Keresés

Részletes keresés

nagypapi51 Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13207

Most találtam...(21.28)

Kimentél megkötni a kutyát, és megláttad? Nagyon érdekes...:))

egyébként szép kis fenyőtinóru.

Előzmény: szabokucsma (13206)
szabokucsma Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13206

 

Most találtam!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

heyderia Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13205

Szia Tantien!

 

Visszaolvasva hozzászólásaidat értesültem aról, hogy volt egy kellemetlen eseted. Engem érdekelnének a részletek, ha még visszatudnál emlékezni. Ha nem szánod a nyilvánosságnak, akkor írj légyszíves a heyderia@citromail.hu-ra. Ha nem szeretnéd felidézni, azt is megértem. Köszönettel

Heyderia

Előzmény: tantien (13200)
heyderia Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13204

Sziasztok!

 

Csak a fiatal, csak a kalap, főként levesekbe szerintem is jó - sőt, puhul is.

Előzmény: Lactarius Curtis (13197)
beetee Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13203
Az biztos sokat segített volna, hogy amin nőtt, az maga a lószar. :)
Előzmény: beetee (13202)
beetee Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13202

Még a gondolatot is visszautasítom! Így nőttek. :))) Már mielőtt a füvet széthajtottam volna, ilyen sötét volt az első kettő kalapja.

 

Tényleg Félgömbalakú harmatgomba.

Előzmény: lilapereszke (13194)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13201
Barátaink hosszabb római tartózkodás után most érkeztek haza, a visszaúton Klagenfurt környékén rájuk tört az éhség: Egyebek közt spárgát ettek kucsmagombával...
Mielőtt kekeckednétek: EZ a spárga /Asparagus officinalis/ legszebb magyar nevén: nyúlárnyéka, nem a nadrágszíj pótlására szolgál. :))
Majd megtudakolom a részleteket.
Ha így alakul az időjárás, hét végén kiballagok, hátha kibújtak a piruló galócák. Tavaly is ilyentájt találtuk az elsőket.
NP
tantien Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13200
Nagyon köszi az infót! Nem sok mindent találtam róla, őt magát viszont elég sokat:) peace
Előzmény: lilapereszke (13196)
nagypapi51 Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13199
A gasztro-értékskálán nálunk előkelőbb helyen áll, mint a tövisalja.
Rendszerint együtt jelenik meg a gévával, de az magasabb kategória.
Előzmény: Lactarius Curtis (13197)
lilapereszke Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13198

Szia!

Nyílván a súlyosan mérgező gombafajokat nem kóstolgatja az ember....

Én csak úgy általánosságban írtam, hogy szakirodalom híján magad is eldöntheted, hogy egy gomba étkezésre alkalmas-e. Egy nyersen, keserű, nagyon csípős, dohos, stb. rossz ízű gomba általában főzve sem kiváló, még ha nem is mérgező. Persze vannak kivételek (keserű gomba, rókagomba), melyek sütve, főzve finomak.

 

A nyárfagomba  fiatalon ehető. Inséges időkben nem is olyan rossz.

Előzmény: Lactarius Curtis (13197)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13197

Azért a fehér galócát + pár súlyosabban mérgező fajt se nagyon kóstolgatnék nyersen.

Kérdés: az elvileg ehető Panus tigrinus (nyárfagomba) élvezeti értéke mekkora? Elég sok szokott belőle lenni az ártereken, de eddig nem szedtem fogyasztásra.

Előzmény: lilapereszke (13196)
lilapereszke Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13196
Nem ehető, rossz, kaparós ízű. (Meg lehet nyersen kóstolni a gyilkos galóca kívételével minden gombát, aztán az ember kiköpi).
Előzmény: tantien (13195)
tantien Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13195
Szasztok! Lentinus cyathiformis a rőt fagomba ehető????? Légyszi mondjátok meg.
Előzmény: Bonard (13164)
lilapereszke Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13194

Beetee!

Szerinted mit keres a gombaspóra a kalap tetején? :))

 

Előzmény: beetee (13187)
lilapereszke Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13193

Beetee rejtvényéhez:

Ha lehetne máskor a lemezekről is kérünk szépen egy felvételt:-))

Nekem félgömbalakú harmatgombának tűnik (Stropharia semiglobata) így fényképről.

 

 

Előzmény: beetee (13187)
lilapereszke Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13192

Elnézést a gépelési hibákért:

tomásos gomba=tojásos gomba

(Laurus levél a babérlevél régies neve)

 

Előzmény: lilapereszke (13191)
lilapereszke Creative Commons License 2006.05.17 0 0 13191

Sziasztok, jó reggelt!

Kedvet kaptam egy kis ismertetőre tövisalja ügyben....

Részlet egy erdélyi gombáskönyvből:

"Tövisaljagomba

Hívják még májusgombának, szilvafaaljának. 1787-ben kora jeles erdélyi orvos-természettudósa, Mátyus István, "medicinae doctor, Nemes Küküllő és Maros-Székből egyesült vármegyének rendes physicusa", ahogy saját magát könyvének címlapján megnevezte, mindjárt a császárgomba és a csiperke után ismerteti, s ezt írja róla: "Ez után való kedvességet érdemlett majd mindenütt édes leves húsával és kedves szagjával a Tövisaly-gomba... Terem ez a verőfényes száraz erdők és berkek szélein a tövis-fák alatt, a tavalyi lehullot levelek vagy föld-muha alatt mintegy elrejtezve (mellyről frantziául Mouceron neve lett) tavasszal Április kezdetével ..... A hamu színű földet szereti. Ahol egyszer megtermett, minden esztendőben találtatik... Ritkán nővhetnek nagyot: mert akik a hellyekre reája kaptak, egymás elől idő előtt elszedik. "

 

Ma jóval kevesebbre becsülik, mint akár Mátyus, akár - kétszáz évvel korábban  - Clusius idejében: könnyen összetéveszthetőnek tartják. Mégis dimbes-dombos, kökény- és galagonyabokros tájaink, kiskertes, szilvafás, libalegelős falvaink kedves tavaszi gombája; nagyanyáink ezt hozták estefelé kötényükben, amikor mgtértek a gyomlálás-kapálásból, s ez kerül ugyanúgy most is kert végéből, sövény mellől, árokpartról a család elé friss ételnek a vacsoraasztalra.....

 

 

Felhasználás: bármire felhasználható, de különösen tomásos gombának finom. S hadd ajánljunk egy Mátyus István-féle, kétszáz éves elkészítési módot is.

 

"A szakátsok ezeket a kényes gombákat, kényesen így szokták megkészíteni: friss korokban száraiktól és motsoktól megtisztítva, és jól kimosva, elébb borral, egressel, etzettel, hagymával, sóval, fűszerszámokkal, narantsal, tzitrommal és jó szagú füvekkel, vagy laurus levéllel együtt megfőzik, ezután a lévből kiszedik és téj-felt, s a főtt levekből is keveset töltvén reá, mint legfőbb tsemege ételt úgy adják fel. Nálunk rövidebben hús-lévben megfőzve, téj-fellel megöntve, és sóval, fű-szerszámokkal meghitve, s így is kevéssé főve viszik asztalra. Többnyire mindazonáltal tsirkék és egyéb húsok mellé készítik. Ugyan ezen végre, tzérnákba felfűzve télre meg is szárasztják...."

 

Előzmény: beetee (13190)
beetee Creative Commons License 2006.05.16 0 0 13190

Nos, a Tövisalja számomra vegyes gombapörköltbe, fagyasztott vagy szárított "ízes" gombával felturbósítva igenis fogyasztható. Magában még nem is próbáltam.

Előnye, ha találok, akkor általában nem csak egy-két példányt, úgyhogy kiadós... :)

 

Előzmény: edula (13189)
edula Creative Commons License 2006.05.16 0 0 13189
köszönöm a tippeket.  Utánanéztem, a tövisalja gomba "hivatalos" leírása valóban eléggé fedi a találtakat. (Őzláb kizárt, már csak a mérete miatt is, ami talán a képen nem igazán érzékelhető ). Ha jól láttam, a topic-on meglehetősen megoszlanak a vélemények a tövisalja fogyaszthatóságát (pontosabban élvezhetőségét) illetően.
Előzmény: lilapereszke (13173)
heyderia Creative Commons License 2006.05.16 0 0 13188
Szia! Szégyelljék a kullancsok magukat!! Amit ráfújunk a tenyerünkre, azt szét dörzsöljük. Kar, lábszár, nyak, esetleg deréktájt. 4 és fél óráig hat, aztán újra jön a fújás, bedörzsölés. Ha valaki shortban vagy szoknyában magas fűbe, vagy sűrű gyertyánújulatba téved, akkor a tetőtől-talpig való bedörzsölés mellett még a testet is érdemes sűrűn átvizsgálásni bóklászás közben. Mi idén is kullancsmentesek vagyunk eddig. Egy hibáját észleltem, hogy a szúnyogokat nem zavarja, így együtt kell alkalmazni a szúnyogriasztóval mostanában. Korábban a rekordom 36 bennem lévő kullancs volt egyszerre, mikor egy kelésbe futottam bele, hihetelen aprók voltak azok a rovarok. Ám három-négy is többször volt bennem azelőtt. Tavaly óta elkerülnek. Ezért is tartom jónak és mertem bátran ajánlani másoknak is. Ismerőseim sem panaszkodtak a hatékonyságára. Több bizalmat a riasztónak és kevesebbet a kullancsoknak.
Előzmény: beetee (13186)
beetee Creative Commons License 2006.05.16 0 0 13187

Szombaton szedtünk egy kis szárítottgombát. :)

Konkrétan szegfűgombát, ami lábon meg volt száradva. Azt hittem keveset, aztán este mikor beáztattam főzés előtt, annyira megdagadt, hogy ketté kellett szednem. :)

 

Találtunk még egy csomó friss tövisalját, és egy kg db ízletes kucsmagombát. Mondjuk az az egy szem tényleg szép példány volt.

 

És egy kis rejtvénynek valót:

 

 

 

Azt mondják nem túl gyakori, de én már többször is belé botlottam.

beetee Creative Commons License 2006.05.16 0 0 13186

Szia!

 

Megint nem jött be a kullancsriasztó. :(

Már én szégyenlem magam....

Ti hogyan használjátok? Az egész testet befújva még otthon, vagy hogyan...?

 

Ez a kettőből három mellétrafálás nem erősítette meg a bizalmam.

Előzmény: heyderia (13179)
Tigrincs_007 Creative Commons License 2006.05.16 0 0 13185

3. Mindenki lázasan dolgozik a netgombasz oldalon.

Előzmény: heyderia (13183)
szabokucsma Creative Commons License 2006.05.16 0 0 13184

Halihó...

 

 Mi van itt kihalt a topik?

Voltam ma kint az akácosokban, őzlábgombát kerestem, de semmi, még semmi...

Most virágzik a bodza, nagyon finom a szörp, van bellölö, de a bodza  virágot ki is lehet rántani...

heyderia Creative Commons License 2006.05.16 0 0 13183

Nagy a csend.

1. Mindenki lázasan pucolja a gombákat, azért nem tud a géphez ülni biztos.

2. Mindenki lázasan dolgozott, azért nem tudott gombászni.

 

Zsolt,  olykor azért elég gallérszerű ez a képződmény:

 

Ám mivel Tigrincs feladványa nem ez volt,  visszatérhetünk a témára akkor, ha majd ez a gomba lesz a rejtély alanya.

Előzmény: zsolt 73 (13180)
ricso3 Creative Commons License 2006.05.16 0 0 13182
A feleségem ma csinálta meg a májusi pereszkéből a gomba mártást.Isteni!Sajnos a szezonjának vége,nem keresem,túl sok a kukacos, meg a szúnyog!Ma a pincénknél voltam,megettek ezek a dög vérszívók!Rengeteg van,szinte kibírhatatlan.
Lactarius Curtis Creative Commons License 2006.05.16 0 0 13181
Az! Sokat változott az elmúlt 2-3 évben, amióta nem jártam ott. Sajnos szárazság van, volt ott is.
Előzmény: shuffle (13177)
zsolt 73 Creative Commons License 2006.05.16 0 0 13180

De azért itt is látszik, hogy nem "fátyolszerű" a gallér, hanem cortinás-ra szétszakadozó.........Ami méginkább látszik az előző képen: A galléron a spórapor sötétbarna, a fakógombáké pedig mindig "fakóbarna"....

 

Zs.

Előzmény: heyderia (13150)
heyderia Creative Commons License 2006.05.15 0 0 13179

Jó éjszakát!

 

Írtam, hogy két tapasztalt gombászkollega május 20 körül már szedett ízletes kucsmagombákat. Az egyik mutatott egyet ma este és hozzátette, hogy nagyon sok volt a titkos lelőhelyén. Egy másik ismerős pedig egy teli kosár akácpereszkét gyűjtött. Mindketten Pest megyében keresgéltek.

Mallory Creative Commons License 2006.05.15 0 0 13178
Tegnap a Budai-hg.-ben zsákmányoltunk 60 dkg májusi pereszkét. Nem is volt veszélyesen kukacos, csak kb. 15 dkg-t kellett eldobnunk belőle.
Viszont Gödöllőn mindössze 3 db-t találtunk + 1 árva db gyapjas tintagombát.

A gévákkal nagyon gondolkodóba ejtettetek, lehet, hogy kimegyek biciklivel a Duna-partra valamelyik délután/este... Bár lehet, hogy a szúnyogok nagyon hamar eltántorítanak a vadászattól...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!