicaraguában ez a policy, de a szövetségeseknél is? Vajon cseszteti-e Washington a nyugat-európaiakat, hogy a rossz kézbe kerülve ugyanolyan veszélyes Stingert vonják ki?

 

Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39490
Ez az egész ,,Mistral" alvázra szerelése teljesen blőd és marha ötlet volt.
Egyértelműen arról szólt az egész, hogy adjak a komának és sógornak némi pénzt.
Az abszurditás netovábbja volt az egész.
1. A Mistralnak ezt a változatát úgy tervezték, hogy hordozható légoltalmi eszköz legyen. Éppen ez volt az előnye, hogy HORDOZHATÓ (és nem szállítható).
2. Nem a legjobb légo rakéta saját kategóriájában.
3. Alvázra szerelni k.b. akkora ,,zseniális ötlet" volt, mintha egy PPSh géppisztolyt beszerelnénk egy lövegtoronyba, és a járművet kikiáltanánk tanknak...
Teljesen más a funkciója és feladatköre!
Előzmény: kovacsgyula44 (39484)
pokolkutya77 Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39489
Szerintem manapság,a XXI. században, nevezhetnénk az AK-t "ellenség elhárító kézi készülék"-nek.:-)))
Plieur Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39488

He-he..:)))

Most mi a teendő ha Mistral-ból és szűzből ez van ?

Szétszerelni egyiket sem lehet...

Előzmény: kovacsgyula44 (39482)
4csíkos Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39487
Pontos fogalmi meghatározását nem ismerem, de azt hiszem nem járok messze az megoldástól ha azt mondom,
a (ország/állam/haza) nemzetvédelem magában foglalja a Magyarország katonai, katasztrófavédelmi, gazdasági, politikai védelmét egyaránt.
Előzmény: Watchdog (39467)
Kavics78 Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39486
Na azert az a raketa is megerne egy miset! Nem is tudom eles helyzetben ertek-e el talalatot mistral-lal?
Előzmény: Kuruc71 (39485)
Kuruc71 Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39485
Most már értem söt egyetértem ! Azt hittem a rakétával van volt valami elementáris viszolygásod, és nem a Magyar adaptációval.

köszönöm
Előzmény: kovacsgyula44 (39484)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39484

Előző évben (97) láttam az olaszok Ivecora épített hasonló gépeit, amelyek az MLRS ütegüket közvetlenül oltalmazták. Platón golyóálló dómban a kezelő menet közben is 10 másodperces tűzmegnyitási lehetőséggel. Magyar Mistraltól üzenet a közeledő repülőnek: kérem sziveskedjék kb. öt percet a légtérben tartózkodni, le kell vennem a ponyvát, a ponyvatartó vasakat, elő kell vennem a forgó részek alapját, rögzíteni a platón, fel kell helyeznem a forgó részt, fel kell helyeznem a sineket, majd a rakétékat,ne menjen még el, lenne szives közölni, hogy ön barát vagy ellenség, mert csak ezt követően tudom önt kiszolgálni rakétákkal.Kérem, közben ne tessék lövöldözni, nem látja hogy milyen védtelenül állunk itt a placcon!

 gyula

Előzmény: Kuruc71 (39483)
Kuruc71 Creative Commons License 2009.01.25 0 0 39483
"Amikor először megláttam a Mistral magyar változatát, fiziológiás rosszullét jött rám."


Szia Gyula


Megmondanád hogy miért ? Ez csak olyan utálat első látásra vagy valami konkrétabb volt ?
Előzmény: kovacsgyula44 (39482)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2009.01.24 0 0 39482

Emberek!

 Amikor először megláttam a Mistral magyar változatát, fiziológiás rosszullét jött rám. Ugyanezt éreztem most, amikor a "visszafoglalni" szándékozó szüzet láttam.

 gyula

Előzmény: Plieur (39460)
Kavics78 Creative Commons License 2009.01.24 0 0 39481
En meg a netemnek, hogy ilyen gyors!
Előzmény: Kavics78 (39480)
Kavics78 Creative Commons License 2009.01.24 0 0 39480
Ez az a topic!
Előzmény: Kuruc71 (39478)
Kuruc71 Creative Commons License 2009.01.24 0 0 39479
No gratulálok magamnak ! Azt hittem másik topicban vagyok.

:-))))

Előzmény: Kuruc71 (39478)
Kuruc71 Creative Commons License 2009.01.24 0 0 39478
Szia Ödi


Próbáld a "magyar honvédség megsemmisült" topicban. Ott tuti lesz valaki.
Előzmény: Báthory Ödönke (39477)
Báthory Ödönke Creative Commons License 2009.01.24 0 0 39477
Sziasztok!

Szükségem lenne a honvédségi kürtjelekre hallgatható formában. Tudnátok segíteni?

Köszi:
b
Plieur Creative Commons License 2009.01.23 0 0 39476

Ja, die Parteigenosse !

 

Előzmény: Atis57 (39473)
Atis57 Creative Commons License 2009.01.23 0 0 39475
szia!
köszönettel.
Előzmény: Zicherman Istvan (39474)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.01.23 0 0 39474
Szó szerint? Kísérőtárs, társ. De egyik nyelvben sincs olyan fogalom, egy szóban, hogy v.k. ,,társa elveimnek".
Előzmény: Atis57 (39473)
Atis57 Creative Commons License 2009.01.23 0 0 39473
Szia István !
a Genosse szót minek lehet forditani? / az SS és A keletnémet verzióban ?/
Előzmény: Zicherman Istvan (39471)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!